Ima Bosnjaka bilo ih je prije vas bit' ce i poslije vas

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...
Post Reply
HZArnel

#1 Ima Bosnjaka bilo ih je prije vas bit' ce i poslije vas

Post by HZArnel » 13/10/2010 19:51

Pozdrav,
ovo mi je prva tema da je otvaram,al' s razlogom...natjero me mozak... :D
Buduci da ne zivim u Bosni,nisam se rodio tam,a ako bog da,planiram doci jednog dana da zivim,jer Bosna je moja domovina..pozanimao sam se malo o par stvari...a par stvari cu da upitam vas :D
prije svega bih da naglasim da diskusija (ako bog da doce do nje) bude fer,konstruktivna bez omalovazavanja i kog..svako ko osjeca pripadnost nekoj religiji,narodu njegova stvar,al' bar na mojoj temi da ne vrijedja druge...
Da neduljim...
znam ,a ispravite me ako grijesim da u Bosni(i Hercegovini) nikad nije doslo do nacionalnog preporoda,nazalost...
Pa me zanima zar ni jedan autor,ni jedan intelektualac se nije sjetio da bar pokusa u nacionalnoj svjesti probuditi "mit" o Huseinu Kapetanu Gradasevicu....
U kratko o njem...
Husein Kapetan Gradaščević - ZMAJ OD BOSNE ,kako se najčešće sam nazivao i potpisivao,rođen je u Gradačcu 1802 godine.
Jedan je od pokretača pobune Bošnjaka za autonomiju Bosne,a od 1831 godine je i njen vođa...Predvodeći Bosansku vojsku od preko 25 000 vojnika , u borbi protiv Sultana,na Kosovu nanosi poraz Velikom Veziru i Sultanovoj vojsci.
Poslije ovih uspjeha Bošnjaci ga postavljaju da upravlja Bosnom.Bosanska autonomija biva i formalno uspostavljena 12.septembra 1831 godine u Sarajevu,poslije cega Bosanska vojska ponovo ulazi u rat sa Sultanom,te doživljava veliki poraz kraj Sarajeva 31. maja 1832 godine,ali sama pobuna biva ugašena tek 1850 godine...
Slamanje pokreta za autonomiju Bosne se pripisuje najviše nelojalnosti i prelaženju na Sultanovu stranu Ali-Age Rizvanbegovića i Smail-Age Čengića.
Husin Kapetan Gradaščević se povlaci u Austriju,a umro je 17. avgusta 1834 godine,tako što je bio otrovan u Carigradu.

Dalje,zanima me koji su BH veliki umjetnici zivjeli u njegovo doba,sta su stvarali?
Zanima ne takodje,znameniti spomenici BH tog doba,koji su izgradjeni...(za vrijeme njegovog zivota,ne za vrijeme njegove vladavine)
Druga stvar koja me jos zanima...
Ko je i kad napisao prvi rijecnik Bosanskog jezika,ako je V.S. Karadzic,kad smo ga preuzeli,koji BH intelektualci su ga prilagodili nasem jeziku(kao sto je slucaj kod Hrvata)..
trece pitanje...
slucajno sam gledao kartu BiH...
i uzeo sam sa nje par "strateski" vaznih gradova...Bihac,Banja Luka,Brcko,Bijeljina,Tuzla,Zenica,Livno,Sarajevo,Mostar,Travnik,Visegrad,Trebinje,Neum....zanima me koji od ovih gradova su u vrijeme "zmaja od bosne" imali vecinsko BOSANSKO STANOVNISTO...znaci NE muslimansko,BOSANSKO!?-da su govorili mi smo Bosanci/Bosnjaci...koji su novoustanovljeni,a koji su najstariji BH gradovi od nabrojanih!?
UNAPRIJED VAS MOLIM NEMOJTE SUBJEKTIVNO MISLJENJE PISATI,DAJTE DA PROBAMO ICI CIM DUBLJE U SRZ TEME!
ZNACI AKO IZNESETE STAV,OBAVEZNO POTKRIJEPITE AGRUMENTOM...ne zanima me svadja,prepirka,vrijedjanje itd...hocu svaki moguci argumentovani detalj da proucim...
za kraj...jedan citat na osnovu kojeg sam i donio zakljucak da je upravo ovo bio nacionalni preporod Bosanaca(nije komadov'o 25000 Hrvata ili Srba nego Bosanaca,ipak :D )
U cuvenom razgovoru sa Turskim Begler-Begom,kada mu je Turski Begler-Beg rekao:
"Nema više Bosne,a neće biti ni Bošnjaka,Huseine...Gineš za državu koja nikad nije postojala - niti će.
Husein Kapetan Gradaščević mu je odgovorio:
Ima Bosne,Begler-Beže,i Bošnjaka u njoj.Bili su prije vas i ako Bog da,biće i poslije vas!!
Lijep pozdrav

