Ima li ovde YUGONOSTALGICARA ?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
JBT
Posts: 5003
Joined: 20/11/2002 00:00
Location: Korea

#151

Post by JBT »

nesvrstani su bili skup lakrdijasa koji su se (cini mi se) jednom godisnje skupljali od onog prvog u beogradu 1961. pa do onog zadnjeg u durbanu, da bi okrenuli ponekog janjca na raznju i popili stogod zesti..
Daj barem par rijeci zbog kojih bih te mogao shvatiti ozbiljno. Daj, kumim te bogom.
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#152

Post by car-x »

...U Beogradu je 1989. godine domaćin bio rotirajući predsjednik Predsjedništva SFRJ Slovenac Janez Drnovšek, Jugoslavija je bila pred raspadom, a nesvrstani u punom pogonu. Gaddafijevo su libijsko osiguranje na summitu u Beogradu — posljednjem na kojemu je još postojala Jugoslavija — činile žene s kojima su pak članovi jugoosiguranja stalno imali problema. Domaći tisak punili su napisi o dolasku ekscentričnog Moamara Gaddafija koji je u Beograd stigao s devama i šatorima. Deva je kasnije darovana beogradskome Zoološkom vrtu...
toliko o ozbiljnosti pokreta..
User avatar
JBT
Posts: 5003
Joined: 20/11/2002 00:00
Location: Korea

#153

Post by JBT »

Tako je Danas.
Ali, kad mi ovi sto nam buducnost kroje pocnu propagirati nesto sto je losije nego ono od 50, 100 godina unazad, u odnosu na svoje vrijeme i kontaju da su kao otkrili Ameriku..... onda mi se malo povraca.
Ne treba nista drugo nego u odnosu na Poljake i Cehoslovake. Tad i sad.
Sve ostalo je suplja.
Jos da podsjetim na ono sto napisah.
Ljudi koji se predstavljaju najvecim BiH patriotama pljuju po svima nacijama osim po svojoj ne rade nista drugo nego pomazu Karadzicu da ostvari svoj san.
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#154

Post by Vozdra_123 »

@JBT

dobro ja cu ostati gdje jesam i graditi ameriku i kanadu
a ti ostani ti i sa bracom gradi novu jugu :-?
a za 50 godina kad ti ta braca pobiju unuke nemoj zvati upomoc...

hajd' sad zivio ti meni...
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#155

Post by car-x »

JBT wrote:Tako je Danas.
Ali, kad mi ovi sto nam buducnost kroje pocnu propagirati nesto sto je losije nego ono od 50, 100 godina unazad, u odnosu na svoje vrijeme i kontaju da su kao otkrili Ameriku..... onda mi se malo povraca.
Ne treba nista drugo nego u odnosu na Poljake i Cehoslovake. Tad i sad.
Sve ostalo je suplja.
Jos da podsjetim na ono sto napisah.
Ljudi koji se predstavljaju najvecim BiH patriotama pljuju po svima nacijama osim po svojoj ne rade nista drugo nego pomazu Karadzicu da ostvari svoj san.
tako je majstore.. treba dovesti nekog provjerenog jugoslovena da nas opet fino pripremi na klanje..
User avatar
JBT
Posts: 5003
Joined: 20/11/2002 00:00
Location: Korea

#156

Post by JBT »

Kao sto je poslije Tita Jugoslavija krenula ka svom kraju, tako su i nesvrstani poslije Nasera, Nehrua i Tita postali roba na buvljoj pijaci.
Ne znas ti o tome puno, a ja te nemam namjeru obrazovati sad i ovdje. Uzmi pa se potkivaj. Znanjem od sada. Jer ispadas smijesan. A to ne ide ni tebi ni meni u prilog. A ja bih vise volio da sa tobom (ili bilo skim drugim) na nekom podnosljivom nivou prodiskutujem tematiku.
Ovako si nekompetentan da procjenjujes ulogu Tita i nesvrstanih u vrijeme hladnog rata.
User avatar
JBT
Posts: 5003
Joined: 20/11/2002 00:00
Location: Korea

