Inficiranje virusima i bakterijama

Moderator: O'zone

Locked
JuzerNejm__
Posts: 78
Joined: 30/03/2021 15:21

#1 Inficiranje virusima i bakterijama

Post by JuzerNejm__ »

Imam jedno pitanje što me već baš dugo muči, na koje su mi neki zdravstveni radnici pokušavali odgovoriti ali meni nikako ne sliježe u glavu.
Radi se o zaražavanju, nebitno kojim virusima i bakterijama, bila ebola, covid, hepatitis B itd, pokušat ću objasniti na sljedećem scenariju:
Kada odemo npr. u supermarket, kupujemo namirnice, diramo ih poprilično prljavim rukama (u smislu da na njima ima raznih uzročnika bolesti npr gripe i toga, ne u smislu prljavštine kao prašina, zemlja) jer smo dirali novac, šteke, javni prevoz itd itd, nadam se da shvaćate poentu, uglavnom - diramo takvim rukama te proizvode koje je ko zna ko još dirao i kakvim rukama i donosimo ih kući. Kada dođemo kući operemo ruke jer znamo da su nam prljave od diranja svega navedenog i sve vrh. Zatim kada nam se jede nešto, npr. uzmemo majonez ili kečap ili još bolje - čips kojeg smo uzeli u tim namirnicama, otvorimo kesu i krenemo jesti. Zar kesa nije prljava? Nju nismo prali sapunom. Zar na njoj nema milion bakterija koje su dospjele dok smo još kupovali? Sigurno ih ima ali problem nije to, problem je tj. pitanje je kako nam ništa ne bude, ne razbolimo se iako smo dirnuli tu kesu i tim činom smo vratili sve one bakterije koje smo imali poslije supermarketa tj. kad smo krenuli kući, zatim unijeli to u svoj organizam jedući čips prstima, što faktički znači da nismo morali ruke ni prati. Ispada da možemo jesti sa ne opranim rukama i ništa nam neće biti. Kako se onda ne razbolijevamo svaka 3 dana posebno u sezoni gripe? Znam da uzročnika gripe ima više tako da ako smo je prebolovali ne mora značit da je nećemo dobiti za 3 dana opet.
Ovo možemo primijetiti otkad je počeo covid, moguće se zaraziti kupovanjem npr. konzervi koje su zaražene osobe dodirnule ili su na neki način prenijele na tu konzervu virus.
Može li mi neko ko se razumiju u infektologiju objasniti ovo i zauvijek riješiti više misteriju, počeo sam prati ruke prije svakog jela i ne mislim obroka nego prvo otvorim npr čips pa operem ruke pa onda jedem, zbog ovoga, iako nisam neki hipohondar, jednostavno sam u fazonu ili prati uvijek ili nikad ruke, jer mi samo to ima smisla, kao što rekoh, ako ih peremo samo nekad pa dodirnemo kesicu onda kao da se osoba istušira pa baci u blato tkd dode kao da se nije ni istuširao.
nadezdakov
Posts: 252
Joined: 21/01/2021 21:20

#2 Re: Inficiranje virusima i bakterijama

Post by nadezdakov »

Jednostavno očistiš ambalažu ako te je strah nečistoća, bakterija, virusa i drugih mikroorganizama.

Bit je u tome da mi živimo u simbiozi s velikim brojem bakterija, virusa i drugih mikroorganizama. Jastučnica ti je puna grinja, npr.

Imunitet se stiče dolaskom u dodir s mikroorganizmima, stoga se često malu djecu pušta da svašta stavljaju u usta, upravo tako grade obrambeni sustav koji će ih štititi kada odrastu.

