"Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
bumerangss
Posts: 4583
Joined: 12/01/2015 16:47

#7251 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by bumerangss »

teskeredzic_22 wrote: 27/05/2024 07:20
Haris.ba wrote: 26/05/2024 14:47 Gledam po Doboju se setkaju Banglades/Nepal u radnim odjelima, pise Euroasfalt na njima. Valjda pauza.

Ja bih, ko sto se ne pitam, sve to zabranio. Sve dok ima ijedan nkv ili sss nezaposlen na birou - nema uvesti radne snage.
Cijene nekretnina će natjerati sve da rade (mada će svaki rad biti nedovoljan), čim iščeznu tragovi socijalizma , ova država neće plaćati ležanje uz osnovne životne potrepštine poput Njemačke jer ova država nije u stanju ni da plati dug vlastitoj televiziji koja za jedan televizijski i jedan radio kanal ima 900 uposlenih
Cuj 900 zaposlenih :shock: pa nije CNN :lol:

Gdje stanu u onoliku zgradu jer onde je i FTV i TVSA a cak mislim da je prazan ili nekome izdaju prostor gdje bila kantonalna inspekcija?
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 20345
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#7252 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by teskeredzic_22 »

Lajavikrelac wrote: 27/05/2024 07:59 Cijene nekretnina ke povećati iseljavanje. 95% stanovništva, a pogotovo mladi parovi, mogu samo da sanjaju stan po ovim abnormalnim cijenama.

Sa druge strane, neko ima po pet stanova (kako samo možemo da nagađamo) koji mu zuje prazni :-?
I tamo će morati plaćati kiriju , ne živi se ni u inostranstvu besplatno.

Ako s jedne strane imaš totalnu betonizaciju i uništenje ugodnog života u gradu uz luđačko poskupljenje cijena - s druge strane će ekonomija tjerati mlade da idu u manja naselja relativno blizu grada pa da autom putuju na posao , školu.

Ovdje se zapravo vidi koliko smo glupi , neobrazovani , zatucani , sebični i primitivni , ovo je jako mala zemlja , s dobrom putnom infrastrukturom koju smo mogli imati sada već gotovo 30 godina nakon rata , sve je blizu ili barem relativno blizu , sve se moglo dobro organizovati.

Sami smo sebi najveći neprijatelji - niko nam nikada više neće pomoći.
bumerangss wrote: 27/05/2024 08:08
Cuj 900 zaposlenih :shock: pa nije CNN :lol:

Gdje stanu u onoliku zgradu jer onde je i FTV i TVSA a cak mislim da je prazan ili nekome izdaju prostor gdje bila kantonalna inspekcija?
BHRT ima oko 900 zaposlenih.
Last edited by teskeredzic_22 on 27/05/2024 09:34, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 82865
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#7253 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Truba »

ne znam koliko je moguće zabraniti uvoz stranih radnika
možda u nekim osjetljivim pitanjima
jer smo sigurno potpisnici slobode protoka ljudi i roba
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6219
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#7254 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Lajavikrelac »

teskeredzic_22 wrote: 27/05/2024 08:21 I tamo će morati plaćati kiriju , ne živi se ni u inostranstvu besplatno.
Tamo je kirija prilagođena standardu, primanjima, kvadraturi i lokaciji. Kod nas je sve nakaradno postavljeno...

Za ostalo sve si u pravu :thumbup:
User avatar
Haris.ba
Posts: 25431
Joined: 08/09/2005 20:08

#7255 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Haris.ba »

Lajavikrelac wrote: 27/05/2024 07:59 Cijene nekretnina ke povećati iseljavanje. 95% stanovništva, a pogotovo mladi parovi, mogu samo da sanjaju stan po ovim abnormalnim cijenama.

Sa druge strane, neko ima po pet stanova (kako samo možemo da nagađamo) koji mu zuje prazni :-?
I odselice tamo gdje sanse da zarade stan su jos i manje nego u Bosni?

