ILIRI

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
AncientOne
Posts: 40
Joined: 06/10/2023 11:03

#201 Re: ILIRI

Post by AncientOne »

Pa da, nije slagao, samo je zanemario istinu! Ima li razlike!
Tebi nije jasna njegova uloga kao masonskog pijuna, a koji je morao izvrsavati naredbe. Medjutim kako nije bio intelektualac, vec neko ko je tek znao pisati i citati, dobio je zadatak da prikuplja narodne pjesme, i naziva ih srpskim. Od njega je napravljen mit reformatora.

Btw, svi tadasnji poznati likovi su bili clanovi masonskih lozi: Vuk, Garasanin, Dositej, Njegos, Obrenovici, Karadjordjevici, Gaj, itd.
I danas postoje masonske loze koje nose imena nekih od njih, kao npr loza Ljudevit Gaj: https://hr.wikipedia.org/wiki/Velika_re ... a_Hrvatske
Znaci i centralna figura Ilirskog pokreta je bio pod masonskom jurisdikcijom, kao i apsolutno svi ljudi koji su imali bilo kakav utjecaj. Ko god misli da su neki od tih ljudi radili na svoju ruku, ili u ime naroda, taj ne zna nista o istoriji.
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#202 Re: ILIRI

Post by Nocty »

AncientOne wrote: 26/12/2023 11:46 Pa da, nije slagao, samo je zanemario istinu! Ima li razlike!
Tebi nije jasna njegova uloga kao masonskog pijuna, a koji je morao izvrsavati naredbe
Drzava se morala stvarati.
A Bosanci se sjetili tek kad su se svi drugi razisli da su i oni nekad imali zastavu i kraljevstvo i jezik
Podsjeca me na djeda mog,kad svi odu on bi i dalje sjedio...
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#203 Re: ILIRI

Post by dr_Evil »

Nocty wrote: 23/12/2023 17:31

pa njihov sleng kao i kod nas ,slicno je

a dasa je valjda ocigledno jer se u bosni govori izuzetnije ,odakle je i to pleme uostalom.
ja evo cvrsto mislim da je centar evropskog jezika bas iz Bosne(zivotne).Sto se tice ruskog tako se prica po selima oko Zenic i Zavidovica npr.
Arhaiski,ili kako bi mi iz gradova rekli (seljacki ili vlashki ponekad) zavisi ako si na vecoj nadmorskoj visini,i jel provodis vise vremena s ljudima ili ovcama i vunom... I sto vise se odmices od tog centra izmedju istoka i zapada to vise i jezik pocinje da razlikuje
Ali odjekuje svuda po evropskim raseljenjima.Sto su danas drzave sa svojim imenima.
Ja za "Dasa" izraz nikad u Bosni nisam cuo, iskreno to sam prvi put pokupio sa srbijanskih filmova. Halali.
AncientOne
Posts: 40
Joined: 06/10/2023 11:03

#204 Re: ILIRI

Post by AncientOne »

Nocty wrote: 26/12/2023 18:12
AncientOne wrote: 26/12/2023 11:46 Pa da, nije slagao, samo je zanemario istinu! Ima li razlike!
Tebi nije jasna njegova uloga kao masonskog pijuna, a koji je morao izvrsavati naredbe
Drzava se morala stvarati.
A Bosanci se sjetili tek kad su se svi drugi razisli da su i oni nekad imali zastavu i kraljevstvo i jezik
Podsjeca me na djeda mog,kad svi odu on bi i dalje sjedio...
Drzave su stvarane od strane stranog centraliziranog faktora, preko lokalnih masonskih loza, to jest prodanih i korumpiranih idiota. To je bio taj proces stvaranja novog svjetskog poretka i rusenja starog, feudalnog. I nije toliki problem sto su drzave stvorene, vec je problem sto je nametnut sekularizam.
Bosna je vec bila feudalna drzava, dok Srbija i Hrvatska nisu postojale ni u kom obliku. Ali tu je nastao problem religijske podjele, od cega su kasnije stvorene nacije i danasnje nacionalne drzave.
A danas taj inner sanctum hoce da pravi opet novi poredak. Sada hoce da dezintegriraju nacije i nacionalne drzave, da se opet sve centralizira i stvore velike drzave poput EU, i da nametnu tehnokratiju. To ti je ustvari povratak na staro, neku vrstu drugacijeg feudalizma.
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#205 Re: ILIRI

