Imena u Bosni i Hercegovini

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#126 Re: Prisvajanja

Post by JThomas »

emra_a wrote:
JThomas wrote:
Hodidjed wrote: Svaka cast na komentaru.
U pravu si. Mnogi "upiru" u tome da se dijele po imenima, ali ne uspijeva neobrazovanom pucanstvu, pa pogrijesi kada muslimanskom djetetu da katolicko ime, ili obrnuto.
Uostalom, i trebalo bi da je tako: DA SE NE DIJELIMO PO IMENIMA, AKO SE DIJELIMO PO VJERI.
pada mi na pamet recimo Sabina, ili Armin, imena koja se danas daju kao muslimanska :)

Sabina je muslimansko ime

Sabina Female Flower

http://www.yanabi.com/activeweb.cfm?a_i ... Gender=All
ali je također i katoličko. postoji i sveta sabina mučenica.
emra_a
Posts: 463
Joined: 07/04/2008 08:49

#127 Re: Imena u Bosni i Hercegovini

Post by emra_a »

Hodidjed wrote:
emra_a wrote:
Hodidjed wrote:Stvarno nemam nista protiv, ali pogledajte ovu plejadu inacica i izvedenica: Alma, Elma, Emela, Amela, Amila, Selma, Belma, Amra, Emra, ARma (?), ma show zivi :-)
Da ne kazem da je samnom u osnovnu skolu, u isti razred islo 3 Samira, 2 Emira, 2 Dina, 2-je Amre. Ma katatrofa...
I kad izmedju svega toga cujem da se neko zove Kristina, a meni drago :-D (odmah se sjetim pjesme Zdravka Colica) :lol:

ja sam Emra :D

emra je od Amra( arapsko ime koje znaci princeza)

http://www.babyhold.com/list/Muslim_Bab ... a/details/
E, tu smo :)
Nego, deder, sto si ti Emra, a nisi Amra?
Emra je zenska verzija od muskog Emrah

http://namesaz.com/U/name/name/null/root/n=Emrah
Law_and_Order
Posts: 66
Joined: 27/06/2008 03:15

#128 Re: Prisvajanja

Post by Law_and_Order »

Sabina je muslimansko ime

Sabina Female Flower

http://www.yanabi.com/activeweb.cfm?a_i ... Gender=All



Izvini ali sabina je cisto katolicko da ne moze "katolickije" biti. Pusti se sad nove politike dje pokusavaju sve prisvojiti sebi. Svaki sajt vodi svoju politiku
saraf
Posts: 42
Joined: 12/08/2008 19:19

#129 Re: Imena u Bosni i Hercegovini

Post by saraf »

I ja kako znam ime Sabina nije muslimansko,mislim da nije ni krscansko najprije ce bit medjunarodno dzaba se prepirete :lol:
emra_a
Posts: 463
Joined: 07/04/2008 08:49

#130 Re: Prisvajanja

Post by emra_a »

Law_and_Order wrote:
Sabina je muslimansko ime

Sabina Female Flower

http://www.yanabi.com/activeweb.cfm?a_i ... Gender=All



Izvini ali sabina je cisto katolicko da ne moze "katolickije" biti. Pusti se sad nove politike dje pokusavaju sve prisvojiti sebi. Svaki sajt vodi svoju politiku

taj gore sajt je islamski..ne bosnjacki

i prema njima sabina je islamsko
User avatar
Vozdra raja :-)
Posts: 1379
Joined: 28/02/2008 02:57
Location: Istok
Contact:

#131 Re: Imena u Bosni i Hercegovini

Post by Vozdra raja :-) »

sheilak wrote:Dopustati da te religija ili porijeklo ograničavaju u davanju imena, meni je, u najmanju ruku, glupo. Naravno da imena trebaju biti lijepa jer , po nekima, odredjuju i karakter onih koji ih nose. Toliko ima prelijepih imena, u svim religijama, po cijelom svijetu i uzivanje je odabirati ono koje je tebi najljepse. Moje ime je Šeila - negdje se Indija navodi kao porijeklo, negdje keltske zemlje, a negdje arapske . Znacenje je isto tako razlicito. Izvorno nema veze sa nasim podrucjem - bitno je da se mojim roditeljima svidjelo. Tim cu se i ja povoditi, kad, aBd jednog dana, svome djetetu budem davala ime - dakle, samo njegovim lijepim znacenjem i zvukom. :)
ZastO imam osjecaj da ce to "lijepo" ime koje budes izabrala za svoje dijete skoro pa obavezno biti krscansko a ni slucajno neko tradicionalno bosnjacko/muslimansko ime... :? :| Tipican primjer samo-omalovazavanja i ulizivanja drugima, i kompleksa licne manje vrijednosti!

