ima li smisla

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

8i23
Posts: 400
Joined: 02/01/2017 11:08

#51 Re: ima li smisla

Post by 8i23 »

Živjeti znači suočiti se s besmislicom, osjetiti svu težinu neizvjesnosti, a ipak se boriti za sve što znamo da je vrijedno." - Viktor Frankl
"Sve je besmisleno, osim smrti." - Fernando Pessoa
Besmisao je izvor kreativnosti, a kreativnost je izvor smisla." - Frank Barron
"Svijet je besmislen. Ali nema razloga zbog kojeg ne biste imali smisla u njemu." - John Green
"Besmisao je kao sjena. Slijedi te uvijek, ali moraš se okrenuti prema svjetlu da bi ga se riješio." - Tahereh Mafi
Besmisao je jedino što čovjeku preostaje nakon što je shvatio svu apsurdnost svijeta." - Albert Camus
"Besmisao je kao ogledalo u kojem se možemo vidjeti u svojoj potpunoj golotinji." - Friedrich Nietzsche
"Besmisao je naša sudbina. Ali možemo pronaći smisao u prihvaćanju besmisla." - Martin Heidegger
8i23
Posts: 400
Joined: 02/01/2017 11:08

#52 Re: ima li smisla

Post by 8i23 »

Nemirno je ljudsko srce tako dugo dok ne upozna ISTINU, tada nemira više neće biti, e da!
Ovo je izjava koja se često pripisuje različitim duhovnim učiteljima i filozofima, a govori o ideji da ljudi često osjećaju nemir u svojim životima dok ne otkriju istinu ili smisao svog postojanja. Prema ovoj ideji, kada osoba otkrije istinu ili svoju svrhu, taj nemir nestaje.

Istina i smisao života su složeni koncepti koji se razlikuju od osobe do osobe i ovise o njihovim vjerovanjima, vrijednostima i iskustvima. Neki ljudi mogu pronaći istinu i smisao u religiji, drugi u poslu, obitelji ili hobijima. Za neke ljude, otkrivanje istine i smisla može biti dug proces samospoznaje i introspekcije.

Važno je napomenuti da ljudski život često nije jednostavan i da će se i nakon otkrivanja istine i smisla života pojavljivati izazovi i poteškoće. Međutim, kada osoba pronađe svoju svrhu i zna što je za nju važno, može lakše prevladati te izazove i naći unutarnji mir.
8i23
Posts: 400
Joined: 02/01/2017 11:08

#53 Re: ima li smisla

Post by 8i23 »

Činjenice su besmislene. Možete koristiti činjenice da dokažete bilo što što je čak i izdaleka istina.
Za laž je potrebno dvoje. Jedan za laž i jedan za slušanje.
Na kraju, uvijek si sam. Ti si sve što imaš. To je poenta.
8i23
Posts: 400
Joined: 02/01/2017 11:08

#54 Re: ima li smisla

Post by 8i23 »

8i23 wrote: 10/02/2023 20:50 Image
FirefoxBosna wrote: 07/02/2023 17:16 pojasni malo, ima li smisla cega?
Počnete li izgovarati jebe mi se kao neku modernu magičnu mantru, promijenit ćete svoj život.
Reći jebe mi se je oslobađajuće. Prestajete se batrgati u svom životu i naprosto činite ono što vam se sviđa: ignorirati ono što vam svi govore i krenuti vlastitim putem naprosto je sjajan osjećaj.
U ovoj nadahnutoj i duhovitoj knjizi. John C. Parkin pokazuje kako je jebe mi se savršen zapadnjački izraz za istočnjačke duhovne ideje prepuštanja, odustajanja i pronalaženja istinske slobode u shvaćanju da stvari zapravo nisu toliko bitne (ako su uopće i bitne).
Ovo je duhovni način koji ne zahtijeva pjevanje, meditaciju, nošenje sandala ili jedenje mahunarki. Upravo je moć ovog modernog profaniteta savršen način da zapadnjake izbavi od stresa i anksioznosti koji dominiraju našim zagušenim životima.
Dakle, otkrijte kako reći jebe mi se svim vašim problemima i brigama. Recite jebe mi se svemu što biste trebali napraviti u životu i napokon učinite što zapravo želite, bez obzira na to što drugi o tome mislili. :zoka: :izet:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8128
Joined: 25/05/2013 23:49

