"Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Truba

#6476 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Truba »

akcija007 wrote: 02/03/2024 09:01 Sumarstvo iz Srednje Bosne trazi 2 radnika za cijepanje drva. Niko nece da radi od lokalnog stanovnistva i u procesu su uvoza radnika iz Nepala. Imat ce placen smjestaj.
Nema niko fizicki zdrav a da mu je zapelo
mayab

#6477 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by mayab »

Truba wrote: 01/03/2024 22:28 Amko do 22.00 danas radio
Ma nisu jedini patriote koji nisu dali ljudima da slave Dan nezavisnosti , a puna im usta BiH , i pljuvačine po eRS !
Gledam juče na Alipašinom , Mercatori uredno rade , Aspek ne radi ,
išao sa familijom malo u prirodu , pa reko ,
u povratku ćemo "kodsrba" u Bingo nešto kupiti , a onda mi ženi naumpadne da vidimo , morebit radi veliki BCC , ipak je tu bolji izbor ...
I stvarno, BCC sve u 16 radi , ali primijetim da je DM uredno zakapijan...
Znači, hoće ljudi da rade , jer su im ovi obavezni dodatno platiti za rad državnim praznikom
akcija007

#6478 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by akcija007 »

U Repubici Srpskoj su bolje uredjeni propisi rada drzavnim praznikom nego ood nas.
Dans Republike 9 januar skoro da nista ne radi a ako je dezurna prodavnica onda do 12h
Jucer u Hercegovacko Neretvanskom kantonu sve zatvoreno. Samo pekare rade do 12 h. Imaju kantonalni zakon o trgovini . I cijeli HNK je jucer bio u Metkovicu u trgovini jer u HNK nista nije radilo. Sat vremena se cekalo na prelaz granice na Doljanima a 40 tak min na Gabela Polje. Parking ispred Lidl ludnicaa ne mozes mjesto pronaci unutra rade svih 5 kasa
markopd

#6479 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by markopd »

mayab wrote: 02/03/2024 09:10
Znači, hoće ljudi da rade , jer su im ovi obavezni dodatno platiti za rad državnim praznikom
:lol: :lol:
mk ultra
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#6480 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by mk ultra »

Nista se nece desiti ni da radi ni da ne radi

Jucer su me svi iz RSa uredno zvali i trazili

Niti ce to biti nalicje patriotizma

Za bajram se radi a svi su muslimani
nepass1

#6481 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by nepass1 »

Jucer na dobrinji jedino banke, vindija i mlinar nisu radili
Hakiz

#6482 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Hakiz »

mk ultra wrote: 02/03/2024 11:50 Nista se nece desiti ni da radi ni da ne radi

Jucer su me svi iz RSa uredno zvali i trazili

Niti ce to biti nalicje patriotizma

Za bajram se radi a svi su muslimani
Baš me čudi, inače u RS poštuju BiH, 1. mart i 25. novembar. Čuvaju ih kao zjenicu oka svoga.
zippoo87

#6483 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by zippoo87 »

mayab wrote: 02/03/2024 09:10
Truba wrote: 01/03/2024 22:28 Amko do 22.00 danas radio
Ma nisu jedini patriote koji nisu dali ljudima da slave Dan nezavisnosti , a puna im usta BiH , i pljuvačine po eRS !
Gledam juče na Alipašinom , Mercatori uredno rade , Aspek ne radi ,
išao sa familijom malo u prirodu , pa reko ,
u povratku ćemo "kodsrba" u Bingo nešto kupiti , a onda mi ženi naumpadne da vidimo , morebit radi veliki BCC , ipak je tu bolji izbor ...
I stvarno, BCC sve u 16 radi , ali primijetim da je DM uredno zakapijan...
Nece ljudi da rade,ali centri ih tjeraju.
Evo napisati cu ti kako to funkcionise u tim velikim trgovackim centrima,tipa BCC i ostali...dakle,svaki centar ima svog upravitelja i onda oni svim radnjama posalju obavijest da ce centar raditi svaki praznik ili neki praznik skraceno i jos traze od tebe da im potvrdis da li ce i tvoja radnja unutar centra raditi. Ako odbijes,znali su prijetiti i svasta nesto,jer se svim silama trude da sto vise radnji radi,jer ako je ostalim ljudima praznik,to znaci da ce centar biti pun. Ni gazde i vlasnici poslovnih objekata nisu gadljivi na dodatnu lovu ,pa onda i oni kazu,radite i vi za praznik a ja cu platiti dodatno zakonski sto sljeduje. E sada,mozda ima i nekih ljudi koji bi radili praznikom zbog tih dodatnih 10ak KM ali ja nikada nisam htio raditi praznikom i znali smo nekada jedini mi ne raditi,jer ja kazem necemo raditi i odjebem ih. Neki centri su slali mail gazdi ili zvali,da pitaju zasto se ne radi,mene licno nisu nikada a da se mene pita,rad praznikom bi bio kaznjiv i nema tog Boga koji bi natjerao nekog da radi za praznik.
Ovako,ti trgovacki centri su "drzave u drzavi",ne ebu nikakva pravila i zakone...i zato haman pa svako trgovacki centar radi za praznike.
Nije da ljudi hoce raditi,nego MORAJU raditi...nije isto.
sumirprimus