#157

Post by JBT »

a ti ostani ti i sa bracom gradi novu jugu
Nemoj molim te. Pa ne mozemo ni ovo malo BiH izgraditi a ti bi nam jos Jugu na ledja tovarila.
User avatar
JBT
Posts: 5003
Joined: 20/11/2002 00:00
Location: Korea

#158

Post by JBT »

tako je majstore.. treba dovesti nekog provjerenog jugoslovena da nas opet fino pripremi na klanje..
Sad te ne kontam.
:sad:
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#159

Post by danas »

Vozdra_123 wrote:@JBT

dobro ja cu ostati gdje jesam i graditi ameriku i kanadu
a ti ostani ti i sa bracom gradi novu jugu :-?
a za 50 godina kad ti ta braca pobiju unuke nemoj zvati upomoc...
mislim da se ne radi o tome... radi se o necemu drugom... o tome da ti oni koji su ti doveli cetnike na vlast, dali im pola bosne i lizali se po koalicijama svo vrijeme sa njima istovremeno govore da si bio ugrozen 1945-1989. da ti oni koji su dozvolili da te cetnici pokolju danas govore kako su te spasili od istrebljenja. da ti oni koji su drzavu doveli na nivo rezervata govore kako su ti dali suverenitet. i da ti je danas bolje nego ikada prije.

licno, ja ne zalim vise za SFRJ -- sto je bilo bilo je. ali me tu niko nije klao, nisu mi cetnici mahali zastavama na utakmicama, lideri i politicari nisu navijali za susjedne drzave, nisam bila razdvojena nacionalno u skoli, nije mi kojekakav arapin i englez odlucivao sta ce se i gdje graditi, i nije mi jedna rumunija bila pojam napretka. toliko.
Herc
Posts: 519
Joined: 13/10/2005 16:26

#160

Post by Herc »

Kad vidim slike kako su moji starci zivjeli,siguran sam da je bilo bolje.Dovoljno je sto su imali normalno djetinjstvo bez ratnih trauma pa da kazem da je bilo bolje.Ma nije bitno uopste Jugoslavija ili ne..nije bitna drzava nego da je zivot bio bolji.Nisu gledali na tv-u svaki dan kako se otkopavaju masovne grobnice ili kako se prijeti ratom.Moglo se razmisljati o normalnim stvarima u zivotu.
User avatar
JBT
Posts: 5003
Joined: 20/11/2002 00:00
Location: Korea

#161

Post by JBT »

Rijetko ovo radim, ali vrijedi zbog utvrdjivanja gradiva:

[/quote]mislim da se ne radi o tome... radi se o necemu drugom... o tome da ti oni koji su ti doveli cetnike na vlast, dali im pola bosne i lizali se po koalicijama svo vrijeme sa njima istovremeno govore da si bio ugrozen 1945-1989. da ti oni koji su dozvolili da te cetnici pokolju danas govore kako su te spasili od istrebljenja. da ti oni koji su drzavu doveli na nivo rezervata govore kako su ti dali suverenitet. i da ti je danas bolje nego ikada prije.

licno, ja ne zalim vise za SFRJ -- sto je bilo bilo je. ali me tu niko nije klao, nisu mi cetnici mahali zastavama na utakmicama, lideri i politicari nisu navijali za susjedne drzave, nisam bila razdvojena nacionalno u skoli, nije mi kojekakav arapin i englez odlucivao sta ce se i gdje graditi, i nije mi jedna rumunija bila pojam napretka. toliko.
Kad vidim slike kako su moji starci zivjeli,siguran sam da je bilo bolje.Dovoljno je sto su imali normalno djetinjstvo bez ratnih trauma pa da kazem da je bilo bolje.Ma nije bitno uopste Jugoslavija ili ne..nije bitna drzava nego da je zivot bio bolji.Nisu gledali na tv-u svaki dan kako se otkopavaju masovne grobnice ili kako se prijeti ratom.Moglo se razmisljati o normalnim stvarima u zivotu.
User avatar
seljak_cojek
Posts: 1044
Joined: 09/02/2006 15:31
Location: Restoran na kraju vaseljene

