Ilidža

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Nedoumica
Posts: 178
Joined: 01/08/2006 11:49

#376 Re: Ilidža

Post by Nedoumica »

megaman4 wrote:
So What! wrote::run: :run: :run:

Image
Sta reci? Koju poruku poslati? :(

Dragi Bog je digao ruke od nas sta sebi dopustamo. :roll: :sad:

Memic i slicni njemu su sahranili Ilidzu ZAUVIJEK!

Ovo je danas Arapska i Turska Ilidza koja nema veze sa Bosanskom Ilidzom.

Hej Ilidzo, hej Alejo, nekad nam je bilo lijepo. :(

Toliko.
I evo ga, svega 10ak mjeseci kasnije prva reakcija

Slijepe osobe koje budu koristile taktilnu stazu u Maloj aleji u općini Ilidža moraju biti posebno oprezne jer su na sredini staze postavljeni ljetna bašta i metalni stubići.
Problem je što su konstrukcije postavljene baš na sredini vodilice. Prema objavama iz prošle godine Općina Ilidža je radila rekonstrukciju ovog dijela kako bi se tokom ljeta mogle postavljati bašte, a planirano je izmještanje vodilice za slijepe. Međutim, to nije urađeno.

Kako nam je rekao Amir Mujezin, pripadnik populacije slijepih i slabovidnih osoba, bio je šokiran kada je primjetio šta se dogodilo.

"Na ovoj dionici slijepe osobe će se sigurno povrijediti ukoliko budu koristile taktilnu stazu. Izvođač radova je pokušao to izbjeći postavljanjem dijela ploče s krugovima koje označavaju da slijedi neka prepreka, ali ona je postavljena preblizu i slijepe osobe vrlo lako mogu povrijediti nogu ili je čak slomiti na stubiću", rekao nam je Mujezin koji je obišao lokaciju.

U Sarajevu ima vodilica na nekoliko lokacija, ali nijedna nema prepreku koja bi ugrozila slijepe i slabovidne osobe koje se svakako teško kreću kroz glavni grad BiH zbog brojnih drugih prepreka i nesavjesnih vozača koji parkiraju svoja vozila nepropisno.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/metalni ... /180412011
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#378 Re: Ilidža

Post by Truba »

a sumnjam ali eto
User avatar
Thorgerson
Posts: 8546
Joined: 15/04/2015 11:26

#379 Re: Ilidža

Post by Thorgerson »

Ovo u maloj aleji prvi put vidim i mogu samo reci - tuga.

Pa tek poplocali setaliste, sve fino uredili bili i bas sam se bio pozitivno iznenadio i onda ovo.

:(
User avatar
xoklix
Posts: 2425
Joined: 16/01/2018 16:07

#380 Re: Ilidža

Post by xoklix »

Ne dirajte mi Panna Cottu :oops: jedino normalno mjesto na Ilidzi gdje se moze kahva srknut :zjev:
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#381 Re: Ilidža

Post by Truba »

jes baš su nas navukli niskim cijenama
a sad normala
User avatar
xoklix
Posts: 2425
Joined: 16/01/2018 16:07

#382 Re: Ilidža

Post by xoklix »

Skuplje cijene=ozbiljniji gosti... Nece valjda kafu za marku prodavati , to bi bila opšta navala školaraca.
A cijene hrane uopste nisu skupe.
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#383 Re: Ilidža

Post by MOSALJOZE »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/nacelni ... /180424033
Krenuo sam u Hrasnicu bio je lijep dan

Nediiim :josipalisac:
MLA_333
Posts: 105
Joined: 07/02/2017 23:30

#384 Re: Ilidža

Post by MLA_333 »

Senaid Memic zeli Ilidzu, kao grad na Zeljeznici

https://www.youtube.com/watch?v=vDx-SA-L-gs
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#385 Re: Ilidža

Post by Fudo Bosna »

