"Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 81969
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#7026 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Truba »

problemnatravunu wrote: 19/04/2024 17:43 Jučer poslom u hotelu Hills na Ilidži, odmah na rampi za ulaz na parking piše "Potrebni radnici", dalje na ulaznim vratima isto tako veliki natpis i još piše "raznih profila"....PA VI LJUDI DAJITE MARKE PROSJACIMA
pa prosjaci već imaju posao
što će tražiti novi
belfy
Posts: 7720
Joined: 06/08/2007 09:00

#7027 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by belfy »

Truba wrote: 19/04/2024 23:26
problemnatravunu wrote: 19/04/2024 17:43 Jučer poslom u hotelu Hills na Ilidži, odmah na rampi za ulaz na parking piše "Potrebni radnici", dalje na ulaznim vratima isto tako veliki natpis i još piše "raznih profila"....PA VI LJUDI DAJITE MARKE PROSJACIMA
pa prosjaci već imaju posao
što će tražiti novi
jesu na birou?
saimidin
Posts: 2806
Joined: 20/05/2011 17:53

#7028 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by saimidin »

Znam ih koji to zovu poso, još se ljute ako ih podjebaješ, jer ljudi samo rade svoj poso

Mada su većina robovi, ima i samostalnih prosjaka
User avatar
Truba
Posts: 81969
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#7029 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Truba »

kao i svaki poso
rade za gazdu
ne za sebe
bumerangss
Posts: 4502
Joined: 12/01/2015 16:47

#7030 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by bumerangss »

Romeo 80 wrote: 17/04/2024 18:04 Ne razumijem u cemu je frka oko toga da se radi nedjeljom? Zar ne postoji preraspodjela radnog vremena? Po potrebi zaposli jos radnika da zakrpe rupe u radnom vremenu i cao djaci.
Ljudi koji rade u trgovinama svakako trebaju imati slobodne dani kao i svi radnici, ali mora li to bas biti nedjelja?
Meni svejedno, samo mi je bitno da imam slobodan dan, a koji u sedmici mi i ne igra neku ulogu.
Meni igra ulogu jer je nedeljom jeftina struja :D
bumerangss
Posts: 4502
Joined: 12/01/2015 16:47

#7031 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by bumerangss »

Athlon64 wrote: 18/04/2024 21:59 Kakogod, mislim da je ponuda vrlo fer.

Mnogi s fakultetima ne dobiju ovakve ponude.
E nek je dosao vakat da kupljena diploma faxa nije garancija dobre plate nego ucinak rada tj tržiste odnosno deficit radnika određene struke pa je sad normalno da je plata medicinske sestre SSS ista ili veca od plate nastavnika razredne nastave VSS. Sestre su deficitarne a nastavnika na birou hiljadama

I nek je dosao vakat da keramicar zarađuje isto kao doktor jer ni doktoru niko ne brani da lijepi pločice :D
goredole
Posts: 413
Joined: 07/01/2021 19:18

#7032 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by goredole »

bumerangss wrote: 20/04/2024 03:07
Athlon64 wrote: 18/04/2024 21:59 Kakogod, mislim da je ponuda vrlo fer.

Mnogi s fakultetima ne dobiju ovakve ponude.
E nek je dosao vakat da kupljena diploma faxa nije garancija dobre plate nego ucinak rada tj tržiste odnosno deficit radnika određene struke pa je sad normalno da je plata medicinske sestre SSS ista ili veca od plate nastavnika razredne nastave VSS. Sestre su deficitarne a nastavnika na birou hiljadama

I nek je dosao vakat da keramicar zarađuje isto kao doktor jer ni doktoru niko ne brani da lijepi pločice :D
jel brani ko keramicaru da lijeci ljude? ma hajte kolega, moze li malo realnosti.
Hakiz
Posts: 40677
Joined: 30/07/2015 20:01

#7033 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Hakiz »

belfy wrote: 19/04/2024 23:20
Hakiz wrote: 19/04/2024 23:06
belfy wrote: 19/04/2024 22:35

kako, bolan, nema? pa ti si, sam, koju stranicu prije rekao da ima... procitaj se.
Ti si moj post prije shvatio da radnici koji rade nedjeljom rade tako jer se zakon ne provodi.

