Ima li neko iz Norveske?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
kakojetamo
Posts: 12
Joined: 17/05/2010 10:48

#1 Ima li neko iz Norveske?

Post by kakojetamo »

Pozdrav.
Vec neko vrijeme analiziram mogucnost dobivanja zaposlenja i iseljenja u Norvesku. Zavrsio sam masinki fakultet, takodje sam magistar tehnickih nauka, imam 8+ godina radnog iskustva u struci u grani industrije koja je jako zastupljena u Norveskoj, znam engleski jezik,... Ovdje solidno zivim, za nase uslove imam vrlo dobru platu, imam rjeseno stambeno pitanje, ozenjen, dvoje djece, i nesto kontam bolje je traziti neki novi posao kad je dobro vec kad je lose jer onda prihvatas sve. I eto, nesto me Norveska privukla pa da malo istrazim. Citao sam po mnogim forumima, blogovima, sakupio dosta nekih oprecnih informacija, jedni kazu ovako, drugi onako, ... Gledao sam i statistike iseljavanja u Norvesku, iz BiH lani cini mi se oko 250 ljudi dobilo radnu dozvolu (neznam jesu li vec tamo bili ili su odavde otisli). Mene zanima dali ima neko da je nesto slicno probao, uradio, ili zna nekoga koje je sve to prosao, dali je to uopste moguce, sta je odlucujuce, sta ako neznam norveski jezik ili nemam diplomu sa norveskog fakulteta, nemam neke kontakte sa norveskim firmama, dali se moze bez preporuke zaposliti, kakva je situacija za preseljenjem familije,...... Konkretno, koji je najbolji put da se ovaj moj projekat realizuje?
MA DAJ...
Posts: 590
Joined: 29/01/2007 17:01

#2 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by MA DAJ... »

samo mi reci koja ti je specijalnost iz masinstva...firma u kojoj ja radim je nedavno trazila cetri masinska inzinjera...

nisam bas vidjeo da su ih pronasli

ps.stranci se vecinom u zadnje 2-3 godine zaposljavale sa tom strukom
kakojetamo
Posts: 12
Joined: 17/05/2010 10:48

#3 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by kakojetamo »

Pozdrav,

Evo ti odgovaram na onaj tvoj upit u vezi moje specijalnosti. Moja uza specijalnost je hidroenergetika to jest hidroelektrane, proizvodnja električne energije i održavanje elektroenergetskih objekata ili na norveskom vannkraft, kraftverk, energi produksjon (ove rijeci koristik kad pretrazujem sajtove za posao). Prema mojim informacijama, udio hidroenergije u proizvodnji struje u norveškoj je 99% (najviše u svijetu), imaju vrlo razvijen sektor, imaju najliberalnije trziste energije u svijetu, .... uglavnom ja smatram da u ovoj bransi ima prostora.
Koja je bransa tvoja firma gdje su trazili inzenjere, dali znas neke ljude koji su tamo dosli u zadnjih nekoliko godina sa ovih nasih prostora (van EU), .....
Eto toliko.
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#4 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by amrica »

