"Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Rothmans
Posts: 2857
Joined: 21/11/2019 21:32

#601 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Rothmans »

mk ultra wrote: 21/06/2022 10:53
Black swan wrote: 20/06/2022 00:20 Fali im armiraca
Koliko ih je na birou?
svi su na birou, zašto ne bi bili imaju zdravstveno
radU na crno
a ja svaki mjesec krh xxxKM od plate njima za zdravstvo

imaju svu dokumentaciju da su skoro pa beskućnici, jer nema nikakva zvanična primanja osim pomoći
nabere raznih pomoći milju
radi na crno za 1500 keš

vozilo prebacivali na jarane, kumove, nane, dede
Kakvih pomoci ?
mali_balon
Posts: 11358
Joined: 12/09/2012 09:57

#602 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by mali_balon »

dr_Evil wrote: 21/06/2022 09:32
mali_balon wrote: 21/06/2022 09:28

pa bilo je da se mora u struci pripravnici odraditi za neke konkurse.....otkud znam sta sad ide pod strukom nisam masinac..... .jbga ako se to sad nije promjenilo
Nemam pojma to nesto mozda u drzavnim firmama, inace nikad cuo da neko za to pita i da se trazi.

mislim da se svaka prva godina staza rada u struci, nakon svrsetka faksa, zove pripravnicki bespotrebno ali eto valjda izgovor da ih minimalno placaju...
User avatar
mk ultra
Posts: 19446
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#603 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by mk ultra »

Rothmans wrote: 21/06/2022 11:18
mk ultra wrote: 21/06/2022 10:53

svi su na birou, zašto ne bi bili imaju zdravstveno
radU na crno
a ja svaki mjesec krh xxxKM od plate njima za zdravstvo

imaju svu dokumentaciju da su skoro pa beskućnici, jer nema nikakva zvanična primanja osim pomoći
nabere raznih pomoći milju
radi na crno za 1500 keš

vozilo prebacivali na jarane, kumove, nane, dede
Kakvih pomoci ?
sorto
za nezaposlene, u neimaštinji, dijete borca
što od općine, kantona, raznih udruženja itd

pa su sad uveli u KS da vozilo nije limitirajući faktor za doplatke i sl.

svi mi hoćemo navodno državu
a na tome radi 2% budala koji plaćaju sve što država treba

pa i ovako, ovih 200k na birou, jel stvarno misliš da 200-300k ljudi nema ama baš nikakav posao?
User avatar
p206
Posts: 7947
Joined: 23/06/2011 07:23
Location: Medžika Džonsona br. 72

#604 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by p206 »

koliko naši zakoni ne valjaju je dokaz i to da u šiša barovima stoje upaljene plinske boce(plamen u vatrostalnom staklu) među gostima i inspekcija nema osnova da to kontroliše

s druge strane ugostitelj plaća ebeni amus za muziku, ili turističku taksu općini koja nista nije uradila da privuče gosta u taj objekat
User avatar
Rothmans
Posts: 2857
Joined: 21/11/2019 21:32

#605 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Rothmans »

mk ultra wrote: 21/06/2022 11:28
Rothmans wrote: 21/06/2022 11:18

Kakvih pomoci ?
sorto
za nezaposlene, u neimaštinji, dijete borca
što od općine, kantona, raznih udruženja itd

pa su sad uveli u KS da vozilo nije limitirajući faktor za doplatke i sl.

svi mi hoćemo navodno državu
a na tome radi 2% budala koji plaćaju sve što država treba

pa i ovako, ovih 200k na birou, jel stvarno misliš da 200-300k ljudi nema ama baš nikakav posao?
Ma tu je najvise hanša koje su tu radi zdravsvenog , a muski sa biroa sigurno nesto rade, bar vecina. Al evo , hajmo ja i ti dat otkaze i vrnit se na biro pas vidit kad ce od njih i koliko kanit.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50403
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#606 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Bloo »

mk ultra wrote: 21/06/2022 11:28 za nezaposlene
Sorry, ali kakva pomoć za nezaposlene? :|
Hakiz
Posts: 40304
Joined: 30/07/2015 20:01

#607 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Hakiz »

Bloo wrote: 21/06/2022 14:36
mk ultra wrote: 21/06/2022 11:28 za nezaposlene
Sorry, ali kakva pomoć za nezaposlene? :|
Ljudima se pričinjava na vrućini.
User avatar
mk ultra
Posts: 19446
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#608 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by mk ultra »