Ovaj Memic definitvno nije sav svoj. Ilidza prije rata, prije 30 godina bila Sarajevo , a sta je tek danas, ima 15-20 godina da je fizicki dio centralnog dijela grada i to kilimetrima blize centru Sarajeva, od opcine Novi Grad, grebes politicke odluke i nastojanja da Sarajevo pretvore u palanku velicine jedne Banja Luke. Tibra naselje, Heco, Stup, Stupsko Brdo valjda "nisu Sarajevo" a jeste Reljevo kilometrima i kilometrima daleko od centralnih dijelova N. Grada i Nedzarica. Opstina ciji su istocni dijelovi i po 4 km blize centru grada Sarajeva od dijelova opcine Novi Grad , koja jesta Sarajevo a Ilidza kao "nije", primjer Aerodromsko naselje i Heco Pijaca ili jos drasticnije , zadnja autobuska u Reljevu je grad , a Reno Salon i Heco kod Avaza "nisu grad" , papcima koji ne zele zivjeti u Sarajevu, nije ni mjesto u ovom gradu !
megaman4
Posts: 4947
Joined: 08/08/2011 23:59

#386 Re: Ilidža

Post by megaman4 »

Fudo Bosna wrote:Ovaj Memic definitvno nije sav svoj. Ilidza prije rata, prije 30 godina bila Sarajevo , a sta je tek danas, ima 15-20 godina da je fizicki dio centralnog dijela grada i to kilimetrima blize centru Sarajeva, od opcine Novi Grad, grebes politicke odluke i nastojanja da Sarajevo pretvore u palanku velicine jedne Banja Luke. Tibra naselje, Heco, Stup, Stupsko Brdo valjda "nisu Sarajevo" a jeste Reljevo kilometrima i kilometrima daleko od centralnih dijelova N. Grada i Nedzarica. Opstina ciji su istocni dijelovi i po 4 km blize centru grada Sarajeva od dijelova opcine Novi Grad , koja jesta Sarajevo a Ilidza kao "nije", primjer Aerodromsko naselje i Heco Pijaca ili jos drasticnije , zadnja autobuska u Reljevu je grad , a Reno Salon i Heco kod Avaza "nisu grad" , papcima koji ne zele zivjeti u Sarajevu, nije ni mjesto u ovom gradu !
Prije nekoliko godina jedan stari Sarajlija, mi je pricao da je na Dolac Malti nekad davno bila rampa za one koji bi sa Ilidze dolazili u grad, i da su morali skidati opanke a obuci cipele ako su htjeli u grad. Ne znam je li ovo bas istina?

Medjutim, sto se Memica tice, lik je izgubljen u vremenu i prostoru. Danasnja Ilidza je slika i prilika seljakljuka i papanluka koji vlada u BiH. Ne treba ici uopste dalje. Prljavstina, turbofolk, arapi, turci, kockaste glave, bespravna izgradnja, unistavanje prirode, nemar za arheoloska nalazista...e to je Ilidza ili ti Elidza.

Dosta svijeta zaobilazi Ilidzu bas zbog ovih anomalija ciji su glavni autori Memic & co.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18707
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#387 Re: Ilidža

Post by SmokingMan »

[quote="megaman4"]

Prije nekoliko godina jedan stari Sarajlija, mi je pricao da je na Dolac Malti nekad davno bila rampa za one koji bi sa Ilidze dolazili u grad, i da su morali skidati opanke a obuci cipele ako su htjeli u grad. Ne znam je li ovo bas istina?

Do mene je došla vijest da je ta rampa bila kao neka vrsta carinske zone za trgovce koji dovozili svoju robu i trgovali sa njom u Sarajevu,sada koliko u tome ima istine...
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#388 Re: Ilidža

Post by Streptokok »

Ilidza=odron x 2
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#389 Re: Ilidža

Post by bitanga_sa_otesa »

SmokingMan wrote: Do mene je došla vijest da je ta rampa bila kao neka vrsta carinske zone za trgovce koji dovozili svoju robu i trgovali sa njom u Sarajevu,sada koliko u tome ima istine...
naplacivala se maltarina
User avatar
SmokingMan
Posts: 18707
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#390 Re: Ilidža

Post by SmokingMan »

bitanga_sa_otesa wrote:
SmokingMan wrote: Do mene je došla vijest da je ta rampa bila kao neka vrsta carinske zone za trgovce koji dovozili svoju robu i trgovali sa njom u Sarajevu,sada koliko u tome ima istine...
naplacivala se maltarina
Upravo to...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24866
Joined: 08/09/2005 20:08

#391 Re: Ilidža

Post by Haris.ba »

SmokingMan wrote:Prije nekoliko godina jedan stari Sarajlija, mi je pricao da je na Dolac Malti nekad davno bila rampa za one koji bi sa Ilidze dolazili u grad, i da su morali skidati opanke a obuci cipele ako su htjeli u grad. Ne znam je li ovo bas istina?