#55 Re: ima li smisla

Post by apsidejzi »

8i23 wrote: 07/06/2023 00:41 Počnete li izgovarati jebe mi se kao neku modernu magičnu mantru, promijenit ćete svoj život.
Reći jebe mi se je oslobađajuće. Prestajete se batrgati u svom životu i naprosto činite ono što vam se sviđa: ignorirati ono što vam svi govore i krenuti vlastitim putem naprosto je sjajan osjećaj.
U ovoj nadahnutoj i duhovitoj knjizi. John C. Parkin pokazuje kako je jebe mi se savršen zapadnjački izraz za istočnjačke duhovne ideje prepuštanja, odustajanja i pronalaženja istinske slobode u shvaćanju da stvari zapravo nisu toliko bitne (ako su uopće i bitne).
Ovo je duhovni način koji ne zahtijeva pjevanje, meditaciju, nošenje sandala ili jedenje mahunarki. Upravo je moć ovog modernog profaniteta savršen način da zapadnjake izbavi od stresa i anksioznosti koji dominiraju našim zagušenim životima.
Dakle, otkrijte kako reći jebe mi se svim vašim problemima i brigama. Recite jebe mi se svemu što biste trebali napraviti u životu i napokon učinite što zapravo želite, bez obzira na to što drugi o tome mislili. :zoka: :izet:
Da bi iskreno rekao "jebe mi se" moras ispuniti jedan preduslov. Naime, moras se osloboditi okova "ocinske figure". Svi mi imamo potrebu za utocistem i po defaultu zelimo pobjeci u djetinjstvo i reakciju koju smo naucili tada: kada postane gusto, otac je taj koji rjesava problem. Nebitno jel treba izbaciti pauka iz kuce, il je lopov usao u kucu, jel se pokvarila kanalizaciona cijev, il treba mijenjati krov na kuci. Otac je uvijek bivao utociste. Neko ko rijesava stvari. Kada odrastemo, shvatimo da otac nije svemocan ali potreba za svemocnim bicem ostaje. Taj refleks iz djetinjstva gdje ce neko doci i rijesiti sve probleme koje imas je potreba za ocinskom figurom. Kasnije se to zamijeni bogom. Bog je taj koji ce uslisiti molitve. Ako nista, uslisice ih na drugom svijetu.

Ova potreba za svrhom je zapravo potreba za ocinskom figurom. Neko ce nekada rijesiti moje probleme. Strasno je zivjeti u svijetu gdje nema oca. Gdje si sam odgovoran za svaki problem koji imas. To zahtjeva krizu identiteta. Ja se sjecam kada sam se uselio u kucu tj kada sam prestao zivjeti kao podstanar. Dobar dio zivota sam bio podstanar kod jedne velike firme i oni su imali svoje domare koji su popravljali sve sto se pokvari. Kada sam se uselio u kucu i kada se desio prvi kvar, shvatio sam da ako ja to ne popravim, niko nece. To mozda jeste banalan primjer, ali je primjenjiv i na kompletan zivot.

Ako ne cuvas svoje zdravlje, niko nece. Ako ne vodiz obzira o svojoj ekonomiji, niko nece. Ako ne odrzavas imovinu, niko nece. Jedino sto ej konstanstno jeste entropija i ti moras da joj se opires dok si ziv. Ona ce sigurno pobijediti na kraju. Fazon je samo kako se ko nosi sa tom cinjenicom. Neko preuzme stvari u svoje ruke i pokusava da se odrzava na povrsini, a neko trazi figuru oca jal u svom ocu, jal u muzu tj bracnom partneru, jal u bozanstvima.