#6484 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by sumirprimus »

A u kom si objektu ti radio.
zippoo87

#6485 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by zippoo87 »

sumirprimus wrote: 02/03/2024 20:55 A u kom si objektu ti radio.
U trznom centru u svom gradu a znam i za tuzlanski BCC,gdje je njihova direktorica (Lidija Zulic) najstrozija i bas prijeti ljudima ako nece da rade. Kolege koje su tu radile se uvijek zalile na nju i svaki praznik su radili,dok mi ovamo nismo radili,jer ja nisam htio raditi nijedan praznik,tako sam rekao i gazdi i nije se nesto bunio.
ShnjaZZZ

#6486 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by ShnjaZZZ »

Ne može svijet stati jer je praznik, ali rad praznikom mora biti plaćen duplo.
zippoo87

#6487 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by zippoo87 »

ShnjaZZZ wrote: 02/03/2024 21:24 Ne može svijet stati jer je praznik, ali rad praznikom mora biti plaćen duplo.
Ne sjecam se da li su placali duplo u ovoj firmi. Mozda sam radio 1-2 praznika za to vrijeme dok sam bio tu,jer se nije moglo izbjeci.
A nece svijet stati...zapitaj se samo kako u normalnim drzavama "svijet ne staje" kada je praznik a niko ne radi,osim naravno sluzbi i onih koji ne mogu to izbjeci.
macchiato

#6488 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by macchiato »

Kafići redovno rade za sve moguće praznike koji postoje, bili državni ili religijski ili međunarodni, potpuno nebitno.

I ne, nisam radila što sam htjela već što sam morala. I ne, apsolutno nam nikad nije bilo plaćeno ni fening više.
markopd

#6489 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by markopd »

macchiato wrote: 02/03/2024 21:51 Kafići redovno rade za sve moguće praznike koji postoje, bili državni ili religijski ili međunarodni, potpuno nebitno.
Ne rade za sve praznike i ne rade svi.Recimo za pravoslavni Božić u Prijedoru jedva su radila možda 2-3 kafića na čitavoj teritoriji grada,ali inače praznicima pogotovo vjerskim dosta kafića uopšte i ne radi.Kako?Pa tako što radnici odbiju da rade,a gazda naravno nema drugu opciju pogotovo u današnje vrijeme kada hronično nedostaje radnika.Jedan poznati fastfood koji radi već desetak godina uvijek nedeljom radio,zadnjih godinu dana nedelja strogo neradna.A oglas za posao im ne "silazi" sa sponzorisanih oglasa po društvenim mrežama.

Zaključak : Do nas je.
macchiato

#6490 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by macchiato »

Konkretno govorim za Zenicu da praznici u praksi ne postoje, a mislim da nažalost važi i za većinu gradova u BiH.

Eventualno su oni kafići iz tržnog centra pošteđeni 2-3 puta godišnje, ali ostalo uredno radi.