Post by Nocty »

dr_Evil wrote: 27/12/2023 08:08
Nocty wrote: 23/12/2023 17:31

pa njihov sleng kao i kod nas ,slicno je

a dasa je valjda ocigledno jer se u bosni govori izuzetnije ,odakle je i to pleme uostalom.
ja evo cvrsto mislim da je centar evropskog jezika bas iz Bosne(zivotne).Sto se tice ruskog tako se prica po selima oko Zenic i Zavidovica npr.
Arhaiski,ili kako bi mi iz gradova rekli (seljacki ili vlashki ponekad) zavisi ako si na vecoj nadmorskoj visini,i jel provodis vise vremena s ljudima ili ovcama i vunom... I sto vise se odmices od tog centra izmedju istoka i zapada to vise i jezik pocinje da razlikuje
Ali odjekuje svuda po evropskim raseljenjima.Sto su danas drzave sa svojim imenima.
Ja za "Dasa" izraz nikad u Bosni nisam cuo, iskreno to sam prvi put pokupio sa srbijanskih filmova. Halali.
a oni ga pokupili iz naroda
a za mater,da zovu "nane" i u srbiji i bosni?
i to nisi cuo a?
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#206 Re: ILIRI

Post by Nocty »

AncientOne wrote: 27/12/2023 15:05
Nocty wrote: 26/12/2023 18:12
AncientOne wrote: 26/12/2023 11:46 Pa da, nije slagao, samo je zanemario istinu! Ima li razlike!
Tebi nije jasna njegova uloga kao masonskog pijuna, a koji je morao izvrsavati naredbe
Drzava se morala stvarati.
A Bosanci se sjetili tek kad su se svi drugi razisli da su i oni nekad imali zastavu i kraljevstvo i jezik
Podsjeca me na djeda mog,kad svi odu on bi i dalje sjedio...
Drzave su stvarane od strane stranog centraliziranog faktora, preko lokalnih masonskih loza, to jest prodanih i korumpiranih idiota. To je bio taj proces stvaranja novog svjetskog poretka i rusenja starog, feudalnog. I nije toliki problem sto su drzave stvorene, vec je problem sto je nametnut sekularizam.
Bosna je vec bila feudalna drzava, dok Srbija i Hrvatska nisu postojale ni u kom obliku. Ali tu je nastao problem religijske podjele, od cega su kasnije stvorene nacije i danasnje nacionalne drzave.
A danas taj inner sanctum hoce da pravi opet novi poredak. Sada hoce da dezintegriraju nacije i nacionalne drzave, da se opet sve centralizira i stvore velike drzave poput EU, i da nametnu tehnokratiju. To ti je ustvari povratak na staro, neku vrstu drugacijeg feudalizma.
Kako nisu postojale ?
nije problem u religijskoj podjeli nego u podjeli mzoga i sta je sta i zasto je sta sta
bosnjanin je izuzetno pametan covjek kad je oslobodjen gluposti i religije kako je "obican svijet" zamislja
Kao i drugi uostalom.Ali oni se ponose sto su "obican svijet" i brane to cak i vojskama i svojim zivotima.
Sekularizam je takodjer dos'o sam od sebe tj opet iz naroda
Bosnjo ne zna sta je on,to je njegov problem
nit ga zanima,a ko fol bi da ga zanima
a pojma o pojmu nema
samo zna kafe pit i motat cigare
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#207 Re: ILIRI

Post by dr_Evil »

Nocty wrote: 28/12/2023 13:48

a oni ga pokupili iz naroda
a za mater,da zovu "nane" i u srbiji i bosni?
i to nisi cuo a?
Nana naravno da sam cuo, po Vojvodini ne po Srbiji, sta je tu cudno, utjecaj Madjarske a i bili su pod otomanima duze od nas. Nista neuobicajno za mnoge zemlje svijeta. Nana ce biti nadimak za nenu koji se koristi i u britaniji, nani u indiji, po nekim africkim zemljama takodjer.

U Dalmaciji je nona(vjerovatno od talijana), a i nasi jevreji u Bosni kazu nona. Imamo taj izraz i u talijanskom.

Odakle je rijec zapravo porijeklom, samo dragi tito zna. Vjerovatno jedna od onih koje vucemo kao i mama, od pocetka. Nana je i boginja po drevnoj mitologija, tesko da izraz ima ikakve veze sa nama
hamos
Posts: 812
Joined: 21/06/2010 12:58

#208 Re: ILIRI

Post by hamos »

dr_Evil wrote: 28/12/2023 14:03
Nocty wrote: 28/12/2023 13:48

a oni ga pokupili iz naroda
a za mater,da zovu "nane" i u srbiji i bosni?
i to nisi cuo a?
Nana naravno da sam cuo, po Vojvodini ne po Srbiji, sta je tu cudno, utjecaj Madjarske a i bili su pod otomanima duze od nas. Nista neuobicajno za mnoge zemlje svijeta. Nana ce biti nadimak za nenu koji se koristi i u britaniji, nani u indiji, po nekim africkim zemljama takodjer.

U Dalmaciji je nona(vjerovatno od talijana), a i nasi jevreji u Bosni kazu nona. Imamo taj izraz i u talijanskom.