Svrha ne postoji. To je samo iluzija onih koji traze figuru oca i svjesni su da takva ne postoji, ali ne zele sami preuzeti odgovornost za svoj zivot. Mnogo je lakse svaliti istu na boga, sudbinu, zvijezde, karmu i slicne termine koji se u sustini svode na jednu te istu stvar. Alternativa tome jeste "jebe mi se". Ja cu uraditi ovako pa sta bude. ne mogu sve znati pa ako se ispostavi da je rezultat dobar, dobro i jeste. Ako se ispostavi da rezultat nije dobar - jebe mi se. Makar sam probao i preuzeo odgovornost za svoje odluke.
8i23
Posts: 400
Joined: 02/01/2017 11:08

#56 Re: ima li smisla

Post by 8i23 »

apsidejzi wrote: 07/06/2023 15:47
8i23 wrote: 07/06/2023 00:41 Počnete li izgovarati jebe mi se kao neku modernu magičnu mantru, promijenit ćete svoj život.
Reći jebe mi se je oslobađajuće. Prestajete se batrgati u svom životu i naprosto činite ono što vam se sviđa: ignorirati ono što vam svi govore i krenuti vlastitim putem naprosto je sjajan osjećaj.
U ovoj nadahnutoj i duhovitoj knjizi. John C. Parkin pokazuje kako je jebe mi se savršen zapadnjački izraz za istočnjačke duhovne ideje prepuštanja, odustajanja i pronalaženja istinske slobode u shvaćanju da stvari zapravo nisu toliko bitne (ako su uopće i bitne).
Ovo je duhovni način koji ne zahtijeva pjevanje, meditaciju, nošenje sandala ili jedenje mahunarki. Upravo je moć ovog modernog profaniteta savršen način da zapadnjake izbavi od stresa i anksioznosti koji dominiraju našim zagušenim životima.
Dakle, otkrijte kako reći jebe mi se svim vašim problemima i brigama. Recite jebe mi se svemu što biste trebali napraviti u životu i napokon učinite što zapravo želite, bez obzira na to što drugi o tome mislili. :zoka: :izet:
Da bi iskreno rekao "jebe mi se" moras ispuniti jedan preduslov. Naime, moras se osloboditi okova "ocinske figure". Svi mi imamo potrebu za utocistem i po defaultu zelimo pobjeci u djetinjstvo i reakciju koju smo naucili tada: kada postane gusto, otac je taj koji rjesava problem. Nebitno jel treba izbaciti pauka iz kuce, il je lopov usao u kucu, jel se pokvarila kanalizaciona cijev, il treba mijenjati krov na kuci. Otac je uvijek bivao utociste. Neko ko rijesava stvari. Kada odrastemo, shvatimo da otac nije svemocan ali potreba za svemocnim bicem ostaje. Taj refleks iz djetinjstva gdje ce neko doci i rijesiti sve probleme koje imas je potreba za ocinskom figurom. Kasnije se to zamijeni bogom. Bog je taj koji ce uslisiti molitve. Ako nista, uslisice ih na drugom svijetu.

Ova potreba za svrhom je zapravo potreba za ocinskom figurom. Neko ce nekada rijesiti moje probleme. Strasno je zivjeti u svijetu gdje nema oca. Gdje si sam odgovoran za svaki problem koji imas. To zahtjeva krizu identiteta. Ja se sjecam kada sam se uselio u kucu tj kada sam prestao zivjeti kao podstanar. Dobar dio zivota sam bio podstanar kod jedne velike firme i oni su imali svoje domare koji su popravljali sve sto se pokvari. Kada sam se uselio u kucu i kada se desio prvi kvar, shvatio sam da ako ja to ne popravim, niko nece. To mozda jeste banalan primjer, ali je primjenjiv i na kompletan zivot.

