Ima li neko iz Norveske?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#126 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by Zviz »

uglavnomja wrote:
Zviz wrote:
uglavnomja wrote:posto je tema postala svastara :D da se malo nadovezem

u zadnje vrijeme u norveskoj se vodi kamapnja ili ispitivanje :-) zasto se djeci kupuju markirane krpice, od xxx.000 kr, koja djeca prerastu za par mjeseci. narocito zato jer to nije bio obicaj (koliko cujem od raje koja su dosla ovamo prije 20 godina bas oni su djeci kupovali preskupe markirane stvarcice od socijale, ukljucujuci bjorn borg gace, to je bio specijalitet :-) obavezan nevidljivi dio garderobe, a uz to slabog kvaliteta, par mjeseci pranja i rupe :D )
e, sad se i norvezani pomamili pa kupuju, ali to odnedavno.

malo ima ekstra skupih butika sa naljepnicom, uglavnom se fura sportsko i udobno, lezerno non casual... kvalitet se placa, ali ne i marka.

ne sjecam se cojka sa kravatom :-) i u odijelu i (lakovanim) spicokama osim ovih s istoka :D

Sta fali tim gacama imas ih u milijon i jednoj boji meni bas cool :D Imam ih brdo. Kad se pocjepaju kanta. Nije ni nesto skupo. Pet pari se dobije za 300dkr
:shock:

hebote, ovdje pakovanje 2 kom 300 nok, i to na tilbudu

Eto u talo smo ja ti saljem gace iz DK ti prodaji 2 para za 250 SUPER TILBUD :D :D
dinnoo
Posts: 1
Joined: 30/01/2014 17:06

#127 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by dinnoo »

Zdravo svima.Imam 22 godine zavrsio sam medicinsku skolu opsti smjer i imam odradjen pripravnicki,pa me zanima kakva je situacija u norveskoj za medicinske tehnicare ili ti ga sestre :)) Da li je moguce dobiti posao bez poznavanja norveskog jezika ?, s tim da engleski govorim vrlo dobro.Imal neko da radi posao u ovoj struci ili barem da zna neke informacije koje bi mi koristile.Hvala
silm
Posts: 232
Joined: 07/03/2007 07:45

#128 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by silm »

http://www.finn.no/finn/job/fulltime/re ... 8589866845

evo trazilica, citaj preko prevoditelja, engleski je OK. Toliko umijem. Sretno
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#129 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by uglavnomja »

dinnoo wrote:Zdravo svima.Imam 22 godine zavrsio sam medicinsku skolu opsti smjer i imam odradjen pripravnicki,pa me zanima kakva je situacija u norveskoj za medicinske tehnicare ili ti ga sestre :)) Da li je moguce dobiti posao bez poznavanja norveskog jezika ?, s tim da engleski govorim vrlo dobro.Imal neko da radi posao u ovoj struci ili barem da zna neke informacije koje bi mi koristile.Hvala
u medicinskoj struci - NIJE MOGUCE!
Kasimpa
Posts: 1
Joined: 30/01/2014 20:11

#130 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by Kasimpa »

Pitanje za uglavnomja

Prijatelju, ponekad citam tvoje postove, odakle tako negativan stav? Cime se bavis u NO, fizikalija? Kroz citavu srednju skolu (1-4 razreda) sam ucio norveski.. poslije srednje odmah otisao u NO, godinu dana se prilagodjavao, sredjivao diplome, ali nisam izgubio tu godinu, dobro mi je doslo..

Norveski pricam perfektno, kazu da jos nisu sreli nekoga da je u tako kratkom roku (4 godine ucio kroz srednju, nikad nisam bio u NO) rijesio naglasak, bukvalno ko domaci..

Sad studiram. Zivi se, uci se, radi se, trosi se. Skupo jeste, ali sam zadovoljan.

I nista mi smjesnije nema nego kad nas hadzo krece da se zali kako mu je skupa pica, sendvic skup.. sta bi vi? Platu 4000 eur, jaku zdravstvenu zastitu, jako skolstvo.. a da pica bude 2 marke komad? Da sendvic bude 3 marke?



