Indija "sila" buducnosti ?

Post Reply
User avatar
Pryda
Posts: 939
Joined: 16/02/2015 17:21

#101 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Pryda »

Truba wrote: 25/08/2023 09:49 indija spustila letjelicu na mjesec kao 3 ili 4 nacija na svijetu

a naši balkanosauri kako ih nazvati po fejsu pišu da niko se nije približio mjesecu

ajd što iz kaknja pišu i smedereva
ali i iz minhena dijasporatikus


https://www.nedjelja.ba/hr/vijesti/svij ... esec/30542


ljudi slave tamo svaka im čast
još samo da ukinu taj genocid nad ženskim fetusima te kaste i ta sranja mogu biti jedna od 5 sila u svijetu
Čudno kako kod sebe kući zagovaraš 'kaste i ta sranja'
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#102 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Truba »

mi smo drugo to je kod nas normalno jer nacije nisu kaste
i mi ne pretendujemo da budemo velesila... niti je naš nacionalni problem planetarni problem niti će rječenje našeg bosanstva napraviti planetu boljom


napravio si logičnu pogrešku prelaska u drugi red

kad mi pokažeš certifikat da si se oženio/udao za drugog i drugačijeg
ili tvoja kćerka/sin
moćeš mi popovati do tada si običan licemjer

kao i većina foruma koji lete za svoju vjeru i naciju
a na forumu pričaju o liberalima i smiju se krezubim seljacima
Osmi Socrates
Posts: 8108
Joined: 19/10/2020 15:33

#103 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Osmi Socrates »

Hajd' što si se sad zapalio oko tuđeg navodnog licemjerja, ali svjetska sila Indija.

Možda 2580. Ako se prije toga ne pobiju između sebe, sa Kinom ili sa Pakistanom.

Prvo osnove. Čista voda svima. Što se mene tiče, kad to obezbjede, već su svjetska sila.
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#104 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Truba »

svaka država ima svojih problema
ali za budućnost će ostati da su 4. ili 5. bili sa letjelicom na mjesecu
od toga jedna država propala

to će se pamtiti za 100. godina

a ne bosanske nacije i je li halima uzela jovana za muža :mrgreen:

svemirska budućnost čovječanstva jedini je put
indija dobro radi

šta je poslije voda za sve
meso za sve je li?

a da malo prestanu imati seks u podnebljima gdje nema vode
User avatar
Pryda
Posts: 939
Joined: 16/02/2015 17:21

#105 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Pryda »

Truba wrote: 25/08/2023 10:01 mi smo drugo to je kod nas normalno jer nacije nisu kaste
i mi ne pretendujemo da budemo velesila... niti je naš nacionalni problem planetarni problem niti će rječenje našeg bosanstva napraviti planetu boljom


napravio si logičnu pogrešku prelaska u drugi red

kad mi pokažeš certifikat da si se oženio/udao za drugog i drugačijeg
ili tvoja kćerka/sin
moćeš mi popovati do tada si običan licemjer

kao i većina foruma koji lete za svoju vjeru i naciju
a na forumu pričaju o liberalima i smiju se krezubim seljacima
Da nas tvoji UZPovci nisu etnički počistili možda bi imali priliku ići u školu, raditi na poslu i družiti se više sa osobama drugih vjera i nacija, pa samim tim i više miješati se, jel?

Do tad licemjeru razmisli malo o dvije škole pod istim krovom koje zagovaraš u sklopu aparthejda kojeg provodite dok u isto vrijeme pišeš ove nebuloze po forumu.
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#106 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Truba »

ne moraš ići za hrvaticu ima dosta manjina drugih
pokaži ko drugovi komunjare kad su imali međunacionalne brakove :D Josip i Jovanka
daj svoj doprinos
pusa
ne drži se svoga stada vjere i nacije i partije
:thumbup: :sax: :bih:
El_comadante
Posts: 7950
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#107 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by El_comadante »

Truba wrote: 25/08/2023 10:08 svaka država ima svojih problema
ali za budućnost će ostati da su 4. ili 5. bili sa letjelicom na mjesecu
od toga jedna država propala

to će se pamtiti za 100. godina

a ne bosanske nacije i je li halima uzela jovana za muža :mrgreen:

svemirska budućnost čovječanstva jedini je put
indija dobro radi

šta je poslije voda za sve
meso za sve je li?

