Imena u Bosni i Hercegovini

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
DonDavudes
Posts: 814
Joined: 09/12/2003 00:00
Location: sarajevo

#26

Post by DonDavudes »

zenice, danke na dopuni i podrsci :D ;)
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#27

Post by The_Fluid »

zena,
uvrijezheno mishljenje kod vetjine Boshnjaka (i drugih naroda u BiH) se bazira na neznanju, i ovaj tvoj dio o formalnoj razlici nazhalost nije tachan.

--
da se vratimo imenu Suzana (spomenuto u prethodnom postu).

Isto ime je persijskog porijekla i znachi ljiljan. Ime se vodi kao muslimansko ime orijentalnog porijekla, jer su muslimani nekotj preuzeli/prihvatili persijska imena kao svoja.

--
(nastavit tje se)
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#28

Post by Svemirski_Jebach »

ja sam jedan od onih malo sto nemaju arapsko ime :D :lol: :lol: :-D

a meni je super ime npr. Mak 8-)
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#29

Post by Kwaheri »

The_Fluid wrote:zena,
uvrijezheno mishljenje kod vetjine Boshnjaka (i drugih naroda u BiH) se bazira na neznanju, i ovaj tvoj dio o formalnoj razlici nazhalost nije tachan
Mislim da sam negdje u postu i rekla je to o muslimanskim i nemuslimanskim imenima plod neznanja...
ovo o formalnoj razlici je moja pretpostavka...moze biti tacna...ne zna je li istinita...ali vidim ti ces nam to pojasniti...pa cekam...
:)
ViTeZ93
Posts: 121
Joined: 13/07/2004 15:21

#30

Post by ViTeZ93 »

Ova tema je besmislena zaista jer kao sto kazes da su bosanski muslimani jedini koji nisu zadrzali slavenska imena, pa normalno je jer su promijenili i religiju dakle prihvatili islamsko ucenje i stime i civilizaciju.
Svaki musliman ma bilo odakle je duzan je da uci arapski jezik (jer je Kur'an na arapskom i na sudnjem danu ce se pricati arapski) koliko je u mogucnosti, kod nas je se dosta to svelo na namaz, sa time je i duznost da se djeci daju islamska imena dakle arapska....
da jos nesto pojasnimo kako bih se bolje razumjeli a to je da arapi ne sacinjavaju vecinu muslimana ali ipak voda je najsladja sa izvora.
Jasho
Posts: 503
Joined: 05/06/2003 00:00
Location: Sarajevo

#31

Post by Jasho »

Kod davanja imena djeci trebamo biti potpuno slobodni, a ne ograničeni na vjersku, nacionalnu i etničku pripadnost! Djeci treba davati kratka i simpaticna imena, od kojih niko neće moći praviti nadimke! Treba da se oslobodimo pomeni glupog razmišljanja , a to je davanje imena djeci po nekom pretku iz porodice. Kao i davanje starinskih, staromodnih imena, jer u tim situacijama osobu sa takvim imenom zamišljate kao 70 godišnjeg starca. Dakle ako vam se sviđa katoličko ime ili jevrejsko ili islamsko ili bilo koje drugo onda ga nadijte svom djetetu bez obzira što niste te vjere ili nacije, jer to nesmije da vas ograničava. Zato sam po ovom pitanju za potpunu liberalizaciju! A za viteza 93 da kažem niko nam nemože narediti ni staviti na dužnost davanja djeci islamskih imena! Samo mi imamo pravo da odlučimo, a ne neki tamo poslanik da nam nameće svoje mišljenje preko jedne svete knjige. Isto tako nam niko ne može nametnuti kao obavezu da učimo arapski jezik! Mislim da je bolje izučavanje Engleskog, kao najlakšeg sredstva komunikacije u svijetu, a tu su i Španski i Italijanski i drugi! Svakoi ma pravo izbora i ni jedna knjga mu to ne može zabraniti i nametnuti, jedino zakon! A kako izbor imena neke druge religije, a ne svoje ne predstavlja krivično djelo i kako niti u jednom zakonu nije propisano da se mora dati ime isključivo religije kojoj pripadaš, tako možemo slobodno da dajemo imena koja mi želimo i niko nam ne može nametati dužnost niti svoju volju, pa ni svete knjige!
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#32

Post by zlata »

MIRZA...Valjda nije PRINC...na nasem jeziku...vec...KRALJEVIC?