A ja kažem da se može provesti zakon i raditi nedjeljom.

Nisi me shvatio, to je sve.

Banalan primjer: Radiš 8 sati dnevno. To je 5 dana u sedmici. Ove sedmice raspored ti je: Radiš ponedjeljak i utorak, ne radiš srijedu, radiš četvrtak, ne radiš petak, radiš subotu i nedjelju.
Sljedeće sedmice imaš drugi raspored. Pravi se raspored tako da se ne desi da isti radnici uvijek imaju iste radne i neradne dane, da svima bude jednako dobro i jednako loše.

Zakon ispoštovan, a radiš nedjelju.

Mogu se praviti razne kombinacije radnih i neradnih dana u sedmici, pa da radiš 6 dana po 6 sati umjesto 5 dana po 8. Itd.

Zakon kaže: 40 sati rada, 24 sata neprekidnog odnora sedmično. Ne kaže kakav je njihov raspored, to svaki poslodavac određuje po svojim potrebama.

U tom smislu zakon i nedjelja nisu povezani.

To sam ponovio toliko puta, a i lako je naći na internetu zakon o radu, tako da samo neko zlonamjeran namjerno neće da pročita i razumije.

Kako jesu? Ovako:

Opravdanje za uvođenje zabrane nije da se omogući da radnici ne rade baš nedjeljom. Nego se tvrdi da radnici rade 7 dana u sedmici, da im gazde ne daju jedan neradni dan koji po zakonu moraju svake sedmice, nego tjeraju radnike da rade po 2, 3, 4 i više sedmica bez dana odmora pa im se smiluju da im daju slobodan dan. Pa da se to zaustavi, federacija naredi jedan neradni dan ne radniku, nego trgovini, i tako radnik u toj trgovini ima sigurno neradni dan.

Zašto gazda može tjerati radnika da radi 2 i više sedmica bez slobodnog dana? Zato što ga federalna vlast ne kazni, ne spriječi.

Dakle, neradna nedjelja se uvodi zbog nerada i nesposobnosti federalnih vlasti da provedu svoje zakone, ne zato što rad nedjeljom automatski krši zakone. Ne krši, moguće je raditi nedjeljom i poštovati zakone. I zato što je to moguće, rekao sam da nedjelja i kršenje zakona nisu povezani. Tačnije nisu nužno, automatski, povezani.

Uostalom i u federaciji ima radnika čija prava su ispoštovana a rade nedjeljom, ima država u kojima se zakoni provode bolje, više i strožije i radnicima su veća prava nego u BiH, pa u njima trgovine rade nedjeljom.

Pa da ponovim: Nedjelja i kršenje zakona nisu povezani.
jarane, nisam te pogresno shvatio, nego ti napisao da si sam protiv sebe. evo cak i u ovom postu. evo, podebljat cu ti da bolje vidis. ne znam odakle ti ideja da neko ne razumije sta ti pises. nije bas da si na nivou nuklearne fizike. poprilicno si prizeman, a volio bi da nisi. razumljivo. i onda jos "zakljucis".

daj ba Hakize... zapitas li se razumijes li ti sta ti drugi govore dok ti se ne narcta (oboji)? hoces da ti nacrtam i obojim na sta sam se referisao u prethodnom postu, a sto se ti nisi ni potrudio razumjeti nego si cak ponovio isto u ovom postu?

dobro si ti shvacen. a ti se zapitaj koliko ti razumijes od napisanog da bi ti se dva puta moralo objasnjavati i crtati dok ti skaces po dva puta sebi u stomak uzastopno... ili, sto bi se reklo - popricaj ti prvo sa sobom pa se dogovorite...
Mnogo si nervozan. Emotivan. Boli te ova tema. Toliko te boli da moraš da me vrijeđaš da bi ti bilo lakše. A meni nije do toga da se u to upuštam, ne vrijediš tolikog truda.
McGradySA
Posts: 795
Joined: 24/02/2021 11:25