a da malo prestanu imati seks u podnebljima gdje nema vode
Kakvi su putevi? Plata? Da li bi ti prije išao u Indiju da živiš ili negdje na zapad u državu koja je na toj listi iza Indije?
User avatar
hatemondays
Posts: 1197
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#108 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by hatemondays »

Kazu oni jadnici iz Afrike sad camcima pravo prema Indiji, culi ljudi ovi u svemir lete. Pricaju obalna straza u Indiji se priprema za navalu na njene obale gdje neces u takav raj.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40844
Joined: 29/06/2011 23:39

#109 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by dječak sa šibicama »

Image

ta ce Indija, sirotilja
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#110 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Dope_Man »

Od milijardu i po ljudi, dabome da ima ogroman broj uspjesnih pojedinaca.

Ipak, nema mnogo firmi koje poticu iz Indije a da su globalno uspjesne i doprinijele kakvoj revoluciji u tehnici, a dosta je Indijaca koji jesu.. nakon sto su otisli mahom u UK i USA i tamo napravili ono sto u Indiji ne bi nikad dostigli.

"Supersila".
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#111 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Sanjarko »

Dope_Man wrote: 27/08/2023 13:37 Od milijardu i po ljudi, dabome da ima ogroman broj uspjesnih pojedinaca.

Ipak, nema mnogo firmi koje poticu iz Indije a da su globalno uspjesne i doprinijele kakvoj revoluciji u tehnici, a dosta je Indijaca koji jesu.. nakon sto su otisli mahom u UK i USA i tamo napravili ono sto u Indiji ne bi nikad dostigli.

"Supersila".
Regionalna su i kontinentalna sila, supersila nisu. Ima Nano TATO tako nekako, zaboravio je dodati neko ko god je ovo pravio i Mittal kao CEO i vlasnike velikih zeljezara po Europi i svijetu.

Ulazu u strano obrazovanje dosta, ovi imucni iz visih kasta, odavno jos dok su bili kolonija Britanska. A i dan danas ulazu u obrazovanje pa od 1,5 milijardi ljudi po pravilu treba da bude kolicinski dosta uspjesnih i mocnih ljudi.
ReymondReddington
Posts: 676
Joined: 07/01/2018 22:25

#112 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by ReymondReddington »

Dope_Man wrote: 27/08/2023 13:37 Od milijardu i po ljudi, dabome da ima ogroman broj uspjesnih pojedinaca.

Ipak, nema mnogo firmi koje poticu iz Indije a da su globalno uspjesne i doprinijele kakvoj revoluciji u tehnici, a dosta je Indijaca koji jesu.. nakon sto su otisli mahom u UK i USA i tamo napravili ono sto u Indiji ne bi nikad dostigli.

"Supersila".
Upravo to. Kakve koristi indija ima od toga sto je CEO googla indijac. Sto indija ne napravi konkurenta google, apple, microsoft.

Indija je po meni jako podijeljeno drustvo. Vrlo lahko je tamo stvoriti konflikte izmjedju razlicitih vjerskih grupa ili pripadnika naroda. Po meni je Kina u prednosti jer kina nema ovih problema.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45291
Joined: 29/12/2005 01:20

#113 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by jeza u ledja »

U Indiji postoji bogata klasa kojih nije mali broj. Postoji citav sloj drustva koji ima ekonomsku moc, svoja naselja, drustvena zbivanja, medjunarodne relacije, kulturni zivot, itd itd.
Za razliku od njih recimo Arapi koji su puni para….imaju otprilike samo to - pare.

Razlika izmedju Kineza i Indijaca je stonsu ovi drugi duboko politicki i drustveno integrisani u zapadna drustva i generalno mentalitet. (Govorim o toj bogatoj klasi.)
I kazem njih je nemali broj, mislim procentualno.

Problem sa Indijom je sto bar 500 miliona ljudi ima standard ko ruralna Afrika. No opet za razliku od takvih zemalja imaju ovaj iznad sloj, koji znaci nesto za citavu zemlju.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45291
Joined: 29/12/2005 01:20

#114 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by jeza u ledja »

Sanjarko wrote: 27/08/2023 13:51
Dope_Man wrote: 27/08/2023 13:37 Od milijardu i po ljudi, dabome da ima ogroman broj uspjesnih pojedinaca.

