Imamo li uopšte web novinare i urednike?

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

User avatar
ho oponopono
Posts: 13146
Joined: 23/01/2013 07:23
Location: Nije bitno...ali auto mora biti iz Njemačke!

#26 Re: Imamo li uopšte web novinare i urednike?

Post by ho oponopono »

...svaka šuša ...baljezga nešto...samo rokaj...:pusi2:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23199
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#27 Re: Imamo li uopšte web novinare i urednike?

Post by Sanjarko »

navedeni wrote: Kako opstaju? Od reklama, imaš na internetu kupit bilans svake firme u BiH za mrvicu para pa pogledaj koliko ovih par bh glavnih portala ima prihoda, neki i po 2 miliona km godišnje
Ma ne znam za to. Al nekako mi logika najbolje govori i nalaze da se pogleda koliko koja domena vrijedi.
Ak vrijedi puno novca da se ona kupi onda logicno bi bilo da i ima velike prihode i da je unosna.
Samo Bog zna koliko Google, Samsung itd. domene vrijede, a na osnovu toga se mozda moze zakljucit kolike i prihode otprilike imaju, ne tacne bas u bobu ali ono vece ili manje prihode.

Ne znam stranicu gdje se to moze nac koliko koja domena vrijedi, nisam je bukmarkiro.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23199
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#28 Re: Imamo li uopšte web novinare i urednike?

Post by Sanjarko »

ho oponopono wrote:...svaka šuša ...baljezga nešto...samo rokaj...:pusi2:
Ima i ona Jelena il kako se vec zove, ona tetovirana svoju stranicu na jutubu.
I njoj kapa ili joj je kapnula koja para, garant.
Nek je iz zajebancije imala sto hiljada pregleda po fening ih nije losa to para.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23199
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#29 Re: Imamo li uopšte web novinare i urednike?

Post by Sanjarko »

Vizionar 1985 wrote:
ho oponopono wrote:...svaka šuša ...baljezga nešto...samo rokaj...:pusi2:
Ima i ona Jelena il kako se vec zove, ona tetovirana svoju stranicu na jutubu.
I njoj kapa ili joj je kapnula koja para, garant.
Nek je iz zajebancije imala sto hiljada pregleda po fening ih nije losa to para.
Sa farme ona.
User avatar
ho oponopono
Posts: 13146
Joined: 23/01/2013 07:23
Location: Nije bitno...ali auto mora biti iz Njemačke!

#30 Re: Imamo li uopšte web novinare i urednike?

Post by ho oponopono »

Vizionar 1985 wrote:
Vizionar 1985 wrote:
ho oponopono wrote:...svaka šuša ...baljezga nešto...samo rokaj...:pusi2:
Ima i ona Jelena il kako se vec zove, ona tetovirana svoju stranicu na jutubu.
I njoj kapa ili joj je kapnula koja para, garant.
Nek je iz zajebancije imala sto hiljada pregleda po fening ih nije losa to para.
Sa farme ona.
...leptiruša ona ...što može samo kitu kruniti... :pisnula: i :pisnuo:

...ajd može joj biti za tetovaže i pljugu i bleju po klubu... :gunjastajl:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23199
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#31 Re: Imamo li uopšte web novinare i urednike?

Post by Sanjarko »

ho oponopono wrote:
...svaka šuša ...baljezga nešto...samo rokaj...:pusi2:
Ima i ona Jelena il kako se vec zove, ona tetovirana svoju stranicu na jutubu.
I njoj kapa ili joj je kapnula koja para, garant.
Nek je iz zajebancije imala sto hiljada pregleda po fening ih nije losa to para.
Sa farme ona.
...leptiruša ona ...što može samo kitu kruniti... :pisnula: i :pisnuo:

...ajd može joj biti za tetovaže i pljugu i bleju po klubu... :gunjastajl:
Ja da krenem baljezgat po netu imo bi milijardu pregleda minimalno i spandzala bi me neka agencija garant.
:mrgreen: =Ozbiljan sam.
Da vidis samo sve sta sam piso svuda, skiciro itd. ;-)

Ludnica i Ludilo. :mrgreen:

Pozdrav. :kiss: =Pusa
User avatar
ho oponopono
Posts: 13146
Joined: 23/01/2013 07:23
Location: Nije bitno...ali auto mora biti iz Njemačke!

#32 Re: Imamo li uopšte web novinare i urednike?

Post by ho oponopono »

...pa turi se i ti onda vizijo boj :kiss: ...jebiga, zauhar je... fino se luftaš i još unosno... :gunjastajl:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23199
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#33 Re: Imamo li uopšte web novinare i urednike?