Eto..ispravljamo Turke...a mi se svi polatinili!!

Sto mi najvise busi usi..nisu Orijentalna imena...NEGO...ova novokomponovana...koja ne znace...nista, a zvuce k'o zenska. Zvuce kao nesto sa Istoka...ali u biti...izmisljena imena...frustriranog naroda.

Sta fali Mehmedu, Omeru, Ibrahimu? Umiru. Radjaju se Aneli, Saneli, i slicni. Sta fali Hrvoju, Prizdi, Gospi, Zlati, Vlasti?

Najprije...procesom islamizacije...si dijelimicno "denativiran"...izcupan iz korjena. Etnicki "neutraliziran"..preorijentiran..da gledas prema istoku. Vremenom..i sekularizacijom...pod pritiskom antiislamizma...a i islamista...totalno se gubis. Improviziras identitet...improviziras svoje narodno ime...improviziras osobna imena. Samo ti jos ostaje...zemlja...a i nju ti otimaju.

Sto se tice katolika i pravoslavaca...zanima me...kako krste sve te Slavene, Zorane i Gorane? Valjda za krstitke moraju imati imena svetaca?
User avatar
CiCiban
Posts: 2075
Joined: 17/02/2002 00:00

#33

Post by CiCiban »

ViTeZ93 wrote:Ova tema je besmislena zaista jer kao sto kazes da su bosanski muslimani jedini koji nisu zadrzali slavenska imena, pa normalno je jer su promijenili i religiju dakle prihvatili islamsko ucenje i stime i civilizaciju.
Svaki musliman ma bilo odakle je duzan je da uci arapski jezik (jer je Kur'an na arapskom i na sudnjem danu ce se pricati arapski) koliko je u mogucnosti, kod nas je se dosta to svelo na namaz, sa time je i duznost da se djeci daju islamska imena dakle arapska....
da jos nesto pojasnimo kako bih se bolje razumjeli a to je da arapi ne sacinjavaju vecinu muslimana ali ipak voda je najsladja sa izvora.
heh:)
mislim da im nije duznost davati djeci arapska imena... vec lijepa :D
jedino je malo cudno sto rijeci koje oznacavaju lijepe stvarcice ..mogu zvucati neobicno kada se koriste kao ime... ali ako istu tu rijec preuzmes iz stranog jezika.. slika je vec drugacija

p.s. a arapski je bitno koristiti u molitvi..i ako se proucava Kur'an iz prostog razloga sto prevod mozemo smatrati samo OPISOM originala..
to je narocito izrazeno kod prevodjenja arapskog... jednog od najkomplikovanijih jezika uopste :)
stavrogin
Posts: 205
Joined: 11/06/2004 16:39

#34

Post by stavrogin »

zlata wrote:MIRZA...Valjda nije PRINC...na nasem jeziku...vec...KRALJEVIC?

Eto..ispravljamo Turke...a mi se svi polatinili!!

Sto mi najvise busi usi..nisu Orijentalna imena...NEGO...ova novokomponovana...koja ne znace...nista, a zvuce k'o zenska. Zvuce kao nesto sa Istoka...ali u biti...izmisljena imena...frustriranog naroda.

Sta fali Mehmedu, Omeru, Ibrahimu? Umiru. Radjaju se Aneli, Saneli, i slicni. Sta fali Hrvoju, Prizdi, Gospi, Zlati, Vlasti?

Najprije...procesom islamizacije...si dijelimicno "denativiran"...izcupan iz korjena. Etnicki "neutraliziran"..preorijentiran..da gledas prema istoku. Vremenom..i sekularizacijom...pod pritiskom antiislamizma...a i islamista...totalno se gubis. Improviziras identitet...improviziras svoje narodno ime...improviziras osobna imena. Samo ti jos ostaje...zemlja...a i nju ti otimaju.

Sto se tice katolika i pravoslavaca...zanima me...kako krste sve te Slavene, Zorane i Gorane? Valjda za krstitke moraju imati imena svetaca?
sta fali prizdi? ili bolje reci sta je viska...
LongHorn
Posts: 3
Joined: 10/07/2004 13:04

#35 c c c

Post by LongHorn »

Selam i pozdrav

Dakle, nisam zapinjao nemuslimanima kakva nadijevaju imena svojoj djeci i neka oni nama ne zapinju. Ako zele da znaju zasto, opet cu napisati razlog i ako im nije dosta nek' iskopaju jamu pa nek' se u nju izvicu koliko mogu: "Zasto muslimani nadijevaju arapska imena?!!!"

