IMAJU LI LJUDI PRAVO DA PROSUDJUJU?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#51

Post by Latina »

Kao da sam na nekom "ispitu" tako me resetaju...
Hehe...prihvati to kao znak radoznalosti.
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#52

Post by njonjica »

KOGOD KADGOD wrote: Kao da sam na nekom "ispitu" tako me resetaju... :lol:
Misle valjda hudi, da nece svanut sutra ako to ne ucine, da ce nestat pola svijeta, sta li?
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#53

Post by Latina »

digger wrote:Mi smo kakvi smo bazirano na nasem unutrasnjem sistemu vjerovanja (rijec nema veze sa religijom).
Tesko da unutrasnji sistem vjerovanja nema veze s nekom religijom, pa i onda kada to emfaticno odbijaju oni koji "vjeruju" da su ateisti. Religija relevantnog drustva je prisutna bez obzira na trenutni sistem vladanja tog drustva.
Ako smatram da podanici neke grupe nisu vrijedni da ih nazivaju ljudima (jer imaju kompletno drugaciji skup vjerovanja od mojih), lako je da cu postati ubica kada su oni u pitanju. Naravno, u svom umu ja cu biti moralan i ispravan.
Ovo vec potpada u "spin" drustva, iliti kako ubijediti Gosp. XY da su nasi ciljevi vrijedni njegove glave ? :D
Nazalost, ovo nije "bozija" tema. Ovo je ljudska tj. ona gdje i kako mi procesuiramo informacije i kako ih unutar nas svrstavamo po kategorijama koji odgovaraju nasoj percepciji vjerovanja.
Mislis li da se procesuiranje informacija ( odnosno predubjedjenja ) o nekome/necemu mogu izmijeniti ? Ako da, na koji nacin ?
Gornje nema veze sa dusom ali je kompletno vezano sa funkcijom mozga.
Rekla bih da predubjedjenja proizlaze iz informacija pohranjenih u "hard disku" bilo kolektivnog ega koji kaze : "Oni su ovakvi, jer..." :D bilo individualnog, ali ono sto je veoma bitno je da - te informacije uvijek imaju emotivni naboj. Bas taj emotivni naboj dovodi do predubjedjenja. On je poput odbrambenog mehanizma, koji ponekad funkcionira dobro, ali u najvecem broju slucajeva, boji u sivo i ono sto je moglo biti ruzicasto.
User avatar
stickitout
Posts: 1744
Joined: 15/01/2005 23:58

#54

Post by stickitout »

KOGOD KADGOD wrote:
digger wrote:
stickitout wrote: Bez ikakve namjere da vrijedjam ili dizem tenzije moram postaviti pitanje.
Kako jedna hipoteticna izmisljotina moze ici ruka pod ruku sa bogom i mudroscu?
Mudrost dolazi sa iskustvom a i ne mora ali mi nekako nije bas mudro pricati izmisljotine koje sadrze mudrost a glavni lik je bog povrh svega. Trebaju li bogu mozda hipoteticne izmisljotine da bi se dokazalo njegovo postojanje i mudrost? Mozda i trebaju ali se moze izvuci zakljucak da su onda i mudrost i bog izmisljotina. Zapravo samo bog, mudrost dolazi iz naroda, a narodi, tu cemo se svi sloziti, zaista postoje, bez izmisljotina. :D
Mislim da je "stickitout" potpuno u pravu. Ti hadisi ili sta su stari nekih 1200 ili manje godina. Iste ili slicne price su postojale mnogo ranije kao mudre price koje treba druge ( a narocito mladje) da navode na razmisljanje. Pripisati ih vjerskim je u najmanju ruku sitna kradja.
Ako si procitao moj odgovor @stickitout-u, a i pogledao kompletan tekst na koji se on poziva (a iz kog je "izvadio" samo tu moju opasku), vidio bi da prica u prvobitnom obliku, nije navedena kao "hadis" nego jednostavno prica koja nas (vjernike) potsjeca na to da ne budemo presigurni u sebe samo zato sto "vjerujemo" i "klonimo se grijeha".

Kao takva se ocito prenosila mnogo duze od 1200god, ali se negdje "usput" pripisala Muhammedu. Posto je ne smatram "hadisom" nego jednostavno pricom, zato sam je kao takvu i istakla - da je izmisljena. A da nisam istakla da je "izmisljena"? Da li bi to znacilo da je "istinita"?

Jedino radi nacina na koji se ovaj forumas obratio temi, "zvucao" je kao jedan od tradicionalista koji bi se protivio necemu ako je obicna "pripovjetka" a koji bi isto prihvatio bez pogovora ako je "hadis". Zato se i jesam izvinula @stickitout-u posto on ocito nije komentarisao kako se ucinilo.

Anegdote i price (kao sto sam vec navela) su se uvijek koristile da bi se prenijela neka "pouka" i ne vidim nista lose u tome sto sam i ja jednom iskoristila neku narodnu pripovjetku da bih docarala ono sto pokusavam izreci. Mislim da si samo pogresno shvatio ovih par postova. :)

Bilo bi mi drago da procitas tekst na koji se @stickitout poziva, i nakon toga mi das svoj komentar ponovo (pleeease?) :)
Mislim da je svima jasno, bez daljnjeg objasnjavanja, iz sadrzaja same price da je zapravo izmisljotina!! Ne treba meni crtat da vidim sta je laz a sta ne! Bila ona hadis ili pripovjetka, izmisljotina je izmisljotina. I ne bi je prihvatio bez pogovora da je taman zlatnim slovima izvezena jer je, prije svega, tako naivna i bez ikakvog smisla da je u usporedbi sa svakim drugim vicem o Muji i Sulji suvisno reci sta vise mudrosti sadrzi.
Kakva se to pouka moze prenjeti u izmisljotini??? To ja pitam cijelo vrijeme??? Ako se sama "anegdota, hadis, pripovjetka, itd" ne nalazi za istinitu, u cemu je poenta??? Lazite me lazite to mi pravo prija :shock: .
Jedino u cemu se slazem je tvoja usporedba sa pepeljugom i slicnim pricama ZA MALU DJECU u kojima postoji nekakvo "naravoucenije", puno mudrosti koje jedan skepticni agnostik ocigledno ne razumije! Valjda prerastao!
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#55

Post by KOGOD KADGOD »

Latinica wrote:
Kao da sam na nekom "ispitu" tako me resetaju...
Hehe...prihvati to kao znak radoznalosti.
Razumijem radoznalost, ali ne mogu da vidim logiku iza obracanja necemu sto zaista nije vazno u globalnom smislu, kada se suocavamo sa mnogo vecim i vaznijim problemima i pitanjima od kojih zavisi i nasa, kolektivna buducnost, a i buducnost nase djece koji ce morati da nadju nacina da komuniciraju efikasnije da bi ostvarili takve okolnosti zivljenja u kojima ce moci, napokon, da se "opuste" i da zive sa zajednickim ciljem na vidiku i bez straha da ce jedni drugima "zabiti noz u ledja" prije ili kasnije...

Suocavamo se sa pitanjem obrazovanja svake individue u toj mjeri da su sami sposobni da shvate svijet oko sebe i da prave informisane izbore a ne da dopuste sebi ignorantnost njihovih roditelja pa da budu pioni u igrama onih koji, gladni moci i vlasti, uvelicavaju razlike a zanemaruju sve sto je zajednicko, i zaslijepljeni gramzivoscu za dominacijom koriste ignorantnost vecine za svoje manijacke fantazije... ruseci "usput" sve pred sobom i oko sebe, da bi na kraju "uhvatili maglu" i ostavili iza sebe pustos koju "pioni" treba da ponovo izgrade...
Ne zelim da me se ponovo pogresno shvati, terminom "pion" ne znaci da se potcjenjuje "obican" svakodnevni narod, bas naprotiv, oni su ti koji su najbrojniji i najvazniji i zato se samozvani "velikani" toliko i trude da zadobiju njihovu podrsku. Kada su prosjecni ljudi obrazovani - niko ih ne moze navesti da sruse ono sto su desetljecima gradili da bi "ostvarili" san nekog manijaka koji se poziva na vremena koja nemaju veze ni znacaja u sadasnjoj borbi za opstanak u svijetu koji napreduje ogromnom brzinom a koji nas moze samo ostaviti iza sebe uoliko ne odrzimo "tempo"...

Testovi psihologije grupa su pokazali da pripadnici razlicitih grupa ili razlicitih misljenja u okviru jedne grupe ljudi, samo na dva nacina mogu efikasno staviti na stranu svoje razlike i dostici stepen jedinstva i zajednistva - jedan je imati zajednickog neprijatelja - a drugi je imati zajednicki CILJ.

U okviru teme "Religija i Filozofija" imamo priliku da se obratimo faktorima koji sadrze najvaznije elemente socijalnih razdora ili medjusobnog slaganja.
Bez obzira na licna ubjedjenja pojedinaca, uvijek postoje faktori koji su nam "zajednicki denominator". Izolovati te faktore, izgraditi zajednicki CILJ koji je zasnovan na tim faktorima a simultano izgraditi sistem domena individualnih razlicitosti koje ne uticu na ustanovljene zajednicke faktore i ciljeve - mogu oformiti sklop okolnosti pod kojima bi se drustveno napredovalo a individualno bilo slobodno da se zadrze svoje razlicitosti.

