ime bebe

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

bellinda

ime bebe

Post by bellinda » 20/03/2012 15:16

Pozdrav svima,evo konacno da se i ja registrujem,nova sam pa imajte malo razumjevanja :?
Imam nekoliko pitanja i nadam se od srca da cete mi najiskrenije pomoci..
prije mjeseca dana sam se porodila,citavu trudnoc doktor mi je govorio da nosim djecaka,medjutim na svijet je dosao moj mali curetak :) posto smo citavo vrijeme imalo muska imena u opciji dali smo kcerkici ime Melina,onako jos se opravljali od iznenadjenja,i uopste nismo pogledali znacenje jer smo bili ubjedjeni da je ime muslimansko jer sve Meline koje mi pozanjemo su muslimanke..poslije smo pronasli neka grcka znacenja i nigdje medju muslimanskim imena ga nema..od srca vas molim ako neko mozue da mi kaze dali poznaje Meline kao muslimanke i ima li negdje bilo sta sto ga povezuje sa muslimanskim imenom...usput nasa Melina je masala zdrava beba,pametna,raste i napreduj :)

mrtva kokoš

Re: ime bebe

Post by mrtva kokoš » 20/03/2012 15:20

ma koga bole brige je li muslimansko ili nije, kao da vise postoje striktno muslimanska imena. neka je beba zdrava, a to kako ce se zvati je manje bitno, od onoga kako ce ona to ime nositi!!

bellinda

Post by bellinda » 20/03/2012 15:25

Nama i jeste najbitnije da je beba zdrava i normalna. Ali s obzirom da zivimo u sredini kakvoj zivimo :sad:
I istina je da postoje imena koja se koriste kod muslimana ali nemaju nikakvog znacenja a i mogu se naci i u drugim kulturama i religijama...

_Gea_

Post by _Gea_ » 20/03/2012 15:26

Moja komsinica ima malu kcerkicu koja se zove Melina. I imam prijateljicu Melinu. Obje su muslimanske vjeroispovijesti :) Isto tako znam da je i kod Hrvata cesto ime.
Inace, meni licno je prelijepo ime. Cak ga uvijek dajem kao prijedlog kada s nekim udjem u diskusiju oko lijepih imena.

Innovation

Post by Innovation » 20/03/2012 15:26

Poznajem dvije Meline i muslimanke su. Bez obzira da li je ili nije, ime je prelijepo i to su obicno prelijepe djevojke. :thumbup: Neka bude zdrava i sretna u zivotu zajedno sa svojim roditeljima. :)

prilagodjena

Post by prilagodjena » 20/03/2012 15:28

što jedna forumašica ima običaj reći...ne vjerujem :-) :-)

bellinda

Post by bellinda » 20/03/2012 15:31

Gea bas ste nas obradovali :) culi smo i mi da se ime koristi i kod hrvata,ali eto i mi poznajemo par Melina i sve su islamske vjeroispovjesti..cak smo ime htjeli i da promjenimo ali nas je jedan mladi IMAM savjetovao da nije nuzno da ga mjenjamo ukoliko je karakteristicno da ga u nasoj okolino nose muslimanke..

Cholina_Lokica

Post by Cholina_Lokica » 20/03/2012 15:31

prilagodjena wrote:što jedna forumašica ima običaj reći...ne vjerujem :-) :-)
Vjeruj :-)

