Indijanski ratovi

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#51 Re: Indijanski ratovi

Post by Mišo_Kovač »

Deder ti, vizionaru, priloži svoju diplomu historiografa i relevatne priznate radove na tu temu. Bez toga je to tvoje samo <nepismeno> baljezganje latentnog islamskog fundamentaliste kojeg su zli kršćani dirali đe ne treba...
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#52 Re: Indijanski ratovi

Post by kerima1 »

Istina je ta da ih jesu porokali krscani,da su se domogli arabljani pa bili bi to muslimani.
Ne znam zasto nekima to tesko pada!?
User avatar
fakat
Posts: 1954
Joined: 21/06/2008 04:03
Location: suburbia

#53 Re: Indijanski ratovi

Post by fakat »

Tema je odlicna prilika da se malo pljune po muslimanima, nemojte propustiti.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23237
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#54 Re: Indijanski ratovi

Post by Sanjarko »

Mišo_Kovač wrote:Deder ti, vizionaru, priloži svoju diplomu historiografa i relevatne priznate radove na tu temu. Bez toga je to tvoje samo <nepismeno> baljezganje latentnog islamskog fundamentaliste kojeg su zli kršćani dirali đe ne treba...
Jarane ma nisu krscani, muslimani su to uradili preoblaceci se u krscane. Nisu pape izdavale edikte da se to pokrsti i pobije, nisu djecu od indijanaca silom uzimali i pokrstavali ih u krscanskim skolama i ucili ih da budu krscani i da se stide svoje vjere, porijekla itd. Ma jok, ja sam latentni islamski fudamentalista i fanatik i jos sam i latentni lazov.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23237
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#55 Re: Indijanski ratovi

Post by Sanjarko »

fakat wrote:Tema je odlicna prilika da se malo pljune po muslimanima, nemojte propustiti.
Ma stid ih reci da to su pobili krscani pod raznim izgovorima od biblijskih izgovora ona sranja Amalakiti i slicno pa nadalje. Najvise pod religijskim i biblijskim izgovorima, da otmu zemlju itd. Ali jok ba, muslimani, hidusi itd., su ovo uradili. A ja sam islamski fudamentalista i fanatik. Sto se o ovome ne govori drugi par opanaka.
akaunt
Posts: 518
Joined: 07/01/2018 21:13

#56 Re: Indijanski ratovi

Post by akaunt »

Dakle danas 01 Veljace se navrsava neka godisnjica ( bilo je to 1876) kad su Junajted Stejts objavile rat Siuksima kao najvecem plemenu na podrucju Amerike. Istorijskih razloga ima hejbet ali je najvazniji to sto bijeli Amerikanci (u posljednje vrijeme i oni manje bijeli) misle da su od Boga poslani na planetu zemlju.
Uz Siukse u tom periodu su najebali i Čejeni i Šošoni. Na jednoj strani Bik koji sjedi i Ludi Konj a na drugoj par nebitnih i general Kaster. Bitka kod Litl Bighorna se i dan danas izucava na West Pointu.
Da skratim, danas potomaka Siuksa ima nesto iznad desetak hiljada i ako nisu gradjevinski radnici onda se opijaju po rezervatima. Legenda kaze da krajem 1877 nije bilo ni jedno selo Siuksa koje nije zapaljeno.
Jos tada je svijet trebao vidjet o kome i čemu se radi i podici ogroman zid prema Mexicu, Canadi i u Atlanski okean sprovest struju!
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#57 Re: Indijanski ratovi

Post by seln »

