IJ 513 za državni parlament Sarajevo-Goražde

Sve o općim izborima, strankama, kandidatima...
Locked

IJ 513 (Kant. Sarajevo i Kant. Goražde) za Parlament BiH glasaću za kandidata sa liste

Poll ended at 07/10/2018 12:14

SDA - 1. Denis Zvizdić, 2. Alma Čolo, ...
2
9%
SBB - 1. Ismir Jusko, 2. Adisa Omerbegović-Arapović, ...
0
No votes
DF/GS - 1. Dženan Đonlagić, 2. Vedrana Đorđević, ...
8
36%
SDP - 1. Saša Magazinović, 2. Besima Borić, ...
3
14%
NS - 1. Predrag Kojović, 2. Amra Zulfikarpašić, ...
7
32%
NiP - 1. Kemal Ademović, 2. Senada Bosno, ...
0
No votes
Neka druga lista/kandidat
2
9%
Neću glasati
0
No votes
 
Total votes: 22

kluz franjo
Posts: 6095
Joined: 26/06/2009 01:37

#1 IJ 513 za državni parlament Sarajevo-Goražde

Post by kluz franjo »

U ovoj izbornoj jedinici koja geografski predstavlja birače iz Kantona Sarajevo i Goražde (IJ 513) se direktno biraju 4 zastupnika u državni parlament.
Uvažavajući trenutnu političku scenu i činjenicu da je zakonski cenzus unutar jedne liste podignut na 20%, moja je procjena da će ove godine 4 mjesta biti podjeljena između nosioca listi 4 stranke koje osvoje najveći broj glasova (na prošlim izborima DF 2, SDA i SBB po jedno).
U slučaju da nosilac liste odbije mandat (npr. zbog ministarske pozicije), drugorangirani kandidat sa te liste dobija mandat.

Po nekim scenarijima 25 hiljada glasova bi moglo biti dovoljno za osvajanje direktnog mandata. Ipak, po mojoj procjeni mislim da će na ovim izborima biti potrebno cca. 30 hiljada glasova za sigurno osvajanje jednog od prva četiri mjesta u ovoj IJ.
Iz današnje perspektive mi se čini da jedino SDA može biti sigurna u +30 hiljada glasova.
SDA - Denis Zvizdić (Alma Čolo)

Preostala 3 direktna mandata će se po mom mišljenju rasporediti između sljedećih 5 listi (prva dva kandidata na listama):
SBB - Ismir Jusko (Adisa Omerbegović-Arapović),
DF-GS - Dženan Đonlagić (Vedrana Đorđević),
SDP - Saša Magazinović (Besima Borić)
Naša stranka - Peđa Kojović (Amra Zulfikarpašić)
NiP - Kemal Ademović (Senada Bosno)

http://www.izbori.ba/Documents/Opci_izb ... e_2018.pdf
edit: postavljena anketa
Last edited by kluz franjo on 29/08/2018 12:14, edited 1 time in total.
User avatar
Kaligrafija
Posts: 3883
Joined: 24/12/2010 11:37
Location: Lociranje u tijeku...

#2 Re: IJ 513 za državni parlament Sarajevo-Goražde

Post by Kaligrafija »

A pitanje je sta!? Ili samo monolog!?
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#3 Re: IJ 513 za državni parlament Sarajevo-Goražde

Post by putokaz1 »

Da je srećeda SDA ne dobije 2
kluz franjo
Posts: 6095
Joined: 26/06/2009 01:37

#4 Re: IJ 513 za državni parlament Sarajevo-Goražde

Post by kluz franjo »

Kaligrafija wrote:A pitanje je sta!? Ili samo monolog!?
U pravu ste kolega. Ostao sam nedorečen.
Ideja je bila da se predstave najizgledniji kandidati za direktne mandate iz gore navedene IJ i da se povede diskusija i razmjene mišljenja o istima.
Hvala na sugestiji.
kluz franjo
Posts: 6095
Joined: 26/06/2009 01:37

#5 Re: IJ 513 za državni parlament Sarajevo-Goražde

Post by kluz franjo »

putokaz1 wrote:Da je srećeda SDA ne dobije 2
Teško da će bilo koja stranka osvojiti 2 direktna mandata iz ove IJ.
Stranka ili lista sa najvećim brojem glasova bi morala osvojiti 4 puta više glasova od četvrtoplasirane.
Iz današnje perspektive mi to ne izgleda realno.
kluz franjo
Posts: 6095
Joined: 26/06/2009 01:37

#6 Re: IJ 513 za državni parlament Sarajevo-Goražde

Post by kluz franjo »

kluz franjo wrote:U ovoj izbornoj jedinici koja geografski predstavlja birače iz Kantona Sarajevo i Goražde (IJ 513) se direktno biraju 4 zastupnika u državni parlament.

