ILIRI

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
AncientOne
Posts: 40
Joined: 06/10/2023 11:03

#176 Re: ILIRI

Post by AncientOne »

Iliri veze nemaju sa Srbima jer Srbi i Srbija su masonska tvorevina 19 vijeka, kao i sve nacije.
konami666 wrote: 16/12/2023 19:25
AncientOne wrote: 16/12/2023 17:04
konami666 wrote: 16/12/2023 08:04

Otvori novi topic i nazovi ga nebuloze, nemoj ovdje kvariti temu. @Bloo
Opet ponavljam, nisam u tvom dvoristu, kuci.
I niko vam ne brani da pisete o Ilirima, ali je problem sto nemate nista konkretno. Osim naravno da su bili pijani, razvaljeni :lol:
Cisto sumnjam da bi neko dao takav plemenit naziv nekakvim pijanim ljudima.

Btw, ja Ilire proucavam kroz sinkretizam. A to je nesto o cemu ti pojma nemas. Evo cak sam prilozio i dokument o Ilirima.
I da znas koliko je istorija lazirana, koliko ne znas, ne bi se javio uopce!
Znam ja koliko je lažirana, ne samo katolička i hebrejska nego i islamska. Sve vjere su laž i prevara. Opijum za mase sto bi se reklo.
Vjera je proizvod pada ljudske svijesti na nizi nivo, a i ogranicenosti koju donose nasa limitirana cula. Onaj ko vjeruje, ne zna, pa zato i vjeruje.
A religija nije vjera, niti je opijum za mase. Religija je tu da te podsjeti da si dio necega puno veceg, a sto ne razumijes. A najveci razlog za to je ustvari ta culna ogranicenost.
Ljudi pogotovo danas su takodje nevjerovatno ignorantni, zaboravljaju, previse se bave trivijalnim glupostima, poslom koji ne vole, ozderavanjem, besmislenom zabavom, upijaju lazne informacije, nista ne provjeravaju, itd. Tu su i skole - centri za indoktrinaciju.
Religija je tu upravo bitna, molitve, mantre, zakoni, i sl.
Sto se tice tacnosti tih religijskih pravaca koje si naveo, tu je najvalidniji Islam. I ovo tvrdi neko ko nikad nije usao u dzamiju, ali sam istrazivao istoriju religija.
Ono sto je takodjer tacno je da su religije ovdje iskoristene za stvaranje nacija, i sukoba koji su proizvod toga.
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#177 Re: ILIRI

Post by Nocty »

swanfilter wrote: 16/12/2023 23:39 Na ovoj temi se pecurke najvise konzumiraju.
ispravka
https://www.youtube.com/watch?v=ggO91e7 ... JimmyBarca
Rigoletto.Idemo..
John Cleese
Posts: 37306
Joined: 25/05/2010 18:30

#178 Re: ILIRI

Post by John Cleese »

AncientOne wrote: 13/12/2023 13:51 Vi ste pogrijesili!
Rasprava o filmovima, sportu, muzici, zasto masturbirate, je na drugom mjestu.
Ovo sto ja pisem je Sinkretizam, Metafizika, Gematrija. To je za ljude koji su na visem nivou svjesti, ili bar teze ka tome.
To sto ti pises su naprosto gluposti :D

I indikativno je da si iz obimnog forumskog sadrzaja bas temu o masturbaciji izabrao da bi je izricito spomenuo, koliko je indikativno i ocito odsustvo osnova pismenosti u tim napadajima skribomanije - o objektivnoj percepciji stanja i "nivoa" svijesti ne bih cak ni u najblazoj formi, jer zaista ne zelim da te vrijedjam :D

A u slabasnoj nadi da je ipak u pitanju nekakva "provokativna" bizarna zajebancija, dodao bih da jesmo pogrijesili - tako sto smo na te stupidarije uopce obracali paznju :D

Sto se ove teme tice...
Oskudnost povijesne i ine naucne gradje nije valjan razlog za uvodjenje besmislica u diskusiju.
AncientOne
Posts: 40
Joined: 06/10/2023 11:03

#179 Re: ILIRI

Post by AncientOne »

John Cleese wrote: 18/12/2023 09:38
AncientOne wrote: 13/12/2023 13:51 Vi ste pogrijesili!
Rasprava o filmovima, sportu, muzici, zasto masturbirate, je na drugom mjestu.
Ovo sto ja pisem je Sinkretizam, Metafizika, Gematrija. To je za ljude koji su na visem nivou svjesti, ili bar teze ka tome.
To sto ti pises su naprosto gluposti :D