O ovim pitanjima bi trebali da "raspravljaju" i "vaze" prominentne osobe naseg drustva kao i mi, "obicni" ljudi na forumu, - a ne da se medjusobno javno "napadaju" oko zbivanja i sektasenja koja samo vise jacaju sto im se vise paznje obraca. Zasebno formirani zajednicki ciljevi koji su u interesu cijelog drustva ce "pogurati" u pozadinu besmislene ideologije samim tim sto imaju nesto BOLJE da ponude prosjecnom covjeku koji samo zeli da zivi u miru, u ekonomskoj i politickoj stabilnosti, vjerskoj slobodi, naprednom sistemu obrazovanja, slobodi misli i govora, kulturnom progresu itd.

Ako sebi postavljamo niske ciljeve mi potcjenjujemo ljudski kapacitet i sposobnost, a ako sebi postavljamo visoke ciljeve, koliko god nam izgledali nedostizni, bicemo svjedoci ljudskih sposobnosti i mogucnosti, i bez obzira koliko postignemo - obezbjedili smo nasoj djeci da "dovrse" zapoceto i da cak prevazidju nasa najvisa ocekivanja i nade.
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#56

Post by KOGOD KADGOD »

stickitout wrote:
KOGOD KADGOD wrote:
digger wrote: Mislim da je "stickitout" potpuno u pravu. Ti hadisi ili sta su stari nekih 1200 ili manje godina. Iste ili slicne price su postojale mnogo ranije kao mudre price koje treba druge ( a narocito mladje) da navode na razmisljanje. Pripisati ih vjerskim je u najmanju ruku sitna kradja.
Ako si procitao moj odgovor @stickitout-u, a i pogledao kompletan tekst na koji se on poziva (a iz kog je "izvadio" samo tu moju opasku), vidio bi da prica u prvobitnom obliku, nije navedena kao "hadis" nego jednostavno prica koja nas (vjernike) potsjeca na to da ne budemo presigurni u sebe samo zato sto "vjerujemo" i "klonimo se grijeha".

Kao takva se ocito prenosila mnogo duze od 1200god, ali se negdje "usput" pripisala Muhammedu. Posto je ne smatram "hadisom" nego jednostavno pricom, zato sam je kao takvu i istakla - da je izmisljena. A da nisam istakla da je "izmisljena"? Da li bi to znacilo da je "istinita"?

Jedino radi nacina na koji se ovaj forumas obratio temi, "zvucao" je kao jedan od tradicionalista koji bi se protivio necemu ako je obicna "pripovjetka" a koji bi isto prihvatio bez pogovora ako je "hadis". Zato se i jesam izvinula @stickitout-u posto on ocito nije komentarisao kako se ucinilo.

Anegdote i price (kao sto sam vec navela) su se uvijek koristile da bi se prenijela neka "pouka" i ne vidim nista lose u tome sto sam i ja jednom iskoristila neku narodnu pripovjetku da bih docarala ono sto pokusavam izreci. Mislim da si samo pogresno shvatio ovih par postova. :)

Bilo bi mi drago da procitas tekst na koji se @stickitout poziva, i nakon toga mi das svoj komentar ponovo (pleeease?) :)
Mislim da je svima jasno, bez daljnjeg objasnjavanja, iz sadrzaja same price da je zapravo izmisljotina!! Ne treba meni crtat da vidim sta je laz a sta ne! Bila ona hadis ili pripovjetka, izmisljotina je izmisljotina. I ne bi je prihvatio bez pogovora da je taman zlatnim slovima izvezena jer je, prije svega, tako naivna i bez ikakvog smisla da je u usporedbi sa svakim drugim vicem o Muji i Sulji suvisno reci sta vise mudrosti sadrzi.
Kakva se to pouka moze prenjeti u izmisljotini??? To ja pitam cijelo vrijeme??? Ako se sama "anegdota, hadis, pripovjetka, itd" ne nalazi za istinitu, u cemu je poenta??? Lazite me lazite to mi pravo prija :shock: .
Jedino u cemu se slazem je tvoja usporedba sa pepeljugom i slicnim pricama ZA MALU DJECU u kojima postoji nekakvo "naravoucenije", puno mudrosti koje jedan skepticni agnostik ocigledno ne razumije! Valjda prerastao!
hm,hm... ako malo bolje pogledas, ovaj komentar je bio upucen specificno @digger-u jer mi je bas do njegovog misljenja izuzetno stalo...
User avatar
stickitout
Posts: 1744
Joined: 15/01/2005 23:58

#57

Post by stickitout »

Izvini :D
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#58

Post by KOGOD KADGOD »

njonjica wrote:
KOGOD KADGOD wrote: Kao da sam na nekom "ispitu" tako me resetaju... :lol:
Misle valjda hudi, da nece svanut sutra ako to ne ucine, da ce nestat pola svijeta, sta li?
Eh... @njonji... da svako gleda stvari u globalnijem smislu ne bi ni dolazilo do ovakvih besmislica. Ali, hvala Bogu i Njegovom cudesnom stvaranju, svaka osoba je unikatna na svoj nacin, i, iako su nam 99% gena identicni - vidi cuda koliko onaj jedan sacini individualnosti, kako fizickih tako i psihickih... Pa da se ne divimo Bozijoj Moci...

Neciji svijet je "sirok" i prostran (duhovno i znanstveno) a neciji uzak i tijesan a svakome je "vazno" i "prioritetno" ono sto je u njegovom svijetu "veliko"...

Neko ce na pitanje "kako si, sta ima?" odgovoriti "eto, jutros sam ustala pa pijem kahvu i kontam sta bih za rucak, kad zazvoni telefon ono kona preko puta, kaze hajd' na kahvu, eto me, al' me pritislo bas tad pa prvo do hale moradoh... itd." - neko opet na isto pitanje odgovori "dobro je, samo neka se smiri situacija na Bliskom Istoku utice na cijene mjenica uzas jedan"...

I jedni i drugi zive, i jednako su ljudi (svi smo pred Bogom jednaki i samo se po bogobojaznosti razlikujemo), i brinu svoje brige i nadaju svoje nade.
Svaciji svijet zavisi od nasih saznanja i iskustava koja nam sire vidike proporcionalno sa tim koliko daleko zelimo da vidimo...
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#59

Post by KOGOD KADGOD »

stickitout wrote:Izvini :D
nema problema, i meni se to desilo, ne jednom :-D
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#60

Post by Latina »

KOGOD KADGOD wrote:
Latinica wrote:
Kao da sam na nekom "ispitu" tako me resetaju...
Hehe...prihvati to kao znak radoznalosti.
Razumijem radoznalost, ali ne mogu da vidim logiku iza obracanja necemu sto zaista nije vazno u globalnom smislu, kada se suocavamo sa mnogo vecim i vaznijim problemima i pitanjima od kojih zavisi i nasa, kolektivna buducnost, a i buducnost nase djece koji ce morati da nadju nacina da komuniciraju efikasnije da bi ostvarili takve okolnosti zivljenja u kojima ce moci, napokon, da se "opuste" i da zive sa zajednickim ciljem na vidiku i bez straha da ce jedni drugima "zabiti noz u ledja" prije ili kasnije...

Suocavamo se sa pitanjem obrazovanja svake individue u toj mjeri da su sami sposobni da shvate svijet oko sebe i da prave informisane izbore a ne da dopuste sebi ignorantnost njihovih roditelja pa da budu pioni u igrama onih koji, gladni moci i vlasti, uvelicavaju razlike a zanemaruju sve sto je zajednicko, i zaslijepljeni gramzivoscu za dominacijom koriste ignorantnost vecine za svoje manijacke fantazije... ruseci "usput" sve pred sobom i oko sebe, da bi na kraju "uhvatili maglu" i ostavili iza sebe pustos koju "pioni" treba da ponovo izgrade...
Ne zelim da me se ponovo pogresno shvati, terminom "pion" ne znaci da se potcjenjuje "obican" svakodnevni narod, bas naprotiv, oni su ti koji su najbrojniji i najvazniji i zato se samozvani "velikani" toliko i trude da zadobiju njihovu podrsku. Kada su prosjecni ljudi obrazovani - niko ih ne moze navesti da sruse ono sto su desetljecima gradili da bi "ostvarili" san nekog manijaka koji se poziva na vremena koja nemaju veze ni znacaja u sadasnjoj borbi za opstanak u svijetu koji napreduje ogromnom brzinom a koji nas moze samo ostaviti iza sebe uoliko ne odrzimo "tempo"...

Testovi psihologije grupa su pokazali da pripadnici razlicitih grupa ili razlicitih misljenja u okviru jedne grupe ljudi, samo na dva nacina mogu efikasno staviti na stranu svoje razlike i dostici stepen jedinstva i zajednistva - jedan je imati zajednickog neprijatelja - a drugi je imati zajednicki CILJ.

U okviru teme "Religija i Filozofija" imamo priliku da se obratimo faktorima koji sadrze najvaznije elemente socijalnih razdora ili medjusobnog slaganja.
Bez obzira na licna ubjedjenja pojedinaca, uvijek postoje faktori koji su nam "zajednicki denominator". Izolovati te faktore, izgraditi zajednicki CILJ koji je zasnovan na tim faktorima a simultano izgraditi sistem domena individualnih razlicitosti koje ne uticu na ustanovljene zajednicke faktore i ciljeve - mogu oformiti sklop okolnosti pod kojima bi se drustveno napredovalo a individualno bilo slobodno da se zadrze svoje razlicitosti.

