"Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Dope_Man
Posts: 7770
Joined: 03/06/2016 16:31

#2326 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Dope_Man »

Mnoge BiH "gazde" "mogu kupiti" svoje radnike deset puta, al ih taj broj na nekom racunu ne cini ljudinom za pohvalit.

Zato i postoji ova tema, jer lova ne cini gospodina, cine ga maniri, razmisljanje, ponasanje.

Radih (par mjeseci samo) prije 10tak godina kod jednog takvog. Imaju ljudi nekretnine odavde do Crne Gore, prodavnicu, benzinsku, auto salon... Po parama "mogli me kupiti" zajedno sa cijelom sirom porodicom. Njihovim ponasanjem smo dosli do tog da sam brzo odlucio da nema te pare za koje cu za njih raditi. Dakle ipak me nisu mogli kupiti, koliko god imali.
zippoo87
Posts: 15470
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2327 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by zippoo87 »

Vidim nekima je pisanje na forumu "mjerilo bogatstva" :lol: :lol:
Dobar ,dobar...i vicevi su krenuli ovdje :lol:

Fukarluk je karakterna osobina mnogih ljudi i nepromjenjiva je.A fukare su obicno oni sto nista nisu imali,pa su "postenim" akrobacijama stekli nesto i sada iz njih izbija njihov primitivizam...to se ne moze sakriti da su milijarderi.Dusa siromasna a u dzepu se nesto i ukralo...pa se osililo.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65914
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#2328 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by _BataZiv_0809 »

EFD22 wrote: 27/03/2023 17:45 Au contraire ;-)
:mrgreen:
corei3
Posts: 695
Joined: 22/05/2014 09:42

#2329 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by corei3 »

Izasao konkurs i u VIK-u. Zanimljivo je da ne traze strucni ispit iz oblasti gradevinarstva, a kojeg momak nema polozenog,kojem se po svemu sudeci stima konkurs a trenutno radi u VIK-u.
User avatar
W0rM
Posts: 2341
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#2330 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by W0rM »

Dope_Man wrote: 27/03/2023 17:51
Radih (par mjeseci samo) prije 10tak godina kod jednog takvog. Imaju ljudi nekretnine odavde do Crne Gore, prodavnicu, benzinsku, auto salon... Po parama "mogli me kupiti" zajedno sa cijelom sirom porodicom. Njihovim ponasanjem smo dosli do tog da sam brzo odlucio da nema te pare za koje cu za njih raditi. Dakle ipak me nisu mogli kupiti, koliko god imali.
Dok sam bio mladji, radio za jednog privatnika, ali oke cikica bio, u po dana u po noci si ga mogao nazvati ako imas problem i da se rijesi. Helem, spletom okolnosti predjem u drugu firmu, isti opis posla. Razlika ko nebo i zemlja, direktora nazvao jednom za slobodan dan cini mi se, kad ce baja:" znamo li se? NEMOJ VISE NIKADA DA SI OKRENUO OVAJ BROJ"

Bogu hvala, nisam se dugo tu zadrzao, nasao sam kasnije puno bolji posao.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#2331 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by sehohari »

zippoo87 wrote: 27/03/2023 18:17 Vidim nekima je pisanje na forumu "mjerilo bogatstva" :lol: :lol:
Dobar ,dobar...i vicevi su krenuli ovdje :lol:

Fukarluk je karakterna osobina mnogih ljudi i nepromjenjiva je.A fukare su obicno oni sto nista nisu imali,pa su "postenim" akrobacijama stekli nesto i sada iz njih izbija njihov primitivizam...to se ne moze sakriti da su milijarderi.Dusa siromasna a u dzepu se nesto i ukralo...pa se osililo.
Tako je vazda.

I u ovim javnim firmama su najgori radnici oni koji su tu ušli preko štele, rodbinskkih veza, stranke...
User avatar
ElRe
Posts: 10785
Joined: 12/12/2011 11:28

#2332 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by ElRe »

https://n1info.rs/biznis/farmer-za-10-d ... e-viskova/

Nadam se da mljekari kod nas neće doći u sličnu poziciju.
User avatar
mk ultra
Posts: 19442
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#2333 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by mk ultra »

ElRe wrote: 29/03/2023 14:09 https://n1info.rs/biznis/farmer-za-10-d ... e-viskova/

Nadam se da mljekari kod nas neće doći u sličnu poziciju.
Kako onda cijena mlijeka raste
KojiJa
Posts: 395
Joined: 03/03/2023 14:24

#2334 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by KojiJa »

mk ultra wrote: 29/03/2023 14:10
ElRe wrote: 29/03/2023 14:09 https://n1info.rs/biznis/farmer-za-10-d ... e-viskova/