Nadalje, nasi muslimani koji crkose od muke sto su muslimani pa bi voljeli malo nekog "modernog" zapadnjackog islama ulizivajuci se nekim pojedincima koji slijede knjigu za koju ni sami ne znaju koliko je vjerodostojna.

Nakon toliko lektura, korektura, cenzura i ostalog,… neka se vrate u 300-tu, 320-tu, tristosezdesetu i ovamo nadalje sta se sve desavalo s Biblijom. Medjutim, briga me, nikome od njih ne vicem: Cuj, Isus je svetac, otkud vam to_ i slicno, briga me u sto vjerujete, ali hocu i ja da vjerujem u sto ja hocu. Nisam rekao da su arapi glavni, arapi su i danas nomadi, beduini, ali sam nesto rekao o arapskom jeziku i arapsko-muslimanskim velikanima koji su nekada davno zivjeli,.. danas ih nema (nazalost). Jesu li oni nemuslimanima velikani ili nisu, uopce me ne zanima i hocu da zivim u Bosni kao slobodan vjernik u ono sto hocu da vjerujem i da mi niko ne brblja nista o mojoj vjeri!!!

A, muslimani,… znate, Uzviseni je objavio ljudima jos prije 1400 godina: "Danas Sam vam usavrsio vasu vjeru, i blagodati Svoje prema vama upotpunio i zadovoljan Sam da vam islam bude vjera." Da se islam mijenjao kako se Biblija (odn. Tevrat, Zebur i Indzil) do danas izmijeni, ne bi se znalo je li Muhammed poslanik ili bog… ali hvala Allahu, dobro je pak kako jest.

U islamu, kada se neka nekoj stvari dajemo osobinu obaveznog, pohvalnog, neutralno-oznacenog, pokudjenog ili zabranjenog, gledamo u Kur-an, zatim u sunnet (hadise), zatim misljenja islamskih ucenjaka i na kraju analogiju. Islamski ucenjaci ako daju svoje misljenje o nekom propisu koji nije jasno preciziran u Kur-anu ili u hadisima koriste analogiju ili gledaju u 'urf, odnosno obicaj. Recimo, musliman je duzan, strogo duzan, dobrocinstvo roditeljima ciniti, pa cak i kada ga na nevjerstvo nagovaraju lijepo ce se u dunjaluckim stvarima prema njima odnositi. Duzan ih je posjecivati ako je u mogucnosti jer i to spada u dobrocinstvo. Ali koliko i kako? Ako je kod nas u Bosni obicaj da poslusan i dobar sin koji stanuje 30-ak km daleko, svoju majku posjecuje jednom sedmicno i da joj pritom donese neku hediju, pa makar kilogram voca, onda mu to spada u obavezu ako je to on u mogucnosti da ucini.

Posto postoji opca dozvola muslimanima da nadijevaju lijepa imena, tada ne mozemo reci da je nadijevanje slavenskih imena lijepoga znacenja zabranjeno, ali se moze reci da je pokudjeno nadijevati imena koja nisu uobicajena kod muslimana u odredjenom prostoru ili mjestu, a zabranjeno bi bilo nadijevati bilokakvo ime s zeljom imitiranja i postavljanja slicnosti izmedju muslimana i krscana ili jevreja, jer Uzviseni kaze: "I ne budite kao oni koji kazu da je Isa (Isus) sin Boziji" ili na drugom mjestu: "I ne budite kao oni koji Allahu druga pripisuju", a to ne znaci samo "ne budite krscani" vec nemojte biti kao oni, nemojte ih oponasati. Kao sto nastavnik kaze uceniku: Ne budi kao tvoj prethodnik koji je izbacen iz skole! Tj. nemoj biti lijen kao on, nemoj praviti probleme u skoli kao on, nemoj izostajati s nastave kao on, … znaci ne cini nista sto bi te moglo dovesti da budes u istom rangu s njim, odn. Ne imitiraj ga.