Odakle je rijec zapravo porijeklom, samo dragi tito zna. Vjerovatno jedna od onih koje vucemo kao i mama, od pocetka. Nana je i boginja po drevnoj mitologija, tesko da izraz ima ikakve veze sa nama
Da, turci nemaju to npr kod njih je aneane ili babaane
AncientOne
Posts: 40
Joined: 06/10/2023 11:03

#209 Re: ILIRI

Post by AncientOne »

Nocty wrote: 28/12/2023 13:56
AncientOne wrote: 27/12/2023 15:05
Nocty wrote: 26/12/2023 18:12

Drzava se morala stvarati.
A Bosanci se sjetili tek kad su se svi drugi razisli da su i oni nekad imali zastavu i kraljevstvo i jezik
Podsjeca me na djeda mog,kad svi odu on bi i dalje sjedio...
Drzave su stvarane od strane stranog centraliziranog faktora, preko lokalnih masonskih loza, to jest prodanih i korumpiranih idiota. To je bio taj proces stvaranja novog svjetskog poretka i rusenja starog, feudalnog. I nije toliki problem sto su drzave stvorene, vec je problem sto je nametnut sekularizam.
Bosna je vec bila feudalna drzava, dok Srbija i Hrvatska nisu postojale ni u kom obliku. Ali tu je nastao problem religijske podjele, od cega su kasnije stvorene nacije i danasnje nacionalne drzave.
A danas taj inner sanctum hoce da pravi opet novi poredak. Sada hoce da dezintegriraju nacije i nacionalne drzave, da se opet sve centralizira i stvore velike drzave poput EU, i da nametnu tehnokratiju. To ti je ustvari povratak na staro, neku vrstu drugacijeg feudalizma.
Kako nisu postojale ?
nije problem u religijskoj podjeli nego u podjeli mzoga i sta je sta i zasto je sta sta
bosnjanin je izuzetno pametan covjek kad je oslobodjen gluposti i religije kako je "obican svijet" zamislja
Kao i drugi uostalom.Ali oni se ponose sto su "obican svijet" i brane to cak i vojskama i svojim zivotima.
Sekularizam je takodjer dos'o sam od sebe tj opet iz naroda
Bosnjo ne zna sta je on,to je njegov problem
nit ga zanima,a ko fol bi da ga zanima
a pojma o pojmu nema
samo zna kafe pit i motat cigare
Nisu postojale zato sto u feudalnom poretku nije bilo nacija ni nacionalnih drzava. Tada su postojali kalifati, carevine, kraljevine. To je bilo klasno drustvo. Vec sam objasnio kako su nastale nacije i danasnje nacionalne drzave, a to je pocelo sa tzv francuskom revolucijom, iza koje stoji naravno masonerija. A konacno rusenje feudalnog poretka je realizirano drugim svjetskim ratom.
Ako si proucio numizmatiku srednjeg vijeka ovih prostora, a vjerovatno nisi, znao bi da ne postoji novac tog doba na kom pise Srbija ili Hrvatska. Dok ces recimo naci puno primjeraka kovanog novca, od razlicitih vladara, na kom pise Bosna. I naci ces novac na kom pise Bosna i Raska, zajedno.

I sekularizam je nametnut od strane tih ljudi, a pod plastom renesanse i humanizma. To je ustvari bila prevara, na koju je kriticna masa nasjela, narod. Nista tu nije doslo samo od sebe, kao sto ni ovo danas ne dolazi samo od sebe.
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#210 Re: ILIRI

Post by Nocty »

ma postojale su uvjek kao neke individue i hrvatska i bosna i rashka
drugo je sto je bosna trebala bit sta?
medja izmedju istoka i zapada
malo kraljevstvo kao selo iz asterixa i obelixa
(nemesh im nishta)
a ubishe se medjusobno...

a sto?
nije masonerija kriva,ona se bori protiv gluposti kao praznovjerja.
Al nisu ni oni bez greske.
Hvala bogu za masoneriju ipak u neregulisanom svijetu.
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#211 Re: ILIRI

Post by Nocty »

dr_Evil wrote: 28/12/2023 14:03
Nocty wrote: 28/12/2023 13:48

a oni ga pokupili iz naroda
a za mater,da zovu "nane" i u srbiji i bosni?
i to nisi cuo a?
Nana naravno da sam cuo, po Vojvodini ne po Srbiji, sta je tu cudno, utjecaj Madjarske a i bili su pod otomanima duze od nas. Nista neuobicajno za mnoge zemlje svijeta. Nana ce biti nadimak za nenu koji se koristi i u britaniji, nani u indiji, po nekim africkim zemljama takodjer.

U Dalmaciji je nona(vjerovatno od talijana), a i nasi jevreji u Bosni kazu nona. Imamo taj izraz i u talijanskom.

