Indija "sila" buducnosti ?

Post Reply
Osmi Socrates
Posts: 8109
Joined: 19/10/2020 15:33

#126 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Osmi Socrates »

Došli Evropljani pa pokvarili peaceful dernek lokalcima. Romantična vizija svijeta, jbt.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#127 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by MehmedPasaMoric »

Osmi Socrates wrote: 27/08/2023 21:19 Jest, to o britanskoj kolonijalnoj čizmi tako idealistično zvuči kad neko nema pojma o Indiji.

Šta, svi bi između sebe mirno živjeli, i dostigli vrhunac međuljudskih odnosa i civilizacije da nije bilo Britanaca? Bi al' u nekom alternativnom scenariju, koji piše neko pod nekim težim drozama.
Svakoj drzavi na svijetu, bez izuzetka, je bilo bolje prije okupacije nego poslije
Osmi Socrates
Posts: 8109
Joined: 19/10/2020 15:33

#128 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Osmi Socrates »

MehmedPasaMoric wrote: 27/08/2023 22:31
Osmi Socrates wrote: 27/08/2023 21:19 Jest, to o britanskoj kolonijalnoj čizmi tako idealistično zvuči kad neko nema pojma o Indiji.

Šta, svi bi između sebe mirno živjeli, i dostigli vrhunac međuljudskih odnosa i civilizacije da nije bilo Britanaca? Bi al' u nekom alternativnom scenariju, koji piše neko pod nekim težim drozama.
Svakoj drzavi na svijetu, bez izuzetka, je bilo bolje prije okupacije nego poslije
Stvar je što ti okupaciju posmatraš selektivno. Zašto nisi spomenuo viševjekovnu vladavinu Mughala u Indiji, ali si se sjetio britanskog kolonijalizma? I to je samo jedan od primjera.

I teško je uopšte Indiju posmatrati kao državu u punom smislu te riječi prije nego što su stekli nezavisnost od Velike Britanije. Nije to bila ni prije britanske kolonijalne vlasti.
iz zadnje klupe
Posts: 938
Joined: 27/07/2012 18:10

#129 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by iz zadnje klupe »

Indijci hindusi kao i Kinezi imaju prednost sto nemaju religiju koja ih sputava, sad ce me neki proglssiti islamofobom, npr u indiji ijako od dolaska nacionalisticke jinduske vlade muslimani se diskriminiraju na sve moguce nacine, zaprepastikuca je cinjenica da muslimani u indiji zaostaju miljama za hindusima u apsolutno svemu, ijako ih ima 200 miliona, da na 500 najvecih firmi uzlistanih na mumbai berzi samo jedan je musliman da je CEO
Zmam da je chery picking ali bas me je prijatno iznenadilo kako zivi srednja indijska klasa u US i Uk u seriji na netflixu moje indijsko vjencanje, odlicno integrisani, obrazovani, ulazu u obrazovanje, ne cudi me da imaju toliko CEO u top firmama
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#130 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by MehmedPasaMoric »

Osmi Socrates wrote: 27/08/2023 23:02
MehmedPasaMoric wrote: 27/08/2023 22:31

Svakoj drzavi na svijetu, bez izuzetka, je bilo bolje prije okupacije nego poslije
Stvar je što ti okupaciju posmatraš selektivno. Zašto nisi spomenuo viševjekovnu vladavinu Mughala u Indiji, ali si se sjetio britanskog kolonijalizma? I to je samo jedan od primjera.

I teško je uopšte Indiju posmatrati kao državu u punom smislu te riječi prije nego što su stekli nezavisnost od Velike Britanije. Nije to bila ni prije britanske kolonijalne vlasti.
Zato sto to nije ni bila okupacija, nego carstvo na cijem su celu bili vladari uglavnom iz same Indije, samo sto su bili neka varijanta Muslimana... I po cemu mozemo zakljuciti da neka drzava nije bila drzava? Po tome sto nisu imali parlament, ministre i ostale gluposti? Ako cemo realno taj princip drzavnosti ni nije prikladan za vecinu drzava u svijetu, ukljucujuci i Bosnu i Hercegovinu, najveca glupost modernog drustva je forsiranje istog politickog rezima na svaku drzavu bez obzira na njenu kulturu, historiju itd. Ono sto dobro funkcionise u Finskoj ne mora nuzno funkcionisati i u Namibiji ili Urugvaju
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#131 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by sehohari »