Post by Sanjarko »

ho oponopono wrote:...pa turi se i ti onda vizijo boj :kiss: ...jebiga, zauhar je... fino se luftaš i još unosno... :gunjastajl:
Ma nemam Ja uslova za to, a i odavno sam u Depri i digo ruke od svega pogotovo od objavljivanja Mojih Ideja i svega ostaloga.
A ima puno toga Materijala i Materijala o svemu.
U Sveskama pa nadalje. Sve Uteftereno.

Pozdrav.
User avatar
ho oponopono
Posts: 13146
Joined: 23/01/2013 07:23
Location: Nije bitno...ali auto mora biti iz Njemačke!

#34 Re: Imamo li uopšte web novinare i urednike?

Post by ho oponopono »

Vizionar 1985 wrote:
ho oponopono wrote:...pa turi se i ti onda vizijo boj :kiss: ...jebiga, zauhar je... fino se luftaš i još unosno... :gunjastajl:
Ma nemam Ja uslova za to, a i odavno sam u Depri i digo ruke od svega pogotovo od objavljivanja Mojih Ideja i svega ostaloga.
A ima puno toga Materijala i Materijala o svemu.
U Sveskama pa nadalje. Sve Uteftereno.

Pozdrav.
...ajde, ajde da te lažem mažem, neću...neće biti bolje...a svako devera svoju bol...i plaća za ono što mu fali...:pusi2:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23199
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#35 Re: Imamo li uopšte web novinare i urednike?

Post by Sanjarko »

ho oponopono wrote:
Vizionar 1985 wrote:
ho oponopono wrote:...pa turi se i ti onda vizijo boj :kiss: ...jebiga, zauhar je... fino se luftaš i još unosno... :gunjastajl:
Ma nemam Ja uslova za to, a i odavno sam u Depri i digo ruke od svega pogotovo od objavljivanja Mojih Ideja i svega ostaloga.
A ima puno toga Materijala i Materijala o svemu.
U Sveskama pa nadalje. Sve Uteftereno.

Pozdrav.
...ajde, ajde da te lažem mažem, neću...neće biti bolje...a svako devera svoju bol...i plaća za ono što mu fali...:pusi2:
Lijepo Zboris. Pozdrav. :kiss:
Hakiz
Posts: 40303
Joined: 30/07/2015 20:01

#36 Re: Imamo li uopšte web novinare i urednike?

Post by Hakiz »

.
User avatar
Pauza
Posts: 674
Joined: 03/06/2016 11:00

#37 Re: Imamo li uopšte web novinare i urednike?

Post by Pauza »

Mozda je offtopic...

Kako se zvao tip iz Tuzle koji je pravio fake news portale, ima li neki clanak o tome?
User avatar
navedeni
Posts: 1076
Joined: 24/12/2013 02:10

#38 Re: Imamo li uopšte web novinare i urednike?

Post by navedeni »

Ima,ali ne 99.9% portala, jer je to trosak, ali i male ambicije. Od velikih jedino rade kako treba klix, vijesti, n1 i nezavisne. Ovi mali rade iz kuce sa kreveta i kauca i prodaju za koju stoju mjesecno i vrh im jarane
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#39 Re: Imamo li uopšte web novinare i urednike?

Post by kiligonzales »

vrbas1979 wrote:Ono što mi počinje smetati u zadnje vrijeme da web portali "pođone" jedni druge. Dakle, prate šta je neko drugi objavio i odmah se pojavi i na njihovom portalu u što skorije vrijeme, s malim ili nikakvim izmjenama.

Posljednji primjer:

Dnevni avaz: Motociklista na "Aprili RSV4" za 20 minuta prešao put od Konjica do Sarajeva (objavljeno: 11.08.2012. 10:54)

Klix: Na motociklu iz Konjica do Sarajeva stigao za 20 minuta (objavljeno: 11.08.2012. 12:32)

Očekujem sada da isto urade soursevi, pinkovi, bljeskovi, radiosarajevci, federalnatačkaba, pinkomi...

Da ne govorim kako često znaju napraviti kardinalne greške u naslovima i tekstovima, da bi jednostavno "bili prvi", ili " saznaj više"...

O google translate tekstovima da i ne govorim.

Postoji li u ovoj zemlji iole vrijedan web novinar, urednik, ili portal koji će se posvetiti temi i obraditi je kako treba, a da to nije copy-paste - google translate novinarstvo?
Eto da ti ispricam rad jednog web portala, bili preplaceni na Fenu i Anadoliju, agencijske vijesti kupili od njih, najcesce nemaju nikakvu lekturu, nesto clanaka na dnevnoj osnovi stvarali sami, portal o ekonomiji, nikad isplivali iz prosjecnosti. Od nekih 10+ ljudi sveli se na par na kraju.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#40 Re: Imamo li uopšte web novinare i urednike?