Oni koji se odricu nasih tradicionalnih imena, dijelom se odricu i svoga identiteta! Jer sta drugo cini jedan narod ako ne njegova kultura, tradicija, obicaji, pa i imena koja se nadijevaju...

Mislim da u nasoj okolini ima dovoljno Nenada, Miroslava, Zorana, Kristijana. I zato smatram da je bas fino i lijepo da medju tim krscanskim imenima postoje i ona poput Almir, Ismar, Amar, Kenan, Bakir, Emir idr... Bilo bi dosadno kada bi svi imali ista imena, kao sto bi bilo dosadno kada bi smo svi bili jedne vjeroispovijesti. A vidim da nekim nacionalistima na ovom forumu smeta sto se dijelimo na imena i vjeru, oni bi htjeli samo jedno stado i jednu vjeru!!

Zao mi nas je...
Last edited by Vozdra raja :-) on 18/08/2008 19:48, edited 1 time in total.
emra_a
Posts: 463
Joined: 07/04/2008 08:49

#132 Re: Imena u Bosni i Hercegovini

Post by emra_a »

Vozdra raja wrote:
Hodidjed wrote:Stvarno nemam nista protiv, ali pogledajte ovu plejadu inacica i izvedenica: Alma, Elma, Emela, Amela, Amila, Selma, Belma, Amra, Emra, ARma (?), ma show zivi :-)
Da ne kazem da je samnom u osnovnu skolu, u isti razred islo 3 Samira, 2 Emira, 2 Dina, 2-je Amre. Ma katatrofa...
I kad izmedju svega toga cujem da se neko zove Kristina, a meni drago :-D (odmah se sjetim pjesme Zdravka Colica) :lol:
Kad ti se vec toliko gade imena poput Kenan, Ismar, Ajdin, Asim..., sto se ti ne preselis u Srbiju??

U bivsoj nam drzavi, muslimani su masovno nadijevali svojoj djeci nemuslimanska imena, ali se nisu nikada zapitali zasto srbi i hrvati nikada nisu djeci nadijevali nasa imena. To je bilo zato sto su oni znali i htjeli da cuvaju svoje, ali mi nismo!

Ima li danas negdje u Hrvatskoj ili Srbiji da neko nadjene ime Emir ili Osman!? Nema! Zato sto ljudi imaju svoje, i to svoje njeguju!

CIJENIMO I POSTUJMO SEBE I SVOJE, PA CE NAS CIJENITI I POSTOVATI I DRUGI!!

komentar za 10

svaka cast :bih:
User avatar
Air Ramiz
Posts: 1235
Joined: 16/03/2008 12:46
Location: Glavni grad

#133 Re: Imena u Bosni i Hercegovini

Post by Air Ramiz »

Pazite ljudi. Ovdje treba princip da bude svakom svacije. Tradicija je svetinja. Ja sam zaista obradovan kad cujem ime Katarina kod katolika, ili Stjepan itd. Isto tako bi i katolici trebali bit ponosni sto Bosnjaci nose islamska imena, jer to je privilegija da zivimo na ovako malom prostoru i da smo toliko saroliki. Bosnjaci se ne trebaju ponasat ko cutuci, pa odmah cim se pojavi nesto novo ko muha na govno. Pocela se prikazivat Esmeralda, odjednom pola beba dobi ime Esmeralda itd. To su budalastine, tim se pokazuje koliko nama fali miliona neurona u glavi. Na taj nacin pljujes i po nani i po dedi, i po samom sebi. Nas identitet se oblikovao vijekovima dok ga nismo ispolirali i dobili fine konture. Meni je stvarno odlicno da nosim arapsko ime, a slavensko prezime, samo ta dva pojma su dovoljna da se vidi historija mog naroda. A za muslimanska imena postoji literatura, to sto se na internetu pise nije pouzdano, ima bezbroj stranica koje nemaju veze s istinom. Sabina nije muslimansko ime, iako je kod nas zazivjelo. Elvir nije nikakvo ime, to je izmisljeno ime, ali je kod nas zazivjelo. itd. Sutra ce vas djeca pitat, pa kakvo mi ovo ime dadoste...
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#134 Re: Imena u Bosni i Hercegovini