#7034 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by McGradySA »

problemnatravunu wrote: 19/04/2024 17:43 Jučer poslom u hotelu Hills na Ilidži, odmah na rampi za ulaz na parking piše "Potrebni radnici", dalje na ulaznim vratima isto tako veliki natpis i još piše "raznih profila"....PA VI LJUDI DAJITE MARKE PROSJACIMA
Već dvije godine stoji taj natpis, neće ni oni zaposliti svakoga a i kada zaposle ti im odu zbog prelijepih uslova rada i plate.
Hakiz
Posts: 40677
Joined: 30/07/2015 20:01

#7035 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Hakiz »

McGradySA wrote: 20/04/2024 09:45
problemnatravunu wrote: 19/04/2024 17:43 Jučer poslom u hotelu Hills na Ilidži, odmah na rampi za ulaz na parking piše "Potrebni radnici", dalje na ulaznim vratima isto tako veliki natpis i još piše "raznih profila"....PA VI LJUDI DAJITE MARKE PROSJACIMA
Već dvije godine stoji taj natpis, neće ni oni zaposliti svakoga a i kada zaposle ti im odu zbog prelijepih uslova rada i plate.
Ma, to kao one oznake o distanci u koroni. Stavili i zaboravili da su ih stavili.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66434
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#7036 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by _BataZiv_0809 »

Nece zaposlit svakoga
Nude lose uslove :mrgreen:
User avatar
Athlon64
Posts: 2840
Joined: 24/11/2022 17:51

#7037 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Athlon64 »

bumerangss wrote: 20/04/2024 03:07
Athlon64 wrote: 18/04/2024 21:59 Kakogod, mislim da je ponuda vrlo fer.

Mnogi s fakultetima ne dobiju ovakve ponude.
E nek je dosao vakat da kupljena diploma faxa nije garancija dobre plate nego ucinak rada tj tržiste odnosno deficit radnika određene struke pa je sad normalno da je plata medicinske sestre SSS ista ili veca od plate nastavnika razredne nastave VSS. Sestre su deficitarne a nastavnika na birou hiljadama

I nek je dosao vakat da keramicar zarađuje isto kao doktor jer ni doktoru niko ne brani da lijepi pločice :D
Idući put onda kod keramičara na liječenje. :thumbup:

Ja lično sam završio fax za posao u prosvjeti, ali ne radim u struci, najviše iz finansijskih razloga.

Razlika je što se ovi visokoobrazovani nikad ne bahate kao ovi priučeni majstori, da odeš doktoru i da ti kaže daj mi hiljadu KM za pregled i terapiju (koju uradi ambulantno, a ti kupiš sve lijekove), je*ao bi mu sve po spisku, ali kad ti moler traži hiljadu za krečenje stana, onda bi to trebalo biti OK?

Takav sistem neće dugo moći funkcionisati, dobit ćeš onda američko i školstvo i zdravstvo i još štošta, pa onda će slijediti neki novi problemi.
Last edited by Athlon64 on 20/04/2024 13:00, edited 1 time in total.
Hakiz
Posts: 40677
Joined: 30/07/2015 20:01

#7038 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Hakiz »

Athlon64 wrote: 20/04/2024 12:55
bumerangss wrote: 20/04/2024 03:07
Athlon64 wrote: 18/04/2024 21:59 Kakogod, mislim da je ponuda vrlo fer.

Mnogi s fakultetima ne dobiju ovakve ponude.
E nek je dosao vakat da kupljena diploma faxa nije garancija dobre plate nego ucinak rada tj tržiste odnosno deficit radnika određene struke pa je sad normalno da je plata medicinske sestre SSS ista ili veca od plate nastavnika razredne nastave VSS. Sestre su deficitarne a nastavnika na birou hiljadama

I nek je dosao vakat da keramicar zarađuje isto kao doktor jer ni doktoru niko ne brani da lijepi pločice :D
Idući put onda kod keramičara na liječenje. :thumbup:
Ne, nego kod doktora, možda baš doktorice koja je operisala malu Gadžo.