Nadam se da mljekari kod nas neće doći u sličnu poziciju.
Kako onda cijena mlijeka raste
Jer su farmeri zadnja rupa na svirali, njima ni 10% nije otkupna porasla, a mljekare, distributeri i marketi ubijaju pare.
broj dva
Posts: 4532
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#2336 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by broj dva »

KojiJa wrote: 29/03/2023 14:47
mk ultra wrote: 29/03/2023 14:10

Kako onda cijena mlijeka raste
Jer su farmeri zadnja rupa na svirali, njima ni 10% nije otkupna porasla, a mljekare, distributeri i marketi ubijaju pare.
Biti farmer u BIH je visokorizično zanimanje. Ako te ne ubiju grad ili suša ili poplave ili vrućine ili led ubit će te odkupne cjene...
zippoo87
Posts: 15470
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2337 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by zippoo87 »

broj dva wrote: 02/05/2023 14:16
KojiJa wrote: 29/03/2023 14:47

Jer su farmeri zadnja rupa na svirali, njima ni 10% nije otkupna porasla, a mljekare, distributeri i marketi ubijaju pare.
Biti farmer u BIH je visokorizično zanimanje. Ako te ne ubiju grad ili suša ili poplave ili vrućine ili led ubit će te odkupne cjene...
Jeste...imas milion rizika i jednu ili nijednu benefit.
Problem je sto kod nas nema podsticaja da se tu uvedu tehnologije,nauka i da se proizvodnja poveca.
Kod nas je poljoprivreda jos uvijak ista kao i prije 100 godina.
Malo su se modernizovale farme,muzenje krava i tako to a sve ostalo je primitivno.
Samostalni mali poljoprivrednik nema iz vlastitih sredstava da moze kupiti poljoprivredne masine od 200-300 000 KM i vise.
A i kada nekako uspije proizvesti sve,onda nema kome prodati i dzaba je radio.
mali_balon
Posts: 11351
Joined: 12/09/2012 09:57

#2338 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by mali_balon »

zippoo87 wrote: 02/05/2023 14:57
broj dva wrote: 02/05/2023 14:16

Biti farmer u BIH je visokorizično zanimanje. Ako te ne ubiju grad ili suša ili poplave ili vrućine ili led ubit će te odkupne cjene...
Jeste...imas milion rizika i jednu ili nijednu benefit.
Problem je sto kod nas nema podsticaja da se tu uvedu tehnologije,nauka i da se proizvodnja poveca.
Kod nas je poljoprivreda jos uvijak ista kao i prije 100 godina.
Malo su se modernizovale farme,muzenje krava i tako to a sve ostalo je primitivno.
Samostalni mali poljoprivrednik nema iz vlastitih sredstava da moze kupiti poljoprivredne masine od 200-300 000 KM i vise.
A i kada nekako uspije proizvesti sve,onda nema kome prodati i dzaba je radio.
Ma sve je to kod nas vecina neka mikro proizvodnja....20 krava max ili se obradjuje 10 dunuma...nemamo mi farme za te masine nit nam je teren bas blagonaklonjen, nemamo mi farme i farmere u punom smislu te rijeci...
Zato je tuga jos veca da drzava ne moze i nece da stane i pomogne farmere kad treba....
zippoo87
Posts: 15470
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2339 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by zippoo87 »

mali_balon wrote: 02/05/2023 15:44
zippoo87 wrote: 02/05/2023 14:57

Jeste...imas milion rizika i jednu ili nijednu benefit.
Problem je sto kod nas nema podsticaja da se tu uvedu tehnologije,nauka i da se proizvodnja poveca.
Kod nas je poljoprivreda jos uvijak ista kao i prije 100 godina.
Malo su se modernizovale farme,muzenje krava i tako to a sve ostalo je primitivno.
Samostalni mali poljoprivrednik nema iz vlastitih sredstava da moze kupiti poljoprivredne masine od 200-300 000 KM i vise.
A i kada nekako uspije proizvesti sve,onda nema kome prodati i dzaba je radio.
Ma sve je to kod nas vecina neka mikro proizvodnja....20 krava max ili se obradjuje 10 dunuma...nemamo mi farme za te masine nit nam je teren bas blagonaklonjen, nemamo mi farme i farmere u punom smislu te rijeci...
Zato je tuga jos veca da drzava ne moze i nece da stane i pomogne farmere kad treba....
Pa nije bas da nema...imas Semberiju ogromnu,imas dole ogromna ona polja,koja su se nekada sva obradjivala.Livanjsko,Duvanjsko ali sada ne mozes od uvoza nista a nase propada.
Pa samo da se zabrani Bingu,Merkatoru/Konzumu i svim velikim trznim centrima da ne smiju uvoziti vise od 20% a ostalo mora biti domace,sve bi to ponovo ozivjelo.Nasi ljudi hoce raditi,vrijedni su i ne biraju puno sta bi radili,samo ako ima zarade.
Pa evo primjer je sadnja malina...svi bili krenuli raditi,sadnja krastavca kornisona...jos su sada otkupne cijene ludnica...na 1 dunum zemlje pod kornisonom,mozes uzeti 7000-10000 KM ako si vec u barem drugoj godini pa ne ulazes u mreze,koceve,zicu i sve ostalo sto treba prvi put.
I sa stocarstvom je par godina bilo isplativo,bilo trziste...mislim Turska izvoz ali zasto i meso da izvozivimo,prvu klasu a uvozimo zaledjeno iz Argentine.
Samo ovim velikim zabraniti prekomjeran uvoz i stvari bi pocele dolaziti na svoje.
mali_balon
Posts: 11351
Joined: 12/09/2012 09:57