Post by kiligonzales »

Pauza wrote:Mozda je offtopic...

Kako se zvao tip iz Tuzle koji je pravio fake news portale, ima li neki clanak o tome?
Takve sajtove mozes stvarati na dnevnoj bazi koliko hoces. Problem je sto ga moras zakititi google adsensom cija su pravila striktna bas ili drugim oglasivacima poput popads.net. Moras generisati vijesti i vijesti, a bome i odraditi dobar marketing na socijalnim mrezama da bi izvukao jednu prosjecnu platu.

Klik ovdje na adsensu je 5 feninga, a u EU mnogo veci jer je vise kompanija koji se oglasavaju na google advertajzingu pa se tako vrijednost klika moze popeti od 0,5 do 1,5KM...

Znam ih par koji taj posao rade pristojno, u neka bolja vremena su znali izvuci platu pored na tome, sve dok google nije poostrio pravila.

Najbolji posao su napravili Makedonci sa fake vijestima o americkoj izbornoj kampanji, ti su ubili novac i postali fenomen sami po sebi, kako su im clanci cak bili djeljeni u SAD-u po par stotina hiljada puta.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#41 Re: Imamo li uopšte web novinare i urednike?

Post by kiligonzales »

Canasob wrote:Naravno da imamo, ali su izgubljeni u masi nepismenih i neobrazovanih piskarala. Najtuznije je da u toj nepismenosti prednjaci Avaz, koji bi trebao po nekom nepisanom pravilu da postavlja odredjene norme. Kakva drzava, takav je i kvalitet medija.
Avaz je medij koji ima kontinuitet, bez obzira sto je tu kvantitete dosta, oni svoj posao rade odlicno. Redakcija im bas i nije mala. Oni su jedni od rijetkih koji su u tome svijetu prepoznali rano vrijednost interneta, te tezili tome da na njemu ostvare sto veci profit.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#42 Re: Imamo li uopšte web novinare i urednike?

Post by kiligonzales »

navedeni wrote:Ima,ali ne 99.9% portala, jer je to trosak, ali i male ambicije. Od velikih jedino rade kako treba klix, vijesti, n1 i nezavisne. Ovi mali rade iz kuce sa kreveta i kauca i prodaju za koju stoju mjesecno i vrh im jarane
Rade i drugi poprilicno dobro, samo proces sazrijevanja jednog medija i stvaranje necega profitabilnog nije lak posao. Mora se uzloziti, da bi se vratilo.
Medjutim to je vec posao za sebe...
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#43 Re: Imamo li uopšte web novinare i urednike?

Post by kiligonzales »

Canasob wrote:
luckylaka wrote:
Canasob wrote:Naravno da imamo, ali su izgubljeni u masi nepismenih i neobrazovanih piskarala. Najtuznije je da u toj nepismenosti prednjaci Avaz, koji bi trebao po nekom nepisanom pravilu da postavlja odredjene norme. Kakva drzava, takav je i kvalitet medija.
A mozes li recimo objasniti kako taj Ava3 ima najveci tiraz u BiH i pored tolikog smeca koje ga uredjuje tj.kriminalaca(pocev od gazde)pa do onih poslusnih sluga koji pisu ono sto gazda kaze.P.S.I nemojte one suplje,,tiraz im opada,,kada znate da se vrlo dobro prodaje(bar u onom periodu dok sam ja bio dole)ili i za ava3 vazi ko i za expres,,Citaj budi :-) ,,
Tiraz je porazavajuci, ali naravno oni to nece objaviti ;). Tiraz Avaza je sigurno 15 puta manji od prijeratnog tiraza Vecernjih novina ili Oslobodjenja. Kad god da si bio "dole" ni blizu se nije prodavao Avaz, kao sto su govorili. Jeste se stampao, ali stampa i prodaja su razlicite stvari :).

Pa da se tako dobro prodaje, onda bi i rezultati proteklih izbora bili znatno drugaciji ;). Medjutim, to nije danasnje emisije :), pa da ne idemo u off topic.
Pad tiraza je normalan u ovoj eri jer printano je sve vise na izdisaju, digitalna era je promjenila svijet. Ako realno sagledamo potrebe, prakticno par klikova smo daleko od CNN, Al Jazeere, New York Timesa, The Suna, Economista, Huffington Posta i drugih popularnih medija sirom svijeta i sto je najbolje od toga, mnogo toga mozes citati besplatno, a na teme i pojedine casopise se mozes pretplatiti i novcano, zavisno od potreba pojedinaca.
Post Reply