Jazz_Junkie

#2 Re: Ima Bosnjaka bilo ih je prije vas bit' ce i poslije vas

Post by Jazz_Junkie » 13/10/2010 21:41

Ah, te stare papagajske teme...

osa

#3 Re: Ima Bosnjaka bilo ih je prije vas bit' ce i poslije vas

Post by osa » 14/10/2010 13:38

ovaj razgovor begler-bega i gradaščevića, jeli to netko prepričao ili je vođen zapisnik o sastanku....

drug bevc

#4 Re: Ima Bosnjaka bilo ih je prije vas bit' ce i poslije vas

Post by drug bevc » 14/10/2010 14:52

osa wrote:ovaj razgovor begler-bega i gradaščevića, jeli to netko prepričao ili je vođen zapisnik o sastanku....
osa ba ima stenogram sa sastanka, nemoj biti taki :D .

HZArnel

#5 Re: Ima Bosnjaka bilo ih je prije vas bit' ce i poslije vas

Post by HZArnel » 14/10/2010 17:06

osa wrote:ovaj razgovor begler-bega i gradaščevića, jeli to netko prepričao ili je vođen zapisnik o sastanku....
to sam pronasao na netu...sad,vjerujem da je stranica pouzdana,a odakle su se oni dokopali toga ne bih znao reci
evo link pa provjeri,svu zgodbu :D
http://www.zemljabosna.com/zmaj_od_bosne.html
Jazz_Junkie wrote:Ah, te stare papagajske teme...
jazz_junkie,uz duzno postovanje,junace :D pretrazio sam cijeli forum,nisam nais'o na takvo nesto,slicnu temu,sad,ne mogu sa sigurnoscu garantovat,al' mislim da ne postoji,postoje teme na kojima su spominjani preporodi,al da su ovaj dogadjaj vezali za njega,nesto se ne sjecam :D
prosvijetli papagaja molim te? :-)

Jazz_Junkie

#6 Re: Ima Bosnjaka bilo ih je prije vas bit' ce i poslije vas

Post by Jazz_Junkie » 14/10/2010 17:25

Arnele, vidim da si mlad decko i ne poricem tvoje zanimanje za povijesne teme, medjutim ne mogu se oteti dojmu da si poceo amaterskim pristupom. U tvom slucaju amaterski moze znaciti i nacionalisticki posto svjesno zahtijevas kreiranje nacionalnih mitova cemu u historiografiji nema mjesta ili barem ne bi trebalo biti. Mitovi imaju svoje neslavno mjesto medju desavanjima na podrucju bivse Jugoslavije od 1991 do 1995. Mitski pogledi na proslost kao uzroku nekakve vjekovne stvarnosti u izrazu samoviktimizacije su od mnogih ljudi stvorili koljace. Da su nacionalni preporodi proizveli samo puko zlo je najbolje dokazano u 20. vijeku, pocevsi sa Prvim svjetskim ratom pa nadalje. Bosnjaci su zakasnili sa svojim preporodom i pametnije je poraditi na modernim konceptima suzivota ljudi u BiH ili kreiranju zajednickog identiteta "odozdo", jer nacionalizmu je mjesto na smetljistu povijesti covjecanstva. Uopce nema smisla stvarati mit od Gradascevica, cija je povijesna uloga iovako vise nego dovoljno iskrivljena od strane bosnjackih mitomana, u sto spada i ta navodna konverzacija sa sultanom ili navodna borba za autonimiju u smislu nacionalnog budjenja, iako svaki amater zna da je Gradascevic digao bunu protiv reformi sultana, a ne za slobodu Bosne o kakvoj mastaju falsifikatori.

I da za kraj ne zaboravim: nisi rodjen u Bosni, vjerojatno ni odrastao, a priznajes da i ne zivis u njoj. Tako da ti ona ne moze biti domovina, ali zemlja porijekla. Nije sramota bit dio drustva u kojem se trenutno nalazis i to ne znaci da si manje Bosanac, ali si ipak vise privrzen zemlji u kojoj si proveo citav zivot. Barem je tvoje poznavanje b/h/s jezika za pohvalu i ja cu ti samo jednom savjetovati da se klonis nacionalistickog interpretiranja iovako katastrofalne historiografije u juznih Slavena. Ovo ti kazem, jer si "frisak" na ovom podforumu.