Kao prvo, bez znanja norveskog ne mozes (vise) dobiti posao. Prije je moglo, ali sada je obavezno.
Sto se tvoje struke tice, ne znam puno, znam ljude koji su sas masinstvom mali kraljevi, ali su dosli pocetkom 90-ih i poceli kao cuvari, pomocno osoblje itd. Fak;ultet se ne priznaje automatski, moras naci program po kojem si polagao i poslati njihovoj agenciji NOKUT da ti kazu sta priznaju, a sta ne....
Proguglaj i potrazi moguca zaposlenja, ono sto pise samo za gradjane EU nije uvijek 100%, ako nema kandidata mogu i ovi ostali (znam ljude iz Srbije, uglavnom doktore, koji su dobili radnu dozvolu, mada se medicinski faxovi priznaju,. ali se ne moze raditi bez znanja norveskog).
Norveski nije lagan, mislim, jezik nije tezak za nauciti citati i pisati, cak i govoriti, ali da razumijes Norvezane... za to ti treba godina i godina. Svi govore engleski, nije problem u komunikaciji, ali po nekom zakonu moras znati norveski. Ali, opet ali, postoje i strane privatne firme u Norveskoj koje zaposljavaju i sa samo znanjem engleskog.
Pokusaj potraziti neku stipendiju za postdiplomski, specijalizaciju... automatski dobijas radnu dozvolu i, naravno, obavezu da ucis to sto ti traze i da ucis norveski, ali ti oni placaju kurs. Ali tu ima zvrcka vezano za porodicu, mogu cekati i godinu dana da oni dobiju dozvolu rada i boravka. Ako su djeca mala, onda je lakse traziti i nesto moliti.
Drugo, zivot je potpuno drugaciji. Zima je uzasna, a pogotovo ova zadnja (moja prva u Norveskoj) je bila najgora u zadnjih 20-ak godina. Sve je zaledjeno, jezera, more, -20 je normalno, snijeg padne u oktobru-novembru, istopi se pocetkom maja... Mrak je mjesecima, sredinom zime bude par sati polumraka, zvanog "dan". Ceste se ciste, ali 4-5 mjeseci vozis po snijegu i ledu.
Dalje, sto se tice plata i troskova zivota, nominalno imaju najvece plate, ali i najvece troskove zivota. Imaju najskuplji benzin u Europi. (mala digresija, pises o liberalnom trzistu energije, gore se cijena benzina mijenja 2 puta dnevno, napr do podne zna biti i 0,50 KM jeftinija nego poslije 12h, ili struja kad poskupi, poskupi 100%...)
Kruh je 7-8KM. Stanovi su skupi, haos, za pocetak bi najmanje morali placati kiriju cca 2.000 KM za stan (najmanja plata je oko 5.000 KM, oko 20.000 NOK), ali i to zavisi gdje je stan i kakav je. Ako si u centru Osla, racunaj bar 3 puta skuplje, ali ti ne treba auto. Ako si izvan Osla, bez auta si donji, a gore su ti auti tacno 100% skuplji nego ovdje (a ceste, osim autoputeva, su gore nego kod nas). Inace, vecina stanovnika Norveske zivi u regiji Osla, ima puno komuna (opcina) u krugu 50-ak km, i meni su ta manja mjesta, na obalama mora i jezera ljepsa za zivot od Osla. Ako se odlucis ici gore, obavezno nabavi auto ovdje i vuci ga gore.
Hrana je grozna, ono sto oni smatraju norveskom hranom, tipa fiske balle (riblje kuglice :cry: ) i slicno ne pokusavaj ni jesti.
Cijene usluga su katastrofa, obicno sisanje i feniranje je 200KM, jeftinije im je prodati pokvaren auto i kupiti novi nego placati automehanicare, itd....
Ali su po radnjama korektni, sve mozes vratiti i zamijeniti itd.
Ima voca i povrca tokom citave godine, ali sa ukusom plastike, moze se naci i teletina, 100 KM kilo, isto ukus plastike. Piletina je velicine goluba, nije bas toliko grdna, ali opet nije ista. Srecom postoje "turske" radnje, gdje se prodaje sve sa juga i istoka, ima Vegeta, Kras, Argeta, Fructal, pa mekodnske kiselice, ajvari... pa zelenis iz Turske, koji vec lici na nesto.

Dalje, ljeta su predivna, fantasticna, priroda je nesto neopisivo, stotine jezera, mora, fjordovi, .... pa te njihove kucice itd... samo kratko traje.

I ja sam novopecena gore, samo ja sam se udala, ali vec godinu cekam radnu dozvolu (zakonski rok za zemlje ex-yu je 12 mjeseci, ali su ga odjednom produzli na 13 mjeseci...) imam pravo da boravim zato jer sam usla sa hrvatskim pasosem, ali ima i to svojih zvrcki, nebitno za tebe.
Ako imas jos pitanja, izvoli...
User avatar
macan prvi
Posts: 3328
Joined: 24/08/2008 23:24