#2340 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by mali_balon »

zippoo87 wrote: 02/05/2023 16:09
mali_balon wrote: 02/05/2023 15:44

Ma sve je to kod nas vecina neka mikro proizvodnja....20 krava max ili se obradjuje 10 dunuma...nemamo mi farme za te masine nit nam je teren bas blagonaklonjen, nemamo mi farme i farmere u punom smislu te rijeci...
Zato je tuga jos veca da drzava ne moze i nece da stane i pomogne farmere kad treba....
Pa nije bas da nema...imas Semberiju ogromnu,imas dole ogromna ona polja,koja su se nekada sva obradjivala.Livanjsko,Duvanjsko ali sada ne mozes od uvoza nista a nase propada.
Pa samo da se zabrani Bingu,Merkatoru/Konzumu i svim velikim trznim centrima da ne smiju uvoziti vise od 20% a ostalo mora biti domace,sve bi to ponovo ozivjelo.Nasi ljudi hoce raditi,vrijedni su i ne biraju puno sta bi radili,samo ako ima zarade.
Pa evo primjer je sadnja malina...svi bili krenuli raditi,sadnja krastavca kornisona...jos su sada otkupne cijene ludnica...na 1 dunum zemlje pod kornisonom,mozes uzeti 7000-10000 KM ako si vec u barem drugoj godini pa ne ulazes u mreze,koceve,zicu i sve ostalo sto treba prvi put.
I sa stocarstvom je par godina bilo isplativo,bilo trziste...mislim Turska izvoz ali zasto i meso da izvozivimo,prvu klasu a uvozimo zaledjeno iz Argentine.
Samo ovim velikim zabraniti prekomjeran uvoz i stvari bi pocele dolaziti na svoje.
Pa zato i kazem da je to sve sada tanko...
DebelinJoe
Posts: 1607
Joined: 03/03/2021 20:06

#2341 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by DebelinJoe »

zippoo87 wrote: 02/05/2023 16:09
mali_balon wrote: 02/05/2023 15:44

Ma sve je to kod nas vecina neka mikro proizvodnja....20 krava max ili se obradjuje 10 dunuma...nemamo mi farme za te masine nit nam je teren bas blagonaklonjen, nemamo mi farme i farmere u punom smislu te rijeci...
Zato je tuga jos veca da drzava ne moze i nece da stane i pomogne farmere kad treba....
Pa nije bas da nema...imas Semberiju ogromnu,imas dole ogromna ona polja,koja su se nekada sva obradjivala.Livanjsko,Duvanjsko ali sada ne mozes od uvoza nista a nase propada.
Pa samo da se zabrani Bingu,Merkatoru/Konzumu i svim velikim trznim centrima da ne smiju uvoziti vise od 20% a ostalo mora biti domace,sve bi to ponovo ozivjelo.Nasi ljudi hoce raditi,vrijedni su i ne biraju puno sta bi radili,samo ako ima zarade.
Pa evo primjer je sadnja malina...svi bili krenuli raditi,sadnja krastavca kornisona...jos su sada otkupne cijene ludnica...na 1 dunum zemlje pod kornisonom,mozes uzeti 7000-10000 KM ako si vec u barem drugoj godini pa ne ulazes u mreze,koceve,zicu i sve ostalo sto treba prvi put.
I sa stocarstvom je par godina bilo isplativo,bilo trziste...mislim Turska izvoz ali zasto i meso da izvozivimo,prvu klasu a uvozimo zaledjeno iz Argentine.
Samo ovim velikim zabraniti prekomjeran uvoz i stvari bi pocele dolaziti na svoje.
Problem sa proizvođačima bilo čega u našoj zemlji jeste to što su oni uglavnom jako loši prodavači. Loši su trgovci i jako slabo poznaju marketing. On zna praviti jako dobar sir/kornišone/ krompir/sudžuku ili bilo šta...Ali on kad to proda ne zna šta će s tim...Posije i pobere 500 tona krompira i gleda u njega...Zove medije i kuka kako će baciti taj krompir...Umjesto da nazove centralu Bille u Beču , Tescoa u LOndonu ili Kiwija u Oslu i kaže: Aj have veri gud potato for ju...Kila organskog krompira u Norveškoj 12 eura...Digni dupe, pošalji mail, zapakuj taj svoj krompir u finu ambalažu, ubaci ga u vagon, pošalji u svijet i dobro ga naplati...

