Indija "sila" buducnosti ?

Post Reply
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#51 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Lajavikrelac »

Dovoljno je samo što imaju podjelu na kaste....niža kasta ne smije da se obrati a kamo li da dodirne nekoga iz više kaste :roll: Ograniči te rođenjem, ako ti je otac bio grobar i ti ćeš to biti i tačka, skoro nemoguće promijeniti, pripadnici najniže kaste rade najgore poslove a ne smiju živjeti u istom selu sa propadnicima više kaste, ne smiju koristiti iste izvore i bunare :shock: a kamo li slati djecu u školu sa njima :-?

Priča mi čovjek što je išao poslovno u Indiju da se to ne može ni zamisliti...kakva je to bijeda, smrad i prljavština po gradovima i koliko su to primitivni ljudi :run: naši najveći siromasi i najprljavija ciganska naselja su Jelizejska polja za ono tamo :o
User avatar
Stoner
Posts: 1537
Joined: 16/05/2010 17:00
Location: Sarajevo

#52 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Stoner »

Lajavikrelac wrote:Dovoljno je samo što imaju podjelu na kaste....niža kasta ne smije da se obrati a kamo li da dodirne nekoga iz više kaste :roll: Ograniči te rođenjem, ako ti je otac bio grobar i ti ćeš to biti i tačka, skoro nemoguće promijeniti, pripadnici najniže kaste rade najgore poslove a ne smiju živjeti u istom selu sa propadnicima više kaste, ne smiju koristiti iste izvore i bunare :shock: a kamo li slati djecu u školu sa njima :-?

Priča mi čovjek što je išao poslovno u Indiju da se to ne može ni zamisliti...kakva je to bijeda, smrad i prljavština po gradovima i koliko su to primitivni ljudi :run: naši najveći siromasi i najprljavija ciganska naselja su Jelizejska polja za ono tamo :o
To o cemu ti pricas je druga stvar. Drvosjeca je to fino objasnio u prijasnjem postu. Jednostavno radi se o drugoj kulturi izgradjenoj na drugim temeljima i civilizacijskim vrijednostima. Otidji u neke arapske zemlje i vidices da se uzgajivaci kamila ne mogu nacuditi zaostalim Evropljanima.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#53 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Lajavikrelac »

Tih na kamilama je izuzetno mali broj, a ovakvih je u Indiji preko 90% stanovništva. A Indijaca skoro preko milijardu....A pogledaj ulice i gradove Emirata i sl, a pogledaj ulice Bombaja, Delhija i sl.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#54 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by cyprus »

Neće bit baš 90% :-) :-)
sumirprimus
Posts: 81697
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#55 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by sumirprimus »

cyprus wrote:Neće bit baš 90% :-) :-)
tacno jos veci procenat,ier i tih 10 posto govori o preko 100 miliona... a toliko ugladjenih ih nema sve sa mitalima, bolivudom i kriket repkom...
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#56 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Lajavikrelac »

Ne znam sad tačan procenat samo prenosim mišljnje. Elem, industrija i proizvodnja ima je strašno primitivna, neekološka i polurobovska. Rade u strašno nehumanim uslovima od jutra do mraka, čak i djeca, za dnevnicu od oko dolar dnevno :o Oni su jako primitivan i podanički mentalitet naroda, samo ga nemoj tući i daj mu jednom dnevno da jede i on ćuti i rinta do iznemoglosti....
User avatar
Stoner
Posts: 1537
Joined: 16/05/2010 17:00
Location: Sarajevo

#57 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Stoner »

Lajavikrelac wrote:Tih na kamilama je izuzetno mali broj, a ovakvih je u Indiji preko 90% stanovništva. A Indijaca skoro preko milijardu....A pogledaj ulice i gradove Emirata i sl, a pogledaj ulice Bombaja, Delhija i sl.
Pa znas da se ulicama Kaira ne moze proci ako si zensko od silnih dobacivanja, zvizdanja, uvreda i pipanja. Isti ti ljudi su ubijedjeni da su superiornija kultura od bilo koje druge. I tako je u vecini arapskih zemalja. Isti stav dijele i afrikanci itd. To ti je ko s religijom, ona u kojoj si rodjen ti je prava a svi ostali su nevjernici.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#58 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Lajavikrelac »

Sve to stoji samo su oni daleko ispod Indije po ekonomiji i svemu ostalom. Indija je tehnološka i ekonomska sila, imaju sve osim svemirskog progama u sopstvenom razvoju.
Last edited by Lajavikrelac on 04/05/2015 14:25, edited 1 time in total.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#59 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Kikibombona »

agnostic_front wrote:Pa jesu oni sila u smislu u kojem je JThomas napravio (super) podjelu.