Ipak, nema mnogo firmi koje poticu iz Indije a da su globalno uspjesne i doprinijele kakvoj revoluciji u tehnici, a dosta je Indijaca koji jesu.. nakon sto su otisli mahom u UK i USA i tamo napravili ono sto u Indiji ne bi nikad dostigli.

"Supersila".
Regionalna su i kontinentalna sila, supersila nisu. Ima Nano TATO tako nekako, zaboravio je dodati neko ko god je ovo pravio i Mittal kao CEO i vlasnike velikih zeljezara po Europi i svijetu.

Ulazu u strano obrazovanje dosta, ovi imucni iz visih kasta, odavno jos dok su bili kolonija Britanska. A i dan danas ulazu u obrazovanje pa od 1,5 milijardi ljudi po pravilu treba da bude kolicinski dosta uspjesnih i mocnih ljudi.
Tata, Infosys, Mahindra, to su njihove najpoznatije kompanije na Zapadu.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45291
Joined: 29/12/2005 01:20

#115 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by jeza u ledja »

Ah, zaboravio sam Hindustan Motors. :D
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40844
Joined: 29/06/2011 23:39

#116 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by dječak sa šibicama »

Ima i u NY i LA sto trideset hiljada beskucnika, u cijeloj drzavi 580 hiljada.

Istina, nemaju slamove, zive na ulicama.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#117 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by TheMule »

Nece nikad biti nikakva sila.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45291
Joined: 29/12/2005 01:20

#118 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by jeza u ledja »

dječak sa šibicama wrote: 27/08/2023 17:12 Ima i u NY i LA sto trideset hiljada beskucnika, u cijeloj drzavi 580 hiljada.

Istina, nemaju slamove, zive na ulicama.
U indijskim vecim gradovima citave porodice zive na ulici. Znaci ne slamovi, trotoar. U stvari uglavnom zene i djeca.
Dodju iz nekih zabiti i rade na gradjevini, voze one rikse ili slicno.
I toliko takvih ljudi ima da se firmama “ne isplati” ulagati u masineriju i slicno. Jednostavno dovedes 50 ljudi (muskaraca i zena) da rade posao jednog bagera i hajmo.

Moderna zgrada, prave je zene u onim tradicionalnim nosnjama i sve sa nakitom na rukama. Nosaju gromade na glavi, pale plastiku da se zagriju i tako.

Nikad necu zaboraviti, spavam u hotelu u Delhiju, blizu aerodroma. Ono, nema nista okolo samo moderni hoteli i to. Preko puta ulice prave novi hotel…. i ono, radnici, cuvari, sta li vec, spavaju na konstrukciji. Pale bogznasta da se ugriju preko noci. I to sve pored modernih i funkcionisucih 5-star hotela.
Ima toga slicnog i u Kini, ali mnogo manje. Kina danas vise lici Japanu nego Indiji. :-)
Al dobro to je skroz drukciji mentalitet.

Posto sam upoznao mali milion i jednih i drugih, mogu reci slobodno da su Indijci deset puta bolja raja za nego Kinezi. :)
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18330
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#119 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by GandalfSivi »

Treba otici tamo da bi se vidjeli i barem malo razumjelo to drustvo i potencijalne perspektive za bilo sta. To sto drzava od milijardu i po ljudi ima kapital i znanje za letjelice na mjesec i atomsko oruzje ne znaci apsolutno nista…

A porediti saku beskucnika u Americi sa istima u Indiji je presmijesno…
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40844
Joined: 29/06/2011 23:39

#120 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by dječak sa šibicama »

Problem sa Indijom ili bar ja imam taj problem, izgledaju mi jako prljavo (nije slucajno da su Romi sa tog podkontinenta), njihova srednja klasa meni izgleda kao da su sirotinja, sigurno nisu ali tako mi djeluju. Cijela Indija mi je odbojna, njihov nacin zivota itd itd

Oni imaju kaste, rigorozan sistem podjela, njihova tradicija. Ali su jako bogata zemlja, ovo gore napisano je moj dojam o njima ali sirotinja na ulicama je prisutna i u USA gradovima, zato i navedoh brojeve.
Ali je premisa drugacija, kad pomislis na Ameriku pred ocima nemas pola miliona beskucnika i ko zna koliko jos miliona sirotinje po crnackim i inim kvartovima. Imas sliku oblakodera, bogatstva, sirokih bulevara i svega onoga sto holivud reklamira. Kad pomislis na Indiju, pred ocima ti je favela i djeca koja plivaju sa lesevima po Varanasiju.

