"Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Athlon64
Posts: 2735
Joined: 24/11/2022 17:51

#6826 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Athlon64 »

Ostat će istine dvije...

Ja također znam jako mnogo primjera gdje su žene same dale otkaz nakon isteka porodiljnog bolovanja, ima ih i što su "isprovocirale" otkaz (totalno neodgovoran odnos prema poslu u tom periodu), itd.

Jbg s djetetom dolaze veće obaveze i većini žena nije lagano uskladiti to dvoje. Naravno da će svaka reći da je dobila otkaz jer se porodila i niko to dalje neće propitivati, svi će govoriti kako je gazda "đubre od čovjeka" i to je to. Pravi razlog nikad nećemo saznati.

Kao što zippo reče, poslodavac nema nikakvog realnog (logičnog) ekonomskog razloga da nakon porodiljnog bolovanja daje radnici otkaz.

Postoji i šansa da je neki low-performer postao još lower-performer.... mnogo opcija je u igri. Hajde ovo što otpuštaju (ne produžuju ugovor) trudnicama mogu da shvatim, ali nakon porodiljnog, nema nekog smisla.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#6827 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Hakiz »

zippoo87 wrote: 25/03/2024 23:41
Hakiz wrote: 25/03/2024 22:35
Lajavikrelac wrote: 25/03/2024 22:11 Biti ljudska gnjida i moralno govno nema veze sa zakonom. Porodiljsko ionako plaća država, a ne poslodavac. Ja takvima želim da propadnu da nemaju ni u česnicu za Božić da stave!

Kuma moja isto tako fasovala otkaz čim je zatrudnila, kad je stomak počeo rasti samo nisu joj produžili ugovor (nije bila za stalno) i haj kući :oops:

I onda se kuka kako nema djece i đaka u školama... :-)
Htio sam reći primjerom koji sam napisao da se ne treba pouzdati u lični moral bilo koga. To se riješi zakonom i njegovim provođenjem.

Ne nadom da će neko biti dobar čovjek. Ko od nade živi, neće se naživjeti.
Ali ako ti je drzava platila porodiljsko,zasto otpustas radnika ? Sta je tu tvoja steta ?
Imaš radnicu sa bebom. Očekuješ izlaske sa posla, bolovanja kada je dijete bolesno, sve ono šta je ubičajen tok života sa bebom.

Otpustiš takvu ženu, zaposliš muškarca i imaš radnika koji manje odsustvuje s posla.

Zatim, ne plaća država 100 %. Poslodavac plaća jedan dio, koliki god da je. Pa je plaćao toj ženi dok je na trudničkom i još nekoga koga je morao zaposliti na određeno da pokrije njenu odsutnost. Postala mu je trošak u tom periodu, očekuje da bi prije ili kasnije opet mogla postati, drugo dijete, a svako se pokušava rješiti onoga šta mu je trošak u poslovanju.
User avatar
nepass1
Posts: 9711
Joined: 06/07/2017 07:35

#6828 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by nepass1 »

Hakiz wrote: 25/03/2024 22:35
Lajavikrelac wrote: 25/03/2024 22:11 Biti ljudska gnjida i moralno govno nema veze sa zakonom. Porodiljsko ionako plaća država, a ne poslodavac. Ja takvima želim da propadnu da nemaju ni u česnicu za Božić da stave!

Kuma moja isto tako fasovala otkaz čim je zatrudnila, kad je stomak počeo rasti samo nisu joj produžili ugovor (nije bila za stalno) i haj kući :oops:

I onda se kuka kako nema djece i đaka u školama... :-)
Htio sam reći primjerom koji sam napisao da se ne treba pouzdati u lični moral bilo koga. To se riješi zakonom i njegovim provođenjem.