#162

Post by seljak_cojek »

Kad uporedim ono što su moji roditelji mogli priuštiti meni i ono što ja mogu priuštiti svojoj djeci, jednostavno ne mogu žaliti za jugom. Pa moja djeca sada imaju stvari koje sam ja i na slikama rijetko viđao. Već sa 14 godina sam počeo raditi u babinoj radionici, jer nije moglo drugačije. I taman da svi građani koji su živjeli u bivšoj jugi kažu da je bilo dobro, ja i dalje ostajem pri svome jer nisam tu dobrotu osjetio.
User avatar
JBT
Posts: 5003
Joined: 20/11/2002 00:00
Location: Korea

#163

Post by JBT »

Skontaj sta je jedan Europljanin mogao priustiti svojoj djeci tad, u vrijeme kad si ti bio dijete i sta moze priustiti sad.
Mozes se malo uporediti i sa mojim favoritima u ovakvim debatama (Poljska, Madjarska, Cehoslovacka......).
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#164

Post by car-x »

JBT wrote:Skontaj sta je jedan Europljanin mogao priustiti svojoj djeci tad, u vrijeme kad si ti bio dijete i sta moze priustiti sad.
Mozes se malo uporediti i sa mojim favoritima u ovakvim debatama (Poljska, Madjarska, Cehoslovacka......).
bolje je da uporedimo sta je jedan europljanin svojoj djeci mogo priustiti tad i sta je moj babo mogo prisutiti nama u to vrijeme..

biciklo??
tv u boji??
skije??

come on..
User avatar
JBT
Posts: 5003
Joined: 20/11/2002 00:00
Location: Korea

#165

Post by JBT »

Jarane, pa ja koji poticem iz nekog ondasnjeg srednjeg staleza sam imao sve to i jos puno vise.
Nemoj misliti da su na zapadu u to vrijeme svi imali te stvari.
Bilo bi dobro otici do rudara ili radnika Zenicke zeljezare pa ih pitati kad su i cega su imali vise.
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#166

Post by car-x »

JBT wrote:Jarane, pa ja koji poticem iz nekog ondasnjeg srednjeg staleza sam imao sve to i jos puno vise.
Nemoj misliti da su na zapadu u to vrijeme svi imali te stvari.
Bilo bi dobro otici do rudara ili radnika Zenicke zeljezare pa ih pitati kad su i cega su imali vise.
djeca prosvjetnih i zdravstvenih radnika su sigurno to imala.. i da si deset puta josip broz tito ne mozes ubijediti u suprotno jer jednostavno ne odgovara istini..

ti si zivio kako si zivio, zao ti je onog sistema i drzave i razumijem tvoj subjektivni dozivljaj.. uostalom, da ti je to vrijeme mrsko ne bi izabro taj nick..

ali to sto je tebi tada bilo bolje nego sada, ne znaci da svi treba tako da misle..
User avatar
Murat Sabanovic
Posts: 5527
Joined: 18/01/2005 20:55

#167

Post by Murat Sabanovic »

eh da su ga slusali,sve bi drugacije bilo

http://rapidshare.de/files/30617363/tito.mp3.html
User avatar
JBT
Posts: 5003
Joined: 20/11/2002 00:00
Location: Korea

#168

Post by JBT »

Kad bi svi mislili kao ja, onda bih se zabrinuo. Ozbiljno bih se zabrinuo.