Post by sheilak »

Vozdra raja wrote:
ZastO imam osjecaj da ce to "lijepo" ime koje budes izabrala za svoje dijete skoro pa obavezno biti krscansko a ni slucajno neko tradicionalno bosnjacko/muslimansko ime... :? :| Tipican primjer samo-omalovazavanja i ulizivanja drugima, i kompleksa licne manje vrijednosti!

Oni koji se odricu nasih tradicionalnih imena, dijelom se odricu i svoga identiteta! Jer sta drugo cini jedan narod ako ne njegova kultura, tradicija, obicaji, pa i imena koja se nadijevaju...

Mislim da u nasoj okolini ima dovoljno Nenada, Miroslava, Zorana, Kristijana. I zato smatram da je bas fino i lijepo da medju tim krscanskim imenima postoje i ona poput Almir, Ismar, Amar, Kenan, Bakir, Emir idr... Bilo bi dosadno kada bi svi imali ista imena, kao sto bi bilo dosadno kada bi smo svi bili jedne vjeroispovijesti. A vidim da nekim nacionalistima na ovom forumu smeta sto se dijelimo na imena i vjeru, oni bi htjeli samo jedno stado i jednu vjeru!!

Zao mi nas je...



Hej , a zasto me vrijedjas ? Impliciras mi samo -omalovazavanje , ulizivanje drugima , kompleks nize vrijednosti, negiranje svog identiteta, .. Cemu tako teske rijeci? Pa ja sam samo izrekla svoje misljenje i svoje osjecaje u vezi biranja imena! Kazes da " nekim nacionalistima smeta sto se dijelimo na imena i na vjeru... " Meni je tvoje misljenje potpuno strano, ali te opet ne napadam i ne nazivam te , recimo, rigidnim , uskogrudnim, netolerantnim, iskljucivim ...

Ti mene ne poznajes niti znas moj identitet i porijeklo, niti gdje ce moje dijete biti rodjeno, aBd. Zasto ne mozes barem postovati moje misljenje, ako ga vec ne dijelis? Ja shvatam sta ti hoces reci i meni je to potpuno u redu iako se ne slazem sa misljenjem da vjera ili tradicija moraju biti glavne smjernice u zivotu. Meni je bitnija ljubav, na primjer - ja ne vidim razlike u vrijednosti medju ljudima. Za mene su svi jednaki - idu, doduse, razlicitm putevima, ali svi zajedno ka istom cilju. :)

Jos, nesto. Nije bosanski identitet toliko slab da bi ga davanje drugacijih imena moglo " razvodniti " ( sta su uopste drugacija imena - isto znacenje, smao na drugom jeziku). Ili si ovdje mislio vise na islamski idnetitet? Za mene bosanski identitet obuhvaca sve tri vjere. Za tebe mozda ne, ali to je tvoje misljenje. Ja sam Bosanka, islamske vjeroispovijesti. Moje dijete ne mora biti . Pusticu ga da bude sta hoce - da sazna sve i da osjeti slobodu. Pocevsi od imena. ;-)
Last edited by sheilak on 18/08/2008 21:59, edited 1 time in total.
User avatar
Air Ramiz
Posts: 1235
Joined: 16/03/2008 12:46
Location: Glavni grad