O ovim pitanjima bi trebali da "raspravljaju" i "vaze" prominentne osobe naseg drustva kao i mi, "obicni" ljudi na forumu, - a ne da se medjusobno javno "napadaju" oko zbivanja i sektasenja koja samo vise jacaju sto im se vise paznje obraca. Zasebno formirani zajednicki ciljevi koji su u interesu cijelog drustva ce "pogurati" u pozadinu besmislene ideologije samim tim sto imaju nesto BOLJE da ponude prosjecnom covjeku koji samo zeli da zivi u miru, u ekonomskoj i politickoj stabilnosti, vjerskoj slobodi, naprednom sistemu obrazovanja, slobodi misli i govora, kulturnom progresu itd.

Ako sebi postavljamo niske ciljeve mi potcjenjujemo ljudski kapacitet i sposobnost, a ako sebi postavljamo visoke ciljeve, koliko god nam izgledali nedostizni, bicemo svjedoci ljudskih sposobnosti i mogucnosti, i bez obzira koliko postignemo - obezbjedili smo nasoj djeci da "dovrse" zapoceto i da cak prevazidju nasa najvisa ocekivanja i nade.
Draga KOGOD KADGOD,

U potpunosti se slazem s tobom. "Trazite znanje, pa makar i na kraju svijeta" ( parafrazirano )

"Najbolji medju vama su oni od cijeg jezika i djela su drugi slobodni" ( opet parafraziram )

Obrazovanje, rad i lijepo ponasanje nikome nisu naskodili.

Ostani dobra i budi strpljiva. Oci i usi ne mozemo nikome na silu otvoriti.

Zelim ti sve najbolje ( ako naletis na Celestine Prophecy, procitaj )
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#61

Post by digger »

KOGOD KADGOD wrote:hm,hm... ako malo bolje pogledas, ovaj komentar je bio upucen specificno @digger-u jer mi je bas do njegovog misljenja izuzetno stalo...
OK, mozda sam i ja potrcao pred rudu sa hadisima.

Bolje je i zdravije priznati vlasnistvo prica sa naravoucenijima generacijama koje su stvorile civilizacije u drevnoj Mezopotamiji, Staroj Grckoj pa cak i Kini; znaci daleko ranije nego sto se pojavila organizovana religija. Zato sam ih i nazvao sitnom kradjom.

Ali tacno je da ovakve price pripisane vjeri koriste samo pojedincima da ucvrste svoje vjerovanje.

Na kraju, sve je to ipak pitanje "semantics." Dakle, rezultat ostaje 0 : 0 :D
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#62

Post by KOGOD KADGOD »

digger wrote:
KOGOD KADGOD wrote:hm,hm... ako malo bolje pogledas, ovaj komentar je bio upucen specificno @digger-u jer mi je bas do njegovog misljenja izuzetno stalo...
OK, mozda sam i ja potrcao pred rudu sa hadisima.

Bolje je i zdravije priznati vlasnistvo prica sa naravoucenijima generacijama koje su stvorile civilizacije u drevnoj Mezopotamiji, Staroj Grckoj pa cak i Kini; znaci daleko ranije nego sto se pojavila organizovana religija. Zato sam ih i nazvao sitnom kradjom.

Ali tacno je da ovakve price pripisane vjeri koriste samo pojedincima da ucvrste svoje vjerovanje.

Na kraju, sve je to ipak pitanje "semantics." Dakle, rezultat ostaje 0 : 0 :D
bez dajnjeg. :) thank u much...
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#63

Post by KOGOD KADGOD »

Latinica wrote:
KOGOD KADGOD wrote:
Latinica wrote: Hehe...prihvati to kao znak radoznalosti.
Razumijem radoznalost, ali ne mogu da vidim logiku iza obracanja necemu sto zaista nije vazno u globalnom smislu, kada se suocavamo sa mnogo vecim i vaznijim problemima i pitanjima od kojih zavisi i nasa, kolektivna buducnost, a i buducnost nase djece koji ce morati da nadju nacina da komuniciraju efikasnije da bi ostvarili takve okolnosti zivljenja u kojima ce moci, napokon, da se "opuste" i da zive sa zajednickim ciljem na vidiku i bez straha da ce jedni drugima "zabiti noz u ledja" prije ili kasnije...

Suocavamo se sa pitanjem obrazovanja svake individue u toj mjeri da su sami sposobni da shvate svijet oko sebe i da prave informisane izbore a ne da dopuste sebi ignorantnost njihovih roditelja pa da budu pioni u igrama onih koji, gladni moci i vlasti, uvelicavaju razlike a zanemaruju sve sto je zajednicko, i zaslijepljeni gramzivoscu za dominacijom koriste ignorantnost vecine za svoje manijacke fantazije... ruseci "usput" sve pred sobom i oko sebe, da bi na kraju "uhvatili maglu" i ostavili iza sebe pustos koju "pioni" treba da ponovo izgrade...
Ne zelim da me se ponovo pogresno shvati, terminom "pion" ne znaci da se potcjenjuje "obican" svakodnevni narod, bas naprotiv, oni su ti koji su najbrojniji i najvazniji i zato se samozvani "velikani" toliko i trude da zadobiju njihovu podrsku. Kada su prosjecni ljudi obrazovani - niko ih ne moze navesti da sruse ono sto su desetljecima gradili da bi "ostvarili" san nekog manijaka koji se poziva na vremena koja nemaju veze ni znacaja u sadasnjoj borbi za opstanak u svijetu koji napreduje ogromnom brzinom a koji nas moze samo ostaviti iza sebe uoliko ne odrzimo "tempo"...

Testovi psihologije grupa su pokazali da pripadnici razlicitih grupa ili razlicitih misljenja u okviru jedne grupe ljudi, samo na dva nacina mogu efikasno staviti na stranu svoje razlike i dostici stepen jedinstva i zajednistva - jedan je imati zajednickog neprijatelja - a drugi je imati zajednicki CILJ.

U okviru teme "Religija i Filozofija" imamo priliku da se obratimo faktorima koji sadrze najvaznije elemente socijalnih razdora ili medjusobnog slaganja.
Bez obzira na licna ubjedjenja pojedinaca, uvijek postoje faktori koji su nam "zajednicki denominator". Izolovati te faktore, izgraditi zajednicki CILJ koji je zasnovan na tim faktorima a simultano izgraditi sistem domena individualnih razlicitosti koje ne uticu na ustanovljene zajednicke faktore i ciljeve - mogu oformiti sklop okolnosti pod kojima bi se drustveno napredovalo a individualno bilo slobodno da se zadrze svoje razlicitosti.

O ovim pitanjima bi trebali da "raspravljaju" i "vaze" prominentne osobe naseg drustva kao i mi, "obicni" ljudi na forumu, - a ne da se medjusobno javno "napadaju" oko zbivanja i sektasenja koja samo vise jacaju sto im se vise paznje obraca. Zasebno formirani zajednicki ciljevi koji su u interesu cijelog drustva ce "pogurati" u pozadinu besmislene ideologije samim tim sto imaju nesto BOLJE da ponude prosjecnom covjeku koji samo zeli da zivi u miru, u ekonomskoj i politickoj stabilnosti, vjerskoj slobodi, naprednom sistemu obrazovanja, slobodi misli i govora, kulturnom progresu itd.

Ako sebi postavljamo niske ciljeve mi potcjenjujemo ljudski kapacitet i sposobnost, a ako sebi postavljamo visoke ciljeve, koliko god nam izgledali nedostizni, bicemo svjedoci ljudskih sposobnosti i mogucnosti, i bez obzira koliko postignemo - obezbjedili smo nasoj djeci da "dovrse" zapoceto i da cak prevazidju nasa najvisa ocekivanja i nade.
Draga KOGOD KADGOD,

U potpunosti se slazem s tobom. "Trazite znanje, pa makar i na kraju svijeta" ( parafrazirano )

"Najbolji medju vama su oni od cijeg jezika i djela su drugi slobodni" ( opet parafraziram )

Obrazovanje, rad i lijepo ponasanje nikome nisu naskodili.

Ostani dobra i budi strpljiva. Oci i usi ne mozemo nikome na silu otvoriti.