#5 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by macan prvi »

amrica wrote:Zima je uzasna, a pogotovo ova zadnja (moja prva u Norveskoj) je bila najgora u zadnjih 20-ak godina. Sve je zaledjeno, jezera, more, -20 je normalno, snijeg padne u oktobru-novembru, istopi se pocetkom maja... Mrak je mjesecima, sredinom zime bude par sati polumraka, zvanog "dan". Ceste se ciste, ali 4-5 mjeseci vozis po snijegu i ledu.
Ovo mogu potvrditi iz licnog iskustva. Doduse, bio sam ove zime samo sedmicu u Norveskoj, ali je bilo zaista nezamislivo hladno, sa snijegom kojeg ti vjetar kovitla u oci i malo dnevnog svjetla. Sigurno ima ljudi koji se na zivot u takvim prirodnim uslovima moraju prvo pripremiti...
amrica wrote: Hrana je grozna, ono sto oni smatraju norveskom hranom, tipa fiske balle (riblje kuglice :cry: ) i slicno ne pokusavaj ni jesti.
Cijene usluga su katastrofa, obicno sisanje i feniranje je 200KM, jeftinije im je prodati pokvaren auto i kupiti novi nego placati automehanicare, itd....
Tipicno. :lol: :lol: Meni doduse nije bilo tako lose, kad sam skontao kako se na norveskom kaze piletina, uglavnom to sam i jeo. :D
kakojetamo
Posts: 12
Joined: 17/05/2010 10:48

#6 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by kakojetamo »

Znaci Amrice, po tebi postoje dva puta:
1. Izvrsiti autorizaciju diplome, paralelno ovdje uciti norveski i javlajti se na konkurse i
2. Traziti radno mejsto na nekom univerzitetu kao postdiplomac/doktorant/istrazivac.

Do sada sam slao aplikacije na cetiri konkursa, na jednom sam usao u neki uzi izbor (strana firma koja radi u norveskoj), biografija je bila visoko relevantana, ali su moju kandidaturu odbacili zbog nepoznavanja norveskog jezika, na drugom konkursu (norveska firma) su me isto odbacili zbog jezika, na trecem jos nemam nikakvog odgovora a na cetrvtom jos cekam rezultate.
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#7 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by amrica »

Sama autorizacija diplome nije bitna ako trazis-nadjes posao u struci preko konkursa jer kod privatnika sve moze.
Drugo je ako trazis posao u drzavnoj firmi. Mada ti je sve to haos, meni su rekli da se moj fax "ne pika", ali ako zavrsim neki kurs od par mjeseci finasije i sl. moci cu raditi posao kao i dipl. oec i imati adekvatnu platu, samo se necu moci potpisivati kao dipl. A jos nisam uzvrsila provjeru u NOKUT-u sta mi se priznaje, sta bih trebala dopolagati itd da bih i gore imala isto zvanje.

Drugo, sto se tice postdiplomskog, specijalizacije i slicno, znam da ima raznih mogucnosti, samo ja sam nekako u krugu ljudi koji imaju veze sa medicinom, tako da vise znam o tome.

Ispricacu ti jednu pricu, zena, 30+ nesto godina, doktorica iz Srbije, prof na faxu, dobila stipendiju za specijalizaciju. Posto ima malu djecu, uspjela je i muza i klince odmah dovesti sa sobom. Ima neku lovu od stipendije, koja nije dovoljna za zivot 4-clane porodice, ali ima pravo da jos nesto radi, ako nadje, naravno. Muz, inace pravnik, isto je dobio radnu dozvolu i besplatan kurs norveskog i radi u bolnickoj praonici vesa kao neki sefic nk radnicima (ono sto sam pisala, fax se ne priznaje, ali se postuje). Obadvoje znaju engleski odlicno, pogotovo ona jer je nesto studirala u USA, a uz to ona je par godina ucila norveski u bg. Sad ide na ubrzani napredni kurs norveskog koji je neophodan za upis na fax za strance. Sa zavrsena 3-4 nivoa se smatra da znas norveski, ali ako zelis studirati moras poloziti test (Bergen test) koji je pravo gutav. On radi sta stigne, a i ona, cuva neku bakicu par puta sedmicno... I ne moze naci posao u struci kao prof jer je njena oblast svjetsko zdravlje, statistike i sl, dok oni gore traze vec formirane strucnjake da rade u praksi. Vjerovatno ce naci posao u bolnici kao doktor, zato jer joj to radna dozvola omogucava. Kad dobije stalni posao, dobice i stalnu dozvolu boravka i rada, taj dio bas ne znam najbolje, sto se tice vremenskog protoka, ali nece biti problema.

