"Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
El_comadante
Posts: 7938
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#626 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by El_comadante »

Ozimician wrote: 22/06/2022 14:58
Ateista wrote: 22/06/2022 13:46
Ne mora cak ni rizikovati, napravi firma ugovor da ako radnik da otkaz u narednih par godina da vraca ono sto je poslodavac u njega ulozio, ali onda valja mnoge stvari po propisima raditi ako ces se na to oslanjati.
Kod mene u firmi je bila tako edukacija kadra koji je falio, ja im drzao obuku jednog dijela, vecina je i pored obavezujuceg ugovora otisla ranije a firma se ne usudjuje da ih tuzi jer puno toga nije u skladu sa zakonom, znaju da bi na sudu bili donji jer svaki radnik zna sve to. :D
Ne znam iskreno gdje je lokacija te firme pa da ste uspjeli naci nekoga da potpise takav ugovor. Kao sto neko u prethodnim postovima rece - uz put Sarajevo-Doboj tesko da ces naci radnika koji ce raditi ispod 1000KM, a takvi ugovori su misaona imenica.

Evo konkretno jedna velika firma u Maglaju, za koju se do prije par godina trazila stela za zaposlenje, trenutno trazi pomocnog radnika bez iskustva koji bi radio s bravarima naredne 2 god da nauci posao, bez ikakvog takvog ugovora, 900KM plata + topli + prevoz + 13. plata. Radno vrijeme striktno 8h, nijedan vikend radni. - i ne mogu da nadju takvog. A takva je situacija i u susjednim opcinama - Tesanj, Zepce..etc

Moguce da je u vecim sredinama jos uvijek moguce pronaci neke radnike, ali u ovim malim sredinama se djeca cim upisu srednju skolu pripremaju da idu vani, osim ako vec nemaju osiguran porodicni posao.
Pa sto onda svi lete u Sarajevo a ne obrnuto?
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#627 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Ozimician »

El_comadante wrote: 07/07/2022 11:36
Ozimician wrote: 22/06/2022 14:58

Ne znam iskreno gdje je lokacija te firme pa da ste uspjeli naci nekoga da potpise takav ugovor. Kao sto neko u prethodnim postovima rece - uz put Sarajevo-Doboj tesko da ces naci radnika koji ce raditi ispod 1000KM, a takvi ugovori su misaona imenica.

Evo konkretno jedna velika firma u Maglaju, za koju se do prije par godina trazila stela za zaposlenje, trenutno trazi pomocnog radnika bez iskustva koji bi radio s bravarima naredne 2 god da nauci posao, bez ikakvog takvog ugovora, 900KM plata + topli + prevoz + 13. plata. Radno vrijeme striktno 8h, nijedan vikend radni. - i ne mogu da nadju takvog. A takva je situacija i u susjednim opcinama - Tesanj, Zepce..etc

Moguce da je u vecim sredinama jos uvijek moguce pronaci neke radnike, ali u ovim malim sredinama se djeca cim upisu srednju skolu pripremaju da idu vani, osim ako vec nemaju osiguran porodicni posao.
Pa sto onda svi lete u Sarajevo a ne obrnuto?
Iz mjesta koje sam naveo - ne lete. Lete samo oni koji dođu na državnu sisu, a iseljavanje u Sarajevo nije više atraktivno kao nekad (prije 10-20 god.), jer što bi neko plaćao kiriju u Sarajevu sad kad može u Njemačkoj.

Obrnuto - znam nekoliko primjera, Zenica je OK jer se može vozariti. Za ostala mjesta slabo, znam čak likove koji su iz Sarajeva, imali u tim mjestima dobre poslove i plate, pa se vratili u Sarajevo čim su dobili priliku za posao (čak za manje para). Ima nešto i u društvenom životu, u tim mjestima imaš jednu ulicu i gradovi samo žive ljeti djelimično, ostatak godine je pustinja.
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#628 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by boshniak »