Ako ne cuvas svoje zdravlje, niko nece. Ako ne vodiz obzira o svojoj ekonomiji, niko nece. Ako ne odrzavas imovinu, niko nece. Jedino sto ej konstanstno jeste entropija i ti moras da joj se opires dok si ziv. Ona ce sigurno pobijediti na kraju. Fazon je samo kako se ko nosi sa tom cinjenicom. Neko preuzme stvari u svoje ruke i pokusava da se odrzava na povrsini, a neko trazi figuru oca jal u svom ocu, jal u muzu tj bracnom partneru, jal u bozanstvima.

Svrha ne postoji. To je samo iluzija onih koji traze figuru oca i svjesni su da takva ne postoji, ali ne zele sami preuzeti odgovornost za svoj zivot. Mnogo je lakse svaliti istu na boga, sudbinu, zvijezde, karmu i slicne termine koji se u sustini svode na jednu te istu stvar. Alternativa tome jeste "jebe mi se". Ja cu uraditi ovako pa sta bude. ne mogu sve znati pa ako se ispostavi da je rezultat dobar, dobro i jeste. Ako se ispostavi da rezultat nije dobar - jebe mi se. Makar sam probao i preuzeo odgovornost za svoje odluke.
Boja tog susreta mjera je našeg odnosa prema budućnosti u kojoj nećemo biti taoci naše prošlosti. To znači pristati na pravila igre koja nam je nametnuta. :)
8i23
Posts: 400
Joined: 02/01/2017 11:08

#57 Re: ima li smisla

Post by 8i23 »

Nesvrsishodnost bivanja
Radiš 8 sati da bi živio 4.
Radiš 6 dana da bi uživao u 1.
Radiš 8 sati da bi jeo za 15 minuta.
Radiš 8 sati, spavaš 5.
Radiš cijele godine samo da bi uzeo nedjelju-dvije odmora.
Radiš cijeli život da bi se penzionisao u starosti.
I razmišljaš samo o svojim posljednjim danima.
Na kraju shvatiš da život nije ništa drugo nego parodija sebe kako vježbaš sopstveni zaborav. Nostalgija je samo poetizirani eufemizam za tapkanje u mjestu. Od nje se ne može živjeti, već samo patiti.
Život je forsirana nesvrsishodnost.
Ima nešto što budi optimizam, duh nepristajanja na takav život.
8i23
Posts: 400
Joined: 02/01/2017 11:08

#58 Re: ima li smisla

Post by 8i23 »

Ljudi će se zasititi standardizovanim informacijama, zabavom bez duha, prazninom trke za nepotrebnim stvarima, besmislom dokazivanja svog društvenog prestiža preko standarda i spasavati će se kulturom pred osjećajem ništavila. Posebno vjerujem u mlade, oni neće dozvoliti da život utone u sivilo. U kulturi je spas. Ona će dati smisao ovom našem svijetu koji gubi dušu.
8i23
Posts: 400
Joined: 02/01/2017 11:08

#59 Re: ima li smisla

Post by 8i23 »

Čovjek je za mene poprište borbe niskih instinkta i želje da ostane čovjek. On je tragično biće koje dolazi na svijet bez svoje želje i odlazi protiv svoje želje, živi u strahu od beskrajne vasione i kratkog životnog preleta, omeđan dvjema nepoznatim tajnama na početku i završetku života, opterećen savješću koja ga muči ne dozvoljavajući mu da se prepusti raznoraznim i privlačnim snagama svojih strasti, svim nevoljama vučen naniže a nekom svijetlom iskrom i vatrom vučen naviše, bez velikog razloga da bude srećan, a često ozaren svojom mišlju ili tuđom, nizak i velik, sitan i uzvišen, proklet i veličanstven. On uglavnom živi muci u inat. Čovjek se priprema za smrt onog časa kad počne da živi. Njegov vijek je kratak i ako ništa dobro nije učinio u životu, na gubitku je. Najveća ljudska želja je da za njim ostane trag dobra a ne zla. Ako u tome uspije, na dobitku je. :kiss:
snijeg_led
Posts: 6679
Joined: 08/12/2019 21:35

