Indijanski ratovi

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#126 Re: Indijanski ratovi

Post by insomnia78 »

Gojeni H wrote:
sinuhe wrote:
Woody wrote:
Image
Cesto se mogu vidjeti ovakvi plakati nesto drugacijih natpisa kao 'fighting terrorism since 1492' i naravno sa Geronimom. Na slici su znaci Apachi( Geronimo prvi s desne strane) koji su na prostore americkog jugozapada migrirali od 13. do 15. vijeka sa prostora Aljaske napadajuci okolne zemljoradnike.
Odmetnik i zlocinac Geronimo umro je prirodnom smrcu u rezervatu.
:shock:

Uspravan covjek koji zna braniti svoje po svaku cijenu, u ocima misa izgleda jos veci, pa ga mali mis, iz zavisti, moze samo nazivati imenima.

Cuj, legenda odmetnik?
To misljenje djelis i prema onim silnim ajducima koji ustadose protiv turskog zuluma?
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#127 Re: Indijanski ratovi

Post by Connaisseur Karlin »

seln wrote:
Connaisseur Karlin wrote::-) :skoljka:
Kolutaj, kolutaj, pa i za pojas zadjeni.
Ako su narod, kako to da govore tri-cetiri razlicita jezika?
narod prepoznat pod zajednickom kategorijom mijesanja sa indijancima , jezici,lokacija, tradicija i kultura nisu problem :)
Last edited by Connaisseur Karlin on 18/02/2018 17:16, edited 1 time in total.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#128 Re: Indijanski ratovi

Post by Gojeni H »

insomnia78 wrote: To misljenje djelis i prema onim silnim ajducima koji ustadose protiv turskog zuluma?
Kad su se banda, odmetnici, i turske podguzne muhe mogle porediti sa Apachi vitezovima.

Kolega, ovo ti je bas smijesno pitanje.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#129 Re: Indijanski ratovi

Post by seln »

insomnia78 wrote:
Gojeni H wrote:

:shock:

Uspravan covjek koji zna braniti svoje po svaku cijenu, u ocima misa izgleda jos veci, pa ga mali mis, iz zavisti, moze samo nazivati imenima.

Cuj, legenda odmetnik?
To misljenje djelis i prema onim silnim ajducima koji ustadose protiv turskog zuluma?
Shin Bet is striking back! :-)
Naravno, zanemaricemo sitnu razliku izmedju kasnog srednjeg vijeka (kada je pravda u cijelom svijetu bila misaona imenica) i devetnaestog vijeka, u majci svih demokratija.
Ne sjecam se da su bijelci od Apaca naplacivali trecinu...kako ono rece general Crook?
"Doslo je vrijeme da se poslije petsto godina osvetimo Apacima na ovim prostorima. "
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#130 Re: Indijanski ratovi

Post by seln »

Connaisseur Karlin wrote:
seln wrote:
Connaisseur Karlin wrote::-) :skoljka:
Kolutaj, kolutaj, pa i za pojas zadjeni.
Ako su narod, kako to da govore tri-cetiri razlicita jezika?
narod prepoznat pod zajednickom kategorijom mijesanja sa indijancima , jezici,lokacija, tradicija i kultura nisu problem :)
Onda i svi oni mjesanci crnaca, bijelaca i latinosa imaju pravo na priznanje kao narod?
Da prosirimo? Imaju li djeca iz mijesanih brakova u BiH pravo na priznanje bar kao nacionalna manjina?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#131 Re: Indijanski ratovi

Post by insomnia78 »

seln wrote:
insomnia78 wrote:
Gojeni H wrote:

:shock:

Uspravan covjek koji zna braniti svoje po svaku cijenu, u ocima misa izgleda jos veci, pa ga mali mis, iz zavisti, moze samo nazivati imenima.

Cuj, legenda odmetnik?
To misljenje djelis i prema onim silnim ajducima koji ustadose protiv turskog zuluma?
Shin Bet is striking back! :-)
Naravno, zanemaricemo sitnu razliku izmedju kasnog srednjeg vijeka (kada je pravda u cijelom svijetu bila misaona imenica) i devetnaestog vijeka, u majci svih demokratija.
Ne sjecam se da su bijelci od Apaca naplacivali trecinu...kako ono rece general Crook?
"Doslo je vrijeme da se poslije petsto godina osvetimo Apacima na ovim prostorima. "
Nisam ni ocekivao drugacije odgovore. Ipak kad si gladan nisi svoj
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#132 Re: Indijanski ratovi

Post by insomnia78 »

Bezbeli i danas nekakav Mali tespih po americkim vukojebinama ubjedjuje saplemenike u blagodeti Hamericke “okupacije” i vazi o dobrom tati iz Vatikana
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#133 Re: Indijanski ratovi

