In memoriam: Adi Lukovac

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#51 Re: In memoriam: Adi Lukovac

Post by insomnia78 »

Jah
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#52 Re: In memoriam: Adi Lukovac

Post by dezurni_ucenik »

Nisam ni ocekivao nista smisleno od tebe. Haj sad trkni na politiku detektuj forumskog salonca a usput na religiji napisi kako se muslimani sjete "djeda Obrena i krsta na tavanu".

Pali ba odavde. Ne kvari svojim "la kme kme" sarkazmom ovu temu. Voz.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#53 Re: In memoriam: Adi Lukovac

Post by dezurni_ucenik »

So What! wrote:Pogledajte cijeli nastup Adija Lukovca i Ornamenata iz 2002. godine
Image

Davne 2002. godine Adi Lukovac i Ornamenti nastupili su na goraždanskom Festivalu prijateljstva.

Sve je snimio Jack Pavlik, a nastup možete pogledati na dnu stranice.

Jučer, 18. juni, navršilo se trinaest godina od smrti jednog od najboljih, ako ne i najboljeg muzičara Bosne i Hercegovine.

Muzička Zona

Uhhh, ovaj clip je bas skriveno blago. :thumbup:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#54 Re: In memoriam: Adi Lukovac

Post by insomnia78 »

Dje sam te to očepio roćko?
Otkrio ti Lukovca. U svijetu se ovakve stvari furaju jedno 30 godina
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#55 Re: In memoriam: Adi Lukovac

Post by dezurni_ucenik »

A ko su ovi Sayid i Adi?
User avatar
dale cooper
Posts: 28399
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#56 Re: In memoriam: Adi Lukovac

Post by dale cooper »

Mora da je suša na ostalim temama kad je frenchie ovdje došao podjebavati. :mrgreen:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#57 Re: In memoriam: Adi Lukovac

Post by Ommadawn »

Adi je učestvovao na festivalu elektronske muzike u Arviki (Swe) i dobio dobre kritike tada.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#58 Re: In memoriam: Adi Lukovac

Post by dezurni_ucenik »

Ommadawn wrote:Adi je učestvovao na festivalu elektronske muzike u Arviki (Swe) i dobio dobre kritike tada.

Jes' sjecam se toga. Gostovao u BH Soundu i pricao kako se upravo vratio iz Svedske sa tog festivala. btw - gled'o ga nekoliko puta, zajedno sa ornamentima, i par puta kao dj.
User avatar
dale cooper
Posts: 28399
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#59 Re: In memoriam: Adi Lukovac

Post by dale cooper »

Solidan je Adi. U globalnim okvirima muzika koju je radio nije neka nepoznanica, to stoji. Međutim činjenica je da ni prije ni poslije
njega nije bilo baš mnogo muzičara koji su se bavili ovom vrstom muzike u BiH i bili relativno uspješni i priznati.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#60 Re: In memoriam: Adi Lukovac

Post by Ommadawn »

dale cooper wrote:Solidan je Adi. U globalnim okvirima muzika koju je radio nije neka nepoznanica, to stoji. Međutim činjenica je da ni prije ni poslije
njega nije bilo baš mnogo muzičara koji su se bavili ovom vrstom muzike u BiH i bili relativno uspješni i priznati.
I to da zajedno sa svjetskim muzičarima sarađuju, u njegovom slučaju Brian Eno.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#61 Re: In memoriam: Adi Lukovac

Post by dezurni_ucenik »

Adi je bio genije pa vi pisite sta vam je ceif :mrgreen: . Sad reci to je vec postojalo ranije, jest postojalo je. Isto tako postojao je i metal prije Metallice i elektronika prije Prodigy i Chemical Brothersa i Kraftwerka pa niko ne umanjuje njihov rad itd itd.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#62 Re: In memoriam: Adi Lukovac

Post by dezurni_ucenik »

Ommadawn wrote:
dale cooper wrote:Solidan je Adi. U globalnim okvirima muzika koju je radio nije neka nepoznanica, to stoji. Međutim činjenica je da ni prije ni poslije
njega nije bilo baš mnogo muzičara koji su se bavili ovom vrstom muzike u BiH i bili relativno uspješni i priznati.
I to da zajedno sa svjetskim muzičarima sarađuju, u njegovom slučaju Brian Eno.