Odakle je rijec zapravo porijeklom, samo dragi tito zna. Vjerovatno jedna od onih koje vucemo kao i mama, od pocetka. Nana je i boginja po drevnoj mitologija, tesko da izraz ima ikakve veze sa nama
nane a ne nana
za mamu samo svoju
vidi se da nisi po selima hod'o...ko ja u opankama kraj rijeke
dijete samo pocne govorit nan ili mum kao prve vokale,sam si odgovorio eto.
sta nabrajas drzave :lol:
nego s kim ce imat veze?

ti opet ne razumijes sta znaci "nama" ima nama blize koji smo ostali sabrani i ukovrdzani na balkanu u svojim drzavicama i srbijicama i imaju oni sto su otisli davno i razmonozili se po citavoj evropi.I imaju baski i ti drugi sto su na juznoj liniji zivjeli (francuska jug i spanija)
i otislo dalje.
jel djavo ili diavolo?
diabolo?
je li djah u rastafari?
i je li jah u izraelu?

java ili mrak (nistavilo)
to je bitno
a ne "cije je sta"
nista nije nicije,sve je "dato" od zemlje i povezanosti s njom
A ne da se bude rob jednog vica i essesnkih zajebancija i igrama sa rijecima koje su koristili kao hokus pokus.
Ko da si dao bombu dijteteu u ruke sa onim satom sto kuca... isto je doslo
User avatar
tovarish
Posts: 3508
Joined: 26/05/2008 23:57

#212 Re: ILIRI

Post by tovarish »

https://www.klix.ba/scitech/otkrivamo-sta-su-domaci-naucnici-pisali-o-antickoj-historiji-i-ilirima-u-2024-nas-ocekuju-velika-otkrica/240209149
Primjećuje se da bosanskohercegovački naučnici odbacuju ranije teze o Ilirima kao jednom narodu koji ima zajednički jezik, kulturu i religiju.

"Pojam ilirski danas se tretira kao termin za skupinu srodnih zajednica koje su male vlastite identitete. Znači nije postojao kolektivni ilirski identitet kao što ni danas ne postoji slavenski ili germanski. Svaka od tih zajednica imala je svoju kulturu, način života i jezik. Svakako ti jezici su mogli biti slični kao bosanski i makedonski, ali nisu bili istovjetni. Rimljani pak kao vanjski promatrači su imali utisak da je riječ o istom narodu pa su nazvali istim imenom. U ostalom kao i danas što prosječno obrazovanom Amerikancu svi Slaveni zvuče kao Rusi. Za razliku od dijela jugoslovenske historiografije savremeni bosanskohercegovački naučnici ipak smatraju da značajan broj autohtonog romaniziranog panonsko-ilirskog stanovništva ostao na tlu današnje Bosne i Hercegovine nakon dolaska Slavena. Iluzorno bi bilo očekivati da je to stanovništvo izumrlo ili emigriralo u Albaniju. To ne znači da mi danas trebamo promovirati ideje o ilirskom porijeklu već to objektivno promatrati kao jedan dio historije prostora koji smatramo domovinom", poručuje Šačić Beća.
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2896
Joined: 24/08/2003 00:00

#213 Re: ILIRI

Post by Novi_Nick »

AncientOne wrote: 28/12/2023 19:10
Nocty wrote: 28/12/2023 13:56
AncientOne wrote: 27/12/2023 15:05

Drzave su stvarane od strane stranog centraliziranog faktora, preko lokalnih masonskih loza, to jest prodanih i korumpiranih idiota. To je bio taj proces stvaranja novog svjetskog poretka i rusenja starog, feudalnog. I nije toliki problem sto su drzave stvorene, vec je problem sto je nametnut sekularizam.
Bosna je vec bila feudalna drzava, dok Srbija i Hrvatska nisu postojale ni u kom obliku. Ali tu je nastao problem religijske podjele, od cega su kasnije stvorene nacije i danasnje nacionalne drzave.
A danas taj inner sanctum hoce da pravi opet novi poredak. Sada hoce da dezintegriraju nacije i nacionalne drzave, da se opet sve centralizira i stvore velike drzave poput EU, i da nametnu tehnokratiju. To ti je ustvari povratak na staro, neku vrstu drugacijeg feudalizma.
Kako nisu postojale ?
nije problem u religijskoj podjeli nego u podjeli mzoga i sta je sta i zasto je sta sta
bosnjanin je izuzetno pametan covjek kad je oslobodjen gluposti i religije kako je "obican svijet" zamislja
Kao i drugi uostalom.Ali oni se ponose sto su "obican svijet" i brane to cak i vojskama i svojim zivotima.
Sekularizam je takodjer dos'o sam od sebe tj opet iz naroda
Bosnjo ne zna sta je on,to je njegov problem
nit ga zanima,a ko fol bi da ga zanima
a pojma o pojmu nema
samo zna kafe pit i motat cigare
Nisu postojale zato sto u feudalnom poretku nije bilo nacija ni nacionalnih drzava. Tada su postojali kalifati, carevine, kraljevine. To je bilo klasno drustvo. Vec sam objasnio kako su nastale nacije i danasnje nacionalne drzave, a to je pocelo sa tzv francuskom revolucijom, iza koje stoji naravno masonerija. A konacno rusenje feudalnog poretka je realizirano drugim svjetskim ratom.
Ako si proucio numizmatiku srednjeg vijeka ovih prostora, a vjerovatno nisi, znao bi da ne postoji novac tog doba na kom pise Srbija ili Hrvatska. Dok ces recimo naci puno primjeraka kovanog novca, od razlicitih vladara, na kom pise Bosna. I naci ces novac na kom pise Bosna i Raska, zajedno.