HZArnel

#7 Re: Ima Bosnjaka bilo ih je prije vas bit' ce i poslije vas

Post by HZArnel » 14/10/2010 18:06

Jazz_Junkie wrote:Arnele, vidim da si mlad decko i ne poricem tvoje zanimanje za povijesne teme, medjutim ne mogu se oteti dojmu da si poceo amaterskim pristupom. U tvom slucaju amaterski moze znaciti i nacionalisticki posto svjesno zahtijevas kreiranje nacionalnih mitova cemu u historiografiji nema mjesta ili barem ne bi trebalo biti. Mitovi imaju svoje neslavno mjesto medju desavanjima na podrucju bivse Jugoslavije od 1991 do 1995. Mitski pogledi na proslost kao uzroku nekakve vjekovne stvarnosti u izrazu samoviktimizacije su od mnogih ljudi stvorili koljace. Da su nacionalni preporodi proizveli samo puko zlo je najbolje dokazano u 20. vijeku, pocevsi sa Prvim svjetskim ratom pa nadalje. Bosnjaci su zakasnili sa svojim preporodom i pametnije je poraditi na modernim konceptima suzivota ljudi u BiH ili kreiranju zajednickog identiteta "odozdo", jer nacionalizmu je mjesto na smetljistu povijesti covjecanstva. Uopce nema smisla stvarati mit od Gradascevica, cija je povijesna uloga iovako vise nego dovoljno iskrivljena od strane bosnjackih mitomana, u sto spada i ta navodna konverzacija sa sultanom ili navodna borba za autonimiju u smislu nacionalnog budjenja, iako svaki amater zna da je Gradascevic digao bunu protiv reformi sultana, a ne za slobodu Bosne o kakvoj mastaju falsifikatori.

I da za kraj ne zaboravim: nisi rodjen u Bosni, vjerojatno ni odrastao, a priznajes da i ne zivis u njoj. Tako da ti ona ne moze biti domovina, ali zemlja porijekla. Nije sramota bit dio drustva u kojem se trenutno nalazis i to ne znaci da si manje Bosanac, ali si ipak vise privrzen zemlji u kojoj si proveo citav zivot. Barem je tvoje poznavanje b/h/s jezika za pohvalu i ja cu ti samo jednom savjetovati da se klonis nacionalistickog interpretiranja iovako katastrofalne historiografije u juznih Slavena. Ovo ti kazem, jer si "frisak" na ovom podforumu.
nisam bas decko,al' jesam mlad,itekako-24-tu uzeo,fala bogu odskora :D
istina je da nisam bog zna kakav sa b/h/s jezikom/cima,al' se trudim :D
Ne,ja sam bosanac,moji korijeni su "odozdo"...
napomen'o sam vec bio,da ne zelim svadje ni stvaranje mita o nekoj velikoj bosni,samo zelim da pronadjemo historijski trenutak u kom se desio nacionalni prepodod Bosanaca,jer nacija bez nacionalnog preporoda je napola nacija,po mom misljenju....
i da...da ne zaboravim...kada sam i postavio ovu temu,postavio sam joj temelje na nacionalizmu(da ne bude zabune nisam od onih koji bi ubili Srbina ili Hrvata,vec neko ko se ponosi na ljiljane,kotromanice,kulina,katarinu,gradasevica itd.)
Mislim da Bosanska nacija mora da ima jednako cvrstu mitomansku podlogu u srednjem vijeku kao i srpska ili hrvatska...bilo bi manje svojatanja... :D
koliko je vec stvoren mit o Gradasevicu ne znam,znam samo da Bosanci imaju jednako pravo na mitove kao i svi drugi :bih:
ako mene pitas uzrok vojnih pohoda mozda i jest reforma,al' i men' bi pljunka krenula na usta da mi se otvori prilika u medjuvremenu odcijepiti dio carstva i vladati njom,buduci da je "dobio" famoznu Kosovsku bitku,zeldac svakom zakrici nakon toga :D
pa kad je bal nek je maskenbal... :D