iz zadnje klupe wrote: 27/08/2023 23:47 Indijci hindusi kao i Kinezi imaju prednost sto nemaju religiju koja ih sputava, sad ce me neki proglssiti islamofobom, npr u indiji ijako od dolaska nacionalisticke jinduske vlade muslimani se diskriminiraju na sve moguce nacine, zaprepastikuca je cinjenica da muslimani u indiji zaostaju miljama za hindusima u apsolutno svemu, ijako ih ima 200 miliona, da na 500 najvecih firmi uzlistanih na mumbai berzi samo jedan je musliman da je CEO
Zmam da je chery picking ali bas me je prijatno iznenadilo kako zivi srednja indijska klasa u US i Uk u seriji na netflixu moje indijsko vjencanje, odlicno integrisani, obrazovani, ulazu u obrazovanje, ne cudi me da imaju toliko CEO u top firmama
Poređenja na razini zašto židovi ne napreduju u Hitlerovoj Njemačkoj 1937.

Čuj religija ih ne spurava, a imaju kastni sistem koji za stotine miliona ljudi blokira bilo kakvo napredovanje :-)
Osmi Socrates
Posts: 8109
Joined: 19/10/2020 15:33

#132 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Osmi Socrates »

Čuj bili neka varijanta muslimana. Hajde sad pročitaj o islamizaciji Indije i šta su radili onima koji nisu htjeli primiti Islam.

Možda, doduše, nije precizan izraz okupacija, jer ne možeš okupirati nešto što nije zaokružena zemlja. Možeš samo pobiti one koji su drugačiji. A oni su pobili desetine miliona, vjerovatno i par stotina miliona.

Al' kao što rekoh, možeš ti selektivno.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45292
Joined: 29/12/2005 01:20

#133 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by jeza u ledja »

iz zadnje klupe wrote: 27/08/2023 23:47 Indijci hindusi kao i Kinezi imaju prednost sto nemaju religiju koja ih sputava, sad ce me neki proglssiti islamofobom, npr u indiji ijako od dolaska nacionalisticke jinduske vlade muslimani se diskriminiraju na sve moguce nacine, zaprepastikuca je cinjenica da muslimani u indiji zaostaju miljama za hindusima u apsolutno svemu, ijako ih ima 200 miliona, da na 500 najvecih firmi uzlistanih na mumbai berzi samo jedan je musliman da je CEO
Zmam da je chery picking ali bas me je prijatno iznenadilo kako zivi srednja indijska klasa u US i Uk u seriji na netflixu moje indijsko vjencanje, odlicno integrisani, obrazovani, ulazu u obrazovanje, ne cudi me da imaju toliko CEO u top firmama
Kako ih ba religija ne sputava? Po gradskoj ulici krave slobodno hodaju, leze, seru, zajebavaju se, jer zaboga dzeces kravu dirat. Lesevi plove najvecom rijekom u koju se onda idu kupati, prati zube, cak i piti, jer zaboga sveta voda.
A muslimani su tamo nekad bili vladajuca klasa, no i danas postoji vrlo bitna muslimanska elita. Dosta njih su umjetnici, pisci i sl. Dosta najvecih glumaca Bollywooda je muslimana (svi Khanovi npr).

A ova iznad prica - Mughali nisu Indijci (dosli iz Centralne Azije), Indija nikad nije bila nista ni priblizno jedinstvenoj drzavi, a Isus sigurno ocima nije vidio Indiju. (Svako bi normalan kod toga stao.)
Balance
Posts: 93
Joined: 09/03/2007 15:49

#134 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Balance »

Vjerovatno jedan od najglupljih postova koje sam pročitao na ovom forumu :lol:
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#135 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by MehmedPasaMoric »

jeza u ledja wrote: 28/08/2023 03:15
iz zadnje klupe wrote: 27/08/2023 23:47 Indijci hindusi kao i Kinezi imaju prednost sto nemaju religiju koja ih sputava, sad ce me neki proglssiti islamofobom, npr u indiji ijako od dolaska nacionalisticke jinduske vlade muslimani se diskriminiraju na sve moguce nacine, zaprepastikuca je cinjenica da muslimani u indiji zaostaju miljama za hindusima u apsolutno svemu, ijako ih ima 200 miliona, da na 500 najvecih firmi uzlistanih na mumbai berzi samo jedan je musliman da je CEO
Zmam da je chery picking ali bas me je prijatno iznenadilo kako zivi srednja indijska klasa u US i Uk u seriji na netflixu moje indijsko vjencanje, odlicno integrisani, obrazovani, ulazu u obrazovanje, ne cudi me da imaju toliko CEO u top firmama
Kako ih ba religija ne sputava? Po gradskoj ulici krave slobodno hodaju, leze, seru, zajebavaju se, jer zaboga dzeces kravu dirat. Lesevi plove najvecom rijekom u koju se onda idu kupati, prati zube, cak i piti, jer zaboga sveta voda.
A muslimani su tamo nekad bili vladajuca klasa, no i danas postoji vrlo bitna muslimanska elita. Dosta njih su umjetnici, pisci i sl. Dosta najvecih glumaca Bollywooda je muslimana (svi Khanovi npr).