I sekularizam je nametnut od strane tih ljudi, a pod plastom renesanse i humanizma. To je ustvari bila prevara, na koju je kriticna masa nasjela, narod. Nista tu nije doslo samo od sebe, kao sto ni ovo danas ne dolazi samo od sebe.
Nije istina to sto pises. Bosnjaci, bar ona velika vecina zna odlicno ko su i sta su, problem je sto im mnogi koji su protiv Bosnjaka prave razne konfuzije oko Bosnjackih razlicitih identiteta kojih ima vise kao sto su:

Da bi se sve ovo shvatilo kako treba, trebalo bi da na formularima za glasanje, popis stanovnistava i drugo istampati slijedece:

- Kojem Narodu ili etnickoj grupi pripadas? Bosnjak, Srbin, Hrvat i drugi ili svi po svojim imenima.

- Kojoj Drzavnosti/nacionalnosti pripadas? Bosanac i Hercegovac, Srbin, Hrvat i drugi X ili svi po svojim imenima X.

- Kojoj Religiji pripadas: Islam, Katolicanstvo, Pravoslavna ili neka druga.


POJASNJENJE IDENTITETA

Identitet Narod

1. Ja kao primjer zaokruzim za sebe, da pripadam Narodu Bosnjak (ili ranije istorijski Bosnjanin) i stavim u kvadratic kvacicu pored.

2. Srbin stavi, ako tako zeli da se izjasnjava, da je po Narodu ili etnickoj grupi Srbin i pored u kvadratic kvacicu.

3. Hrvat stavi, ako tako zeli da se izjasnjava, da je po Narodu ili etnickoj grupi Hrvat i pored u kvadratic kvacicu.

4. Ostali mogu poimenicno staviti kojen Narodu pripadaju X i pored u kvadratic kvacicu.


Drzavni/Nacionalni identitet

1. U taj na formularu drzavni/nacionalni identitet ja kao Bosnjak zaokruzim Bosanac i Hercegovac i u kvadratic pored stavim kvacicu.

2. U taj na formularu drzavni/nacionalni identitet Srbin upise kako zeli da se izjasnjava racimo kao Srbin ili Bosanac i Hercegovac i u kvadratic pored stavi kvacicu.

3. U taj na formularu drzavni/nacionalni identitet Hrvat upise kako zeli da se izjasnjava racimo kao Hrvat ili Bosanac i Hercegovac i u kvadratic pored stavi kvacicu.

4. U taj na formularu drzavni/nacionalni identitet Ostali ili pojedinacno upise kako zeli da se izjasnjava racimo kao X ili Bosanac i Hercegovac i u kvadratic pored stavi kvacicu.


Religijski identitet

1. U taj na formularu religijski ili vjerski identitet ja kao primjer Bosnjak po narodu i Bosanac i Hercegovac po drzavnosti/nacionalnosti upisem za sebe da pripadam religiji Islam i u kvadratic pored stavim kvacicu.

2. U taj na formularu religijski ili vjerski identitet kao primjer Srbin po narodu i Srbin po drzavnosti/nacionalnosti upise za sebe Srbin i da pripada Pravoslavnoj religiji i u kvadratic pored stavi kvacicu.

3. U taj na formularu religijski ili vjerski identitet kao primjer Hrvat po narodu i Hrvat po drzavnosti/nacionalnosti upise za sebe Hrvat i da pripada Katolickoj religiji i u kvadratic pored stavi kvacicu.

4. U taj na formularu religijski ili vjerski identitet kao primjer Ostali ili pojedinacno po narodu i X po drzavnosti/nacionalnosti upise za sebe X i da pripada X religiji i u kvadratic pored stavi kvacicu.

Inace drzava BiH mora biti sekularna drzava, znaci da su Politika i Religija razdvojeni ali se mogu konsultovati po potrebama.

Na ovaj nacin svi narodi su ali i pojedinci zadovoljni, a drzava ima ispravne statisticke podatke za raznu upotrebu.

