Imate preko 21, a zivite s roditeljima???

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Imate preko 21 i zivite s roditeljima???

da, vec pomalo ludim
10
30%
da i dobro mi je
11
33%
ne, zivim sam(a)
12
36%
 
Total votes: 33

User avatar
sorge_sa
Posts: 1088
Joined: 15/01/2003 00:00
Location: sarajevo

#26

Post by sorge_sa »

Majo najbolje ti je da preselis kod Hane........nekako ste bas jedna za drugu :D :P :lol: :) :-) :-D
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#27

Post by hananah »

Sorge, Hana voli da zivi sama.
I zato i zivim sama sto mi se upravo tako svidja. A Maja ce vec naci svoj put.
A ti si vjerovatno ironican jer si od onih koji se ne odvajaju od domacinstva dok se ne ozene, pa jednostavno svoje nezadovoljstvo zbog onog cega nemas lijecis ironijom :(
Tisina
Posts: 1603
Joined: 21/03/2004 14:24
Contact:

#28

Post by Tisina »

_MaYa_ wrote:
Tisina wrote:pa dobro to je ok ako imas oba roditelja, ali pustiti mamu da sama zivi da bi ti bez veze negdje drugdje placao isto tkok sve rezije nema smisla, zato mogu reci da zivim s mamom ;)
a dobro...ali opet...razmisli... :roll:
pa sve dok nemam nekoga s kim bih voljela zivjeti mislim da zaista nema smisla ono pustiti mamu da zivi i ja sama, cak sto vise mislim da mi to bas i nije zrela odluka vise neko samodokazivanje, zivjela sam 2 godine sama vani, i ne vidim u cemu je velika razlika.. mozda je meni ok jer ja sa mamom imam poprilicno prijateljski odnos.
Last edited by Tisina on 17/01/2005 23:34, edited 1 time in total.
Toozla
Posts: 3220
Joined: 07/12/2004 02:12
Location: Sarajevo_USA

#29

Post by Toozla »

hananah wrote:Sorge, Hana voli da zivi sama.
I zato i zivim sama sto mi se upravo tako svidja. A Maja ce vec naci svoj put.
A ti si vjerovatno ironican jer si od onih koji se ne odvajaju od domacinstva dok se ne ozene, pa jednostavno svoje nezadovoljstvo zbog onog cega nemas lijecis ironijom :(

ko kaze da se ovakvi odvajaju i nakon zenidbe :D
rad3E
Posts: 5
Joined: 17/01/2005 21:16

#30

Post by rad3E »

sorge_sa wrote:Majo najbolje ti je da preselis kod Hane........nekako ste bas jedna za drugu :D :P :lol: :) :-) :-D
Image
sicx
Posts: 99
Joined: 13/07/2003 00:00

#31

Post by sicx »

taj neki nacin zivota koji ti da ne kazem "promovises" nego zudiz sa njim majo je po mojoj procjeni od zemalja regije najblizi mozda sloveniji (jao sto se provalih al dobro... da ne idem do austrije). znaci taj neki fol kad ti mozes sam priustiti kakav takav stan sa prosjecnom platom i sa kreditom koji ces odplacivati koju godinu u najboljem slucaju - e vjeruj mi to je u BiH naucna fantastika. statistike koje sam ja zapazio i koje se ticu te problematike, do koje godine "mladi" ostaju u domu sa svojim roditeljima su mnogo mnogo vece od granicne godine koju si ti navela u svojoj anketi ( po nekima je to i do 30te ako ne i vise, ali eto kada vec mastamo neka bude to tih kriznih srednjih godina).

da ne parlamudam dalje... mene su samo iznenadili komentari nekih ljudi na ovoj temi a koji su vjeruj mi odraz ceznje za tim nekim zivotom (fuj, zelim reci zapadnim ali necu) civilizovanim i normalnim u ostatku svijeta a koji je nam u svijesti kao sto ti kazes usadzen kao put na mjesec 52ge godine prosloga stoljeca. znaci nevjerovatan. i zato me je ova tema relaksirala. ja sam evo ugazio u 21 godinu vec i vjeruj mi da me je ova tema potakla na neka razmisljanja (nije vazno koja ali zdrava uglavnom).