I indikativno je da si iz obimnog forumskog sadrzaja bas temu o masturbaciji izabrao da bi je izricito spomenuo, koliko je indikativno i ocito odsustvo osnova pismenosti u tim napadajima skribomanije - o objektivnoj percepciji stanja i "nivoa" svijesti ne bih cak ni u najblazoj formi, jer zaista ne zelim da te vrijedjam :D

A u slabasnoj nadi da je ipak u pitanju nekakva "provokativna" bizarna zajebancija, dodao bih da jesmo pogrijesili - tako sto smo na te stupidarije uopce obracali paznju :D

Sto se ove teme tice...
Oskudnost povijesne i ine naucne gradje nije valjan razlog za uvodjenje besmislica u diskusiju.
Ti mene ne mozes uvrijediti, niti bilo ko ovdje.
Vec 20 godina visim po forumima, vise vezano za IT oblast, i bivsi sam moderator najveceg IT foruma na prostoru bivse nam drzave. Znaci imao sam priliku upoznati razne profile ljudi.
I svaki forum ima bar par trolova, padobranaca, koji tako odjednom upadnu u temu da ti kazu kako nisi normalan. Takodje imaju potrebu identificirati se sa idejom da predstavljaju vecinu. Je li ti predstavljas nekoga ovdje kada kazes "smo"!

Ne znas o cemu pisem ovdje, niti te to ocigledno zanima.
John Cleese
Posts: 37306
Joined: 25/05/2010 18:30

#180 Re: ILIRI

Post by John Cleese »

AncientOne wrote: 18/12/2023 15:33
John Cleese wrote: 18/12/2023 09:38
AncientOne wrote: 13/12/2023 13:51 Vi ste pogrijesili!
Rasprava o filmovima, sportu, muzici, zasto masturbirate, je na drugom mjestu.
Ovo sto ja pisem je Sinkretizam, Metafizika, Gematrija. To je za ljude koji su na visem nivou svjesti, ili bar teze ka tome.
To sto ti pises su naprosto gluposti :D

I indikativno je da si iz obimnog forumskog sadrzaja bas temu o masturbaciji izabrao da bi je izricito spomenuo, koliko je indikativno i ocito odsustvo osnova pismenosti u tim napadajima skribomanije - o objektivnoj percepciji stanja i "nivoa" svijesti ne bih cak ni u najblazoj formi, jer zaista ne zelim da te vrijedjam :D

A u slabasnoj nadi da je ipak u pitanju nekakva "provokativna" bizarna zajebancija, dodao bih da jesmo pogrijesili - tako sto smo na te stupidarije uopce obracali paznju :D

Sto se ove teme tice...
Oskudnost povijesne i ine naucne gradje nije valjan razlog za uvodjenje besmislica u diskusiju.
Ti mene ne mozes uvrijediti, niti bilo ko ovdje.
Vec 20 godina visim po forumima, vise vezano za IT oblast, i bivsi sam moderator najveceg IT foruma na prostoru bivse nam drzave. Znaci imao sam priliku upoznati razne profile ljudi.
I svaki forum ima bar par trolova, padobranaca, koji tako odjednom upadnu u temu da ti kazu kako nisi normalan. Takodje imaju potrebu identificirati se sa idejom da predstavljaju vecinu. Je li ti predstavljas nekoga ovdje kada kazes "smo"!

Ne znas o cemu pisem ovdje, niti te to ocigledno zanima.
Temu sam posjetio da bih Bobiju odgovorio kojim su jezikom govorili Iliri i usput procitao i tvoje bisere o Alahu, masonima, izmisljenim jezicima, "pravim" autorima Tore, "izmisljenoj istoriji tzv, Grka" i sta sve ne.

Ne bih te nesuvislosti ni komentirao da nisu bile popracene bezobraznom primjedbom o nepotrebnosti "toaletskog humora", iako nije bila meni upucena.
Kad vec pises gluposti, onda ocekuj i dopusti i da ih adekvatno komentiraju.

Procitaj (par puta ako je neophodno) svoj post, pa ces mozda i sam zapaziti izlisnost tog pitanja s pogresnom inerpunkcijom (fali ti jos samo "e, da" prije usklicnika) i nepotpunim citatom.

Nisam ti rekao da nisi normalan - ustanovio sam da pises gluposti, jer upravo to radis.

I zanima me tema - ne zanimaju me ni tvoje gluposti ni tvoja navodna biografija.
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#181 Re: ILIRI

Post by swanfilter »

Nocty wrote: 18/12/2023 08:19
swanfilter wrote: 16/12/2023 23:39 Na ovoj temi se pecurke najvise konzumiraju.
ispravka
https://www.youtube.com/watch?v=ggO91e7 ... JimmyBarca
Rigoletto.Idemo..