Nije bas tvoja struka, ali da vidis kako to ide, koje su mogucnosti i ogranicenja, znaci ako dobijes specijalizaciju, moras ici to uciti i norveski, i mozes traziti posao paralelno. I gospodja isto. Djeca ce morati u skolu ili vrtic, ne znam kolika su, i uciti jezik naravno.

U svakom slucaju, nemoj odustajati i javljaj se na sve zivo sto ima veze sa tvojom strukom, vazno je uci gore, a onda se lako uhodati i srediti.
Bilo bi najbolje dobiti posao direktno u firmi, bez zeza sa stipendijama i obavezama, ali i to je korak naprijed.
Ne znam da li se igdje u Sarajevu moze uciti norveski, obavezno probaj naci i u svakoj prijavi navedi da ga ucis. Ako nista, ima nekih linkova za ucenje, mogu ti poslati ako te interesira, samo je tesko bez zive rijeci uciti jezik.

Nesto vrtim po glavi, ali ne mogu se sjetiti, ima neko gore ko radi sa masinstvom u francuskoj firmi za naftu (lupam naziv, ali to je bit) i uglavnom se sluzi engleskim. Ako se sjetim kako se firma zove, javim. A probaj i ti prooguglati.
kakojetamo
Posts: 12
Joined: 17/05/2010 10:48

#8 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by kakojetamo »

Ja sam se do sada fokusirao na oglase iz moje uze specijalnosti, nisam se javljao na ostale konkurse koje traze masinksog inzenjera. Nasao sam danas preko jednog kolege podatke jednog naseg covjeka koji radi u bransi, neznam ga licno, mozda ga kontaktiram da vidim moze li mi on dati neke korisne informacije ili kontakte nekih drugih nasih ljudi iz branse koji mogu pomoci. Prije nekoliko godina sam upoznao neke Norvazane i sa njima jedan nas zemljak koji su bili u posjeti mojoj firmi a koji inace rade u Statkraft-u, imam njihove mailove, nisam se cuo sa njima od tada, neznam ima li smisla sa njima malo protabiriti sve ovo.
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#9 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by amrica »

Ja sam ti odmah rekla da nista ne znam o tvojoj struci, nego sam ti pisala opcenito o uslovima zivota i zaposljavanja.
Sto se tice nasih ljudi gore, solidarnost je ogromna.
A sto se tice Norvezana, ja sam bila cula price da su hladni, 'vaki 'naki, ali ja jos na nekog ko ne zeli pomoci nisam naisla. Pisi, salji mailove, ako ne pomognu direktno bar ces dobiti info iz prve ruke.
MA DAJ...
Posts: 590
Joined: 29/01/2007 17:01

#10 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by MA DAJ... »

amrica wrote:Ja sam ti odmah rekla da nista ne znam o tvojoj struci, nego sam ti pisala opcenito o uslovima zivota i zaposljavanja.
Sto se tice nasih ljudi gore, solidarnost je ogromna.
A sto se tice Norvezana, ja sam bila cula price da su hladni, 'vaki 'naki, ali ja jos na nekog ko ne zeli pomoci nisam naisla. Pisi, salji mailove, ako ne pomognu direktno bar ces dobiti info iz prve ruke.

@AMRICA,da li ti zivis uopste u NO?
izgleda da ne zivis i da samo spamujes ovu temu...

nego,za kolegu pokretaca teme...slusaj,posto si te struke koja im ne dostaje oko energetike,moj ti je prijedlog da se javljas uvijek na njihove oglase (znam pojedine koji su bili u slicnoj situaciji i dobili su posao)...norveski nije obavezan,ali jeste engleski (znam iz svoje firme da je taj uslov...znaci,nemoras znati norveski,ali je obavezno znanje engleskog jezika)...

ja radim u firmi koja proizvodi brodsku mehaniku...ne znam koliko se snalazis u tom fahu.
kakojetamo
Posts: 12
Joined: 17/05/2010 10:48

#11 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by kakojetamo »