ne zelim da pesimisticno zvucim iako me i zaboli neka stvar ako zvucim ali ... osvrnimo se malo gdje smo i sta smo. ja bih volio da je drugcije ali nije je* ga
_MaYa_
Posts: 1112
Joined: 23/12/2003 00:00

#32

Post by _MaYa_ »

sorge_sa wrote:Majo najbolje ti je da preselis kod Hane........nekako ste bas jedna za drugu :D :P :lol: :) :-) :-D

pa nije losa ideja, ali vidis da hana zivi u svom svijetu i neka uziva cura...

a sta je smjesno? nekako nikak,o da skontam :? :shock: :?
MRAVOJED
Posts: 5224
Joined: 03/12/2003 00:00
Location: temple of vtec

#33

Post by MRAVOJED »

Sam sam od 17, skroz na drugom kraju države i od tada starce viđam dva tri puta godišnje i super mi je otići kod njih na odmor, pa čak i po mjesec dana (ustvari ne znam koliko bih izdržao jer mi ne dosade ni za taj mjesec, a volim i kad oni dođu do mene, bude mi žao kad idu), i uopšće nemam potrebu izlazit van nit´išta. :D
neko iz mase
Posts: 2018
Joined: 29/12/2004 21:18

#34

Post by neko iz mase »

ma majo mozes se i kod mene preseliti

nego, kad smo vec kod godina i izseljenja, prvo pogledajte koliko mladjih danas u bosni ima stabilan ili bilo kakav posao da bi mogao odvojiti 400 -200 ili 100 km za stanovanje, a da ne racunamo ostale troskove, hranu itd
ja licno vjerujem da bi se vecina izselila i zivila svoj zivot u slucaju da se mogu izdrzavati
User avatar
bug
Posts: 15805
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: the place 2b

#35

Post by bug »

_MaYa_ wrote:izgleda da imaju samo 2 bosanca....

1. zivi kod mame i tate, koji mu idu na zivce
2. zivi kod mame i tate, ili samo mame ili tate, i dobro mu je...

ostali su ozenjeni ili udati :D i ne uklapaju se u anketu

ah pametna sam ja :)
doslo tesko vrijeme :D kad nam ti standarde postavljas :D
_MaYa_
Posts: 1112
Joined: 23/12/2003 00:00

#36

Post by _MaYa_ »

ovo su ti statisticki podaci ankete, u to doba kad ih je odgovorilo dvoje samo, pa sam pomalo isprovocirana napisala slijedece...
bug wrote:
_MaYa_ wrote:izgleda da imaju samo 2 bosanca....

1. zivi kod mame i tate, koji mu idu na zivce
2. zivi kod mame i tate, ili samo mame ili tate, i dobro mu je...

ostali su ozenjeni ili udati :D i ne uklapaju se u anketu

ah pametna sam ja :)
doslo tesko vrijeme :D kad nam ti standarde postavljas :D
a sto se mene tice, ja imam stvarno lijepo misljenje o sebi kao i ostali koji me okruzuju, inace me nebi okruzivali :D aaa ti ako nemas, e onda me nemoj citati ...

hvala!
User avatar
sorge_sa
Posts: 1088
Joined: 15/01/2003 00:00
Location: sarajevo

#37

Post by sorge_sa »

ti si prva koja ima stvarno lijepo misljenje o sebi :D :-) :-D :P :lol: :razz: 8) 8-)
_MaYa_
Posts: 1112
Joined: 23/12/2003 00:00

#38

Post by _MaYa_ »

MRAVOJED wrote:Sam sam od 17, skroz na drugom kraju države i od tada starce viđam dva tri puta godišnje i super mi je otići kod njih na odmor, pa čak i po mjesec dana (ustvari ne znam koliko bih izdržao jer mi ne dosade ni za taj mjesec, a volim i kad oni dođu do mene, bude mi žao kad idu), i uopšće nemam potrebu izlazit van nit´išta. :D

a slaaatko :)
_MaYa_
Posts: 1112
Joined: 23/12/2003 00:00

#39

Post by _MaYa_ »

sorge_sa wrote:ti si prva koja ima stvarno lijepo misljenje o sebi :D :-) :-D :P :lol: :razz: 8) 8-)
ti si ko? ...moram priznati da te prvi put uopce vidim hm....jesi prvi put ovdje