Gluposti koje ni onaj pokojni Profa iz Srbije ne bi prebavio.

Mozda i bi
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#182 Re: ILIRI

Post by Nocty »

swanfilter wrote: 18/12/2023 17:58
Nocty wrote: 18/12/2023 08:19
swanfilter wrote: 16/12/2023 23:39 Na ovoj temi se pecurke najvise konzumiraju.
ispravka
https://www.youtube.com/watch?v=ggO91e7 ... JimmyBarca
Rigoletto.Idemo..

Gluposti koje ni onaj pokojni Profa iz Srbije ne bi prebavio.

Mozda i bi
koje?
konami666
Posts: 2516
Joined: 11/05/2015 21:57

#183 Re: ILIRI

Post by konami666 »

AncientOne wrote: 17/12/2023 15:35 Iliri veze nemaju sa Srbima jer Srbi i Srbija su masonska tvorevina 19 vijeka, kao i sve nacije.
konami666 wrote: 16/12/2023 19:25
AncientOne wrote: 16/12/2023 17:04

Opet ponavljam, nisam u tvom dvoristu, kuci.
I niko vam ne brani da pisete o Ilirima, ali je problem sto nemate nista konkretno. Osim naravno da su bili pijani, razvaljeni :lol:
Cisto sumnjam da bi neko dao takav plemenit naziv nekakvim pijanim ljudima.

Btw, ja Ilire proucavam kroz sinkretizam. A to je nesto o cemu ti pojma nemas. Evo cak sam prilozio i dokument o Ilirima.
I da znas koliko je istorija lazirana, koliko ne znas, ne bi se javio uopce!
Znam ja koliko je lažirana, ne samo katolička i hebrejska nego i islamska. Sve vjere su laž i prevara. Opijum za mase sto bi se reklo.
Vjera je proizvod pada ljudske svijesti na nizi nivo, a i ogranicenosti koju donose nasa limitirana cula. Onaj ko vjeruje, ne zna, pa zato i vjeruje.
A religija nije vjera, niti je opijum za mase. Religija je tu da te podsjeti da si dio necega puno veceg, a sto ne razumijes. A najveci razlog za to je ustvari ta culna ogranicenost.
Ljudi pogotovo danas su takodje nevjerovatno ignorantni, zaboravljaju, previse se bave trivijalnim glupostima, poslom koji ne vole, ozderavanjem, besmislenom zabavom, upijaju lazne informacije, nista ne provjeravaju, itd. Tu su i skole - centri za indoktrinaciju.
Religija je tu upravo bitna, molitve, mantre, zakoni, i sl.
Sto se tice tacnosti tih religijskih pravaca koje si naveo, tu je najvalidniji Islam. I ovo tvrdi neko ko nikad nije usao u dzamiju, ali sam istrazivao istoriju religija.
Ono sto je takodjer tacno je da su religije ovdje iskoristene za stvaranje nacija, i sukoba koji su proizvod toga.
A čime se ti baviš od 8-16 ili do kad već od ponedjeljka do petka?
AncientOne
Posts: 40
Joined: 06/10/2023 11:03

#184 Re: ILIRI

Post by AncientOne »

John Cleese wrote: 18/12/2023 17:51
AncientOne wrote: 18/12/2023 15:33
John Cleese wrote: 18/12/2023 09:38

To sto ti pises su naprosto gluposti :D

I indikativno je da si iz obimnog forumskog sadrzaja bas temu o masturbaciji izabrao da bi je izricito spomenuo, koliko je indikativno i ocito odsustvo osnova pismenosti u tim napadajima skribomanije - o objektivnoj percepciji stanja i "nivoa" svijesti ne bih cak ni u najblazoj formi, jer zaista ne zelim da te vrijedjam :D

A u slabasnoj nadi da je ipak u pitanju nekakva "provokativna" bizarna zajebancija, dodao bih da jesmo pogrijesili - tako sto smo na te stupidarije uopce obracali paznju :D

Sto se ove teme tice...
Oskudnost povijesne i ine naucne gradje nije valjan razlog za uvodjenje besmislica u diskusiju.
Ti mene ne mozes uvrijediti, niti bilo ko ovdje.
Vec 20 godina visim po forumima, vise vezano za IT oblast, i bivsi sam moderator najveceg IT foruma na prostoru bivse nam drzave. Znaci imao sam priliku upoznati razne profile ljudi.
I svaki forum ima bar par trolova, padobranaca, koji tako odjednom upadnu u temu da ti kazu kako nisi normalan. Takodje imaju potrebu identificirati se sa idejom da predstavljaju vecinu. Je li ti predstavljas nekoga ovdje kada kazes "smo"!