I ona je završila više škola od keramičara. I dobila potvrdu da zna. I licencu. Izgleda istu licencu koju ima 007.
Last edited by Hakiz on 20/04/2024 13:45, edited 1 time in total.
User avatar
Athlon64
Posts: 2840
Joined: 24/11/2022 17:51

#7039 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Athlon64 »

Hakiz wrote: 20/04/2024 12:59
Athlon64 wrote: 20/04/2024 12:55
bumerangss wrote: 20/04/2024 03:07

E nek je dosao vakat da kupljena diploma faxa nije garancija dobre plate nego ucinak rada tj tržiste odnosno deficit radnika određene struke pa je sad normalno da je plata medicinske sestre SSS ista ili veca od plate nastavnika razredne nastave VSS. Sestre su deficitarne a nastavnika na birou hiljadama

I nek je dosao vakat da keramicar zarađuje isto kao doktor jer ni doktoru niko ne brani da lijepi pločice :D
Idući put onda kod keramičara na liječenje. :thumbup:
Ne, nego kod doktora, možda baš doktorice koja je operisala malu Gadžo.

I ona je završila više škola od keramičara. I dobila potvrdu da zna. I licencu. Izgleda istu licencu koju ima kao 007.
Pa ja i kažem da treba da ide kod keramičara za te usluge, koji k* idu doktorima i to im još plaćaju. :thumbup:

Ja nisam prvi potegao taj argument. Just to know.
User avatar
Romeo 80
Posts: 4389
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#7040 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Romeo 80 »

Athlon64 wrote: 20/04/2024 12:55
bumerangss wrote: 20/04/2024 03:07
Athlon64 wrote: 18/04/2024 21:59 Kakogod, mislim da je ponuda vrlo fer.

Mnogi s fakultetima ne dobiju ovakve ponude.
E nek je dosao vakat da kupljena diploma faxa nije garancija dobre plate nego ucinak rada tj tržiste odnosno deficit radnika određene struke pa je sad normalno da je plata medicinske sestre SSS ista ili veca od plate nastavnika razredne nastave VSS. Sestre su deficitarne a nastavnika na birou hiljadama

I nek je dosao vakat da keramicar zarađuje isto kao doktor jer ni doktoru niko ne brani da lijepi pločice :D
Idući put onda kod keramičara na liječenje. :thumbup:

Ja lično sam završio fax za posao u prosvjeti, ali ne radim u struci, najviše iz finansijskih razloga.

Razlika je što se ovi visokoobrazovani nikad ne bahate kao ovi priučeni majstori, da odeš doktoru i da ti kaže daj mi hiljadu KM za pregled i terapiju (koju uradi ambulantno, a ti kupiš sve lijekove), je*ao bi mu sve po spisku, ali kad ti moler traži hiljadu za krečenje stana, onda bi to trebalo biti OK?

Takav sistem neće dugo moći funkcionisati, dobit ćeš onda američko i školstvo i zdravstvo i još štošta, pa onda će slijediti neki novi problemi.
Sta rece i ziv ostade :shock: :lol:

Pa ako se iko bahati i sa visine gleda na ljude sa nizom strucnom spremom, to su doktori.
User avatar
oldtajmer
Posts: 5104
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#7041 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by oldtajmer »

vidim u zadnje vrijeme na vecini trafika traze radnike,nekolicina pored kojih cesto prodjem ne radi vise u dvije smjene, jednom pitam radnicu u komsiluku kakva je plata, kaze sramota me reci

bas me zanima ako neko zna kakve li su plate tu :?
User avatar
Athlon64
Posts: 2840
Joined: 24/11/2022 17:51

#7042 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Athlon64 »

Romeo 80 wrote: 20/04/2024 14:07
Athlon64 wrote: 20/04/2024 12:55
bumerangss wrote: 20/04/2024 03:07

E nek je dosao vakat da kupljena diploma faxa nije garancija dobre plate nego ucinak rada tj tržiste odnosno deficit radnika određene struke pa je sad normalno da je plata medicinske sestre SSS ista ili veca od plate nastavnika razredne nastave VSS. Sestre su deficitarne a nastavnika na birou hiljadama

I nek je dosao vakat da keramicar zarađuje isto kao doktor jer ni doktoru niko ne brani da lijepi pločice :D
Idući put onda kod keramičara na liječenje. :thumbup:

Ja lično sam završio fax za posao u prosvjeti, ali ne radim u struci, najviše iz finansijskih razloga.