Druga stvar, virusi ne žive na amabalažama, jako brzo umiru nakon napuštanja živog organizma. Vjerojatnoća da se zaraziš SARS-CoV-2 virusom preko ambalaže je praktički nula.
JuzerNejm__
Posts: 78
Joined: 30/03/2021 15:21

#3 Re: Inficiranje virusima i bakterijama

Post by JuzerNejm__ »

To znam za djecu i za simbiozu, nisam znao da brzo umiru virusi ali sta je sa drugim uzročnicima, npr patogenim bakterijama, one koliko znam ostaju jer se kaže za mobitel da je prljav da ga treba čistiti itd, i onda evo opet se vraćam na onaj scenarij, dirnem mobitel pa jedem, zar ne prenosim sve te bakterije u sebi, zar se neću zaraziti, jer pričamo o patogenim bakterijama koje uzrokuju određenu bolest.
Zašto onda uopšte peremo ruke kod kuće kada eto, neće na ništa biti?
NediM17
Posts: 21482
Joined: 05/11/2009 11:49

#4 Re: Inficiranje virusima i bakterijama

Post by NediM17 »

Popi' varikinu, da se ne sekiras. :-)
JuzerNejm__
Posts: 78
Joined: 30/03/2021 15:21

#5 Re: Inficiranje virusima i bakterijama

Post by JuzerNejm__ »

Pa bravo, još se usput riješim i svih ostalih briga u životu
BijesniPuz
Posts: 172
Joined: 05/07/2020 08:13

#6 Re: Inficiranje virusima i bakterijama

Post by BijesniPuz »

Pjesmica iz osnovne škole... "Prije svakog jela treba ruke prati nemoj da te na to opominje mati"
Znači, nećeš dirati mobitel pa jesti. Nego odložiti telefon, oprati ruke, pa lijepo sjesti za sto i u miru jesti. (to što se neki ne mogu ni sekunde odvojit od mobitela pa ga drže i dok jedu, to je druga stvar)
Ako jedeš čips, lijepo se otvori vrećica, istrese u zdjelicu, baci vrećica, operu ruke i jedeš čips bez straha :)

A i druga stvar... I nije toliko dobro pretjerivati sa čistoćom. Da bi organizam napravio dobar odbrambeni mehanizam, potrebno je da dolazi u kontakt sa potencijalnom prijetnjom - bakterijama, virusima i svim drugim.
Ako živiš kao pod staklenkom, zaštićen od sveg i svačeg, jednom kada otvoriš tu staklenku i dođeš odjednom u dodir sa mnogim prijetnjama, organizam jednostavno nema dovoljno antitijela da se bori sa svim što ga je napalo.. Zato se godinama prilagođavamo baš dolaskom u dodir sa bakterijama, ali ne sa svim odjednom, nego malo po malo.
JuzerNejm__
Posts: 78
Joined: 30/03/2021 15:21

#7 Re: Inficiranje virusima i bakterijama

Post by JuzerNejm__ »

Lijepo rečeno, ja sam zato i postavio pitanje da više prestanem da toliko ne komplikujem oko tih stvari da ne bih oslabio organizam jer bukvalno ne diram ništa što bi moglo biti prljavo dok jedem ali evo u čemu je problem i znam da je to moja psiha ali ja uvijek nađem rupu u nečemu, kada istresem čips u zdjelu, dirnem zdjelu istim rukama kojima sam dirao kesicu od čipsa i prenesem sa kese na zdjelu tako da na kraju isto ga dođe, opet ne mogu dirati zdjelu ako hoću 100% čiste ruke i u suštini to je zapravo moj problem, na ovakav način stalno razmišljam pa mi je jednostavno lakše da apsolutno ništa ne diram onim dijelom ruke kojim diram hranu dok jedem.
Bojim se zato da teško mogu riješiti ovo
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#8 Re: Inficiranje virusima i bakterijama

Post by -Chesterfield- »