Povod za ovu pdf-temu je da se predstave najizgledniji kandidati za direktne mandate iz gore navedene IJ i da se povede diskusija i razmjene mišljenja o istima.

Uvažavajući trenutnu političku scenu i činjenicu da je zakonski cenzus unutar jedne liste podignut na 20%, moja je procjena da će ove godine 4 mjesta biti podjeljena između nosioca listi 4 stranke koje osvoje najveći broj glasova (na prošlim izborima DF 2, SDA i SBB po jedno).
U slučaju da nosilac liste odbije mandat (npr. zbog ministarske pozicije), drugorangirani kandidat sa te liste dobija mandat.

Po nekim scenarijima 25 hiljada glasova bi moglo biti dovoljno za osvajanje direktnog mandata. Ipak, po mojoj procjeni mislim da će na ovim izborima biti potrebno cca. 30 hiljada glasova za sigurno osvajanje jednog od prva četiri mjesta u ovoj IJ.
Iz današnje perspektive mi se čini da jedino SDA može biti sigurna u +30 hiljada glasova.
SDA - Denis Zvizdić (Alma Čolo)

Preostala 3 direktna mandata će se po mom mišljenju rasporediti između sljedećih 5 listi (prva dva kandidata na listama):
SBB - Ismir Jusko (Adisa Omerbegović-Arapović),
DF-GS - Dženan Đonlagić (Vedrana Đorđević),
SDP - Saša Magazinović (Besima Borić)
Naša stranka - Peđa Kojović (Amra Zulfikarpašić)
NiP - Kemal Ademović (Senada Bosno)

http://www.izbori.ba/Documents/Opci_izb ... e_2018.pdf
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#7 Re: IJ 513 za državni parlament Sarajevo-Goražde

Post by putokaz1 »

Prema lokalnim iz 2016 Čini mi se da SDA dominira sa 2,DF-1 a SDP ,SBB i NS se bore za taj preostali,ili tu negdje
Međutim sada forumaši predviđaju u KS da će SDA biti prva,SDP ili NS drugi a SBB cetvrti
BPK je relativno mali ali i tu SDA je prva ako ih ne prevari NBL RAMOVIĆ
Koliko god da je SDA ''oslabila'' ona se čini najjačom u KS i BPK
Koliko god SDP bio ''loš'' najveći je protivkandidat
Naša stranka postoji samo u 3/4 općine,DF mislim samo u 1
Ako SDA dobije 58830 kao prije 4 godine to bi bilo blizu 2 mandata u zavisnosti od rezultata ostalih
Seawolf
Posts: 7732
Joined: 14/06/2012 22:59

#8 Re: IJ 513 za državni parlament Sarajevo-Goražde

Post by Seawolf »

Gdje me nađe?

Nivo vlasti za koji glasam iz izborne jedinice označene sa 513 mi je ostalo još otvoreno pitanje.

Da li, kao što ću na ostalim nivoima, glasati za neke od kandidatkinja / kandidata sa liste NS-e uz značajan rizik da propadne glas, ili ići na nešto sigurnije i glasati za kandidatkinje / kandidate sa liste SDP-e?
El_comadante
Posts: 7947
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#9 Re: IJ 513 za državni parlament Sarajevo-Goražde

Post by El_comadante »

ovde bi i NBL mogao uzeti 1 mandat jer su jaki Hadzibajric i Ramovic a pošto je jedna izborna jedinica mogli bi uletiti
kluz franjo
Posts: 6095
Joined: 26/06/2009 01:37

#10 Re: IJ 513 za državni parlament Sarajevo-Goražde

Post by kluz franjo »

Seawolf wrote:Gdje me nađe?

Nivo vlasti za koji glasam iz izborne jedinice označene sa 513 mi je ostalo još otvoreno pitanje.