Sila su isključivo zahvaljujući broju stanovnika. OK, ako je to fazon, ja im čestitam. To što su sirotinja i za nas, to je druga priča. I naravno, ono što joj je omogućilo da budu sirotinja (a ne ona najbjednija bijeda) je liberalizacija ekonomije i prihvatanje slobodnog tržišta.
Indonezija, Brazil, Banglades, Nigerija....?

U cemu se ogleda njihova snaga, posto ih ima puno....?

Egipat, Tajland, Filipini, Meksiko...?
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#60 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Stoner wrote:
Lajavikrelac wrote:Tih na kamilama je izuzetno mali broj, a ovakvih je u Indiji preko 90% stanovništva. A Indijaca skoro preko milijardu....A pogledaj ulice i gradove Emirata i sl, a pogledaj ulice Bombaja, Delhija i sl.
Pa znas da se ulicama Kaira ne moze proci ako si zensko od silnih dobacivanja, zvizdanja, uvreda i pipanja. Isti ti ljudi su ubijedjeni da su superiornija kultura od bilo koje druge. I tako je u vecini arapskih zemalja. Isti stav dijele i afrikanci itd. To ti je ko s religijom, ona u kojoj si rodjen ti je prava a svi ostali su nevjernici.
Na žalost i na zapadu ljudi vjeruju da je baš njihova religija prava, ima i ono nema spasa izvan Crkve, tako da Indija ili Arapi nisu izuzetak po tom pitanju. Generalno svi ljudi vjeruju da je baš njihova religija prava i teško, teško se izdići iz tog blata vjerovanja da je čitav univerzum napravljen samo zbog njih i u ime njihovog načina vjerovanja. Daleko od toga da Indija treba nama biti primjer ali isto tako nismo ni mi baš daleko od Indije po svom mentalitetu i poimanju svijeta.
sumirprimus
Posts: 81697
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#61 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by sumirprimus »

Kikibombona wrote:
agnostic_front wrote:Pa jesu oni sila u smislu u kojem je JThomas napravio (super) podjelu.

Sila su isključivo zahvaljujući broju stanovnika. OK, ako je to fazon, ja im čestitam. To što su sirotinja i za nas, to je druga priča. I naravno, ono što joj je omogućilo da budu sirotinja (a ne ona najbjednija bijeda) je liberalizacija ekonomije i prihvatanje slobodnog tržišta.
Indonezija, Brazil, Banglades, Nigerija....?

U cemu se ogleda njihova snaga, posto ih ima puno....?

Egipat, Tajland, Filipini, Meksiko...?
kiki zajebavas?poredis clanicu nuklearnog kluba sa ovim ostalim zemljama?
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#62 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Lajavikrelac »

Brazil je ipak ekonomska sila u J.Americi i kod njih jaz između klasa ogroman.....ali su opet daleko civilizovaniji i emancipovaniji od Indijaca i ostalih.

Filipini, Indonezija, Nigerija su ipak boranija za njih ;-)
budza
Posts: 1130
Joined: 21/11/2013 23:40

#63 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by budza »

indija je zemlja u kojoj 80% stanovnistva nije videlo kako izgleda sijalica, kao sto ne zna kako je to kada ti vnago ode kroz kanalizaciju.
u tzv urbanim sredina situacija je malo, ali malo bolja. veci delovi nju delhija (mombaja i dr. vecih gradova) nemaju kanalizacije, niti pitke vode.