Zelim ti sve najbolje ( ako naletis na Celestine Prophecy, procitaj )
Hvala, i tebi (i svima) isto tako...
pisko
Posts: 211
Joined: 31/03/2006 22:04

#64

Post by pisko »

Baš je fino kad se ljudi lijepo slože.Sve sama finoća - ono hvala, izvini, izvini ti itd., ali mislim da treba malo preoblikovati ovu idilu.
Kod ozbiljnih ljudi nema naive tipa:
//Zašto toliko smeta moje mišljenje onima sa kojima dijelim ista vjerovanja//
ili
//Zašto onda ovakvo "okomljavanje" na jednu osobu (a ne samo na njen stav)?//

Dakle, radi se o potpuno pogrešnoj(svjesnoj ili nesvjesnoj) percepciji @KADGOD, jer ovim osobama s kojima ona dijeli ista vjerovanja stalo je do nje.Naravno da im smeta njeno mišljenje, ukoliko je ono pogrešno, i naravno da ih brine osoba-vjernica koja toliko luta.
A kad smo već na ovoj priči oko prava prosuđivanja, na koju su se potpuno nepotrebno nabacivale nekave tirade o obrazovanju itd.,
ja ću upravo u ovom slučaju posegnuti za tim pravom.
Već sam rekao da tome nerado pribjegavam iz prostog razloga što je riječ o prilično složenom procesu, koji u sebi u najmanju ruku objedinjuje: uvid, analizu i određen stav koji potom treba da se izrazi u preporuci, savjetu, a u ekstremnom slučaju i u naredbi.
Niko ne voli da mu ''solimo pamet'' pa je zbog toga i učinak našeg
prosuđivanja vrlo diskutabilan i nepredvidiv.
Helem, u ovom slučaju za mene, koji svoj misaoni ciklus baziram na navedenoj sistematici, nema dileme u pogledu izvjesne @KADKOD – tvoja zabluda po pitanju hadisa, šerijata i ostale islamske nadgradnje je evidentna i ukoliko imaš volju za daljim forumskim opservacijama tu zabludu trebaš i javno priznati.
Osvrni se na sve rekacije ljudi koji su branili hadise i vidjet ćeš da je ovo ispravna preporuka.Ispitivati vjerodostojnost hadisa možeš nesmetano u za to specijalizovanim institucijama najvećih islamskih centara u Kairu, Medini, Teheranu, Kuala Lumpuru itd.,
jer jednostavno nemaš prava olahko pristupati islamskoj nauci.
Dakle, dovoljno je samo da priznaš zabludu i to će ti biti lahko, ukoliko si pojedinac, a ne revizionistički inženjering.
Samo nakon tog čina može uslijediti prijateljska finoća s moje strane.
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#65

Post by sojka »

KOGOD KADGOD wrote:Mislim da smo se svi, malo "zapetljali" izmedju znacenja nekih pojmova...

@Sojka mi je na to ukazala jasno i kulturno.

PROSUDJIVANJE
PRESUDJIVANJE
KRITIKA

Moja tema je bila "prosudjivanje".

S obirom kako je mnogima (cak i vjernicima koji su jasno upozoreni da se toga paze) ogovaranje (gibet), kleveta i slicno postalo "NORMALAN" dio svakodnevnog zivota - pitamo se da li je to realno i da li imamo pravo prosudjivati OSOBU ili samo DJELA?

Neki, koji su nesto lose nekome ucinili, ako pitamo njihove familije reci ce "dusa od covjeka" - tj. njima je kao OSOBA dobar, "ne znam sta mu bi pa tako nesto ruzno ucini"...

Dakle, kada ljudi, najcesce (nazalost) "iza ledja" tj. bez njegovog znanja, o nekoma tracaju, ogovaraju ga i isl. barem treba da se ustegnu od prosudjivanja osobe doticnog, nego da se ogranice na ono sto su vidjeli svojim ocima i prosuditi da li je to djelo pozitivno ili ne.

Primjer: u prolazu vidimo svog komsiju kako sa limenkom pive u ruci ide prema kanti za smece i baca je unutra. Da li je REALNO reci poslije, nekome - "moj komsija je pijanica"?. da li je REALNO reci "moj komsija pije alkohol"? sta ako je on vidio i sam na trotoaru praznu limenku i pokupio je da bi je bacio u smece? sve sto moze (iako ne treba ni to po mom misljenju) je da se kaze "vidio sam komsiju kako baca praznu limenku od piva u smece".

Izuzetak (ogovaranja) su osobe koje su svojevoljno izlozene javnosti kao politicari, i druge "javne" licnosti, koje znaju da su samim tim sto su se izlozili javnosti - izlozili i prosudjivanju njihovih RIJECI i djela.

PRESUDJIVANJE ima potpuno drugo znacenje. ZAKON i ZAKONSKI sluzbenici presudjuju kriminalcu ili zlocincu (pa i nevino optuzenima) takodje na osnovu njihvih DJELA i RIJECI za koje se pozivaju svjedoci tih DJELA i RIJECI - tako da u slucaju dovoljno EVIDENCIJE optuzenom se PRESUDJUJE u skladu sa zakonom ili u nedostatku evidencije se on oslobadja osude. Ovo NIJE bila tema o kojoj smo poceli da razmjenjujemo misljenja.

KRITIKA je iznosenje sopstvenog misljenja o stavu, misljenju ili djelima nekog drugog, tj. ukazivanje na ispravnost / neispravnost nekog stava koje se podrzava novim argumentima kao potpora za kritiku. I ponovo, kritikuju se stavovi, djela, tekstovi ili rijeci a ne OSOBA.

hvala @Sojka
Nema na cemu. Navela si treci aspekt presudjivanje, koje je manje vise neminovno slijedi prosudjivanju tj. proistice mu.
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#66

Post by Svemirski_Jebach »

jebo temu gdje se svi slazu...meni je ovo sumnjivo pa i pricajte. :D :D

Gdje se svi slazu il' se lazu il su klonovi :D
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#67

Post by Shoshana »

Jasta radi nego sumLJivo :D

Priznajem da prepucavanje, sukanje i pljuvanje ima svojih cari, ali kod mene je, ipak, sve prema zaslugama.

Ja se u mnogim stvarima ne slazem sa Kogod kadgod. Osnovi pogleda na svijet su nam dijametralno suprotni. No, u mnogim nam se stvarima stavovi podudaraju (iako su premise razlicite), kao na primjer, u ovoj temi.

Ali kakav je smisao hvatanja za (u ovoj raspravi) nebitne sitnice? Zar nije lijepo ako se ponekad s nekim i slazes? Ili treba apriori da se hvatamo za guse jer su neki vjernici, a ja, eto, nevjernik?

Nije obavezno uvijek reci nekome kada se s njim/njom ne slazes. Pogotovo ako taj neko u svojim stavovima nije agresivan. Nije obavezno nekoga ni pohvaliti (ako se s njim/njom slazes), al' ponekad je, za promjenu, lijepo osjecati se kao covjek koji je u stanju da prevazidje razlike - zarad' slicnosti :)

Eto, (ovo tek da potvrdim pravilo) vidis, ja mislim da ovo:
Jedino u cemu se slazem je tvoja usporedba sa pepeljugom i slicnim pricama ZA MALU DJECU u kojima postoji nekakvo "naravoucenije", puno mudrosti koje jedan skepticni agnostik ocigledno ne razumije! Valjda prerastao!


sto neko gore napisa, zasluzuje da se prokomentarise. Neko kome su mitovi, legende i price (ovo je 'naucna degradacija' - ovim redoslijedom) nesto nerazumljivo i uglavnom za malu djecu - pokazuje, ne da je autor skepticni agnostik, nego da je autor poprilicna neznalica na polju antropologije. Komparativna mitologija kao studijska disciplina postoji odavno, i velicine poput Dumezila, Kampbela, Frojda i Junga su provele godine svoga zivota istrazujuci tako bezvrijedne stvari :oops: .
Mnogo je vrijednije biti 'antiprotivan', posebno kad je sagovornik vjernik :D
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#68

Post by KOGOD KADGOD »

Shoshana wrote:Jasta radi nego sumLJivo :D

Priznajem da prepucavanje, sukanje i pljuvanje ima svojih cari, ali kod mene je, ipak, sve prema zaslugama.

Ja se u mnogim stvarima ne slazem sa Kogod kadgod. Osnovi pogleda na svijet su nam dijametralno suprotni. No, u mnogim nam se stvarima stavovi podudaraju (iako su premise razlicite), kao na primjer, u ovoj temi.

Ali kakav je smisao hvatanja za (u ovoj raspravi) nebitne sitnice? Zar nije lijepo ako se ponekad s nekim i slazes? Ili treba apriori da se hvatamo za guse jer su neki vjernici, a ja, eto, nevjernik?

Nije obavezno uvijek reci nekome kada se s njim/njom ne slazes. Pogotovo ako taj neko u svojim stavovima nije agresivan. Nije obavezno nekoga ni pohvaliti (ako se s njim/njom slazes), al' ponekad je, za promjenu, lijepo osjecati se kao covjek koji je u stanju da prevazidje razlike - zarad' slicnosti :)

Eto, (ovo tek da potvrdim pravilo) vidis, ja mislim da ovo:
Jedino u cemu se slazem je tvoja usporedba sa pepeljugom i slicnim pricama ZA MALU DJECU u kojima postoji nekakvo "naravoucenije", puno mudrosti koje jedan skepticni agnostik ocigledno ne razumije! Valjda prerastao!


sto neko gore napisa, zasluzuje da se prokomentarise. Neko kome su mitovi, legende i price (ovo je 'naucna degradacija' - ovim redoslijedom) nesto nerazumljivo i uglavnom za malu djecu - pokazuje, ne da je autor skepticni agnostik, nego da je autor poprilicna neznalica na polju antropologije. Komparativna mitologija kao studijska disciplina postoji odavno, i velicine poput Dumezila, Kampbela, Frojda i Junga su provele godine svoga zivota istrazujuci tako bezvrijedne stvari :oops: .
Mnogo je vrijednije biti 'antiprotivan', posebno kad je sagovornik vjernik :D
"Dje me nadjeeee....!" :-D

Postovanje ovako objektivnom gledanju i diskriminantnom opoziranju.

Vidis, @shosh, od kako se prikljucih ovom forumu, pokusavam da nadjem neke teme i stavove sa kojima bi se slozila (vecina) nas, a na koje bi mogli da nadogradjujemo, da je obogacujemo a time i nase shvatanje - da se ne mora bas svaki put razilaziti u misljenjima oko neke sitnice ili cak gramaticke greske.