osa

#8 Re: Ima Bosnjaka bilo ih je prije vas bit' ce i poslije vas

Post by osa » 14/10/2010 18:13

HZArnel wrote: nisam bas decko,al' jesam mlad,itekako-24-tu uzeo,fala bogu odskora :D
istina je da nisam bog zna kakav sa b/h/s jezikom/cima,al' se trudim :D
Ne,ja sam bosanac,moji korijeni su "odozdo"...
napomen'o sam vec bio,da ne zelim svadje ni stvaranje mita o nekoj velikoj bosni,samo zelim da pronadjemo historijski trenutak u kom se desio nacionalni prepodod Bosanaca,jer nacija bez nacionalnog preporoda je napola nacija,po mom misljenju....
i da...da ne zaboravim...kada sam i postavio ovu temu,postavio sam joj temelje na nacionalizmu(da ne bude zabune nisam od onih koji bi ubili Srbina ili Hrvata,vec neko ko se ponosi na ljiljane,kotromanice,kulina,katarinu,gradasevica itd.)
Mislim da Bosanska nacija mora da ima jednako cvrstu mitomansku podlogu u srednjem vijeku kao i srpska ili hrvatska...bilo bi manje svojatanja... :D
koliko je vec stvoren mit o Gradasevicu ne znam,znam samo da Bosanci imaju jednako pravo na mitove kao i svi drugi :bih:
ako mene pitas uzrok vojnih pohoda mozda i jest reforma,al' i men' bi pljunka krenula na usta da mi se otvori prilika u medjuvremenu odcijepiti dio carstva i vladati njom,buduci da je "dobio" famoznu Kosovsku bitku,zeldac svakom zakrici nakon toga :D
pa kad je bal nek je maskenbal... :D

a ti krenuo s huseinom g., ne valja preskakati....

HZArnel

#9 Re: Ima Bosnjaka bilo ih je prije vas bit' ce i poslije vas

Post by HZArnel » 14/10/2010 18:30

osa wrote: a ti krenuo s huseinom g., ne valja preskakati....
joooock...osnovno pitanje je u svemu ovom je bilo kako su to bh intelektualci spregledali taj dogadjaj,zar u tom periodu niko nije napisao ni jedno djelo..zar smo u tom vremenu bili zaostali 200 godina za ostalim svijetom...zar tad nisu bosanci nikako, ni pod jednim uslovom mogli poceti da bude sjecanja na bana kulina,kotromanice,lijepu katarinu...kome su je prodali ni sam neznam,sad :D
ocigledno nisu uspjeli probuditi nacionalnu svijest jer su bili u "komi"
dakle,evo da skratim...h.k gradasevic i doba u kojem bi on zivio bi trebalo da dodje kao pocetak budjenja uspomena na rani srednji vijek i kotromanice i ostalu mnogobrojnu familiju... :D

Jazz_Junkie

#10 Re: Ima Bosnjaka bilo ih je prije vas bit' ce i poslije vas

Post by Jazz_Junkie » 14/10/2010 18:44

Nitko nema pravo na mitove niti ljudi moraju imati nacionalni identitet. To su umjetni konstrukti burzoazije sa konca 18. vijeka. Takvi kolektivi nemaju nikakvo opravdanje i ispostavili su se kao anticivilizacijski i stetni. Razuman covjek se treba boriti protiv srpskih i hrvatskih mitova umjesto da stvara nekakav dodatan bosanski/bosnjacki.

Procitaj ovu suvremenu analizu nacionalizma i nacionalnog kolektiviteta uopce: http://h-alter.org/vijesti/kultura/anat ... cionalizma

Desert Wind

#11 Re: Ima Bosnjaka bilo ih je prije vas bit' ce i poslije vas

Post by Desert Wind » 14/10/2010 19:02

Jaruga moj Arnele - da ti nesto iskreno kazem a dopire li do tebe ili ne, ne znam...

Mani se istorije, historije i baljezganja - Husein je bio vjerovatno veliki covjek i strasan fajter...
Vidis da te preskakaju vec na prvoj stranici i vec kloceve bacaju pod noge...
Mani suplje price, Bosne, bosnjastva i ostalih pzdarija....
Ako si vec vani obrazuj se do jaja, skoluj se do neba da dodjes, u tisini miru i trudu - hajra od svekolikih bosanaca i hercegovaca nema - nego ti ucini nesto za sebe - u Bosni su bolje prolazile srbocetnicke pjevaljke nego ljudi koji su dali zivote i tijela....

Dakle bilo kakvo prociscenje ti nece uspjet - tokmak je to - vidio si rezultate izbora kao i kandidate na izborima - go tokmak - niko nema strategije razvoja - puna im prica istorije, rata, ratovanja a niko nema predikciju koliko da ulozi u jebeno obrazovanje....

Nego ti lijepo trk u banku - uzmi dobar kredit - uplati sebi fakultet obrazuj se da budes neko i nesto pa tog jednog dana za 10 godina otvori temu na sa-xu "KAKO SAM JA USPIO" - vjeruj mi na obraz i rijec bice mi svakim slovom draze to da procitam nego da citam baljezganje o necemu sto se davno desilo.

Ziv i zdrav bio

HZArnel

#12 Re: Ima Bosnjaka bilo ih je prije vas bit' ce i poslije vas

Post by HZArnel » 14/10/2010 19:49

Desert Wind wrote:Jaruga moj Arnele - da ti nesto iskreno kazem a dopire li do tebe ili ne, ne znam...