Ne nadom da će neko biti dobar čovjek. Ko od nade živi, neće se naživjeti.
Kakav zakon? Samo ti ne produzi ugovor.
Kod zene na poslu lik ganjao pravdu i zakon, premjestili ga u mostar da radi.
Sad svaki dan vozi sa-mo. Ganja drugi posao. Tako da ce sam dati otkaz.
Pa mojoj zeni su rekli u lice da se nakon sest mjeseci porodiljskog vrati na posao. Ako ostane godinu, a ima pravo na to i oni ce je ispostovati, ne znaju sta ce biti kad se vrati (hint premjestaj u zenicu ili mostar ili tuzlu)
I da nakon tri mjeseca su je zvali da se vrati, pa ja nisam dao po cjenu otkaza.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#6829 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Lajavikrelac »

Athlon64 wrote: 25/03/2024 22:14 Ako je tako, onda ovaj naslov teme nema smisla, dakle i dalje radnici nisu toliko vrijedna roba.
Zato se dižu kvote uvoza čađavih...u ZG kad dođeš kao da si u Daki šta ih je. Wolt, Glovo, Uber - sve Bangladešani, Pakiji i ostali :-?
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#6830 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Lajavikrelac »

Hakiz wrote: 26/03/2024 01:07 Imaš radnicu sa bebom. Očekuješ izlaske sa posla, bolovanja kada je dijete bolesno, sve ono šta je ubičajen tok života sa bebom.

Otpustiš takvu ženu, zaposliš muškarca i imaš radnika koji manje odsustvuje s posla.

Zatim, ne plaća država 100 %. Poslodavac plaća jedan dio, koliki god da je. Pa je plaćao toj ženi dok je na trudničkom i još nekoga koga je morao zaposliti na određeno da pokrije njenu odsutnost. Postala mu je trošak u tom periodu, očekuje da bi prije ili kasnije opet mogla postati, drugo dijete, a svako se pokušava rješiti onoga šta mu je trošak u poslovanju.
Ovo prvo boldovano je uglavnom tačno, uzme kakvog klinca od 20-21 godinu ili studenta da ne plaća pune doprinose za njega.

Za ovo drugo boldovano:
Za bolest ili komplikacije u vezi održavanja trudnoće koja je utvrđena nalazom i mišljenjem ginekologa kod kojeg je žena registrovana u zdravstvenoj ustanovi koja ima ugovor sa FZO RS ili nalazom i mišljenjem ginekologa iz zdravstvene ustanove sekundarnog i tercijarnog nivoa zdravstvene zaštite plata za vrijeme bolovanja se isplaćuje u 100 odsto iznosu. To je, takođe, predviđeno Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju RS. Za vrijeme porodiljskog odsustva (koje može da se otvori najranije 28 dana prije predviđenog termina poroda i traje 12, odnosno 18 mjeseci) porodilja prima punu platu, koju poslodavcu nadoknađuje Fond za dječiju zaštitu.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17271
Joined: 31/03/2019 14:56

#6831 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by vjeshalica »

Ti sto otpustaju zene zbog porodiljskog, treba javno na stub srama imenom i prezimenom. Kad njihove zene i kurave se poradjaju to se glumi i fali na stotine kilometara svi moraju da znaju za to. A drugi ne smiju da postoje. Obicna govna.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#6832 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Lajavikrelac »

Ma kakav stub, ja bi to namazao šerbetom i zakopao u mravinjak!

Sad kada nam se čađavi nakote biće veselo, nećeš smjeti žensko pustiti kad padne mrak da je ne napadnu ili siluju, što je kod njih ko dobar dan :evil:
Paul Gascoigne
Posts: 202
Joined: 13/05/2016 04:35
Location: Prokurative
Contact:

#6833 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Paul Gascoigne »

Lajavikrelac wrote: 26/03/2024 09:56 Ma kakav stub, ja bi to namazao šerbetom i zakopao u mravinjak!