I, interesantno, evo nas razgovaramo o necemu sto je sasvim "obicna" stvar, sa kojom se svi na neki nacin manje-vise mozemo poistovjetiti - medjutim, toliko je "uvrijezena" pretpostavka da je "obavezno" ne sloziti se sa nekim - da se neko mora fakticki "ispricavati" odredjenima i objasnjavati ako, i zasto, slucajno u necemu ima isto misljenje kao neko drugi?

U stilu, "eto, ja se obicno ne slazem ali se u ovom slucaju slazem..." - sto je apsurdno... - Citat@sh:"al' ponekad je, za promjenu, lijepo osjecati se kao covjek koji je u stanju da prevazidje razlike - zarad' slicnosti "

Iako si ti na veoma lijep nacin objasnila da si civilizovana osoba koja nije "opozicija" opoziranja radi, ipak, kao da se, na neki nacin, "ispricavas" nekome za to... Zasto?... Pa to je tvoje pravo kao i svacije drugo.

Nazalost, vise se takve otvorenosti i realisticnosti nalazi kod onih koji sebe ne smatraju "velikim vjernicima" ili vjernicima ikako, - dok bi bas to trebalo da bude jedno od prvih svojstava vjernika... meni je to sumnjivo... 8-)

Lijep je primjer, definitivno, kako treba da se gleda na stvari opcenito, da trebamo biti otvorena uma i imati u vidu da ako nemamo isto misljenje na jednu temu to ne znaci da se i u svemu ostalom "obavezno" ne slazemo - ali mi ipak nismo "duzni" da objasnjavamo zasto smo se slozili u necemu sa nekim s kim se "obicno" ne slazemo, argumentima koji nadogradjuju temu - da, - ali bar ne kao "isprika" nekome "trecem"....

Zasto se toliko "plasimo" makar u necemu imati isto ili slicno misljenje?... zasto je to "sumnjivo"?...

Hvala na lijepom komentaru i doprinosu ovoj temi koja se tice svih nas (osim naravno onih kojih se "obavezno" ne tice)...
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#69

Post by KOGOD KADGOD »

pisko wrote:Baš je fino kad se ljudi lijepo slože.Sve sama finoća - ono hvala, izvini, izvini ti itd., ali mislim da treba malo preoblikovati ovu idilu.
Kod ozbiljnih ljudi nema naive tipa:
//Zašto toliko smeta moje mišljenje onima sa kojima dijelim ista vjerovanja//
ili
//Zašto onda ovakvo "okomljavanje" na jednu osobu (a ne samo na njen stav)?//

Dakle, radi se o potpuno pogrešnoj(svjesnoj ili nesvjesnoj) percepciji @KADGOD, jer ovim osobama s kojima ona dijeli ista vjerovanja stalo je do nje.Naravno da im smeta njeno mišljenje, ukoliko je ono pogrešno, i naravno da ih brine osoba-vjernica koja toliko luta.
A kad smo već na ovoj priči oko prava prosuđivanja, na koju su se potpuno nepotrebno nabacivale nekave tirade o obrazovanju itd.,
ja ću upravo u ovom slučaju posegnuti za tim pravom.
Već sam rekao da tome nerado pribjegavam iz prostog razloga što je riječ o prilično složenom procesu, koji u sebi u najmanju ruku objedinjuje: uvid, analizu i određen stav koji potom treba da se izrazi u preporuci, savjetu, a u ekstremnom slučaju i u naredbi.
Niko ne voli da mu ''solimo pamet'' pa je zbog toga i učinak našeg
prosuđivanja vrlo diskutabilan i nepredvidiv.
Helem, u ovom slučaju za mene, koji svoj misaoni ciklus baziram na navedenoj sistematici, nema dileme u pogledu izvjesne @KADKOD – tvoja zabluda po pitanju hadisa, šerijata i ostale islamske nadgradnje je evidentna i ukoliko imaš volju za daljim forumskim opservacijama tu zabludu trebaš i javno priznati.
Osvrni se na sve rekacije ljudi koji su branili hadise i vidjet ćeš da je ovo ispravna preporuka.Ispitivati vjerodostojnost hadisa možeš nesmetano u za to specijalizovanim institucijama najvećih islamskih centara u Kairu, Medini, Teheranu, Kuala Lumpuru itd.,
jer jednostavno nemaš prava olahko pristupati islamskoj nauci.
Dakle, dovoljno je samo da priznaš zabludu i to će ti biti lahko, ukoliko si pojedinac, a ne revizionistički inženjering.
Samo nakon tog čina može uslijediti prijateljska finoća s moje strane.
Hvala vama sto je vama "stalo" do mene, da nije ne biste se mogli ni nazivati vjernicima.

Medjutim, osjecaj je uzajaman, i da meni nije stalo do vas, ja ne bih uopste iznosila ovu temu jer znam dobro kakav je stav tradicionalista prema njihovom tumacenju Islama (i sama sam, ponavljam, dugo bila jedna od njih[vas]).

Ipak sam ja malo "drugacija" u smislu da me je Bog iz nemuslimanske porodice i sredine, u kojoj sam ocajnicki trazila Istinu, izveo, polahko, i iz pocetka neprimjetno, na Pravi Put, i jedno vrijeme jesu uspjeli da mi navuku "vunu" preko srcanih ociju, ali posto ja nisam trazila ono sto su "preci" ostavili nego Boziju Istinu u njenom najcistijem obliku i Boziju vjeru u obliku kojim je On najvise zadovoljan, On mi je dao da saznam svari koje vecina ne sazna, niti trazi, niti zna da postoje - i nikakva zahvalnost Njega nije dostojna, jer On daruje bez racuna kome On hoce....

I da mi nije te iskrenosti i zelje za Istinom, muslimani (ne Islam nego muslimani) bi me svojim akhlaqom (ponasanjem) davno otjerali od sebe i Islama opcenito. Ali, kao sto i u ovoj temi napominjem, ja ne prosudjujem Islam po tome sta rade muslimani - jer su to dva potpuno razlicita pojma - i za to se mogu samo Bogu zahvaliti...

I ja, takodje, brinem da se tumacenje Islama kojem ste vi i kojem je vecina nas iskljucivo izlozena, u stvari izobliceno tumacenje koje je "prezivjelo" zahvaljujuci razlicitim historijskim faktorima, tako da i ucenjaci ni sami nisu svjesni tog izoblicenja (a i kad jesu ne usudjuju se, osim rijetkih, da to javno iskazu radi posljedica po njihov status, ugled medju ostalim tradicionalistima kao i gubljenje sljedbenika - oni rijetki medju rijetkima koji su se bojali Bozijeg nezadovoljstva vise nego nezadovoljstva vodece tradicionalne uleme, i javno iznosili masovnu zabludu i izoblicavanje Islama u svrhu prilagodjavanja vladajucem hilafetu, su bili "ekspres" usutkani i "uklonjeni" sa scene pod, naravno, proklamacijom da su postali "otpadnici" (murtaad) koji su odbili da se "pokaju" za svoje javne izjave. Mnogi su pogubljeni na razne nacine, od obezglavljavanja do spaljivanja na lomaci...

A pogubljeni su samo zato sto su, nakon dugogodisnjeg izucavanja Islamskih nauka uvidjeli kad i kako je doslo do udaljavanja od Objave i izoblicavanja originalnog Islama (cega su mnogi ucenjaci u stvari svjesni ili neminovno postanu svjesni nakon godina izucavanja ali to javno ne iskazuju iz gore-navedenih razloga) i njihove ljubavi prema Bogu, Bozijoj Objavi, Poslaniku koji je donio Objavu i cijelom ummetu kojem se masovno navlacila "vuna" preko ociju...

Islamska literatura je isprva bila zasnovana samo na Qur'anu (Objavi) i objasnjenjima dublji i nekih (tada nepoznatih) znacenja akoja je obuhvatala od duhovnih znacenja do raznih naucnih objasnjenja isareta (ukaza) koje se navode u Objavi.

Medjutim, prije oko 700 godina (tj. malo nakon pocetka zapisivanja raznoraznih prepricavanja [hadisa]) daljnje objasnjavanje Qur'ana je "obustavljeno" od strane tradicionalista koji su drzali da je Qur'an "dovoljno" objasnjen, da se nema vise sta dodati niti dalje tumaciti. Tadasnja ulema (koja je naravno ishod vladajuceg hilafeta) je "zakljucila" da nakon dotadasnjeg tefsira (tumacenja) niko ne smije da tumaci Qur'an, bez obzira na okolnosti.
Ovdje govorimo o tumacenjima ljudi ("ucenjaka") koji jos nisu znali ni dio znacenja Qur'ana niti su bili svjesni ogromnog dijela objasnjenja Bozijeg stvaranja, a koja su se kasnije objelodanila (a radi kojih su mnogi pogubljeni kao "otpadnici"). Ako neko tu vidi logiku i progres, bujrum, ja je ne vidim (vise).

Hvala Bogu, dosla su vremena kada se moze javno reci potpuna i cista Istina, ali nazalost, i danas, oni koji je srcano (mnogo hrabrije od mene) proklamiraju - ubrzo nadju metak ekstremista i njihovih tjelohranitelja terorista... Ne bi me zacudilo da su neki ovdje i sami sebi dozvolili da pomisle da bi tako nesto meni "trebalo"...