Pozdrav MA DAJ,

Ja oglase za posao trazim na finn.no, careerjet.no, jobnorge.no, jobdirekte.no (negledam na nav.no jer mi nesto ovaj google ne prevodi oglase). Takodje sam malo posjecivao i site-ove njihovih kompanija sa ove liste: http://en.wikipedia.org/wiki/Category:P ... _of_Norway
Ovo je popis kompanija koje su vlasnici ili suvlasnici energetskih objekata (hidroelektrana), kod kojih bih ja mogao da konkurisem. Nisam nasao nesto puno oglasa. Ja kontam da se dosta tih oglasa mozda i no objavljuje po ovim portalima za trazenje posla, da dosta toga ide nekim internim kanalima, neznam. Takodje, postoje kompanije koje pruzaju usluge ovim proizvodnim kompanijama (odrzavanje, rekonstrukcije, modernizacije,....) kod kojih bi takodje mogao da konkurisem. U tvom postu si spomenuo da znas neke ljude koji su nesto slicno uradili, mislim nasli posao iz vana u norveskoj i onda doselili, da znas da se ljudi masinske struke traze u norveskoj i da znas da se u ovom energetskom sektoru nedostaje kadrova, to su za mene neki pozitivni znakovi. Sto se tice pitanja u vezi brodske mehanike, nisam imao iskustva u tom polju, sto neznaci da nebih radio, ali prvenstveno me zanima ovaj moj sektor. Neznam sta ce biti od svega ovoga, sreca prati hrabre.
kakojetamo
Posts: 12
Joined: 17/05/2010 10:48

#12 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by kakojetamo »

Evo da mi tema ne padne u zaborav.
Nedavno sam konkurisao na jedan oglas za jednu firmu u Norveskoj preko agencije za trazenje kadrova i odbili su me zbog nepoznavanja norveškog jezika.
Neki dan me zvala jedna gospodja iz te agencije sa kojom sam kontaktirao u vezi prethodnog oglasa i rekla da ima jedna firma, ime jos nemoze otkriti, koja ima planove da zaposli neke kadrove mog profila gdje poznavanje norveskog nije obavezno, pitala me neka osnovna pitanja, ko sam, sta sam, zasto hocu u norvesku, itd, i trazila kontakt informacije da provjeri moje refernece. Posalo sam kontakte od mojih referenci i cekam. Sta ce biti, ko zna, vidjecemo.
User avatar
Feronia
Posts: 34
Joined: 13/04/2010 09:33

#13 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by Feronia »

Probaj takodje monster.com ili monster.no ... i sretno.

PS: Mozda su zime hladne, ali prosle sedmice u Norveskoj su imali super vrjeme - meni krivo bilo sto sam poslovno bila u Norveskoj, pa na sastanku umjesto vani na suncu :)
Richard Sorge
Posts: 85
Joined: 04/04/2010 16:46

#14 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by Richard Sorge »

kakojetamo wrote:Evo da mi tema ne padne u zaborav.
Nedavno sam konkurisao na jedan oglas za jednu firmu u Norveskoj preko agencije za trazenje kadrova i odbili su me zbog nepoznavanja norveškog jezika.
Neki dan me zvala jedna gospodja iz te agencije sa kojom sam kontaktirao u vezi prethodnog oglasa i rekla da ima jedna firma, ime jos nemoze otkriti, koja ima planove da zaposli neke kadrove mog profila gdje poznavanje norveskog nije obavezno, pitala me neka osnovna pitanja, ko sam, sta sam, zasto hocu u norvesku, itd, i trazila kontakt informacije da provjeri moje refernece. Posalo sam kontakte od mojih referenci i cekam. Sta ce biti, ko zna, vidjecemo.
...@ kakojetamo ... ne ljuti se, al pravi si Bosanac - po dva osnova - prvi je " dobro mi je al hocu bolje " obicno je to najkraci put u zayeb ... ali to je do tebe. drugo i puno bitnije ... sve visoko razvijene europske zemlje imaju potrebu za visoko obrazovanim i visoko strucnim kadrom ... i sve zemlje - SVE - a pogotovo Njemacka i Skandinavske zemlje imaju programe uvoza takvih kadrova - Norveska i Svedska posebno - jer su same useljenicke zemlje - doduse visokih standarda ... tako da .. ako vec zelish da idesh da zivish u Norvesku i s vremenom jeli postanesh norveski drzavljanin ... fino pravac u Norvesku ambasadu - Sarajevo ulica Ferhadija ... i raspitas se kakve pogodnosti nude .. ne znam nikoga licno sa " norveskim " iskustvom ... ali obicno to hoda tako .. da ako zadovoljavas njihove kriterije .. dobijesh godinu placenih troskova zivota ( stan, rezije i neki djeparac za klopu ) sa jedinim ciljem da u tu godinu dana savladash norveski jezik ... cak nakon te godine mozesh ocekivati njihovu pomoc u zapoljavanju .... e sad ako si ti ovo uradio ... izvini sto se ja pravim pametan bez potrebe .. ako nisi .. onda ne preskaci i ne komplikuj ... nego korak po korak ... stha god da se odlucish .. sretno ti bilo ... i ne zaboravi ni ko si, ni stha si .. ni ko te napravio takvim kakav jesi :bih:
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#15 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by michio »