Brian Eno je radio sa Sikterom a ne sa Adijem.
User avatar
dale cooper
Posts: 28399
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#63 Re: In memoriam: Adi Lukovac

Post by dale cooper »

To što je nešto postojalo ranije ne umanjuje njegov kvalitet i svojstven autorski pečat. Sorry ako je neko pomislio drugačije. :)
Son1
Posts: 1214
Joined: 24/07/2012 16:29

#64 Re: In memoriam: Adi Lukovac

Post by Son1 »

Pa karakteristicno za Adija i jeste to sto je uspio nas duh da ukoponuje u svijet elektronske muzike. Sam pristup nije stran, ali je definitivno kvalitet koji niko poslije njega na nasim prostorima nije dosegao.
Ne razumijem kritiku, je li trebao da izmisli novi muzicki pravac da bi zasluzio pohvale?
Covjek stavio Sarajevo na mapu, sto se tice te vrste zvuka i hvala mu za to.
Remake soundtrack cista umjetnost.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#65 Re: In memoriam: Adi Lukovac

Post by Ommadawn »

dezurni_ucenik wrote:
Ommadawn wrote:
dale cooper wrote:Solidan je Adi. U globalnim okvirima muzika koju je radio nije neka nepoznanica, to stoji. Međutim činjenica je da ni prije ni poslije
njega nije bilo baš mnogo muzičara koji su se bavili ovom vrstom muzike u BiH i bili relativno uspješni i priznati.
I to da zajedno sa svjetskim muzičarima sarađuju, u njegovom slučaju Brian Eno.

Brian Eno je radio sa Sikterom a ne sa Adijem.
Sorry, greška u koracima
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#66 Re: In memoriam: Adi Lukovac

Post by dezurni_ucenik »

Son1 wrote:Pa karakteristicno za Adija i jeste to sto je uspio nas duh da ukoponuje u svijet elektronske muzike. Sam pristup nije stran, ali je definitivno kvalitet koji niko poslije njega na nasim prostorima nije dosegao.
Ne razumijem kritiku, je li trebao da izmisli novi muzicki pravac da bi zasluzio pohvale?
Covjek stavio Sarajevo na mapu, sto se tice te vrste zvuka i hvala mu za to.
Remake soundtrack cista umjetnost.


Kad je film Remake izasao tad je Adi objavio i spot Remake remix al nigdje tog spota nema. Soundtrack je objavljen pola godine kasnije.
User avatar
nineinchnails
Posts: 1665
Joined: 24/02/2009 12:09

#67 Re: In memoriam: Adi Lukovac

Post by nineinchnails »

Lično sam poznavao Adija. Mislim da je glorifikacija njega i njegovog talenta prenapuhana do te mjere, da ne znam ni ko to plasira. valjda u nedostatku idola, hajmo praviti nove, na silu. Neko napisa da je Adi od Merlina napravio ono što Merlin danas jeste, te da je njegova zasluga uspjeha Dubioze Kolektiv. To skoro da nema veze sa realnošću. De malo, smirite strasti. Čovjek se bavio muzikom jer je to volio i bio je talentovan, sve to stoji, ali da je rame uz rame sa najvećim BH muzičarima, de malo odvadite.
Takodje je fakt da je bio suicidalan i liječio se od toga. Nekoliko puta je pokušao samoubistvo, dok mu eto napokon nije upalilo. Zabio se u betonski zid. Žao mi ga je, otišao je prerano.
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#68 Re: In memoriam: Adi Lukovac

Post by So What! »

dezurni_ucenik wrote:Jes' sjecam se toga. Gostovao u BH Soundu i pricao kako se upravo vratio iz Svedske sa tog festivala. btw - gled'o ga nekoliko puta, zajedno sa ornamentima, i par puta kao dj.
Blago tebi, Adi Lukovac je djelovao u veoma kratkom periodu kao profesionalni muzičar i pravi sretnici mogu reći da su ga uživo gledali.

