Indija "sila" buducnosti ?

User avatar
JohnnyS
Posts: 13662
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#76 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by JohnnyS »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Zavisi kako definišemo silu, da li opet kroz prizmu Evrope i sirove vojne sile? Ali evo na prvu bi to ovako izgledalo. Indija je već sila po zapadnim standardima po ljudskom potencijalu za gotovo sve Evropske države. Opet po standardu zapada indijski svemirski program je jedan od najvećih u svijetu. 2014. su samostalno i uspješno poslali orbiter u atmosferu Marsa i rade uveliko na kompleksnim sistemima za satelite i rakete sa ljudskom posadom. Nuklearna su sila. Dosta toga proizvode samostalno, imaju prirodne resurse, imaju educiran kadar koji može osmisliti i proizvesti sve sam. U duhovnom i religijskom smislu su jedna od najbogatijih država svijeta, inspirisali su kroz vijekove mnoge narode i religije a i Aleksandar veliki zaustavio se na Indiji jer dalje nije mogao.

Ljudski potencijal je, kao što vidimo, debelo upitan. Sirotinja u ogromnim količinama. Tu u nekoliko generacija nema potencijala za išta više od tehničke podrške za Apple i Microsoft.

Svemirski program, nisam detaljno upuće, ali vjerujem ti, svaka im čast.

Nuklearna sila je i Sjeverna Koreja pa je se ne uvažava nešto pretjerano. U kojem je to ratu Indija sudjelovala pa da se može smatrati vojnom silom, kao što rekoh, s jedinim rivalom su u statusu quo desetljećima?

Što proizvode samostalno, što je njihov izvorni proizvod, njihov know how, a da nije licenca? Iz mog područja, imaju relativno jaku farmaceutsku industriju, ali mahom generičke lijekove proizvode, dakle kopije. Imaju vrhunske liječnike, ali malo protokola liječenja izašlih iz Indije. Doduše, kao olakotnu okolnost im možemo uzeti da je "naša" medicina u njih uvozna, da imaju svoju koja je starija od ove zapadne, pa je to dijelom kulutrološko pitanje. Ali iz područja tehnologije, koliko stvari koje se koriste su izmišljeni u Indiji od 1947.? Auti, mobiteli, kućanski aparati? Energetika? Pa nisu vodovod u stanju izrealizirati, a nekmoli višu tehnologiju. Imaju vrhunske matematičare, ali kakva im je primjenjena matematika? Ne znam što to onda taj njihov educirani kadar može osmisliti i proizvesti sam. Po meni, to ih najviše dijeli od neke kategorije "sile".

Duhovno i religijski, ne bih ulazio u to, onda možemo i Saudijsku Arabiju uzeti kao primjer, više se ljudi okreće Meki nego ih se kupa u Gangesu.
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#77 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by bh.tornjak »

drzava koja nije u stanju da prehrani svoje stanovnisto nikada...ama, nikada nije bila sila....niti ce to ikada biti...
bez obzira dal se sad radi o Indiji ili o bilo kojoj drugoj zemlji...
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#78 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
hrle1976 wrote:Mozda u kriketu.

Toliko o ...


Ovaj sto odbrojava :D
Hajmo tvojom metodom...

Da ne spominjem Challenger katastrofu 1986. godine i Columbia katastrofu iz 2003. godine. :roll:
User avatar
agnostic_front
Posts: 6327
Joined: 14/04/2010 21:45
Location: Grbavica

#79 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by agnostic_front »

Kikibombona wrote:
agnostic_front wrote:Pa jesu oni sila u smislu u kojem je JThomas napravio (super) podjelu.

Sila su isključivo zahvaljujući broju stanovnika. OK, ako je to fazon, ja im čestitam. To što su sirotinja i za nas, to je druga priča. I naravno, ono što joj je omogućilo da budu sirotinja (a ne ona najbjednija bijeda) je liberalizacija ekonomije i prihvatanje slobodnog tržišta.
Indonezija, Brazil, Banglades, Nigerija....?

U cemu se ogleda njihova snaga, posto ih ima puno....?

Egipat, Tajland, Filipini, Meksiko...?

Pa saberi broj stanovnika svih ovih država i Indija opet ima više. Hajde eto da se ispravim, imaju prednost što su bili britanska kolonija i znaju engleski jezik, te su stoga kao jeftina radna snaga pogodni za ove poslove u outsourcingu.

I onda su usmjerili dosta para u vojne svrhe i istraživanje svemira i napravili su pomake. OK.

