In memoriam - Sonja Savić

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

crni bombarder
Posts: 44
Joined: 15/06/2008 11:53

#1 Umrla Sonja Savić

Post by crni bombarder »

R.I.P.
Loreley
Posts: 191
Joined: 18/08/2008 16:06

#2 Re: Umrla Sonja Savić

Post by Loreley »

Glumica Sonja Savić? Imaš li nešto više o tome? Pravo mi je žao, odrasla sam na njenim filmovima :(
crni bombarder
Posts: 44
Joined: 15/06/2008 11:53

#3 Re: Umrla Sonja Savić

Post by crni bombarder »

Glumica Sonja Savić preminula je danas u svom stanu u Beogradu, saznaje B92.

Kako je potvrđeno za B92, uviđaj je u toku. Sonja Savić je rođena 1961. godine. Glumila je u više domaćih filmova, među kojima su "Živeti kao sav normalan svet" i "Život je lep".

Za sporednu ulogu pevačice u filmu "Život je lep" nagrađena je na festivalu u Veneciji 1985. godine.
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#4 Re: Umrla Sonja Savić

Post by Jara »

bila je odlična glumica... :(
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#5 Re: Umrla Sonja Savić

Post by sarlo »

ova devojka je najlepsa,
ova devojka na koju stalno mislim
ova devojka je jedina koju volim ja
jednom sretnes takvu devojku
nemoj propustiti priliku
dodirni je po ramenu i reci joj tada
baby, baby zatvori oci sada
baby, baby zatvori oci
baby, baby zatvori oci sada
sledi poljubac
celi zivot nju je trazio
celi zivot nju je cekao....
i onda se ona pojavljuje u kadru
NKVD
Posts: 697
Joined: 18/01/2007 09:27

#6 Re: Umrla Sonja Savić

Post by NKVD »

Ode lijepa Ćvorovićka!
User avatar
stonehange
Posts: 52
Joined: 07/08/2007 20:33
Location: sarajevo

#7 Re: Umrla Sonja Savić

Post by stonehange »

Tek sada se ulogovah na portal i vidjeh...pa bože šta je ovo krenulo po ovim umjetnicima,lani pomriješe pjevači (Toše,Safet,Pavarotti,Ljiljana Molnar-Talajić) pa ove godine Dino Dvornik,pa Sonja...Kada će ta strašna dama s kosom početi da kosi i one koji zaslužuju stotinu smrti,a ne samo jednom da umru?

Neka joj je laka zemlja,bila je velika umjetnica
User avatar
pici
Posts: 43579
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#8 Re: Umrla Sonja Savić

Post by pici »

R.I.P :(

Filmography:


Actress:
2000s
1990s
1980s
1970s
"Vratice se rode" .... Darinka (7 episodes, 2007-2008)
- Episode #1.25 (2008) TV episode .... Darinka
- Episode #1.21 (2008) TV episode .... Darinka
- Episode #1.18 (2008) TV episode .... Darinka
- Episode #1.15 (2008) TV episode .... Darinka
- Episode #1.12 (2008) TV episode .... Darinka
(2 more)
Princ od papira (2008) .... Eva
Odgrobadogroba (2005) .... Ida
... aka Gravehopping (UK)
Jug jugoistok (2005)
... aka South by Southeast (International: English title)
Desperado Tonic (2004) .... Fatal woman - a vampire
Zurka (2004) .... Dzina
Donau, Duna, Dunaj, Dunav, Dunarea (2003) .... Tamara
... aka The Danube (International: English title)
Virtualna stvarnost (2001) .... Nina
... aka Virtual Reality (International: English title)
Kruh in mleko (2001) .... Sonja
... aka Bread and Milk
Senke uspomena (2000) .... Blagajnica u bioskopu
... aka Shadows of Memories (International: English title)