Sad kada nam se čađavi nakote biće veselo, nećeš smjeti žensko pustiti kad padne mrak da je ne napadnu ili siluju, što je kod njih ko dobar dan :evil:
Majstore da ovo nije malo žešći rasizam? Ima li ovdje kakvih pravila?
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#6834 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Lajavikrelac »

Što je rasizam? Pa jesu tamnoputi. Rasizam bi bio da ih nazivam crnčugama, nižom rasom i sl.

Ne pozivam na linčovanje jbt :-)
izvrsni direktor
Posts: 9377
Joined: 20/12/2018 16:11

#6835 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by izvrsni direktor »

Lajavikrelac wrote: 26/03/2024 08:05
Athlon64 wrote: 25/03/2024 22:14 Ako je tako, onda ovaj naslov teme nema smisla, dakle i dalje radnici nisu toliko vrijedna roba.
Zato se dižu kvote uvoza čađavih...u ZG kad dođeš kao da si u Daki šta ih je. Wolt, Glovo, Uber - sve Bangladešani, Pakiji i ostali :-?
Uopce nisi rasista..nimalo. ali nisi jedini, vecina nepismenjakovica u nasoj drzavi su takvi kao ti, neki se ne stide svpg rasizma, neki se ne stide svog fašizma, neki se ne stide svpg nacionalizma...bez ikakvih posljedica naravno
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#6836 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Lajavikrelac »

Jest...odeš u Bihać i okolinu pa im tako reci...

Da si vidio kakve higijenske navike imaju navedeni poklopio bi se. A rade po pekarama i kuhinjama...
User avatar
vjeshalica
Posts: 17271
Joined: 31/03/2019 14:56

#6837 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by vjeshalica »

Zasto je fasizam reci da odredjena grupa ljudi, iz odredjenih zivotnih okolnosti imaju smanjenu kulturu,higijenu i slicno?

Ovo me podsjeca na onu vijest prije par godina, kako su Romi i pored placenih karata u Termama, izbaceni napolje jer su -Romi. Dok se nije ispostavilo da su hambirali,krali i ponasali se mimo kucnog reda?

Kazes nekome da se prestane ponasati kao odvrnuti bizon,odma ne valjas i mrzis dosljake. Mrzis migrante jer prave probleme zbog svog socijalnog statusa, ne zele svjesno da se asimiliraju u sredinu u koju su dosli i promijene navike?

Ako vec nisu imali u svom mjestu higijenske uslove, i srali su u neku rupu na livadi i jeli pacove, ne znaci da smo mi ovdje prilagodjeni tom nacinu zivota i da to treba njihova nekultura postati nas princip ponasanja.

Msm demokratija je presla u zajebokratiju i serokratiju, kad su se nasli saamoprozvani pacifisti da njeguju tekovine nekulturnih zaostalih slojeva drustva i nazor serviraju da to mora biti prihvaceno. Onda je odgoj i kultura diktatura i mucenje? Najbolje da zivimo u prirodnom stanju?
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#6838 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Hakiz »

Sa jedne strane, onaj koji sam želi u moju kuću, mora poštovati red moje kuće.

Ali, ako ja nekoga zovem u svoju kuću, onda je priča malo drugačija.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#6839 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Lajavikrelac »

Da svi imaju plavu kosu, plave oči i pričaju norveški isto bi o njima imao mišljenje ako se ponašaju kao divlja horda u mojoj zemlji.

Necivilizovanost i loše higijenske navike nemaju veze sa bojom kože, vjerom i nacijom.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#6840 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Hakiz »

Lajavikrelac wrote: 26/03/2024 15:04 Da svi imaju plavu kosu, plave oči i pričaju norveški isto bi o njima imao mišljenje ako se ponašaju kao divlja horda u mojoj zemlji.
Pa, naši poslodavci ih zovu. Ne žele davati veću platu tebi, pa će zvati nekoga iz Bangladeša. I taj iz Bangladeša će u tvoje naselje donijeti svoj običaj, koji ti se ne sviđa, a poslodavac koji ga je doveo i političar koji je izdao dozvolu da ovaj dođe će biti u svojim izoliranim naseljima i neće imati dodir sa tim novim običajima koje nam gosti donose.

