IMATE LI KREDIT, KREDITNE KARTICE?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

ActionWoman

IMATE LI KREDIT, KREDITNE KARTICE?

Post by ActionWoman » 29/11/2011 23:48

Imate li kredit za vratom? Koliko jos vremena trebate otplacivati? Za sta ste ga uzeli? Smatrate li opravdanim dizanje kredita da napucate stan? Zavaljujete li se na karticama, manevrisete li sa jedne kartice na drugu? Sta kupujete karticama, zasto? I tako to, i tako tu.

Ja sam prije par godina otplatila veliki kredit i zaklela se Titom da vise nikada necu dizati drugi. Drzim obecanje i lakse disem.

lajkujMe

Re: IMATE LI KREDIT, KREDITNE KARTICE?

Post by lajkujMe » 30/11/2011 08:06

Kreditna kartica = novac od đavola

Ne nemam kredite, mislim da su krediti zlo, i da imam karticu al onu debitnu i ja sam uplacujem novac na nju niti ima odobren limit :thumbup:

al_akhisari

Post by al_akhisari » 30/11/2011 08:21

...banka nikada i nista ne cini za dzaba; ako znamo kako i koliko se lihvarski ponasaju banke kod nas, onda je tvoja odluka da nikada vise ne podignes kredit :thumbup: s druge strane, vecina nas ( obicnih smartnika ), i nema bas plaho izbora, tako da je duznicko ropstvo bankama, nasa surova stvarnost :sad: uostalom, kako insan da rijesi stambeno pitanje, nabavi vozilicu,...ako nemamo nikoga ko ce nam to ostaviti ili dati, jedini nacin je dizanje krede; dakle, nije do nas - krive su okolnosti :D

HAVANA
Been thanked: 1 time

Post by HAVANA » 30/11/2011 08:30

Imam ih više, a ne bi nista u zivotu imao da ih nisam uzimao :roll: Ali svi su bili iskljucivo za obrtna sredstva,nekretnine,stvaranje nove vrijednosti a nikada za auta,televizore,namjestaj...
Da je zajebano,jest...itekako.Jako dobra stvar ko zna koristiti na pravi nacin i u pravi momenat.
Još 3 godine i ja sam zavrsio sa kreditnim zaduzenjima...osim revolving kredita...ljubi ga majka ko ga izmisli. :D

palamuda

Post by palamuda » 30/11/2011 08:42

@HAVANA :thumbup: :thumbup:
Za obrtna sredstva uvijek, nekretnine ok, a kad kredit služi za takmičenje sa komšijom ko će imat veći lcd i auto vrlo brzo postaje noćna mora, već nakon treće prispjele rate.

Luce

Post by Luce » 30/11/2011 09:32

Nemam kredit (otplatila ga).
Na karticama sam se disciplinovala tako da nemam duga i minusa.

Ali naravno, ukoliko bih htjela neku vecu investiciju ne bih mogla drugacije nego da podignem kredit (sto sumnjam da ce se uskoro desiti obzirom na to koliko su mi banke omrzle i zgadile).

Znaci apstiniram od kredita, dugova, kartica, minusa...pa vidimo dokle!

žuti

Post by žuti » 30/11/2011 09:43

ActionWoman wrote:Imate li kredit za vratom? Koliko jos vremena trebate otplacivati? Za sta ste ga uzeli? Smatrate li opravdanim dizanje kredita da napucate stan? Zavaljujete li se na karticama, manevrisete li sa jedne kartice na drugu? Sta kupujete karticama, zasto? I tako to, i tako tu.

Ja sam prije par godina otplatila veliki kredit i zaklela se Titom da vise nikada necu dizati drugi. Drzim obecanje i lakse disem.

Odlična tema, ali u isto vrijeme i veoma tužna - zavisno s kojeg ugla se gleda. Odlična-ako će dati neke pozitivne rezultate i otvoriti oci nekim ljudima da se ne zalijecu i ne dizu kredite i ne uvaljuju se u kartice bez potrebe. Ovo namjerno podvlačim jer se o tome sta je zaista potrebno može dosta diskutovati.

Tema je žalosna, zapravo mi smo svi jadni jer smo u tolikoj mjeri povezani sa užasnom, pohlepnom aždahom zvanom banka. A to je upravo glavni cilj svake banke ( pa i BBI :roll: ) : - da od nas napravi robove. Tek drugi cilj je dobit od kamate, odnosno dobit za nerad.