Bloo wrote: 21/06/2022 14:36
mk ultra wrote: 21/06/2022 11:28 za nezaposlene
Sorry, ali kakva pomoć za nezaposlene? :|
Ima ima, odjednom su svi malodobni borci, demobilisani, nana kuhala grah za vojsku, ako treba donijet ce papir da je šehid

Image

Kako naplatiti nanino preseljenje na axiret
I slicni slucajevi
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50403
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#609 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Bloo »

I ja vala svasta pitam. :|

edit: hejtam izraz zenice/ženice
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#610 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Sydnor »

Ja sam slučajno čuo tehničkog direktora jedne firme da mu treba radnika i imam komšiju koji ništa ne radi i predložim mu da nazovem direktora i raspitam se treba li mu radnika. Nazovem čovjeka, kaže itekako mi fali, dadni mu moj broj i nek me nazove predvečer i samo nek se pozove na tebe...

Dadnem mu broj, kaže nazvaću, prošlo 5 dana i slučajno ga sretnem tog direktora na poslu, kaže nikad me ne nazva taj što si zvao za njega.

Kontam se, koja sam ja budala...

A lik godinama nigdje ne radi, nose mu se vitre, komšije mu nose ostatke svojih ručkova da ima šta jest itd da ne pričam kolika je uboga sirotinja.

Neki ljudi jednostavno ne žele radit.
semsasuljakovic
Posts: 1995
Joined: 02/08/2015 21:30

#611 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by semsasuljakovic »

Zeznuto je kad je čovjek na tuđoj sisi. Opusti se.
Znam i sam, sjećam se prelaza sa roditeljske sise na svoju (početak radnog vijeka). Puno sam bezbrižniji bio kod roditelja. Lagano spavanje do kad hoću, igrica igrao do kad hoću, imao pojest, popit, sve oprano itd.

E isto tako siromahu kad ima redovnu milostinju, jednostavno se ne mili raditi.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23202
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#612 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Sanjarko »

Hakiz wrote: 21/06/2022 10:58
Haris.ba wrote: 20/06/2022 07:31

Radio sam preko vikenda pocetnicki armiracki posao oko ograde. Trebaju ti dvije svarceneger ruke uz najboljih dana. Tezak posao.
Stvar je u tome da na birou sigurno ima neko ko bi to radio, ali ne zna, završio je druge škole. Kada bi ga poslodavac obučio, imao bi radnika. Ali, poslodavcu je obuka nepoznata, a kuknjava da nema radnika standard. Ne treba za sve poslove višegodišnje školovanje, ali i za radnike koji se mogu osposobiti za 3 - 6 mjeseci opet kukanje kako nema radnika. Neće poslodavci da ulažu. Moraju i oni preuzeti rizik da obuče radnika koji može otići. U bivšem sistemu je bio zakon po kojem ako ti firma da stipendiju, moraš u njoj raditi određen broj godina. Pa eto...
+1 Tajland itd, obuku itd, radnika snosi poslodavac, fakticki kreditira buduceg radnika, njegovu prekvalifikaciju itd, a onda poslije pri zaposljavanju se tom radniku odbija od plate dio troska za obuku i prekvalifikaciju itd

govorio o tome ovdje davno, samo mene niko neslusa
User avatar
Sanjarko
Posts: 23202
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#613 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Sanjarko »

Sydnor wrote: 21/06/2022 18:47 Ja sam slučajno čuo tehničkog direktora jedne firme da mu treba radnika i imam komšiju koji ništa ne radi i predložim mu da nazovem direktora i raspitam se treba li mu radnika. Nazovem čovjeka, kaže itekako mi fali, dadni mu moj broj i nek me nazove predvečer i samo nek se pozove na tebe...

Dadnem mu broj, kaže nazvaću, prošlo 5 dana i slučajno ga sretnem tog direktora na poslu, kaže nikad me ne nazva taj što si zvao za njega.

Kontam se, koja sam ja budala...

A lik godinama nigdje ne radi, nose mu se vitre, komšije mu nose ostatke svojih ručkova da ima šta jest itd da ne pričam kolika je uboga sirotinja.