Ne znas o cemu pisem ovdje, niti te to ocigledno zanima.
Temu sam posjetio da bih Bobiju odgovorio kojim su jezikom govorili Iliri i usput procitao i tvoje bisere o Alahu, masonima, izmisljenim jezicima, "pravim" autorima Tore, "izmisljenoj istoriji tzv, Grka" i sta sve ne.

Ne bih te nesuvislosti ni komentirao da nisu bile popracene bezobraznom primjedbom o nepotrebnosti "toaletskog humora", iako nije bila meni upucena.
Kad vec pises gluposti, onda ocekuj i dopusti i da ih adekvatno komentiraju.

Procitaj (par puta ako je neophodno) svoj post, pa ces mozda i sam zapaziti izlisnost tog pitanja s pogresnom inerpunkcijom (fali ti jos samo "e, da" prije usklicnika) i nepotpunim citatom.

Nisam ti rekao da nisi normalan - ustanovio sam da pises gluposti, jer upravo to radis.

I zanima me tema - ne zanimaju me ni tvoje gluposti ni tvoja navodna biografija.
Pa ako te ne zanima to sto pisem, preskoci, zanemari.
Sam sebe dovodis u kontradikciju jer te ne zanima to o cemu ja pisem, a hoces da to navodno adekvatno komentarises. E tako ne moze, niti je tu bilo sta adekvatno.
Ako smatras da to sto pisem nije tacno, daj valjan kontrargument. Dokazi da pisem gluposti. Ja cu ti uzvratiti i dokazati da pojma nemas, pa ces se povuci podvijenog repa. Ne radim ovo prvi put.

Ti si tipicni skolski produkt, neko ko je 100% uvjeren da to sto su mu rekli u skoli je istina. A evo doslo je vrijeme da se neke stvari pojasne, jer prije svega informacije je danas lako dijeliti, prezentovati. Medutim tu cesto na put stane taj nizi um, Ego, koji kaze da to nije tako jer su te drugacije ucili. Nisu te ucili, programirali su te.
John Cleese
Posts: 37306
Joined: 25/05/2010 18:30

#185 Re: ILIRI

Post by John Cleese »

Beskrajne stupidarije
Show
AncientOne wrote: Pa ako te ne zanima to sto pisem, preskoci, zanemari.
Sam sebe dovodis u kontradikciju jer te ne zanima to o cemu ja pisem, a hoces da to navodno adekvatno komentarises. E tako ne moze, niti je tu bilo sta adekvatno.
Ako smatras da to sto pisem nije tacno, daj valjan kontrargument. Dokazi da pisem gluposti. Ja cu ti uzvratiti i dokazati da pojma nemas, pa ces se povuci podvijenog repa. Ne radim ovo prvi put.

Ti si tipicni skolski produkt, neko ko je 100% uvjeren da to sto su mu rekli u skoli je istina. A evo doslo je vrijeme da se neke stvari pojasne, jer prije svega informacije je danas lako dijeliti, prezentovati. Medutim tu cesto na put stane taj nizi um, Ego, koji kaze da to nije tako jer su te drugacije ucili. Nisu te ucili, programirali su te.
Adekvatno komentirati glupost bi znacilo nazvati je njenim pravim imenom.

A evo doslo je vrijeme da okoncamo ovu jalovu prepisku: ako imas sta smisleno napisati o Ilirima, rado cu procitati, a za diskusiju o stupidarijama potrazi kakvog sebi po sklonostima i "znanju" slicnog zaljubljenika u teorije zavjere ili barem simpatizera, pa se lijepo zabavite.
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#186 Re: ILIRI

Post by Nocty »

jesam ih nalozio
:evil: :lol:
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#187 Re: ILIRI

Post by Nocty »

dr_Evil wrote: 17/12/2023 10:02
Bloo wrote: 16/12/2023 22:44
John Cleese wrote: 16/12/2023 13:46

Ti jezici spadaju u istu porodicu jezika (indoevropsku) sa zajednickim korijenom.
TRebas ga dodatno zbuniti sa protoindoevropskim korijenom i Sanskritom. :D
:) daj bloo, znate oboje da nisam na to mislio, a to su basic za osnovnu skolu sta ste napisali zato nisam ni odgovarao - covjek napisao ja se slozio.