Post by seln »

insomnia78 wrote:
seln wrote:
insomnia78 wrote: To misljenje djelis i prema onim silnim ajducima koji ustadose protiv turskog zuluma?
Shin Bet is striking back! :-)
Naravno, zanemaricemo sitnu razliku izmedju kasnog srednjeg vijeka (kada je pravda u cijelom svijetu bila misaona imenica) i devetnaestog vijeka, u majci svih demokratija.
Ne sjecam se da su bijelci od Apaca naplacivali trecinu...kako ono rece general Crook?
"Doslo je vrijeme da se poslije petsto godina osvetimo Apacima na ovim prostorima. "
Nisam ni ocekivao drugacije odgovore. Ipak kad si gladan nisi svoj
A sta si ocekivao? Ilicki autobus?
Ne moze niko sa malo zdrave pameti davati odgovore koji se uklapaju u tvoju sliku svijeta.
Zato, ostani ti pri svom... El Geronimo ibn Taklishim je bio terorista.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#134 Re: Indijanski ratovi

Post by insomnia78 »

A nista. Upravo to sto sam i dobio. Svi na svijetu su mucki okupatori. Ruzni, prljavi i zli osim Turaka. Tu se onda vade konteksti, okolnosti...Sto li boze
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#135 Re: Indijanski ratovi

Post by seln »

insomnia78 wrote:A nista. Upravo to sto sam i dobio. Svi na svijetu su mucki okupatori. Ruzni, prljavi i zli osim Turaka. Tu se onda vade konteksti, okolnosti...Sto li boze
Momak, ako hoces da pjevas haTikwa, pogrijesio si forum.
Naravno da su i Turci bili okupatori. Ali, je li iko tvrdio da je Osmansko carstvo bilo pravna drzava?
Je li Austrougarska bila okupator u Hrvatskoj? Nemam takav dojam, izgleda da su ih Hrvati sami pozvali.
Je li Francuska, u to doba demokratska republika, bila okupator u sjevernoj Africi i krivac za bar milion mrtvih? Haman da nije...
Je li Izrael, "jedina demokratija na bliskom istoku", okupator? Paaa, sada jeste, ali kad pobije i protjera sve Palestince, vise nece biti.

Kako god... tema je "Indijanski ratovi". Tvoju apologetiku svim okupatorima ovog svijeta mozes prosipati i na drugim temama.
Off topic cu uredno prijaviti.
Haug!
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#136 Re: Indijanski ratovi

Post by Sanjarko »

seln wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
seln wrote:
Kolutaj, kolutaj, pa i za pojas zadjeni.
Ako su narod, kako to da govore tri-cetiri razlicita jezika?
narod prepoznat pod zajednickom kategorijom mijesanja sa indijancima , jezici,lokacija, tradicija i kultura nisu problem :)
Onda i svi oni mjesanci crnaca, bijelaca i latinosa imaju pravo na priznanje kao narod?
Da prosirimo? Imaju li djeca iz mijesanih brakova u BiH pravo na priznanje bar kao nacionalna manjina?
Ovo za mastize si upravu, a i za ostalo po meni, iako se nismo slozili ono da nisu bili religijsko ispirisani, barem djelomicno.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#137 Re: Indijanski ratovi

Post by Connaisseur Karlin »

seln wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
seln wrote:
Kolutaj, kolutaj, pa i za pojas zadjeni.
Ako su narod, kako to da govore tri-cetiri razlicita jezika?
narod prepoznat pod zajednickom kategorijom mijesanja sa indijancima , jezici,lokacija, tradicija i kultura nisu problem :)
Onda i svi oni mjesanci crnaca, bijelaca i latinosa imaju pravo na priznanje kao narod?
Da prosirimo? Imaju li djeca iz mijesanih brakova u BiH pravo na priznanje bar kao nacionalna manjina?
o Isuse Kriste koji nonsese :D :lol: da podvucem: ne, nije isto :)
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#138 Re: Indijanski ratovi

Post by seln »

Connaisseur Karlin wrote:
seln wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
narod prepoznat pod zajednickom kategorijom mijesanja sa indijancima , jezici,lokacija, tradicija i kultura nisu problem :)
Onda i svi oni mjesanci crnaca, bijelaca i latinosa imaju pravo na priznanje kao narod?
Da prosirimo? Imaju li djeca iz mijesanih brakova u BiH pravo na priznanje bar kao nacionalna manjina?
o Isuse Kriste koji nonsese :D :lol: da podvucem: ne, nije isto :)
Ja resulullah... a zasto nije?
Koja je razlika, odnosno, sta je kriterijum?
Postoji li neki objektivni kriterijum ili je samo ono sto tebi treb aza diskusiju?
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#139 Re: Indijanski ratovi