#60 Re: ima li smisla

Post by snijeg_led »

Nocty wrote: 17/05/2022 18:57
8i23 wrote: 08/05/2022 01:02 misli su misli
ne može čovjek ne misliti
džaba je
moze moze
kad se to desi onda uzmes let
samo nemoj nikog pokusavat na ledjima da nosis.
:thumbup: WOW kako pametno
8i23
Posts: 400
Joined: 02/01/2017 11:08

#61 Re: ima li smisla

Post by 8i23 »

Nocty wrote: 17/05/2022 18:57
8i23 wrote: 08/05/2022 01:02 misli su misli
ne može čovjek ne misliti
džaba je
moze moze
kad se to desi onda uzmes let
samo nemoj nikog pokusavat na ledjima da nosis.
samo nemoj nikog pokušavat na ledjima da nosiš
U svakom slučaju, ova izreka ima za cilj potaknuti nas na razmišljanje o vlastitim granicama, samopomoći i odgovornosti prema sebi i drugima. postoje nekoliko strategija koje možeš primijeniti kako bi se bolje nosio s tom situacijom:
ne preuzimaj odgovornost za tuđe probleme: Ponekad ljudi pokušavaju preuzeti odgovornost za probleme drugih ljudi i nositi taj teret na svojim leđima. Ova izreka može biti upozorenje da se ne treba previše angažirati u rješavanju tuđih problema i preuzimati odgovornost koja nije naša. Brini o sebi prije nego o drugima:
Nemoj dopustiti drugima da te iskorištavaju: Važno je postaviti granice i ne dozvoliti drugima da nas iskorištavaju. Postavi zdrave granice" Budite pažljivi prema sebi. Neki ljudi će očekivati da nosite njihove terete, ali vi imate pravo odabrati što ćete nositi i što ćete pustiti da padne. Briga o sebi nije sebična, ona je nužna."
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#62 Re: ima li smisla

Post by Nocty »

maestralno :thumbup:
8i23
Posts: 400
Joined: 02/01/2017 11:08

#63 Re: ima li smisla

Post by 8i23 »

Vidio sam smrt moćnog čovjeka, ubila ga je tuga, vidio sam ljudsku mržnju, a mislio sam, kao opsjednut, samo na jedno: da li mu je posljedna misao bila osvet ili ljubav? Kao da je o tome visio sav moj život. Odlučio sam se za ljubav. Manje je istinito, i manje vjerovatno, ali je plemenitije. I ljepše: tako sve ima više smisla. I smrt. I život.
8i23
Posts: 400
Joined: 02/01/2017 11:08

#64 Re: ima li smisla

Post by 8i23 »

Ali ponekad, u časovima sumnji i nevjerovanja, u časovima slabosti i skepse, retkim ali žestokim, kao oluja, kao bezumna pobuna protiv svijeta i života, sporio sam se. Sve bi tad' dolazilo u pitanje, i historijski čin, i velika odluka, i njen smisao i opravdanje. Zato što sve ima svoju suprotnu stranu, i ljudski duh, živ, živ i uznemiren, poželi da prevrne svaku stvar, da joj vidi naličje, pitajući se da to nije lice.
Last edited by 8i23 on 12/07/2023 15:03, edited 1 time in total.
8i23
Posts: 400
Joined: 02/01/2017 11:08

#65 Re: ima li smisla

Post by 8i23 »

8i23 wrote: 11/07/2023 23:54 Ali ponekad, u časovima sumnji i nevjerovanja, u časovima slabosti i skepse, retkim ali žestokim, kao oluja, kao bezumna pobuna protiv svijeta i života, sporio sam se. Sve bi tad' dolazilo u pitanje, i historijski čin, i velika odluka, i njen smisao i opravdanje. Zato što sve ima svoju suprotnu stranu, i ljudski duh, živ, živ i uznemiren, poželi da prevrne svaku stvar, da joj vidi naličje, pitajući se da to nije lice.
Last edited by 8i23 on 12/07/2023 15:03, edited 1 time in total.
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#66 Re: ima li smisla