Poznajem dosta inžinjera, firma u koja radim uglavnom zapošljava inžinjere...To su dobri i pametni ljudi, međutim njihove komunikacijske, prodajne vještine i znanje marketinga su nikakvi. Znam čovjeka iz Zenice, inžinjer je koji je u vlastitom stanu u centru Zenici napravio dron i to kakav.

Ja da znam napraviti dron, nazvao bih ured Vladimira Zelenskog, rekao bih da imam odličnu robu za njih i zatražio termin za sastanak...

Ne znam odakle kod naših ljudi, posebno kod inžinjera i poljoprivrednika toliki otpor marketingu i tržištu, da se mora uložiti u marketing proizvoda, u ambalažu, u web stranicu, u promociju u dizajn...Kod nas proizvođači prave grimase kad im se spomene marketing, nije to za nas...On proizvodi, država sve to treba da otkupi i njemu da legnu pare na račun...
mali_balon
Posts: 11351
Joined: 12/09/2012 09:57

#2342 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by mali_balon »

DebelinJoe wrote: 02/05/2023 19:11
zippoo87 wrote: 02/05/2023 16:09
Pa nije bas da nema...imas Semberiju ogromnu,imas dole ogromna ona polja,koja su se nekada sva obradjivala.Livanjsko,Duvanjsko ali sada ne mozes od uvoza nista a nase propada.
Pa samo da se zabrani Bingu,Merkatoru/Konzumu i svim velikim trznim centrima da ne smiju uvoziti vise od 20% a ostalo mora biti domace,sve bi to ponovo ozivjelo.Nasi ljudi hoce raditi,vrijedni su i ne biraju puno sta bi radili,samo ako ima zarade.
Pa evo primjer je sadnja malina...svi bili krenuli raditi,sadnja krastavca kornisona...jos su sada otkupne cijene ludnica...na 1 dunum zemlje pod kornisonom,mozes uzeti 7000-10000 KM ako si vec u barem drugoj godini pa ne ulazes u mreze,koceve,zicu i sve ostalo sto treba prvi put.
I sa stocarstvom je par godina bilo isplativo,bilo trziste...mislim Turska izvoz ali zasto i meso da izvozivimo,prvu klasu a uvozimo zaledjeno iz Argentine.
Samo ovim velikim zabraniti prekomjeran uvoz i stvari bi pocele dolaziti na svoje.
Problem sa proizvođačima bilo čega u našoj zemlji jeste to što su oni uglavnom jako loši prodavači. Loši su trgovci i jako slabo poznaju marketing. On zna praviti jako dobar sir/kornišone/ krompir/sudžuku ili bilo šta...Ali on kad to proda ne zna šta će s tim...Posije i pobere 500 tona krompira i gleda u njega...Zove medije i kuka kako će baciti taj krompir...Umjesto da nazove centralu Bille u Beču , Tescoa u LOndonu ili Kiwija u Oslu i kaže: Aj have veri gud potato for ju...Kila organskog krompira u Norveškoj 12 eura...Digni dupe, pošalji mail, zapakuj taj svoj krompir u finu ambalažu, ubaci ga u vagon, pošalji u svijet i dobro ga naplati...

Poznajem dosta inžinjera, firma u koja radim uglavnom zapošljava inžinjere...To su dobri i pametni ljudi, međutim njihove komunikacijske, prodajne vještine i znanje marketinga su nikakvi. Znam čovjeka iz Zenice, inžinjer je koji je u vlastitom stanu u centru Zenici napravio dron i to kakav.

Ja da znam napraviti dron, nazvao bih ured Vladimira Zelenskog, rekao bih da imam odličnu robu za njih i zatražio termin za sastanak...

Ne znam odakle kod naših ljudi, posebno kod inžinjera i poljoprivrednika toliki otpor marketingu i tržištu, da se mora uložiti u marketing proizvoda, u ambalažu, u web stranicu, u promociju u dizajn...Kod nas proizvođači prave grimase kad im se spomene marketing, nije to za nas...On proizvodi, država sve to treba da otkupi i njemu da legnu pare na račun...
E to je jedna od jebada, ja sam najpametnij, ja sam inzinjer ta ce meni jedan pravnki/ekonomista/komunikolog pricat....ali i da taj inzinjer zna koga da uposli valja tog nekog platit
Mislis da taj enki seljak iz Fojnice koji digne 6t krompira ima vremena i znanja da komunicira sa Oslom.....tu bi drzava trebala malo da usmjeri, pomogne i tako to.....ali jok laske je uzeti pare uvoznickih lobija.....i boli te tuki za seljaka, snaci ce se on
zippoo87
Posts: 15470
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2343 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by zippoo87 »