Dr.Cuddy

Post by Dr.Cuddy » 20/03/2012 16:10

Felidae wrote:eh, da ti olaksam, muslimanska imena ne postoje, postoje imena arapskog, turskog, perzijskog.....porijekla koja se od davnina koriste na ovim prostorima uz kojekakve izmjene da bi ih nas narod mogao lakse izgovarati.
muslimanima je po svetoj knjizi receno da djeci daju imena koja imaju lijepo znacenje, u protivnome ce odgovarati na onome svijetu....tj. ti uzmi ime bilo kojeg porijekla i provjeri znacenje....
male_okice wrote:opet vi o istom, zar nije Sara prvenstveno jevrejsko ime, i ime prve zene Abrahama (Ibrahima a.s)? i hajd eto neka neko napise koja su to muslimanska imena a da nisu arapska i obrnuto. Shvatite vec jednom ne postoje muslimanska imena, postoje arapska, turska, jevrejska, perzijska itd. Svaki musliman je duzan dati djetetu ime lijepog znacenja, zato sto ce svi biti prozvani po imenima na sudnjem danu, i to je to. da se citiram sa teme ime bebe :
stvar je sledeca NE POSTOJE MUSLIMANSKA IMENA nego postoje arapska turska perzijska itd. Muslimani su duzni dati svom imenu LIJEPO IME odnosno ime lijepog znacenja i to je to, nigdje ne pise da mora biti arapsko/tursko, eh sad sto su s nama vladale te drzave 500 godina i sto je vjerovatno vecina tadasnjih muslimana pocela davati arapska/turska imena jer su ona povezivana za Islamom i to ostalo tako kao dio tradicije je sasvim drugi par carapa
Ono što ljudi pogrešno tumače kao muslimanska imena u BiH, ili na Balkanu (arapska, perzijska, semitska) na Bliskom istoku nose ljudi svih vjera i konfesija. Tako jedna Melina, Hasan, Samir mogu biti i muslimani i katolici i pravoslavci i Druzi i maroniti ... itd.

Svaki musliman je duzan dati djetetu ime lijepog znacenja, zato sto ce svi biti prozvani po imenima na sudnjem danu.

Mr. Brightside

Post by Mr. Brightside » 20/03/2012 16:16

Melina... u prevodu "med" :D
ako to nema lijepo i ukusno znacenje, ne znam koje ima :D :lol:

bellinda

Post by bellinda » 20/03/2012 16:38

Sve mi je jasno sto ste napisali,znam i sama..ali sam htjela neki konkretan odgovor.. mi smo takodje u knjizi sa turskim i perzijskim imenima orijentalnog porijekla u BiH (naziv knjige) pronasli u znacenje imena Meliha izvedenicu gdje se spominje rijec Melin sto znaci ljepotica.. a doticni IMAM nam je dao i korijen rijeci MLN sto znaci njezna i rekao da mozemo uzeti kao znacenje imena..ustvari u arapskom rijecniku postoji slicna rijec ali ja sam mislila da neko poznaje neki konkretniji odgovor..i jasno mi je da je bitnije od imena da dijete odrasta u islamskoj porodici,da mu se u srce usade ljudske vrijednosti a blagodat ONOG svijeta nece zasluziti svojim imenom vec dijelima i ponasanjem... :)

drekalica28

Post by drekalica28 » 20/03/2012 16:41

bellinda wrote:Sve mi je jasno sto ste napisali,znam i sama..ali sam htjela neki konkretan odgovor.. mi smo takodje u knjizi sa turskim i perzijskim imenima orijentalnog porijekla u BiH (naziv knjige) pronasli u znacenje imena Meliha izvedenicu gdje se spominje rijec Melin sto znaci ljepotica.. a doticni IMAM nam je dao i korijen rijeci MLN sto znaci njezna i rekao da mozemo uzeti kao znacenje imena..ustvari u arapskom rijecniku postoji slicna rijec ali ja sam mislila da neko poznaje neki konkretniji odgovor..i jasno mi je da je bitnije od imena da dijete odrasta u islamskoj porodici,da mu se u srce usade ljudske vrijednosti a blagodat ONOG svijeta nece zasluziti svojim imenom vec dijelima i ponasanjem... :)
Pa čemu onda silna polemika? :roll:

bellinda

Post by bellinda » 20/03/2012 16:45

Neki koknkretan odgovor,neka knjiga,nesto gdje se tacno prevodi ime Melina...osim ovog grckog prevoda na googlu...

sheilak

Post by sheilak » 20/03/2012 16:52

@bellinda

znam da imas svoja uvjerenja (i da su ona iskrena) i da svojoj kcerkici zeli sve najljepse. ali, blaga sugestija. ime melina je jako lijepo, pusti hodze, svijet, forumase, etc. i vodi se vlastitim osjecajem. ne vjerujem da je dragi Bog toliko sitnicav da ce preprijeciti put u dzennet nekom kome ime ovlas odudara od islamskih zahtjeva (i zavjeta).

no, ako nisi sigurna, ima toliko drugim islamskih imena, koja su potpuno odobrena od strane vjerskih autoriteta. izaberi jedno od njih. :wink:

sha_ba

Post by sha_ba » 20/03/2012 16:55

[quote="sheilak"]@bellinda

znam da imas svoja uvjerenja (i da su ona iskrena) i da svojoj kcerkici zeli sve najljepse. ali, blaga sugestija. ime melina je jako lijepo, pusti hodze, svijet, forumase, etc. i vodi se vlastitim osjecajem. ne vjerujem da je dragi Bog toliko sitnicav da ce preprijeciti put u dzennet nekom kome ime ovlas odudara od islamskih zahtjeva (i zavjeta).

