Ima li koga od nasih u Kini

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
Arc_Angel
Posts: 587
Joined: 14/08/2008 09:49
Location: Sarajevo

#1 Ima li koga od nasih u Kini

Post by Arc_Angel »

Pozdrav raja


Evo da vam se javim iz nama drage narodne republike Kine :-) :-) :-)

Prije otprilike mjesec dana sam se doselio ovdje zbog posla, Ima jedan mali grad :-) :-) :-) od 3 miliona stanovnika koji se zove YIwu(Zheijang provincija) nekih 300 km od Shanghaja :-) :-) :-) :-) :-) .

Uglavnom ovaj grad je najveci svjetski centar za trgovinu sitnom robom (small commodities) jedna zanimljivost vezana za ovaj grad 2/3 ukupnih svjetskih slamki/cjevcica za sokove se proizvede u ovom gradu.

Bas me interesuje dali ima jos nase raje negdje u blizini koji su kao i ja expati (svojom voljom stalno nastanjeni u Kini )

znam da dosta nasih ljudi dolazi ovdje da kupuje, dosta nasih firmi, i kupuju sve od igle do tenka :-) :-) :-)
ali me bas interesuje koga jos ovdje ima, i ako se jos uspostavi komunikacija preko Sa-x to je znak da je ovaj forum stvrno globalni.

Jos jedan pozdrav za svu raju sa foruma.
User avatar
cyprus
Posts: 39277
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#2 Re: Ima li koga od nasih u Kini

Post by cyprus »

Jesi probo nosat majicu sa natpisom FREE TIBET? :D
User avatar
Arc_Angel
Posts: 587
Joined: 14/08/2008 09:49
Location: Sarajevo

#3 Re: Ima li koga od nasih u Kini

Post by Arc_Angel »

hahahahah

Ma nisam niti bi se usudio.

inace u ovom gradu imas na svakoj raskrsnici kamere, pa dobro skoro na svakoj, i sada slikaju svako auto ili barem vecinu njih :-) :-) :-) :-) , internet je cenzurisan jako, hajde da ne govorim o social web sajtovima ali evo na primjer neki dan sam gledao neki listing firmi iz Poljske, i nisam mogao da otvorim niti jednu web stranicu od neke domace firme iz Poljske. (tu je na scenu stupio VPN i sada imam pristup cijelom internetu) :-) :-) :-)

Iz price sa ovim kolegom kinezom sto radi samnom saznao sam da mladi ljudi bas i nisu nakolonjeni toj cenzuri i propagandi koju im prosipa vlada, ali stariji jesu to je ona generacija iz kulturne revolucije. mlade je strah vojske i policije :-) :-) :-) :-)

svi pricaju da je drzava veliku lopov (kontam u sebi ima li nesto novo da cujem ) :-) :-) :-)


Autoputevi su im cudo jedno, jako jako dobri. ono sto je mene fasciniralo jeste da citavom duzinom od Shanghaja do Yiwu-a imaju ukrasno zbunje :-) :-) i sa jedne i sa druge strane i sve je to uredno podsisano i uredjeno svaki zbun je identican i cini jedan neprekidni zeleni zid.
Bountiful
Posts: 123
Joined: 05/11/2010 10:52

#4 Re: Ima li koga od nasih u Kini

Post by Bountiful »

Ja sam trenutno u Koreji (Seoul) na postdiplomskom pa ako budes planirao dolazak ovdje javi se za kafu :D
Last edited by Bountiful on 23/05/2011 04:18, edited 1 time in total.
immuno
Posts: 2028
Joined: 07/04/2010 11:05

#5 Re: Ima li koga od nasih u Kini

Post by immuno »

jesil siguran da je bas pravo rastinje a ne plastika :lol: :lol: salim se .Moram ti reci da si veoma hrabra/ar sto se tice destinacije hm svaka cast i puno uspjeha zelim.Sto se tice nase raje znam ih ima koji studiraju i onih sto dolaze jedan semestar najcesce arhitektura.Trenutno ima par nasih djevojaka koje su u Shangaju bas na arhitekturi.Sto se tice trgovine sigurno ima naseg svijeta .Jesil privremeno ono mjesec dva ili ostajes duze????? Sretno kako god!Kazu li na mandarin jeziku konishiua eto to jedino znam heheeee
User avatar
topcam
Posts: 5087
Joined: 08/07/2007 12:49