Neki ljudi jednostavno ne žele radit.
zavisi sta je posao, nemoze svako, svasta, ni radit, evo ja sam ti slucaj kao i tvoj komsija, ali nemogu svasta radit, nisam zdrav itd, sposoban i sl, oduzeta mi sad cak radna sposobnost

htjeo radit kao irget za variocima, ali daleko firma ta, prevoz do posla, o svom trosku itd, nisam mogao, htjeo, a dobio broj, ne preporuku itd

nije ti komsija dure, vjerovatno
User avatar
Sanjarko
Posts: 23202
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#614 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Sanjarko »

mk ultra wrote: 21/06/2022 18:02
Bloo wrote: 21/06/2022 14:36

Sorry, ali kakva pomoć za nezaposlene? :|
Ima ima, odjednom su svi malodobni borci, demobilisani, nana kuhala grah za vojsku, ako treba donijet ce papir da je šehid

Image

Kako naplatiti nanino preseljenje na axiret
I slicni slucajevi
imaju pravo naplatit samo neznam koliko plata, da se snosi lakse trosak ukopa preminule osobe, mislim da su neki znali dobit po 3-4 hiljade KM, a ko je siromasan kao ja i stara nema nista, jedva trosak ukopa rahmetli starog uspjeli izganjati

oko 900 KM, grad snosio trosak ukopa, ovo je bilo 2020te tako i prije, neznam koliko je sad to sve
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#615 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Sydnor »

Sanjarko wrote: 22/06/2022 05:22
Sydnor wrote: 21/06/2022 18:47 Ja sam slučajno čuo tehničkog direktora jedne firme da mu treba radnika i imam komšiju koji ništa ne radi i predložim mu da nazovem direktora i raspitam se treba li mu radnika. Nazovem čovjeka, kaže itekako mi fali, dadni mu moj broj i nek me nazove predvečer i samo nek se pozove na tebe...

Dadnem mu broj, kaže nazvaću, prošlo 5 dana i slučajno ga sretnem tog direktora na poslu, kaže nikad me ne nazva taj što si zvao za njega.

Kontam se, koja sam ja budala...

A lik godinama nigdje ne radi, nose mu se vitre, komšije mu nose ostatke svojih ručkova da ima šta jest itd da ne pričam kolika je uboga sirotinja.

Neki ljudi jednostavno ne žele radit.
zavisi sta je posao, nemoze svako, svasta, ni radit, evo ja sam ti slucaj kao i tvoj komsija, ali nemogu svasta radit, nisam zdrav itd, sposoban i sl, oduzeta mi sad cak radna sposobnost

htjeo radit kao irget za variocima, ali daleko firma ta, prevoz do posla, o svom trosku itd, nisam mogao, htjeo, a dobio broj, ne preporuku itd

nije ti komsija dure, vjerovatno
Udure je on samo valja guzicu oznojit, lakše naprosit.
User avatar
Ateista
Posts: 46504
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#616 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Ateista »

Hakiz wrote: 21/06/2022 10:58
Haris.ba wrote: 20/06/2022 07:31

Radio sam preko vikenda pocetnicki armiracki posao oko ograde. Trebaju ti dvije svarceneger ruke uz najboljih dana. Tezak posao.
Stvar je u tome da na birou sigurno ima neko ko bi to radio, ali ne zna, završio je druge škole. Kada bi ga poslodavac obučio, imao bi radnika. Ali, poslodavcu je obuka nepoznata, a kuknjava da nema radnika standard. Ne treba za sve poslove višegodišnje školovanje, ali i za radnike koji se mogu osposobiti za 3 - 6 mjeseci opet kukanje kako nema radnika. Neće poslodavci da ulažu. Moraju i oni preuzeti rizik da obuče radnika koji može otići. U bivšem sistemu je bio zakon po kojem ako ti firma da stipendiju, moraš u njoj raditi određen broj godina. Pa eto...
Ne mora cak ni rizikovati, napravi firma ugovor da ako radnik da otkaz u narednih par godina da vraca ono sto je poslodavac u njega ulozio, ali onda valja mnoge stvari po propisima raditi ako ces se na to oslanjati.
Kod mene u firmi je bila tako edukacija kadra koji je falio, ja im drzao obuku jednog dijela, vecina je i pored obavezujuceg ugovora otisla ranije a firma se ne usudjuje da ih tuzi jer puno toga nije u skladu sa zakonom, znaju da bi na sudu bili donji jer svaki radnik zna sve to. :D
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#617 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Ozimician »