The Dark Side of the Sun (1997)
Tango je tuzna misao koja se plese (1997)
Ivan (1996) (TV)
Urnebesna tragedija (1995) .... Violeta
... aka Tragédie burlesque (France)
"Otvorena vrata" .... Plavusa (1 episode, 1995)
- Ciji si ti, mali? (1995) TV episode .... Plavusa
Ni na nebu ni na zemlji (1994)
Life and Literature - Danilo Kis (1994) (TV)
Uvod u drugi zivot (1992)
... aka Увод у други живот (Yugoslavia: Serbian title)
Mi nismo andjeli (1992) .... Marta
"Kljucevi arkane" (1991) TV series .... Hostess
Balkanska perestrojka (1990) .... Slavka

Kako je propao rokenrol (1989) .... Bojana
... aka The Fall of Rock and Roll
Masmediologija na Balkanu (1989) .... Slavka
Braca po materi (1988)
... aka Maternal Halfbrothers
Cavka (1988) .... Uciteljica #2
Osudjeni (1987) .... Suceva kci
"I to se zove sreca" (1987) TV series (unknown episodes)
Telefonomanija (1987) (TV)
"Noc punog meseca" (1986) TV mini-series .... Sonja
Sekula i njegove zene (1986) .... Spasenija
Majstor i Sampita (1986) .... Sofija Markovic 'Sampita'
Crna Marija (1986) .... Anja
... aka Black Maria
Zivot je lep (1985) .... Pevacica
... aka Life Is Beautiful (International: English title: TV title)
Gospodjica Julija (1985) (TV) .... Julija
"Formula 1" (1984) TV series
Una (1984) .... Una
Balkanski spijun (1984) .... Sonja Cvorovic
... aka Balkan Spy (International: English title)
"Uvek sa vama" (1984) TV series .... Debela devojka
Kamiondzije opet voze (1984) .... Andjelija
U srcu moje plavuse (1984)
Davitelj protiv davitelja (1984) .... Sofija Mackic
... aka Strangler vs. Strangler
Divlja patka (1984) (TV) .... Hedviga
Secerna vodica (1983) .... Branka Djuric - Decka
Karlovacki dozivljaji 1889 (1983) (TV) .... Milica
Nesto izmedju (1983)
Cetvrtak umesto petka (1982) (TV) .... Girl
"Koze" .... Safija (2 episodes, 1982)
- Episode #1.1 (1982) TV episode .... Safija
- Episode #1.2 (1982) TV episode .... Safija
Ziveti kao sav normalan svet (1982)
... aka Living Like the Rest of Us (International: English title)
Verenica (1982)
Lagani povratak (1981)
"Zvezde koje ne tamne" (1980) TV series .... Sonja

"Rote Zora und Ihre Bande, Die" (1979) TV mini-series .... Zlata
Lude godine (1978) .... Lidija
... aka Луде године (Yugoslavia: Serbian title)
... aka Foolish Years (International: English title)
Ljubavni zivot Budimira Trajkovica (1977) .... Drugarica iz diskoteke
... aka Beloved Love (International: English title)
Leptirov oblak (1977) .... Lila
... aka Butterfly Cloud (International: English title)
User avatar
trinaesti
Posts: 1106
Joined: 30/01/2005 20:26

#9 Re: Umrla Sonja Savić

Post by trinaesti »

"Danas treba reći ljudima da kada bismo kao individualci bili više kreativni, bolje bismo se razumjeli među sobom. Iznenađena sam otkrićem koliko je kapitalizam primitivan. To veliko zarobljavanje ljudi, veliki urbani logori, zone Interpola i budućnost/sadašnjost u kojoj su ljudi na sedativima dok korporacije ratuju izgledaju mi strašno." - Sonja Savić.

R.I.P.
User avatar
Altsa
Posts: 7345
Joined: 19/03/2004 18:31

#10 Re: Umrla Sonja Savić

Post by Altsa »

Sonja Savić, jedna od najvećih zvezda jugoslovenskog filma osamdesetih, preminula je kasno sinoć u svom stanu u Kursulinoj ulici u Beogradu u 47. godini života. Uzrok njene smrti je, najverovatnije, predoziranje heroinom.

