Imena u Bosni i Hercegovini

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Havoc
Posts: 41
Joined: 25/06/2004 11:40

#51

Post by Havoc »

Ma ja cu si i ovako promijeniti ovo dosadno arapsko ime koje nosim. Nemam pojma ni sta znaci. Bolje da nosim neko staro bosansko narodno ime ciji znacaj znam
Vasko
Posts: 1
Joined: 14/05/2003 00:00

#52 Prisvajanja

Post by Vasko »

Citajuci katolicka i muslimanska imena pa zapazih par imena sto su me uvijek zbunjivala a ljudi su za njih govorili da su medunarodna. Naprimjer ime Mirela u muslimanskoj listi imena ne postoji a u katolickim imenima postoji, mada su ga muslimani u zadnje vrijeme preuzeli.
Drugo ime je Alma (lat. loving, sweet, title of the Blessed Virgin Mary) ili cak ime Mira koje sam pronasao u muslimanskoj listi imena. Ta prisvajanja imena me zacuduje. Interesanto :run:
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#53

Post by Prozor »

Ma hajte vise proslo je i gotovo, sada je vec utabano da muslimani daju imena koja daju, i isto tako katolici svoja i pravoslavci svoja... Inace, rijetko ces i kod muslimana danas sresti "stara" imena, kao Sulejman ili Mahmut, puno su obicnija nova imena sto se smatraju muslimanskim, kao Anes ili Sanela...

A ako neko trazi slavensko, eto imamo prezimena... :D
venera888
Posts: 414
Joined: 29/07/2007 15:24

#54

Post by venera888 »

Prozor wrote:Ma hajte vise proslo je i gotovo, sada je vec utabano da muslimani daju imena koja daju, i isto tako katolici svoja i pravoslavci svoja... Inace, rijetko ces i kod muslimana danas sresti "stara" imena, kao Sulejman ili Mahmut, puno su obicnija nova imena sto se smatraju muslimanskim, kao Anes ili Sanela...

A ako neko trazi slavensko, eto imamo prezimena... :D

Anes je pravo muslimansko ime,,jedan od ashaba se tako zvao.Danas su popularna arapska imena,koja su nova na nasim podrucjima.Recimo sara,iman,hanan itd.


Ja volim ratna imena poput Hamza,Hatab,Omer,Salahudin ,, to po islamskim junackim borcima 8) a od zenskih Lejla,Amina i Belkisa :)
nocna_mora1001_noci
Posts: 233
Joined: 04/12/2007 19:13
Location: Kosmos

#55

Post by nocna_mora1001_noci »

venera888
Posts: 414
Joined: 29/07/2007 15:24

#56

Post by venera888 »

pogledali jos davno


bezveze

imena koja navodi kao smjesna se koriste sirom islamskog sviieta pa i u arapskim zemljama
bossfaria
Posts: 19
Joined: 12/01/2008 07:15
Location: Ni tamo ni 'vamo

#57 Muslimanska imena???

Post by bossfaria »

Dobro je neko rekao da ne postoje muslimanska imena. Postoje arapska, turska, perzijska i slicno a koja su danas popularna i kod bosanskih muslimana (vjerovatno da bi se sto vise razlikovali od komsija nam). Sta je kome lijepo ime i to je diskutabilno, jer su ukusi razliciti i o tome ne vrijedi raspravljati. Meni, licno, nije vazno sve dok mi se ime svidja. Moje je arapskog porijekla i ne bih ga mijenjala iako nisam vjernica is prostog razloga - svidja mi se :-D Danas, sutra svojoj bih djeci dala imena koja se meni i muzu svide pa makar zvucala i "ne-muslimanski". Mom necaku je ime Arslan ( tursko ime vidjeno i u obliku Aslan, a znaci lav). Nema ih puno u Bosni, a ime mi se pravo svidja i njemu super odgovara. Licno, ako budem imala sina, bice ili Zlatko ili Mak, jedno onako lijepo, staro-slovensko ime :) Pozdrav svima.
venera888
Posts: 414
Joined: 29/07/2007 15:24

#58

Post by venera888 »

na pocetku teksta kazes nije vazno cije je samo neka je lijepo a na kraju "jedno onako fino staro slavensko" :D :D


i nije tacno da Bosnjaci daju turska i arapska imena da bi se razlikovali od komsija vec jer su to nasa imena,,i dajemo ih vec preko 500 godina...to sto nam se to pokusalo oduzeti tokom komunizma,te nije uspjelo ne znaci sad kad smo se vratili korjenima da to radimo jer "ne zelimo biti kao komsije"
zmogi
Posts: 125
Joined: 08/12/2006 14:56
Location: sa

#59

Post by zmogi »

A kakvo je ime PAKEZA ?
venera888
Posts: 414
Joined: 29/07/2007 15:24

#60

Post by venera888 »

Pakeza(Pakezah) je obicno u Pakistanu,,,dakle vjerovatno nesto njihovo?
zmogi
Posts: 125
Joined: 08/12/2006 14:56
Location: sa

#61

Post by zmogi »

venera888 wrote:Pakeza(Pakezah) je obicno u Pakistanu,,,dakle vjerovatno nesto njihovo?
neka zena se zove PAKEZA DRKENDA. Ja oplak'o :lol:
barby02
Posts: 1403
Joined: 17/07/2007 22:28

#62

Post by barby02 »