Svaki pojedinac ove identitete moze procitati i zapamtitit za 15 minuta tako da im niko ne moze mutiti bistru vodu.
AncientOne
Posts: 40
Joined: 06/10/2023 11:03

#214 Re: ILIRI

Post by AncientOne »

Novi_Nick wrote: 22/02/2024 20:31
AncientOne wrote: 28/12/2023 19:10
Nocty wrote: 28/12/2023 13:56

Kako nisu postojale ?
nije problem u religijskoj podjeli nego u podjeli mzoga i sta je sta i zasto je sta sta
bosnjanin je izuzetno pametan covjek kad je oslobodjen gluposti i religije kako je "obican svijet" zamislja
Kao i drugi uostalom.Ali oni se ponose sto su "obican svijet" i brane to cak i vojskama i svojim zivotima.
Sekularizam je takodjer dos'o sam od sebe tj opet iz naroda
Bosnjo ne zna sta je on,to je njegov problem
nit ga zanima,a ko fol bi da ga zanima
a pojma o pojmu nema
samo zna kafe pit i motat cigare
Nisu postojale zato sto u feudalnom poretku nije bilo nacija ni nacionalnih drzava. Tada su postojali kalifati, carevine, kraljevine. To je bilo klasno drustvo. Vec sam objasnio kako su nastale nacije i danasnje nacionalne drzave, a to je pocelo sa tzv francuskom revolucijom, iza koje stoji naravno masonerija. A konacno rusenje feudalnog poretka je realizirano drugim svjetskim ratom.
Ako si proucio numizmatiku srednjeg vijeka ovih prostora, a vjerovatno nisi, znao bi da ne postoji novac tog doba na kom pise Srbija ili Hrvatska. Dok ces recimo naci puno primjeraka kovanog novca, od razlicitih vladara, na kom pise Bosna. I naci ces novac na kom pise Bosna i Raska, zajedno.

I sekularizam je nametnut od strane tih ljudi, a pod plastom renesanse i humanizma. To je ustvari bila prevara, na koju je kriticna masa nasjela, narod. Nista tu nije doslo samo od sebe, kao sto ni ovo danas ne dolazi samo od sebe.
Nije istina to sto pises. Bosnjaci, bar ona velika vecina zna odlicno ko su i sta su, problem je sto im mnogi koji su protiv Bosnjaka prave razne konfuzije oko Bosnjackih razlicitih identiteta kojih ima vise kao sto su:

Da bi se sve ovo shvatilo kako treba, trebalo bi da na formularima za glasanje, popis stanovnistava i drugo istampati slijedece:

- Kojem Narodu ili etnickoj grupi pripadas? Bosnjak, Srbin, Hrvat i drugi ili svi po svojim imenima.

- Kojoj Drzavnosti/nacionalnosti pripadas? Bosanac i Hercegovac, Srbin, Hrvat i drugi X ili svi po svojim imenima X.

- Kojoj Religiji pripadas: Islam, Katolicanstvo, Pravoslavna ili neka druga.


POJASNJENJE IDENTITETA

Identitet Narod

1. Ja kao primjer zaokruzim za sebe, da pripadam Narodu Bosnjak (ili ranije istorijski Bosnjanin) i stavim u kvadratic kvacicu pored.

2. Srbin stavi, ako tako zeli da se izjasnjava, da je po Narodu ili etnickoj grupi Srbin i pored u kvadratic kvacicu.

3. Hrvat stavi, ako tako zeli da se izjasnjava, da je po Narodu ili etnickoj grupi Hrvat i pored u kvadratic kvacicu.

4. Ostali mogu poimenicno staviti kojen Narodu pripadaju X i pored u kvadratic kvacicu.


Drzavni/Nacionalni identitet

1. U taj na formularu drzavni/nacionalni identitet ja kao Bosnjak zaokruzim Bosanac i Hercegovac i u kvadratic pored stavim kvacicu.

2. U taj na formularu drzavni/nacionalni identitet Srbin upise kako zeli da se izjasnjava racimo kao Srbin ili Bosanac i Hercegovac i u kvadratic pored stavi kvacicu.

3. U taj na formularu drzavni/nacionalni identitet Hrvat upise kako zeli da se izjasnjava racimo kao Hrvat ili Bosanac i Hercegovac i u kvadratic pored stavi kvacicu.

4. U taj na formularu drzavni/nacionalni identitet Ostali ili pojedinacno upise kako zeli da se izjasnjava racimo kao X ili Bosanac i Hercegovac i u kvadratic pored stavi kvacicu.


Religijski identitet

1. U taj na formularu religijski ili vjerski identitet ja kao primjer Bosnjak po narodu i Bosanac i Hercegovac po drzavnosti/nacionalnosti upisem za sebe da pripadam religiji Islam i u kvadratic pored stavim kvacicu.

2. U taj na formularu religijski ili vjerski identitet kao primjer Srbin po narodu i Srbin po drzavnosti/nacionalnosti upise za sebe Srbin i da pripada Pravoslavnoj religiji i u kvadratic pored stavi kvacicu.

3. U taj na formularu religijski ili vjerski identitet kao primjer Hrvat po narodu i Hrvat po drzavnosti/nacionalnosti upise za sebe Hrvat i da pripada Katolickoj religiji i u kvadratic pored stavi kvacicu.

4. U taj na formularu religijski ili vjerski identitet kao primjer Ostali ili pojedinacno po narodu i X po drzavnosti/nacionalnosti upise za sebe X i da pripada X religiji i u kvadratic pored stavi kvacicu.