JuzerNejm__ wrote: 02/04/2021 21:48 Imam jedno pitanje što me već baš dugo muči, na koje su mi neki zdravstveni radnici pokušavali odgovoriti ali meni nikako ne sliježe u glavu.
Radi se o zaražavanju, nebitno kojim virusima i bakterijama, bila ebola, covid, hepatitis B itd, pokušat ću objasniti na sljedećem scenariju:
Kada odemo npr. u supermarket, kupujemo namirnice, diramo ih poprilično prljavim rukama (u smislu da na njima ima raznih uzročnika bolesti npr gripe i toga, ne u smislu prljavštine kao prašina, zemlja) jer smo dirali novac, šteke, javni prevoz itd itd, nadam se da shvaćate poentu, uglavnom - diramo takvim rukama te proizvode koje je ko zna ko još dirao i kakvim rukama i donosimo ih kući. Kada dođemo kući operemo ruke jer znamo da su nam prljave od diranja svega navedenog i sve vrh. Zatim kada nam se jede nešto, npr. uzmemo majonez ili kečap ili još bolje - čips kojeg smo uzeli u tim namirnicama, otvorimo kesu i krenemo jesti. Zar kesa nije prljava? Nju nismo prali sapunom. Zar na njoj nema milion bakterija koje su dospjele dok smo još kupovali? Sigurno ih ima ali problem nije to, problem je tj. pitanje je kako nam ništa ne bude, ne razbolimo se iako smo dirnuli tu kesu i tim činom smo vratili sve one bakterije koje smo imali poslije supermarketa tj. kad smo krenuli kući, zatim unijeli to u svoj organizam jedući čips prstima, što faktički znači da nismo morali ruke ni prati. Ispada da možemo jesti sa ne opranim rukama i ništa nam neće biti. Kako se onda ne razbolijevamo svaka 3 dana posebno u sezoni gripe? Znam da uzročnika gripe ima više tako da ako smo je prebolovali ne mora značit da je nećemo dobiti za 3 dana opet.
Ovo možemo primijetiti otkad je počeo covid, moguće se zaraziti kupovanjem npr. konzervi koje su zaražene osobe dodirnule ili su na neki način prenijele na tu konzervu virus.
Može li mi neko ko se razumiju u infektologiju objasniti ovo i zauvijek riješiti više misteriju, počeo sam prati ruke prije svakog jela i ne mislim obroka nego prvo otvorim npr čips pa operem ruke pa onda jedem, zbog ovoga, iako nisam neki hipohondar, jednostavno sam u fazonu ili prati uvijek ili nikad ruke, jer mi samo to ima smisla, kao što rekoh, ako ih peremo samo nekad pa dodirnemo kesicu onda kao da se osoba istušira pa baci u blato tkd dode kao da se nije ni istuširao.
Kako bi p***u lizao? :-)
JuzerNejm__
Posts: 78
Joined: 30/03/2021 15:21

#9 Re: Inficiranje virusima i bakterijama

Post by JuzerNejm__ »

Prepustit ću to tvojoj mašti :)
Naslovnica
Posts: 27641
Joined: 20/03/2013 15:38

#10 Re: Inficiranje virusima i bakterijama

Post by Naslovnica »

Svinja nam iz blata javlja, čistoća je pola zdravlja.
A istina osta gola, nečistoća druga pola.
8)
JuzerNejm__
Posts: 78
Joined: 30/03/2021 15:21

#11 Re: Inficiranje virusima i bakterijama

Post by JuzerNejm__ »

Naslovnica wrote: 02/04/2021 23:36 Svinja nam iz blata javlja, čistoća je pola zdravlja.
A istina osta gola, nečistoća druga pola.
8)
Razumijem ja to sve, pa u istom svijetu sam odrastao i slično odgajan kao i svi :lol: ali su me interesovale pojedinosti u vezi balansa između čistoće i nečistoće :D
User avatar
Lincoln-Burrows
Posts: 7535
Joined: 22/01/2008 18:17

#12 Re: Inficiranje virusima i bakterijama

Post by Lincoln-Burrows »

Kad vadiš pismo iz sandučića prvo operi sandučić a pismo uzmi sa rukavicama jer je poštar možda bio zaražen, omotnicu
odmah baci u koš za papir i nastoj ne dodirnuti koš, opreznosti nikad dosta. :D

p.s.
rukavice nakon korištenja baci
JuzerNejm__
Posts: 78
Joined: 30/03/2021 15:21