Evo, upravo sada sam nasao plac i imam projekat za nekih 1800KM po kvadratu kuca sa skoro 1000 m2 zemlje, i 75 kvadrata objekta ukupno sve. Lokacija pored Sarajeva. Dobro saobracajno povezano.

Ne mogu svi u dolinu Miljacke. Ko misli da mora imati stan gdje je on zamislio, a nema se mogucnosti - kakve su mu sanse u inostranstvu?
Last edited by Haris.ba on 27/05/2024 09:00, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 82865
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#7256 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Truba »

bolje biti podstanar u minhenu nego sarajevu kao mladić

barem imaš pare, koncerte, dobru povezanost sa svijetom

a uvijek se možeš vratiti
Karikaturist
Posts: 4138
Joined: 20/12/2020 10:03

#7257 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Karikaturist »

Bolje i ako je 20 i 80 kvadrata u komparaciji?
Fino fino kao i obicno polunagadjanja od labudana..
User avatar
dr_Evil
Posts: 12761
Joined: 01/07/2019 15:35

#7258 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by dr_Evil »

Haris.ba wrote: 27/05/2024 08:58
Lajavikrelac wrote: 27/05/2024 07:59 Cijene nekretnina ke povećati iseljavanje. 95% stanovništva, a pogotovo mladi parovi, mogu samo da sanjaju stan po ovim abnormalnim cijenama.

Sa druge strane, neko ima po pet stanova (kako samo možemo da nagađamo) koji mu zuje prazni :-?
I odselice tamo gdje sanse da zarade stan su jos i manje nego u Bosni?

Evo, upravo sada sam nasao plac i imam projekat za nekih 1800KM po kvadratu kuca sa skoro 1000 m2 zemlje, i 75 kvadrata objekta ukupno sve. Lokacija pored Sarajeva. Dobro saobracajno povezano.

Ne mogu svi u dolinu Miljacke. Ko misli da mora imati stan gdje je on zamislio, a nema se mogucnosti - kakve su mu sanse u inostranstvu?
Okanite se Minkena pa ce biti i stanova. Nemam stan, ali sam zato za noc u Bosni :) evo sam sebi sam dosadio koliko ponavljam.

Skandinavija, za 4 godine max cete skupit za polog za stan ;)

Ili sjever Alemanje, ako vec ste naucili jezik
User avatar
Haris.ba
Posts: 25431
Joined: 08/09/2005 20:08

#7259 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Haris.ba »

dr_Evil wrote: 27/05/2024 09:05 Okanite se Minkena pa ce biti i stanova. Nemam stan, ali sam zato za noc u Bosni evo sam sebi sam dosadio koliko ponavljam.

Skandinavija, za 4 godine max cete skupit za polog za stan

Ili sjever Alemanje, ako vec ste naucili jezik
Da, ali za stan u Sarajevu. I onda samo se okrece tocak. Dodje dijaspora i kupi stan u Sarajevu, mladima u Sarajevu skupo, i odu da rade u dijasporu da zarade za stan u Sarajevu, pa kad skupe pare kupe, i onda mladi u Sarajevu ne mogu, pa moraju vani....
User avatar
sehohari
Posts: 8765
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#7260 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by sehohari »

dr_Evil wrote: 27/05/2024 09:05
Haris.ba wrote: 27/05/2024 08:58
Lajavikrelac wrote: 27/05/2024 07:59 Cijene nekretnina ke povećati iseljavanje. 95% stanovništva, a pogotovo mladi parovi, mogu samo da sanjaju stan po ovim abnormalnim cijenama.

Sa druge strane, neko ima po pet stanova (kako samo možemo da nagađamo) koji mu zuje prazni :-?
I odselice tamo gdje sanse da zarade stan su jos i manje nego u Bosni?

Evo, upravo sada sam nasao plac i imam projekat za nekih 1800KM po kvadratu kuca sa skoro 1000 m2 zemlje, i 75 kvadrata objekta ukupno sve. Lokacija pored Sarajeva. Dobro saobracajno povezano.