#6 Re: Ima li koga od nasih u Kini

Post by topcam »

immuno wrote:jesil siguran da je bas pravo rastinje a ne plastika :lol: :lol: salim se .Moram ti reci da si veoma hrabra/ar sto se tice destinacije hm svaka cast i puno uspjeha zelim.Sto se tice nase raje znam ih ima koji studiraju i onih sto dolaze jedan semestar najcesce arhitektura.Trenutno ima par nasih djevojaka koje su u Shangaju bas na arhitekturi.Sto se tice trgovine sigurno ima naseg svijeta .Jesil privremeno ono mjesec dva ili ostajes duze????? Sretno kako god!Kazu li na mandarin jeziku konishiua eto to jedino znam heheeee

Moze valjat ako ode u Japan.
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11082
Joined: 15/01/2010 18:31

#7 Re: Ima li koga od nasih u Kini

Post by Jack Be Nimble »

Samo ti stavi Valtera na majicu i neces imati problema.
User avatar
Arc_Angel
Posts: 587
Joined: 14/08/2008 09:49
Location: Sarajevo

#8 Re: Ima li koga od nasih u Kini

Post by Arc_Angel »

Jack Be Nimble wrote:Samo ti stavi Valtera na majicu i neces imati problema.

To za Valtera je sigurno hahahah, ovdje se redovno prikazuju nasi partizanski filmovi posebno Valter brani Sarajevo

svi znaju za batu zivojinovica to je ovdje pop kultura prikazuju se ti filmovi djeci u vrticu, svi redom znaju nije bitno koliko godina neko ima.


Kina je bas neko cudo toliko razlika izmedju starog i novog a sve nekako funkcionise.
veliki_vezir
Posts: 90
Joined: 19/06/2010 00:52

#9 Re: Ima li koga od nasih u Kini

Post by veliki_vezir »

:)
Last edited by veliki_vezir on 26/05/2011 07:37, edited 1 time in total.
User avatar
Arc_Angel
Posts: 587
Joined: 14/08/2008 09:49
Location: Sarajevo

#10 Re: Ima li koga od nasih u Kini

Post by Arc_Angel »

eno poslao sam ti broj

izvini nisam vidio da si postao na temi
nerminbj
Posts: 2
Joined: 13/06/2011 03:53

#11 Re: Ima li koga od nasih u Kini

Post by nerminbj »

Vozdra,
Ima nas ima.....kod tebe u YiWu-u slabije, ja sam u Pekingu, evo ti mobilni pa se javi, u svakom slucaju bicu kod tebe brzo pa se mozemo i naci, Dino iz Sangaja mi je rekao da se cuo sa tobom il je vidjeo post, u svakom slucaju evo telefon
13810307736
Lp iz Pekinga
Nermin
Prijatelj Omladine
Posts: 27
Joined: 07/06/2011 10:16

#12 Re: Ima li koga od nasih u Kini

Post by Prijatelj Omladine »

Haha...
Dino iz Sangaja.. :D
Sretno vam.. :D
User avatar
Entropio
Posts: 7824
Joined: 21/11/2010 21:49

#13 Re: Ima li koga od nasih u Kini

Post by Entropio »

Pa šta radite ljudi u Kini? :)
User avatar
Chemist
Posts: 728
Joined: 22/11/2007 19:34
Location: Rocket ship

#14 Re: Ima li koga od nasih u Kini

Post by Chemist »

Pored milijardu i po kineza, bosanci otisli u kinu da rade...e svasta :skoljka: :skoljka:


A sad ozbiljno, puno srece u radu i zivotu u Kini :)
User avatar
Zlata M.
Posts: 2374
Joined: 21/05/2009 22:34

#15 Re: Ima li koga od nasih u Kini

Post by Zlata M. »

Chemist wrote:Pored milijardu i po kineza, bosanci otisli u kinu da rade...e svasta :skoljka: :skoljka:
:lol: pa stvarno ...
nerminbj
Posts: 2
Joined: 13/06/2011 03:53

#16 Re: Ima li koga od nasih u Kini

Post by nerminbj »