El_comadante wrote: 07/07/2022 11:36
Ozimician wrote: 22/06/2022 14:58

Moguce da je u vecim sredinama jos uvijek moguce pronaci neke radnike, ali u ovim malim sredinama se djeca cim upisu srednju skolu pripremaju da idu vani, osim ako vec nemaju osiguran porodicni posao.
Pa sto onda svi lete u Sarajevo a ne obrnuto?
U Sarajevo su uglavnom rijetko doseljavali radnici zanatskih profila iz daljih opstina, . A tek sad mislim da niko i ne dolazi, tipa, varioci, elektricari, građevinci, stolari... Sarajevo ostaje useljenicka oaza za politicare, uhljebe na drzavnu sisu koju ovi politicari dovode za sobom iz sva tri naroda. Vrijedni i radnici idu u Sloveniju i Njemacku, a ovi koji ostaju imat će dnevnice ko doktori.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#629 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Ozimician »

boshniak wrote: 07/07/2022 21:08
El_comadante wrote: 07/07/2022 11:36

Pa sto onda svi lete u Sarajevo a ne obrnuto?
U Sarajevo su uglavnom rijetko doseljavali radnici zanatskih profila iz daljih opstina, . A tek sad mislim da niko i ne dolazi, tipa, varioci, elektricari, građevinci, stolari... Sarajevo ostaje useljenicka oaza za politicare, uhljebe na drzavnu sisu koju ovi politicari dovode za sobom iz sva tri naroda. Vrijedni i radnici idu u Sloveniju i Njemacku, a ovi koji ostaju imat će dnevnice ko doktori.
Sve se slažem, s tim da moram dodati da su zanatske dnevnice još prije koju godinu prestigle doktorske.
Hakiz
Posts: 40521
Joined: 30/07/2015 20:01

#630 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Hakiz »

Ozimician wrote: 07/07/2022 21:36
boshniak wrote: 07/07/2022 21:08

U Sarajevo su uglavnom rijetko doseljavali radnici zanatskih profila iz daljih opstina, . A tek sad mislim da niko i ne dolazi, tipa, varioci, elektricari, građevinci, stolari... Sarajevo ostaje useljenicka oaza za politicare, uhljebe na drzavnu sisu koju ovi politicari dovode za sobom iz sva tri naroda. Vrijedni i radnici idu u Sloveniju i Njemacku, a ovi koji ostaju imat će dnevnice ko doktori.
Sve se slažem, s tim da moram dodati da su zanatske dnevnice još prije koju godinu prestigle doktorske.
Zato će nas sutra liječiti bravari.
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#631 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Sydnor »

Jašta će. Opet više ljudi upiše medicinski fakultet nego srednju bravarsku.
Hakiz
Posts: 40521
Joined: 30/07/2015 20:01

#632 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Hakiz »

Sydnor wrote: 07/07/2022 21:42 Jašta će. Opet više ljudi upiše medicinski fakultet nego srednju bravarsku.
I više ih ode iz BiH.
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#633 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Sydnor »

Ne bih rekao, svi oni ovdje dobiju poslove. Sa odličnom početnom platom. A bravara i zavarivača iz svog sela što su u Njemačkoj mogu nabrojat 10 bez razmišljanja.
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#634 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by kokuz_sa »

Ozimician wrote: 07/07/2022 20:58

Iz mjesta koje sam naveo - ne lete. Lete samo oni koji dođu na državnu sisu, a iseljavanje u Sarajevo nije više atraktivno kao nekad (prije 10-20 god.), jer što bi neko plaćao kiriju u Sarajevu sad kad može u Njemačkoj.

Obrnuto - znam nekoliko primjera, Zenica je OK jer se može vozariti. Za ostala mjesta slabo, znam čak likove koji su iz Sarajeva, imali u tim mjestima dobre poslove i plate, pa se vratili u Sarajevo čim su dobili priliku za posao (čak za manje para). Ima nešto i u društvenom životu, u tim mjestima imaš jednu ulicu i gradovi samo žive ljeti djelimično, ostatak godine je pustinja.
Radim ja u Zenici. Vozarim svaki dan iz Sarajeva.
Nakupi se svaki dan voznje. Mozes tako izdrzat 1 do 2 godine i onda ces preci u Sarajevo.
Nije problem taj drustveno zivot, manjak ulica ili cega vec .najveci problem je tih sat-sat i 20 minuta voznje u jednom pravcu

Drugi problem je sada skupoca prevoza..
Prije si mogao za mjesec potrositi nekih 300KM goriva i oko 290KM putarina

Sada npr za prosli mjesec meni potrosnja goriva isnosila 790KM i oko 280KM putarina.

Te mali servis svako 2 mjeseca se radi.