Da li, kao što ću na ostalim nivoima, glasati za neke od kandidatkinja / kandidata sa liste NS-e uz značajan rizik da propadne glas, ili ići na nešto sigurnije i glasati za kandidatkinje / kandidate sa liste SDP-e?
Iako do izbora ima još dva mjeseca i puno toga se još može desiti, mislim da je rizik da glas za NS na državnom nivou "propadne" puno manji nego u dosadašnjim izbornim ciklusima.
Po mojoj procjeni, NS ima dobre šanse da osvoji ili direktan mandat (Peđa Kojović) u IJ 513, ili kroz zbirni rezultat na nivou FBiH (30-35 hiljada glasova) preko kompenzacijske liste. A bilo bi iznenađenje kada Kojović na kompenzacijskoj listi NS (nisu još objavljene) ne bi bio prvorangirani.
kluz franjo
Posts: 6095
Joined: 26/06/2009 01:37

#11 Re: IJ 513 za državni parlament Sarajevo-Goražde

Post by kluz franjo »

El_comadante wrote:ovde bi i NBL mogao uzeti 1 mandat jer su jaki Hadzibajric i Ramovic a pošto je jedna izborna jedinica mogli bi uletiti
Nosilac liste Nez. BH liste je Domin Malbašić - kandidat sa solidnom biografijom. Druga na listi je Lejla Begović.
Slažem se da i Hadžibajrić i Ramović imaju relevantan politički kapital, ali isto tako mislim da je konkurencija žestoka, a da su drugi kandidati iz ove IJ prepoznatljiviji.
Ja u ovom trenutku Malbašića ne vidim u prvom krugu favorita za jedan od četiri direktna mandata. Ali kao što rekoh, izbori su za 2 mjeseca...
El_comadante
Posts: 7947
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#12 Re: IJ 513 za državni parlament Sarajevo-Goražde

Post by El_comadante »

kluz franjo wrote:
El_comadante wrote:ovde bi i NBL mogao uzeti 1 mandat jer su jaki Hadzibajric i Ramovic a pošto je jedna izborna jedinica mogli bi uletiti
Nosilac liste Nez. BH liste je Domin Malbašić - kandidat sa solidnom biografijom. Druga na listi je Lejla Begović.
Slažem se da i Hadžibajrić i Ramović imaju relevantan politički kapital, ali isto tako mislim da je konkurencija žestoka, a da su drugi kandidati iz ove IJ prepoznatljiviji.
Ja u ovom trenutku Malbašića ne vidim u prvom krugu favorita za jedan od četiri direktna mandata. Ali kao što rekoh, izbori su za 2 mjeseca...
svaka čast dobra analiza, vidjet čemo koliko si upravu. ali slažem se da če teško ući gore ali eto imaju šanse
kluz franjo
Posts: 6095
Joined: 26/06/2009 01:37

#13 Re: IJ 513 za državni parlament Sarajevo-Goražde

Post by kluz franjo »

CIK je objavio ovjerene liste kandidata po izbornim jedinicama u redoslijedu kako će se nalaziti na glasačkom listiću.
U IJ 513 za državni parlament se nalaze 18 kandidatskih listi sa ukupno 101 kandidatom/kandidatkinjom.
Kompletna lista za IJ 513 na str. 135.
http://www.izbori.ba/Documents/Opci_izb ... u_2018.pdf
kluz franjo
Posts: 6095
Joined: 26/06/2009 01:37

#14 Re: IJ 513 za državni parlament Sarajevo-Goražde

Post by kluz franjo »

Objavljene su i kandidatske liste za kompenzacijske mandate. http://www.izbori.ba/Documents/Opci_izb ... andata.PDF
Vrlo su interesantne i poučne.
Što se tiče najizglednijih kandidata za državni parlament iz ove IJ, Peđa Kojović je (očekivano) prvi i na kompenzacijskoj listi Naše stranke.
NiP je dvostruko podebljao pa se pored Kemala Ademovića koji predvodi i kompenzacijsku listu, na broju dva opet nalazi Senada Bosno.
Zvizdića (SDA), Magazinovića (SDP), Đonlagića (DF/GS) i Juske (SBB) nema na kompenzacijskim listama (ili barem ne visoko pozicionirano). Čini se da njihove stranke ili računaju na njihovo sigurno osvajanje direktnog mandata ili ih već vide u nekom ministarstvu.
Alma Čolo je i na kompenzacijskoj listi SDA drugorangirana.
Ako znamo da je u zadnja dva izborna ciklusa u državni parlament išlo maksimalno dvoje sa stranačke kompenzacijske liste, malo me iznenađuje pozicioniranje potpredsjednice SBB-a, Adise Omerbegović-Arapović, na tek 3. mjesto za eventualni kompenzacijski mandat.
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#15 Re: IJ 513 za državni parlament Sarajevo-Goražde