Vizionar 1985 wrote:
fakat wrote:Tema je odlicna prilika da se malo pljune po muslimanima, nemojte propustiti.
Ma stid ih reci da to su pobili krscani pod raznim izgovorima od biblijskih izgovora ona sranja Amalakiti i slicno pa nadalje. Najvise pod religijskim i biblijskim izgovorima, da otmu zemlju itd. Ali jok ba, muslimani, hidusi itd., su ovo uradili. A ja sam islamski fudamentalista i fanatik. Sto se o ovome ne govori drugi par opanaka.
Gospodo, hvala na ovom malom intermecu, ali stvaaarno moram zamoliti da se za religijsko nadjebavanje prebacite na odgovarajucu temu.
Svako skretanje u konfesionalne vode cu prijaviti.
User avatar
Truba
Posts: 81655
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#58 Re: Indijanski ratovi

Post by Truba »

kad sam čitao u tim psdz litle big horn ovo ono

koliko su napuhali ameri taj dokađaj ja reko 3000 ljudi zahinulo

ono oko 250

mislim da nema događaja koji ameri nisu iz svoje povijesti napuhali kroz knjige filmove...

čak se pišu i sf :D na temu avijacija kod litle big horna

doduše... mislim da je jedinstven slučaj u povijesti da se tako brojni narodi susretnu a da je toliko velika razlika u napretku između njih
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#59 Re: Indijanski ratovi

Post by seln »

Black swan wrote:kad sam čitao u tim psdz litle big horn ovo ono

koliko su napuhali ameri taj dokađaj ja reko 3000 ljudi zahinulo

ono oko 250

mislim da nema događaja koji ameri nisu iz svoje povijesti napuhali kroz knjige filmove...

čak se pišu i sf :D na temu avijacija kod litle big horna

doduše... mislim da je jedinstven slučaj u povijesti da se tako brojni narodi susretnu a da je toliko velika razlika u napretku između njih
Amerikanci generalno ne vole kad dobiju po pichCi, jer im to udara na ponos i na vlastitu svijest o sebi kao velikoj naciji.
Recimo, Nijemci su vec odavno svarili poraze u dva svjetska rata i milione mrtvih, a Ameri se jos uvijek hvataju za stomak kad im spomenes npr. Vijetnam.
Little Big Horn je bio jedan mariginalni okrsaj, u svakom pogledu. Recimo, zloglasni Quantrill je 1863 spalio Lawrence u Kansasu i pobio oko 200 civila, neki su bili maloljetni... i ko se toga sjeca?
Neee, problem je kad Ameri ispuse od nekoga sa strane.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#60 Re: Indijanski ratovi

Post by Woody »

Otprilike:

Image

Znači:

Image
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#61 Re: Indijanski ratovi

Post by asurbanipal »




akaunt
Posts: 518
Joined: 07/01/2018 21:13

#62 Re: Indijanski ratovi

Post by akaunt »

I, unatoč činjenici da se Američka, kako vanjska tako unutrašnja, politika od tada nije promijenila ni za pedlja, osam desetih dijelova svijeta svršava na njihovu demokratiju i svoje slobode stavlja u sluzbu par prekooceanskih porodica...

E što majku mu ???
Pa mi se jos uvijek odusevljavamo Rambu kako jebe mater zlim Vijetkongovcima !!!
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#63 Re: Indijanski ratovi

Post by seln »

akaunt wrote:I, unatoč činjenici da se Američka, kako vanjska tako unutrašnja, politika od tada nije promijenila ni za pedlja, osam desetih dijelova svijeta svršava na njihovu demokratiju i svoje slobode stavlja u sluzbu par prekooceanskih porodica...

E što majku mu ???
Pa mi se jos uvijek odusevljavamo Rambu kako jebe mater zlim Vijetkongovcima !!!
Niti se mogu poreci dostignuca americke demokratije, niti se mogu zaboraviti sve gadosti koje su uradili (i jos uvijek rade).
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#64 Re: Indijanski ratovi

Post by triconja »

Black swan wrote:kad sam čitao u tim psdz litle big horn ovo ono

koliko su napuhali ameri taj dokađaj ja reko 3000 ljudi zahinulo

ono oko 250

mislim da nema događaja koji ameri nisu iz svoje povijesti napuhali kroz knjige filmove...