Kako „Alo!“ nezvanično saznaje, Sonja Savić je oko 18.30 pala u neki vid kome. Iako je glumica tada izgubila svest, njen prijatelj, za koga se takođe pretpostavlja da je bio pod uticajem heroina, Hitnu pomoć je pozvao tek oko 22 sata. Ekipa Hitne pomoći stan je zatekla u potpunom haosu. Na sve strane su bili špricevi, a reanimaciju nesrećne glumice su morali da obave na dušeku u dnevnoj sobi, jer u stanu nije bilo nikakvog nameštaja. Posle polučasovne reanimacije, lekari su mogli samo da konstatuju smrt glumice.
Njeni poznanici kažu da se Savićeva okrenula narkoticima zbog neuzvraćene ljubavi. Ona se u proteklih nekoliko godina veoma retko pojavljivala u javnosti, a poslednje javno pojavljivanje imala je u u predstavi „Tajne venčane fotografije“ Olge Stojanović. Jedno vreme vodila je emisiju „Sanjarenje sa Sonjom Savić“ na televiziji „Avala“, ali je emisija ukinuta, jer menadžment ove TV stanice nije bio zadovoljan načinom na koji ju je glumica vodila. Posle toga Sonja Savić ostala je bez prihoda, a zbog svog oštrog jezika i kritičarskog duha nije mogla naći angažman. Žalila se da je i u vreme osamdesetih, kada je bila na vrhuncu slave, bila veoma slabo plaćena i potcenjena. Čak joj ni uloge u filmovima „Šećerna vodica“, „Una“ i „Davitelj protiv davitelja“ nisu doneli značajnije prihode.
Krajem devedesetih ona je sa grupom istomišljenika oformila umetničku grupu „Supernaut“ kako bi na specifičan način „zadala udarac“ umetničkom establišmentu u Srbiji. Tokom trajanja ove trupe imala je veliku romansu sa Srđanom Điletom Markovićem, za koga njeni prijatelji kažu da je bio njena poslednja velika ljubav. Za razliku od Srbije, gde je retko dobijala uloge, u Sloveniji je tretirana kao zvezda.

Sonja Savić se tokom osamdesetih intenzivno družila sa beogradskim muzičarima novog talasa, naročito sa članovima sastava „Šarlo akrobata“ Milanom Mladenovićem (kasnijim frontmenom EKV-a) i Ivicom Vdovićem, koji je takođe umro od prekomerne doze heroina 1992. godine.

Odlazak devojke iz grada

Sonja Savić, koju je Miroslav Ilić zbog savršenih crta lica, aristokratskog držanja i puti izabrao kao idealnu „devojku iz grada“ za video spot svog najvećeg hita, završila je život na podu polupraznog stana na Vračaru. Zaboravljena i napuštena glumica je za taj stan tvrdila da joj je jedini kapital i da „ne bi imala ništa da joj on nije ostao od roditelja“.
User avatar
Atrus
Posts: 411
Joined: 16/05/2008 17:44
Location: EU

#11 Re: Umrla Sonja Savić

Post by Atrus »

Jedna od rijetkih koja je osudila bombardovanje Sarajeva i agresiju na BiH. RIP.
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#12 Re: Umrla Sonja Savić

Post by mamica papucarka »

RIP :(
margita, Cavke, Milan, Bojan..., pa sad i Sonja :(
sad procitah jedan komentar na B92 sa kojim bih se slozila. Sonja je bila posljednji izdanak autenticne beogradske princeze :(
Last edited by mamica papucarka on 24/09/2008 09:10, edited 2 times in total.
vasa66
Posts: 119
Joined: 18/03/2007 01:40

#13 Re: Umrla Sonja Savić

Post by vasa66 »