Razlika je što se ovi visokoobrazovani nikad ne bahate kao ovi priučeni majstori, da odeš doktoru i da ti kaže daj mi hiljadu KM za pregled i terapiju (koju uradi ambulantno, a ti kupiš sve lijekove), je*ao bi mu sve po spisku, ali kad ti moler traži hiljadu za krečenje stana, onda bi to trebalo biti OK?

Takav sistem neće dugo moći funkcionisati, dobit ćeš onda američko i školstvo i zdravstvo i još štošta, pa onda će slijediti neki novi problemi.
Sta rece i ziv ostade :shock: :lol:

Pa ako se iko bahati i sa visine gleda na ljude sa nizom strucnom spremom, to su doktori.
Danas je lakše dobiti termin za CT i doktora nego za keramičara.

Bukvalno ga moraš moliti da za tvoje pare dođe da ti radi i nikad ne dođe onda kad ste se dogovorili.

Doktoru ako odeš privatno, za svoje pare, neće te izvisiti kao ovaj.

Kontaš li ti šta je bahaćenje onda ovdje?
bumerangss
Posts: 4502
Joined: 12/01/2015 16:47

#7043 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by bumerangss »

Romeo vala si u pravu
Ova jedna dr koju poznajem, kaze cim joj ko dođe u ordinaciju ona prvo u sistemu gleda gdje radi i sta je po struci kao ono da vidi sa kim ima posla i na ciji niovo treba da se spusti. Mozes misliti koja je to visina ega :lol:
User avatar
Athlon64
Posts: 2840
Joined: 24/11/2022 17:51

#7044 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Athlon64 »

bumerangss wrote: 20/04/2024 16:04 Romeo vala si u pravu
Ova jedna dr koju poznajem, kaze cim joj ko dođe u ordinaciju ona prvo u sistemu gleda gdje radi i sta je po struci kao ono da vidi sa kim ima posla i na ciji niovo treba da se spusti. Mozes misliti koja je to visina ega :lol:
Zašto ideš onda njoj što ne ideš keramičaru. :lol: :lol:
bumerangss wrote: 20/04/2024 03:07 I nek je dosao vakat da keramicar zarađuje isto kao doktor jer ni doktoru niko ne brani da lijepi pločice :D
Ti si i pokrenuo ovo poređenje. :lol:
Hakiz
Posts: 40677
Joined: 30/07/2015 20:01

#7045 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Hakiz »

bumerangss wrote: 20/04/2024 16:04 Romeo vala si u pravu
Ova jedna dr koju poznajem, kaze cim joj ko dođe u ordinaciju ona prvo u sistemu gleda gdje radi i sta je po struci kao ono da vidi sa kim ima posla i na ciji niovo treba da se spusti. Mozes misliti koja je to visina ega :lol:
Reći "Ja sam se duže i skuplje školovao i moram imati veću platu od onoga ko se školovao kraće i jeftinije" je bahaćenje. Naročito ako tržište neće da ga plati koliko misli da zaslužuje i argument kojim potražuje da ga se bolje plati je škola koju je završio.

Svi oni koji na ljude sa manje škole gledaju sa visine, neka se odreknu usluga tih ljudi. AKo su ljudi koji ih obavljaju niža vrsta, onda i usluge koje obavljaju nisu na nivoukoji je potreban onima sa više škole. Pa mogu bez tih usluga.

Za doktore to važi od ljudi koji čiste ambulante i bolnice u kojima ti doktori rade, do ljudi koji popravljaju, održavaju, pa i nabavljaju opremu i uređaje sa kojima ti doktori rade. Doktor si, imaš kliniku, nestala struja jer je kvar u električnim instalacijama pa ne rade CT, Retgen, ultrazvuk, operaciona sala? Ne zovi električara, niskog je nivoa za tebe. Ima doktora nauka i profesora sa fakulteta elektrotehnike, neka oni se zavlače u trafoe, kopaju kanale itd. Ako i oni ne misle da je to za njih nedostojanstven posao, nisu završavali visoke škole da kleče u ulju u trafo stanici ili gutaju prašinu štemajući zidove da promijene kablove. Ako to misle, ne znam, neka ti bog pomogne? Isktrvario ti pacijent po ambulanti? Ne zovi čistačicu da opere. Možeš sam, sa toliko škole sigurno ćeš oprati bolje od čistačice.