DebelinJoe wrote: 02/05/2023 19:11
zippoo87 wrote: 02/05/2023 16:09
Pa nije bas da nema...imas Semberiju ogromnu,imas dole ogromna ona polja,koja su se nekada sva obradjivala.Livanjsko,Duvanjsko ali sada ne mozes od uvoza nista a nase propada.
Pa samo da se zabrani Bingu,Merkatoru/Konzumu i svim velikim trznim centrima da ne smiju uvoziti vise od 20% a ostalo mora biti domace,sve bi to ponovo ozivjelo.Nasi ljudi hoce raditi,vrijedni su i ne biraju puno sta bi radili,samo ako ima zarade.
Pa evo primjer je sadnja malina...svi bili krenuli raditi,sadnja krastavca kornisona...jos su sada otkupne cijene ludnica...na 1 dunum zemlje pod kornisonom,mozes uzeti 7000-10000 KM ako si vec u barem drugoj godini pa ne ulazes u mreze,koceve,zicu i sve ostalo sto treba prvi put.
I sa stocarstvom je par godina bilo isplativo,bilo trziste...mislim Turska izvoz ali zasto i meso da izvozivimo,prvu klasu a uvozimo zaledjeno iz Argentine.
Samo ovim velikim zabraniti prekomjeran uvoz i stvari bi pocele dolaziti na svoje.
Problem sa proizvođačima bilo čega u našoj zemlji jeste to što su oni uglavnom jako loši prodavači. Loši su trgovci i jako slabo poznaju marketing. On zna praviti jako dobar sir/kornišone/ krompir/sudžuku ili bilo šta...Ali on kad to proda ne zna šta će s tim...Posije i pobere 500 tona krompira i gleda u njega...Zove medije i kuka kako će baciti taj krompir...Umjesto da nazove centralu Bille u Beču , Tescoa u LOndonu ili Kiwija u Oslu i kaže: Aj have veri gud potato for ju...Kila organskog krompira u Norveškoj 12 eura...Digni dupe, pošalji mail, zapakuj taj svoj krompir u finu ambalažu, ubaci ga u vagon, pošalji u svijet i dobro ga naplati...

Poznajem dosta inžinjera, firma u koja radim uglavnom zapošljava inžinjere...To su dobri i pametni ljudi, međutim njihove komunikacijske, prodajne vještine i znanje marketinga su nikakvi. Znam čovjeka iz Zenice, inžinjer je koji je u vlastitom stanu u centru Zenici napravio dron i to kakav.

Ja da znam napraviti dron, nazvao bih ured Vladimira Zelenskog, rekao bih da imam odličnu robu za njih i zatražio termin za sastanak...

Ne znam odakle kod naših ljudi, posebno kod inžinjera i poljoprivrednika toliki otpor marketingu i tržištu, da se mora uložiti u marketing proizvoda, u ambalažu, u web stranicu, u promociju u dizajn...Kod nas proizvođači prave grimase kad im se spomene marketing, nije to za nas...On proizvodi, država sve to treba da otkupi i njemu da legnu pare na račun...
Ti imas drugi problem...ti nisi nikada nista napravio/proizveo nesto a na kraju to i prodao...jer da to moze sve jedan covjek,onda bi firme imale samo jednog zaposlenog a ne stotine i hiljade.
Ja proizvodim i prodajem neke stvari i nije to ni slicno tako kako ti mislis da jeste.
Evo dati cu ti primjer samo za nase trziste i izlazak na trziste u nekom marketu...tu prvo moras imati registrovan poljoprivredni obrt/gazdinstvo,onda nazoves ti recimo Bingo i kazes,ej imam ja to i to,da li bi vi to prodavali a onda ti oni posalju svoje uslove i ti vidis da tebe tu nema ni 5% u svemu tome...plus placanje rafa,pa naplata nekada kroz pola godine ili godinu i milion nekih drugih peripetija.
Onda da prodajes ovako lokalno (sto radim i ja)...to moze ali i to nije tako jednostavno,jer trgovci hoce robu koja je jeftina a dugotrajna.
Evo ti primjer prodaja organskog domaceg paradajza,domace sorte...to su ti oni krupni,socni i grbavi paradajzi...i proizvedem ja i krenem do ovih piljara sa tezgama sto prodaju povrce i voce i donesem gajbu paradajza,on gleda u njega,pita posto je,ja naravno dam u pola prodajne cijene,on gleda ,kaze krupan je,zreo je i mekan...meni treba poluzreo koji moze da stoji i kaze,evo bio sam na koridoru,kupio 500 kg po toj i toj cijeni (jeftiniji nego moj) i kaze,moze stojati ovdje 10 dana,ne moram ici svaki dan u nabavu.
A to je onaj kurcevi hibridni paradajz,okrugli i svaki isti i bolji njega sto je moj organski,vrhunski,socan...on gleda da jeftinije kupi a skuplje proda i jos da mu ne struhne.
I ja se vratim kuci sa svojim paradajzom,razmisljaj sada kako ga dalje prodati,jer ako ne prodam sutra,struhnuti ce ili ga moram preraditi.Ako cu ga sutra preradjivati,kako cu onda i dalje uzgajati,brati novi i jos ici prodavati ?
Vidis da ne moze jedan covjek da radi 10 poslova.
Slazem se ja da treba ulagati u marketing,u reklamu u stranice...ja po FB prodajem ili uplatim tu 10 dolara za reklamu par dana i tako to ali nije to ni priblizno tako kako ti mislis.