Snimak iznad sam iskopao ja, sasvim slučajno, snimio ga je američki umjetnik Jack Pavlik koji ga je u komadima postavio na svoj Vimeo profil, dok ga je neki korisnik sastavio iz dijelova u uploadovao na YouTube. Hvala im obojici :)
Ommadawn wrote:I to da zajedno sa svjetskim muzičarima sarađuju, u njegovom slučaju Brian Eno.
Iako te neko već ispravio, evo red je da dodam, Brian Eno je bio producent prvog studijskog albuma benda Sikter, a skupa su zajedno i nastupali. Ostaje veliki žal što ovaj bend nije uspio napraviti korak više, imali su odlične uslove za to.



Adi Lukovac je sarađivao sa Aki Nawazom iz britanskog benda Fun-Da-Mental na sjajnoj traci Freedom.


dezurni_ucenik wrote:Kad je film Remake izasao tad je Adi objavio i spot Remake remix al nigdje tog spota nema. Soundtrack je objavljen pola godine kasnije.
Sjećam se tog spota, sjajno nešto, jedan od najboljih domaćih spotova definitivno, postojao je i na YouTube jedno vrijeme, ali taj kanal je ugašen. Pisao sam nekoliko mailova, ali nažalost niko nije ništa odgovorio i velika je šteta što je ovaj spot trenutno zagubljen, mislim da je u tom remixu dominirala traka Remaquiem.
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#69 Re: In memoriam: Adi Lukovac

Post by So What! »

A za sve koji žele da vide još materijala, preporučujem "Film za djecu i odrasle", dokumentarac o bendu Dubioza Kolektiv i snimanju njihovog posljednjeg albuma, "Album za djecu i odrasle".

Dokumentarac je sam po sebi odličan, a od 8:12, počinje priča Brane Jakubovića i Vedrana Mujagića i njihovog upoznavanja s Adijem Lukovcem i osnivanjem benda Ornamenti i traje sve do 14:44.

Prečesto sam zamjerio Dubioza Kolektivu, što su ignorisali Adija Lukovca, ne spominjujući nigdje njegov utjecaj na njihovu muziku i onda su ovim dokumentarcem napravili sjajnu posvetu ovom muzičaru.

Dino Merlin je također godinama šutio o Adiju Lukovcu, ove godine se na društvenim mrežama prigodno sjetio obljetnice njegove smrti.

dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#70 Re: In memoriam: Adi Lukovac

Post by dezurni_ucenik »

So What! wrote:
Sjećam se tog spota, sjajno nešto, jedan od najboljih domaćih spotova definitivno, postojao je i na YouTube jedno vrijeme, ali taj kanal je ugašen. Pisao sam nekoliko mailova, ali nažalost niko nije ništa odgovorio i velika je šteta što je ovaj spot trenutno zagubljen, mislim da je u tom remixu dominirala traka Remaquiem.

Spot se sastojao iz scena iz Remakea, samo u crveno-crnoj varijanti. Adi za instrumentima, i onda se pojavi Emina Zecaj. Zadnji put da sam taj spot pogledao to je bilo na kanalu BalkanMedia. A tog kanala nema vise preko deset godina.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#71 Re: In memoriam: Adi Lukovac

Post by nosara »

Dobar je bio Adi, znao je posao. Drugaciji, prepoznatljiv. Dovoljno.

Steta sto ga je to nesto satiralo, to je prokletstvo, dzaba sve kad covjek nema unutrasnji mir.
User avatar
black
Posts: 17122
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#72 Re: In memoriam: Adi Lukovac

Post by black »

User avatar
Porodice Foht
Posts: 2803
Joined: 14/01/2019 04:56

#73 Re: In memoriam: Adi Lukovac

Post by Porodice Foht »

Lijep hommage za dvojicu velikana. Dobro su se sjetili. Pimpek je svoje vec rekao i uradio, Adi je neprebol! :sad:
User avatar
video
Posts: 6775
Joined: 26/06/2006 12:13
Location: Teheran

#74 Re: In memoriam: Adi Lukovac

Post by video »




Na dan naše smrti
sve je tako mirno
nikad ljepšu boru lica
na tebi nisam vidio

Nisam imao snage
da pronađem put
suviše tamno nebo
za nas da budemo tu

Na dan naše smrti
obukao sam novu majicu
pogled visoko, visoko
User avatar
black
Posts: 17122
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#75 Re: In memoriam: Adi Lukovac

Post by black »

Post Reply