#13 Re: Inficiranje virusima i bakterijama

Post by JuzerNejm__ »

Lincoln-Burrows wrote: 03/04/2021 16:31 Kad vadiš pismo iz sandučića prvo operi sandučić a pismo uzmi sa rukavicama jer je poštar možda bio zaražen, omotnicu
odmah baci u koš za papir i nastoj ne dodirnuti koš, opreznosti nikad dosta. :D

p.s.
rukavice nakon korištenja baci
:thumbup: Hvala na savjetu, super.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#14 Re: Inficiranje virusima i bakterijama

Post by Milenkov buraz »

JuzerNejm__ wrote: 02/04/2021 22:03 To znam za djecu i za simbiozu, nisam znao da brzo umiru virusi ali sta je sa drugim uzročnicima, npr patogenim bakterijama, one koliko znam ostaju jer se kaže za mobitel da je prljav da ga treba čistiti itd, i onda evo opet se vraćam na onaj scenarij, dirnem mobitel pa jedem, zar ne prenosim sve te bakterije u sebi, zar se neću zaraziti, jer pričamo o patogenim bakterijama koje uzrokuju određenu bolest.
Zašto onda uopšte peremo ruke kod kuće kada eto, neće na ništa biti?
Potrebna je određena količina bakterija ili virusa da bi se zarazio, nije dovoljno recimo jedan, dva, pet. Znam konkretno za salamonelu da je potebno oko čini mi se 10M do 100M bakterija da bi se zdrava odrasla osoba zarazila. Govorimo o zdravoj odrasloj osobi, ne neko sa narušenim zdravljem. Dakle ako uneseš malu količinu bakterija i virusa nećeš se zaraziti jer tvoj imunološki sistem će ih počistiti, opet ponavljam ako si zdrav. Na kraju kada bi živio u potpuno sterilnom okruženju na kraju bi te to dokrajčilo, dakle ne valja ni potpuno sterilno okruženje.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#15 Re: Inficiranje virusima i bakterijama

Post by Milenkov buraz »

Lincoln-Burrows wrote: 03/04/2021 16:31 Kad vadiš pismo iz sandučića prvo operi sandučić a pismo uzmi sa rukavicama jer je poštar možda bio zaražen, omotnicu
odmah baci u koš za papir i nastoj ne dodirnuti koš, opreznosti nikad dosta. :D

p.s.
rukavice nakon korištenja baci
Daj ne loži čovjeka... :mrgreen: :lol:
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#16 Re: Inficiranje virusima i bakterijama

Post by un1ted »

NediM17 wrote: 02/04/2021 22:19 Popi' varikinu, da se ne sekiras. :-)
ne mogu da vjerujem da je osoba koja je hvala Bogu prošla ok s koronom napiše ovako nešto. Valjda bi trebao da budes konstruktivan i pomazes drugima, pa i na banalnijm temama.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#17 Re: Inficiranje virusima i bakterijama

Post by un1ted »

-Chesterfield- wrote: 02/04/2021 23:12 Kako bi p***u lizao?
Da ti neko odgovori nešto lično na ovo, uvrijedio bi se, a to i zaslužuješ.
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#18 Re: Inficiranje virusima i bakterijama

Post by Industrialyzer »

Odakle poceti :mrgreen:

Hajmo prvo razjasniti viruse, dakle oni su acelularne gradje sto znaci da nisu gradjeni od celije ili celija pa samim tim nisu ni zivi. Da bi funkcionisali (metabolizam i reprodukcija) potreban im je zivi domacin (npr. covjek) u ciji organizam oni ulaze i koriste tvoju metabolicku energiji za svoje potrebe. Sto vise uzimaju za sebe, ti se losije osjecas. Na bilo kojoj nezivoj povrsini oni nemaju sta raditi, tu brzo umiru i nema opasnosti. Da bi se zarazio virusom preko kese cipsa, to bi moralp ici ovako: ja sam bolestan, imam gripu, uzmem cips, kihnem u njega i vratim ga, a onda ti dodjes, uzmes tu kesu i momentalno se rukama dohvatis blizu tjelesnog otvora (usta, nos najcesce).