#135 Re: Imena u Bosni i Hercegovini

Post by Air Ramiz »

sheilak wrote:Ja sam Bosanka, islamske vjeroispovijesti. Moje dijete ne mora biti . Pusticu ga da bude sta hoce - da sazna sve i da osjeti slobodu. Pocevsi od imena. ;-)
Sve je to ok, svako ima pravo da radi sta hoce. Medjutim kad kazes da si islamske vjeroispovijesti, a da ces pustit djete da bude sta hoce, to mi se ne slaze, posto su po islamu roditelji duzni da djete odgoje u duhu islama.
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#136 Re: Imena u Bosni i Hercegovini

Post by sheilak »

Pa mozda odgajanje djeteta u duhu Islama podrazumijeva odgajanje u ljubavi prema Bogu i Njegovim stvorenjima te u stjecanju znanja vise nego u krutim odredbama prakticiranja vjere. Ja cu svoje dijete, aBd, tako odgajati i ako nisam u pravu, preuzecu taj " grijeh " na sebe. Niko od nas ne zna koga Bog smatra nevjernikom, a koga ne. To bi bar ti, kao musliman trebao znati.
User avatar
Air Ramiz
Posts: 1235
Joined: 16/03/2008 12:46
Location: Glavni grad

#137 Re: Imena u Bosni i Hercegovini

Post by Air Ramiz »

sheilak wrote:Pa mozda odgajanje djeteta u duhu Islama podrazumijeva odgajanje u ljubavi prema Bogu i Njegovim stvorenjima te u stjecanju znanja vise nego u krutim odredbama prakticiranja vjere. Ja cu svoje dijete, aBd, tako odgajati i ako nisam u pravu, preuzecu taj " grijeh " na sebe. Niko od nas ne zna koga Bog smatra nevjernikom, a koga ne. To bi bar ti, kao musliman trebao znati.
To nema veze s tim koga Bog smatra vjernikom ili nevjernikom. Islam nalaze da se djete odgaja u duhu islama, a islam nije kruto prakticiranje vjere, nego kompleksan sistem. Nemam namjeru da te ubjedjujem u ovo ili ono, samo sam pomenuo stvari koje se nisu slagale posto to svaki musliman zna barem onaj koji je drzao ilmihal u ruci, a ti si svoj covjek, siroko ti polje.
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#138 Re: Imena u Bosni i Hercegovini

Post by sheilak »

Pa, hvala ti na tako velikodusnom otpustu :)
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#139 Re: Imena u Bosni i Hercegovini

Post by JThomas »

Vozdra raja wrote:
sheilak wrote:Dopustati da te religija ili porijeklo ograničavaju u davanju imena, meni je, u najmanju ruku, glupo. Naravno da imena trebaju biti lijepa jer , po nekima, odredjuju i karakter onih koji ih nose. Toliko ima prelijepih imena, u svim religijama, po cijelom svijetu i uzivanje je odabirati ono koje je tebi najljepse. Moje ime je Šeila - negdje se Indija navodi kao porijeklo, negdje keltske zemlje, a negdje arapske . Znacenje je isto tako razlicito. Izvorno nema veze sa nasim podrucjem - bitno je da se mojim roditeljima svidjelo. Tim cu se i ja povoditi, kad, aBd jednog dana, svome djetetu budem davala ime - dakle, samo njegovim lijepim znacenjem i zvukom. :)
ZastO imam osjecaj da ce to "lijepo" ime koje budes izabrala za svoje dijete skoro pa obavezno biti krscansko a ni slucajno neko tradicionalno bosnjacko/muslimansko ime... :? :| Tipican primjer samo-omalovazavanja i ulizivanja drugima, i kompleksa licne manje vrijednosti!

Oni koji se odricu nasih tradicionalnih imena, dijelom se odricu i svoga identiteta! Jer sta drugo cini jedan narod ako ne njegova kultura, tradicija, obicaji, pa i imena koja se nadijevaju...

Mislim da u nasoj okolini ima dovoljno Nenada, Miroslava, Zorana, Kristijana. I zato smatram da je bas fino i lijepo da medju tim krscanskim imenima postoje i ona poput Almir, Ismar, Amar, Kenan, Bakir, Emir idr... Bilo bi dosadno kada bi svi imali ista imena, kao sto bi bilo dosadno kada bi smo svi bili jedne vjeroispovijesti. A vidim da nekim nacionalistima na ovom forumu smeta sto se dijelimo na imena i vjeru, oni bi htjeli samo jedno stado i jednu vjeru!!