E sada zamisli,koliko tek nije tako kada hoces da izvozis nesto...dakle dzaba ti sto proizvodis organsko,ako nemas papir/certifikat da je organsko...to mislis na lijepe oci ti neko vjeruje :lol:
Pa onda ne moze ti poljoprivredno gazdinstvo biti izvoznik...dakle to bi trebala biti neka veca firma/zadruga,koja bi otkupljivala,pakovala i prodavala to sve sa certifikatima itd itd.
Za ovu zadnju tvoju recenicu,za to sluze zadruge ili su sluzile nekada...gdje se od proizvodjaca otkupljivalo i dalje preradjivalo i prodavalo.
To je bilo aktuelno i u mom kraju,(fabrika Vega Fruit, poznata vjerovatno i tebi) je otkupljivala svo voce i povrce poslije rata i bilo bas zazivjelo i pogodi sta se desilo...desilo se to da je Mujo Selimovic (Klas) k,krimos i intimus SDA kupio fabriku budiposto i ugasio je,unisto...rasprodao proizvodne trake i masine i nesto malo proizvodnje preselio u Gracacac a Vega Fruit je nekada bio gigant u proizvodnji sokova,zimnice i preradjevina od voca i povrca...sada eno prazna zjapi fabrika,vec 10 godina.
U proizvodnji voca i povrca,sve mora biti SADA I ODMAH,nema tu cekanja i odugovlacenja,jer je roba kvarljiva i propada u roku od par dana.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10287
Joined: 10/03/2022 22:16

#2344 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by ZoomZoomKiwi »

Meni nikako i nikad neće biti jasno kako je tom menadžerskom kadru iz SDA bio cilj sjebati preduzeća umjesto da od njih naprave gigante izvoznike koji bi i njima lično na kraju krajeva bili profitabilni.

Je li moguće da je svaki od uništavača Metalnog, Vegafruita, Krivaje, Konjuha, Dite, Hidrogradnje, FDSa, Klasa, ZIM-a i stotinjak drugih bio toliko nesposoban da na izvrsnim temeljima napravi još bolju firmu, ili toliko zlonamjeran da je namjerno uništi i proda imovinu?

Je li moguće da su svi od njih gledali samo kratkoročni/jednokratni profit i bijeg?

Ja se kladim da 9/10 propalih tih giganata nije moralo propasti i da su isti ti njihovi menadžeri mogli se obogatiti i od jaku firmu, a ne uništavajući ju.

Ne bih ovo isključio ali ne može jedini razlog za nerentabilno poslovanje i na kraju propast biti socijalistički broj radnika doveden u kapitalističko poslovanje. Valjda se restrukturiranjem moglo nešto napraviti, i zašto je na kraju krajeva toliki strah od davanja otkaza radniku koji je prema svakom mogućem standardu poslovanja u kapitalizmu jednostavno nerentabilan i višak? Je li moguće da se zbog kratkoročnog kupovanja socijalnog mira na kraju uništila cjelokupna privreda jedne države, i napravio još gori efekat, da na kraju imamo strahobalan odliv sposobnog stanovništva, a uz to uvozničku kvazi-ekonomiju.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24751
Joined: 08/09/2005 20:08

#2345 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Haris.ba »

EFD22 wrote: 02/05/2023 20:11 Meni nikako i nikad neće biti jasno kako je tom menadžerskom kadru iz SDA bio cilj sjebati preduzeća umjesto da od njih naprave gigante izvoznike koji bi i njima lično na kraju krajeva bili profitabilni.
Kojem menadzerskom kadru? Ono pravog takvog kadra sto je bilo, uglavnom je bilo u partiji.
zippoo87
Posts: 15470
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2346 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by zippoo87 »

EFD22 wrote: 02/05/2023 20:11 Meni nikako i nikad neće biti jasno kako je tom menadžerskom kadru iz SDA bio cilj sjebati preduzeća umjesto da od njih naprave gigante izvoznike koji bi i njima lično na kraju krajeva bili profitabilni.