Ali da, 100%, si u pravu kad kažeš da je do nas. Najšugavije sam se osjećala kad sam za Bajram išla na posao ili prvog dana januara, napolju nema žive duše, a ti tabanaš na posao. Ne može ti ni taj jedan posrani dan dati kao slobodan.
ShnjaZZZ

#6491 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by ShnjaZZZ »

Radim u turnusu i kako te zapadne, evo npr sutra moram na posao 12-ku odradit a ono moje malo raje što imam odoše na Smetove zajebavat se i ćevape okretat. Naravno da mi je muka ali zna se, posao na prvom mjestu. Ja nisam za to da striktno baš nedjelja bude neradna ali rad vikendom se mora plaćat 50% uobičajene dnevnice, a rad praznikom 100% plus da se mora obezbijediti neradni dan ili dva u toku sedmice. Tad bi sitne ribe radnicima dali neradno jer im se ne bi isplatilo, a ako ništa radnici bi bili duplo bolje plaćeni za te dane.
Isner

#6492 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Isner »

U AmeriKi i Kanadi je to fino uređeno.. Ako radiš na dane drzavnih praznika onda ti je dnevnica dupla.. ako radiš na dane Nove godine i/li njihovih vjerskih praznika, onda ti je dnevnica trodupla.. Ako radiš nocnu smjenu na praznik, onda ti je dnevnica trodupla ili cetverodupla..

Kod nas je isto fino regulisano ali na papiru.. u stvarnosti, pojeo vuk magarca.. I jebo majku, svaka firma ima neku karakondžulu, kakvu Lidiju, Selmu il Biljanu koja zapjeni kad joj radnik spomene svoja radna prava...
zippoo87

#6493 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by zippoo87 »

macchiato wrote: 02/03/2024 22:04 Konkretno govorim za Zenicu da praznici u praksi ne postoje, a mislim da nažalost važi i za većinu gradova u BiH.

Eventualno su oni kafići iz tržnog centra pošteđeni 2-3 puta godišnje, ali ostalo uredno radi.

Ali da, 100%, si u pravu kad kažeš da je do nas. Najšugavije sam se osjećala kad sam za Bajram išla na posao ili prvog dana januara, napolju nema žive duše, a ti tabanaš na posao. Ne može ti ni taj jedan posrani dan dati kao slobodan.
Ovo je i meni najteze padalo,kada se radi praznikom. Jednostavno se osjecas manje vrijednim i zato sam ja uvijek insistirao da ne radim praznikom,ma koji bio. Ali je sugavo i ako su neradni dani recimo 1. i 2. dan Bajrama,obavezno se kod nas radi drugi dan,kao da je to najobicniji dan.
Treba jednostavno svako iz svoje pozicije,kada mu kaze da se radi praznikom,samo kazes ne zelim raditi, ni duplu dnevnicu,zelim na praznik biti sa porodicom/prijateljima ili otputovati negdje. Ovako u privatnika neces nikada moci kao budzetlije,imati produzeni vikend...spojeno petak i vikend ili vikend i ponedjeljak. Ali upravo u rukama naroda i jeste najveca moc ali i nemoc,jer ne mogu svi ni sami sebe zastiti. Koliko sam ja puta nagovarao kolegice da ne rade praznikom,neki butici i sranja ona po trznim centrima,one meni kazu,moramo raditi,naredili nam...pa jbte samo kazes neces raditi i ne dodjes na praznik,sta ti moze ???? Ali malo ko da je smio udariti kontru svojim seficima ili gazdama.
macchiato

#6494 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by macchiato »

Pa sad iz ove pozicije kad skontam, i jesam budala što se nisam nikad bunila. Bar na onaj Bajram, ako ništa drugo.

Bila je jedna kolegica koja nikad nije radila za Božić, jer mu je striktno dala do znanja da joj taj dan ne smije oduzeti. I neka je, svaka čast curi.

I iako bih uvijek izabrala radije slobodan dan nego novac, bar bi čovjeku malo lakše palo kad bi te bar propisno isplatili. Al' ne, njima se podrazumijeva da dođeš i da te plate jednako kao da je bilo koji drugi regularni dan.
zippoo87

#6495 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by zippoo87 »

macchiato wrote: 02/03/2024 22:49 Pa sad iz ove pozicije kad skontam, i jesam budala što se nisam nikad bunila. Bar na onaj Bajram, ako ništa drugo.

Bila je jedna kolegica koja nikad nije radila za Božić, jer mu je striktno dala do znanja da joj taj dan ne smije oduzeti. I neka je, svaka čast curi.