A da ne pricamo da 2 obroka ne jedes kod kuce, par kafa dnevno. Znaci dodatno minimalno 10-15KM dnevno i to je dodatni trosak cca 300-350KM
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#635 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Ozimician »

Sydnor wrote: 07/07/2022 21:52 Ne bih rekao, svi oni ovdje dobiju poslove. Sa odličnom početnom platom. A bravara i zavarivača iz svog sela što su u Njemačkoj mogu nabrojat 10 bez razmišljanja.
Pa i ja sad mogu nabrojati najmanje 10 doktora koji su u Njemačkoj, zavisi od okruženja (pošto ih imam dosta u okruženju). Početna plata je vrlo dobra, možda i odlična, ali je problem što na toj plati ostaješ najmanje idućih 6 god (tj. dok ne završiš specijalizaciju) - u idealnim uslovima je 6 god, prosječno (uz neku štelu) 10 god. - Tako da je malo frustrirajuće biti 10 god. na početnoj plati (tj. da ti npr. s 9 god. iskustva imaš istu platu kao neko ko je tek diplomirao).

Eh problem je kod nas dobiti tu specijalizaciju, jer to se u BIH dobija znamo već kako. I kad se dobije, ugovori su totalno lihvarski (doslovno im duguješ pola života zbog toga). Tako da većina mladih doktora, posebno izvan SA, radi godinu-dvije-tri u BIH dok ne spreme papire i ispolažu ispite za Njemačku, onda idu vani.

I uglavnom svi ovi koji su otišli u zadnje vrijeme kažu da nije problem bila plata - nego te ucjene za specijalizaciju i napredovanje.
Last edited by Ozimician on 07/07/2022 23:09, edited 1 time in total.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#636 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Ozimician »

kokuz_sa wrote: 07/07/2022 21:59
Ozimician wrote: 07/07/2022 20:58

Iz mjesta koje sam naveo - ne lete. Lete samo oni koji dođu na državnu sisu, a iseljavanje u Sarajevo nije više atraktivno kao nekad (prije 10-20 god.), jer što bi neko plaćao kiriju u Sarajevu sad kad može u Njemačkoj.

Obrnuto - znam nekoliko primjera, Zenica je OK jer se može vozariti. Za ostala mjesta slabo, znam čak likove koji su iz Sarajeva, imali u tim mjestima dobre poslove i plate, pa se vratili u Sarajevo čim su dobili priliku za posao (čak za manje para). Ima nešto i u društvenom životu, u tim mjestima imaš jednu ulicu i gradovi samo žive ljeti djelimično, ostatak godine je pustinja.
Radim ja u Zenici. Vozarim svaki dan iz Sarajeva.
Nakupi se svaki dan voznje. Mozes tako izdrzat 1 do 2 godine i onda ces preci u Sarajevo.
Nije problem taj drustveno zivot, manjak ulica ili cega vec .najveci problem je tih sat-sat i 20 minuta voznje u jednom pravcu

Drugi problem je sada skupoca prevoza..
Prije si mogao za mjesec potrositi nekih 300KM goriva i oko 290KM putarina

Sada npr za prosli mjesec meni potrosnja goriva isnosila 790KM i oko 280KM putarina.

Te mali servis svako 2 mjeseca se radi.

A da ne pricamo da 2 obroka ne jedes kod kuce, par kafa dnevno. Znaci dodatno minimalno 10-15KM dnevno i to je dodatni trosak cca 300-350KM
Ne isplati se nikako jbg, opcija jedina da rentaš stan u Zenici.
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#637 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by boshniak »

Evo podatak iz jedne mjesovite srednje skole, gimnaziju upisalo samo 11 ucenika, dva odjeljenja medicinske, i dva odjeljenja smjer zavarivac. Do prije 10godina nezamisliva situacija narocito za gimnaziju koja je bila samo za najbojle ucenike. Ono sto je bila gimnazija trenutno je medicinska skola, i to je 80% kadar koji je jednom nogom vec u njemackoj ili sloveniji
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#638 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Sydnor »

Ozimician wrote: 07/07/2022 23:07
Sydnor wrote: 07/07/2022 21:52 Ne bih rekao, svi oni ovdje dobiju poslove. Sa odličnom početnom platom. A bravara i zavarivača iz svog sela što su u Njemačkoj mogu nabrojat 10 bez razmišljanja.
Pa i ja sad mogu nabrojati najmanje 10 doktora koji su u Njemačkoj, zavisi od okruženja (pošto ih imam dosta u okruženju). Početna plata je vrlo dobra, možda i odlična, ali je problem što na toj plati ostaješ najmanje idućih 6 god (tj. dok ne završiš specijalizaciju) - u idealnim uslovima je 6 god, prosječno (uz neku štelu) 10 god. - Tako da je malo frustrirajuće biti 10 god. na početnoj plati (tj. da ti npr. s 9 god. iskustva imaš istu platu kao neko ko je tek diplomirao).