A ova iznad prica - Mughali nisu Indijci (dosli iz Centralne Azije), Indija nikad nije bila nista ni priblizno jedinstvenoj drzavi, a Isus sigurno ocima nije vidio Indiju. (Svako bi normalan kod toga stao.)
Isus je izucavao Vede, spise koji su i za modernog covjeka u 2023 godini prilicno napredni i nedokucivi, a za primitivnu semitsku zajednicu prije 2000 godina su ta znanja bila nesto vansvjetovno... Zamisli odes sad u neku drugu galaksiju i provedes 20 godina u njihovoj civilizaciji i naucis nesto od onoga sto oni znaju? Po povratku na Zemlju ti bi sa tim znanjima bukvalno postao bog
iz zadnje klupe
Posts: 938
Joined: 27/07/2012 18:10

#136 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by iz zadnje klupe »

Kako ih ba religija ne sputava? Po gradskoj ulici krave slobodno hodaju, leze, seru, zajebavaju se, jer zaboga dzeces kravu dirat. Lesevi plove najvecom rijekom u koju se onda idu kupati, prati zube, cak i piti, jer zaboga sveta voda.
A muslimani su tamo nekad bili vladajuca klasa, no i danas postoji vrlo bitna muslimanska elita. Dosta njih su umjetnici, pisci i sl. Dosta najvecih glumaca Bollywooda je muslimana (svi Khanovi npr).
govorimo o srednjoj klasi, mene je tema današnje Indije interesovala daleko prije nego što je neko odlučio da otvori ovu temu, imaš knjige koji su napisali indijski muslimani koji pokušavaju proniknuti zašto toliko indijski muslimani dramatično zaostaju u vrlo važnim stvarima u odnosu na hinduse, broju upsanih na STEM fakultete, informatika, broju milionera, čine 14% stanovništva današnje Indije, a osim Bolivuda, publicistike nigdje ih nema, u svemu ostalom učestvuju do 1%, i da se ne može sve pripisati suludom diskriminacji koja otvoreno šovinstično-nacionallistična hinduska partija na vlasti sprovodi zadnjih 10 godina
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45292
Joined: 29/12/2005 01:20

#137 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by jeza u ledja »

iz zadnje klupe wrote: 28/08/2023 14:00
Kako ih ba religija ne sputava? Po gradskoj ulici krave slobodno hodaju, leze, seru, zajebavaju se, jer zaboga dzeces kravu dirat. Lesevi plove najvecom rijekom u koju se onda idu kupati, prati zube, cak i piti, jer zaboga sveta voda.
A muslimani su tamo nekad bili vladajuca klasa, no i danas postoji vrlo bitna muslimanska elita. Dosta njih su umjetnici, pisci i sl. Dosta najvecih glumaca Bollywooda je muslimana (svi Khanovi npr).
govorimo o srednjoj klasi, mene je tema današnje Indije interesovala daleko prije nego što je neko odlučio da otvori ovu temu, imaš knjige koji su napisali indijski muslimani koji pokušavaju proniknuti zašto toliko indijski muslimani dramatično zaostaju u vrlo važnim stvarima u odnosu na hinduse, broju upsanih na STEM fakultete, informatika, broju milionera, čine 14% stanovništva današnje Indije, a osim Bolivuda, publicistike nigdje ih nema, u svemu ostalom učestvuju do 1%, i da se ne može sve pripisati suludom diskriminacji koja otvoreno šovinstično-nacionallistična hinduska partija na vlasti sprovodi zadnjih 10 godina
Ne desava se diskriminacija samo zadnjih 10 godina. Ali ja nisam sugerirao da je to jedini razlog. I tacno je da su muslimani tamo uglavnom siromasniji od ostalih. Cesto zive u starim gradovima urbanih sredina. Samo sam htio reci da daleko od toga da nemaju svoju bogatu elitu.