I iako bih uvijek izabrala radije slobodan dan nego novac, bar bi čovjeku malo lakše palo kad bi te bar propisno isplatili. Al' ne, njima se podrazumijeva da dođeš i da te plate jednako kao da je bilo koji drugi regularni dan.
Samo jos jedan razlog da ne dodjes raditi na praznik. Kod nas se narod svega boji osim govoriti da se "nicega ne boji" :lol:
Jer sve dok ne trazis neces ni dobiti...u bilo cemu.
Bloo
Globalna šefica

#6496 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Bloo »

zippoo87 wrote: 02/03/2024 22:10 Ovo je i meni najteze padalo,kada se radi praznikom. Jednostavno se osjecas manje vrijednim i zato sam ja uvijek insistirao da ne radim praznikom,ma koji bio. Ali je sugavo i ako su neradni dani recimo 1. i 2. dan Bajrama,obavezno se kod nas radi drugi dan,kao da je to najobicniji dan.
Treba jednostavno svako iz svoje pozicije,kada mu kaze da se radi praznikom,samo kazes ne zelim raditi, ni duplu dnevnicu,zelim na praznik biti sa porodicom/prijateljima ili otputovati negdje. Ovako u privatnika neces nikada moci kao budzetlije,imati produzeni vikend...spojeno petak i vikend ili vikend i ponedjeljak. Ali upravo u rukama naroda i jeste najveca moc ali i nemoc,jer ne mogu svi ni sami sebe zastiti. Koliko sam ja puta nagovarao kolegice da ne rade praznikom,neki butici i sranja ona po trznim centrima,one meni kazu,moramo raditi,naredili nam...pa jbte samo kazes neces raditi i ne dodjes na praznik,sta ti moze ???? Ali malo ko da je smio udariti kontru svojim seficima ili gazdama.
Drzavni neradni i vjerski neradni se ne tretiraju isto kod isplate zarade?
zippoo87

#6497 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by zippoo87 »

Bloo wrote: 03/03/2024 00:23
zippoo87 wrote: 02/03/2024 22:10 Ovo je i meni najteze padalo,kada se radi praznikom. Jednostavno se osjecas manje vrijednim i zato sam ja uvijek insistirao da ne radim praznikom,ma koji bio. Ali je sugavo i ako su neradni dani recimo 1. i 2. dan Bajrama,obavezno se kod nas radi drugi dan,kao da je to najobicniji dan.
Ovo isto nisam znao...pa kako se tretira vjerski praznik,koliko % ide na dnevnicu ?
Bloo
Globalna šefica

#6498 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Bloo »

zippoo87 wrote: 02/03/2024 22:10 li upravo u rukama naroda i jeste najveca moc ali i nemoc,jer ne mogu svi ni sami sebe zastiti
A koliko ti ljudi ude u radnju?
Mogu radnici izmedu sebe biti solidarni, kad su vam kupci govna.
Neke prodavnice rade i Bajramom (granapi il tako to) do npr. 14.
Jer ce nekoj hamsi prahnuti da bas nesto kupi na Bajram.
I drugi dan Bajrama ljudi idu u goste i kupuju...da zatvoris na 2 dana prodavnice, bila bi drama kak ce kupiti frisak hljeeeeeeeeeeeeeb.
Bloo
Globalna šefica

#6499 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Bloo »

zippoo87 wrote: 03/03/2024 00:26
Bloo wrote: 03/03/2024 00:23
Ovo isto nisam znao...pa kako se tretira vjerski praznik,koliko % ide na dnevnicu ?
Pa vjerski praznik nije drzavni neradni praznik. Na drzavni neradni valjda SVI NE rade (osim sluzbi koje moraju). Za vjerske uzmes jedan ili vise od zakonom zagarantovanih dana.
Ne znam...valjda ti ide 100% zarade bez uvecanja za vjerski?
Mozda neko od pravnika na foprumu zna detaljnije.
ShnjaZZZ

#6500 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by ShnjaZZZ »

Pa evo radim na željeznici i kod nas se Bajram ne plaća, tretira se kao svaki drugi dan. Samo za državne praznike i Novu godinu dobijemo "crvenu" dnevnicu ako nas kači da radimo i to samo koliko sati smo radili.

Evo ja sam radio noćnu sa 29. februara na 1. mart i praznik mi se piše samo onih šest sati noćne od 00h do 06h plus onaj jedan sat od 06h do 07h, dakle sedam sveukupno. A prvih pet sati sam plaćen normalno tj onih 5 sati između 19h i 00h 29. februara.
Post Reply