Nego, Juga jeste kaskala za zapadnim svijetom kad je ekonomski razvoj bio u pitanju, ali ovo sada, ove danasnje drzave nastale raspadom Juge ne da kaskaju nego i ne gmizu.
Sto se mene licno tice, meni nije losije sad nego prije, bar kad je ekonomija u pitanju, ali mi ovdje analiziramo drustvo.
Pazi, uporedi prosjake tada i sada, uporedi ljude koji prebiraju po kontejnerima tada ili sada. Uporedi rudare tad i sad, uporedi industriju tad i sad, uporedi penzionere tada i sada, uporedi ...... ma ima milion toga.
Ja nisam jugonostalgicar, ja pokusavam biti realan.
Mene interesuje BiH i ljudi u njoj. za mene ne postoje "oni anamo" samo jer se izjasnjavaju kao pripadnici neke druge nacije. Za mene su "oni anamo" fanatici pa makar se predstavljali kao pripadnici naroda kome i sam pripadam.
BiH moze opstati samo ako u njoj nestane ili se bar smanji nivo nacionalnog fanatizma koji je zasnovan na podjelama koje su bile mjerodavne u toku rata. A te podjele su i stvorene u glavama onih kojima je bio cilj da uniste BiH.
BiH je Jugoslavija u manjem obliku, multikulturalna. Ako smo protiv onakvog uredjenja koji je bio u titovoj Jugoslaviji, onda smo i protiv suverene BiH u njenim sadasnjim granicama.
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#169

Post by Vozdra_123 »

danas wrote:
Vozdra_123 wrote:@JBT

dobro ja cu ostati gdje jesam i graditi ameriku i kanadu
a ti ostani ti i sa bracom gradi novu jugu :-?
a za 50 godina kad ti ta braca pobiju unuke nemoj zvati upomoc...
mislim da se ne radi o tome... radi se o necemu drugom... o tome da ti oni koji su ti doveli cetnike na vlast, dali im pola bosne i lizali se po koalicijama svo vrijeme sa njima istovremeno govore da si bio ugrozen 1945-1989. da ti oni koji su dozvolili da te cetnici pokolju danas govore kako su te spasili od istrebljenja. da ti oni koji su drzavu doveli na nivo rezervata govore kako su ti dali suverenitet. i da ti je danas bolje nego ikada prije.

licno, ja ne zalim vise za SFRJ -- sto je bilo bilo je. ali me tu niko nije klao, nisu mi cetnici mahali zastavama na utakmicama, lideri i politicari nisu navijali za susjedne drzave, nisam bila razdvojena nacionalno u skoli, nije mi kojekakav arapin i englez odlucivao sta ce se i gdje graditi, i nije mi jedna rumunija bila pojam napretka. toliko.
vidis ne bih se slozio s tobom.
bagra su svi politicari, ali mislim da su jedni uzrok a drugi posljedica.
iako sada zajedno serviraju neku stvar narodu, koji to slatko kusa.
prica ugrozenosti od prije je igra neophodna za politicki opstanak. ja ne govorim da sam ja bio direktno ugrozen od prije, ja samo govorim da zavrsetak sfrj ukazuje da stvari kako su izgledale fino nisu bas bile tako fino iznutra!

ja ukazujem samo na cinjenicu ko je vjerovao u pravo bratsvo i jedinstvo... brojevi mrtvih pokazuju ko je bio budala... a ko se spremao za rat. ma nece oni nas... ma mi bili braca i sestre 50 godina... sta ti je ba nece biti rata... kakav rat... :-?

svrsetak mi otvara oci, i daje mi razlog da sve stavljam pod pitanje? a to ukljucuje i "finu i predivnu" SFRJ. titu skidam kapu, stvorio je nesto bio od te zemlje i prodao nam "dream". kad je on nestao i taj je san propao.

na kraju narod je izabrao politicare i uhvatio se da igra njihovog kola. sad nek uziva.
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#170

Post by muha_sa »