Mislim, indijski potkontinent je 1947 podjeljen, a Pakistan(i) napravljeni kao vecinska muslimanska drzava. To je jedno, a drugo vjerovatno ima veze jos sa ranijom historijom i gubljenjem primata i privilegije koju su imali muslimani pod Mugalima. Otprilike je od tada odnos hinduske vecine prema muslimanima u stilu strani element, vi ste ovdje uljezi, dosta ste vi nas handrili, sad cemo mi vas, i tako... (zvuci poznato?).
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#139 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Truba »

https://avaz.ba/sci-tech/nauka/852067/n ... na-mjesecu

ima vode na marsu pardon mjesecu

ali što nam to znači :D
Benjo34
Posts: 1998
Joined: 21/01/2018 00:49

#140 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Benjo34 »

U Indiji se diskriminisu svi koji nisu Hindu, bukvalno sve druge religije I to na najogavniji moguci nacin.

Sto se tice Indije, regionalna sila, da, svjetska sila ne, I vjerovatno nikad nece ni biti, njihov mentalitet je izrazito podanicki, ko god je radio sa indijcima zna dobro kakvi su.

Da ih ima pametnih I uspjesnih, to nije upitno.

Po meni, prije nego se pocne o njima pricati kao o supersili, treba da imaju bar pola domacinstava koje imaju WC, da ne govorim dalje. Ko je bio u Indiji, zna o cemu govorim.
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#141 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Truba »

da...
kolega mi je bio u mubajiju 14 dana nije iz hotela izlazio
vrijeđanje na ulici
ili je neki drugi grad

ali to nije tema naše emisije

i mene vređaju kada kažem jasno i glasno da su prava muških belaca u naponu seksualne snage kojoj ja ne pripadam ugrožena :D


tema emisije je da su i takvi kakvi su 4. nacija koja je ovo uspjela
i samo je to bitno

koga briga što je rimsko carstvo imalo robove i jel im to iko spočitava
tako će biti za 2000 godina

indija indija indija
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7517
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#142 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by AleksoMKD »

Benjo34 wrote: 29/08/2023 12:19 U Indiji se diskriminisu svi koji nisu Hindu, bukvalno sve druge religije I to na najogavniji moguci nacin.

Po meni, prije nego se pocne o njima pricati kao o supersili, treba da imaju bar pola domacinstava koje imaju WC, da ne govorim dalje. Ko je bio u Indiji, zna o cemu govorim.
Diskriminisu se i nize kaste, posebno Daliti (t.n. nedodirljivi) i jos ce vremena trebati da se to promeni.

Sto se tice Britanske kolonizacije ceste gladi su prouzrokovale smrt desetina miliona Indijaca. Mislim da je oko 30 puta vladala grad za vreme Britakske kolonijalne vlasti u raznim delovima indija, poslednja 1943 godine.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45292
Joined: 29/12/2005 01:20

#143 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by jeza u ledja »

AleksoMKD wrote: 29/08/2023 12:35
Benjo34 wrote: 29/08/2023 12:19 U Indiji se diskriminisu svi koji nisu Hindu, bukvalno sve druge religije I to na najogavniji moguci nacin.

Po meni, prije nego se pocne o njima pricati kao o supersili, treba da imaju bar pola domacinstava koje imaju WC, da ne govorim dalje. Ko je bio u Indiji, zna o cemu govorim.
Diskriminisu se i nize kaste, posebno Daliti (t.n. nedodirljivi) i jos ce vremena trebati da se to promeni.

Sto se tice Britanske kolonizacije ceste gladi su prouzrokovale smrt desetina miliona Indijaca. Mislim da je oko 30 puta vladala grad za vreme Britakske kolonijalne vlasti u raznim delovima indija, poslednja 1943 godine.
Kod njih je sve kasta. Gandhi je to htio eliminisat al kurko. Samo prezime govori ko si i sta si.

A tacno je da imaju podanicki mentalitet jbg.
iz zadnje klupe
Posts: 938
Joined: 27/07/2012 18:10

#144 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by iz zadnje klupe »

ako te USA i Evropa uvažava ko supersilu, a uvažavaju je, nije važno koliko krava ti hoda ulicama i kupaš li se vjerski među leševima :roll:

Navešću samo par primjera

Indija bez ikakvih posljedica trguje sa Rusijom u svemu, da se radi o bilo kojoj drugoj zemlji USA i Evropa bi je ekonomski rastrgli, znači Evropi i USA treba Indija, skoro sam našao frapantan podatak koja je ovisnost Evrope od Indije za proizvodnju repromatrijala za farmaceutsku industriju, Švicarci npr, kao vrlo ponosna nacija, tražili od vlade da ih, kao u drugim sektorima, stvore samodovoljnim za sve svoje potrrebe, vladas im odgovorila, npr, mi nemamo gdje da uzgajamo npr mak da proizvedemo morfin ( ovo sam bezveze naveo čisto kao primjer, ali je Indija možda i najveća sila za proizvodnju baznih sirovina za osnovne lijekove u svijetu)
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7517
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#145 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by AleksoMKD »

jeza u ledja wrote: 29/08/2023 13:33 Kod njih je sve kasta. Gandhi je to htio eliminisat al kurko. Samo prezime govori ko si i sta si.