Eh problem je kod nas dobiti tu specijalizaciju, jer to se u BIH dobija znamo već kako. I kad se dobije, ugovori su totalno lihvarski (doslovno im duguješ pola života zbog toga). Tako da većina mladih doktora, posebno izvan SA, radi godinu-dvije-tri u BIH dok ne spreme papire i ispolažu ispite za Njemačku, onda idu vani.

I uglavnom svi ovi koji su otišli u zadnje vrijeme kažu da nije problem bila plata - nego te ucjene za specijalizaciju i napredovanje.
Ne kažem da ne idu ali iluzorno je napisat da idu više od bravara naprimjer.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#639 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Ozimician »

Sydnor wrote: 07/07/2022 23:58
Ozimician wrote: 07/07/2022 23:07

Pa i ja sad mogu nabrojati najmanje 10 doktora koji su u Njemačkoj, zavisi od okruženja (pošto ih imam dosta u okruženju). Početna plata je vrlo dobra, možda i odlična, ali je problem što na toj plati ostaješ najmanje idućih 6 god (tj. dok ne završiš specijalizaciju) - u idealnim uslovima je 6 god, prosječno (uz neku štelu) 10 god. - Tako da je malo frustrirajuće biti 10 god. na početnoj plati (tj. da ti npr. s 9 god. iskustva imaš istu platu kao neko ko je tek diplomirao).

Eh problem je kod nas dobiti tu specijalizaciju, jer to se u BIH dobija znamo već kako. I kad se dobije, ugovori su totalno lihvarski (doslovno im duguješ pola života zbog toga). Tako da većina mladih doktora, posebno izvan SA, radi godinu-dvije-tri u BIH dok ne spreme papire i ispolažu ispite za Njemačku, onda idu vani.

I uglavnom svi ovi koji su otišli u zadnje vrijeme kažu da nije problem bila plata - nego te ucjene za specijalizaciju i napredovanje.
Ne kažem da ne idu ali iluzorno je napisat da idu više od bravara naprimjer.
Pa ne znam šta da ti kažem. Idu svi koji znaju nešto raditi, e sad statistički je više bravara npr. i više idu. + Bravar može otići vani bez ikakvog znanja jezika, a doktor ne može, mora imati C1 i mora tamo polagati državni ispit (na tom jeziku, što nije nimalo lagano).

Tako da i to je za doktore otežavajuća okolnost (u odnosu na bravare npr.) + neko ko već ima dosta iskustva i specijalizaciju - njemu se baš i ne isplati da ide, sve to uči i polaže i kreće tamo sa dna opet. Dok bravar nema takvih briga, šta je radio u BIH - radit će i tamo, samo za veće pare.
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#640 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by kokuz_sa »

Ozimician wrote: 07/07/2022 23:07
kokuz_sa wrote: 07/07/2022 21:59

Radim ja u Zenici. Vozarim svaki dan iz Sarajeva.
Nakupi se svaki dan voznje. Mozes tako izdrzat 1 do 2 godine i onda ces preci u Sarajevo.
Nije problem taj drustveno zivot, manjak ulica ili cega vec .najveci problem je tih sat-sat i 20 minuta voznje u jednom pravcu

Drugi problem je sada skupoca prevoza..
Prije si mogao za mjesec potrositi nekih 300KM goriva i oko 290KM putarina

Sada npr za prosli mjesec meni potrosnja goriva isnosila 790KM i oko 280KM putarina.

Te mali servis svako 2 mjeseca se radi.

A da ne pricamo da 2 obroka ne jedes kod kuce, par kafa dnevno. Znaci dodatno minimalno 10-15KM dnevno i to je dodatni trosak cca 300-350KM
Ne isplati se nikako jbg, opcija jedina da rentaš stan u Zenici.
Sto bi..
Ima se porodica u Sa..
Necu odvojen biti..
Da hocu da budem odvojen otisao bi u njemacku
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#641 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Ommadawn »

Na Zapadu treba i mašinbravara i varioca.

I ovdje ih više upiše gimnaziju ili prirodno-matematički smjer nego mašinsku školu.