:thumbup: super receno!!!

bellinda

Post by bellinda » 20/03/2012 17:03

Hvala na lijepim rijecima i ohrabrenju :) rijetki su oni koji ce dati podrsku covjeku ma kakva god tema bila..uvijek je vica onih koji jedva cekaju da te ismijavaju,da se narugaju,nazovu glupom nepismenom i sl.. samo sam mislila da neko poznaje neku Melinu,ima dijete,koja je pronasla konkretno znacenje osim ovog na googlu(ponavljam se bezbroj puta) :) ali ja svoju Melinu ne mogu gledati kao nemuslimanku ma kakvo ime da smo joj dali..svaka cast svacijoj vjeri,kao sto postujem svoju tako i druge.. pronasli smo neke izvedenice kao sto sam vec i napisala,to nam je zasada dovoljno...ali eto pokusala sam ako nista drugo :)

Not My Idea

Post by Not My Idea » 20/03/2012 17:20

vala ce i moja beba imat tamu, pa makar!

FrankSlade

Post by FrankSlade » 20/03/2012 17:35

Sve Meline koje sam sreo su bile muslimanke iz BiH. Inace mislim da je porijeklom grcko ime i da je dosta popularno u Juznoj Evropi. Meni je to ime idealno za neku nasu djevojku na zapadu (a i ovdje): "nase" a internacionalno :)

bellinda

Post by bellinda » 20/03/2012 17:43

[quote="Not My Idea"]vala ce i moja beba imat tamu, pa makar![/quote

tamu???

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 20/03/2012 17:48

Kod nas je situacija da je ime, sad manje-vise ali da, onog ko ga prvi zapika. Da smo recimo prije 300-400-500 godina koji slucajem poceli nadijevat Radovan i da je Radovan zaživio na dinu i imanu, danas se najpoznatiji krvolok nasih prostora zasigurno ne bi odazivao na to ime.
Melinu smo, opet manje-vise, ipak MI prvi zapikali :D Ne bas prije 300-400 ali eto prije 30-40 godina no nejse. Tako da mirno spavaj :D
A drugom djetetu misli na ime prije nego mu izvadis matični :D
Nemoj se previse opterecivati imenom, nek je mala zdrava i ziva sa svojim roditeljima i nek vam prinese svu srecu i ponos ovog i onog svijeta.

theTruePath

Post by theTruePath » 20/03/2012 17:49

koliko znam Melina u BIH je muslimansko ime,ne brinite :) upravu je bio imam

drekalica28

Post by drekalica28 » 20/03/2012 18:03

bellinda wrote:Neki koknkretan odgovor,neka knjiga,nesto gdje se tacno prevodi ime Melina...osim ovog grckog prevoda na googlu...
Melina je izvedenica grčke riječi méli koja znači med.
To je konkretan odgovor. Nađi rječnik grčkog jezika pa tako provjeri ako će ti biti lakše.

Tvrdokorna mrlja

Post by Tvrdokorna mrlja » 20/03/2012 18:12

Ma dobro sve,al Melina :roll:

bellinda

Post by bellinda » 20/03/2012 18:15

eli eto vidis postoje izvedenice imena i u arapskom rijecniku ;-) ne treba mi grcki rijecnik,lakse mi je i zbog komentara ljudi koji su voljni pomoci i izaci u susret :) hvala Bogu pa nismo svi isti,a ovo je mozda dokaz,da se iza krije neko sa pravim muslimanskim imenom i znacenjem,ali kada neko nije covjek dzaba mu je sve na ovom svijetu ma kako god da se zvao..ovo vazi i za one koji su se javili preko PP...

Post Reply