Ja sam ukazala na ove cinjenice, koliko mi to dozvoljava moje stanje a Bog zna svacije okolnosti - a na onima kojima je ukazano je da odluce da provjere za sebe (historija, znanje i informacija je danas na raspolaganju vise i otvorenije nego ikada u historiji covjecanstva zahvaljujuci ovom pronalasku, intrnetu, koji je samo Bog dozvolio da se izumi iako, kao i sve drugo, neki ga koriste u lose neki u dobre svrhe) i "iskopaju" Istinu sakrivenu ispod velova tradicije - ili da nastave dalje bez preispitivanja tumacenja koja su im stoljecima "servirana" i da se drze sistema "mi smo nasli nase pretke" da tako cine...

Ni jedan vjernik (sto se mene tice) se ne smatra "nevjernikom" (kjafirom) koju god ideologiju slijedio, ukljucujuci tradicionalno tumacenje islama, dokle god je ISKREN u svojoj namjeri da se Bogu pokori kako najbolje zna i umije.

Za razliku od tradicionalista koji jedni druge (kao npr. vehabije ili shi'ije) i bilo koga ko se s njima ne slaze, zacas etiketiraju "kjafirom" (nevjernikom), "munafiqom" (licemjerom) ili "murtaadom" (otpadnikom), ja se ne bih usudila nikoga nazvati bilo kojim od tih izraza jer samo Bog, i jedino On, zna ko je kakav i ko ima kakvu namjeru u srcu.
Mozemo se truditi da ukazemo na zabludjela ubjedjenja istih, ali su svi vjernici koji sebe smatraju vjernicima osim onih koji jezikom govore a srcem ne vjeruju - a i njih mozemo samo prepustiti Bogu i Njegovom sudu.

Naravno (da ne bude opet kao u vezi sa "prosudjivanjem" ljudi a ne djela), svako ko otvoreno cini zlocin ili za koga postoje svjedoci da je cinio zlocin ili kriminal je odgovoran dunjaluckom sudu kao i Bozijem.

Sto se tice tema o hadisima ili tradicionalnom tumacenju Islama - za mene su one zatvorene jer moj cilj nije da bilo koga ubjedjujem da sam ja "u pravu" a neko drugi "u krivu", moj cilj je bio samo da ljudima iznesem ovaj stav za koji se uglavnom nije znalo radi ogranicavanja pristupa ralicitim tumacenjima opcenito, i da time jednostavno ljudima dam do znanja da postoji savremeno i napredno tumacenje koje poziva na jedinstvo vjernika pod Uputom Bozije Rijeci i na njihovu slobodu sto se tice stvari i djelatnosti koje nisu dio vjere nego svakodnevnice koja se konstantno mijenja sa vremenom.

Tako da se ne osjecaju "krivim" ako ne puste bradu, ne pokrivaju kosu, ne klanjaju tri puta vise nego sto Bog od njih ocekuje i sl. a sto im se "nabija" na savjest u skoro svakom vazu ili hutbi dok im se prijeti vatrom za ono za sta Bog to ne cini i obecava Dzennet za djela koja Bog od nih ne ocekuje - dok se ono sto Bog od njih ocekuje jednostavno ne spominje ili rijetko i van konteksta (kao izbjegavanje razdora i dijeljenja na stranke, pozivanja na ono sto je svima zajednicko [ukljucujuci ehlul-kitaab, tj. hriscane i jevreje], slijedjenje Bozije Objave i samo nje u vjerskim aspektima, koristenje isareta (ukaza) u Objavi za napredak svih grana nauke itd.)

Samo jedan historijski primjer:

Nemojte misliti da se predislamski narodi nisu pozivali na svoje ugledne ucenjake idolopoklonstva koji su imali "jake" argumente kao "ne obozavamo mi idole nego ono sto oni pretstavljaju" i slicno.
I oni su imali svoje "autoritete" koji su stoljecima izucavali drevne tradicije i izoblicene religije i koji su se smatrali "strucnjacima" na temu religije - pa kada je Muhammed donio Objavu, Qurejsije i ostale mekkelije su mu isto govorili, "zar da ti znas bolje od nasih svestenika koji su cuvali nase tradicije tolika stoljeca, zar da slijedimo tebe kao da su nasi preci bili svi u zabludi pa i najpoznatiji svestenici i ucenjaci drevne religije? Zar su nasi ucenjaci svi neznalice i njihovo izucavanje im nista nije koristilo?".....

I proganjali su ga, jer je pozivao ka Jednom Bogu, jednom od 365 "ilaaha" (bozanstava) i zvao ka Jednom - kojeg su i sami poznavali kao Al-ilaah (Allah) ali su smatrali da je On samo jedan (vrhovni) od ostalih bozanstava koja su pretstavljala Njegove atribute.

Naravno, razlika je u tome sto muslimani danas znaju da je Bog jedan, i to nije povod njihove zablude, nego to sto su se poveli za svojim "precima" i pored Bozije Objave uzeli jos jedan izvor vjerskih zakona sto je unijelo ocit i strasan razdor medju njih - a koji one vide kao "normalno" iako Qur'anom Bog puno puta opominje da se ne razdvajaju da se drze Bozijeg uzeta (Objave), itd...

Tako da, vidis, iz ljubavi, i sto mi je stalo do svih vjernika i ne samo meni nego svima kojima je Bog podario odgovore na njihove molitve za cistom Istinom bez i zerre umijesane neistine, i podario im da uvide svoju zabludu u kojoj su trazili druga pripovjedanja o vjeri pored Bozijeg i druge izvore vjerskog zakona pored Bozije Objave, iz tih razloga sam i iznijela stav svima koji imaju priliku da ga procitaju. I ne mogu se dovoljno zahvaliti, niti icim uzvratiti ni djelic ove ljepote Istine u njenom punom sjaju....

Tebi je zao mene jer mislis da sam "zalutala" ali ja mogu samo da molim Boga da svakome podari iskrenu zelju da znaju - ne ono sto im se servira kao Istina - nego ono sto Bog zna da je Istina, potpuna i bez velova nanesenih od strane ljudi.

Medjutim, ima nesto mnogo kompleksnije i dublje u ovom stavu koji nije "moj" nego, kako sam vec pomenula, stav mnogih ucenjaka islama kroz historiju, a koji su se borili za odrzavanje originalnog Islama kao progresivnog, naprednog, sa svakim vremenom savremenim nacinom zivota. Borili su se protiv tradicionalizovanja Islama, koji je pocinjao da biva - i na kraju postao po sistemu "nasli smo nase pretke" da tako rade...

Posto tema nije o hadisima ili historiji Islama, a forum je o SVIM religijama a ne isljkucivo o Islamu, ovdje bih prekinula daljnje objasnjavanje misljenja sa kojim se licno slazem. Ako postoji potreba, mozemo se obratiti odredjenoj temi na odgovarajucem mjestu.

Ovdje samo odgovaram na citirani komentar, a i dodajem da se ovako (kako to cini autor citiranog komentara) definitivno ne pokazuje "briga" i "ljubav" prema braci / sestrama po vjeri - tj. sistemom "ako prihvatis nas stav - bicemo "fini" a ako ne necemo biti "fini" i uljudni, iako to mozemo biti prema onima koji hule na Boga i vjeru otvoreno, kao i provociraju nas i nasu vjeru direktno"...

Boziji Mir, Milost, Blagoslov i Uputa (hidajet) neka je sa svima.
pisko
Posts: 211
Joined: 31/03/2006 22:04

#70

Post by pisko »

Zalosno mala - znaci ipak si na specijalnom zadatku.
Nema veze, ali zapamti da se istina i zabluda jos uvijek mogu raspoznati.
Ti si svjesna da to uskoro nece biti moguce, nestrpljiva si i likujes kroz svoje beskonacne tekstove, u kojima kao da se obracas maloumnicima.
No, svako ima mogucnost da ispliva, pa zasto bi to bilo i tebi uskraceno.
Vec sam ti rekao gdje da trazis istinu o onome na sto se tako gnusno obrusavas.
Tvoje vidjenje tradicionaliste ne odudara puno od vehabijskog.
Kad si vec natuknula o terorizmu, reci cu ti da jedan tradicionalista nikada ne moze braniti samoubistva koja svjedocimo.Opravdanje za to neces naci ni u najslabijem i najnepouzdanijem hadisu.Muslimanima, i svim ostalim ljudima, dostojanstvo je imperativ i npr. jedan Palestinac zavrjedjuje oruzje da se brani a ne da 50 godina baca kamencice na onoga ko ga ubija.Dakle, dostojanstven otpor i borba su takodje tradiscionalisticki postulati i recidivi sunneta i hadisa.
Znaci, ukazujes na gresku tamo gdje je nema i zbog toga radije tu silnu energiju usmjeri da islamske velikase natjeras da se ponasaju u skladu sa Objavom, sunnetom i hadisom.
Islam ne pocinje ni od mene ni od tebe i zato se okani manipulacija.
Nema ekskluzive kod Boga Uzvisenog, pa da mi kao jedinke pred ovim ljudima mozemo ustvrditi da smo u Njegovoj milosti.
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#71