A ni arapska imena nisu sva lijepa. Mirhad znaci zahod. Ma nije ni WC nego bas zahod, nuznik!... i ja rekoh da to nije obicaj muslimana u Bosni vec u CIJELOME SVIJETU.
I, da pripomenem, kada su za vrijeme Muhammeda, sallallahu alejhi ve selleme, nevjernici prihvatali islam, uopce im nije naredjivao da mijenjaju svoja imena ili prezimena osim ako su imala pogrdno znacenje u islamu, kao recimo Abdul-Laat (Rob Laata - jednog od Mekkanskih idola). Tako da nisu ni danasnji nemuslimani duzni predijevati imena u neka arapska ako prime islam. Smijesno mi je bilo da je neko nagovorio Damira Mirkovica da predjene ime u Abdul-Kerim (Rob Milostivog) jos pogotovu sto ime Damir muslimani u BiH mahom koriste… :?

Selam i veselo bilo ostalima!
Sayed
Posts: 103
Joined: 25/05/2004 21:43

#36

Post by Sayed »

Imal neko ovde da se zove Dzelil? :D
amnesiac
Posts: 46
Joined: 13/03/2003 00:00

#37

Post by amnesiac »

ovih tema je bilo nekoliko...sta da kazem...toliko ste uzdrmali moju karmu te unutrasnji mir, red i poredak da sam odlucio da promijenim ime, e da me niko ne bi mogao provocirati i cackati po istoriji sve u nadi da moje ime more bit' ne znaci pisoar, usisivac ili motokultivator...

...samo jos ne mogu da se odlucim koje prastaro i grandiozno ime da uzmem, molim da mi pomognete da izaberem izmedju:

spock, zagor, worf, smergol, ged, gul-dukat, nog, obi vankenobi (staro holandsko), he-man, tuvok, skeletor, legolas, spiderman, gargamel, odo, papa-strumpf, java, ...

...ili mozda bas-celik? :D
Sayed
Posts: 103
Joined: 25/05/2004 21:43

#38

Post by Sayed »

amnesiac wrote:ovih tema je bilo nekoliko...sta da kazem...toliko ste uzdrmali moju karmu te unutrasnji mir, red i poredak da sam odlucio da promijenim ime, e da me niko ne bi mogao provocirati i cackati po istoriji sve u nadi da moje ime more bit' ne znaci pisoar, usisivac ili motokultivator...

...samo jos ne mogu da se odlucim koje prastaro i grandiozno ime da uzmem, molim da mi pomognete da izaberem izmedju:

spock, zagor, worf, smergol, ged, gul-dukat, nog, obi vankenobi (staro holandsko), he-man, tuvok, skeletor, legolas, spiderman, gargamel, odo, papa-strumpf, java, ...

...ili mozda bas-celik? :D
Mozda Sherif? :D
Havoc
Posts: 41
Joined: 25/06/2004 11:40

#39

Post by Havoc »

Jednostavno me cudi sto Bosnjaci svojoj djeci ne daju stara bosanska imena koja su nosili nasi preci Bosnjani. Narodna imena nemaju pojma s vjerom. I Turci si nadijevajku svoja stara imena a ne Arapska... u nas se misli da se muslimanima moraju davati imena iz Azije....

Bosnjaci polako gube svoj identitet..... uzas....
kame
Posts: 965
Joined: 15/02/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#40

Post by kame »

Stvar je mnogo kompleksnija nego sto bi se reklo na prvi pogled.

Da bi se o ovome uopste razgovaralo prvo se mora naglasiti da su i srbi i hrvati nastali na isti nacin kao i bosnjaci. Nazalost, vecina srba i hrvata to ocito ne konta. Ispada da je njihova kultura i civilizacija postojala oduvijek.

Ljudi o kojima govorim ne shvataju da i oni rade maltene isto sto rade i bosnjaci. Kod srba i hrvata je danas zastupljen citav niz imena koja nisu juznoslavenskog porijekla.

Sto je narocito izrazeno kod hrvata. Ta imena su: Toni, Entoni, Anthony, Ernest, Masimo, Luigi, Paolo, Rudolf, Robert, Nensi, Ingrid, Kristina...i mnoga druga....

Dakle, ocigledno je da se hrvati poistovjecuju sa srednjoevropskim i zapadnoevropskim krscanima.

Kod srba su ta imena Sergej, Vasilije, Aksentije.......itd.