Post by putokaz1 »

kluz franjo wrote:Objavljene su i kandidatske liste za kompenzacijske mandate. http://www.izbori.ba/Documents/Opci_izb ... andata.PDF
Vrlo su interesantne i poučne.
Što se tiče najizglednijih kandidata za državni parlament iz ove IJ, Peđa Kojović je (očekivano) prvi i na kompenzacijskoj listi Naše stranke.
NiP je dvostruko podebljao pa se pored Kemala Ademovića koji predvodi i kompenzacijsku listu, na broju dva opet nalazi Senada Bosno.
Zvizdića (SDA), Magazinovića (SDP), Đonlagića (DF/GS) i Juske (SBB) nema na kompenzacijskim listama (ili barem ne visoko pozicionirano). Čini se da njihove stranke ili računaju na njihovo sigurno osvajanje direktnog mandata ili ih već vide u nekom ministarstvu.
Alma Čolo je i na kompenzacijskoj listi SDA drugorangirana.
Ako znamo da je u zadnja dva izborna ciklusa u državni parlament išlo maksimalno dvoje sa stranačke kompenzacijske liste, malo me iznenađuje pozicioniranje potpredsjednice SBB-a, Adise Omerbegović-Arapović, na tek 3. mjesto za eventualni kompenzacijski mandat.
-Najbolji primjer kompezacijske liste je NEPROLAZ Zlatka Lagumdžike u BH parlament 2014
Koliko god da je Gospodin kojović broj 1 nisam siguran da će NS dobiti taj mandat
Ako se očekuje da će SDA izdominirati njihov jedan mandat je SIGURICA a i drugi blizu,poput DF iz 2014
kluz franjo
Posts: 6095
Joined: 26/06/2009 01:37

#16 Re: IJ 513 za državni parlament Sarajevo-Goražde

Post by kluz franjo »

Ne kontam baš najbolje kakvu poveznicu ima Lagumdžija 2014. i kompenzacijska lista Naše stranke za 2018.
Ili hoćete reći da ako neka stranka pređe cenzus, a ne osvoji direktni mandat, ne dobija mandat sa kompenzacijske liste?
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#17 Re: IJ 513 za državni parlament Sarajevo-Goražde

Post by putokaz1 »

kluz franjo wrote:Ne kontam baš najbolje kakvu poveznicu ima Lagumdžija 2014. i kompenzacijska lista Naše stranke za 2018.
Ili hoćete reći da ako neka stranka pređe cenzus, a ne osvoji direktni mandat, ne dobija mandat sa kompenzacijske liste?
Ne to...
Zlatko je vjerovatno bio samouvjeren daće direktno proć pa se stavio na br 3
Koliko će dobar rezultat NS u 5 urbanih općina biti dovoljan za direktni ili kompezacioni mandat
NS naselima neće popravit rezultat,tako da Gradski glasovi se moraju uduplati
kluz franjo
Posts: 6095
Joined: 26/06/2009 01:37

#18 Re: IJ 513 za državni parlament Sarajevo-Goražde

Post by kluz franjo »