Bakterije mogu samostalno zivjeti jer imaju celijsku gradju i njih nalazimo posvuda. Razlog zasto nismo stalno bolesni je u tome sto 99% bakterija nije patogeno, a ovih 1% ne mutira toliko brzo kao virusi i na vecinu tih bakterija odrasla osoba ima izgradjen imunitet. Obzirom da su bakterije pravi zivi organizmi, a nisu autotrofi, moraju se hraniti necim. Na kesi od cipsa nemaju sta traziti i prirodnim putem nece tu doci, a ako dodju, nemaju bas velike sanse za prezivljavanjem. Bakterije se i u laboratoriji uzgajaju na hranjivim podlogama, jer dugacije tesko da se mogu razmnozavati bez mnogo hrane (mnogo hrane>dobar metabolizam>energija>zivot).

Evolucijom se covjek prilagodio simbiotickom zivotu mutualisticke prirode sa bakterijama i ne mozemo funkcionisati bez njih, mnogo posla odradjuju za nas. Uzmimo za primjer cinjenicu da su u nasem organizmu samo krv i ocna tekucina sterilne, dok svuda ostalo mozemo naci neke mikrobe.

Ukratko, sto manje straha, a sto vise normalne ishrane da bi imunitet funkcionisao kako treba i sve ce biti ok. I naravno, sto manje dezinfekcionih sredstava po kozi, voda i sapun su sasvim dovoljni.
User avatar
Entropio
Posts: 7799
Joined: 21/11/2010 21:49

#19 Re: Inficiranje virusima i bakterijama

Post by Entropio »

Industrialyzer wrote: 05/04/2021 14:38 Odakle poceti :mrgreen:

Hajmo prvo razjasniti viruse, dakle oni su acelularne gradje sto znaci da nisu gradjeni od celije ili celija pa samim tim nisu ni zivi. Da bi funkcionisali (metabolizam i reprodukcija) potreban im je zivi domacin (npr. covjek) u ciji organizam oni ulaze i koriste tvoju metabolicku energiji za svoje potrebe. Sto vise uzimaju za sebe, ti se losije osjecas. Na bilo kojoj nezivoj povrsini oni nemaju sta raditi, tu brzo umiru i nema opasnosti. Da bi se zarazio virusom preko kese cipsa, to bi moralp ici ovako: ja sam bolestan, imam gripu, uzmem cips, kihnem u njega i vratim ga, a onda ti dodjes, uzmes tu kesu i momentalno se rukama dohvatis blizu tjelesnog otvora (usta, nos najcesce).

Bakterije mogu samostalno zivjeti jer imaju celijsku gradju i njih nalazimo posvuda. Razlog zasto nismo stalno bolesni je u tome sto 99% bakterija nije patogeno, a ovih 1% ne mutira toliko brzo kao virusi i na vecinu tih bakterija odrasla osoba ima izgradjen imunitet. Obzirom da su bakterije pravi zivi organizmi, a nisu autotrofi, moraju se hraniti necim. Na kesi od cipsa nemaju sta traziti i prirodnim putem nece tu doci, a ako dodju, nemaju bas velike sanse za prezivljavanjem. Bakterije se i u laboratoriji uzgajaju na hranjivim podlogama, jer dugacije tesko da se mogu razmnozavati bez mnogo hrane (mnogo hrane>dobar metabolizam>energija>zivot).

Evolucijom se covjek prilagodio simbiotickom zivotu mutualisticke prirode sa bakterijama i ne mozemo funkcionisati bez njih, mnogo posla odradjuju za nas. Uzmimo za primjer cinjenicu da su u nasem organizmu samo krv i ocna tekucina sterilne, dok svuda ostalo mozemo naci neke mikrobe.