Inace drzava BiH mora biti sekularna drzava, znaci da su Politika i Religija razdvojeni ali se mogu konsultovati po potrebama.

Na ovaj nacin svi narodi su ali i pojedinci zadovoljni, a drzava ima ispravne statisticke podatke za raznu upotrebu.

Svaki pojedinac ove identitete moze procitati i zapamtitit za 15 minuta tako da im niko ne moze mutiti bistru vodu.
To sto pises je prica za neosvjestene.
Prva greska koju pravis je poredjenje naroda sa etnicitetom, ili bilo kakvim oblikom posebnosti. Narod nije to sto ti mislis da jeste, i vecina ljudi. Narod je nesto sto se narodilo, sto i sama rijec kaze. Znaci gdje god ima ljudi, to je narod, i tu nema apsolutno bilo kakve razlike i posebnosti.

Dakle, ne postoji poseban ili drugaciji narod, pogotovo ne u domenu metafizike koja izucava fundamentalnost kreacije. Postoji posebna ili drugacija kultura, obicaji, etnicitet, religija, rasa. E tu mozemo govoriti o nekakvoj sekundarnoj ili terciarnoj posebnosti.
To u sta ljudi danas vjeruju, a sto je produkt indoktrinacije, veze nema s realnoscu. Nacije su namjerno stvorene da bi se napravila sto veca podijeljenost. Nacije nisu postojale do prije 150-200 godina, vec su te kulturoloske i vjerske razlike iskoristene za pravljenje nacija. Nacije su kao sto sam vec ranije naveo masonska kreacija 19 vijeka. To je nametnut identitet, kao i sekularizam.

Kada ti prilazi neko nepoznat, reci ces kako ti prilazi covjek, a ne Bosnjak, Srbin, Hrvat, Svabo, itd.
I vjeruj mi da odlicno znam istoriju Bosne i Bosnjana muhamedanske, pravoslavne i katolicke vjere. Tu je nastala prva podjela.

Btw, sekularizam je nametnut zbog toga da bi se stvorio korumpirani sistem, prije svega bankarski, kamatarenje i pravljenje novca bez pokrica, a sto je u nekadasnjem teokratskom sistemu bilo zabranjeno.
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#215 Re: ILIRI

Post by Piaty »

Cijenim svačije mišljenje pa i tvoje ali nacija je jedan logičan, dokaziv i provjerljiv faktor u historijskom slijedu koji počinje od roda pa preko plemena i naroda (etnije).
Tu nema potrebe ni za kakvom metafizikom, to je ireleveantno.
Tu nema mjesta ni za kakva pitanja teorije zavjere.

Nacija ide u korak sa kapitalizmom ali drugačije ne može ni biti.
Ja nisam upućen u komunističku doktrinu (narodi i narodnosti) ali da slučajno ne ciljaš na to?

Ako ćemo "mak na konac", negdje je nacija isto što i narod (stara Grčka, Njemačka 1933 - 1945).
AncientOne
Posts: 40
Joined: 06/10/2023 11:03

#216 Re: ILIRI

Post by AncientOne »

Lijepo sam objasnio sta je narod, ali ne vrijedi, indoktrinacija je preduboka.
I kako moze metafizika biti irelevantna ako se bavi izucavanjem covjeka i njegovog okruzenja!

Je li normalna i logicna ova podjela u Bosni, ili je to produkt ideologije kao manifestacije nizeg uma, ega. Da li u prirodi postoje nacionalne granice.
Btw, stara Grcka je prevara.
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4841
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#217 Re: ILIRI

Post by Tvrtko II Kotromanić »

AncientOne wrote: 24/03/2024 13:21 Lijepo sam objasnio sta je narod, ali ne vrijedi, indoktrinacija je preduboka.
I kako moze metafizika biti irelevantna ako se bavi izucavanjem covjeka i njegovog okruzenja!

Je li normalna i logicna ova podjela u Bosni, ili je to produkt ideologije kao manifestacije nizeg uma, ega. Da li u prirodi postoje nacionalne granice.
Btw, stara Grcka je prevara.
:lol:
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#218 Re: ILIRI

Post by fortaleza »

Dašta je nego prevara kao i rimska kultura. Egipćani su u to vrijeme bili dosta napredniji.
AncientOne
Posts: 40
Joined: 06/10/2023 11:03

#219 Re: ILIRI

Post by AncientOne »

Zvanicna istorija Egipta, stare Grcke, Rima, Indije, je sve prevara.
To je dokazao Anatoly Fomenko i njegov tim, kao i David Ewing Jr.
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#220 Re: ILIRI

Post by fortaleza »

Nekad prije desetak godina sam ga krenuo čitati ali me nije dojmio. Može kratki presjek dokaza na koji način je zamislio povijest?
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4841
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#221 Re: ILIRI

Post by Tvrtko II Kotromanić »