Mani se istorije, historije i baljezganja - Husein je bio vjerovatno veliki covjek i strasan fajter...
Vidis da te preskakaju vec na prvoj stranici i vec kloceve bacaju pod noge...
Mani suplje price, Bosne, bosnjastva i ostalih pzdarija....
Ako si vec vani obrazuj se do jaja, skoluj se do neba da dodjes, u tisini miru i trudu - hajra od svekolikih bosanaca i hercegovaca nema - nego ti ucini nesto za sebe - u Bosni su bolje prolazile srbocetnicke pjevaljke nego ljudi koji su dali zivote i tijela....

Dakle bilo kakvo prociscenje ti nece uspjet - tokmak je to - vidio si rezultate izbora kao i kandidate na izborima - go tokmak - niko nema strategije razvoja - puna im prica istorije, rata, ratovanja a niko nema predikciju koliko da ulozi u jebeno obrazovanje....

Nego ti lijepo trk u banku - uzmi dobar kredit - uplati sebi fakultet obrazuj se da budes neko i nesto pa tog jednog dana za 10 godina otvori temu na sa-xu "KAKO SAM JA USPIO" - vjeruj mi na obraz i rijec bice mi svakim slovom draze to da procitam nego da citam baljezganje o necemu sto se davno desilo.

Ziv i zdrav bio
pa upravo sam stig'o sa posla pa tipkam,ono gore sto mi je jazz junkie dao...link,to cu sutra da pogledam...umoran sam
a ja sam pokusao razviti normalan dijalog,predpostavljam da oni nisu bosanci...
fax je u toku,ne brini :D hvala ti za to,al' iskreno ja bih radije dao svoj fax,mozda cak i zivot da dobijem garanciju da ce ljudima u bosni biti dobro...pa i sam se nagutam prica kad odem dol,tako da znam kako je...
sto se toga tice,malo sam off,al razviti poljoprivredu,kulturne ustanove obnoviti,kazalista itd,izgraditi dobru prometnu mrezu i eto nam Bosne,nije tesko,ako uzmes vremena :D
ps.i vani je ludo vrijeme,ja npr bosanski jezik nisam uopce znao do 10-te godine mozda,tam negdje,(razlog tome je vjerovatno sto sam iz mjesanog braka rodjen),tad sam se sam poceo uciti,natjerao,citao knige,kakve god,gledao TV itd,eto najveci razlog zasto sve ovo pisem :)
a nisam jedini takav,tek kad vidim mladje generacije kako pojma nemaju i kako im je draze pricati jezik naroda gdje su rodjeni iako su im oba roditelja bosanca,smuci mi se...
ps.hvala jos jednom na lijepim rijecima :)

Atticus Finch

#13 Re: Ima Bosnjaka bilo ih je prije vas bit' ce i poslije vas

Post by Atticus Finch » 14/10/2010 20:16

Plašim se da demitologizatori, često, ponekad nesvjesno, upadaju u zamku hiperkritike, stvarajući isti onaj proizvod, koji su tobože trebali da demontiraju, a to su mitovi!
iako svaki amater zna da je Gradascevic digao bunu protiv reformi sultana
Isuviše nagla konstatacija, koja je u najmanju ruku diskutabilna, posebno ako se iščita relevantna literatura koja tumači društvene i političke pojave druge polovine 18. i 19. stoljeća. Uz sve svoje manjkavosti, i često ishitrene zaključke knjiga Ahmeda S. Aličića, Pokret za autonomiju Bosne od 1831. do 1832. godine, ima jednu veliku prednost a to je izvorna građa na kojoj se zasniva, a riječ je o brojnim dokumentima osmanske provenijencije (Aličića ne treba apriori odbaciti kao tobožnjeg mitomana, posebice kao imamo pred sobom bogatu bibliografiju njegovih djela, koja ga promovira u u sam vrha domaće osmanistike), koji su, ipak, temelj za tumačenje strukture društva u Bosni toga vremena. Stoga bih zamolio za oprez, prilikom iznošenja takvih konstatacija, posebno ako se uzme u obzir kompleksnost pitanja o kojem pričamo, a podrazumjeva društvene, ekonomske, političke, narodnsone činioce Bosne ovog vremena.