:lol:

maya rulez :p
User avatar
sorge_sa
Posts: 1088
Joined: 15/01/2003 00:00
Location: sarajevo

#40

Post by sorge_sa »

kad tebe i jos neke vidim ovdje......proklinjem dan kad sam dosao ovdje :D :P 8-)
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#41

Post by pitt »

Brko, nisi jedini :D:D:D
vuk
Posts: 47
Joined: 17/01/2005 03:19

#42

Post by vuk »

Tisina wrote:
_MaYa_ wrote:
Tisina wrote:pa dobro to je ok ako imas oba roditelja, ali pustiti mamu da sama zivi da bi ti bez veze negdje drugdje placao isto tkok sve rezije nema smisla, zato mogu reci da zivim s mamom ;)
a dobro...ali opet...razmisli... :roll:
pa sve dok nemam nekoga s kim bih voljela zivjeti mislim da zaista nema smisla ono pustiti mamu da zivi i ja sama, cak sto vise mislim da mi to bas i nije zrela odluka vise neko samodokazivanje, zivjela sam 2 godine sama vani, i ne vidim u cemu je velika razlika.. mozda je meni ok jer ja sa mamom imam poprilicno prijateljski odnos.
Tacno. Maya ne konta kako neko kome je bilo tijesno odjednom moze da se osjeca usamljeno, i to u vlastitoj kuci, i kad ne ode od kuce.
User avatar
Kurt_Kombajn
Posts: 686
Joined: 13/08/2004 07:55

#43

Post by Kurt_Kombajn »

...vidim da neke solucije nisu ukljucene u anketu...kao npr. moja:

...imam preko 21. i ne zivim kod roditelja, nego moji roditelji zive KOD MENE...
...i nemam namjeru da bilo sta mijenjam na tome, ni sada ni ubuduce...imam srecu da si mogu priustiti prostor dovoljno velik da niko nikome ne smeta (cak stavise ne moramo se ni vidjeti ako situacija zahtijeva-kao npr. posjete prijatelja itd.), a ipak smo dovoljno blizu da nemaju osjecaj da sam ih samo trebao dok su davali, a sada ih pustam da krepaju sami kao panjevi...
...ja sam jedino dijete, starci su mi dali sve sto sam pozeljeti mogao, i vise od toga (vise nego sto ce ikad iko biti u stanju da ucini za mene), cesto odvajajuci od vlastitih usta, od pelena do fakulteta...i pomisao da ih sada, kad mi finansijski nisu vise potrebni, ostavim...da navratim jednom sedmicno ili godisnje na rucak, ili kad mi sta zatreba...pa da ih strpam u dom ako padnu na kamaru...ne bih mogao tako zivjeti, to je sad neko moje vidjenje...a svi mi, fala bogu, znamo svoje...
vuk
Posts: 47
Joined: 17/01/2005 03:19

#44

Post by vuk »

Kurt, prava je stvar ako kd postanes svoj covjek mozes sebi priustiti takav prostor, da su oni tu, a imaju poseban ulaz za svoj stan i sve.

Ali ja ni pod razno ne bih zivio sa svojim ili zeninim roditeljima kad se ozenim. U smislu da zivimo u istom stanu ili kucu. Nema sanse.
_MaYa_
Posts: 1112
Joined: 23/12/2003 00:00

#45

Post by _MaYa_ »

sorge_sa wrote:kad tebe i jos neke vidim ovdje......proklinjem dan kad sam dosao ovdje :D :P 8-)
hvala lijepa! potrudit cu se da moji postovi budu namjenjeni onima na koje su upuceni

ti si nam ignoru, a opet ja mogu biti na tvom pa pa :zzzz:
_MaYa_
Posts: 1112
Joined: 23/12/2003 00:00