Ovo sam naveo jer su i kalendar i meridijan latinske rijeci, koje su dosle u nas jezik i prilagodile se nasem jezik. A bilo bi zanimiljivo vidjeti jel moglo biti obrnuto.
od lat. Kalendae:
meridijan izvedena je iz latinskog circulus meridianus, što znači "podnevni krug"
a sto nebi moglo bit obrnuto?
sto nebi kolodar odlutao malo i promjenio slova i naglasak?
samo to ima smisla u toj rijeci,sve drugo su kasnija dodavanja od ostalih "imigranata"
a circulus je od starogrckog (kirkos)
Kolko god latinskog bilo u nasem,tolko ima i naseg u latinskom
zbog etrushchana.Ili Rasena...
raseljeni,Rasijani...kako god hoces imas varijanti
rasadnici,prosirivaci
roamljani...
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#188 Re: ILIRI

Post by Nocty »

u Poljskoj ima neki restoran il kafic,zove se Banialuka
Pa neki s nasih prostora misle da je povezano sa Banja Lukom
Ali pazite sad,ovo nikad mislim necete pogodit(pustite onaj film iz cajnica)
To na Poljsom znaci Banalno
wow! kakav twist.
a jos ima ono luk
kao dunjaluk itd...
nisu to sve turske rijeci...mozda su donesene iz anadolije prvim zitom,i predpostavlja se da je balkan od tamo naseljen
Zbog psenice...
Al to nisu bili "turci tad"
oni su kasnije to postali jer smo ih mi nazvali tako
trgovci...
:skoljka:
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#189 Re: ILIRI

Post by dr_Evil »

Jadno je na sta je dosla ova tema, od historije nasih podrucija dosli smo do "metafizike" i linvistickih izivljavanja srbijanskih mitomana.

Ako smo htjeli da mitujemo, a ja to volim, mogli smo da pisemo o Troji u Gabeli, pa da neko kaze zasto plesemo Trojanac. Ali ovo nema smisla.
bhnapoleon1
Posts: 6502
Joined: 11/05/2014 23:47

#190 Re: ILIRI

Post by bhnapoleon1 »

Što se tiče ozbiljnih tema nedavno je u ANUBiH predstavljena knjiga profesorice Šačić o sjevernoj Bosni pod rimskim vlasti, a profesor Mesihović je ponudio čitanje najstarijeg natpisa pronađenog u Bosni i Hercegovini
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#191 Re: ILIRI

Post by dr_Evil »

Nocty wrote: 21/12/2023 05:44 u Poljskoj ima neki restoran il kafic,zove se Banialuka
Pa neki s nasih prostora misle da je povezano sa Banja Lukom
Ali pazite sad,ovo nikad mislim necete pogodit(pustite onaj film iz cajnica)
To na Poljsom znaci Banalno
wow! kakav twist.
a jos ima ono luk
kao dunjaluk itd...
nisu to sve turske rijeci...mozda su donesene iz anadolije prvim zitom,i predpostavlja se da je balkan od tamo naseljen
Zbog psenice...
Al to nisu bili "turci tad"
oni su kasnije to postali jer smo ih mi nazvali tako
trgovci...
:skoljka:
Nidje veze, ja u Poljskoj bio u Jablanici bio kafu. prosao autom kroz Podgordziu(Podgoricu), Bobrek, Brezowku, Gnojnice(selo pokraj Mostara),Lugove, Staro Miseco, itd. Bas me cudi da se toponimi jedne slavenske zemlje zovu slicno kao u nas. Pa u Pragu mi je engleski bio beskoristan, ali zato sam na nasem dobio skoro sve sta mi je trebalo, i na kraju cak pronasao restoran sta drzi Srbijanac i kuha zena iz Sarajeva, najeo se i zamalo isplakao.

Dal je moguce da se Sjever naselio sa Juga, da moguce je da su bila ta lokalna preslagivanja, ali sve je to teorija koja se svidja meni i tebi, nazalost nemamo ama bas nikakav dokaz, a jezicke vratolomije tjeraju ozbiljne ljude koji se mogu sa tim pozabaviti(ne ja i ti)

Banalno na poljskom je Balany. Ne znam kako si dosao do te vratolomije, ali jesi li pomislio da ima citav dio nekad nase Juge, danas Hrvatske koji se zove Banija? Banija Luka(ravnica)? od Banovina? Tu je nekad kazu knjige bilo more, cekalo me pa presusilo, ja mora nemam i ne znam sta da radim.. Kakav twist.