Indija je sila vec danas, ne svjetska ali regionalna, kroz narastajuci BRICS koji od 1. januara postaje BRISC+ jer ulaze Emirati, Iran, Saudi Arabija, Etiopija, Egipat, Argentina, oni su i globalna sila.
Tu Etiopiju oni i drze ekonomski, oni i Kinezi, plus ostatak zemalja istocne Afrike.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#121 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by MehmedPasaMoric »

Da su sprijecili dolazak kolonizatorske Britanske cizme na svoju teritoriju vec odavno bi bili svjetska sila broj jedan... Ovako ce to ici malo teze

Inace malo je poznato da je upravo u Indiji Isus dobio inspiraciju da izmisli krscanstvo, slusajuci njihove mitove i puseci veseli grm
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45291
Joined: 29/12/2005 01:20

#122 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by jeza u ledja »

dječak sa šibicama wrote: 27/08/2023 21:06 Problem sa Indijom ili bar ja imam taj problem, izgledaju mi jako prljavo (nije slucajno da su Romi sa tog podkontinenta), njihova srednja klasa meni izgleda kao da su sirotinja, sigurno nisu ali tako mi djeluju. Cijela Indija mi je odbojna, njihov nacin zivota itd itd
Mislim da je to ipak tvoj problem.

Btw, nemas predstavu kako ovo otuzno zvuci iz usta nekog ko dolazi sa Balkana.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#123 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by cyprus »

MehmedPasaMoric wrote: 27/08/2023 21:08 Da su sprijecili dolazak kolonizatorske Britanske cizme na svoju teritoriju vec odavno bi bili svjetska sila broj jedan...
Ne misleć ništa dobro o kolonijalizmu, smješno je mislit da bi iko bio nešto bolji, samo da eto nije kolonijaliziran...

ŠTo se tiče Indije, ne treba pretjerivati niti u jednom pravcu - ogroman potencijal definitivno imaju, ali da će ga lako realizovat u potpunosti - neće... Ipak, rastuća sila jesu...
Osmi Socrates
Posts: 8108
Joined: 19/10/2020 15:33

#124 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Osmi Socrates »

Jest, to o britanskoj kolonijalnoj čizmi tako idealistično zvuči kad neko nema pojma o Indiji.

Šta, svi bi između sebe mirno živjeli, i dostigli vrhunac međuljudskih odnosa i civilizacije da nije bilo Britanaca? Bi al' u nekom alternativnom scenariju, koji piše neko pod nekim težim drozama.
Last edited by Osmi Socrates on 27/08/2023 21:21, edited 1 time in total.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45291
Joined: 29/12/2005 01:20

#125 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by jeza u ledja »

cyprus wrote: 27/08/2023 21:13
MehmedPasaMoric wrote: 27/08/2023 21:08 Da su sprijecili dolazak kolonizatorske Britanske cizme na svoju teritoriju vec odavno bi bili svjetska sila broj jedan...
Ne misleć ništa dobro o kolonijalizmu, smješno je mislit da bi iko bio nešto bolji, samo da eto nije kolonijaliziran...

ŠTo se tiče Indije, ne treba pretjerivati niti u jednom pravcu - ogroman potencijal definitivno imaju, ali da će ga lako realizovat u potpunosti - neće... Ipak, rastuća sila jesu...
Etiopija i Tajland nikad nisu bili kolonizirani. Za Etiopiju, znamo, mada su se zadnjih godina nesto kao digli. Tajland je napredan za okruzenje, ali ipak su iza Malezije.

Indija je i prije Britanaca bila pod tudjom cizmom. Bar njen znacajan dio. Svakako nisu bili jedinstvena drzava, i generalno cijeli podkontinent je mix malog miliona etnickih grupa, rasa i jezika.

Naravno, kolonijalizam Britanaca (i drugih) ih je sjebao na drugi nacin.
Post Reply