Razumijem da je neko kao izbjeglica otisao u Norvesku, ali sto bi neko htio tamo emigrirati pored Njemacke i Velike Britanije u Evropi ?
Te skandinavske zemlje su u biti seljacke zemlje u kojima je i nacionalizam u porastu.

U svakom slucaju sretno.
AugustMZR
Posts: 1
Joined: 27/06/2010 22:52

#16 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by AugustMZR »

Molio bih pomoc , u slicnom sam polozaju - samo gorem:
pogonski inzenjer masinski , 57 godina. Radim na tehnologiji i konstrukciji - zeljeznicki program.
A morao bih otici u Norvesku i raditi , bilo sto ...
Ovjde nema posla a tamo mi je zena moga zivota... Uzas.
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#17 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by mrtva kokoš »

AugustMZR wrote:Molio bih pomoc , u slicnom sam polozaju - samo gorem:
pogonski inzenjer masinski , 57 godina. Radim na tehnologiji i konstrukciji - zeljeznicki program.
A morao bih otici u Norvesku i raditi , bilo sto ...
Ovjde nema posla a tamo mi je zena moga zivota... Uzas.
nikad nije kasno za zenu zivota :D :thumbup:
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#18 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by amrica »

AugustMZR wrote:Molio bih pomoc , u slicnom sam polozaju - samo gorem:
pogonski inzenjer masinski , 57 godina. Radim na tehnologiji i konstrukciji - zeljeznicki program.
A morao bih otici u Norvesku i raditi , bilo sto ...
Ovjde nema posla a tamo mi je zena moga zivota... Uzas.

Ako zena tvog zivota misli da si ti covjek njenog zivota, nema frke. Vjencate se ili donesete dokaze da ste u vezi najmanje dvije godine i dobijas pravo na ulazak na osnovu spajanja porodice. Samo, dobijanje tih papira moze trajati i godinu, cak i vise. Ali mozes traziti vizu....

A poslije, svasta....
Napade me neki lik ovdje (pretpostavljam da zivi gore i da je odrastao gore i nikad nije imao problema sa papirima, jezikom, statusom...), da ja pojma nemam. A ja pricam sa stanovista osobe koja je prosle godine dosla u Norvesku.

Moras znati norveski, moras ga uciti bar nekih 250 osnovnih casova. Mada ima firmi koje zaposljavaju samo sa engleskim, ali... ako nadjes. Ako ulazis regularno preko ambasade, moras u skolu.
kakojetamo
Posts: 12
Joined: 17/05/2010 10:48

#19 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by kakojetamo »