Skupljaju ti se pacovi oko klinike, u klinici, niko nije odnio već dugo otpad, bilo "obični", bilo medicinski, biološki? Šta ima veze, ionako su radnici koji rade na poslovima čistoće i odstranjivanja otpada niski, njihov rad nije vrijedan.

I tako.

Ako si već završio visoke škole, radiš poslove za koje te škole trebaju i plaćen si dobro, šuti o ovome. Nemoj gledati sa visine na druge. Budi sretan sa onim šta imaš i ne ponižavaj one koji nemaju. Jer i ti njih trebaš, iako ti na visinama tvog ličnog Olimpa tako, možda, ne izgleda.
bumerangss
Posts: 4502
Joined: 12/01/2015 16:47

#7046 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by bumerangss »

Hakiz :thumbup:
belfy
Posts: 7720
Joined: 06/08/2007 09:00

#7047 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by belfy »

Hakiz wrote: 20/04/2024 09:10
belfy wrote: 19/04/2024 23:20
Hakiz wrote: 19/04/2024 23:06

Ti si moj post prije shvatio da radnici koji rade nedjeljom rade tako jer se zakon ne provodi.

A ja kažem da se može provesti zakon i raditi nedjeljom.

Nisi me shvatio, to je sve.

Banalan primjer: Radiš 8 sati dnevno. To je 5 dana u sedmici. Ove sedmice raspored ti je: Radiš ponedjeljak i utorak, ne radiš srijedu, radiš četvrtak, ne radiš petak, radiš subotu i nedjelju.
Sljedeće sedmice imaš drugi raspored. Pravi se raspored tako da se ne desi da isti radnici uvijek imaju iste radne i neradne dane, da svima bude jednako dobro i jednako loše.

Zakon ispoštovan, a radiš nedjelju.

Mogu se praviti razne kombinacije radnih i neradnih dana u sedmici, pa da radiš 6 dana po 6 sati umjesto 5 dana po 8. Itd.

Zakon kaže: 40 sati rada, 24 sata neprekidnog odnora sedmično. Ne kaže kakav je njihov raspored, to svaki poslodavac određuje po svojim potrebama.

U tom smislu zakon i nedjelja nisu povezani.

To sam ponovio toliko puta, a i lako je naći na internetu zakon o radu, tako da samo neko zlonamjeran namjerno neće da pročita i razumije.

Kako jesu? Ovako:

Opravdanje za uvođenje zabrane nije da se omogući da radnici ne rade baš nedjeljom. Nego se tvrdi da radnici rade 7 dana u sedmici, da im gazde ne daju jedan neradni dan koji po zakonu moraju svake sedmice, nego tjeraju radnike da rade po 2, 3, 4 i više sedmica bez dana odmora pa im se smiluju da im daju slobodan dan. Pa da se to zaustavi, federacija naredi jedan neradni dan ne radniku, nego trgovini, i tako radnik u toj trgovini ima sigurno neradni dan.

Zašto gazda može tjerati radnika da radi 2 i više sedmica bez slobodnog dana? Zato što ga federalna vlast ne kazni, ne spriječi.

Dakle, neradna nedjelja se uvodi zbog nerada i nesposobnosti federalnih vlasti da provedu svoje zakone, ne zato što rad nedjeljom automatski krši zakone. Ne krši, moguće je raditi nedjeljom i poštovati zakone. I zato što je to moguće, rekao sam da nedjelja i kršenje zakona nisu povezani. Tačnije nisu nužno, automatski, povezani.

Uostalom i u federaciji ima radnika čija prava su ispoštovana a rade nedjeljom, ima država u kojima se zakoni provode bolje, više i strožije i radnicima su veća prava nego u BiH, pa u njima trgovine rade nedjeljom.