Je li moguće da je svaki od uništavača Metalnog, Vegafruita, Krivaje, Konjuha, Dite, Hidrogradnje, FDSa, Klasa, ZIM-a i stotinjak drugih bio toliko nesposoban da na izvrsnim temeljima napravi još bolju firmu, ili toliko zlonamjeran da je namjerno uništi i proda imovinu?

Je li moguće da su svi od njih gledali samo kratkoročni/jednokratni profit i bijeg?

Ja se kladim da 9/10 propalih tih giganata nije moralo propasti i da su isti ti njihovi menadžeri mogli se obogatiti i od jaku firmu, a ne uništavajući ju.

Ne bih ovo isključio ali ne može jedini razlog za nerentabilno poslovanje i na kraju propast biti socijalistički broj radnika doveden u kapitalističko poslovanje. Valjda se restrukturiranjem moglo nešto napraviti, i zašto je na kraju krajeva toliki strah od davanja otkaza radniku koji je prema svakom mogućem standardu poslovanja u kapitalizmu jednostavno nerentabilan i višak? Je li moguće da se zbog kratkoročnog kupovanja socijalnog mira na kraju uništila cjelokupna privreda jedne države, i napravio još gori efekat, da na kraju imamo strahobalan odliv sposobnog stanovništva, a uz to uvozničku kvazi-ekonomiju.
Ne znam detaljno za te druge firme ali Vega Fruit je bila itekako profitabilna firma i radila dobro...ne znam kako je to ovaj krimos na kraju kupio...pisao je Avaz o tome davno,kada je vodio rat protiv Selimovica ali znam da je za godinu dana nakon kupovine,ugasio firmu.
Sada je li je stavio pod hipoteku i digao kredit...tada je ja mislim Sarajevska pivara bila na klimavim nogama i da je to valjda spasavao.
A svi poratni "biznismeni" su upravo ovakvi kakvim si ih i opisao...kod njih je sve instant...kupis firmu za milion,prodas masine,zeljezo i plac za 3 miliona,dobar si 2 miliona a radnike koje si otpustio ti stranka garantuje da su pusteni niz vodu i da neces odgovarati.Ako i dodje do suda,samo gurnes na dno ladice i rijesen problem...ti nastavljas po svom.

Bukvalno je matrica ista za sve firme i za sve SDA mahere...evo sada se to isto namijenilo firmi Zrak...u kojoj pokrecu stecaj iako fabrika radi i moze biti ultra profitabilna,ali namirisala stoka zemljiste oko fabrike,idealno za neki novi trzni centar i par blokova zgrada.
Tu su pare.
mali_balon
Posts: 11351
Joined: 12/09/2012 09:57

#2347 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by mali_balon »

EFD22 wrote: 02/05/2023 20:11 Meni nikako i nikad neće biti jasno kako je tom menadžerskom kadru iz SDA bio cilj sjebati preduzeća umjesto da od njih naprave gigante izvoznike koji bi i njima lično na kraju krajeva bili profitabilni.

Je li moguće da je svaki od uništavača Metalnog, Vegafruita, Krivaje, Konjuha, Dite, Hidrogradnje, FDSa, Klasa, ZIM-a i stotinjak drugih bio toliko nesposoban da na izvrsnim temeljima napravi još bolju firmu, ili toliko zlonamjeran da je namjerno uništi i proda imovinu?

Je li moguće da su svi od njih gledali samo kratkoročni/jednokratni profit i bijeg?

Ja se kladim da 9/10 propalih tih giganata nije moralo propasti i da su isti ti njihovi menadžeri mogli se obogatiti i od jaku firmu, a ne uništavajući ju.

Ne bih ovo isključio ali ne može jedini razlog za nerentabilno poslovanje i na kraju propast biti socijalistički broj radnika doveden u kapitalističko poslovanje. Valjda se restrukturiranjem moglo nešto napraviti, i zašto je na kraju krajeva toliki strah od davanja otkaza radniku koji je prema svakom mogućem standardu poslovanja u kapitalizmu jednostavno nerentabilan i višak? Je li moguće da se zbog kratkoročnog kupovanja socijalnog mira na kraju uništila cjelokupna privreda jedne države, i napravio još gori efekat, da na kraju imamo strahobalan odliv sposobnog stanovništva, a uz to uvozničku kvazi-ekonomiju.
To je ta famozna tranzicija....drzava ne smije biti vlasnik firme....to je privatizacija, fondovi i bezvrijedni certifikati...svi znamo pricu sa certifikatima
A partiji je bitno uzeti lovu da bi placali i ojacali svoje pozicije. Nije bio cilj narod nego stranka.
Razjebes firmu, izvuces svu lovu, sve rasprodas, ili obezbrijedis za nekog stranackik tajkuna itd itd....
Znamo svi kako to ide....kakav narod i kakvi bakraci, da je sda stranci bio narod na prvom mjestu mi sada bili svica za susjede i komsije
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#2348 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by madner »