Da ne bude zabune, meni je drago da oni napreduju, i oni u tom smislu kucaju na vrata tih sila. Ali ako govorimo o standardu, o prosjeku, sirotinja.
User avatar
Stoner
Posts: 1537
Joined: 16/05/2010 17:00
Location: Sarajevo

#80 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Stoner »

bh.tornjak wrote: kratko i jasno :thumbup:

...onda ti dodju i govore kako je IT-sila....... :lol: :lol: :lol:
Snaga jedne industrije se mjeri velicinom njenog outputa a ne u kojoj i kakvoj se drzavi nalazi
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#81 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by hrle1976 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
hrle1976 wrote:Mozda u kriketu.

Toliko o ...


Ovaj sto odbrojava :D
Hajmo tvojom metodom...

Da ne spominjem Challenger katastrofu 1986. godine i Columbia katastrofu iz 2003. godine. :roll:

Nisi me skonto. Kako ces biti ozbiljan igrac ako zvucis kao da te neko stipaljkama prikljestio za muda. Kontas. Treba imati americki glas kao onaj autoritetni na utakmicama hokeja na ledu, kad pocne da odzvanja kao da Boga se javlja. Vako dodje par Indijaca >>ja, ja we'rrrrr werriiiii goood<< sta's s' njima, jedino ih voditi kod Gojka na teletinu.
Last edited by hrle1976 on 04/05/2015 16:34, edited 1 time in total.
User avatar
Stoner
Posts: 1537
Joined: 16/05/2010 17:00
Location: Sarajevo

#82 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Stoner »

Valjda je svima jasno da se ovdje ne prica o Indiji kao sili ako se uzima u obzir prosjecan stanovnik. Jer to nikad nije ni bilo mjerilo. Indijska drzava je sila jer moze mobilisati veliku populaciju. Americka drzava je jaca uprkos tome sto joj je populacija cetiri puta manja jer je ta ista populacija daleko produktivnija i proizvodi vise po glavi stanovnika.

Kako neko rece Indija je liberalizirala trziste, i to trziste od milijardu i kusur ljudi i oni u globalnim okvirima ne mogu biti nebitni.
User avatar
simonese
Posts: 7025
Joined: 05/12/2007 08:51
Location: Holy South

#83 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by simonese »

previse masu glavom
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18330
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#84 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by GandalfSivi »

Daj ba uozbiljite se, kakva Indija i sila. Otidjite tamo malo, sve ce vam se samo ukazati, iz milion i jednog razloga, ne samo siromastva i neobrazovanosti...
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#85 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by General War »





:lol: :lol: 8)
User avatar
ElRe
Posts: 10853
Joined: 12/12/2011 11:28

#86 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by ElRe »

India made down payment on Russia's S-400 systems, report says
https://www.dailysabah.com/defense/2019 ... eport-says
User avatar
Kaligrafija
Posts: 3883
Joined: 24/12/2010 11:37
Location: Lociranje u tijeku...

#87 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Kaligrafija »

General War wrote:



:lol: :lol: 8)
Sila Oc'm... :lol: :lol:
User avatar
klaki
Posts: 2303
Joined: 15/02/2013 17:49
Location: 榛名山峠

#88 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by klaki »

Indija je bukvalni shithole. Designated Shitting Streets nacija. Ako gledamo vojno/ljudski po mom misljenju jedan zapadni vojnik vrijedi ko 10 njihovih. Ljudi su retardi da se tako izrazim i sve sto urade je traljavo i lose. Vole prevarit etc etc Kinezi su barem disciplinovani. Da sad pocnu trebalo bi im 200 godina da unormale svoju naciju
Ljuci
Posts: 590
Joined: 23/06/2019 05:12

#89 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Ljuci »

Hindusi mnogobozci se danas izivljavaju nad muslimanima. Dokle ce to trajati?
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#90 Re: Indija &quot;sila&quot; buducnosti ?

Post by victom »

Last edited by victom on 01/03/2021 02:43, edited 2 times in total.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#91 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by cyprus »

:lol:

PS Gdje nestade Ljucijev lucidni komentar? :mrgreen:
User avatar
Zmaj_od_Panonije
Posts: 128
Joined: 16/12/2019 18:05
Location: Planeta Zemlja

#92 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Zmaj_od_Panonije »

Oni su već "sila" po broju stanovnika i mnogim drugim, ne baš popularnim kategorijama. Da bi neko bio "sila" ne mora značit i da je napredna zemlja i da tamo vlada blagostanje.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#93 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Sanjarko »

Ja sam citao i gledao emisije da ce Indija, Pakistan, Kina i druge te drzave iz Istocne i Jugoistocne Azije imati velike probleme sa klimatskim promjenama od sirenja pustinja pa do poplava priobalnih podrucja.

Narod ce iz tih drzava mozda jos vise nahrliti Zapadno i Sjeverno prema Europi.