E sada, da odgovrim na pitanje. Imam kredit nažalost. Nenamjenski, podigao prije 4 godine za kupovinu stana. Ostale su još 3 duge godine da otplacujem. :(

male_okice

Post by male_okice » 30/11/2011 09:46

imam kredit i kartice sa minusom. Kao sto cini mi se @al_akhisari rece ako zelis nesto vece kupiti ili napraviti bez kredita fakat se ne mozes-osim ako nemas nekog bas dobrog sa strane pa da ti da novac. Mi smo sad samo u 1 kreditu i digli smo ga za neke zavrsne radove na kuci plus kupovina namjestaja da mozemo preseliti. Fakat ne patim od toga da moram imati sve neke luksuzne stvari ali neki minimum mi je ok. U minus odem po potrebi ali vecinom to nije nikad veci iznos od pola plate tako da se uvijek mogu nekako pokriti.

Dr.Mr.Fr.

Post by Dr.Mr.Fr. » 30/11/2011 11:38

Jednu kredu otplatio ima par godina a kreditnu nemam nudili mi u banci više puta ali nisam htio, debitna mi i previše :mrgreen:

staples

Post by staples » 30/11/2011 11:44

Pozdrav
Ovo je moja tema :D čak mislim da ne poznajem nikoga ko nema kredit/ karticu ili nešto. Ja imam sve navedeno, od stambenog sa ratom od 800 KM još 17 godina pa redom... :-)
oderaše banke sa kamatama :x nadam se bingu :?

hadzinicasa

Post by hadzinicasa » 30/11/2011 11:56

ni kredita, ni kartica, ni minusa.

sve sam to prošla, hvala Bogu i ne mislim više. Doduše bez gore pobrojanog ne bih imala svoj stan, ne bih ga renovirala, namjestila, doškolovala se, napravila od pola vikendice dodatni izvor prihoda za širu porodicu i sl. Bilo je trenutaka kada je sve izgledalo bezizlazno, pretakalo se s kartice na karticu, ali se izdržalo bez dodatnih zaduživanja. Kreditnu karticu imam punu, držim je u sefu u banci :D za nedajBože, zabranila sam u banci da mi dozvole minus na tekućem, osobnom bankaru sam rekla da mi spuca šamar ako mu ikad više dođem da tražim kredit :lol: toliko sam sretna što sam izašla iz te noćne more.

Black swan

Post by Black swan » 30/11/2011 12:05

najgori tip razmisljanja:

ako ima komšija 70 inča TV oću i ja

to tako ne ide
treba
ja mogu kupiti 32 inča to ću i kupiti

Filter
Has thanked: 2 times

Post by Filter » 30/11/2011 12:07

i kredite i kartice :roll: kako se izvadim iz jednog kredita, tako utrcim u drugi :)
svaki kredit je bio i bice namjenski. da tako ne igram ne bi nista ni uradio
iscupao sam se iz karticne petlje i sad ih drzim pod kontrolom :)

Better Man
Been thanked: 1 time

Post by Better Man » 05/12/2011 19:35

Kreditnu karticu nemam, jer mi ne treba! Kredit sam imao i to za kupovinu auta, ali kako sam imao pola novca u kesu, digao sam drugu polovicu kao nenamjenski i otplatio ga. Nikad nisam bio u minusu.

Mis mekinjas

Post by Mis mekinjas » 05/12/2011 20:40

Ha, vide teme... :D
Kredit stambeni do 2025.
Kartice sve, VISA, Mastercard, Amex.....
Deveram, još nisam gladna, žedna, bosa,sređujem stan, doduše ne brzo kako bih htjela, ali ima života..... Valjda neću pandrknuti drugi dan kad otplatim kredit.... :-? :roll:

Da dodam, nemam žiranta.... Nije mi trebao... :)
Last edited by Mis mekinjas on 05/12/2011 21:55, edited 1 time in total.

bucik

Post by bucik » 05/12/2011 20:59

Hehe...zanimljiva tema na zanimljiv dan. Baš danas mi javili iz banke da mi je odobren kredit za kupovinu stana. To mi je prvi u životu, do sada nisam nikome ništa dugovao duže od pola dana. Ne znam kako će se stići sve, samo ja radim a ni to nije na neodređeo nego svake godine na konkurs. Ne znam kako su ovi iz BBI i pristali da mi daju kredit pod tim uslovima. Nek mi je Dragi Bog na pomoći.