Zvuci cudno naravno, pored toliko ljudi iz blize nam okoline, amerike ..... ne vidim yasto se cudite sto ima i nas bosanaca i hercegovaca.
Sta radimo??
Ja inace odgovaram slijedece, ne cekam kad ce mi roditelji, rodbina oli ti prijatelji dati 50 maraka za kafe.
LP iz Pekinga :bih:
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11082
Joined: 15/01/2010 18:31

#17 Re: Ima li koga od nasih u Kini

Post by Jack Be Nimble »

Od sada samo kupujem robu "made in china" da bi podrzao dva clana sa-x foruma :!:
nerminbj wrote:Zvuci cudno naravno, pored toliko ljudi iz blize nam okoline, amerike ..... ne vidim yasto se cudite sto ima i nas bosanaca i hercegovaca.
Sta radimo??
Ja inace odgovaram slijedece, ne cekam kad ce mi roditelji, rodbina oli ti prijatelji dati 50 maraka za kafe.
LP iz Pekinga :bih:
Dadnemo ti 50 maraka kada svaki dan kupimo po 10 stvari koji su "made in china" :-)
Frooteky
Posts: 443
Joined: 20/09/2010 19:39

#18 Re: Ima li koga od nasih u Kini

Post by Frooteky »

Arc_Angel wrote:Pozdrav raja


Evo da vam se javim iz nama drage narodne republike Kine :-) :-) :-)

Prije otprilike mjesec dana sam se doselio ovdje zbog posla, Ima jedan mali grad :-) :-) :-) od 3 miliona stanovnika koji se zove YIwu(Zheijang provincija) nekih 300 km od Shanghaja :-) :-) :-) :-) :-) .

Uglavnom ovaj grad je najveci svjetski centar za trgovinu sitnom robom (small commodities) jedna zanimljivost vezana za ovaj grad 2/3 ukupnih svjetskih slamki/cjevcica za sokove se proizvede u ovom gradu.

Bas me interesuje dali ima jos nase raje negdje u blizini koji su kao i ja expati (svojom voljom stalno nastanjeni u Kini )

znam da dosta nasih ljudi dolazi ovdje da kupuje, dosta nasih firmi, i kupuju sve od igle do tenka :-) :-) :-)
ali me bas interesuje koga jos ovdje ima, i ako se jos uspostavi komunikacija preko Sa-x to je znak da je ovaj forum stvrno globalni.

Jos jedan pozdrav za svu raju sa foruma.
:mrgreen:
User avatar
Arc_Angel
Posts: 587
Joined: 14/08/2008 09:49
Location: Sarajevo

#19 Re: Ima li koga od nasih u Kini

Post by Arc_Angel »

Kina je cudo


:sax: :sax: :sax: :sax:
Riana...
Posts: 2
Joined: 12/11/2011 00:56

#20 Re: Ima li koga od nasih u Kini

Post by Riana... »

Cao,

ja sam zivjela u Kini, Xiamen, upisala jedan semestar, posle nasla posao u Vietnamu, nakon toga 5 godina zivota u Aziji :) Trenutno u Sarajevu, ali sledeceg mjeseca nazad kuci u Aziju, tj. Kinu, prvo Shanghai, pa cu upisati faks u Hangzhou, prvenstveno jer je tamo jeftinije i malo manje "okupirano" bjelcima, jer kako i sam vjerovatno znas tesko je nauciti kineski ako si stalno sa bjelcima :-) , a opet Shanghai ima mnogo vise opcija za posao, tako da cu biti tu do pocetka faksa.
Sjecam se kad sam prvi put otisla u Kinu, 2006, reakcije nasih ljudi, mnogi su jos uvijek vidjeli Kinu kao jako siromasnu zemlju, i glavno pitanje je bilo sta cu ja tamo pored toliko Kineza, a plus Kinezi su toliko "siromasni" da dolaze kod nas da zarade melo, he he.
Interesuje me znas li neki sajt gdje mogu gledati za stanove, tamo kad sam bila bilo je svuda izljepljeno na ulicama, a trenutno samo nalazim neke sajtove za vile, i bas skupe apartmane.