Elem, ove godine su lokalni izbori pa se mže poslati poruka kako ćemo glasati na opštim izborima zbog ovoga šta sam napisao. To je legalan i demokratski način.

Sa druge strane, imaš i dobru stranu. BIla je priča o onom Marokancu koji je počeo raditi kod nekog lika, pa otvorio svoju radnju za tapaciranje namještaja. I u ponudu u našoj državi uveo tradicionalni marokanski način tapaciranja, obogatio ponudu.

Svaki slučaj je za sebe, ne možeš generalizovati.

Mi bismo najradije da imigranti donesu kuhinju, umjetnost i slično, ali da prihvate naš sistem vrijednosti (sic, kao da imamo sistem vrijednosti :lol: ), običaje u muško-ženskim, roditelji-djeca, sekularno-religiozno odnosima itd.

To se dešava, ali nije lako. Sve ima cijenu, ne može se kao nožem odrezati ono šta ti se ne sviđa. Mora se nešta i istrpjeti. Uglavnom ti dođe paket, dobre i loše stvari zajedno.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#6841 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Lajavikrelac »

Naši robovlasnici ne uzimaju takve kao što je taj Marokanac, njima treba poslušan i ne previše pametan radnik za manuelne repetitivne poslove i bauštelce. Da nam dolaze vrijedni Iranci, Marokanci i slični njima ja bi to prvi pozdravio.

Dolaze mahom ovi što su jeftini i što im je čista voda iz česme luksuz...
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#6842 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Hakiz »

Lajavikrelac wrote: 26/03/2024 15:26 Naši robovlasnici ne uzimaju takve kao što je taj Marokanac, njima treba poslušan i ne previše pametan radnik za manuelne repetitivne poslove i bauštelce. Da nam dolaze vrijedni Iranci, Marokanci i slični njima ja bi to prvi pozdravio.

Dolaze mahom ovi što su jeftini i što im je čista voda iz česme luksuz...
Slično kao mi kada odemo u Njemačku, zar ne :shock:

Ovo ti ne treba. Taj kojem je voda iz česme luksuz nije nužno sam odgovoran za to. Upravo suprotno, i on bi radije da je ima i ne sviđa mu se da zbog toga što je nema mora napustiti svoje.

To šta si napisao nije slovo, ali jeste duh rasizma.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#6843 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Lajavikrelac »

Mislio sam da su teška bijeda i zaostali...plus imaju jako nezgodan mentalitet. Mi u Njemačkoj moramo učiti jezik (druga generacija se asimilira potpuno) i poštovati njihova pravila i zakone, inače svrbi džep, a bogami se dobija i noga :oops:

Pitaj nekoga u Švedskom kakve probleme možeš očekivati
Last edited by Lajavikrelac on 26/03/2024 15:44, edited 1 time in total.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#6844 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Hakiz »

Lajavikrelac wrote: 26/03/2024 15:41 Mislio sam da su teška bijeda i zaostali...
Nije majka Muju... :lol:
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#6845 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Lajavikrelac »

Čitaj sa razumijevanjem, ne izvlači kontekst, nisi ti glup...
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#6846 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Hakiz »

Lajavikrelac wrote: 26/03/2024 15:44 Čitaj sa razumijevanjem, ne izvlači kontekst, nisi ti glup...
Riječi su oružje :wink:
Paul Gascoigne
Posts: 202
Joined: 13/05/2016 04:35
Location: Prokurative
Contact:

#6847 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Paul Gascoigne »

izvrsni direktor wrote: 26/03/2024 14:02
Lajavikrelac wrote: 26/03/2024 08:05
Athlon64 wrote: 25/03/2024 22:14 Ako je tako, onda ovaj naslov teme nema smisla, dakle i dalje radnici nisu toliko vrijedna roba.
Zato se dižu kvote uvoza čađavih...u ZG kad dođeš kao da si u Daki šta ih je. Wolt, Glovo, Uber - sve Bangladešani, Pakiji i ostali :-?
Uopce nisi rasista..nimalo. ali nisi jedini, vecina nepismenjakovica u nasoj drzavi su takvi kao ti, neki se ne stide svpg rasizma, neki se ne stide svog fašizma, neki se ne stide svpg nacionalizma...bez ikakvih posljedica naravno
Upravo tako. Jer, inače, termin "ćađavi" nije nimalo pežorativan. Nije za nepismene koji ne raspoznaju slojeve i konotacije jezičkog iskaza.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17271
Joined: 31/03/2019 14:56

#6848 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by vjeshalica »

Lajavikrelac wrote: 26/03/2024 15:41 Mislio sam da su teška bijeda i zaostali...plus imaju jako nezgodan mentalitet. Mi u Njemačkoj moramo učiti jezik (druga generacija se asimilira potpuno) i poštovati njihova pravila i zakone, inače svrbi džep, a bogami se dobija i noga :oops:

Pitaj nekoga u Švedskom kakve probleme možeš očekivati
Davno mi iskocio video na FB, ali tema su bande koje su okupirale Svedsku, prica policajac koji im je uspjeh bio uopce uci u migrantske kvartove da ih obilaze. Ali jos uvijek ne smiju u mnoge zaci. Toliko o njima.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17271
Joined: 31/03/2019 14:56

#6849 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by vjeshalica »

Hakiz wrote: 26/03/2024 15:36
Lajavikrelac wrote: 26/03/2024 15:26 Naši robovlasnici ne uzimaju takve kao što je taj Marokanac, njima treba poslušan i ne previše pametan radnik za manuelne repetitivne poslove i bauštelce. Da nam dolaze vrijedni Iranci, Marokanci i slični njima ja bi to prvi pozdravio.

Dolaze mahom ovi što su jeftini i što im je čista voda iz česme luksuz...
Slično kao mi kada odemo u Njemačku, zar ne :shock:

Ovo ti ne treba. Taj kojem je voda iz česme luksuz nije nužno sam odgovoran za to. Upravo suprotno, i on bi radije da je ima i ne sviđa mu se da zbog toga što je nema mora napustiti svoje.

To šta si napisao nije slovo, ali jeste duh rasizma.
Sumnjam da su nasi ljudi u Njemackoj spavali po ulicama,prosijacili po semaforima,tukli se po kampovima,medjusobno se silovali,drogirali,dovukli bolescine,udarali druge gradjane,palili kuce i provaljivali.
Trebalo bi tebi povjerovati, jer zelis kontrama da skrenes paznju na sebei pridas sebi znacaj,a da ne povjerujem kucnom prijatelju koji radi 25 godina u policiji i najgorih se govana najeo sa migrantima. Smiri se krajnje ti je vrijeme. Doduse sad ste jos i dobri kako ste izludjivali ovaj mizerni narod, isto ko onomad one cukofilke i teorija napustenih pasa i pljacke preko pasijih repina.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#6850 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Hakiz »

Zbog toga imigrantima ne dozvoliš da formiraju kvartove. Raspršiš ih svuda. Jeste da će se ljudi koji žive u nekom kvartu buniti kada im odjednom 10 imigrantskih porodica se pojavi u kvartu, ali ako dozvoliš da imigranti svoje kvartove formiraju, belaj. Bolje tamo gdje ima 1.000 starosjedilačkih, da ne kažem domorodačkih ( :mrgreen: ), porodica da dođe 10 imigrantskih, nego na livadi izgraditi zgradu u kojoj će biti koncentrisano 1.000 imigrantskih porodica. Lakše će se asimilirati.
Post Reply