Ukratko, sto manje straha, a sto vise normalne ishrane da bi imunitet funkcionisao kako treba i sve ce biti ok. I naravno, sto manje dezinfekcionih sredstava po kozi, voda i sapun su sasvim dovoljni.
:thumbup:

Sta si po zanimanju?
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#20 Re: Inficiranje virusima i bakterijama

Post by Industrialyzer »

Blizak sam materiji poprilicno, kroz obrazovanje sam imao nekoliko mikrobiologija, genetika, biohemija, imunologiju, kancerogenezu i sl. tako da nisam.daleko od trenutnog problema No1 u svijetu.
JuzerNejm__
Posts: 78
Joined: 30/03/2021 15:21

#21 Re: Inficiranje virusima i bakterijama

Post by JuzerNejm__ »

un1ted wrote: 05/04/2021 11:36
-Chesterfield- wrote: 02/04/2021 23:12 Kako bi p***u lizao?
Da ti neko odgovori nešto lično na ovo, uvrijedio bi se, a to i zaslužuješ.
:) :thumbup: meni odgoj ne da da se spuštam na taj nivo.
Milenkov buraz wrote: 05/04/2021 10:12
JuzerNejm__ wrote: 02/04/2021 22:03 To znam za djecu i za simbiozu, nisam znao da brzo umiru virusi ali sta je sa drugim uzročnicima, npr patogenim bakterijama, one koliko znam ostaju jer se kaže za mobitel da je prljav da ga treba čistiti itd, i onda evo opet se vraćam na onaj scenarij, dirnem mobitel pa jedem, zar ne prenosim sve te bakterije u sebi, zar se neću zaraziti, jer pričamo o patogenim bakterijama koje uzrokuju određenu bolest.
Zašto onda uopšte peremo ruke kod kuće kada eto, neće na ništa biti?
Potrebna je određena količina bakterija ili virusa da bi se zarazio, nije dovoljno recimo jedan, dva, pet. Znam konkretno za salamonelu da je potebno oko čini mi se 10M do 100M bakterija da bi se zdrava odrasla osoba zarazila. Govorimo o zdravoj odrasloj osobi, ne neko sa narušenim zdravljem. Dakle ako uneseš malu količinu bakterija i virusa nećeš se zaraziti jer tvoj imunološki sistem će ih počistiti, opet ponavljam ako si zdrav. Na kraju kada bi živio u potpuno sterilnom okruženju na kraju bi te to dokrajčilo, dakle ne valja ni potpuno sterilno okruženje.
Industrialyzer wrote: 05/04/2021 14:38 Odakle poceti :mrgreen:

Hajmo prvo razjasniti viruse, dakle oni su acelularne gradje sto znaci da nisu gradjeni od celije ili celija pa samim tim nisu ni zivi. Da bi funkcionisali (metabolizam i reprodukcija) potreban im je zivi domacin (npr. covjek) u ciji organizam oni ulaze i koriste tvoju metabolicku energiji za svoje potrebe. Sto vise uzimaju za sebe, ti se losije osjecas. Na bilo kojoj nezivoj povrsini oni nemaju sta raditi, tu brzo umiru i nema opasnosti. Da bi se zarazio virusom preko kese cipsa, to bi moralp ici ovako: ja sam bolestan, imam gripu, uzmem cips, kihnem u njega i vratim ga, a onda ti dodjes, uzmes tu kesu i momentalno se rukama dohvatis blizu tjelesnog otvora (usta, nos najcesce).

Bakterije mogu samostalno zivjeti jer imaju celijsku gradju i njih nalazimo posvuda. Razlog zasto nismo stalno bolesni je u tome sto 99% bakterija nije patogeno, a ovih 1% ne mutira toliko brzo kao virusi i na vecinu tih bakterija odrasla osoba ima izgradjen imunitet. Obzirom da su bakterije pravi zivi organizmi, a nisu autotrofi, moraju se hraniti necim. Na kesi od cipsa nemaju sta traziti i prirodnim putem nece tu doci, a ako dodju, nemaju bas velike sanse za prezivljavanjem. Bakterije se i u laboratoriji uzgajaju na hranjivim podlogama, jer dugacije tesko da se mogu razmnozavati bez mnogo hrane (mnogo hrane>dobar metabolizam>energija>zivot).