Poenta mog posta: fizikalac se nigdje nece rasipati. Od Amerike do Norveske, ljudi ce zivjeti za mozda prosjek te zemlje..

Ali ko je obrazovan u Norveskoj, ima fakultetsko zanimanje.. ima sansu da ima normalan zivot. Prije ili kasnije, moze doci do zivota prosjecnog Norvezanina, srednja klasa.. a norveska srednja klasa je ipak nesto. ;)


Nije Norveska zemlja gdje ces ti doci na arbajt, raditi 10 godina, zaraditi kamaru para i bjez nazad.. Norveska je zemlja za zasnovati porodicu, planirati nesto dugorocno, jer se generalno isplati.
User avatar
In_side
Posts: 477
Joined: 18/12/2006 15:36
Location: SJJ/OSl/LIS

#131 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by In_side »

Kasimpa wrote:Pitanje za uglavnomja

Nije Norveska zemlja gdje ces ti doci na arbajt, raditi 10 godina, zaraditi kamaru para i bjez nazad.. Norveska je zemlja za zasnovati porodicu, planirati nesto dugorocno, jer se generalno isplati.

:thumbup:
User avatar
Billy Doe
Posts: 761
Joined: 15/10/2010 11:08

#132 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by Billy Doe »

.
Last edited by Billy Doe on 17/12/2018 22:27, edited 1 time in total.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#133 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by uglavnomja »

sto se tice ljudi iz srbije koji su dosli - oni su u posebnoj situaciji jer srbija i norveska imaju neke specijalne veze, neki sporazum trgovinski, ali nebitno, bitno je da u beogradu postoje kursevi norveskog na koji idu doktori i dolaze vec prilicno spremni ovamo. a cim jedan supruznik dobije posao, automatski vizu dobija i porodica.

neko je gore napisao da doktori vise ne moraju polagati bergen test :? :shock: ne znam od kad to? jedna doktorica iz bg je polagala prije par godina, ruski dpoktori sa kursa prosle godine, ... ako je nova vlada nesto promijenila, ok, do mene je, ali mislim da bi se to culo.
ako moze neki link?

i ne kontam sta je pogresno u onom sto pisem. a pisem sa stanovista osobe, odrasle osobe koja je dosla prije par godina u norvesku, koja nije znala beknuti norveski (jer ga nije ucila u srednjoj skoli :lol: :lol: hebotepatak, pa gdje se uci norveski u skoli, osim mozda u svedskoj, a svedski i norveski kao nas i slovenacki ili makedonski) i svi koji su tu vec 20 godina, odrasli i pozavrsavali skole ... dobili poslove, nesto sredili u zivotu ...ne znaju kako je sada doci.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#134 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by uglavnomja »

utopija i sjeverni folovi :zzzz:

malo istine nije na odmet :D

http://dnevnik.hr/vijesti/svijet/prava- ... 21896.html
sestra Bronte
Posts: 1
Joined: 04/02/2014 22:01

#135 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by sestra Bronte »

Bucko iz mahale wrote:
Kasimpa wrote:Pitanje za uglavnomja

Prijatelju, ponekad citam tvoje postove, odakle tako negativan stav? Cime se bavis u NO, fizikalija? Kroz citavu srednju skolu (1-4 razreda) sam ucio norveski.. poslije srednje odmah otisao u NO, godinu dana se prilagodjavao, sredjivao diplome, ali nisam izgubio tu godinu, dobro mi je doslo..

Norveski pricam perfektno, kazu da jos nisu sreli nekoga da je u tako kratkom roku (4 godine ucio kroz srednju, nikad nisam bio u NO) rijesio naglasak, bukvalno ko domaci..

Sad studiram. Zivi se, uci se, radi se, trosi se. Skupo jeste, ali sam zadovoljan.

I nista mi smjesnije nema nego kad nas hadzo krece da se zali kako mu je skupa pica, sendvic skup.. sta bi vi? Platu 4000 eur, jaku zdravstvenu zastitu, jako skolstvo.. a da pica bude 2 marke komad? Da sendvic bude 3 marke?