čak se pišu i sf :D na temu avijacija kod litle big horna

doduše... mislim da je jedinstven slučaj u povijesti da se tako brojni narodi susretnu a da je toliko velika razlika u napretku između njih
Evo jedan zadatak za razmisljanje. Imas dvije strane, jednu koja je jedno sa konjima a drugu koja je umislila da je jedno sa konjima a desi se veliki okrsaj konjice. Naravno moze se zanemariti vatreno oruzje jer je bilo veoma primitivno. Sa jedne strane imas profesionalne ratnike koji se celice od malih nogu a sa druge profesionalne manekene. I ko ce tu pobijediti?

Edit: razlika u civilizacijskim dostignucima nije bila dovoljna da se dobije manji okrsaj ali je bila dovoljna da se dobije rat :mrgreen:
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#65 Re: Indijanski ratovi

Post by animals »

Ovdje se prica o nekim zlim Amerima, a zaboravlja se da su to Nijemci ,
Englezi, Francuzi..
znaci uvijek isto kolonijalisti...bio je vjerovatno i pokoji Balkanac...
uvijek u povijesti je jaci i napredniji gazio one nejace i nenaprednije..
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7503
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#66 Re: Indijanski ratovi

Post by AleksoMKD »

Vredi spomenuti da je puno mrznje izmedju plemena/naroda nastalo zbog Britansko - Francuskih ratova gde su razna plemena ratovala jedni protiv drugih kao saveznici suprotstavljenih kolonijalnih sila.

Posle odlaska Francuza mrznja je produzila i nikada nije bilo jedinstvenog fronta prodiv kolonista. Svakako bi rezultat bio slican ali ne bi ih potamanili toliko brzo ili totalno.
akaunt
Posts: 518
Joined: 07/01/2018 21:13

#67 Re: Indijanski ratovi

Post by akaunt »

seln wrote:
akaunt wrote:I, unatoč činjenici da se Američka, kako vanjska tako unutrašnja, politika od tada nije promijenila ni za pedlja, osam desetih dijelova svijeta svršava na njihovu demokratiju i svoje slobode stavlja u sluzbu par prekooceanskih porodica...

E što majku mu ???
Pa mi se jos uvijek odusevljavamo Rambu kako jebe mater zlim Vijetkongovcima !!!
Niti se mogu poreci dostignuca americke demokratije, niti se mogu zaboraviti sve gadosti koje su uradili (i jos uvijek rade).
Izgleda da cu umrijet a dostignuca Americke demokratije necu vidjet svojim ocima. Jos juce gospodja Parks u Grasovim vozilima nije imala osnovno pravo. Malo poslje toga ubise svog predsjednika pa napravise sve sem sudjenja. Prije toga podjese ubijat bez ikakvog razloga ljude iz zemlje koju 95 posto Jenkija nije znalo na karti naci. Nakon toga naoruzase , kako oni kasnije rekose,covjeka opasnijeg od Hitlera i dadose temelje najopasnijoj(??!!) teroristickoj organizaciji. Nedugo zatim rekose jednom predsjedniku jedne drzave da ima neko oruzje potom ga ubise i zemlju rasvalise i onda rekose "jebi ga mi se zajebali nije bilo oruzja" Potom ubise drugog predsjednika pa izazvase najvecu izbjeglicku krizu od doba Adama i Eve.
...da ne lupam cifre o procentu bas tog demokratskog naroda koji nije pokriven najosnovnijom socijalnom zastitom.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7503
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#68 Re: Indijanski ratovi

Post by AleksoMKD »

Ovaj, a da se vratimo indijancima?
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#69 Re: Indijanski ratovi

Post by animals »

AleksoMKD wrote:Ovaj, a da se vratimo indijancima?
Jesu li i crnci mlatili Indijance, ili su se drzali po strani...
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#70 Re: Indijanski ratovi