Ateista wrote: 22/06/2022 13:46
Hakiz wrote: 21/06/2022 10:58

Stvar je u tome da na birou sigurno ima neko ko bi to radio, ali ne zna, završio je druge škole. Kada bi ga poslodavac obučio, imao bi radnika. Ali, poslodavcu je obuka nepoznata, a kuknjava da nema radnika standard. Ne treba za sve poslove višegodišnje školovanje, ali i za radnike koji se mogu osposobiti za 3 - 6 mjeseci opet kukanje kako nema radnika. Neće poslodavci da ulažu. Moraju i oni preuzeti rizik da obuče radnika koji može otići. U bivšem sistemu je bio zakon po kojem ako ti firma da stipendiju, moraš u njoj raditi određen broj godina. Pa eto...
Ne mora cak ni rizikovati, napravi firma ugovor da ako radnik da otkaz u narednih par godina da vraca ono sto je poslodavac u njega ulozio, ali onda valja mnoge stvari po propisima raditi ako ces se na to oslanjati.
Kod mene u firmi je bila tako edukacija kadra koji je falio, ja im drzao obuku jednog dijela, vecina je i pored obavezujuceg ugovora otisla ranije a firma se ne usudjuje da ih tuzi jer puno toga nije u skladu sa zakonom, znaju da bi na sudu bili donji jer svaki radnik zna sve to. :D
Ne znam iskreno gdje je lokacija te firme pa da ste uspjeli naci nekoga da potpise takav ugovor. Kao sto neko u prethodnim postovima rece - uz put Sarajevo-Doboj tesko da ces naci radnika koji ce raditi ispod 1000KM, a takvi ugovori su misaona imenica.

Evo konkretno jedna velika firma u Maglaju, za koju se do prije par godina trazila stela za zaposlenje, trenutno trazi pomocnog radnika bez iskustva koji bi radio s bravarima naredne 2 god da nauci posao, bez ikakvog takvog ugovora, 900KM plata + topli + prevoz + 13. plata. Radno vrijeme striktno 8h, nijedan vikend radni. - i ne mogu da nadju takvog. A takva je situacija i u susjednim opcinama - Tesanj, Zepce..etc

Moguce da je u vecim sredinama jos uvijek moguce pronaci neke radnike, ali u ovim malim sredinama se djeca cim upisu srednju skolu pripremaju da idu vani, osim ako vec nemaju osiguran porodicni posao.
Hakiz
Posts: 40304
Joined: 30/07/2015 20:01

#618 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Hakiz »

Ozimician wrote: 22/06/2022 14:58
Ateista wrote: 22/06/2022 13:46
Ne mora cak ni rizikovati, napravi firma ugovor da ako radnik da otkaz u narednih par godina da vraca ono sto je poslodavac u njega ulozio, ali onda valja mnoge stvari po propisima raditi ako ces se na to oslanjati.
Kod mene u firmi je bila tako edukacija kadra koji je falio, ja im drzao obuku jednog dijela, vecina je i pored obavezujuceg ugovora otisla ranije a firma se ne usudjuje da ih tuzi jer puno toga nije u skladu sa zakonom, znaju da bi na sudu bili donji jer svaki radnik zna sve to. :D
Ne znam iskreno gdje je lokacija te firme pa da ste uspjeli naci nekoga da potpise takav ugovor. Kao sto neko u prethodnim postovima rece - uz put Sarajevo-Doboj tesko da ces naci radnika koji ce raditi ispod 1000KM, a takvi ugovori su misaona imenica.

Evo konkretno jedna velika firma u Maglaju, za koju se do prije par godina trazila stela za zaposlenje, trenutno trazi pomocnog radnika bez iskustva koji bi radio s bravarima naredne 2 god da nauci posao, bez ikakvog takvog ugovora, 900KM plata + topli + prevoz + 13. plata. Radno vrijeme striktno 8h, nijedan vikend radni. - i ne mogu da nadju takvog. A takva je situacija i u susjednim opcinama - Tesanj, Zepce..etc

Moguce da je u vecim sredinama jos uvijek moguce pronaci neke radnike, ali u ovim malim sredinama se djeca cim upisu srednju skolu pripremaju da idu vani, osim ako vec nemaju osiguran porodicni posao.
To govori da nije plata jedini ili osnovni razlog odlaska.
User avatar
Ateista
Posts: 46504
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#619 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Ateista »