Živilo se živilo i te kako se PLAHO živilo.
Nisam jugonostalgičar al žalim za onim životom--pojma nisam imo ko mi je predsjednik mjesne zajednice a pogotovo ko je do rahmetli Šabana-samo sam konto kako i gdje protutnjat a sad kontam jel fudbaler Mačkić srbin il hrvat--neko me po stare dane pokvari :lol: ko li?
077
Posts: 31
Joined: 13/07/2005 20:33
Location: sarajevo

#171

Post by 077 »

Godina 1985. FK Sarajevo šampion države, Željo u polufinalu Kupa UEF-a,
Kusturica dobio Zlatnu palmu za tipično sarajevski film, Bijelo dugme izdalo i prodalo album u 500.000 primjeraka kao i debitanti - Plavi orkestar, Safet Zec u Beogradu stotine hiljada posjetilaca, tek završena savršena Olimpijada, Mersad Berber, Safet Sušić, sarajevska pop-rock škola, Audicija, Halid Bešlić razvaljuje, na moru dovoljno da kažeš - ba đe si, koke padaju, još malo gitare i ... Uzimali smo cijelu Jugoslaviju lopatom, E TO NAM NISU MOGLI OPROSTITI. Godinama su pravili viceve o nama u Beogradu i Zagrebu, naravno neduhovite (Mujo i "Haso"), onda smo mi napravili viceve o nama samim koji su bili za klasu bolji. E tu je počelo, fabrikovanje Agrokomerca, komprimitacija Pozderca, Mikulića i svih bosanski nesrpskih (promiloševskih) kadrova. JNA pokupila oružje od TO, i sve je bilo spremno da se Bosna baci na koljena. USPIJEH BOSNE JE BIO NEOPROSTIV! Ali malo su se . za.ebali...
User avatar
JBT
Posts: 5003
Joined: 20/11/2002 00:00
Location: Korea

#172

Post by JBT »

ko li?
Jovanka?
User avatar
JBT
Posts: 5003
Joined: 20/11/2002 00:00
Location: Korea

#173

Post by JBT »

A sad nas iste humanitarno pomazu.
:sad:
User avatar
JBT
Posts: 5003
Joined: 20/11/2002 00:00
Location: Korea

#174

Post by JBT »

Treba ovim danasnjim politicarima na vlasti kapu skinut. Da ovako mogu ljudima oci zamazat, to je nevjerovatno.
:oops:
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#175

Post by car-x »

A wrote:
car-x wrote:
JBT wrote:Skontaj sta je jedan Europljanin mogao priustiti svojoj djeci tad, u vrijeme kad si ti bio dijete i sta moze priustiti sad.
Mozes se malo uporediti i sa mojim favoritima u ovakvim debatama (Poljska, Madjarska, Cehoslovacka......).
bolje je da uporedimo sta je jedan europljanin svojoj djeci mogo priustiti tad i sta je moj babo mogo prisutiti nama u to vrijeme..

biciklo??
tv u boji??
skije??

come on..
Evropa 70-tih:
Istocna Njemacka - :-?
Spanija - do 1975 Franko na vlasti, ljudi doslovno gladovali, zatvori i pogubljenja za protivnike rezima
Portugal - do 1974 diktatura, isto gladovanje i zatvori i pogubljenja za protivnike rezima
Italija - masovni odliv radne snage u Francusku, Svicarsku i Njemacku
Kipar - da ne nabrajam...
Grcka - vojna diktatura do 1973
Turska - da ne nabrajam sve vojne puceve...?
Ceska, Madjarska, Rumunija, Bugarska - da li treba pricati o tome

I to je bila Evropa

8-)
ma maestralno.. sad si mi dala pravi kontraargument.. ceuta i melilla su u africi, a stanovnistvo ne umire od gladi ko u okolnim drzavama..

naravno da se ovdje misli na zemlje tipa zapadne njemacke, svicarske, austrije.. zemlje koje su u to vrijeme bile pojam "zapada"..
Locked