Izvinjavam se ako ovo doživljavate kao offtopic, imao sam neodložnu potrebu da komentarišem!

bingov buraz
Has thanked: 67 times
Been thanked: 86 times

#14 Re: Ima Bosnjaka bilo ih je prije vas bit' ce i poslije vas

Post by bingov buraz » 14/10/2010 20:51

HZArnel wrote:Pozdrav,
ovo mi je prva tema da je otvaram,al' s razlogom...natjero me mozak... :D
Buduci da ne zivim u Bosni,nisam se rodio tam,a ako bog da,planiram doci jednog dana da zivim,jer Bosna je moja domovina..pozanimao sam se malo o par stvari...a par stvari cu da upitam vas :D
prije svega bih da naglasim da diskusija (ako bog da doce do nje) bude fer,konstruktivna bez omalovazavanja i kog..svako ko osjeca pripadnost nekoj religiji,narodu njegova stvar,al' bar na mojoj temi da ne vrijedja druge...
Da neduljim...
znam ,a ispravite me ako grijesim da u Bosni(i Hercegovini) nikad nije doslo do nacionalnog preporoda,nazalost...
Pa me zanima zar ni jedan autor,ni jedan intelektualac se nije sjetio da bar pokusa u nacionalnoj svjesti probuditi "mit" o Huseinu Kapetanu Gradasevicu....
U kratko o njem...
Husein Kapetan Gradaščević - ZMAJ OD BOSNE ,kako se najčešće sam nazivao i potpisivao,rođen je u Gradačcu 1802 godine.
Jedan je od pokretača pobune Bošnjaka za autonomiju Bosne,a od 1831 godine je i njen vođa...Predvodeći Bosansku vojsku od preko 25 000 vojnika , u borbi protiv Sultana,na Kosovu nanosi poraz Velikom Veziru i Sultanovoj vojsci.
Poslije ovih uspjeha Bošnjaci ga postavljaju da upravlja Bosnom.Bosanska autonomija biva i formalno uspostavljena 12.septembra 1831 godine u Sarajevu,poslije cega Bosanska vojska ponovo ulazi u rat sa Sultanom,te doživljava veliki poraz kraj Sarajeva 31. maja 1832 godine,ali sama pobuna biva ugašena tek 1850 godine...
Slamanje pokreta za autonomiju Bosne se pripisuje najviše nelojalnosti i prelaženju na Sultanovu stranu Ali-Age Rizvanbegovića i Smail-Age Čengića.
Husin Kapetan Gradaščević se povlaci u Austriju,a umro je 17. avgusta 1834 godine,tako što je bio otrovan u Carigradu.

Dalje,zanima me koji su BH veliki umjetnici zivjeli u njegovo doba,sta su stvarali?
Zanima ne takodje,znameniti spomenici BH tog doba,koji su izgradjeni...(za vrijeme njegovog zivota,ne za vrijeme njegove vladavine)
Druga stvar koja me jos zanima...
Ko je i kad napisao prvi rijecnik Bosanskog jezika,ako je V.S. Karadzic,kad smo ga preuzeli,koji BH intelektualci su ga prilagodili nasem jeziku(kao sto je slucaj kod Hrvata)..
trece pitanje...
slucajno sam gledao kartu BiH...
i uzeo sam sa nje par "strateski" vaznih gradova...Bihac,Banja Luka,Brcko,Bijeljina,Tuzla,Zenica,Livno,Sarajevo,Mostar,Travnik,Visegrad,Trebinje,Neum....zanima me koji od ovih gradova su u vrijeme "zmaja od bosne" imali vecinsko BOSANSKO STANOVNISTO...znaci NE muslimansko,BOSANSKO!?-da su govorili mi smo Bosanci/Bosnjaci...koji su novoustanovljeni,a koji su najstariji BH gradovi od nabrojanih!?
UNAPRIJED VAS MOLIM NEMOJTE SUBJEKTIVNO MISLJENJE PISATI,DAJTE DA PROBAMO ICI CIM DUBLJE U SRZ TEME!
ZNACI AKO IZNESETE STAV,OBAVEZNO POTKRIJEPITE AGRUMENTOM...ne zanima me svadja,prepirka,vrijedjanje itd...hocu svaki moguci argumentovani detalj da proucim...
za kraj...jedan citat na osnovu kojeg sam i donio zakljucak da je upravo ovo bio nacionalni preporod Bosanaca(nije komadov'o 25000 Hrvata ili Srba nego Bosanaca,ipak :D )
U cuvenom razgovoru sa Turskim Begler-Begom,kada mu je Turski Begler-Beg rekao:
"Nema više Bosne,a neće biti ni Bošnjaka,Huseine...Gineš za državu koja nikad nije postojala - niti će.
Husein Kapetan Gradaščević mu je odgovorio:
Ima Bosne,Begler-Beže,i Bošnjaka u njoj.Bili su prije vas i ako Bog da,biće i poslije vas!!
Lijep pozdrav
Nije slucajno da od ovih sto ti prvi replicirali nijedan nije Bosnjak(sto i ne bi bilo nesto lose kad bih vidio dokaz da tako ismijavaju i svoju mitomaniju,doduse ovaj @jazz i drzi nivo) pa sam skontaj ali imaj na umu i ovo sto napisa @Desert jebes istoriju od nje se ne zivi.