daleko su oni od sile. daleko.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#64 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Lajavikrelac »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:Na žalost i na zapadu ljudi vjeruju da je baš njihova religija prava, ima i ono nema spasa izvan Crkve, tako da Indija ili Arapi nisu izuzetak po tom pitanju. Generalno svi ljudi vjeruju da je baš njihova religija prava i teško, teško se izdići iz tog blata vjerovanja da je čitav univerzum napravljen samo zbog njih i u ime njihovog načina vjerovanja. Daleko od toga da Indija treba nama biti primjer ali isto tako nismo ni mi baš daleko od Indije po svom mentalitetu i poimanju svijeta.
Indija zemlja više religija i nacija nije njih religija toliko zatucala nego baš podjela na kaste i vjekovni ukorijenjeni podanički mentalitet.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13662
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#65 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by JohnnyS »

Od svih koji se na ovoj temi nisu složili s mišlju da je Indija nakva sila, mislim da je svega jedna osoba imala neku religioznu konotaciju, a dobar dio nas smo u najboljem slučaju heretici tako da je upletanje abrahamskih religija u ovu temu skroz promašeno.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#66 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

JohnnyS wrote:Od svih koji se na ovoj temi nisu složili s mišlju da je Indija nakva sila, mislim da je svega jedna osoba imala neku religioznu konotaciju, a dobar dio nas smo u najboljem slučaju heretici tako da je upletanje abrahamskih religija u ovu temu skroz promašeno.
Koliko god ti ili ja bili po opredjeljenju nevjernici, vjernici, agnostici, atesiti ili šta god već, abrahamske religije su imale uticaja na naš razvoj i shvatanje svijeta oko nas. Pitanje je koliko smo spremni izdići se iz tih nekih okvira, gabarita i sagledati svijet na jedan drugi način bez usađenih predrasuda. E to je vrlo teško.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13662
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#67 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by JohnnyS »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
JohnnyS wrote:Od svih koji se na ovoj temi nisu složili s mišlju da je Indija nakva sila, mislim da je svega jedna osoba imala neku religioznu konotaciju, a dobar dio nas smo u najboljem slučaju heretici tako da je upletanje abrahamskih religija u ovu temu skroz promašeno.
Koliko god ti ili ja bili po opredjeljenju nevjernici, vjernici, agnostici, atesiti ili šta god već, abrahamske religije su imale uticaja na naš razvoj i shvatanje svijeta oko nas. Pitanje je koliko smo spremni izdići se iz tih nekih okvira, gabarita i sagledati svijet na jedan drugi način bez usađenih predrasuda. E to je vrlo teško.

OK. Ja tvrdim da Indija nije i još u jedno dogledno vrijeme neće biti sila u svjetskim okvirima, "pita" se manje od redom manjih država poput Koreje, Japana (da ne budu samo zapadne kulture), Izraela i Švicarske. Moguće da sam ograničen odgojem u sredini pod utjecajem, kako Kiki dobro reče, semitskih bajki. Imaš li ti neki argument zašto je Indija sila, kako se to manifestira?
budza
Posts: 1130
Joined: 21/11/2013 23:40

#68 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by budza »

JohnnyS wrote:Sam broj stanovnika je relaativno sporedan. Kud ćeš boljeg primjera od Izraela, bitniji su faktor od Indije sve da je ovih i 6 milijardi.

nije tzv izraael nigde i nikome bitan, osim ljudima koji su se tamo silom naselili. bitni su cionisti koji su osnovali izrael,. no, cionisti nemaju samo izrael i ne grade samo na njemu svoju bitnost... cionisti imaju USA, EU, NATO, CH, MMF, UN... to je sistem koji cini bitnost o kojem ti pises.
sumirprimus
Posts: 81697
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#69 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by sumirprimus »

budza wrote:
JohnnyS wrote:Sam broj stanovnika je relaativno sporedan. Kud ćeš boljeg primjera od Izraela, bitniji su faktor od Indije sve da je ovih i 6 milijardi.

nije tzv izraael nigde i nikome bitan, osim ljudima koji su se tamo silom naselili. bitni su cionisti koji su osnovali izrael,. no, cionisti nemaju samo izrael i ne grade samo na njemu svoju bitnost... cionisti imaju USA, EU, NATO, CH, MMF, UN... to je sistem koji cini bitnost o kojem ti pises.
pa kuŠ veće bitnosti... :D auuuuuuuuuuuuuu
budza
Posts: 1130
Joined: 21/11/2013 23:40