Post by triconja »

animals wrote:Ovdje se prica o nekim zlim Amerima, a zaboravlja se da su to Nijemci ,
Englezi, Francuzi..
znaci uvijek isto kolonijalisti...bio je vjerovatno i pokoji Balkanac...
uvijek u povijesti je jaci i napredniji gazio one nejace i nenaprednije..
Naravno, ljudi su govna i uvijek hoce da imaju vise po cijenu tudje muke. Dodje ti zivotinja u njivu sta radis, uzmes pusku i ubijes je. Dodje covjek isto bi ali ne mozes jer ces zatvora zaglavit :lol: :thumbup:
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#71 Re: Indijanski ratovi

Post by Woody »

animals wrote:Jesu li i crnci mlatili Indijance, ili su se drzali po strani...
Mlatili ih k'o volove:
Od 1866. do ranih 1890-tih, ove pukovnije (9,10, 24 i 25. konjička - "Buffalo Soldiers") su služile na različitim mjestima u jugozapadnim Sjedinjenim Državama i regijama Velikih nizina. Sudjelovali su u većini vojnih kampanja na tim područjima i stekli ugledne "rezultate". Trinaest redova i šest časnika iz ove četiri pukovnije zaradili su "Medal of Honor" tijekom Indijskih ratova. Osim vojnih kampanja, Buffalo Soldiers su služili u raznim zadacima duž granice, od izgradnje cesta do praćenja američke pošte. Dana 17. travnja 1875., zapovjedništvo zapovjedništva 9. i 10. konjičke prebačeno je u Fort Concho u Teksasu. Čete su zapravo stigle u Fort Concho u svibnju 1873. U različitim vremenima od 1873. do 1885. Fort Concho je smjestio 9. konjaničku četu A-F, K i M, 10. konjaničku četu A, D-G, I, L i M, 24. Pješačku četu D-G i K, te 25. pješačku četu G i K.

Ukupno 23 Buffalo Soldiers-a su primili "Medal of Honor" tijekom indijanskih ratova.
BTW, indijanci su više cvikali od ovih uglješa, nego od pičkastih bijelaca, jerbo su ovi prvi bili poznati po svojoj okrutnosti. Ehej, znali su uglješe kako boli...
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7503
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#72 Re: Indijanski ratovi

Post by AleksoMKD »

animals wrote:
AleksoMKD wrote:Ovaj, a da se vratimo indijancima?
Jesu li i crnci mlatili Indijance, ili su se drzali po strani...
Zavisi kada i gde. Nesto crnih robova je mislim u Floridi bezalo u mocvare i nalazilo utociste kod indijanaca dok je posle oslobadjanja robova i pocetka sluzenja vojske (dobrovoljno) nesto crnaca ucestvovalo u US army mlateci indijance.

No glavno je da je sudbina indijanaca bila zapecacena pre osnivanja USA, prvenstveno jer su bolesti izbrisale skoro 90% indijanaca u prvih 50 godina od dolaska Evropljana na Americko tlo (vecina zrtava bolesti nikada nije ni videla belca, toliko brzo su se sirile bolesti) tako da je otpor belim kolonizatorima fakticki bio otpor malog procenta ljudi koji su preziveli apokalipsu nevidjenih razmera u medjuvremenu se tukuci na raznim stranama (Britanci protiv Francuza na primer).

Osnivanjem US te sirenjem istih na zapad je sprovodjena genocidna politika namernog istrebljenja.