Post by Connaisseur Karlin »

ako te ozbiljno interesiraju odgovori, trazi ih u strucnim izvorima :D ili se nastavi svadjati sam sa sobom :D
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#140 Re: Indijanski ratovi

Post by seln »

Connaisseur Karlin wrote:ako te ozbiljno interesiraju odgovori, trazi ih u strucnim izvorima :D ili se nastavi svadjati sam sa sobom :D
Odgovor ti je 'vam ta'ki...
i da nisi potpisala, pogodio bih da je Konesere.
User avatar
sinuhe
Posts: 11458
Joined: 03/06/2011 11:33

#141 Re: Indijanski ratovi

Post by sinuhe »

Metis su priznati kao narod u Kanadi ili od ljudi i drzave od kojih trebaju biti priznati. Na Karibima ljudi slicnog porijekla imaju i nacionalne drzave. Nista necuveno nema u tome.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#142 Re: Indijanski ratovi

Post by seln »

sinuhe wrote:Metis su priznati kao narod u Kanadi ili od ljudi i drzave od kojih trebaju biti priznati. Na Karibima ljudi slicnog porijekla imaju i nacionalne drzave. Nista necuveno nema u tome.
Nisam ni rekao da je neobicno.
Samo kazem, oni nisu narod... jesu politicki, ali nemaju nikakvu drugu osobinu naroda.

P.S. Narod koji ima drzavu je nacija i ne mora imati zajednicke etnicke, jezicke ili kulturelne znacajke.
Last edited by seln on 20/02/2018 13:04, edited 1 time in total.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#143 Re: Indijanski ratovi

Post by Sanjarko »

Nerazumijem se ja u ovo, uopste. Sta sad znaci i jesu i nisu, ko ono nije g-vno nego se pas pokakio.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#144 Re: Indijanski ratovi

Post by seln »

Vizionar 1985 wrote:Nerazumijem se ja u ovo, uopste. Sta sad znaci i jesu i nisu, ko ono nije g-vno nego se pas pokakio.
Vecina naroda su politicke zajednice. Neko je nekad rekao "ovo je narod" ili je neko pribiljezio, udario stambilj, zalijepio taksene marke i to je to.
Postoje, takodje, i etnicke zajednice. Povezuje ih zajednicka istorija, jezik, kultura... a cesto i religija i boja koze.
Dakle, ako je neko odlucio da mjesanci indijanaca i bijelaca trebaju postati narod, onda je to tako... ali to je narod u politickom smislu.
Vjerovatno su kao takvi kategorisani da bi kao priznata manjina ostvarivali izvjesna prava.
Ali niko mi ne moze reci da je mjesanac bijelca i mjesanke Apaca i Meksikanke, koji govori mjesavinu engleskog, spanskog i chirikahua, isto sto i mjesanac Francuza i Chipewa squaw, koji govori Creole. Uz to je jedan katolik sa primjesama santerije, a drugi hugenot.
Ali, ako ce pomoci da se zakljuci ovaj off topic: priznajem da su Metis narod.
Jel u redu? Mozemo natrag na temu?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#145 Re: Indijanski ratovi

Post by Sanjarko »

Ma ne to kontam to. Znam da su mjesanci ali prvi put cujem da ih je neko priznao i kao narod, pod tim mislim zasebnu etnicku skupinu. Pa sama indijanska plemena se mogu svaka zasebnim narodom smatrati jer kako znam svako je pleme imalo drugaciji jezik itd.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#146 Re: Indijanski ratovi

Post by seln »

Vizionar 1985 wrote:Ma ne to kontam to. Znam da su mjesanci ali prvi put cujem da ih je neko priznao i kao narod, pod tim mislim zasebnu etnicku skupinu. Pa sama indijanska plemena se mogu svaka zasebnim narodom smatrati jer kako znam svako je pleme imalo drugaciji jezik itd.
Upravo tako. Mnogi gledaju na Indijance kao na jedinstven narod, koji zivi u vigwamima, vjeruje u manitua i govori voah i haug.
Zapravo je rijec o prilicno sarolikoj zajednici, sa mnostvom jezika i dijelakta, sa razlicitim kulturama, religijskim kultovima, nacinom zivota, pa cak i bojom koze. Od izrazito egalitarne kulture Apaca do robovlasnicke kulture Klamath (koja se razvila neovisno od bijelaca), od Hopi ratara do Lakota lovaca i Chinook ribara, od uto-azteskog dijalekta shoshona do muskogge u Teksasu....
Sareno kao Europa u 18 vijeku.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#147 Re: Indijanski ratovi

Post by Connaisseur Karlin »

Vizionar 1985 wrote:Ma ne to kontam to. Znam da su mjesanci ali prvi put cujem da ih je neko priznao i kao narod, pod tim mislim zasebnu etnicku skupinu. Pa sama indijanska plemena se mogu svaka zasebnim narodom smatrati jer kako znam svako je pleme imalo drugaciji jezik itd.
et' sad znas :) sttus naroda u Kanadi je zakonm drugdjie definiran :)
Métis Nation Citizenship
It is now possible to be registered as Métis, in much the same way that First Nations are registered as Indians in the Indian Registry.