:-D
upravo sam procitala tvoj post,
zanima me kako doci do nekog oglasa za posao . Sve sam pokusala i mnoge zahteve slala ,
ali odgovor nije bio pozitivan a druga stvar nisam u mogucnosti otici u Nor. da licno razgovaram sa nekim za posao.
Imam autorizaciju iz Osla i zavrsen prvi nivo jezika, a po struci sam medicinar. godinu dana trazim posao preko interneta ,
a i jezik cu uskoro zaboraviti kako mi je krenulo :-) .
Molim te ako mi mozes pomoci na bilo koji nacin bila bih ti zahvalna.



Poenta mog posta: fizikalac se nigdje nece rasipati. Od Amerike do Norveske, ljudi ce zivjeti za mozda prosjek te zemlje..

Ali ko je obrazovan u Norveskoj, ima fakultetsko zanimanje.. ima sansu da ima normalan zivot. Prije ili kasnije, moze doci do zivota prosjecnog Norvezanina, srednja klasa.. a norveska srednja klasa je ipak nesto. ;)


Nije Norveska zemlja gdje ces ti doci na arbajt, raditi 10 godina, zaraditi kamaru para i bjez nazad.. Norveska je zemlja za zasnovati porodicu, planirati nesto dugorocno, jer se generalno isplati.

ko zivi u NO znaju da se taj lik samo provaljuje sa svojim komentarima vezano za zivot u toj zemlji...sad cu ga opet ispraviti u vezi zadnjega komentara a vezano za medicinu i poznavanje norveskog jezika za tu oblast

prije se trazilo striktno poznavanje jezika sa polozenim BERGEN testa,ali danas NE
s tim,da ce zahtjevat da to polozis u nekom realnom vremenu...ova je info. maltene iz prve ruke

znanje engleskog moras imati prije nego dodes u med. ustanovu
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#136 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by Zviz »

uglavnomja wrote:utopija i sjeverni folovi :zzzz:

malo istine nije na odmet :D

http://dnevnik.hr/vijesti/svijet/prava- ... 21896.html
Vijeme tjera ljude na te tablete nista drugo. Ekonomski vecina danaca mozda jesu vise zaduzeni nego Italijani ili Francuzi, ali to je u jednu ruku i opravdano, jer sam sistem nekih stvari - oko imovine i sl. tjera ljude u to, no nije nista sto nije izvodljivo. Ko ima dvije plate od 20.000kr netto mjesecno sto fakticni nije nesto tesko postici ako se ima neki prosjecan posao, kredit od 12.000kr tj. 1.800€ mjesecno nije nista, a to je dovoljno za solidan stan, srednju kucu pa jos na jedno od to fino auto. Danci na brojnim pitanjima nemaju briga tj. penzija (i ako nije nesto bog zna zbog povecanih cijena), zdravstveno, drzava daje djeci dzeparac i sl. Ipak te privilegije slabo ko ima. Kad se pogleda koliko putuju Danci i Norvezani a koliko putuju Austrijanci i Njemaci vidjet ces, da danac ide tri do cetri puta godisnje na ljetni / zimski odmor. Da danac u prosjeku ima 2 mjeseca godisnjeg odomora. Ipak covjek ima deblju sigurnot u Danskoj ili Norveskoj nego u bilo kojoj drugoj drzavi. No ja bi opet rekao da su Danci i sa manje sati rada vise efektivniji nego brojni u Europi. Daleko su vise efektivniji i produktivniji od Francuza i Svicarca! Od Austrijanaca i da nepricam. O istocnim drzavama - tamo se stvari tako sporo odvijaju da je to nevejrovatno. Naravno i u Danskoj na nekim podrucjima ima sporih radova - gradjevina recimo tu su ekstremno spori. Nesto se gradi godinama ali samo zato jer je njihova radna snaga skupa, pa broj radnika je mozda za 33% manji nego u drugim drzavama na iste dimenzije objekta. Onda zakoni nisu bas naklonjeni da firme iz Danske posudjuju radnu snagu iz inostranstva. Dosta firmi odustaje da to cini, jer jernostavno se ne isplati a opet koopercije i sl. nije moguce izvesti ako je rijec o poslu kojim se i ta firma bavi. Zakoni su jako strogi. Dasnka kad bi imala sistem kao Svicarska i labijnije zakone za te fime. Prosjecna plata mjesecna bi bila 25.000€ brutto. I pokraj visokih cijena dosta privatnika zivi a izvoze 80% prozivodnje u druge drzave EU. Njemacku, Austriju, Svedsku i sl. O Danskoj nista puno nije mogao reci - a i nije, pa zato msilim, da citav clanak je jako ofrljoke napisan, na predrasude i neke cinjenice koje fakticki svak zna ko cita i zanima se.
User avatar
In_side
Posts: 477
Joined: 18/12/2006 15:36
Location: SJJ/OSl/LIS