Evolucijom se covjek prilagodio simbiotickom zivotu mutualisticke prirode sa bakterijama i ne mozemo funkcionisati bez njih, mnogo posla odradjuju za nas. Uzmimo za primjer cinjenicu da su u nasem organizmu samo krv i ocna tekucina sterilne, dok svuda ostalo mozemo naci neke mikrobe.

Ukratko, sto manje straha, a sto vise normalne ishrane da bi imunitet funkcionisao kako treba i sve ce biti ok. I naravno, sto manje dezinfekcionih sredstava po kozi, voda i sapun su sasvim dovoljni.
Hvala vam mnogo, ovu temu i jesam postavio jer ne želim da si ugrozim život pretjeranom higijenom što se tiče ishrane, normalno sam živio i čistio se za ishranu do prije nekoliko godina ali kako sam počeo razmišljati o bakterijama i virusima, počeo sam da pretjerujem i jednostavno mi je trebalo ovo, detaljno objašnjenje, a ne da mi neko samo kaže "ne moraš toliko obraćati pažnju na to", jer znam i ja to, interesovalo me zašto.
Usput, baaaaaaaaš me interesuju medicina pa i infektologija otprilike, pa planiram početi studirati nešto u tom polju ove jeseni :lol:
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#22 Re: Inficiranje virusima i bakterijama

Post by Industrialyzer »

Germofobia je opasna, nemoj upasti u to stanje, od imuniteta ce ostati samo lijepo sjecanje. :)
JuzerNejm__
Posts: 78
Joined: 30/03/2021 15:21

#23 Re: Inficiranje virusima i bakterijama

Post by JuzerNejm__ »

Industrialyzer wrote: 05/04/2021 19:34 Germofobia je opasna, nemoj upasti u to stanje, od imuniteta ce ostati samo lijepo sjecanje. :)
Znam, drago mi je pa sam na vrijeme promislio dok nisam došao pod moranje da živim pod staklenim zvonom :-)
Hvala ti još jednom, pretpostavljam da si mnogo stariji od mene mogu ti i persirati al' hajd' anonimni smo :lol:
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#24 Re: Inficiranje virusima i bakterijama

Post by Industrialyzer »

JuzerNejm__ wrote: 05/04/2021 19:40
Industrialyzer wrote: 05/04/2021 19:34 Germofobia je opasna, nemoj upasti u to stanje, od imuniteta ce ostati samo lijepo sjecanje. :)
Znam, drago mi je pa sam na vrijeme promislio dok nisam došao pod moranje da živim pod staklenim zvonom :-)
Hvala ti još jednom, pretpostavljam da si mnogo stariji od mene mogu ti i persirati al' hajd' anonimni smo :lol:
Zar ostavljam takav utisak :lol: nisam legendo jos dobacio ni do srednjih godina :mrgreen:
JuzerNejm__
Posts: 78
Joined: 30/03/2021 15:21

#25 Re: Inficiranje virusima i bakterijama

Post by JuzerNejm__ »

Industrialyzer wrote: 05/04/2021 19:44
JuzerNejm__ wrote: 05/04/2021 19:40
Industrialyzer wrote: 05/04/2021 19:34 Germofobia je opasna, nemoj upasti u to stanje, od imuniteta ce ostati samo lijepo sjecanje. :)
Znam, drago mi je pa sam na vrijeme promislio dok nisam došao pod moranje da živim pod staklenim zvonom :-)
Hvala ti još jednom, pretpostavljam da si mnogo stariji od mene mogu ti i persirati al' hajd' anonimni smo :lol:
Zar ostavljam takav utisak :lol: nisam legendo jos dobacio ni do srednjih godina :mrgreen:
eeeihh, ja sam te tako doživio, sad, ne znam :lol:
Locked