Ja sam vidjela da u katolickom kalendaru ima ime Fatima ili drugacije Imelda. Dakle, to je isto ime. Tacno da se imena Alma,Aida, Sanela, Sabina, Mirela, nalaze u katolickom kalendaru ali to ima veze i sa narodima, kojima su mozda ta imena nekog znacenja. .
dajemo djeci i imena po cvijecu Dalija i Iris. . .
Goran jeste narodno ima i ima ga kod katolika i pravoslavaca ali se samo kod katolika, po zelji dodaje krsteno ime( negdje je obicaj po kumu ili kumi). To kod pravoslavaca nema.
Kod nas se izradjalo djece u desetak zadnjih godina (curica) pa se puno njih zovu Hana, Iman, Farah,Lejla, a poslije rata su se davala imena na slovo A, sto se moze naci i u generacijama 60-tih (opet mislim na zenska imena).
Bilo bi dobro davati neka fina imena, ali sta konkretno znaci "lijepa",znaci lijepog znacenja tj. prevoda. Ja npr. nikad nisam cula za pravoslavno Bozena ali Branimir je pravoslavno a Branislav katolicko? Jesam li u pravu??
Prezimena bolje da ne spominjem od Rečica. . , Hrvat(covjek musliman) Bošnjak(covjek hrvat) i t d. po nacio kljucu. . . :-? I jedno je sigurno, da se ne moze odrediti sa sigurnoscu necija vjerska pripadnost po imenu, bar u slucaju npr. imena Suzana :-)
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#63

Post by Prozor »

venera888 wrote:
Prozor wrote:Ma hajte vise proslo je i gotovo, sada je vec utabano da muslimani daju imena koja daju, i isto tako katolici svoja i pravoslavci svoja... Inace, rijetko ces i kod muslimana danas sresti "stara" imena, kao Sulejman ili Mahmut, puno su obicnija nova imena sto se smatraju muslimanskim, kao Anes ili Sanela...

A ako neko trazi slavensko, eto imamo prezimena... :D

Anes je pravo muslimansko ime,,jedan od ashaba se tako zvao.
Onda se izvinjavam, nije prije bilo bas popularno kod nas, pa sam mislio da je novo...
User avatar
Ergot
Posts: 1019
Joined: 27/03/2004 23:00
Location: dislocation

#64

Post by Ergot »

venera888 wrote:

Ja volim ratna imena poput Hamza,Hatab,Omer,Salahudin ,, to po islamskim junackim borcima 8) a od zenskih Lejla,Amina i Belkisa :)
Image
barby02
Posts: 1403
Joined: 17/07/2007 22:28

#65

Post by barby02 »

A sto ovo ? :? Pa ima pravo da joj se svidjaju ta imena i o ukusima se ne raspravlja (mislim. . . . jesam pametna) ali i ozbiljna :roll:
User avatar
Ergot
Posts: 1019
Joined: 27/03/2004 23:00
Location: dislocation

#66

Post by Ergot »

Ja cu svom sinu dati ime Guantanamik, po junackim islamskim borcima iz narandzastog bataljona.
User avatar
Ergot
Posts: 1019
Joined: 27/03/2004 23:00
Location: dislocation

#67

Post by Ergot »

barby02 wrote:A sto ovo ? :? Pa ima pravo da joj se svidjaju ta imena i o ukusima se ne raspravlja (mislim. . . . jesam pametna) ali i ozbiljna :roll:
Nis se ti ne sekiraj, ja i Brezuljkica (ja rabbi, lijepog li imena!) smo stari jarani.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#68

Post by _BosanaC »

Ergot wrote:Ja cu svom sinu dati ime Guantanamik, po junackim islamskim borcima iz narandzastog bataljona.
Ne zakuhavaj :oops: a da ne zoves raju :-)
barby02
Posts: 1403
Joined: 17/07/2007 22:28

#69

Post by barby02 »

Ja tebi zelim sina, a Ti daj ime koje ti se svidja :)
barby02
Posts: 1403
Joined: 17/07/2007 22:28

#70

Post by barby02 »

Brezuljkica :lol: :lol: :lol: :lol:
mala od skandala
Posts: 207
Joined: 10/09/2007 15:24
Location: tamo gdje je sve po mom

#71

Post by mala od skandala »

Ergot wrote:Ja cu svom sinu dati ime Guantanamik, po junackim islamskim borcima iz narandzastog bataljona.
Image
snowhite
Posts: 18
Joined: 25/09/2007 11:43

#72

Post by snowhite »

evo vam, pa se malo educirajte

http://www.bhdani.com/arhiva/182/t18208.shtml - 28k -
barby02
Posts: 1403
Joined: 17/07/2007 22:28

#73

Post by barby02 »

snowhite wrote:evo vam, pa se malo educirajte

http://www.bhdani.com/arhiva/182/t18208.shtml - 28k -
Svaka ti cast za clanak :) Meni je vrlo interesantan i edukativan. . .
snowhite
Posts: 18
Joined: 25/09/2007 11:43

#74

Post by snowhite »

mozda ti nisi nikad upoznala nekog sandokana, mozda sipremlad ili nisi dovoljno putovala po ovoj nasoj zemljici, ali sandokana ima. bas kao sto je poslije bilo esmeradldi, esperansi. i td ( a sandokan je TV lik, kao i one). Ja sam upoznala curu koja se zove skenderija i moj se drug upoznao s njom tako sto joj je rekao: drago mi je, ja sam marindvor:)
znaci, dako ti nisi cula, to ne znaci da ne postoji. dakle, svijet ne pocinje i ne zavrsava se u tvooj avliji
User avatar
shuriken
Posts: 1725
Joined: 07/12/2005 19:42

#75

Post by shuriken »

stavi ruku na usta kad zijevas

i naspavaj se bona

a i romi su bosanci, ja bi rekao, ako su iz bosne
Post Reply