Ne znam kako ce biti jaca u buducnosti. Ali da jest sila, jest. Samo nije neka velesila.
User avatar
Zmaj_od_Panonije
Posts: 128
Joined: 16/12/2019 18:05
Location: Planeta Zemlja

#94 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Zmaj_od_Panonije »

Sanjarko wrote: 22/12/2019 19:59
Narod ce iz tih drzava mozda jos vise nahrliti Zapadno i Sjeverno prema Europi.
Možda ipak nahrle prema Rusiji koja im daje toliku podršku, eno Sibira i hladnoće ubilo se za bijeg od toplotnih udara.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#95 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Sanjarko »

Zmaj_od_Panonije wrote: 22/12/2019 21:04
Sanjarko wrote: 22/12/2019 19:59
Narod ce iz tih drzava mozda jos vise nahrliti Zapadno i Sjeverno prema Europi.
Možda ipak nahrle prema Rusiji koja im daje toliku podršku, eno Sibira i hladnoće ubilo se za bijeg od toplotnih udara.
Ma stvarno ne znam gdje ce se toliki narod povuci pri sirenju pustinja i plavljenju priobalja.

Sreca pa im TFR opada pa ce brzo i populacija da im opada.

Trenutno im i dalje raste ali se predvidza pad za nekih 50-75 godina. Ne sjecam se samo za koliko tacno.

Sire se vec pustinje, primjerice prema Pekingu i toj regiji. Znam da i Indiju muci isti problem sa sirenjem pustinja.

Jos i priobalje im je sve vise pod udarom poplava.
User avatar
Zmaj_od_Panonije
Posts: 128
Joined: 16/12/2019 18:05
Location: Planeta Zemlja

#96 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Zmaj_od_Panonije »

Sanjarko wrote: 22/12/2019 21:35
Zmaj_od_Panonije wrote: 22/12/2019 21:04
Sanjarko wrote: 22/12/2019 19:59
Narod ce iz tih drzava mozda jos vise nahrliti Zapadno i Sjeverno prema Europi.
Možda ipak nahrle prema Rusiji koja im daje toliku podršku, eno Sibira i hladnoće ubilo se za bijeg od toplotnih udara.
Ma stvarno ne znam gdje ce se toliki narod povuci pri sirenju pustinja i plavljenju priobalja.

Sreca pa im TFR opada pa ce brzo i populacija da im opada.

Trenutno im i dalje raste ali se predvidza pad za nekih 50-75 godina. Ne sjecam se samo za koliko tacno.

Sire se vec pustinje, primjerice prema Pekingu i toj regiji. Znam da i Indiju muci isti problem sa sirenjem pustinja.

Jos i priobalje im je sve vise pod udarom poplava.
Kinezi na Tibet, Indijci u Kashmir :D I eto ti 3. Svjetski rat
lajkujMe
Posts: 12260
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#97 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by lajkujMe »

Ogromna Nepismenost, veliko siromastvo, nepostojeća infrastruktura (voda, kanalizacija, struja, putevi, zeljeznice, aerodromi, skole, institucije).
Za to ce trebati desetljeća ako ne i stolje ce da se poprave.
Ovako Indija je samo sila zbog broja ljudi, geografskog polozaja i resursa.

A njih ce bas dobro satrati klimatske promjene sto ce uzrokovati masovne valove migracija.
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#98 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by zlajaBHF »

kosava wrote: 02/05/2015 03:48
Tesla10 wrote:Oni su već sila. Država koja ima svoj satelit, svoje nuklearno oružje, svoje stručnjake, svoj svemirski program, svoju ogromnu vojsku i veliku ekonomiju za mene jest sila. U svakoj ti državi imaš zaostalih. Evo u našoj ih ima na tone...
Jos samo da uvedu kanalizaciju i toalet solje u kuce i nema ih jaci.
:lol:

Bosanski humor, na svom vrhuncu
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45292
Joined: 29/12/2005 01:20

#99 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by jeza u ledja »

Samo ne zaboravite da je i Kina do juce bila ista ovakva.

Znam, nije isti mentalitet zglove, nit je isti sistem, al eto.

Indija je nazalost u mnogo cemu blize Africi nego ostatku Azije.
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#100 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Truba »

indija spustila letjelicu na mjesec kao 3 ili 4 nacija na svijetu

a naši balkanosauri kako ih nazvati po fejsu pišu da niko se nije približio mjesecu

ajd što iz kaknja pišu i smedereva
ali i iz minhena dijasporatikus


https://www.nedjelja.ba/hr/vijesti/svij ... esec/30542


ljudi slave tamo svaka im čast
još samo da ukinu taj genocid nad ženskim fetusima te kaste i ta sranja mogu biti jedna od 5 sila u svijetu
Post Reply