Post by belfy »

8i23 wrote: 11/07/2023 23:54 Ali ponekad, u časovima sumnji i nevjerovanja, u časovima slabosti i skepsw, retkim ali žestokim, kao oluja, kao bezumna pobuna protiv svijeta i života, sporio sam se. Sve bi tad' dolazilo u pitanje, i historijski čin, i velika odluka, i njen smisao i opravdanje. Zato što sve ima svoju suprotnu stranu, i ljudski duh, živ, živ i uznemiren, poželi da prevrne svaku stvar, da joj vidi naličje, pitajući se da to nije lice.
koliko je godina tebi i tvom djetetu?
8i23
Posts: 400
Joined: 02/01/2017 11:08

#67 Re: ima li smisla

Post by 8i23 »

belfy wrote: 12/07/2023 14:52
8i23 wrote: 11/07/2023 23:54 Ali ponekad, u časovima sumnji i nevjerovanja, u časovima slabosti i skepsw, retkim ali žestokim, kao oluja, kao bezumna pobuna protiv svijeta i života, sporio sam se. Sve bi tad' dolazilo u pitanje, i historijski čin, i velika odluka, i njen smisao i opravdanje. Zato što sve ima svoju suprotnu stranu, i ljudski duh, živ, živ i uznemiren, poželi da prevrne svaku stvar, da joj vidi naličje, pitajući se da to nije lice.
koliko je godina tebi i tvom djetetu?
Dobro jutro, još jedan prelep dan da vas boli kurac sta drugi misle o vama. :kiss:
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#68 Re: ima li smisla

Post by belfy »

8i23 wrote: 12/07/2023 20:19
belfy wrote: 12/07/2023 14:52

koliko je godina tebi i tvom djetetu?
Dobro jutro, još jedan prelep dan da vas boli kurac sta drugi misle o vama. :kiss:
oh, znaci da te ipak nesto i zaboli... zasto bi te pitanje bolilo? zasto bi otovorio temu, uopste, ako ne bi zelio davati nikakve odgovore niti diskutovati? reci sta je problem pa je onda nadalje lakse...
8i23
Posts: 400
Joined: 02/01/2017 11:08

#69 Re: ima li smisla

Post by 8i23 »

belfy wrote: 13/07/2023 18:50
8i23 wrote: 12/07/2023 20:19
Dobro jutro, još jedan prelep dan da vas boli kurac sta drugi misle o vama. :kiss:
oh, znaci da te ipak nesto i zaboli... zasto bi te pitanje bolilo? zasto bi otovorio temu, uopste, ako ne bi zelio davati nikakve odgovore niti diskutovati? reci sta je problem pa je onda nadalje lakse...
ako želiš da budeš prva liga, onda je jedini način da posluješ s' prvom ligom, jer ako si druga liga ti se onda okružuješ trećom ligom da bi dominirao, jer te u stvari strah bolji od sebe, a jedini način da kažeš da si prva liga to je da ukapiraš da ima boljih od tebe i da želišs' njima da radiš, da želiš da radiš s' najboljima do kojih možeš da dođeš, bez seljačkih strahova, on će me nešto zajebati, on će me nadmudriti, on će take advantage of me, šta može...
User avatar
Dope_Man
Posts: 7758
Joined: 03/06/2016 16:31

#70 Re: ima li smisla

Post by Dope_Man »

znaci ima madner dva profila :-)

Koji kompleksi covjece.
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#71 Re: ima li smisla

Post by belfy »