putokaz1 wrote:
kluz franjo wrote:Ne kontam baš najbolje kakvu poveznicu ima Lagumdžija 2014. i kompenzacijska lista Naše stranke za 2018.
Ili hoćete reći da ako neka stranka pređe cenzus, a ne osvoji direktni mandat, ne dobija mandat sa kompenzacijske liste?
Ne to...
Zlatko je vjerovatno bio samouvjeren daće direktno proć pa se stavio na br 3
Koliko će dobar rezultat NS u 5 urbanih općina biti dovoljan za direktni ili kompezacioni mandat
NS naselima neće popravit rezultat,tako da Gradski glasovi se moraju uduplati
Kao što sam u uvodu i napisao, za direktni mandat se broje glasovi samo iz izborne jedinice - u ovom slučaju sa biračkih mjesta u Kantonu Sarajevo i Goražde.
Ja ne vjerujem da će najjača lista o ovoj IJ osvojiti više od 50.000 glasova, a što bi opet značilo da bi četvrtoplasiranoj listi bilo dovoljno i 17.000 glasova za osvajanje jednog direktnog mandata.
U raspodjelu kompenzacijskih mandata ulaze sve liste koje na nivou entiteta pređu cenzus od 3% ili 30 - 35.000 glasova zbirno sa svih biračkih mjesta u FBiH.
I u jednoj i u drugoj varijanti mislim da Naša stranka ima solidne šanse da bude zastupljena u državnom parlamentu.
Ali do izbora je još 50 dana, tako da...
kluz franjo
Posts: 6095
Joined: 26/06/2009 01:37

#19 Re: IJ 513 za državni parlament Sarajevo-Goražde

Post by kluz franjo »

Black swan wrote:čepala ubacili zbog tih prefercijalnih glasova :D
zna to i i dalje pristaje da bude nečiji kurton

valjda nada posljednja umire
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#20 Re: IJ 513 za državni parlament Sarajevo-Goražde

Post by putokaz1 »

Sverazumijem
Ako SDA ponovi 2016,odnijet će ubjedljivo pobjedu u ovoj IJ
Koliko jeSDA izgubila nastankom NB,NBL,NIP....
El_comadante
Posts: 7947
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#21 Re: IJ 513 za državni parlament Sarajevo-Goražde

Post by El_comadante »

putokaz1 wrote:Sverazumijem
Ako SDA ponovi 2016,odnijet će ubjedljivo pobjedu u ovoj IJ
Koliko jeSDA izgubila nastankom NB,NBL,NIP....
e ovdje će biti najbolji primjer koliko je izgubila SDA od pomenutih stranaka
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#22 Re: IJ 513 za državni parlament Sarajevo-Goražde

Post by putokaz1 »

El_comadante wrote:
putokaz1 wrote:Sverazumijem
Ako SDA ponovi 2016,odnijet će ubjedljivo pobjedu u ovoj IJ
Koliko jeSDA izgubila nastankom NB,NBL,NIP....
e ovdje će biti najbolji primjer koliko je izgubila SDA od pomenutih stranaka
A nije mnogp SDA izgubila nastankom novih stranaka,možda je SDP više izgubio....Ko zna....
kluz franjo
Posts: 6095
Joined: 26/06/2009 01:37

#23 Re: IJ 513 za državni parlament Sarajevo-Goražde

Post by kluz franjo »

I na ovoj temi sam postavio anketu.
Najviše iz razloga preglednosti najizglednijih kandidata za osvajanje direktnog mandata u državnom parlamentu iz ove izborne jedinice.
Seawolf
Posts: 7732
Joined: 14/06/2012 22:59

#24 Re: IJ 513 za državni parlament Sarajevo-Goražde

Post by Seawolf »

07. oktobra 2018-e, Seawolf će glasati ovako:

Član Predsjedništva BiH: Boriša FALATAR (NS)

Predstavnički dom Parlamentarne Skupštine BiH (izborna jedinica 513): Amra ZULFIKARPAŠIĆ i Elvedina OMERHODŽIĆ (NS)

Predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH (izborna jedinica 411): Sabina ĆUDIĆ, Želimir BUKARIĆ, Senita IMAMOVIĆ i Vesna HADŽIOSMANOVIĆ (NS)

Skupština Kantona Sarajevo: Vildana BEŠLIJA, Edin FORTO, Elvis VRETO, Sandra ZAIMOVIĆ, Faris ŠEHOVIĆ, Jasmina MRŠO, Nejla JAHIĆ i Alen GIRT (NS)
User avatar
cadburry
Posts: 1291
Joined: 27/04/2013 13:40
Location: Šeher

#25 Re: IJ 513 za državni parlament Sarajevo-Goražde

Post by cadburry »

Ja mislim da Zvizdić (SDA), Kojović (NS) i Magazinović (SDP) imaju siguran mandat, i to u ovom redoslijedu. Za 4. mandat će se boriti Jusko i Đonlagić. Ademović je autsajder u ovoj bitci.
Locked