Zao mi nas je...
reci ti meni, zašto su bosanski muslimani odbacili slavenska imena i prisvojili ona arapskog, turskog i perzijskog porijekla?

malo je licemjerno u takvoj situaciji govoriti o drugima i odbacivanju svoje tradicije, ulizivanju drugima, kompleksu manje vrijednosti. na bliskom istoku ne možeš po imenu znati ko je musliman a ko nije...u albaniji također. oni svoja imena nisu promijenili i ponose se svojim ilirskim porijeklom, da li ih to možda čini manjim muslimanima?

i nacionalistima ne može nikako smetati što se dijelimo, nacionalisti su za podjelu i smatranje drugih nižim oblicima života. bez podjela, nacionalizam ne može da postoji.
redondo72
Posts: 336
Joined: 07/05/2008 19:26

#140 Re: Imena u Bosni i Hercegovini

Post by redondo72 »

A ja mislim da si ti nacionalista. Hrvatski verovatno. Iskreno, šta tebe boli ona stvar kakvo ću ja kao musliman dati ime svom detetu. Daću mu uvek muslimansko jer je prelepo, mnogo zvučnije i melodičnije od nekog Mitra, Jovana, Hrvoja...
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#141 Re: Imena u Bosni i Hercegovini

Post by sheilak »

A mozemo li normalno diksutirati - bez vrijedjanja? :)

Niko ovdje ne nastoji drugog ubijediti u ispravnost svoga misljenja. Mozemo li se sloziti barem u tome da ce svako ima svoje misljenje i da ga ostali postuju ?

Sva su imena lijepa , bez obzira odakle su - neka svako po svome osjecaju ili ubjedjenju izabere. Nema potrebe za svadje. :) Cijela Bosna - puna prelijepih imena!
User avatar
Vozdra raja :-)
Posts: 1379
Joined: 28/02/2008 02:57
Location: Istok
Contact:

#142 Re: Imena u Bosni i Hercegovini

Post by Vozdra raja :-) »

sheilak wrote:Bosanski identitet obuhvaca sve tri vjere. Za tebe mozda ne, ali to je tvoje misljenje. Ja sam Bosanka, islamske vjeroispovijesti. Moje dijete ne mora biti . Pusticu ga da bude sta hoce - da sazna sve i da osjeti slobodu. Pocevsi od imena. ;-)
Takoje, sve tri vjere! Ali to neznaci da se trebamo mijesati. Ja nikada nisam vidio muslimane u crkvi, niti pravoslavce u dzamiji! Jesi li ti?? Svako ima i neka cijeni svoje, pa ce cijeniti i tudje.

Znaci ti neces nadjenuti ime svome djetetu, vec ces ga pustiti da to ono samo uradi u osamnaestoj godini?? :? :roll:
Sejla, hoces li ti osunetiti svoje dijete, ili ces ga pustiti da on sam o tome odluci kad abude punoljetan??

Ako se smatras pripadnicom islamske vjeroispovijesti, onda moras i dijete nauciti barem da prouci ElFatihu, ako to nije isuvise seljacki i nazadno, ...naravno.

Ono sto nas narod ne shvata, je da je kultura na prvom mjestu postovati i cijeniti svoje, i onda tudje! Ali kod nas obratno...
User avatar
Vozdra raja :-)
Posts: 1379
Joined: 28/02/2008 02:57
Location: Istok
Contact:

#143 Re: Imena u Bosni i Hercegovini

Post by Vozdra raja :-) »

JThomas wrote:
Vozdra raja wrote:
sheilak wrote:Dopustati da te religija ili porijeklo ograničavaju u davanju imena, meni je, u najmanju ruku, glupo. Naravno da imena trebaju biti lijepa jer , po nekima, odredjuju i karakter onih koji ih nose. Toliko ima prelijepih imena, u svim religijama, po cijelom svijetu i uzivanje je odabirati ono koje je tebi najljepse. Moje ime je Šeila - negdje se Indija navodi kao porijeklo, negdje keltske zemlje, a negdje arapske . Znacenje je isto tako razlicito. Izvorno nema veze sa nasim podrucjem - bitno je da se mojim roditeljima svidjelo. Tim cu se i ja povoditi, kad, aBd jednog dana, svome djetetu budem davala ime - dakle, samo njegovim lijepim znacenjem i zvukom. :)
ZastO imam osjecaj da ce to "lijepo" ime koje budes izabrala za svoje dijete skoro pa obavezno biti krscansko a ni slucajno neko tradicionalno bosnjacko/muslimansko ime... :? :| Tipican primjer samo-omalovazavanja i ulizivanja drugima, i kompleksa licne manje vrijednosti!