#137 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by In_side »

Moze jedno pitanje, ovo je tema o Norveskoj ili Danskoj ?

:gunjastajl:
User avatar
Partizzanka
Posts: 2732
Joined: 14/01/2011 09:01

#138 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by Partizzanka »

ma to ti je sve haman isto :)

moj stav je ovakav o selidbi u norvesku

ako dodjes sa negativnim stavom
ako dodjes sa negativnim mislima i mislis da nikada neces nauciti jezik
ako se postavis odmah kao jad i bijeda
ako pustis da te vozaju i gaze kao levata
tako ce ti i biti

glavu visoko, jezik nije tezak moze se nauciti popricno brzo, sve zavisno o tome koliko ko ima "stiha" za jezike
posao se moze naci - vjerovatno vas nece odmah primiti siroko otvorenih vrata kao doktore ali u medicinskoj struci mozete raditi sigurno,
diploma se salje nokutu (nokut.no) na verifikaciju
ne znam jel i djeca moraju to raditi ali za njih sigurno nece biti problem sa skolom, eh sad hoce li oni sta izgubiti zbog adaptacije i jezika, opet nije to problem jedna godina gore dole nije strasno ionako ce presisati norvezane cim udju u razred

probajte u ambasadi dobiti vise informacija
imate i neke kurseve norveskog preko skypea
User avatar
navedeni
Posts: 1076
Joined: 24/12/2013 02:10

#139 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by navedeni »

sto vas se okotilo norvezana dijaspore... kristiansand=hiroshima
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#140 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by stakasa »

navedeni wrote:sto vas se okotilo norvezana dijaspore... kristiansand=hiroshima
Cuj okotilo
User avatar
Šveđanin
Posts: 5648
Joined: 13/06/2013 00:19

#141 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by Šveđanin »

Partizzanka wrote:ionako ce presisati norvezane cim udju u razred
Zbog.. Daj malo argumenata?
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#142 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by stakasa »

Šveđanin wrote:
Partizzanka wrote:ionako ce presisati norvezane cim udju u razred
Zbog.. Daj malo argumenata?
Jebi ga, kapaciteti
ludimilojko
Posts: 98
Joined: 24/07/2011 22:17

#143 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by ludimilojko »

dinnoo wrote:Zdravo svima.Imam 22 godine zavrsio sam medicinsku skolu opsti smjer i imam odradjen pripravnicki,pa me zanima kakva je situacija u norveskoj za medicinske tehnicare ili ti ga sestre :)) Da li je moguce dobiti posao bez poznavanja norveskog jezika ?, s tim da engleski govorim vrlo dobro.Imal neko da radi posao u ovoj struci ili barem da zna neke informacije koje bi mi koristile.Hvala
I ja sam u istoj situaciji. Uglavnom prvo moras da se registrujes u SAK ili ti ga ​The Norwegian Registration Authority for Health Personnel (SAK), link http://english.sak.no/sites/SAK-english ... fault.aspx , to je PRVA STEPENICA, zatim moras imat fluent norwegian ,i nakon toga se prijaviti za vizu. Sad koliko treba vremena da dobijes registraciju ili licencu to zavisi gdje si zavrsio. Uglavnom sve dokumente trebas prevesti na jedan od skandinavskih jezika ili engleski i poslati , pre toga platiti nekih 1800 kruna za upis i naravno nije sigurno da ces dobiti licencu. Uglavnom sve mozes da procitas na tom linku.
:thumbup: :thumbup:
Ah i zaboravi ima jedna stranica Scandianavian Health Programs prijavi se. Tu nude online kurs koji traje odprilike 5 mjeseci a to sve se placa tek kad ti nadju posao(samo za medicinske radnike). link http://healthjobs.no/
User avatar
ElDzidziIbnDzo
Posts: 637
Joined: 16/02/2013 10:53
Location: Sjeverno

#144 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by ElDzidziIbnDzo »

Sto se tice posla,bez poznavanja norveškog jezika,možete dobiti samo K...