Post by KOGOD KADGOD »

pisko wrote:Zalosno mala - znaci ipak si na specijalnom zadatku.
Nema veze, ali zapamti da se istina i zabluda jos uvijek mogu raspoznati.
Ti si svjesna da to uskoro nece biti moguce, nestrpljiva si i likujes kroz svoje beskonacne tekstove, u kojima kao da se obracas maloumnicima.
No, svako ima mogucnost da ispliva, pa zasto bi to bilo i tebi uskraceno.
Vec sam ti rekao gdje da trazis istinu o onome na sto se tako gnusno obrusavas.
Tvoje vidjenje tradicionaliste ne odudara puno od vehabijskog.
Kad si vec natuknula o terorizmu, reci cu ti da jedan tradicionalista nikada ne moze braniti samoubistva koja svjedocimo.Opravdanje za to neces naci ni u najslabijem i najnepouzdanijem hadisu.Muslimanima, i svim ostalim ljudima, dostojanstvo je imperativ i npr. jedan Palestinac zavrjedjuje oruzje da se brani a ne da 50 godina baca kamencice na onoga ko ga ubija.Dakle, dostojanstven otpor i borba su takodje tradiscionalisticki postulati i recidivi sunneta i hadisa.
Znaci, ukazujes na gresku tamo gdje je nema i zbog toga radije tu silnu energiju usmjeri da islamske velikase natjeras da se ponasaju u skladu sa Objavom, sunnetom i hadisom.
Islam ne pocinje ni od mene ni od tebe i zato se okani manipulacija.
Nema ekskluzive kod Boga Uzvisenog, pa da mi kao jedinke pred ovim ljudima mozemo ustvrditi da smo u Njegovoj milosti.
Ma, ne mislim na takav terorizam, ba, k'o da je teror samo jedne vrste o k'o da je terorizam samo to sto ti poznajes.

Od irskih terorista do libijskih do ekstremnih hriscanskih sto ubijaju doktore i bombarduju klinike za prekid trudnoce - svaki akt nasilja koji je izvrsen samo radi necijeg ubjedjenja ili jednostavno radi toga sto je neke rase, nacije, spola isl. a ne radi toga sto je sam nekog ubio (za sta opet postoji zakon) je teroristicki.
Napadanje djevojaka na ulici samo zato sto nisu obucene kako neki smatraju da je ispravno, je bas to - terorisanje.

A to, da sam ovdje "po zadatku" 8-) ala "woman in black" - ne bih onda ni o cemu drugom govorila i ni u koju drugu temu se ukljucivala - nego bih stalno "ozivljavala" tu temu o hadisima da bi ostala na vrhu "liste" i na tu temu - a ima toliko toga neiskazanog - bih iznosila sve vise informacije ,-kao @NIN sa evolucijom (da nije i on na zadatku? 8-) ) i to bih mogla uciniti i niko mi ne bi "branio" jer je forum otvoren.

Vec sam rekla, da, pored ostalih zanimljivih tema, bilo mi je zadovoljstvo pokrenuti i tu temu, a dalje neka svako sebi, ako hoce i zeli, trazi dalju informaciju.

I, bilo bi mi drago da, kada diskutujemo o drugima temama, na moje komentare ne unosite "obavezno" temu hadisa (kao na temu "kurbani" ???, ili o "prosudjivanju"???).

Kako bi bilo da svaki vas komentar drugi odgovore prvo pominjuci, "to je zato sto si musliman, zato tako mislis" (da je neki TV program bio dobar npr) ili "zato sto vjerujes u Boga zato tako kazes" (da je poskupilo gorivo npr.) Kakve veze ima to sta ti vjerujes, direktno, sa cijenom paradajza?

Imamo svi pogled na razne probleme i tekuce teme koji nisu povezani direktno sa nasim ubjedjenjem - tako da je nase misljenje o tome jednostavno to - nase misljenje.

I gdje si vidio da se ja "gnusno" na bilo sta "obrusavam"? Daj mi JEDAN primjer. Samo JEDAN.
Ako se iko pridrzava granica objektivnosti i uljudnosti - ja to pokusavam.
A ako nesto i pogresno iskazem - ne ustezem se od izvinjenja jer ako vidim da nisam u pravu, da sam pogresno shvatila ili da sam pogresno shvacena - ja to i prihvatim i pokusam ispraviti.

p.s. vehabije i jesu tradicionalisti samo ekstremni vise nego "prosjecni" - sve grupe i sekte koje postoje u danasnjem muslimanskom svijetu su u okviru tradicionalizma zato se i kaze da su se podijelili samo radi raznih hadisa a ne radi Bozije Objave - osim onih koji su se oslobodili toga (tradicija - pogledaj ispravno znacenje) i ne slijede tradicije (u vjeri) osim Bozije "tradicije" i Njegove Objave a medju njima nema grupa i sekti (kao sto ih nije bilo ni u vrijeme Poslanika).

Ima mnogo muslimana (kao i ehlul-kitab) koji sami ne pridaju vaznost nesigurnim izvorima nego se drze osnovnih Bozijih zakona i pravila - oni su dio "pokorenika" Bogu, i izvan tradicionalizma, iako toga nisu ni svjesni.

Da Bog podari svima sto je najbolje, a nije za svakog ista stvar "dobra"...
On zna najbolje, On jedini i zna sigurno i Njegova je Rijec sigurna (za one koji u nju vjeruju).
Habib
Posts: 24
Joined: 14/08/2006 23:59

#72

Post by Habib »

KOGOD KADGOD wrote:...
- sve grupe i sekte koje postoje u danasnjem muslimanskom svijetu su u okviru tradicionalizma zato se i kaze da su se podijelili samo radi raznih hadisa a ne radi Bozije Objave - osim onih koji su se oslobodili toga (tradicija - pogledaj ispravno znacenje) i ne slijede tradicije (u vjeri) osim Bozije "tradicije" i Njegove Objave a medju njima nema grupa i sekti (kao sto ih nije bilo ni u vrijeme Poslanika).
Dali je istina da medju ovom grupom koja se oslobodila slijedjenja tradicije nema raznih grupa, vec svi oni npr klanjaju namaz na potupno isti nacin (pocevsi od drzanja ruku na grudima ili pojasu pa nadalje)?
Iz toga onda pitanje - na osnovu cega su izabrali npr to jedinstveno drzanje ruku u namazu, na osnovu ajeta, ili neke tradicije (hadisa)?
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#73

Post by Shoshana »

pisko wrote: Dakle, radi se o potpuno pogrešnoj(svjesnoj ili nesvjesnoj) percepciji @KADGOD, jer ovim osobama s kojima ona dijeli ista vjerovanja stalo je do nje.
Aaaaaaa, a ja jadna mislila kad te neko naziva tupim, glupim, mahnitim, vehabijom, dnom dna, supljim, azdahom i pshihijatrijskim pacijentom (ovo skupih sa teme o hadisima, nako, ocas, u dvije minute) - da te on vrijedja :shock: :oops:

E, jadna sam ti mahnita i ja. :oops: Oni to, bolan, iz ljubavi i od brige puste :roll: Ja sva sreca pa su pravovjerni, da su kojom pustom nesrecom inkvizitori - kosti bi lomili... od silne ljubavi.

Dobro ono neko rece, da je Muhamed ovako propagirao svoju vjeru, ni zenu rodjenu ne bi obratio...
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#74

Post by KOGOD KADGOD »

Habib wrote:
KOGOD KADGOD wrote:...
- sve grupe i sekte koje postoje u danasnjem muslimanskom svijetu su u okviru tradicionalizma zato se i kaze da su se podijelili samo radi raznih hadisa a ne radi Bozije Objave - osim onih koji su se oslobodili toga (tradicija - pogledaj ispravno znacenje) i ne slijede tradicije (u vjeri) osim Bozije "tradicije" i Njegove Objave a medju njima nema grupa i sekti (kao sto ih nije bilo ni u vrijeme Poslanika).
Dali je istina da medju ovom grupom koja se oslobodila slijedjenja tradicije nema raznih grupa, vec svi oni npr klanjaju namaz na potupno isti nacin (pocevsi od drzanja ruku na grudima ili pojasu pa nadalje)?
Iz toga onda pitanje - na osnovu cega su izabrali npr to jedinstveno drzanje ruku u namazu, na osnovu ajeta, ili neke tradicije (hadisa)?
Bas u tome i jeste stvar - kako god neko smatra da je ispravno staviti ruke i slicne "razlicitosti" - sve su prihvatljive i niko nikom ne namece svoj stav - jer ako je Bogu vaznija "khushu" (koncentracija) u namazu (vidi sura El-Ma'uun, pocinje sa "ere ejtelledzii"...) i detalji su u Quranu ("oni koji stoje i poklanjaju se i sedzdu [prostraciju] cine") a taj isti nacin molitve (tj. te tri pozicije i po tom redoslijedu) je nepromjenjen od doba Ibrahima ("a vasa je vjera vjera Ibrahimova").

Kada se svi slazemo u OSNOVNIM pozicijama (koje je Bog naveo) ili u vremenima namaza (takodje pomenuti u Qur'anu) - to da li neko spusti ruke kraj tijela, preklopi ih na prsima ili ispod stomaka ili na stomaku - ne smije postati uzrok razdvajanja .

Vjernik STOJI mirno na namazu i uci ono sto nam je Bog objavio kao KLJUC (el-fatiha , fath=kljuc, otvaranje) pa se POKLONI i slavi Boga (kako je On naveo "slava Bogu Gospodaru Mocnom" (subhane rabbijel azim) i POROSTRACUJU cini i slavi Boga kako nam je dao rijeci (subhane rabbijel e'ala) - a u svakoj religiji, od budista do muslimana prostracijom se smatra spustanje cela na zemlju, pred (za vjernike u Njega - Bogom i nicem/nikom drugim) a za odilopoklonike kome se vec "klanjaju" - i sta se moze "prigovoriti" onom koji obavlja ono sto je Bog odredio i kada je odredio?