Do mene je došla vijest da je ta rampa bila kao neka vrsta carinske zone za trgovce koji dovozili svoju robu i trgovali sa njom u Sarajevu,sada koliko u tome ima istine...
Malta je zbog prirodnih obilježja sarajevske kotline bila mjesto gdje je odlučeno da bude neka vrsta carine. Ništa čudno. I nije ta malta(rina) bila za Ilidžance samo. Bila je za sve koji su dolazili sa te strane gradu. Šta bi rekao za Dubrovnik koji je zahtjevao jedan period da nisi mogao ući ako nisi nosio kamen sa sobom? A priča o cipelama i opancima je malo izmišljanje. Pogledaj stare slike. Pune su ljudi sa opancima.
Pa je kasnije tu bila i jedan vrsta presjecanja grada kada je prošla pruga. Jer je dijagonalno išla između Švrakinog i Pofalića. Pa je to bila i neka vrsta vidljivije granice grada.

Danas je carina u Halilovićima, sutra će biti u Reljevu. Grad se širi.

A na Ilidži (barem što se smatra urbanim centralnim dijelom) nije ni bilo ništa osim banje. Ono što mi smatramo Ilidžom je počelo tek sa Austro - Ugarskom, a urbano spajanje sa Sarajeva sa Ilidžom je počelo tek 1960ih. Pa nije Alipašino polje dobilo naziv po neboderima iz turskog perioda. Već su tu bile livade.
Fudo Bosna wrote:Ovaj Memic definitvno nije sav svoj. Ilidza prije rata, prije 30 godina bila Sarajevo , a sta je tek danas, ima 15-20 godina da je fizicki dio centralnog dijela grada i to kilimetrima blize centru Sarajeva, od opcine Novi Grad, grebes politicke odluke i nastojanja da Sarajevo pretvore u palanku velicine jedne Banja Luke. Tibra naselje, Heco, Stup, Stupsko Brdo valjda "nisu Sarajevo" a jeste Reljevo kilometrima i kilometrima daleko od centralnih dijelova N. Grada i Nedzarica. Opstina ciji su istocni dijelovi i po 4 km blize centru grada Sarajeva od dijelova opcine Novi Grad , koja jesta Sarajevo a Ilidza kao "nije", primjer Aerodromsko naselje i Heco Pijaca ili jos drasticnije , zadnja autobuska u Reljevu je grad , a Reno Salon i Heco kod Avaza "nisu grad" , papcima koji ne zele zivjeti u Sarajevu, nije ni mjesto u ovom gradu !
Prije 30 godina i Pale su bile Sarajevo. Pa više nisu. Nije ni Ilidža evo ima više od 20 godina dio Sarajeva. Nije bila ni Sarajevo prije 100 godina.

A Sarajevo je palanka i sa Ilidžom i bez Ilidže.

Nije mi jasno što je toliko bitno da Ilidža bude administrativno dio grada Sarajevo. Valjda je najbitnije šta misle stanovnici Ilidže. A kad Livno i Široki Brijeg mogu biti gradovi, nema razloga da Ilidža ne dobije status grada. A i da nedobije, opet je nebitno. Bitno je samo da dobije prava koje ima svaka druga općina u BiH izuzev općina u Kantonu Sarajevo.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#392 Re: Ilidža

Post by Streptokok »

E sad mi placamo ilidzarinu. Ulaz na vrelo bosne placaju svi osim stanovnika ilidze. Jos ce nam sda mafija i vodu zavrnuti.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24866
Joined: 08/09/2005 20:08

#393 Re: Ilidža

Post by Haris.ba »

Streptokok wrote:E sad mi placamo ilidzarinu. Ulaz na vrelo bosne placaju svi osim stanovnika ilidze. Jos ce nam sda mafija i vodu zavrnuti.
Da ne bi neko pogrešno pomislio, institucija koja upravlja Vrelom Bosne je od Kantona Sarajevo. Velika aleja je od Kantona Sarajevo...
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#394 Re: Ilidža