Oni koji se odricu nasih tradicionalnih imena, dijelom se odricu i svoga identiteta! Jer sta drugo cini jedan narod ako ne njegova kultura, tradicija, obicaji, pa i imena koja se nadijevaju...

Mislim da u nasoj okolini ima dovoljno Nenada, Miroslava, Zorana, Kristijana. I zato smatram da je bas fino i lijepo da medju tim krscanskim imenima postoje i ona poput Almir, Ismar, Amar, Kenan, Bakir, Emir idr... Bilo bi dosadno kada bi svi imali ista imena, kao sto bi bilo dosadno kada bi smo svi bili jedne vjeroispovijesti. A vidim da nekim nacionalistima na ovom forumu smeta sto se dijelimo na imena i vjeru, oni bi htjeli samo jedno stado i jednu vjeru!!

Zao mi nas je...
reci ti meni, zašto su bosanski muslimani odbacili slavenska imena i prisvojili ona arapskog, turskog i perzijskog porijekla?

I nacionalistima ne može nikako smetati što se dijelimo, nacionalisti su za podjelu i smatranje drugih nižim oblicima života. bez podjela, nacionalizam ne može da postoji.
Prisvoili su arapska, turska, i perziska imena, isto onako kako su prisvoili i njihovu religiju! Sta je tu problem??
Sta su tvoji preci bili prije nego su postali to sto jesu? Imaju li namjeru se vracati u te obicaje?
Ova prica mi korko smrdi na Seseljevstinu i njegovo svetosavlje...

Ocito ovdje nekim nacionalistima smeta sarolikost imena i religija, pa bi to sve u jedan kos... e nemere tako...
barby02
Posts: 1403
Joined: 17/07/2007 22:28

#144 Re: Imena u Bosni i Hercegovini

Post by barby02 »

Evo jednog bosanskog imena sa mogucnoscu kopije/preslike i u drugim narodima,ovako :
Ormanko -od orman = iskljucivo bosanska varijanta, cvrst,stamen, velik . . .
Ormarko-od ormar= vise istocna pravoslavna varijanta/isto znacenje
Garderoberko-od garderober=vise zapadna/susjedska/susjedna/komsijska varijanta (isto znacenje)
E, a za zensko , moramo cekati Semira iz Piramide, da donese kameni dokument o tom fenomenu. . . Naravno mora se voditi racuna izmedju bitne razlike zene i supruge :-)
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#145 Re: Imena u Bosni i Hercegovini

Post by JThomas »

redondo72 wrote:A ja mislim da si ti nacionalista. Hrvatski verovatno. Iskreno, šta tebe boli ona stvar kakvo ću ja kao musliman dati ime svom detetu. Daću mu uvek muslimansko jer je prelepo, mnogo zvučnije i melodičnije od nekog Mitra, Jovana, Hrvoja...
zašto ti misliš da sam ja nacionalista?

i ko je rekao da me boli?

ja samo ističem da "muslimanska" i "nemuslimanska" imena postoje samo iz tradicionalnih razloga. to nema utemeljenja u izvorima vjere. na bliskom istoku, gdje je islam i nastao, ne postoje muslimanska i nemuslimanska imena. ono što ti zoveš muslimanskim imenima, su ustvari bliskoistočna.
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#146 Re: Imena u Bosni i Hercegovini

Post by sheilak »

@ Vozdra raja


Shvatam ja sto ti zelis reci i razumijem i tvoju zabrinutost . Moj vjerenik nije Bosanac i nase dijete cemo jednog dana , ako Bog da , odgajati onako kako smo i mi odgajani - slobodno, u smislu prihvatanja i izucavanja svih vjera i pustiti nju ili njega da samo odluci sta je najbolje. Mi mozemo savjetovati i upucivati , ali , na kraju, sama osoba odlucuje za sebe. Nema prisile u vjeri.