(za one sto se bune da ne dajem brojeve ajeta: - da cesce proucavate Qur'an (i prevod i aoriginal), ne bi vam zvucalo nepoznato)

Znaci nije MORANJE da se klanja na potpuno isti nacin i nema drugog osnova koji je "jedinstven" osim Objave koja je poslata Muhammedu (i to je bila SVRHA njegovog poslanstva) a to ne moze postati uzrok grupacija i podjele. Tako je i sa ostalim ibadetom (bogosluzenjem).

Primjer: ako ti stanes u namazu kraj nekoga, on nece (ako je ispravan vjernik koji se pridrzava Bozije Objave) obracati paznju na to kako ti stojis jer bi to pokvarilo njegov khushu (koncentraciju) ili kako se poklonis i sedzdu ucinis (kakav god da je razlog zasto bas tako radis da li sto si procitao hadis li sto ti je tako najlakse da se skoncenrtises).
Ili, ako si ti obukao neko odijelo kakvo god - niko nece obracati paznju na to i da li si se obrijao ili nisi (opet, kakav god da je tvoj razlog) - jer bi time odmah prekrsili Bozije pravilo o "ogovaranju" drugih (a sto je nazalost tako "normalno" a sto je Bog poistovjetio sa "jedenjem tijelesnih ostataka svojeg mrtvog brata", ...(fuj...).
Koliko se ljudi pridrzava ovog detalja (sto je bas detaljno obrazlozenje za koje nam nije potrebno nikakvo dodatno)?

Zar ne bi bilo lijepo biti medju bracom i sestrama po vjeri i znati da te niko ne "promjerava" trazeci ti "mahanu" (kako je to bio slucaj sa vjernicima za Poslanikova zivota)?

Zato cu ja, npr., odgovoriti tebi i reci sta mislim a ne tamo preko PM ogovarati da si 'vaki i 'naki s nekim trecim. Ako te zelim bolje bolje shvatiti, a neko drugi je procitao vise tvojih postova, mogu upitati kako neko vidi tvoj stav opsirnije gledano, da bih mogla da budem "fer" i pokusam te shvatiti na nacin na koji ti to ocekujes. Ali da o tebi "tracam" ili da se s nekim "udruzim" protiv nekog tvog stava i slicno - pa Bog sve vidi i sve zna, i On je dovoljan Svjedok.

Ako se ne grupisemo i ne razdvajamo oko najvaznijih vjerskih obreda - kako bi se onda mogli grupisati oko toga ko sta oblaci, koliko daleko treba putnik da ode da bi se smatrao "putnikom", u koju "klasu" spada neki grijeh (sta je grijeh Bog je jasno rekao, a ljudi imaju dovoljno shvatanja sociologije i psihologije da dodju do zakljucaka sta je negativno a sta pozitivno za pojedinca kao i za zajednicu), i da li nosi bradu (molim te fino, i to je klasifikovano kao "grijeh" tj. brijanje - "mekruh", Boze sacuvaj), i slicno?

Nema se sta podjeljivati kada svako ima pravo da se nosi kako mu odgovara (dokle god je, kako Bog kaze u Objavi "a najbolja odjeca je taqwa (bogobojaznost), ili "neka vjernice produze svoju odjecu i zagrnu prsa svoja") - sta je tu nejasno? Kada smo medju ljudima da ne nosimo kratku odjecu i da ne otkrivamo, toliko moderni, tzv. "dekolte".
A kakve boje, kojeg kroja (svako vrijeme ima svoje oblacenje, narocito sa izumom novih materijala, u vrucim krajevima oba spola pokrivaju glave da bi se zastitili od sunca i ocuvali kozu od stetnih zraka) - ako Bog to nije detaljisao znaci da ne trebamo ni mi, - kako god hoce da li suknju ili pantalone ili haljinu - ako nije kratka (a kratko je isto relativan pojam u skladu sa vremenom) sta se imamo dijeliti na "one koje nose do listova" i"one oje nose do clanaka"?
Ako je osoba prijazna, postena, korisna po zajednicu, ne ogovara druge itd. - to je cini "dobrim drustvom" ili obratno.

Da "odijelo cini covjeka" je stara izreka, kojom se misli da ako se siromah ili neko inace "opustena" ponasanja, obuce u elegantno odijelo - izgleda kao bogatas ili "gospodin" - sto ce mu dati da potsvjesno i pocne da se ponasa kao "gospodin".

Zato mnogi daju veliku vaznost "islamskom" (citaj "arapsko" tradicionalno odijelo - koje oni ne nose izvan Arabije samo sto to malo ko primjeti) oblacenju jer se onda osjeca "muslimanskije" pa se pocne i ponasati u skladu sa tim.
Ko ima principe i iskrenost, kada zeli da poboljsa svoje ponasanje ili svoju bogobojaznost - njemu nije potrebno da ga drugi prvo neophodno "vide" kao takvog da bi postao takav - on se pozabavi unutarnjim "ciscenjem" i ihsanom (osjecajem da nas Bog vidi iako mi Njega ne vidimo fizickim ocima).

Kako se moze "razdijeliti" na grupe koje "ovako" ili "onako" klanjaju kada je prihvatljiv svaki nacin koji se drzi OSNOVA Bogom-objavljenih, jer ako On nije specificno rekao da se "mora" stati sa nogama rasirenim ili skupljenim - ko smo mi da namecemo to, makar se pozivali na bilo koji autoritet pored Bozijeg?

Ne moze doci do RAZDORA i PODJELE kada se drzimo Bozije Objave a ne smatramo "ispravnim" ili "neispravnim" kako neko sjedi (da li se naslonio kad jede ili ne, da li sjedi na stolici ili na podu ili ako god mu odgovara), da li jede rukom sa tri prsta ili priborom za jelo, i mali milion sitnica koje zaista cine razdor medju vjernicima - ako te pojedinacne izbore ne smatramo "vjerskim razlikama".

Makar samo POMISLILI da je onaj neko "u krivu" sto tako sjedi / jede / hoda - vec se u srcu stvorio osjecaj odbojnosti - a to je pocetak odvajanja / razdvajanja.

Narocito je problem kada se ne radi o tako sitnim stvarima, nego o krupnim, kao sto je kamenovanje ljudi koje nije Bog odredio (ni za sta). O ljudskom zivotu se radi i ako Bog nije odredio takvu kaznu ko moze biti veci autoritet od Njega?

Ili odsijecanje ruke (kada On kaze "posijecite", ovo smo vec objasnili - isti termin se koristi kod kradje kao i kod price o Jusufu i zenama koje su "posjekle" ruke svoje kada su ga vidjele), ima drugih primjera - ali da ne bude da "razvlacim"...
Ovo su velike stvari i veliki zulum (nasilje) koje Bog nije niti naredio niti odobrio (u kontekstu u kojem se to cini tj. kao dio "vjerskog zakona - serijata" i "vjerskih pravila i prava tj. fiqh-a"

Bilo kako da ruke stavi, (sto bi sad neko ubacio "da stavi ruke na straznjicu?")- naravno da vjernik nece da se "glupira" i da stoji na nepristojan nacin, zna se kako se stoji pred autoritetom - SKRUSENO i mirno (cak i dijete instinktivno tako stane kada mu se roditelj obraca ili neko stariji), vjernik se Bogu obraca i sa Njim "kontaktira" (sto je pravo znacenje "salaat"= "kontakt molitva") i treba ga se pustiti na miru i pozabaviti se sa svojim "razgovorom" i "kontaktom".

Kada smo na namazu - mi se Bogu obracamo, a kada citamo / proucavamo Boziju Objavu - On se nama obraca...

vjera i pokorenje Bogu je jednostavna u fizickom smislu samo je pojedinacni odnos izmedju vjernika i Gospodara kompleksan i taj odnos samo Bog poznaje u potpunom smislu i zato je vjernik "smiren" tj. "zadovoljan" svojim Gospodarem, jer je svjestan da Njemu ne mora nista "objasnjavati" niti Mu moze ikakve "izgovore" davati (ne moze se Bogu lagati, cak se i sebi moze lagati - ali Njemu ne) kao sto to moze ljudima (a ne mora)...

Kao sto rekoh, ova tema hadisa je pomenuta, otvorena, donekle argumentirana - i dalje je na svakome osobno da li zeli da sazna sta je ono sto Bog od nas ocekuje i sto On smatra vaznim, ili ne zeli da to sazna jer mu je dovoljno to sto mu je receno, sta Bog smatra vaznim, od strane drugih.

Ako neko zaista zeli da shvati sustinu jedinstvenosti svih vjernika - ima DOVA (trazenje od Boga) kao prvi korak tj. da molimo i trazimo ono sto je najbolje, da molimo za el-furqaan (sposobnost razlucivanja istine od neistine), ima informacija na raspolaganju, pa svojim putem pronadje ono sto zeli da shvati.

Boziji Mir, Milost i Blagoslov svima.
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#75

Post by Svemirski_Jebach »

hajd onako posteno...kako ti se da pisati toliko i odakle ti toliko vremena? :D :D
Post Reply