#70 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by budza »

sumirprimus wrote:
budza wrote:
JohnnyS wrote:Sam broj stanovnika je relaativno sporedan. Kud ćeš boljeg primjera od Izraela, bitniji su faktor od Indije sve da je ovih i 6 milijardi.

nije tzv izraael nigde i nikome bitan, osim ljudima koji su se tamo silom naselili. bitni su cionisti koji su osnovali izrael,. no, cionisti nemaju samo izrael i ne grade samo na njemu svoju bitnost... cionisti imaju USA, EU, NATO, CH, MMF, UN... to je sistem koji cini bitnost o kojem ti pises.
pa kuŠ veće bitnosti... :D auuuuuuuuuuuuuu

da. ali nije izrael bitan niti je faktor neki. izrael je proizvod cionista kao i gore pobrojani. sve to sluzi bitnosti cionista, a ne izraela.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#71 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

JohnnyS wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
JohnnyS wrote:Od svih koji se na ovoj temi nisu složili s mišlju da je Indija nakva sila, mislim da je svega jedna osoba imala neku religioznu konotaciju, a dobar dio nas smo u najboljem slučaju heretici tako da je upletanje abrahamskih religija u ovu temu skroz promašeno.
Koliko god ti ili ja bili po opredjeljenju nevjernici, vjernici, agnostici, atesiti ili šta god već, abrahamske religije su imale uticaja na naš razvoj i shvatanje svijeta oko nas. Pitanje je koliko smo spremni izdići se iz tih nekih okvira, gabarita i sagledati svijet na jedan drugi način bez usađenih predrasuda. E to je vrlo teško.

OK. Ja tvrdim da Indija nije i još u jedno dogledno vrijeme neće biti sila u svjetskim okvirima, "pita" se manje od redom manjih država poput Koreje, Japana (da ne budu samo zapadne kulture), Izraela i Švicarske. Moguće da sam ograničen odgojem u sredini pod utjecajem, kako Kiki dobro reče, semitskih bajki. Imaš li ti neki argument zašto je Indija sila, kako se to manifestira?

Zavisi kako definišemo silu, da li opet kroz prizmu Evrope i sirove vojne sile? Ali evo na prvu bi to ovako izgledalo. Indija je već sila po zapadnim standardima po ljudskom potencijalu za gotovo sve Evropske države. Opet po standardu zapada indijski svemirski program je jedan od najvećih u svijetu. 2014. su samostalno i uspješno poslali orbiter u atmosferu Marsa i rade uveliko na kompleksnim sistemima za satelite i rakete sa ljudskom posadom. Nuklearna su sila. Dosta toga proizvode samostalno, imaju prirodne resurse, imaju educiran kadar koji može osmisliti i proizvesti sve sam. U duhovnom i religijskom smislu su jedna od najbogatijih država svijeta, inspirisali su kroz vijekove mnoge narode i religije a i Aleksandar veliki zaustavio se na Indiji jer dalje nije mogao.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#72 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by hrle1976 »

Mozda u kriketu.

Toliko o ...


Ovaj sto odbrojava :D
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#73 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by bh.tornjak »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
JohnnyS wrote:Sam broj stanovnika je relaativno sporedan. Kud ćeš boljeg primjera od Izraela, bitniji su faktor od Indije sve da je ovih i 6 milijardi.
Da Indija ima direktan transfer tehnologije iz SAD-a i svaku drugu moguću pomoć kao i Izrael mislim da bi bila broj 1 u svijetu u svakom segmentu.
to bi bio svako....
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#74 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by bh.tornjak »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Stoner wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Da Indija ima direktan transfer tehnologije iz SAD-a i svaku drugu moguću pomoć kao i Izrael mislim da bi bila broj 1 u svijetu u svakom segmentu.
Skoro citav informaticki sektor u SAD radi outsourcing u Indiji.
Outsourcing je izmislio krupni kapital, to je u praksi ništa drugo do bacanje mrvica (nadničenje) kompanijama i pojedincima koji urade poslove koji bi u Evropi i SAD-u bili 20-50 puta skuplji.
kratko i jasno :thumbup:

...onda ti dodju i govore kako je IT-sila....... :lol: :lol: :lol:
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#75 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

hrle1976 wrote:Mozda u kriketu.

Toliko o ...


Ovaj sto odbrojava :D
Hajmo tvojom metodom...

Post Reply