Neka joj je laka zemlja.
Bila je odlicna glumica i voljela je Sarajevo.
User avatar
Atrus
Posts: 411
Joined: 16/05/2008 17:44
Location: EU

#14 Re: Umrla Sonja Savić

Post by Atrus »

"Istovremeno mi se desilo da zbog jednog čoveka, nisam mogla da izađem iz Beograda punih deset godina, a sve javne scene u Srbiji su bile zatvorene za mene. Posebno sam bila pogođena žigosanjem umetnika kao veleizdajnika u periodu kada su zamenjene vrednosti i kada su sumanute ideje uzimale primat. Iako poštujem demokratiju, zastupam shvatanje da kartuzijanci ne mogu pljuvati na kalviniste. Pre deset godina svetlost dana je ugledao video projekat "Supernaut Beograd andergraund". Bio je to odgovor na Kusturičino "Podzemlje". Tada me je mnogo iritiralo što niko od naših velikih reditelja nije radio: ni Karanović, ni Marković, ni Drašković, ni Radivojević, a Emiru Kusturici je stavljena na raspolaganje cela televizija. Potpouno nezavisno sam započela autorski rad i dosta ulagala u trupu koja je postala ceo moj život. Prvi video film imao je premijeru u Sarajevu, zahvaljujući Senadu Pečenjinu, uredniku "Vremena", koji je načuo da postoji osoba koja nema dodirnih tačaka sa javnim životom Beograda. Potom je usledio i film posvećen hiljadama izbeglih beogradskih intelektualaca, a kasnije i "Plej" koji je za temu imao studente i uniforme. Usledili su razni natpisi po novinama, što me je itekako pogodilo. Davno sam shvatila da su reči moje bake istinite jer se u ljudskih očima sve može pročitati." (Sonja Savic)
User avatar
South Blue Mama
Posts: 13962
Joined: 17/07/2008 15:18
Location: Juzna strana srcem odabrana

#15 Re: Umrla Sonja Savić

Post by South Blue Mama »

:sad: RIP :sad:
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#16 Re: Umrla Sonja Savić

Post by uvjek dobar gost »

... Crnjaka....

...U mojim očima ova osoba je bila oličenje Beograda kakvog sam ja kroz neke dvije il tri posjete doživio (naravno nekad prije agresije), gradska raja koja se nije znala suprotstaviti papcima koji su zauzeli taj grad i od njega napravili bastion svega i svačega... raja su još bili neki ljudi koji su isto il umrli il prežli u egzil.. (EKV, Disciplina kičme...)
Ne znam ova generacija je nekako živjela u zabludi i sve im se vratilo u glavu.. možda pričam gluposti ali recimo Davor Dujmović (Perhan) je po meni isti takav lik.. mada jeste on je bio navučen u miru na horkana... ali se isto "ovjerio" ... jer nije mogao više...

Nem pojma krivo mi je i eto to je to...

Nek joj je pokoj duši .... :(
rimy
Posts: 15
Joined: 15/06/2004 08:29

#17 Preminula glumica Sonja Savic

Post by rimy »

Poznata srpska glumica Sonja Savić (47) preminula je sinoć oko 22.00 sati u stanu u Kursulinoj ulici broj 23. Hitna pomoć je na mesto nesreće stigla veoma brzo ali je, na žalost, bezuspešno pokušala reanimaciju.

Kako „Blic“ nezvanično saznaje, Sonju Savić je pronašao komšija koji je i pozvao policiju i Hitnu pomoć. Lekari nisu imali uspeha i mogli su samo da konstatuju smrt poznate glumice. Zatim su došli i policajci koji su obezbedili zgradu zatvorivši ulaz.
Inače, ljudi koji su poznavali Sonju kažu da se poslednjih godina povukla u sebe i da se sve manje bavila glumom. Takođe, dodaju da je mnogo patila za svojom generacijom i članovim kultne rok grupe „EKV“. Poslednji javni nastup Sonja Savić je imala prošle nedelje na RTS i to baš na dan rođenja Milana Mladenovića, osnivača „EKV“ gde je sa gledaocima razgovarala o duhu prošlih vremena.