Jazz_Junkie

#15 Re: Ima Bosnjaka bilo ih je prije vas bit' ce i poslije vas

Post by Jazz_Junkie » 14/10/2010 21:03

Ja nemam svoju mitomaniju niti imam potrebu da budem dio izmisljenih kolektiva.

Jazz_Junkie

#16 Re: Ima Bosnjaka bilo ih je prije vas bit' ce i poslije vas

Post by Jazz_Junkie » 14/10/2010 21:07

Atticus Finch wrote:Plašim se da demitologizatori, često, ponekad nesvjesno, upadaju u zamku hiperkritike, stvarajući isti onaj proizvod, koji su tobože trebali da demontiraju, a to su mitovi!
iako svaki amater zna da je Gradascevic digao bunu protiv reformi sultana
Isuviše nagla konstatacija, koja je u najmanju ruku diskutabilna, posebno ako se iščita relevantna literatura koja tumači društvene i političke pojave druge polovine 18. i 19. stoljeća. Uz sve svoje manjkavosti, i često ishitrene zaključke knjiga Ahmeda S. Aličića, Pokret za autonomiju Bosne od 1831. do 1832. godine, ima jednu veliku prednost a to je izvorna građa na kojoj se zasniva, a riječ je o brojnim dokumentima osmanske provenijencije (Aličića ne treba apriori odbaciti kao tobožnjeg mitomana, posebice kao imamo pred sobom bogatu bibliografiju njegovih djela, koja ga promovira u u sam vrha domaće osmanistike), koji su, ipak, temelj za tumačenje strukture društva u Bosni toga vremena. Stoga bih zamolio za oprez, prilikom iznošenja takvih konstatacija, posebno ako se uzme u obzir kompleksnost pitanja o kojem pričamo, a podrazumjeva društvene, ekonomske, političke, narodnsone činioce Bosne ovog vremena.

Izvinjavam se ako ovo doživljavate kao offtopic, imao sam neodložnu potrebu da komentarišem!
Nisam upoznat sa lektirom doticnog autora, ali u tu temu nismo bas ulazili. Radi se o tome da danas nikome ne trebaju mitovi osim onima kojima materijalno koristi. Gradascevic nema i ne moze imati tu povijesnu ulogu kakvu im nastoje pripisati. Taj covjek je imao jedan sasvim drugi nacin iskustva i razmisljanja. To je bio feudalni siledzija koji se podigao kada mu je zasmrdilo. Ali, Bosnjaci izgleda traze svog Zrinjskog ili bana Jelacica.

Nezbilj

#17 Re: Ima Bosnjaka bilo ih je prije vas bit' ce i poslije vas

Post by Nezbilj » 14/10/2010 21:09

@HZArnel
Lijepo je to što se zanimaš za zemlju porijekla svojih roditelja. Postavio si zanimljivu temu koja zaista nije detaljnije obrađivana na ovom forumu međutim na žalost iz načina na koja si postavio temu vidi da nemaš potrebnog predznanja tako da je diskusija odmah krenula pogrešnim tokom.

Huseinov ustanak ne možemo porediti sa francuskom buržoaskom revolucijom ali ga također nemožemo svoditi ni na pobunu protiv reformi sultana. Oba stava su podjednako površna.

Nezbilj

#18 Re: Ima Bosnjaka bilo ih je prije vas bit' ce i poslije vas

Post by Nezbilj » 14/10/2010 21:17

Jazz_Junkie wrote:Ja nemam svoju mitomaniju niti imam potrebu da budem dio izmisljenih kolektiva.
Prema tome tvoje mišljenje je potpuno irelevantno jer nisi u stanju prihvatiti objektivnu činjnenicu da su sve svijetske nacije izgrađane na romantizaciji (ili mitomaniji) svoje prošlosti. O tome se može govoriti u više ili manje negativnom kontekstu ali svaki oblik patriotizma prirodno pretpostavlja romantičnu ljubav prema domovinu i romantizirano shvatanje njene istorije.

Atticus Finch

#19 Re: Ima Bosnjaka bilo ih je prije vas bit' ce i poslije vas

Post by Atticus Finch » 14/10/2010 21:20

@Jazz Junkie:
Da li relativizacije pridonose pojavi novih mitova? Tvoja posljednja rečenica je tipična relativizacija, bez ikakvog uporišta! Opećenito, ne manjka ti proizvoljnosti u posljednjim postovima, što te uveliko diskredituje kao sugovornika.

mofo33

#20 Re: Ima Bosnjaka bilo ih je prije vas bit' ce i poslije vas

Post by mofo33 » 14/10/2010 22:26

jadna bosna...