Dalje, postoji citav niz identicnih imena i prezimena kod srba i hrvata. Sto ukazuje na nepobitnu cinjenicu koju srbi i hrvati ne zele priznati. Vec ispada da su se samo bosnjaci odrekli nekog ranijeg identiteta. Kao da su samo oni na takav nacin postali narodom.

Ja znam da vecina srba i hrvata nikada nece shvatiti te stvari. Zato na ovim prostorima nikada nece ni biti mira i blagostanja.

Vrticemo se u krug do samoga kraja.

Dakle, religija i civilizacija cini svoje. Kada je u pitanju bilo koji narod. Turci, arapi i iranci su zadrzali stara imena valjda zato sto nad njima nije niko vladao pola milenijuma.

A to je ipak jedan ogroman period. Period u kom nisu samo ljudi iz BiH prelazili na Islam vec i rumuni, bugari, madjari, hrvati, grci.

Po mom misljenju u najmanju ruku je bezobrazno ocekivati od bosnjaka (nakon svega sto se desilo) da imena koja danas koriste srbi i hrvati prihvate kao svoja.

Sto se mene tice, moja djeca ne moraju nositi imena orijentalnog porijekla ali sasvim sigurno ne bih volio da nose imena koja su uobicajena kod srba i hrvata. To je osjecaj koji ja ne mogu izbrisati. I postaje potpuno nebitna teza kako su to imena mojih predaka. Prije svega, moji preci nisu samo slaveni i iliri. Moji preci su sa vise kontinenata.

Naravno, privatna je stvar svakog covjeka kakva ce imena nadjevati djeci ali ono sto se desilo je ipak ucinilo da ja srbe i hrvate ipak ne osjecam kao bracu.

Done, sto se tice imena Gorcin ne vjerujem da su se smijali jer nije orijentalnog porijekla vec zato sto im je zvucalo glupo i smijesno.

Da su se smijali na ime Zoran, Marko, Petar tada bi to bilo zbog toga sto nije orijentalno.....

Mada mozda grijesim......ne znam.

Jednom je meni jedan stariji covjek rekao....sad cu ti reci kako mi se zvala majka......a ti ces puci od smijeha.....neces se moci suzdrzati.......ja reko suzdrzat cu se.......i kaze on......Preparandija........jebo te.....jedva sam se suzdrzo u tom trenutku....al uspio sam........al fakat je da mi je bilo smijesno....a ne zato sto je srpsko.....

Dakle, svojoj djeci ne bih volio dati imena koja su uobicajena kod srba i hrvata iz vise razloga. Jednostavno se ne zelim identifikovati sa srbima i hrvatima.

I ima tu jos par razloga.....a bolje je da ih ne navodim.

Jednostavno, mi vise nismo braca. A ne tako davno bili smo jedan narod. Tada su se dva naroda odrekla bosanskog identiteta i pogazila sve sto se moglo pogaziti. Jer religija vuce, civilizacija, vise od maticne domovine.

A bosnjaci jesu promijenili vjeru. Ali nikada nisu izgubili domoljublje. Sto pokazuje borba za autonomiju.

S druge strane, Hrvatska je bila pod Austro-Ugarskom u periodu 1102-1918 i nikada se nije pobunila. Pred njen raspad upinjali su se iz petnih zila da ostanu u drzavnoj zajednici sa Austrijom i Madjarskom. I da u nju uvuku i BiH. Jednostavno su zeljeli vecinsku katolicku drzavu.
kame
Posts: 965
Joined: 15/02/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#41

Post by kame »

Sultan tame
Posts: 4
Joined: 03/08/2004 23:00

#42

Post by Sultan tame »

OVO SU GLUPI NEOPRAVDANI KOMPLEKSI JEDNOG BOŠNJAKA-MI SMO SULEJMANI, AHMEDI, OMERI, OSMANI, IBRAHIMI... od vazda kako smo spoznali istinu i što bi sad simbol tog uspjeha mijenjati?!
Ovo upravo radi novo društvo-ASIMILIRA i nameće nahakaretne vrijednosti-zato ZA ŠERIJAT ili YU-PROKLAMISANU KOMUNISTIČKU PARTIJU '70.-tih ,tj. muslimanima (sada bošnjacima) i drugim sa svim pravima bez nametanja. Još malo, kako nas Ameri drže, pa se nećemo, mi Bosanci, zvati ni slavenski ni tradicionalno arapski, turski, perzijski (kako je vala najljepše) nego DŽON, DŽEK, DŽEJN... sa kolom u ruci-a to nam neće pomoći-bićemo i dalje prestavljeni ko tamni vilajet!!!
LPH
Posts: 99
Joined: 29/06/2004 21:43