Evo mene opet da vas informisem o mom progresu u vezi Norveske.
Kako sam pisoa u ranijem postu, nakon telefonskog razgovora sa jednom gospodjom iz agencije, trazili s da posaljem kontakte ljudi koji mogu potvrditi moje referense. Ja sam to uradio i napomenuo da moje referense nemogu pricati ni na norveskom ni na engleskom vec samo na ovim nasim jezicima. Oni su nasli nekog covjeka koji radi u Siemens-u u Norveskoj, ja mislim da je iz Srbije, i taj covjek je zvao mog bivseg sefa i razgovarao sa njim nekih pola sata. Pitao je ona uobicajena pitanja, koje su mi prednosti, koje mane, kako se snalazi pod pritiskom, kakv je timski igrac,..... Onda mi je ova gospodja javila i potvrdila da je kontaktirali mog sefa i da su dobili detaljnu i pozitivnu referensu. Rekla mi je da ce mi uskoro poslati malo vise detalja o dostupnim radnim mjestima i kompaniji koja je zainteresovana i sada to cekam.
Ja ovako nesto kontam:
- kada posaljes application letter sa biografijom, sanse sa posao su 1%
- kada ti odgovore na mail i traze neke dodatne informacije sanse su 10%
- kada te zovu telefonom i naprave tzv. telephone screening sanse su 20%
- kada te ponovo zovu znaci da te nisu elminisali nakon telefonskog razgovora sansu su 30%
- kada kontaktiraju kontakte referensi sanse su 50% (ja sam sada u ovoj fazi)
- kada te pozovu na initial stage interview, sanse su mozda 70%
- kada te pozovu na final stage interview sanse su 80%
- nikad nemozes biti 100% siguran

I jedno pitanje u vezi intervjua, dali je uobicajeno i dali se praktikuje da se organizira, barem ovaj neki prvi intervju, preko ovih online video telefonskih servisa (npr. skype-a)??
User avatar
anonimni clan
Posts: 1793
Joined: 25/05/2008 12:10
Location: pod suncem tudjeg neba

#20 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by anonimni clan »

michio wrote:Razumijem da je neko kao izbjeglica otisao u Norvesku, ali sto bi neko htio tamo emigrirati pored Njemacke i Velike Britanije u Evropi ?
Te skandinavske zemlje su u biti seljacke zemlje u kojima je i nacionalizam u porastu.

U svakom slucaju sretno.
Ako ne razumijes .nemoj donositi zakljucke.
Emigrirati u Norvesku znaci raditi i ziviti u visokorazvijenoj zemlji sa jednim od najvisih standarda u svijetu, imati jako dobre uslove rada , biti cijenjen i dobro placen za posao koji obavljas.
Ja zivim i radim u Njemackoj..... a opstepoznato je da njemacki doktori masovno odlaze u Skandinavske zemlje jer im nude uslove,platu,cak smjestaj,o kojima u Njemackoj mogu samo sanjati.
Konkretan primjer: moj bivsi sef je trazio i nasao posao u Norveskoj koju je svake godine posjecivao tj isao na godisnji odmor,ucio norveski jezik....i prezadovoljan je , sto uslovima rada sto platom a posebno ljudima.....
Nadam se da su ti sad razlozi za emigriranje malo jasniji.
A sto se tice nacionalizma........koliko ga kod nas ima ........oni su male mace..... :run:
User avatar
tf2_spy
Posts: 521
Joined: 15/06/2012 12:38

#21 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by tf2_spy »

michio wrote:Razumijem da je neko kao izbjeglica otisao u Norvesku, ali sto bi neko htio tamo emigrirati pored Njemacke i Velike Britanije u Evropi ?
Te skandinavske zemlje su u biti seljacke zemlje u kojima je i nacionalizam u porastu.

U svakom slucaju sretno.
pa šta koje pm komentarišeš ono što ne razumiješ?
User avatar
In_side
Posts: 477
Joined: 18/12/2006 15:36
Location: SJJ/OSl/LIS

#22 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by In_side »

Ima li kakvih novosti iz Osla. :D
User avatar
sinuhe
Posts: 11479
Joined: 03/06/2011 11:33

#23 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by sinuhe »

michio wrote:Razumijem da je neko kao izbjeglica otisao u Norvesku, ali sto bi neko htio tamo emigrirati pored Njemacke i Velike Britanije u Evropi ?
Te skandinavske zemlje su u biti seljacke zemlje u kojima je i nacionalizam u porastu.

U svakom slucaju sretno.
:D Ovo napisano godinu prije Breivika. Pun pogodak :thumbup:
Stoji i to da jedan Bosanac prije vlada njemackim ili engleskim nego norveskim.
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#24 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by valter.ba »

Javi se, kako si prosao :grin:

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#25 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by valter.ba »

Nema lika da podjeli iskustva sa rajom. Tishu mishu :grin:

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Post Reply