Jazz_Junkie

#21 Re: Ima Bosnjaka bilo ih je prije vas bit' ce i poslije vas

Post by Jazz_Junkie » 14/10/2010 23:02

Nezbilj wrote:
Jazz_Junkie wrote:Ja nemam svoju mitomaniju niti imam potrebu da budem dio izmisljenih kolektiva.
Prema tome tvoje mišljenje je potpuno irelevantno jer nisi u stanju prihvatiti objektivnu činjnenicu da su sve svijetske nacije izgrađane na romantizaciji (ili mitomaniji) svoje prošlosti. O tome se može govoriti u više ili manje negativnom kontekstu ali svaki oblik patriotizma prirodno pretpostavlja romantičnu ljubav prema domovinu i romantizirano shvatanje njene istorije.
Ja izgleda pisem sam sebi. Lijepo sam gore formulirao svoj stav prema nacionalnom identitetu i njegovoj povijesti. Govorimo o konstruktu burzoazije koje je sirom Evrope intenzivirano Francuskom revolucijom. Taj val je zahvatio i juznoslavenske narode, posebno one ucene iz gradjanstva, koji su samo kopirali Nijemce, Cehe, Madjare i druge. Ljubav prema takvom konstruktu i domovini u formi drzave koja je takodjer izmisljotina moderne ere nema nikakvo prirodno opravdanje. Srpski i hrvatski preporodi datiraju jos iz 19. vijeka i ispostavili su se kao veoma negativni kao i svaki drugi. No, ne mozemo se vratiti nazad i ispraviti taj civilizacijski promasaj, ali se danas trebamo prije svega zbog suvremenog iskustva prosvjetiteljski suprotstaviti glorifikaciji i nametanju navodne nuznosti nacionalnog identiteta.

Jazz_Junkie

#22 Re: Ima Bosnjaka bilo ih je prije vas bit' ce i poslije vas

Post by Jazz_Junkie » 14/10/2010 23:06

Atticus Finch wrote:@Jazz Junkie:
Da li relativizacije pridonose pojavi novih mitova? Tvoja posljednja rečenica je tipična relativizacija, bez ikakvog uporišta! Opećenito, ne manjka ti proizvoljnosti u posljednjim postovima, što te uveliko diskredituje kao sugovornika.
Relativizacija u kojem smislu? Kada sam rekao da Bosnjaci traze svog Zrinjskog ili Jelacica, mislio sam na to da padaju u istu klopku kao oni koji mistifikaciju licnosti iz povijesti dozivljavaju kao faktima potkrijepljen portet istih. Zrinjskog i Jelacica proglasise hrvatskim herojima iako isti uopce nisu agirali u tom smjeru. Pa Jelacic je slomio revoluciju u korist restauracije.

Atticus Finch

#23 Re: Ima Bosnjaka bilo ih je prije vas bit' ce i poslije vas

Post by Atticus Finch » 14/10/2010 23:28

Ali ti padaš u istu klopku samo što kod tebe nije u pitanju mistifikacija u smislu glorificiranja, nego sataniziranja, što je druga strana na medalji iskrivljene prošlosti. U tome je poenta! Opireš se krivotvorenju povijesti, i tu smo više nego slični, vjeruj mi na riječ, ali ti ideš u drugu krajnost i tu je moja primjedba upućena tebi. A što se tiče Gradaščevićevog pokreta, predlažem da se odmaknemo u znanstvenom smislu od Bašagićeve ocjene da je ''...pokret (je) bio potpuno negativan''. Ipak, kao izuzetno važan događaj povijesti u 19. stoljeću, zaslužuje malo dublju analizu. Folklor, dakako, treba biti izuzet!
Last edited by Atticus Finch on 15/10/2010 01:25, edited 1 time in total.

nista novo

#24 Re: Ima Bosnjaka bilo ih je prije vas bit' ce i poslije vas

Post by nista novo » 14/10/2010 23:33

mofo33 wrote:jadna bosna...

Znaci vec ste se odrekli Hercegovine...

drug bevc

#25 Re: Ima Bosnjaka bilo ih je prije vas bit' ce i poslije vas

Post by drug bevc » 15/10/2010 08:11

ako ti treba imam i stenogram sa vecere uoči kosovskog boja - omiljeno srpsko stivo ono kad miloš se zaklinje da će rasporit cara murata
od hrvata više stenograma al najčitaniji je onaj sa briona sa pok francekom :D

Post Reply