Sta ti radis, koliko ostajes ( ili si se vec udomacio i osjecas se kao kod kuce :-D )?

Ja sam tek shvatila po povratku u Bosnu da se tamo( u Aziji) zaista osjecam kao kod kuce i da je kulturni sok koji dozivis u Aziji nista prema ovom koji dozivis po povratku u Evropu.

Pozdrav
veliki_vezir
Posts: 90
Joined: 19/06/2010 00:52

#21 Re: Ima li koga od nasih u Kini

Post by veliki_vezir »

Čuj šok pri povratku u Evropu?
Riana...
Posts: 2
Joined: 12/11/2011 00:56

#22 Re: Ima li koga od nasih u Kini

Post by Riana... »

Npr. prazne ulice...
User avatar
piupiu
Posts: 16677
Joined: 05/01/2008 05:08

#23 Re: Ima li koga od nasih u Kini

Post by piupiu »

Riana... wrote:Cao,

ja sam zivjela u Kini, Xiamen, upisala jedan semestar, posle nasla posao u Vietnamu, nakon toga 5 godina zivota u Aziji :) Trenutno u Sarajevu, ali sledeceg mjeseca nazad kuci u Aziju, tj. Kinu, prvo Shanghai, pa cu upisati faks u Hangzhou, prvenstveno jer je tamo jeftinije i malo manje "okupirano" bjelcima, jer kako i sam vjerovatno znas tesko je nauciti kineski ako si stalno sa bjelcima :-) , a opet Shanghai ima mnogo vise opcija za posao, tako da cu biti tu do pocetka faksa.
Sjecam se kad sam prvi put otisla u Kinu, 2006, reakcije nasih ljudi, mnogi su jos uvijek vidjeli Kinu kao jako siromasnu zemlju, i glavno pitanje je bilo sta cu ja tamo pored toliko Kineza, a plus Kinezi su toliko "siromasni" da dolaze kod nas da zarade melo, he he.
Interesuje me znas li neki sajt gdje mogu gledati za stanove, tamo kad sam bila bilo je svuda izljepljeno na ulicama, a trenutno samo nalazim neke sajtove za vile, i bas skupe apartmane.

Sta ti radis, koliko ostajes ( ili si se vec udomacio i osjecas se kao kod kuce :-D )?

Ja sam tek shvatila po povratku u Bosnu da se tamo( u Aziji) zaista osjecam kao kod kuce i da je kulturni sok koji dozivis u Aziji nista prema ovom koji dozivis po povratku u Evropu.

Pozdrav
:thumbup:

Bravo, Riana, imam istu boljku, kad god sletim u Aziji na povratku iz Evrope, osjecam da sam stigla kuci, a Evropa me uvijek sokira svojom tromoscu i aljkavoscu, mada i ona nedostaje u slobodno vrijeme. ;-)
User avatar
piupiu
Posts: 16677
Joined: 05/01/2008 05:08

#24 Re: Ima li koga od nasih u Kini

Post by piupiu »

Prijatelj Omladine wrote:Haha...
Dino iz Sangaja.. :D
Sretno vam.. :D
:lol: :lol: :lol: :thumbup:
User avatar
piupiu
Posts: 16677
Joined: 05/01/2008 05:08

#25 Re: Ima li koga od nasih u Kini

Post by piupiu »

Arc_Angel wrote:hahahahah

Ma nisam niti bi se usudio.

inace u ovom gradu imas na svakoj raskrsnici kamere, pa dobro skoro na svakoj, i sada slikaju svako auto ili barem vecinu njih :-) :-) :-) :-) , internet je cenzurisan jako, hajde da ne govorim o social web sajtovima ali evo na primjer neki dan sam gledao neki listing firmi iz Poljske, i nisam mogao da otvorim niti jednu web stranicu od neke domace firme iz Poljske. (tu je na scenu stupio VPN i sada imam pristup cijelom internetu) :-) :-) :-)
:thumbup:

Dobar savjet, meni je trebalo dvije-tri posjete Kini i Vijetnamu da se 'dosjetim'. Nije sto se nije moglo do raznih stranica, nego sto ukinuse Facebook. :lol: :lol: :lol:
Last edited by piupiu on 20/11/2011 13:48, edited 1 time in total.
Post Reply