Eh sad, interesantno Banja Luku cemo pronaci i u Italiji, Bagni di Lucca :)
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#192 Re: ILIRI

Post by dr_Evil »

bhnapoleon1 wrote: 21/12/2023 08:10 Što se tiče ozbiljnih tema nedavno je u ANUBiH predstavljena knjiga profesorice Šačić o sjevernoj Bosni pod rimskim vlasti, a profesor Mesihović je ponudio čitanje najstarijeg natpisa pronađenog u Bosni i Hercegovini
Iskreno malo mi budu dosadne te knjige(a nije da ih nisam procitao par, a imam ih sigurno i viska), to je ipak mozda za ljude koji zive od toga, meni iskreno bude zanimljivo pratiti ovog istrazivaca:

http://megaliti-hercegovina.blogspot.com/

Ali ako si procitao knjigu i preporucas, onda svakako cu pokusati doci do primjera.
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#193 Re: ILIRI

Post by Nocty »

dr_Evil wrote: 21/12/2023 08:20
Nocty wrote: 21/12/2023 05:44 u Poljskoj ima neki restoran il kafic,zove se Banialuka
Pa neki s nasih prostora misle da je povezano sa Banja Lukom
Ali pazite sad,ovo nikad mislim necete pogodit(pustite onaj film iz cajnica)
To na Poljsom znaci Banalno
wow! kakav twist.
a jos ima ono luk
kao dunjaluk itd...
nisu to sve turske rijeci...mozda su donesene iz anadolije prvim zitom,i predpostavlja se da je balkan od tamo naseljen
Zbog psenice...
Al to nisu bili "turci tad"
oni su kasnije to postali jer smo ih mi nazvali tako
trgovci...
:skoljka:
Nidje veze, ja u Poljskoj bio u Jablanici bio kafu. prosao autom kroz Podgordziu(Podgoricu), Bobrek, Brezowku, Gnojnice(selo pokraj Mostara),Lugove, Staro Miseco, itd. Bas me cudi da se toponimi jedne slavenske zemlje zovu slicno kao u nas. Pa u Pragu mi je engleski bio beskoristan, ali zato sam na nasem dobio skoro sve sta mi je trebalo, i na kraju cak pronasao restoran sta drzi Srbijanac i kuha zena iz Sarajeva, najeo se i zamalo isplakao.

Dal je moguce da se Sjever naselio sa Juga, da moguce je da su bila ta lokalna preslagivanja, ali sve je to teorija koja se svidja meni i tebi, nazalost nemamo ama bas nikakav dokaz, a jezicke vratolomije tjeraju ozbiljne ljude koji se mogu sa tim pozabaviti(ne ja i ti)

Banalno na poljskom je Balany. Ne znam kako si dosao do te vratolomije, ali jesi li pomislio da ima citav dio nekad nase Juge, danas Hrvatske koji se zove Banija? Banija Luka(ravnica)? od Banovina? Tu je nekad kazu knjige bilo more, cekalo me pa presusilo, ja mora nemam i ne znam sta da radim.. Kakav twist.

Eh sad, interesantno Banja Luku cemo pronaci i u Italiji, Bagni di Lucca :)
https://www.tripadvisor.co.uk/Restauran ... oland.html


poljaci valjda znaju svoj sleng bolje od tebe i sta znaci jer sam pricao s njima o tom
sjever se naselio s juga ,tako je
jer je sjeverno od slovenije sve bio led i nije se moglo zivjeti
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#194 Re: ILIRI

Post by Nocty »

dr_Evil wrote: 21/12/2023 08:05 Jadno je na sta je dosla ova tema, od historije nasih podrucija dosli smo do "metafizike" i linvistickih izivljavanja srbijanskih mitomana.

Ako smo htjeli da mitujemo, a ja to volim, mogli smo da pisemo o Troji u Gabeli, pa da neko kaze zasto plesemo Trojanac. Ali ovo nema smisla.
jedino sto je jadno je to sto si ti pobezobrazan malo i nista nisi iznio do sad ovdje.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#195 Re: ILIRI

Post by dr_Evil »

Nocty wrote: 21/12/2023 23:04
https://www.tripadvisor.co.uk/Restauran ... oland.html


poljaci valjda znaju svoj sleng bolje od tebe i sta znaci jer sam pricao s njima o tom
sjever se naselio s juga ,tako je
jer je sjeverno od slovenije sve bio led i nije se moglo zivjeti
Cek sad je sleng nije vise poljski jezik, ono kao Dasa :)
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#196 Re: ILIRI

Post by dr_Evil »

Nocty wrote: 21/12/2023 23:05
dr_Evil wrote: 21/12/2023 08:05 Jadno je na sta je dosla ova tema, od historije nasih podrucija dosli smo do "metafizike" i linvistickih izivljavanja srbijanskih mitomana.