#43

Post by LPH »

mislim da ste jednu jako interesantnu temu malo pokvarili...
jako je tuzno da ljudi danas sve vise daju imena na osnovu kojih si prepoznatljiv koje si religije, sto je jako smijesno i sto mislim da samo zaostrava odnose medu ljudima...

mom bratu je ime isak, i cesto su ga zvali isHak i govorili da je to pravo muslimansko ime, ali nije, ono je jevrejsko i jako je lijepo...
s druge strane moje ime ne znaci nista i univerzalno je...

ali ipak mislim da postoji jako puno imena iz nase srednjovjekovne bosne i hercegovine, tako da ih uopce ne moramo uvoziti sa strane...

tvrtko, mak, kulin, zarko, stjepan...mali milijon je takvih imena...imena koja su nas spajala i cinila jedinstvenim...a neka sad moderna ili jos gore starinska ''muslimanska'' koja ne znas ni kako se izgovaraju a ne mozes ih ni zapamtiti, pa onda daju neke nadimke, a nitko se ne pita oce li se to ime svidati njihovom djetetu?!

lijep pozdrav
weasel
Posts: 284
Joined: 07/02/2003 00:00

#44

Post by weasel »

Pa imena su odraz tradicije i kulture jednog naroda.Dosta imena kod svih naroda ima veze sa religijom.Rijetko ko jos daje prastara imena.U Skandinaviji rijetko ko daje staronordijska imena.Ta imena su izumrla a dosla su nova koja imaju veze sa religijom.

Ko bi jos od Srba,Hrvata dao ime djetetu Ugljesa?

Osim toga imena koja vi nazivate arapska su prisutna i kod krscana samo u evoluiranom obliku.

Isa /izvorno/-Isus,Kristus,Krist,Kristina

Jusuf/izvorno/-Jozef,Josip,Josipa

Merjema/izvorno/-Marija


Lijepih imena ima kod svakog naroda.Ali i ruznih...
Ime oznacava trqadiciju jednog naroda.Bosnjaci koji su prihvatili islam prihvatili su i islamska imena.Mada ipak Bosnjaci mozda i ponajvise od svih ostalih daju i ne islamska imena.
mrmot
Posts: 746
Joined: 26/05/2003 00:00
Contact:

#45

Post by mrmot »

Indira - budističko ime, veoma popularno kod bosanaca zbog ljubavi prema Indiri Gandi.
A pravila su se i muslimanska imena od slogova imena Tita, Staljina, Lenjina i sl.
Qwert
Posts: 1210
Joined: 30/05/2003 00:00
Location: "Gold on Blue"

#46

Post by Qwert »

Je li mrmot izvednica od mamut? :D
fido1
Posts: 81
Joined: 01/08/2002 00:00
Location: Chipuljichi

#47

Post by fido1 »

evo citam i opet sve isto sve na vjeru i svete knjige. ovi koji pametuju ovdje o imenima svetaca (prepoznace se), svetim knjigama i sl. nemaju pojma o svojoj vjeri, a kamol i o tudjoj. pojedinci sve citaju bukvalno i samo me interesuje ko su im vjeroucitelji ili su mozda nadareni pa sve sami skontali. Jadno i tuzno.
MASON33
Posts: 23
Joined: 13/07/2004 07:17

#48

Post by MASON33 »

Pooll, pravis ovdje malu gresku. Jelisaveta je izvorno semitsko ime. Anglosaksonski ekvivalent je Elizabeth, a originalno znacenje je "obecana Bogu".
Sanja.V
Posts: 12
Joined: 09/08/2004 01:15
Location: Uppsala
Contact:

#49

Post by Sanja.V »

Ja znam da sam ja Sanja i to mi je dosta hehe
BigusDickus
Posts: 3832
Joined: 09/07/2004 09:49
Location: Sarajevo
Contact:

#50

Post by BigusDickus »

Meni bi nekako pristajalo ime Tvrtko :D
Post Reply