dert

Post by dert » 05/12/2011 21:04

Kreditne kartice sJEBo i kad bi mi giljotinom prijetili ne bih je ponovo uzeo :-D

SaMaster

Post by SaMaster » 05/12/2011 21:08

Jedino da mi je Babo neki gigant ili politicar lazov i kradljivac, mozda ne bi moro' dic' kredit, prvenstveno stambeni. Oni koji guzovace dobiju ili naslijede stan neposteno stecen ili na bilo koji drugi nacin, mora da su bas sretni...

motorola01

Post by motorola01 » 05/12/2011 21:12

bucik wrote:Hehe...zanimljiva tema na zanimljiv dan. Baš danas mi javili iz banke da mi je odobren kredit za kupovinu stana. To mi je prvi u životu, do sada nisam nikome ništa dugovao duže od pola dana. Ne znam kako će se stići sve, samo ja radim a ni to nije na neodređeo nego svake godine na konkurs. Ne znam kako su ovi iz BBI i pristali da mi daju kredit pod tim uslovima. Nek mi je Dragi Bog na pomoći.

Prije bih rekao neka je dragi Bog tvojim zirantima na pomoci :D ..KOja je kamatna stopa na stambeni u BBI???

bucik

Post by bucik » 05/12/2011 21:57

motorola01 wrote:
bucik wrote:Hehe...zanimljiva tema na zanimljiv dan. Baš danas mi javili iz banke da mi je odobren kredit za kupovinu stana. To mi je prvi u životu, do sada nisam nikome ništa dugovao duže od pola dana. Ne znam kako će se stići sve, samo ja radim a ni to nije na neodređeo nego svake godine na konkurs. Ne znam kako su ovi iz BBI i pristali da mi daju kredit pod tim uslovima. Nek mi je Dragi Bog na pomoći.

Prije bih rekao neka je dragi Bog tvojim zirantima na pomoci :D ..KOja je kamatna stopa na stambeni u BBI???

:) :) dobar si drug moj. Nedaju oni reći kamatna stopa, to se kod njih drugačije zove :) Meni je 7.4 % zato što nisam primao platu preko njih zadnjih 12 mjeseci a kolegi mi kamata 6.5 % jer je bio njihov klijent (plata išla preko BBI).

motorola01

Post by motorola01 » 05/12/2011 22:01

Boga mi visoka kamata :( ..Dosla hebena vremena :sad:

drndalo
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Post by drndalo » 05/12/2011 22:08

bucik wrote:Nedaju oni reći kamatna stopa, to se kod njih drugačije zove :)

Da, vjerovatno je zovu:"Stopa halal-poklona"... :roll:

Hemel

Post by Hemel » 05/12/2011 22:18

Nikada nisam bio u nekom kreditnom zaduzenju. Kada sam vidio kako se drugi koprcaju, sve ponude sam odbio.
Renovirao jednu kucu, pravio drugu, opremanje, auto...sve su to bili izazovi za ''zavalu'' ali NE. Probudim se ujutro, stavim ruku u padze ako ima sta mogu i planirati a ako je hava, nista od trosenja. jeste da ide sporije ali je sigurnije.
Kao sto rece @HAVANA, samo za obrtna sredstva ili nesto sto ce ti praviti nove pare, stambeni kredit (za mladje) a sve drugo, nuzno zlo.

Alfons Kauders

Post by Alfons Kauders » 05/12/2011 22:38

neam nista... jedino bi uzeo kredit za nekretninu ili ako zatreba u poslu... a s obzirom na djelatnost, tesko da ce mi zatrebati... osim nekih malih iznosa

kreda za luksuz je glupost, i to skupa...

interwal

Post by interwal » 05/12/2011 22:48

Imam stambeni kredit do 2015 i nekako smo se već srodili :D

Pored toga imam jednu debitnu karticu i iz mjeseca u mjesec odbijam napade iz banke da mi odobre minus.

Imam samo ono što mogu sad platiti. Ako ne mogu sad, onda štedim pa kupim kad imam para.

Post Reply