Ako smo htjeli da mitujemo, a ja to volim, mogli smo da pisemo o Troji u Gabeli, pa da neko kaze zasto plesemo Trojanac. Ali ovo nema smisla.
jedino sto je jadno je to sto si ti pobezobrazan malo i nista nisi iznio do sad ovdje.
Nekad je bolje sutit nego pisati nebuloze. Semir makar uzima pare na tome sta prica.
AncientOne
Posts: 40
Joined: 06/10/2023 11:03

#197 Re: ILIRI

Post by AncientOne »

Nocty wrote: 16/12/2023 21:12
AncientOne wrote: 15/12/2023 15:04 Allegro nije nista objasnio. On je pisao to sto mu je receno da pise. A kada je prestao slusati, znas sta se desilo.

Pazi, ti mozes izmisliti svoj sinkretizam, medjutim to nema veze sa ovim sto ja iznosim.
Ovo o cemu pisem je sinkretizam koji opisuje kreativne procese, a da bi to shvatio moras poznavati metafiziku.
Jos jedan dobar primjer je kreativni proces koji se zove "torziono polje" ili Thorus, Torus. Takvo polje se nalazi oko nase zemlje, oko magneta, ili recimo moze se manifestovati poput oluje, tornada i sl. U tom slucaju se tu stvara elektricni naboj i fenomen koji zovemo munjom.
E onda se neko kreativan sjetio da tom procesu da ljudske osobine i cekic koji baca munje, i tako je nastao Bog Thor.

A posto je Torus kreativni proces koji stvara formu, oblik, znaci zaokruzuje energiju, od toga su nastali razni izrazi: kreator, manipulator, spektator, rotor, stator, itd. Tako su se kreirali jezici, koristeci terminologiju kojom se opisuje kreacija i kreativni procesi.
Nekad kad su ljudi bili daleko pametniji i intuitivniji su ustvari tako i govorili. I danas je dosta toga prisutno u govoru, ali ljudi ne znaju sta to znaci. Recimo u Turskom jeziku imas pozdrav Merhaba, a sto je isto sto i Merkaba. Neko je tu samo promijenio jedno slovo i pretvorio to u nekakav pozdrav.
Ko ne zna sta je Merkaba neka gugla.

Ista stvar je i sa nazivom Ilir.
I tesko da ti meni mozes reci decko, da si u takvoj poziciji. Morao bi imati bar 70 godina da bi mi se tako mogao obracati.
A o Hebrejskom cemo u drugoj temi.
da li si upoznat sta znaci sin groma i sin pantera?
Ko je rek'o Allegru da pise i sklapa "svoju" knjigu?

Sve je to krasno i za tornada i nadolazak vjetra i solar plexusa ali necemo na drugoj temi o hebrejskom jer si ovdje spomenuo prvi
Znam sta je Merkaba I Mecjava (sto bi moja nana rekla)
Problem je kako se izaziva ta mecjava i zbog cega i ultimativno manjak hrista i zivota
Ista organizacija koja je Vuku Karadzicu naredila sta ce raditi!
Medjutim on nije imao kapacitet za to, pa je morao krasti, lagati, izmisljati. Ali je izabran jer je bio iz servilne klase, sto je kriticnoj masi u to vrijeme odgovaralo, a razlog je stvaranje nacije.
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#198 Re: ILIRI

Post by Nocty »

dr_Evil wrote: 22/12/2023 08:35
Nocty wrote: 21/12/2023 23:05
dr_Evil wrote: 21/12/2023 08:05 Jadno je na sta je dosla ova tema, od historije nasih podrucija dosli smo do "metafizike" i linvistickih izivljavanja srbijanskih mitomana.

Ako smo htjeli da mitujemo, a ja to volim, mogli smo da pisemo o Troji u Gabeli, pa da neko kaze zasto plesemo Trojanac. Ali ovo nema smisla.
jedino sto je jadno je to sto si ti pobezobrazan malo i nista nisi iznio do sad ovdje.
Nekad je bolje sutit nego pisati nebuloze. Semir makar uzima pare na tome sta prica.
uvjek se na pare vrati a?
hoces pay pal ako se osjecas da si mi duzan platit za lingivsticke casove?
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#199 Re: ILIRI