Ne mogu svi u dolinu Miljacke. Ko misli da mora imati stan gdje je on zamislio, a nema se mogucnosti - kakve su mu sanse u inostranstvu?
Okanite se Minkena pa ce biti i stanova. Nemam stan, ali sam zato za noc u Bosni :) evo sam sebi sam dosadio koliko ponavljam.

Skandinavija, za 4 godine max cete skupit za polog za stan ;)

Ili sjever Alemanje, ako vec ste naucili jezik
Ne razumijem, o kojem sjeveru Njemačke pričaš?

To je daleko, i mislim da, iako ne treba nužno samo uzeti Minhen ili Stuttgart kao opcije, sjeverni dio Njemačke nema baš neku kvalitetu života. To su većinom pustare.

Jedino Hamburg valja tu, ali to nije baš jeftino...
User avatar
Ozimician
Posts: 5729
Joined: 05/09/2012 23:21

#7261 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Ozimician »

Upravo tako, cijena kvadrata korelira sa kvalitetom zivota i poslovnim mogucnostima.

Mi se guramo u Minhen jer je nama blize i konekcije medju nasim narodom u tom gradu su vece, ali nije situacija nesto bolja ni u Berlinu ni Hamburgu.
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 20345
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#7262 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by teskeredzic_22 »

Haris.ba wrote: 27/05/2024 09:09
Da, ali za stan u Sarajevu. I onda samo se okrece tocak. Dodje dijaspora i kupi stan u Sarajevu, mladima u Sarajevu skupo, i odu da rade u dijasporu da zarade za stan u Sarajevu, pa kad skupe pare kupe, i onda mladi u Sarajevu ne mogu, pa moraju vani....
Upravo tako.
Mi imamo taj kompleks da moramo živjeti u Sarajevu.
Jasno je da najveći izbor posla i sadržaja u Sarajevu ali tuče nas i taj kompleks žestoko - bolje platiti i pojesti kuglu sladoleda u Titovoj 5 KM nego kod kuće pojesti tri za te pare.

Sarajevo se fizički jedino može širiti sjeverozapadno , na jug ne može zbg RS-a , na istok nema kuda , slivovi rijeka Željeznice i Miljacke i zbog poplava i zbog vodozaštitne zone ne mogu istrpiti gradnju.
Ovo će uzrokovati sve vulgarnije i oštrije širenje "iznutra" - Sarajevo će biti užasno neuslovan grad za život za nekih 20-30 godina , 2004 je bilo mala Meka uprkos svom stradanju u agresiji u odnosu na današnje stanje.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12761
Joined: 01/07/2019 15:35

#7263 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by dr_Evil »

sehohari wrote: 27/05/2024 09:14

Ne razumijem, o kojem sjeveru Njemačke pričaš?

To je daleko, i mislim da, iako ne treba nužno samo uzeti Minhen ili Stuttgart kao opcije, sjeverni dio Njemačke nema baš neku kvalitetu života. To su većinom pustare.

Jedino Hamburg valja tu, ali to nije baš jeftino...
Hamize, imamo Bingo!

Nemam stan, ali zato sam za noc u Bosni. Jesam kosti ostavio u Njemackoj, ali sam zato kupio stan u Sarajevu, da ga vidis bona!
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6219
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#7264 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Lajavikrelac »

Kakvi MinKeni, kakav tok Miljacke šta pričate vi? :-)

Kvadratura stanova u BL je cijenom van pameti, ali ne u centru grada nego na pariferiji! Pa razlika u cijeni između kvadrata u užoj gradskoj zoni i onoj u pregrađu je u 200 KM u vr' glave! Na Hisetima pored Zelenog mosta kvadrat 4000 KM, a u Debeljacima i Budžaku koji su zabačeni i zavučeni kvadrat 3800 KM! Razlika u kvaliteti života, infrastrukturi, blizini škola, ambulanti i slično je neuporediva...Na Hisetima ti je sve živo na pet-deset minuta pješice, u Budžaku djecu vodiš u školu za ruku do 6 osnovne :skoljka: Što je najgore placevi za gradnju kuća po štokakvim zabtima i zvekama oko grada su dostigli cijene kao da su Hollywood Hills :-)