Pa da ponovim: Nedjelja i kršenje zakona nisu povezani.
jarane, nisam te pogresno shvatio, nego ti napisao da si sam protiv sebe. evo cak i u ovom postu. evo, podebljat cu ti da bolje vidis. ne znam odakle ti ideja da neko ne razumije sta ti pises. nije bas da si na nivou nuklearne fizike. poprilicno si prizeman, a volio bi da nisi. razumljivo. i onda jos "zakljucis".

daj ba Hakize... zapitas li se razumijes li ti sta ti drugi govore dok ti se ne narcta (oboji)? hoces da ti nacrtam i obojim na sta sam se referisao u prethodnom postu, a sto se ti nisi ni potrudio razumjeti nego si cak ponovio isto u ovom postu?

dobro si ti shvacen. a ti se zapitaj koliko ti razumijes od napisanog da bi ti se dva puta moralo objasnjavati i crtati dok ti skaces po dva puta sebi u stomak uzastopno... ili, sto bi se reklo - popricaj ti prvo sa sobom pa se dogovorite...
Mnogo si nervozan. Emotivan. Boli te ova tema. Toliko te boli da moraš da me vrijeđaš da bi ti bilo lakše. A meni nije do toga da se u to upuštam, ne vrijediš tolikog truda.
nikakve nervoze drug Hakiz, a vala ni emocija. opusten k'o vime...

a ovo ti je ko zna koji put d,a nakon sto ti se objasni da nisi u pravu, glumis uvrijedjenu mladu. svako malo kazes nekome na ishodu da te vrijedja. ja sam te prosli put pitao, a i ovaj cu - sta sam ja to napisao da bih te uvrijedio? gdje ti vidis uvrede na svoj racun u onome sto sam ja napisao?

ako to ne mozes prezentovati onda ispada da ne govoris istinu, nego se samo pravis uvredjen, jel tako?
belfy
Posts: 7720
Joined: 06/08/2007 09:00

#7048 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by belfy »

Truba wrote: 20/04/2024 00:27 kao i svaki poso
rade za gazdu
ne za sebe
to nije odgovor na moje pitanje. pitao sam te da li su na birou?
belfy
Posts: 7720
Joined: 06/08/2007 09:00

#7049 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by belfy »

Hakiz wrote: 20/04/2024 16:52
bumerangss wrote: 20/04/2024 16:04 Romeo vala si u pravu
Ova jedna dr koju poznajem, kaze cim joj ko dođe u ordinaciju ona prvo u sistemu gleda gdje radi i sta je po struci kao ono da vidi sa kim ima posla i na ciji niovo treba da se spusti. Mozes misliti koja je to visina ega :lol:
Reći "Ja sam se duže i skuplje školovao i moram imati veću platu od onoga ko se školovao kraće i jeftinije" je bahaćenje. Naročito ako tržište neće da ga plati koliko misli da zaslužuje i argument kojim potražuje da ga se bolje plati je škola koju je završio.

Svi oni koji na ljude sa manje škole gledaju sa visine, neka se odreknu usluga tih ljudi. AKo su ljudi koji ih obavljaju niža vrsta, onda i usluge koje obavljaju nisu na nivoukoji je potreban onima sa više škole. Pa mogu bez tih usluga.

Za doktore to važi od ljudi koji čiste ambulante i bolnice u kojima ti doktori rade, do ljudi koji popravljaju, održavaju, pa i nabavljaju opremu i uređaje sa kojima ti doktori rade. Doktor si, imaš kliniku, nestala struja jer je kvar u električnim instalacijama pa ne rade CT, Retgen, ultrazvuk, operaciona sala? Ne zovi električara, niskog je nivoa za tebe. Ima doktora nauka i profesora sa fakulteta elektrotehnike, neka oni se zavlače u trafoe, kopaju kanale itd. Ako i oni ne misle da je to za njih nedostojanstven posao, nisu završavali visoke škole da kleče u ulju u trafo stanici ili gutaju prašinu štemajući zidove da promijene kablove. Ako to misle, ne znam, neka ti bog pomogne? Isktrvario ti pacijent po ambulanti? Ne zovi čistačicu da opere. Možeš sam, sa toliko škole sigurno ćeš oprati bolje od čistačice.