8i23 wrote: 14/07/2023 08:05
belfy wrote: 13/07/2023 18:50

oh, znaci da te ipak nesto i zaboli... zasto bi te pitanje bolilo? zasto bi otovorio temu, uopste, ako ne bi zelio davati nikakve odgovore niti diskutovati? reci sta je problem pa je onda nadalje lakse...
ako želiš da budeš prva liga, onda je jedini način da posluješ s' prvom ligom, jer ako si druga liga ti se onda okružuješ trećom ligom da bi dominirao, jer te u stvari strah bolji od sebe, a jedini način da kažeš da si prva liga to je da ukapiraš da ima boljih od tebe i da želišs' njima da radiš, da želiš da radiš s' najboljima do kojih možeš da dođeš, bez seljačkih strahova, on će me nešto zajebati, on će me nadmudriti, on će take advantage of me, šta može...
ono kad te niko ne hvali, pa ti ostaje jedino da to sam radis... nabacio si ovdje nekih rijeci koje nemaju nikakve veze sa postom na koji odgovaras. no, meni je sada jasno sta je u pitanju. da si lijepo na pocetku napisao da pises blog i da ne zelis da te iko uznemirava bilo bi lakse. pozdrav!
8i23
Posts: 400
Joined: 02/01/2017 11:08

#72 Re: ima li smisla

Post by 8i23 »

belfy wrote: 14/07/2023 13:17
8i23 wrote: 14/07/2023 08:05
ako želiš da budeš prva liga, onda je jedini način da posluješ s' prvom ligom, jer ako si druga liga ti se onda okružuješ trećom ligom da bi dominirao, jer te u stvari strah bolji od sebe, a jedini način da kažeš da si prva liga to je da ukapiraš da ima boljih od tebe i da želišs' njima da radiš, da želiš da radiš s' najboljima do kojih možeš da dođeš, bez seljačkih strahova, on će me nešto zajebati, on će me nadmudriti, on će take advantage of me, šta može...
ono kad te niko ne hvali, pa ti ostaje jedino da to sam radis... nabacio si ovdje nekih rijeci koje nemaju nikakve veze sa postom na koji odgovaras. no, meni je sada jasno sta je u pitanju. da si lijepo na pocetku napisao da pises blog i da ne zelis da te iko uznemirava bilo bi lakse. pozdrav!
U osnovi svega je ljubav. Dok ima toga, svaki razgovor i svako planiranje budućnosti imaju smisla. Bez ljubavi sve nestaje. :kiss:
Kupi psa, jer to je jedini način da za novac dobiješ ljubav.
Najbolji način da se nikad ne razočaraš jeste da ni od koga ništa ne očekuješ. :-D
8i23
Posts: 400
Joined: 02/01/2017 11:08

#73 Re: ima li smisla

Post by 8i23 »

Kako pronaći smisao

Naslov: Pronalaženje smisla: Putovanje ka ispunjenom životu

Uvod:
U današnjem svijetu punom izazova i neizvjesnosti, mnogi se pitaju kako pronaći smisao u životu. Bez obzira na to je li riječ o mladim osobama koje tek započinju svoj put ili o ljudima koji su već prošli kroz mnoge faze života, pitanje o svrsi može biti duboko i univerzalno. istražit ćemo nekoliko ključnih načina kako pronaći smisao;
1. Samospoznaja i razumijevanje vrijednosti:
- Kako biste pronašli smisao u životu, prvi korak je razumijevanje samoga sebe. Postavljanje pitanja poput "Što me zaista ispunjava?" i "Koje su moje vrijednosti?" može pomoći u identificiranju onoga što je važno za vas.
- Razmotrite svoje talente, strasti i interese. Pronađite aktivnosti koje vas ispunjavaju i koje su u skladu s vašim vrijednostima.
2. Postavljanje ciljeva i ostvarenje svrhe:
- Postavljanje ciljeva može vam pomoći da pronađete svrhu i smisao u životu. Definirajte specifične, mjerljive i ostvarive ciljeve koji su usklađeni s vašim vrijednostima.
- Razmislite o tome kako vaši ciljevi mogu doprinijeti vama samima, ali i drugima. Kako biste mogli pridonijeti svijetu oko sebe na način koji vam je važan?
3. Služenje drugima i razmjena:
- Pronalaženje svrhe i smisla u životu često je povezano s pomaganjem drugima. Razmislite o načinima na koje možete pridonijeti svojoj zajednici ili društvu.
- Volontirajte u organizacijama koje podržavaju uzroke koji su vam bliski. Otvorite se za razmjenu znanja i iskustava s drugima.
4. Kontinuirani rast i razvoj:
- Pronalaženje smisla u životu nije statičan proces. Važno je ostati otvoren za učenje, rast i razvoj.
-Kako pronaći smisao? Ima li smisla?
8i23
Posts: 400
Joined: 02/01/2017 11:08