A tacno je da imaju podanicki mentalitet jbg.
Da, narocito u ruralnim sredinama, bukvalno mogu glavu izgubiti za glupost. Na primer ako Dalit jase konja rizikuje zivot :-) jer to im je "zabranjeno".

Puno vode treba proteci da se nesto tamo promeni. Ko sto si napisao 21 vjek na 150 metara od 13og veka.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45292
Joined: 29/12/2005 01:20

#146 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by jeza u ledja »

iz zadnje klupe wrote: 29/08/2023 13:50 ako te USA i Evropa uvažava ko supersilu, a uvažavaju je, nije važno koliko krava ti hoda ulicama i kupaš li se vjerski među leševima :roll:

Navešću samo par primjera

Indija bez ikakvih posljedica trguje sa Rusijom u svemu, da se radi o bilo kojoj drugoj zemlji USA i Evropa bi je ekonomski rastrgli, znači Evropi i USA treba Indija, skoro sam našao frapantan podatak koja je ovisnost Evrope od Indije za proizvodnju repromatrijala za farmaceutsku industriju, Švicarci npr, kao vrlo ponosna nacija, tražili od vlade da ih, kao u drugim sektorima, stvore samodovoljnim za sve svoje potrrebe, vladas im odgovorila, npr, mi nemamo gdje da uzgajamo npr mak da proizvedemo morfin ( ovo sam bezveze naveo čisto kao primjer, ali je Indija možda i najveća sila za proizvodnju baznih sirovina za osnovne lijekove u svijetu)
A sta cini uopste zemlju supersilom? Vjerovatno je to prvo sto bi trebali odgovoriti.

Neke zemlje su ekonomski ispred jace nego vojno. Neke obratno. Neke su bogate, neke su ogromne, pa ako nista samim su tim znacajne.

U svakom slucaju, geopoliticki, ekonomski i vojno, Indija je globalno medju 10 najjacih igraca. E sad da li su medju prvih pet, o tome se valjda vodi polemika…

Medju prva 2 sigurno nisu.
User avatar
Peacean
Posts: 2690
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#147 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Peacean »

Evo samo što im se samit završio Kina objavila zvanične mape na kojima su indijske teritorije njihove, indijci zapjenili. I onda neki kažu BRICS će daleko dogurati :run:
Osmi Socrates
Posts: 8109
Joined: 19/10/2020 15:33

#148 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Osmi Socrates »

Čak i da "BRICS" daleko dogura, zašto bi se evropski čovjek tome radovao?

Pravo je čudo koliko je Titova nehljebaška politika nekih nesvrstanih uništila racionalno razmišljanje u regionu.

Doduše, i na Zapadu takvih ima. To još manje imam volju objašnjavati.
detroit-mercy
Posts: 16094
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#149 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by detroit-mercy »

Benjo34 wrote: 29/08/2023 12:19 U Indiji se diskriminisu svi koji nisu Hindu, bukvalno sve druge religije I to na najogavniji moguci nacin.

Sto se tice Indije, regionalna sila, da, svjetska sila ne, I vjerovatno nikad nece ni biti, njihov mentalitet je izrazito podanicki, ko god je radio sa indijcima zna dobro kakvi su.

Da ih ima pametnih I uspjesnih, to nije upitno.

Po meni, prije nego se pocne o njima pricati kao o supersili, treba da imaju bar pola domacinstava koje imaju WC, da ne govorim dalje. Ko je bio u Indiji, zna o cemu govorim.
Pola je preambiciozno, da je makar 25% i da barem prestanuti srati po ulicama za pocetak. Peksini samo takvi :skoljka:.
Gli invincibili
Posts: 406
Joined: 08/02/2021 03:27
Location: Europa

#150 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Gli invincibili »

Osmi Socrates wrote: 29/08/2023 21:31 Čak i da "BRICS" daleko dogura, zašto bi se evropski čovjek tome radovao?

Pravo je čudo koliko je Titova nehljebaška politika nekih nesvrstanih uništila racionalno razmišljanje u regionu.

Doduše, i na Zapadu takvih ima. To još manje imam volju objašnjavati.
Upravo tako, nevjerovatno koliko smo mi glupi...ne shvatamo da nam je u ličnom interesu da EU bude što jača i uspješnija.
Post Reply