#46

Post by _MaYa_ »

zoom66 wrote:
pitt wrote:Brko, nisi jedini :D:D:D
Image
ImageImage
hvala i tebi :| ne sjecam se da sam ikom ista lose napravila tj ...niste obvezni ulaziti na teme koje otvaram...ko vas uopce tjera na to?

dobro uspjesno ste mi pokvarili evo nekoliko minuta, jer sam bas razocarana:( no dobro oporavit cu se...nije bed
BigusDickus
Posts: 3832
Joined: 09/07/2004 09:49
Location: Sarajevo
Contact:

#47

Post by BigusDickus »

vuk wrote:Majo duso, bolje zivjeti s roditeljima i malo duze od 21 godine.....nego ne imati izbora.... 8-)
Ova je duboka...respect... :wink:
User avatar
JBT
Posts: 5003
Joined: 20/11/2002 00:00
Location: Korea

#48

Post by JBT »

Kad bih vam rekao da je sve do glasackog listica, ne bi mi vjerovali.
neutralac
Posts: 266
Joined: 30/06/2003 00:00

#49

Post by neutralac »

Odlazak iz roditeljske kuce je jedno od najvecih zivotnih otreznjenja.Prvi neplaceni racun ,nakon osamostaljenja, izaziva zal za vremenom kad su to "starci"radili umjesto nas.Lako je otici od roditelja, ali treba se vratiti uzdignuta cela kad nam lose krene.Koliko nas je sposobno to uciniti?Vrlo malo.
Smijesno je pominjati godine kada se govori o nesporazumima sa "starcima".Poteskoca u komunikaciji je uvijek bilo i bit ce, ali sa obje strane, a ne samo s jedne kako se ovdje najvise iznosi.Nasi roditelji su svjesni nasih tegoba kad dodjemo u neke 20-te , ali nam ne mogu puno pomoci.Jos uvijek vrijedi ona stara poslovica : " Mala djeca piju mlijeko, a odrasla piju krv(roditeljima).
Problem osamostaljenja u BiH je ekonomske i tradicionalne prirode.Tu se malo sto moze uciniti.
privremeni
Posts: 1522
Joined: 29/07/2003 00:00

#50

Post by privremeni »

neutralac wrote:Odlazak iz roditeljske kuce je jedno od najvecih zivotnih otreznjenja.Prvi neplaceni racun ,nakon osamostaljenja, izaziva zal za vremenom kad su to "starci"radili umjesto nas.Lako je otici od roditelja, ali treba se vratiti uzdignuta cela kad nam lose krene.Koliko nas je sposobno to uciniti?Vrlo malo.
Smijesno je pominjati godine kada se govori o nesporazumima sa "starcima".Poteskoca u komunikaciji je uvijek bilo i bit ce, ali sa obje strane, a ne samo s jedne kako se ovdje najvise iznosi.Nasi roditelji su svjesni nasih tegoba kad dodjemo u neke 20-te , ali nam ne mogu puno pomoci.Jos uvijek vrijedi ona stara poslovica : " Mala djeca piju mlijeko, a odrasla piju krv(roditeljima).
Problem osamostaljenja u BiH je ekonomske i tradicionalne prirode.Tu se malo sto moze uciniti.
svaka cast.
I malo za razmisljanje. I roditelji bi se rado odvojili, ali ih vecina ne moze jer njihova djeca nemaju sta "utaliti "sa prijateljima-cimerima.

I konkretan,svjez primjer osamostaljivanja na BH nacin. Njoj i njemu 21 godina, studenti, iznajmljuju stan, pored fakulteta ponesto raduckaju, starci se razapeli da im pomognu, placaju stan, oblace,mame kuhaju, svi se brinu o knjigama, a oni kobajagi samostalni.
Umjesto da su poslagali prioritete i poradili na svom stvarnom osamostaljivanju, ovako mogu biti sretni sto imaju roditelje koji drze otvorena vrata i trude se da ih odrze iznad vode dok im ne dodje iz guzice u glavu.
Post Reply