Da se vratimo temi: Misljenja sam da se imena trebaju birati prema ljepoti znacenja, bez obzira na porijeklo imena. Ja ne kazem ovdje da ja necu izabrati muslimansko ime . Samo kazem da ne bi trebalo biti ogranicenja vjerom ili tradicijom kod davanja imena - ima puno imena sa istim znacenjem na razlicitim jezicima. Da li cu ja svoju kcer, ako bi je imala, nazvati Jasna, Klara, Claire ili Chiara samo je pitanje koje ljepse zvuci - znacenje je uvijek isto. Zato ne vidim u tome problem, ali i shvatam tvoje misljenje kad kazes da su za tebe najljepsa samo muslimanska imena i da su ona dio tvog identiteta.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#147 Re: Imena u Bosni i Hercegovini

Post by JThomas »

Vozdra raja wrote:
JThomas wrote:
reci ti meni, zašto su bosanski muslimani odbacili slavenska imena i prisvojili ona arapskog, turskog i perzijskog porijekla?

I nacionalistima ne može nikako smetati što se dijelimo, nacionalisti su za podjelu i smatranje drugih nižim oblicima života. bez podjela, nacionalizam ne može da postoji.
Prisvoili su arapska, turska, i perziska imena, isto onako kako su prisvoili i njihovu religiju! Sta je tu problem??
Sta su tvoji preci bili prije nego su postali to sto jesu? Imaju li namjeru se vracati u te obicaje?
Ova prica mi korko smrdi na Seseljevstinu i njegovo svetosavlje...

Ocito ovdje nekim nacionalistima smeta sarolikost imena i religija, pa bi to sve u jedan kos... e nemere tako...
meni se čini da tebi i ćevapi mirišu na "šešeljevštinu"...ko god se ne slaže s tobom, tebi je četnik.

opet ti kažem, nacionalistima šarolikost ne smeta, oni žive od nje. šta misliš, da je slobo nahuškao narod na bosnu pozivajući se na sličnosti? nacionalisti su oni koji preuveličavaju razlike i tako siju mržnju...zaboravljajući da smo svi prije svega ljudi, pa tek onda muslimani, srbi i hrvati.
User avatar
Vozdra raja :-)
Posts: 1379
Joined: 28/02/2008 02:57
Location: Istok
Contact:

#148 Re: Imena u Bosni i Hercegovini

Post by Vozdra raja :-) »

JThomas wrote:
redondo72 wrote:A ja mislim da si ti nacionalista. Hrvatski verovatno. Iskreno, šta tebe boli ona stvar kakvo ću ja kao musliman dati ime svom detetu. Daću mu uvek muslimansko jer je prelepo, mnogo zvučnije i melodičnije od nekog Mitra, Jovana, Hrvoja...
zašto ti misliš da sam ja nacionalista?

i ko je rekao da me boli?

ja samo ističem da "muslimanska" i "nemuslimanska" imena postoje samo iz tradicionalnih razloga. to nema utemeljenja u izvorima vjere. na bliskom istoku, gdje je islam i nastao, ne postoje muslimanska i nemuslimanska imena. ono što ti zoveš muslimanskim imenima, su ustvari bliskoistočna.
OK. Hoces li ti dijetu nedjenu ime Kenan? Hoces li mu nadjenuti neko arapsko ime, s obzirom da se ti eto vodis samo ljepotom imena... Zasto se uvijek ocekuje od bosnjaka da se pokrste, ali nida se ne ocekuje od drugih da uzmu nase... :?
User avatar
Vozdra raja :-)
Posts: 1379
Joined: 28/02/2008 02:57
Location: Istok
Contact:

#149 Re: Imena u Bosni i Hercegovini

Post by Vozdra raja :-) »

sheilak wrote:
Shvatam ja sto ti zelis reci i razumijem i tvoju zabrinutost . Moj vjerenik nije Bosanac i nase dijete cemo jednog dana , ako Bog da , odgajati onako kako smo i mi odgajani - slobodno, u smislu prihvatanja i izucavanja svih vjera i pustiti nju ili njega da samo odluci sta je najbolje. Mi mozemo savjetovati i upucivati , ali , na kraju, sama osoba odlucuje za sebe. Nema prisile u vjeri.
Ako ti je muz stranac, to je druga prica! Dijelom te razumijem! Medjutim, praksa je pokazala da u tim mjesovitim brakovima muslimani su ti koji u glavnom popuste i priklone se tudjem. Zato me interesuje hoces li ti insistirati da se vase dijete osuneti?? Sta ces mu ti podariti sa svoje strane sto se tice obicaja i kulture??
sheilak wrote: Da se vratimo temi: Misljenja sam da se imena trebaju birati prema ljepoti znacenja, bez obzira na porijeklo imena. Ja ne kazem ovdje da ja necu izabrati muslimansko ime . Samo kazem da ne bi trebalo biti ogranicenja vjerom ili tradicijom kod davanja imena - ima puno imena sa istim znacenjem na razlicitim jezicima. Da li cu ja svoju kcer, ako bi je imala, nazvati Jasna, Klara, Claire ili Chiara samo je pitanje koje ljepse zvuci - znacenje je uvijek isto. Zato ne vidim u tome problem, ali i shvatam tvoje misljenje kad kazes da su za tebe najljepsa samo muslimanska imena i da su ona dio tvog identiteta.
Nisu meni samo muslimanska ime lijepa, ima i krscanskih prelijepih imena, ali to nije moja poenta. Hocu da kazem da je bitno sacuvati svoje vrijednosti, da bi nas drugi cijenili. Zasto ne pomoci svome narodu i kulturi u ocuvanju istog?!?
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#150 Re: Imena u Bosni i Hercegovini

Post by JThomas »

Vozdra raja wrote:
JThomas wrote:
redondo72 wrote:A ja mislim da si ti nacionalista. Hrvatski verovatno. Iskreno, šta tebe boli ona stvar kakvo ću ja kao musliman dati ime svom detetu. Daću mu uvek muslimansko jer je prelepo, mnogo zvučnije i melodičnije od nekog Mitra, Jovana, Hrvoja...
zašto ti misliš da sam ja nacionalista?

i ko je rekao da me boli?

ja samo ističem da "muslimanska" i "nemuslimanska" imena postoje samo iz tradicionalnih razloga. to nema utemeljenja u izvorima vjere. na bliskom istoku, gdje je islam i nastao, ne postoje muslimanska i nemuslimanska imena. ono što ti zoveš muslimanskim imenima, su ustvari bliskoistočna.
OK. Hoces li ti dijetu nedjenu ime Kenan? Hoces li mu nadjenuti neko arapsko ime, s obzirom da se ti eto vodis samo ljepotom imena... Zasto se uvijek ocekuje od bosnjaka da se pokrste, ali nida se ne ocekuje od drugih da uzmu nase... :?
prvo, ja nisam rekao ću se voditi samo ljepotom imena, to je rekla @sheilak :D premlad sam da bi razmišljao kako ću djetetu dati ime, a valjda će se i majka djeteta nešto pitati. i da, ne sviđa mi se nikako što ću samim davanjem imena biti prisiljen da dijete stavim u jedan od tri tora...šta ako je, gluho bilo, majka druge vjere?

a drugo, ti uporno brkaš kruške i jabuke. nemoj sve gledati kroz turčenje i krštenje i četništvo i mržnju. čuj očekuje se od muslimana da se pokrste, da nisi malo paranoičan i preopterećen? ja samo ističem da "muslimanska" imena ustvari znači bliskoistočna, te da ima i naroda koji su prešli na islam, a nisu promijenili imena, te da ima društava gdje ne možeš po imenu znati je li neko musliman ili nije. (i da, po meni takvo stanje manje pogoduje širenju mržnje između vjera, ali što je bilo bilo je, na takve stvari se više niti treba niti može uticati)
da li me to čini nacionalistom ili šešeljevcem?
Post Reply