Iznerviram se kad počnem da čitam lupetanja likova kako su u srednjoj školi naučili norveški jezik perfektno,a nikad nisu bili u No.Ljudi koji ovde žive godinama,plus i još se druže da norvežanima,nisu ga naučili perfektno niti ga možeš naučiti perfektno.To mogu samo oni koji se rode ovde ili koji ovde idu u osnovnu školu pa nadalje.

Kad gledaš kako oni predavači na balkanu na kursu norveškog pričaju ili ovi jedan obični norvežanin,pametnom je sve jasno.

Svi bi u Norvešku.Shvatite ljudi da niste vi sa balkana jedini na zemlji. U Norveškoj imaš hiljadama osoba koje pokušavaju da dobiju papire,iz cijelog svijeta pa im bude karta u jednom smjeru.

Dug je put ovde do boravišne dozvole,dug.Samo to ljudi ne kontaju.
User avatar
In_side
Posts: 477
Joined: 18/12/2006 15:36
Location: SJJ/OSl/LIS

#145 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by In_side »

ElDzidziIbnDzo wrote:Sto se tice posla,bez poznavanja norveškog jezika,možete dobiti samo K...

Iznerviram se kad počnem da čitam lupetanja likova kako su u srednjoj školi naučili norveški jezik perfektno,a nikad nisu bili u No.Ljudi koji ovde žive godinama,plus i još se druže da norvežanima,nisu ga naučili perfektno niti ga možeš naučiti perfektno.To mogu samo oni koji se rode ovde ili koji ovde idu u osnovnu školu pa nadalje.

Kad gledaš kako oni predavači na balkanu na kursu norveškog pričaju ili ovi jedan obični norvežanin,pametnom je sve jasno.

Svi bi u Norvešku.Shvatite ljudi da niste vi sa balkana jedini na zemlji. U Norveškoj imaš hiljadama osoba koje pokušavaju da dobiju papire,iz cijelog svijeta pa im bude karta u jednom smjeru.

Dug je put ovde do boravišne dozvole,dug.Samo to ljudi ne kontaju.
Dzaba ti je pisati :-) , opet ce doci neka pametnica koja ce bolje reci ili docarati Norge,a ne neko koji zivi tu vec duze vrijeme .
Dzaba :sabur:
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#146 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by sportman1 »

posto je zdravstvena zastita u norveskoj?
azea
Posts: 140
Joined: 23/01/2014 11:21

#147 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by azea »

sportman1 wrote:posto je zdravstvena zastita u norveskoj?
---
Zubar skup do jaja, ostalo manje vise besplatno (placas pregled, placas ljekove do odredjene sume (nako toga ako su na recept dobijes ih besplatno) i bolnice su besplatne.
User avatar
Truba
Posts: 81614
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#148 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by Truba »

https://cne.news/artikel/352-norwegian- ... s-on-tower

After the dispute over the illuminated cross at Skauen church in Skien, the municipality is now asking the congregation to apply for a special dispensation if the light in the cross is to be approved.

:mrgreen: premalo pravila je anarhija
previše pravila je???
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#149 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by u-pet-deka »

Kao kod nas (u Danskoj), prvi dan nove godine na glavnoj TV objavljen tekst novih kazni, nameta, pravila itd. :D Vožnja električnim romobilom bez kacige, pravac na sud, i kazna od 200 do 400 KM.
User avatar
Copper
Posts: 398
Joined: 18/10/2021 20:34

#150 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by Copper »

Vi sto hocete u Skandinavske zemlje, najbolja opcija bi vam bila Island jer se na svaku radnu poziciju mozete provuci sa engleskim.
Post Reply