#74 Re: ima li smisla

Post by 8i23 »

8i23 wrote: 19/07/2023 23:06 Kako pronaći smisao

Naslov: Pronalaženje smisla: Putovanje ka ispunjenom životu

Uvod:
U današnjem svijetu punom izazova i neizvjesnosti, mnogi se pitaju kako pronaći smisao u životu. Bez obzira na to je li riječ o mladim osobama koje tek započinju svoj put ili o ljudima koji su već prošli kroz mnoge faze života, pitanje o svrsi može biti duboko i univerzalno. istražit ćemo nekoliko ključnih načina kako pronaći smisao;
1. Samospoznaja i razumijevanje vrijednosti:
- Kako biste pronašli smisao u životu, prvi korak je razumijevanje samoga sebe. Postavljanje pitanja poput "Što me zaista ispunjava?" i "Koje su moje vrijednosti?" može pomoći u identificiranju onoga što je važno za vas.
- Razmotrite svoje talente, strasti i interese. Pronađite aktivnosti koje vas ispunjavaju i koje su u skladu s vašim vrijednostima.
2. Postavljanje ciljeva i ostvarenje svrhe:
- Postavljanje ciljeva može vam pomoći da pronađete svrhu i smisao u životu. Definirajte specifične, mjerljive i ostvarive ciljeve koji su usklađeni s vašim vrijednostima.
- Razmislite o tome kako vaši ciljevi mogu doprinijeti vama samima, ali i drugima. Kako biste mogli pridonijeti svijetu oko sebe na način koji vam je važan?
3. Služenje drugima i razmjena:
- Pronalaženje svrhe i smisla u životu često je povezano s pomaganjem drugima. Razmislite o načinima na koje možete pridonijeti svojoj zajednici ili društvu.
- Volontirajte u organizacijama koje podržavaju uzroke koji su vam bliski. Otvorite se za razmjenu znanja i iskustava s drugima.
4. Kontinuirani rast i razvoj:
- Pronalaženje smisla u životu nije statičan proces. Važno je ostati otvoren za učenje, rast i razvoj.
-Kako pronaći smisao? Ima li smisla?
Rasut u komade
vezan samo pjesmom
sebi i životu tražim smisao i lijek :kiss: :D
8i23
Posts: 400
Joined: 02/01/2017 11:08

#75 Re: ima li smisla

Post by 8i23 »

Sadguru ističe da postoji razlika između života i načina života i da je život važan, a način života nevažan.
Način života
Navodi da ukoliko pomiješate život i način života, uvijek ćete patiti jer će neko drugi imati bolji način života, luksuzniji ili ekstravagantniji i vi ćete zbog toga misliti da ste manji čovek od njih, što nije slučaj.
Dodaje i da mnogi miješaju ta dva pojma, a da je važno da shvatimo da se način života može promijeniti u svakom trenutku i da to ponekad uopšte nije pod našom kontrolom. Bez obzira na to kakvu odjeću nosimo i koliko novca imamo, važno je da budemo veseli, jer je život najvrednija stvar koju posedujemo, kaže ovaj guru. :D :-D
bez smisla
Još jedna važna poruka koju Sadguru ima da prenese je da ništa u svemiru nema smisao, tako da život treba iskusiti kao trenutak radosti, ljubavi i ne tražiti smisao jer to može da dovede do tuge.
Za sebe kaže da nikad ne traži smisao i da se zato stalno osjeća blaženo.
Post Reply