Ozimician wrote: 22/06/2022 14:58
Ateista wrote: 22/06/2022 13:46
Ne mora cak ni rizikovati, napravi firma ugovor da ako radnik da otkaz u narednih par godina da vraca ono sto je poslodavac u njega ulozio, ali onda valja mnoge stvari po propisima raditi ako ces se na to oslanjati.
Kod mene u firmi je bila tako edukacija kadra koji je falio, ja im drzao obuku jednog dijela, vecina je i pored obavezujuceg ugovora otisla ranije a firma se ne usudjuje da ih tuzi jer puno toga nije u skladu sa zakonom, znaju da bi na sudu bili donji jer svaki radnik zna sve to. :D
Ne znam iskreno gdje je lokacija te firme pa da ste uspjeli naci nekoga da potpise takav ugovor. Kao sto neko u prethodnim postovima rece - uz put Sarajevo-Doboj tesko da ces naci radnika koji ce raditi ispod 1000KM, a takvi ugovori su misaona imenica.

Evo konkretno jedna velika firma u Maglaju, za koju se do prije par godina trazila stela za zaposlenje, trenutno trazi pomocnog radnika bez iskustva koji bi radio s bravarima naredne 2 god da nauci posao, bez ikakvog takvog ugovora, 900KM plata + topli + prevoz + 13. plata. Radno vrijeme striktno 8h, nijedan vikend radni. - i ne mogu da nadju takvog. A takva je situacija i u susjednim opcinama - Tesanj, Zepce..etc

Moguce da je u vecim sredinama jos uvijek moguce pronaci neke radnike, ali u ovim malim sredinama se djeca cim upisu srednju skolu pripremaju da idu vani, osim ako vec nemaju osiguran porodicni posao.
Firma je u Sarajevu, to su bili sve pripravnici tek sa fakulteta uglavnom ili neko minimalno iskustvo.
User avatar
Truba
Posts: 81592
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#620 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Truba »

po ilidži sve više oglasa za posao
po firmama i na panoima
magacineri higijenicarke sobarice konobari... itd

očito fali :D
aston_martin
Posts: 440
Joined: 26/09/2020 18:41

#621 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by aston_martin »

NOVI EGZODUS S BALKANA: Njemačka očajnički traži hiljade radnike, osigurava i smještaj, deficitarna su ova zanimanja…

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/25 ... manja.html

Šta sada sa argumentom kad Njemačka obezbjeđuje smještaj da se nije moglo uštediti ništa jer bi se sve za smještaj davalo.
User avatar
Optimus09
Posts: 3043
Joined: 27/11/2017 06:48
Location: Berlin

#622 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Optimus09 »

aston_martin wrote: 01/07/2022 00:03 NOVI EGZODUS S BALKANA: Njemačka očajnički traži hiljade radnike, osigurava i smještaj, deficitarna su ova zanimanja…

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/25 ... manja.html

Šta sada sa argumentom kad Njemačka obezbjeđuje smještaj da se nije moglo uštediti ništa jer bi se sve za smještaj davalo.
Druze,ja ustedim 800 eura s normalnim troskovima,ne stedim na hrani uopste.
Problem je sto svi hoce u Minhen,a ne na selo🤣
User avatar
escobar__
Posts: 8869
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#623 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by escobar__ »

Čak i u Münchenu možeš uštedjet bez ikakvih problema (osim ako ne radiš neki baš low-end posao). A kad dvoje zarađuje na konju si gdje god da živiš - nek jednu čitavu platu dadneš za režije i tekuće troškove ostaje ti druga da štediš, trošiš i sl.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#624 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Ozimician »

aston_martin wrote: 01/07/2022 00:03 NOVI EGZODUS S BALKANA: Njemačka očajnički traži hiljade radnike, osigurava i smještaj, deficitarna su ova zanimanja…

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/25 ... manja.html

Šta sada sa argumentom kad Njemačka obezbjeđuje smještaj da se nije moglo uštediti ništa jer bi se sve za smještaj davalo.
Njemacki mediji (Focus.de) navode da se radi o sezonskom poslu sa ugovorom na odredjeno. Ciljana radna snaga su im Turci koji imaju iskustva na ovakvim poslovima. Kome ne smeta da radi sezonu i boravi u radnickom smjestaju sa nepoznatim ljudima iz drugih zemalja - nije losa prilika.

Moze se u Njemackoj daleko daleko vise ustedjeti nego u BiH iz vise razloga.
Android Knego
Posts: 1557
Joined: 13/03/2012 08:11

#625 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Android Knego »

Ozimician wrote: 01/07/2022 09:31 Moze se u Njemackoj daleko daleko vise ustedjeti nego u BiH iz vise razloga.
Čak i ako je plata 10 puta veća. :mrgreen:
Post Reply