Skupljaju ti se pacovi oko klinike, u klinici, niko nije odnio već dugo otpad, bilo "obični", bilo medicinski, biološki? Šta ima veze, ionako su radnici koji rade na poslovima čistoće i odstranjivanja otpada niski, njihov rad nije vrijedan.

I tako.

Ako si već završio visoke škole, radiš poslove za koje te škole trebaju i plaćen si dobro, šuti o ovome. Nemoj gledati sa visine na druge. Budi sretan sa onim šta imaš i ne ponižavaj one koji nemaju. Jer i ti njih trebaš, iako ti na visinama tvog ličnog Olimpa tako, možda, ne izgleda.
nije pitanje ko se duze skolovao nego vrednovanje posla. ti i bumerangas hocete da izjednacite keramicara i doktora... plocice nikada ne moras imati, a doktori spasavaju zivote i produzavaju iste. rade i pod satorima i u ratnim zonama i gdjegod je potrebno lijeciti ljude, a to je cijela planeta. keramicari nemaju bas toliko toga za poplocati, niti je vecini planete to problem. i pominjanje elektricara i uredjaja je opet smijesno. rade doktori i bez toga. a da li rade sa tim ce biti bitnije ljudima na kojima se radi nego doktorima.

i onda za kraj ovo sa odvozom smeca je vrhunac... znaci mjeriti posao koji bukvalno svako moze raditi sa nekim o kojem ti ovisi zivot i zdravlje. e jeste ga izmjerili i odredili da valja... i, ovim recenim, ne zelim da ponizim niti jedan posao niti covjeka koji ga radi, nego kazem da vam je vrednovanje totalno iskrivljeno i pogresno. jer upravo vas dvojica to ovdje radite ponizavajuci doktore. sto je, u najmanju ruku, tuzno...
Hakiz
Posts: 40677
Joined: 30/07/2015 20:01

#7050 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Hakiz »

belfy wrote: 20/04/2024 19:18
Hakiz wrote: 20/04/2024 09:10
belfy wrote: 19/04/2024 23:20

jarane, nisam te pogresno shvatio, nego ti napisao da si sam protiv sebe. evo cak i u ovom postu. evo, podebljat cu ti da bolje vidis. ne znam odakle ti ideja da neko ne razumije sta ti pises. nije bas da si na nivou nuklearne fizike. poprilicno si prizeman, a volio bi da nisi. razumljivo. i onda jos "zakljucis".

daj ba Hakize... zapitas li se razumijes li ti sta ti drugi govore dok ti se ne narcta (oboji)? hoces da ti nacrtam i obojim na sta sam se referisao u prethodnom postu, a sto se ti nisi ni potrudio razumjeti nego si cak ponovio isto u ovom postu?

dobro si ti shvacen. a ti se zapitaj koliko ti razumijes od napisanog da bi ti se dva puta moralo objasnjavati i crtati dok ti skaces po dva puta sebi u stomak uzastopno... ili, sto bi se reklo - popricaj ti prvo sa sobom pa se dogovorite...
Mnogo si nervozan. Emotivan. Boli te ova tema. Toliko te boli da moraš da me vrijeđaš da bi ti bilo lakše. A meni nije do toga da se u to upuštam, ne vrijediš tolikog truda.
nikakve nervoze drug Hakiz, a vala ni emocija. opusten k'o vime...

a ovo ti je ko zna koji put d,a nakon sto ti se objasni da nisi u pravu, glumis uvrijedjenu mladu. svako malo kazes nekome na ishodu da te vrijedja. ja sam te prosli put pitao, a i ovaj cu - sta sam ja to napisao da bih te uvrijedio? gdje ti vidis uvrede na svoj racun u onome sto sam ja napisao?

ako to ne mozes prezentovati onda ispada da ne govoris istinu, nego se samo pravis uvredjen, jel tako?
Ti ne znaš stati je li?

Želim ti dug život i tešku bolest.
Post Reply