Ne moraš u DE ići u MinKen, imaš masu gradova gdje su stanovi povoljniji i život jeftiniji (Manhajm npr) ali šta naša balkanska bukva zna...za njih postoji samo MinKen, Frankfurt i Štutgart sa užom okolinom u najgorem slučaju, ostalo buffer zona...
User avatar
ShnjaZZZ
Posts: 886
Joined: 29/11/2022 19:46

#7265 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by ShnjaZZZ »

Sad na konkursu za JP gdje radim tražilo dvoje radnika za radno mjesto koje obavljam, niko se nije prijavio...
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6219
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#7266 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Lajavikrelac »

dr_Evil wrote: 27/05/2024 09:41 Nemam stan, ali zato sam za noc u Bosni. Jesam kosti ostavio u Njemackoj, ali sam zato kupio stan u Sarajevu, da ga vidis bona!
Jedan od ključnih uzroka poskupljenja kvadrata - divljaspora :oops:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67783
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#7267 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by _BataZiv_0809 »

ShnjaZZZ wrote: 27/05/2024 09:54 Sad na konkursu za JP gdje radim tražilo dvoje radnika za radno mjesto koje obavljam, niko se nije prijavio...
Kud ces dalje kad i ministarstva imaju isti problem.
Prije 10tak godina (jesen 2012) 300 ljudi se prijavilo za VOLONTERA u Tuzilastvu BiH.

Danas se za strucnog saradnika u ministarstvu na federalnom nivou jave 3 covjeka.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67783
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#7268 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by _BataZiv_0809 »

Babbuka wrote: 26/05/2024 22:53
_BataZiv_0809 wrote: 26/05/2024 19:51
markopd wrote: 26/05/2024 18:18

Prijedorska regija (Prijedor,N.Grad,K.Dubica,Kostajnica...).Ne kažem da treba ogromna veza,ali vidim da tu i dalje šefovi i direktori dovode svoje ljude.Radim poslove komercijale i nije nikakva "rekla-kazala".I meni to nije normalno u ovaj vakat kad čitava država i region kukaju za nedostatkom radne snage,ali čini mi se da u zadnjih godinu dana se nešto drugačije dešava na tržištu.Moram napomenuti da u Prijedoru nedelja je radna samo do 13h za tržne centre,ali i dalje je plata mnimalac i 6 radnih dana.
Sta se drukcije desava na trzistu
Nekako je manje izražen nedostatak radne snage. Nije neubičajeno sresti ljude koji su se vratili sa rada iz SLO ili DE.
Inace ili samo u prijedorskoj regiji?
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 20345
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#7269 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by teskeredzic_22 »

ShnjaZZZ wrote: 27/05/2024 09:54 Sad na konkursu za JP gdje radim tražilo dvoje radnika za radno mjesto koje obavljam, niko se nije prijavio...
Zato što je sve dovedeno preko štela i zato što je kompetentnim , ambicioznim , školovanim i sposobnim koji su imali bilo kakvu volju za usavremenjivanjem i većom produktivnošću javne uprave prvog dana posla - pucano u noge.

Zato u javnoj upravi krvari 10 posto a 90 posto landara i čeka da mu prođe dan.
U realnom sektoru se može makar zaraditi a u javnom se ni za cent ne treba povećati plata upravo zbog toga što su štele , stranke i protekcije sjebale javnu upravu i ispašta jebi ga tih 10 posto koji ginu.
Last edited by teskeredzic_22 on 27/05/2024 13:40, edited 1 time in total.
Karikaturist
Posts: 4138
Joined: 20/12/2020 10:03

#7270 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Karikaturist »

Znaci ni drzava vise nije pozeljan poslodavac.
User avatar
Haris.ba
Posts: 25431
Joined: 08/09/2005 20:08

#7271 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Haris.ba »

Karikaturist wrote: 27/05/2024 10:23 Znaci ni drzava vise nije pozeljan poslodavac.
Kako kome. Npr.zenama koje zele radjati je koliko tolika sigurnost i za porodiljsko i za povratak na posao.
izvrsni direktor
Posts: 9976
Joined: 20/12/2018 16:11

#7272 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by izvrsni direktor »

dr_Evil wrote: 27/05/2024 09:05
Haris.ba wrote: 27/05/2024 08:58
Lajavikrelac wrote: 27/05/2024 07:59 Cijene nekretnina ke povećati iseljavanje. 95% stanovništva, a pogotovo mladi parovi, mogu samo da sanjaju stan po ovim abnormalnim cijenama.