Eh ali ovi prvi da bi imali poslove o kojima su sanjali moraju nastaviti fakultet. Pa to izgleda na kraju ovako poslije završene gimnazije, ekonomske i prirodno-matematičke:
60% upiše faks
20 % uzme pauzu pa će kasnije upisati faks
20 % počne raditi “samo privremeno” u nekom supermarketu, pumpi, domu za stare, eventualno nekoj industriji…

Od ovih što su upisali faks, 30% ih napusti na prvom semestru a 20% na drugom.
Svi oni potraže poslove kod ovih što su na “samo privremeno”. Pod “samo privremeno” se smatra nekih 10-15 godina.
U međuvremenu, nekoliko njih se i uspije prekvalificirati a dobar procenat kasnije i upiše faks koji nema veze sa njihovim obrazovanjem iz srednje škole.

Na industrijsko-mašinski smjer u srednjoj školi ako ih upiše 10 - to je super a sve iznad toga je “wow!”.
Obično su to problematični učenici, oni koji nisu uspjeli upisati ništa drugo i oni koje to baš interesuje.
Po završetku srednje škole, njih 90% ima zaposlenje, 5% upiše mašinski fakultet ili neko veće doškolovavanje, a nakon prve godine njih 10% ostane bez posla iz razloga lošeg ponašanja. Nakon 5-6 godina oni koji imaju zaposlenje - 30 % je prošlo kroz neku specijalizaciju, 10% upisalo fakultet mašinstva ili neki sličan smjer a 10% nastavničko-pedagoški fakultet.

A industrije trenutno plaču za ljudima. Trebaju im dobri CNC-operateri, dobri varioci, te automatičari jer je robotika sve više i više zastupljena.

Obučiti nekog ko je išao gimnaziju ili prirodno-matematički fakultet je jako teško, osim ako isti nije upisao fakultet, pa nakon prvog ili drugog semestra odustao. Taj zna da se mora potruditi jer valja vratiti studentski kredit koji ne prelazi manje od 3500 eura.

Ovo što sam naveo za industrijsko-mašinski smjer važi i za medicinsku.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#642 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Ozimician »

Ommadawn wrote: 08/07/2022 08:48 Na Zapadu treba i mašinbravara i varioca.

A industrije trenutno plaču za ljudima. Trebaju im dobri CNC-operateri, dobri varioci, te automatičari jer je robotika sve više i više zastupljena.

Obučiti nekog ko je išao gimnaziju ili prirodno-matematički fakultet je jako teško, osim ako isti nije upisao fakultet, pa nakon prvog ili drugog semestra odustao. Taj zna da se mora potruditi jer valja vratiti studentski kredit koji ne prelazi manje od 3500 eura.

Ovo što sam naveo za industrijsko-mašinski smjer važi i za medicinsku.
Ne znam na koju se zemlju referises, ali otprilike tako je svugdje u Evropi trenutno, takodjer i u BiH je slicna situacija, samo na malo drugaciji nacin.

Ono sto sam na Zapadu vidio, a evo i u BiH dolazi - da se jednostavno ne isplati studirati vise. Naravno, sad ce svi prosipati onu suplju "ne studiras zbog novca nego jer volis nesto" - osnovna funkcija studija i skolovanja jeste da te bolje pripremi za trziste rada, naravno da postoje i oni koji sebi mogu priustiti luksuz da studiraju nesto iskljucivo jer to vole i ne sikiraju se za buduci posao.

Takodjer na Zapadu sam primjetio (Njemacka konkretno) da postoji dosta djece imucnih roditelja koji ne ulaze na trziste rada najmanje do 30-te godine, studiraju, mijenjaju fakultete, putuju, obilaze svijet, roditelji finansiraju sve navedeno - jednostavno, nije im nuzda.

Njemacka IHK je objavila nedavno da mladi ne trebaju bjezati od zanata jer po trenutnoj statistici jedan zanatlija u toku zivota zaradi jednako kao i "akademiker" (osoba sa visokim obrazovanjem) sa tendencom koja ide u korist zanatlija.

Takodjer kao sto si rekao, problem generalno tih struka je u tome sto to upisuju problematicna djeca, a neko normalan bi sigurno vrlo brzo u tim strukama izdominirao.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#643 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Ommadawn »

Ja sam govorio za Švedsku ali općenito za Evropu važi jer razgovaram s kolegama iz Njemačke, Austrije, Holandije i Španije.