Mislio sam da se vratimo temi, indijanskim ratovima.
Meni je licno interesantan King Philip's War jer je mozda rat koji je najvise ugrozio koloniste i na neki nacin poceo proces "Amerikanizacije" kolonista koji su se uglavnom tukli bez pomoci iz Britanije.
nema me tamo
Posts: 13597
Joined: 30/10/2013 18:58

#73 Re: Indijanski ratovi

Post by nema me tamo »

Woody wrote:
animals wrote:Jesu li i crnci mlatili Indijance, ili su se drzali po strani...
Mlatili ih k'o volove:
Od 1866. do ranih 1890-tih, ove pukovnije (9,10, 24 i 25. konjička - "Buffalo Soldiers") su služile na različitim mjestima u jugozapadnim Sjedinjenim Državama i regijama Velikih nizina. Sudjelovali su u većini vojnih kampanja na tim područjima i stekli ugledne "rezultate". Trinaest redova i šest časnika iz ove četiri pukovnije zaradili su "Medal of Honor" tijekom Indijskih ratova. Osim vojnih kampanja, Buffalo Soldiers su služili u raznim zadacima duž granice, od izgradnje cesta do praćenja američke pošte. Dana 17. travnja 1875., zapovjedništvo zapovjedništva 9. i 10. konjičke prebačeno je u Fort Concho u Teksasu. Čete su zapravo stigle u Fort Concho u svibnju 1873. U različitim vremenima od 1873. do 1885. Fort Concho je smjestio 9. konjaničku četu A-F, K i M, 10. konjaničku četu A, D-G, I, L i M, 24. Pješačku četu D-G i K, te 25. pješačku četu G i K.

Ukupno 23 Buffalo Soldiers-a su primili "Medal of Honor" tijekom indijanskih ratova.
BTW, indijanci su više cvikali od ovih uglješa, nego od pičkastih bijelaca, jerbo su ovi prvi bili poznati po svojoj okrutnosti. Ehej, znali su uglješe kako boli...
Pa sigurno da jesu jer su uglješe morale da se dokazuju bijelom covjeku..
User avatar
Sanjarko
Posts: 23237
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#74 Re: Indijanski ratovi

Post by Sanjarko »

seln wrote:
Vizionar 1985 wrote:
fakat wrote:Tema je odlicna prilika da se malo pljune po muslimanima, nemojte propustiti.
Ma stid ih reci da to su pobili krscani pod raznim izgovorima od biblijskih izgovora ona sranja Amalakiti i slicno pa nadalje. Najvise pod religijskim i biblijskim izgovorima, da otmu zemlju itd. Ali jok ba, muslimani, hidusi itd., su ovo uradili. A ja sam islamski fudamentalista i fanatik. Sto se o ovome ne govori drugi par opanaka.
Gospodo, hvala na ovom malom intermecu, ali stvaaarno moram zamoliti da se za religijsko nadjebavanje prebacite na odgovarajucu temu.
Svako skretanje u konfesionalne vode cu prijaviti.
Nije skretanje, govorim cinjenice, nelazem, i sami Indijanci o tome govore i mnogi drugi. A ti bujrum prijavi. Evo ja cu prijaviti sam svoj post pa neka moderacija odluci je li vrijedzanje i slicno ili je iznosenje istine. Sve bijelce okrivljivati radi pojedinih bijelaca koji su religiozno nahuskani bili da ovo cine je po meni vrijedzanje, laganje itd.

Evo odmah prijavljujem sam svoje postove. :kakoste:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23237
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#75 Re: Indijanski ratovi

Post by Sanjarko »

Evo sam sam svoje postove prijavio pa da vidimo je li vrijedzanje itd., ili je iznosenje istine. Sta ja mogu sto se vama istina nesvidza i sto je pod tepih gurate. Tako se suti i u vezi bogumila itd., i govori da smo i mi ovdje zaluzili ono sve u prethodnom ratu itd.

Je li nasilje nad Indijancima bilo religiozno zasnovano ili nije, je li bilo opravdavano religiozno ili nije, jesu li popovi razni huskali religijski narod na Indijance ili nisu itd.

Evo i ovaj cu post prijaviti pa da vidimo ko laze itd. Jb-te na pravdi boga me lazovom itd., zovete.
Post Reply