Sa druge strane, neko ima po pet stanova (kako samo možemo da nagađamo) koji mu zuje prazni :-?
I odselice tamo gdje sanse da zarade stan su jos i manje nego u Bosni?

Evo, upravo sada sam nasao plac i imam projekat za nekih 1800KM po kvadratu kuca sa skoro 1000 m2 zemlje, i 75 kvadrata objekta ukupno sve. Lokacija pored Sarajeva. Dobro saobracajno povezano.

Ne mogu svi u dolinu Miljacke. Ko misli da mora imati stan gdje je on zamislio, a nema se mogucnosti - kakve su mu sanse u inostranstvu?
Okanite se Minkena pa ce biti i stanova. Nemam stan, ali sam zato za noc u Bosni :) evo sam sebi sam dosadio koliko ponavljam.

Skandinavija, za 4 godine max cete skupit za polog za stan ;)

Ili sjever Alemanje, ako vec ste naucili jezik
Ovo isto kao da govoris, ne moras kupovati stan u sarajevu, idi u Vares pa ces ga moci sebi priustit
User avatar
ShnjaZZZ
Posts: 886
Joined: 29/11/2022 19:46

#7273 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by ShnjaZZZ »

teskeredzic_22 wrote: 27/05/2024 10:21
ShnjaZZZ wrote: 27/05/2024 09:54 Sad na konkursu za JP gdje radim tražilo dvoje radnika za radno mjesto koje obavljam, niko se nije prijavio...
Zato što je sve dovedeno preko štela i zato što je kompetentnim , ambicioznim , školovanim i sposobnim koji su imali bilo kakvu volju za usavremenjivanjem i većom produktivnošću javne uprave prvog dana posla - pucano u noge.

Zato u javnoj upravi krvari 10 posto a 90 posto landara i čeka da mu prođe dan.
U realnom sektoru se može makar zaraditi a u javnom se ni za cent ne treba povećato plata upravo zbog toga što su štele , stranke i protekcije sjebale javnu upravu.
Ma shvatam sve ali opet me ovo malo čudi. Ja sam npr prošle godine primljen gdje su tražena 3 radnika za to radno mjesto, primljeni samo jedna djevojka i ja jer smo bili jedini koji su se prijavili na konkurs. Na intervjuu nam bukvalno nagovjestili da se pripremamo za ljekarski i da je to to.

Eto i takva vremena su došla.
User avatar
Haris.ba
Posts: 25431
Joined: 08/09/2005 20:08

#7274 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Haris.ba »

izvrsni direktor wrote: 27/05/2024 10:25 Ovo isto kao da govoris, ne moras kupovati stan u sarajevu, idi u Vares pa ces ga moci sebi priustit
I u Varesu cijene stanova otisle. A, znam nekoliko ljudi koji vozare iz Varesa. Isto ko sto znam nekoliko ljudi koji svakodnevno vozare iz Sarajeva za Vares.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6219
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#7275 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Lajavikrelac »

teskeredzic_22 wrote: 27/05/2024 10:21 Zato u javnoj upravi krvari 10 posto a 90 posto landara i čeka da mu prođe dan.
U realnom sektoru se može makar zaraditi a u javnom se ni za cent ne treba povećato plata upravo zbog toga što su štele , stranke i protekcije sjebale javnu upravu.
Manje-više je isto i u realnom sektoru. Na svakoj boljoj poziciji su štele, politika, mito, zaleđina...Gdje se lomi kičma za minimalac i prekovremeni je sve "pošteno, pa ko koga zajebe" :-?
Post Reply