To sve što si naveo je tačno.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#644 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Ommadawn »

I kod nas se pričalo, bar kad sam ja živio u BL, “ne upisuj metalsku, tamo najveći ološ ide”. Moj prijatelj super učenik, malo stariji od mene, upisao školu, upravnik i profesor se čudili zašto će on tu.
Ali interesovalo ga i upisao. Svi od njega prepisivali. Ali danas lik inžinjer mašinstva ovdje. Samo nastavio školovanje u Swe.

I to su obično dobri stručnjaci jer imaju iskustvo prakse.
detroit-mercy
Posts: 16074
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#645 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by detroit-mercy »

boshniak wrote: 07/07/2022 23:42 Evo podatak iz jedne mjesovite srednje skole, gimnaziju upisalo samo 11 ucenika, dva odjeljenja medicinske, i dva odjeljenja smjer zavarivac. Do prije 10godina nezamisliva situacija narocito za gimnaziju koja je bila samo za najbojle ucenike. Ono sto je bila gimnazija trenutno je medicinska skola, i to je 80% kadar koji je jednom nogom vec u njemackoj ili sloveniji
Ja bas neki dan gledam one panoe sa maturantima, jebo te, 10-15 ucenika po razredu :skoljka: nas bilo 36, jedva se nagurali na onaj pano :mrgreen:.
Katastrofalno malo mladih ljudi.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66185
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#646 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by _BataZiv_0809 »

Prepolovio se broj bukvalno u 15tak godina.
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#647 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by mali_balon »

Neki dan pricam sa cojkom iz Varesa kaze cijene rente stanova 5 6 stoja.....masa stranih firmi, turskih najvise, italijana...svega....
Kaze neka firma mineaco minaco ovako nekako....masinski inzinjer 3000km plata....
Kaze masa ljudi radi, haman u varesu slabo nezaposlenih.....
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#648 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by mali_balon »

detroit-mercy wrote: 08/07/2022 10:15
boshniak wrote: 07/07/2022 23:42 Evo podatak iz jedne mjesovite srednje skole, gimnaziju upisalo samo 11 ucenika, dva odjeljenja medicinske, i dva odjeljenja smjer zavarivac. Do prije 10godina nezamisliva situacija narocito za gimnaziju koja je bila samo za najbojle ucenike. Ono sto je bila gimnazija trenutno je medicinska skola, i to je 80% kadar koji je jednom nogom vec u njemackoj ili sloveniji
Ja bas neki dan gledam one panoe sa maturantima, jebo te, 10-15 ucenika po razredu :skoljka: nas bilo 36, jedva se nagurali na onaj pano :mrgreen:.
Katastrofalno malo mladih ljudi.
Kada je moja curica krenula u skolu prije 4g razredu ih je bilo 27....zavrsila 4ti ove godine u 5om ce ih biti 20
User avatar
mk ultra
Posts: 19515
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#649 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by mk ultra »

detroit-mercy wrote: 08/07/2022 10:15
boshniak wrote: 07/07/2022 23:42 Evo podatak iz jedne mjesovite srednje skole, gimnaziju upisalo samo 11 ucenika, dva odjeljenja medicinske, i dva odjeljenja smjer zavarivac. Do prije 10godina nezamisliva situacija narocito za gimnaziju koja je bila samo za najbojle ucenike. Ono sto je bila gimnazija trenutno je medicinska skola, i to je 80% kadar koji je jednom nogom vec u njemackoj ili sloveniji
Ja bas neki dan gledam one panoe sa maturantima, jebo te, 10-15 ucenika po razredu :skoljka: nas bilo 36, jedva se nagurali na onaj pano :mrgreen:.
Katastrofalno malo mladih ljudi.
znači imat ćemo šupalj prostor u centru europe sa 52000m2, sa nedefinisanom državom, bez ljudi :mrgreen:
User avatar
mk ultra
Posts: 19515
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#650 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by mk ultra »

mali_balon wrote: 08/07/2022 10:27 Neki dan pricam sa cojkom iz Varesa kaze cijene rente stanova 5 6 stoja.....masa stranih firmi, turskih najvise, italijana...svega....
Kaze neka firma mineaco minaco ovako nekako....masinski inzinjer 3000km plata....
Kaze masa ljudi radi, haman u varesu slabo nezaposlenih.....
to je jedna od podružnica RIO Tinto... ali kako god, stalnih je sve manje.

bice zajebano za 10tak godina...
Post Reply