Post by Nocty »

dr_Evil wrote: 22/12/2023 08:34
Nocty wrote: 21/12/2023 23:04
https://www.tripadvisor.co.uk/Restauran ... oland.html


poljaci valjda znaju svoj sleng bolje od tebe i sta znaci jer sam pricao s njima o tom
sjever se naselio s juga ,tako je
jer je sjeverno od slovenije sve bio led i nije se moglo zivjeti
Cek sad je sleng nije vise poljski jezik, ono kao Dasa :)
pa njihov sleng kao i kod nas ,slicno je

a dasa je valjda ocigledno jer se u bosni govori izuzetnije ,odakle je i to pleme uostalom.
ja evo cvrsto mislim da je centar evropskog jezika bas iz Bosne(zivotne).Sto se tice ruskog tako se prica po selima oko Zenic i Zavidovica npr.
Arhaiski,ili kako bi mi iz gradova rekli (seljacki ili vlashki ponekad) zavisi ako si na vecoj nadmorskoj visini,i jel provodis vise vremena s ljudima ili ovcama i vunom... I sto vise se odmices od tog centra izmedju istoka i zapada to vise i jezik pocinje da razlikuje
Ali odjekuje svuda po evropskim raseljenjima.Sto su danas drzave sa svojim imenima.
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#200 Re: ILIRI

Post by Nocty »

AncientOne wrote: 22/12/2023 12:36
Nocty wrote: 16/12/2023 21:12
AncientOne wrote: 15/12/2023 15:04 Allegro nije nista objasnio. On je pisao to sto mu je receno da pise. A kada je prestao slusati, znas sta se desilo.

Pazi, ti mozes izmisliti svoj sinkretizam, medjutim to nema veze sa ovim sto ja iznosim.
Ovo o cemu pisem je sinkretizam koji opisuje kreativne procese, a da bi to shvatio moras poznavati metafiziku.
Jos jedan dobar primjer je kreativni proces koji se zove "torziono polje" ili Thorus, Torus. Takvo polje se nalazi oko nase zemlje, oko magneta, ili recimo moze se manifestovati poput oluje, tornada i sl. U tom slucaju se tu stvara elektricni naboj i fenomen koji zovemo munjom.
E onda se neko kreativan sjetio da tom procesu da ljudske osobine i cekic koji baca munje, i tako je nastao Bog Thor.

A posto je Torus kreativni proces koji stvara formu, oblik, znaci zaokruzuje energiju, od toga su nastali razni izrazi: kreator, manipulator, spektator, rotor, stator, itd. Tako su se kreirali jezici, koristeci terminologiju kojom se opisuje kreacija i kreativni procesi.
Nekad kad su ljudi bili daleko pametniji i intuitivniji su ustvari tako i govorili. I danas je dosta toga prisutno u govoru, ali ljudi ne znaju sta to znaci. Recimo u Turskom jeziku imas pozdrav Merhaba, a sto je isto sto i Merkaba. Neko je tu samo promijenio jedno slovo i pretvorio to u nekakav pozdrav.
Ko ne zna sta je Merkaba neka gugla.

Ista stvar je i sa nazivom Ilir.
I tesko da ti meni mozes reci decko, da si u takvoj poziciji. Morao bi imati bar 70 godina da bi mi se tako mogao obracati.
A o Hebrejskom cemo u drugoj temi.
da li si upoznat sta znaci sin groma i sin pantera?
Ko je rek'o Allegru da pise i sklapa "svoju" knjigu?

Sve je to krasno i za tornada i nadolazak vjetra i solar plexusa ali necemo na drugoj temi o hebrejskom jer si ovdje spomenuo prvi
Znam sta je Merkaba I Mecjava (sto bi moja nana rekla)
Problem je kako se izaziva ta mecjava i zbog cega i ultimativno manjak hrista i zivota
Ista organizacija koja je Vuku Karadzicu naredila sta ce raditi!
Medjutim on nije imao kapacitet za to, pa je morao krasti, lagati, izmisljati. Ali je izabran jer je bio iz servilne klase, sto je kriticnoj masi u to vrijeme odgovaralo, a razlog je stvaranje nacije.
nije nista slagao.Samo je zanemario ime bosanskog jezika i usvojio ga kao drzavni novo srpsko-hrvatski
To je opet manjak bosanske akadmije ili cega vec da se bori da bar jezk bude bosansko-srpsko-hrvatski
ili bosansko-hrvatski odnosno srpski
ili obrnuto ako treba(tol'ko cemo ustupit)
hrvatsk-bosnaski ili srpsko bosanski

pa sad moram slusat od kanadjana il drugih stranaca sto su ih poducili "drugovi" prijatelji dragi
kako "bosnian" ne postoji

kad sam kod prijatelja,pogledaj "origin" odakle potice rijec friend
Post Reply