Métis are included as one of the Aboriginal peoples of Canada under section 35 of the Constitution Act, 1982, which reads:

35 (1) The existing aboriginal and treaty rights of the aboriginal peoples of Canada are hereby recognized and affirmed.

(2) in this Act, the aboriginal peoples of Canada includes the Indian, Inuit and Métis peoples of Canada.

The Métis emerged as a distinct people or nation in the historic Northwest during the course of the 18th and 19th centuries. This area is known as the “historic Métis Nation Homeland,” which includes the 3 Prairie Provinces and extends into Ontario, British Columbia, the Northwest Territories and the northern United States. This historic Métis Nation had recognized Aboriginal title, which the Government of Canada attempted to extinguish through the issuance of “scrip” and land grants in the late 19th and 20th centuries.
moras imati i dokazati geneolosko porijeklo :)
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#148 Re: Indijanski ratovi

Post by Sanjarko »

Connaisseur Karlin wrote:
Vizionar 1985 wrote:Ma ne to kontam to. Znam da su mjesanci ali prvi put cujem da ih je neko priznao i kao narod, pod tim mislim zasebnu etnicku skupinu. Pa sama indijanska plemena se mogu svaka zasebnim narodom smatrati jer kako znam svako je pleme imalo drugaciji jezik itd.
et' sad znas :) sttus naroda u Kanadi je zakonm drugdjie definiran :)
Métis Nation Citizenship
It is now possible to be registered as Métis, in much the same way that First Nations are registered as Indians in the Indian Registry.

Métis are included as one of the Aboriginal peoples of Canada under section 35 of the Constitution Act, 1982, which reads:

35 (1) The existing aboriginal and treaty rights of the aboriginal peoples of Canada are hereby recognized and affirmed.

(2) in this Act, the aboriginal peoples of Canada includes the Indian, Inuit and Métis peoples of Canada.

The Métis emerged as a distinct people or nation in the historic Northwest during the course of the 18th and 19th centuries. This area is known as the “historic Métis Nation Homeland,” which includes the 3 Prairie Provinces and extends into Ontario, British Columbia, the Northwest Territories and the northern United States. This historic Métis Nation had recognized Aboriginal title, which the Government of Canada attempted to extinguish through the issuance of “scrip” and land grants in the late 19th and 20th centuries.
moras imati i dokazati geneolosko porijeklo :)
Pa dobro priznali su ih, iako su po meni vise druga rasa nego narod. Ali eto, sta je tu je.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#149 Re: Indijanski ratovi

Post by Gojeni H »

seln wrote: Upravo tako. Mnogi gledaju na Indijance kao na jedinstven narod, koji zivi u vigwamima, vjeruje u manitua i govori voah i haug.
Zapravo je rijec o prilicno sarolikoj zajednici, sa mnostvom jezika i dijelakta, sa razlicitim kulturama, religijskim kultovima, nacinom zivota, pa cak i bojom koze. Od izrazito egalitarne kulture Apaca do robovlasnicke kulture Klamath (koja se razvila neovisno od bijelaca), od Hopi ratara do Lakota lovaca i Chinook ribara, od uto-azteskog dijalekta shoshona do muskogge u Teksasu....
Sareno kao Europa u 18 vijeku.
To se Teks Viler i Kit Karson gotivili u mladalacko doba haman? :D
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#150 Re: Indijanski ratovi

Post by seln »

Gojeni H wrote:
seln wrote: Upravo tako. Mnogi gledaju na Indijance kao na jedinstven narod, koji zivi u vigwamima, vjeruje u manitua i govori voah i haug.
Zapravo je rijec o prilicno sarolikoj zajednici, sa mnostvom jezika i dijelakta, sa razlicitim kulturama, religijskim kultovima, nacinom zivota, pa cak i bojom koze. Od izrazito egalitarne kulture Apaca do robovlasnicke kulture Klamath (koja se razvila neovisno od bijelaca), od Hopi ratara do Lakota lovaca i Chinook ribara, od uto-azteskog dijalekta shoshona do muskogge u Teksasu....
Sareno kao Europa u 18 vijeku.
To se Teks Viler i Kit Karson gotivili u mladalacko doba haman? :D
Ma jok, malo sam citao na tu temu.

Teks se kretao uglavnom na americkom jugozapadu i jaranio sa Navajo indijancima.
Post Reply