Post by Fudo Bosna »

megaman4 wrote:
Fudo Bosna wrote:Ovaj Memic definitvno nije sav svoj. Ilidza prije rata, prije 30 godina bila Sarajevo , a sta je tek danas, ima 15-20 godina da je fizicki dio centralnog dijela grada i to kilimetrima blize centru Sarajeva, od opcine Novi Grad, grebes politicke odluke i nastojanja da Sarajevo pretvore u palanku velicine jedne Banja Luke. Tibra naselje, Heco, Stup, Stupsko Brdo valjda "nisu Sarajevo" a jeste Reljevo kilometrima i kilometrima daleko od centralnih dijelova N. Grada i Nedzarica. Opstina ciji su istocni dijelovi i po 4 km blize centru grada Sarajeva od dijelova opcine Novi Grad , koja jesta Sarajevo a Ilidza kao "nije", primjer Aerodromsko naselje i Heco Pijaca ili jos drasticnije , zadnja autobuska u Reljevu je grad , a Reno Salon i Heco kod Avaza "nisu grad" , papcima koji ne zele zivjeti u Sarajevu, nije ni mjesto u ovom gradu !
Prije nekoliko godina jedan stari Sarajlija, mi je pricao da je na Dolac Malti nekad davno bila rampa za one koji bi sa Ilidze dolazili u grad, i da su morali skidati opanke a obuci cipele ako su htjeli u grad. Ne znam je li ovo bas istina?

Medjutim, sto se Memica tice, lik je izgubljen u vremenu i prostoru. Danasnja Ilidza je slika i prilika seljakljuka i papanluka koji vlada u BiH. Ne treba ici uopste dalje. Prljavstina, turbofolk, arapi, turci, kockaste glave, bespravna izgradnja, unistavanje prirode, nemar za arheoloska nalazista...e to je Ilidza ili ti Elidza.

Dosta svijeta zaobilazi Ilidzu bas zbog ovih anomalija ciji su glavni autori Memic & co.
:thumbup:
User avatar
xoklix
Posts: 2425
Joined: 16/01/2018 16:07

#395 Re: Ilidža

Post by xoklix »

Streptokok wrote:E sad mi placamo ilidzarinu. Ulaz na vrelo bosne placaju svi osim stanovnika ilidze. Jos ce nam sda mafija i vodu zavrnuti.
Ko vas j... kad ste betonirali svaki metar u gradu :D
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#396 Re: Ilidža

Post by Streptokok »

:zoka:
xoklix wrote:
Streptokok wrote:E sad mi placamo ilidzarinu. Ulaz na vrelo bosne placaju svi osim stanovnika ilidze. Jos ce nam sda mafija i vodu zavrnuti.
Ko vas j... kad ste betonirali svaki metar u gradu :D
Pa onda da se podijelimo u sao općine, pa vi placajte prolaz do bolnice?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24866
Joined: 08/09/2005 20:08

#397 Re: Ilidža

Post by Haris.ba »

Koje bolnice? Kosevo? To je federalna bolnica. Nije gradska. Grad i nema bolnica.
A prolaz naplacivati? Eto ko ima feudalne navike.

A Vrelo Bosne nije Ilidzansko, vec kantonalno.

Rekli su mi nezvanicno da npr.na Bijambarama iz Ilijasa isto ne placaju kartu.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58757
Joined: 03/08/2010 19:04

#398 Re: Ilidža

Post by kakavdanakneiskustvu »

zbog čega se kaže na ilidži,ne u ilidži?
FreakyStyley
Posts: 5334
Joined: 25/03/2008 08:52
Location: Zenica

#399 Re: Ilidža

Post by FreakyStyley »

kakavdanakneiskustvu wrote:zbog čega se kaže na ilidži,ne u ilidži?
Naselje Ilidza. Na Dobrinji, na Grbavici, na Ciglanama, na Bistriku, na Stupu, na Ilidzi.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58757
Joined: 03/08/2010 19:04

#400 Re: Ilidža

Post by kakavdanakneiskustvu »

FreakyStyley wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:zbog čega se kaže na ilidži,ne u ilidži?
Naselje Ilidza. Na Dobrinji, na Grbavici, na Ciglanama, na Bistriku, na Stupu, na Ilidzi.
a općina ilidža?
Post Reply