Rođena da glumi
Sonja Savić rođena je u Čačku 15. septembra 1961. godine. Glumom je počela da se bavi u amaterskim društvima i veća sa 16 godina debitovala je u "Leptirovom oblaku" 1977. godine. Glumu je diplomirala na Fakultetu dramskih umetnosti 1982. godine, a za sporednu ulogu kafanske pevačice u filmu Bore Draškovića "Život je lep" 1985. godine dobila je i nagradu na festivalu u Veneciji.
Igrala je u nizu filmova i televizijskih serija, a široku popularnost stekla je 1983. sa ulogom Dečke u "Šećernoj vodici" Bate Prelića, koja je ubrzo stekla kultni status među pripadnicima njene i mlađih generacija.
Snimala je sa rediteljem Slobodanom Šijanom film "Davitelj protiv davitelja", a sa Mišom Radivojevićem erotski provokativnu "Unu" po romanu Mome Kapora, u kojoj joj je partner bio Rade Šerbedžija.
Tokom devedesetih ostvarila je zapažene i svaki put drugačije uloge u filmovima "Mi nismo anđeli", "Uvod u drugi život", "Ni na nebu ni na zemlji", "Urnebesna tragedija", "Tango je tužna misao koja se pleše"... Početkom ove decenije na saradnju ju je pozvao slovenački reditelj Jan Cvitkovič, impresioniran njenim specifičnim talentom. Snimili su "Hleb i mleko", za koji je on dobio "Zlatnog lava" za najboljeg debitanta u Veneciji (2001), a zatim i film "Od groba do groba", koji je postigao uspeh na međunarodnim festivalima.
U Srbiji je u novije vreme imala glavnu ulogu u filmu Milutina Petrovića "Jug jugoistok" (2005).
Ove godine publika je mogla da je vidi u sedam repriziranih epizoda televizijske serije "Vratiće se rode" u liku Darinke.
I pored bogate filmografije, koja broji više od 50 filmskih i tv naslova, Sonja Savić je smatrala da je zanemarena i nedovoljno shvaćena na ovdašnjoj kulturnoj sceni. U poslednjih desetak godina povremeno se povlačila iz javnosti i posvećivala alternativnoj umetnosti u oblasti eksperimentalnog filma, teatra, muzike i multimedija.

Odbacivala sve tabue
Sonjin privatni život, prema pisanju štampe, ali i prema njenim izjavama, nije bio sređen u klasičnom smislu te reči. Odbacivala je sve tabue, oštro kritikovala svako licemerje i, kako je ocenjivala, opštu čamotinju i žabokrečinu kulturnog establišmenta. Govorila je da se, kada bi mogla ponovo da bira, ne bi odlučila za glumačku profesiju, ali da bi svakako bila slobodni umetnik.

BLIC


R.I.P. :(
User avatar
perke
Posts: 2316
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: Rade Paprica - pitarima cuclica

#18 Re: Preminula glumica Sonja Savic

Post by perke »

:( :(

Image
User avatar
Edin H.
Posts: 47029
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#19 Re: Preminula glumica Sonja Savic

Post by Edin H. »

Tuzna vijest :(
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#20 Re: Umrla Sonja Savić

Post by The 51st State »

r.i.p., strasna glumica i covjek neuskladjen sa primitivnom okolinom..
User avatar
Mehmed Fatih
Posts: 87
Joined: 26/08/2008 17:34
Location: Sarajevo, Horde, Bog i Čaršija

#21 Re: Umrla Sonja Savić

Post by Mehmed Fatih »

Starost se ne možeš doživit uz heroin
User avatar
SiSaJuMe
Posts: 983
Joined: 27/10/2005 12:24

#22 Re: Umrla Sonja Savić

Post by SiSaJuMe »

Laka joj crna zemlja. R.I.P.
legendo_moja
Posts: 440
Joined: 24/07/2006 15:37

#23 Re: Umrla Sonja Savić

Post by legendo_moja »

Neki dan me opasno potrefila jedna pjesma EKV-a, i proceprkam malo po netu i skontam da je godisnjica smrti Magi Stefanovic :(
Juce maksuz gledam isjecke iz davitelja, ... nekako me ova jesen vazda navuce na tu atmosferu.
Ovo je bas sjeb...