AncientOne wrote: 12/04/2024 11:25 Zvanicna istorija Egipta, stare Grcke, Rima, Indije, je sve prevara.
To je dokazao Anatoly Fomenko i njegov tim, kao i David Ewing Jr.
to je slicna, ako ne i gora, pseudonauka poput one o vakcinama i autizmu

samim tim sto tu dvojicu sarlatana stavljas kao neke kredibilne izvore si se iskljucio iz bilo kakve rasprave o bilo cemu sto ima veze sa historijom
AncientOne
Posts: 40
Joined: 06/10/2023 11:03

#222 Re: ILIRI

Post by AncientOne »

Tvrtko II Kotromanić wrote: 18/04/2024 13:03
AncientOne wrote: 12/04/2024 11:25 Zvanicna istorija Egipta, stare Grcke, Rima, Indije, je sve prevara.
To je dokazao Anatoly Fomenko i njegov tim, kao i David Ewing Jr.
to je slicna, ako ne i gora, pseudonauka poput one o vakcinama i autizmu

samim tim sto tu dvojicu sarlatana stavljas kao neke kredibilne izvore si se iskljucio iz bilo kakve rasprave o bilo cemu sto ima veze sa historijom
Nije to nikakva pseudonauka jer se bazira na pravim fizickim dokazima.
Ako na tlu Evrope 80% srednjovjekovnog novca ikada pronadjenog na sebi ima arapska slova, u tom slucaju imamo problem. I radi se o desetinama miliona primjeraka kovanog novca, pronadjenog izmedju ostalog i na teritoriju danasnje zapadne Evrope.
A prema zvanicnoj istoriji taj novac bi na sebi trebao imati latinska ili grcka slova, jer je Rimsko carstvo najduze trajalo.

Btw, primjetio sam da vecina ljudi kada proucava istoriju, poziva se na dokumentaciju ciji originali ne postoje. Znaci radi se o necemu sto je neko napisao prije 50 ili 100 godina, to jest laznoj dokumentaciji. A skoro niko ne proucava numizmatiku, znaci nauku o novcu, pogotovo tog doba.
Novac je najvazniji dokaz jer je jako tesko ga unistiti, i nemoguce je napraviti desetine miliona laznih primjeraka. Originalne spise, dokumentaciju, je bilo lako unistiti jer se skoro sva nalazila u bibilotekama. Bacis sibicu i gotovo.
Ali novac ne mozes unistiti jer se nalazio svugdje, kod bogatih i siromasnih u manjim kolicinama, na raznim mjestima. Btw, novac nam objasnjava i istoriju Balkana, kakve drzave su se tu nalazile, pod kojim imenom, simbolikom, itd.
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4841
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#223 Re: ILIRI

Post by Tvrtko II Kotromanić »

AncientOne wrote: 22/04/2024 11:55
Tvrtko II Kotromanić wrote: 18/04/2024 13:03
AncientOne wrote: 12/04/2024 11:25 Zvanicna istorija Egipta, stare Grcke, Rima, Indije, je sve prevara.
To je dokazao Anatoly Fomenko i njegov tim, kao i David Ewing Jr.
to je slicna, ako ne i gora, pseudonauka poput one o vakcinama i autizmu

samim tim sto tu dvojicu sarlatana stavljas kao neke kredibilne izvore si se iskljucio iz bilo kakve rasprave o bilo cemu sto ima veze sa historijom
Nije to nikakva pseudonauka jer se bazira na pravim fizickim dokazima.
Ako na tlu Evrope 80% srednjovjekovnog novca ikada pronadjenog na sebi ima arapska slova, u tom slucaju imamo problem. I radi se o desetinama miliona primjeraka kovanog novca, pronadjenog izmedju ostalog i na teritoriju danasnje zapadne Evrope.
A prema zvanicnoj istoriji taj novac bi na sebi trebao imati latinska ili grcka slova, jer je Rimsko carstvo najduze trajalo.

Btw, primjetio sam da vecina ljudi kada proucava istoriju, poziva se na dokumentaciju ciji originali ne postoje. Znaci radi se o necemu sto je neko napisao prije 50 ili 100 godina, to jest laznoj dokumentaciji. A skoro niko ne proucava numizmatiku, znaci nauku o novcu, pogotovo tog doba.
Novac je najvazniji dokaz jer je jako tesko ga unistiti, i nemoguce je napraviti desetine miliona laznih primjeraka. Originalne spise, dokumentaciju, je bilo lako unistiti jer se skoro sva nalazila u bibilotekama. Bacis sibicu i gotovo.
Ali novac ne mozes unistiti jer se nalazio svugdje, kod bogatih i siromasnih u manjim kolicinama, na raznim mjestima. Btw, novac nam objasnjava i istoriju Balkana, kakve drzave su se tu nalazile, pod kojim imenom, simbolikom, itd.
nije tacna tvrdnja

i ovo ostalo sto si napisao je netacno

de ziv bio, pokusaj sta iscitati od historicara a ne od sarlatana
Post Reply