To je bila osveta za slabu podrsku mladim muslimanima. Dok su oni robijali ljudi pravili firme. Nece da moze.
User avatar
geralt
Posts: 5175
Joined: 14/09/2017 12:45

#2349 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by geralt »

mali_balon wrote: 02/05/2023 19:48
DebelinJoe wrote: 02/05/2023 19:11

Problem sa proizvođačima bilo čega u našoj zemlji jeste to što su oni uglavnom jako loši prodavači. Loši su trgovci i jako slabo poznaju marketing. On zna praviti jako dobar sir/kornišone/ krompir/sudžuku ili bilo šta...Ali on kad to proda ne zna šta će s tim...Posije i pobere 500 tona krompira i gleda u njega...Zove medije i kuka kako će baciti taj krompir...Umjesto da nazove centralu Bille u Beču , Tescoa u LOndonu ili Kiwija u Oslu i kaže: Aj have veri gud potato for ju...Kila organskog krompira u Norveškoj 12 eura...Digni dupe, pošalji mail, zapakuj taj svoj krompir u finu ambalažu, ubaci ga u vagon, pošalji u svijet i dobro ga naplati...

Poznajem dosta inžinjera, firma u koja radim uglavnom zapošljava inžinjere...To su dobri i pametni ljudi, međutim njihove komunikacijske, prodajne vještine i znanje marketinga su nikakvi. Znam čovjeka iz Zenice, inžinjer je koji je u vlastitom stanu u centru Zenici napravio dron i to kakav.

Ja da znam napraviti dron, nazvao bih ured Vladimira Zelenskog, rekao bih da imam odličnu robu za njih i zatražio termin za sastanak...

Ne znam odakle kod naših ljudi, posebno kod inžinjera i poljoprivrednika toliki otpor marketingu i tržištu, da se mora uložiti u marketing proizvoda, u ambalažu, u web stranicu, u promociju u dizajn...Kod nas proizvođači prave grimase kad im se spomene marketing, nije to za nas...On proizvodi, država sve to treba da otkupi i njemu da legnu pare na račun...
E to je jedna od jebada, ja sam najpametnij, ja sam inzinjer ta ce meni jedan pravnki/ekonomista/komunikolog pricat....ali i da taj inzinjer zna koga da uposli valja tog nekog platit
Mislis da taj enki seljak iz Fojnice koji digne 6t krompira ima vremena i znanja da komunicira sa Oslom.....tu bi drzava trebala malo da usmjeri, pomogne i tako to.....ali jok laske je uzeti pare uvoznickih lobija.....i boli te tuki za seljaka, snaci ce se on
Zato su ljudi izmislili zadruge. Udruzi se 100 seljaka iz Fojnice, plate covjeka koji zna komunicirati sa Oslom i kojem ce samo to biti posao, i svima dobro.

Ali ne dopusta nam to nas mentalitet. Kakva zadruga, oni ce mene zajebat, to ce se pokrasti, ja od moje crkavice da nekom placa da se igra na kompjuteru, treba drzava nesto duradi. Sto je najgore, vrlo je moguce da se stvarno hoce pokrasti.
mali_balon
Posts: 11351
Joined: 12/09/2012 09:57

#2350 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by mali_balon »

geralt wrote: 02/05/2023 22:20
mali_balon wrote: 02/05/2023 19:48

E to je jedna od jebada, ja sam najpametnij, ja sam inzinjer ta ce meni jedan pravnki/ekonomista/komunikolog pricat....ali i da taj inzinjer zna koga da uposli valja tog nekog platit
Mislis da taj enki seljak iz Fojnice koji digne 6t krompira ima vremena i znanja da komunicira sa Oslom.....tu bi drzava trebala malo da usmjeri, pomogne i tako to.....ali jok laske je uzeti pare uvoznickih lobija.....i boli te tuki za seljaka, snaci ce se on
Zato su ljudi izmislili zadruge. Udruzi se 100 seljaka iz Fojnice, plate covjeka koji zna komunicirati sa Oslom i kojem ce samo to biti posao, i svima dobro.

Ali ne dopusta nam to nas mentalitet. Kakva zadruga, oni ce mene zajebat, to ce se pokrasti, ja od moje crkavice da nekom placa da se igra na kompjuteru, treba drzava nesto duradi. Sto je najgore, vrlo je moguce da se stvarno hoce pokrasti.
Pa imali smo zadruge u mracnom sistemu....a to za mentalitet zajebi ukradi si u pravu zato zadruge ne bi nikada funckionisale kod naseg seljaka nego samo da ih sjebajes i ponizavas tad bi bio posteni gazda...
Post Reply