Slava joj.
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#24 In memoriam - Sonja Savić

Post by pesak »

Beograd
Objavljeno: Sre, 24. 09. 2008. 09:59

UMRLA SONJA SAVIĆ

Image
PHOTO:DRAGAN KUJUNDŽIĆ
Glumica koja je umrla u 47. godini pamtiće se po ulogama u Šećernoj vodici, Kako je propao rokenrol, Davitelj protiv davitelja, Život je lep, Jug Jugoistok i mnogim drugim. e-Novine
Glumica Sonja Savić preminula je u utorak uveče u Beogradu u 47 godini. Sonja Savić bila je jedna od najboljih glumica na prostoru bivše Jugoslavije koja je svojim ulogama obeležila srpsku i eks-ju kinematografiju. Igrala je u preko 50 filmova i TV serija. Istraga o uzrocima smrti u toku.

Sonja Savić rođena je 15. septembra 1961. a glumom je počela da se bavi još u srednjoškolskim danima. Debitovala je u filmu Leptirov oblak 1977, narednih godina igrala u nizu filmova i televizijskih serija, a široku popularnost stekla je 1983. sa ulogom Dečke u Šećernoj vodici Svetislava Bate Prelića, koja je ubrzo stekla kultni status među pripadnicima njene i mlađih generacija. Sa tom ulogom osvojila je sve nagrade koje je u to vreme glumac u Jugoslaviji mogao da osvoji.

Već naredne godine snimala je sa rediteljem Slobodanom Šijanom film Davitelj protiv davitelja, a sa Mišom Radivojevićem erotski provokativnu Unu po romanu Mome Kapora, u kojoj joj je partner bio Rade Šerbedžija. Usledila je impresivna rola kafanske pevačice u filmu Život je lep Bore Draškovića iz 1985.

Tokom devedesetih ostvarila je zapažene uloge u filmovima Mi nismo anđeli, Uvod u drugi život, Ni na nebu ni na zemlji, Urnebesna tragedija, Tango je tužna misao koja se pleše... Početkom ove decenije na saradnju ju je pozvao slovenački reditelj Jan Cvitkovič, impresioniran njenim specifičnim talentom. Snimili su Hleb i mleko, za koji je on dobio „Zlatnog lava” za najboljeg debitanta u Veneciji (2001), a zatim i film Od groba do groba, koji je postigao uspeh na međunarodnim festivalima.

Igrala je glavnu ulogu u filmu Milutina Petrovića Jug jugoistok.

U poslednjih desetak godina povremeno se povlačila iz javnosti i posvećivala alternativnoj umetnosti u oblasti eksperimentalnog filma, teatra, muzike i multimedija. Njen privatni život, prema pisanju štampe, ali i prema njenim izjavama, nije bio sređen u klasičnom smislu te reči. Odbacivala je sve tabue, oštro kritikovala svako licemerje i, kako je ocenjivala, opštu čamotinju i žabokrečinu kulturnog establišmenta. Govorila je da se, kada bi mogla ponovo da bira, ne bi odlučila za glumačku profesiju, ali da bi svakako bila slobodni umetnik.

http://www.e-novine.com/sr/kultura/clanak.php?id=17169
čičamiča
Posts: 84
Joined: 19/08/2008 22:45

#25 Re: Umrla Sonja Savić

Post by čičamiča »

R.I.P.
Urbana legendo.
Post Reply