II svjetski rat

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Rolf Steiner
Posts: 16
Joined: 27/03/2008 14:32

#26 Re: II svjetski rat

Post by Rolf Steiner »

Kjajević Majko wrote:
IZVANZEMALJAC wrote:Naj bolji tenk je bio sovjetske proizvodnje zbog kvalitete i kvantitete(T-34).imao je široke gusjenice da ne tone bolji top od večine ostalih tenkova na početku rata i inovativni oklop koji je bio nagnut i sa tim je pružao bolju zaštitu. njemci su imali previše različitih modela koji su bili previše komplicirani sa tim su gubili vrjeme na popravku tako da jih je na frontu bilo malo.ostali tenkovi nisu bili ni blizu.toliko o tenkovima kasnije drugo.
Prvi sa kosim oklopom, ali definitivno nije najbolji tenk rata. Prilično glupa izjava.

Njemački problem je bio u nedostatku sirovina, filozofiji izrade (prekomplicirano za održavanje), nedovoljno vremena za testiranje. Panther, tehnološki možda najbliži današnjim tenkovima, je direktno iz fabrika slan na bojišta i naravno motori su mu otkazivali nakon par km.

O topu T-34 (F-34) govori dovoljno podatak da nije mogao probiti frontalni oklop Panzera IV, ali kao što su nijemci govorili, jedan naš tenk vrijedi kao njihovih 5, ali oni uvijek nađu i onaj šesti. :D
Ne bih se slozio sa tobom. Ovde je panzer na 6. mjestu a tiger na 3. Naravno T-34 je na 1. (http://military.discovery.com/convergen ... eshow.html)
User avatar
MoHiKaNaC
Posts: 615
Joined: 17/04/2002 00:00
Location: tu i tamo...

#27 Re: II svjetski rat

Post by MoHiKaNaC »

Meni su najfascinantnije bitke u II Svjetskom ratu one u kojima je ucestvovao Bata Zivojinovic...
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#28 Re: II svjetski rat

Post by chuchumbamayumbe »

karabaja-x wrote:predlazem jednu od mnogih graficki odlicno uradjenih poucno korisnih kompjuterskih igrica s ovom tematikom
Tipa Sudden Strike-a, aaa? :)
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#29 Re: II svjetski rat

Post by dr.gog »

topcam wrote:
Hauptgefrajter-u Ba wrote:zdravo topcam,

upravu si sa 0815 teorijom.
Nije da sam zaboravijo jezik nego nisam ga nikad strucno ni naucijo (skolski).
Ja doso s roditeljima u njemacku 88-e godine, tada sam imao 2 godine, od malena sam naucijo njemacki govoriti i jedno vrijeme su mi branili roditelji, da pricam bosanski ( jugoslovenski).
Tako da sam sve sto znam morao sam nauciti, i naucijo sam ovo sto znam kad sam bijo 6 mjeseca u sarajevu sa njemackom vojskom.
Ma da sam zaboravijo se izviniti na kraju komentara, iskorist cu ovu priliku - da se izvinem na gramatickim greskama u gore navedenom tekstu.
Vama hvala na ispravkama i na interesu, drago mi je da ste procitali.
Vic je dobar :D bas si me nasmijo.
I ja takodje imam jedan:

Zasto se je hitler ubijo ?
" Doso mu je racun za plin, pa ga nije mogo platiti ! hehe

Nemojte sta zamjerit.
Hvala i puno pozdrava svima :bih:
Haha, nece ti niko normalan zamjeriti, grijesis manje nego pojedini koji nikad nisu napustili bosnu :)
I moji su od 60-tih u njemackoj, a ja od 76´ili rodenja ..poceti ce post liciti na biografiju.. da ne skrecem sa teme.

Znaci bio si, predpostavljam u Rajlo. Gebäude ?

Pozdrav..
:D osobito me veseli otvaranje ove teme,i naravno da pozdravim Hauptgefreitera Ba :dance: ,vrlu momčinu koji je za 6 mjeseci uspio da ponovo koliko toliko ponovo nauči maternji jezik,uz sve tegobe obaveza i rada od 6 do 18 h.Gramatika i ostalo... :D na ovom podforumu raja konta odlično sve to pa ne brini neg piši kad stigneš...I nije bio u Rajlo već na drugom mjestu,zvanom Daska :) ,nejse,back to tema....
Hauptgefrajter-u Ba
Posts: 256
Joined: 05/04/2008 14:36
Location: odakle je i valter - njemacka

#30 Re: II svjetski rat

Post by Hauptgefrajter-u Ba »

Zdravo svima,

Prvo vezano za tenkove, svak ima svoje misljenje i ja mislim da je Njemacka sto se tice tenkova i dan danas broj jedan na svijetu. Zasto ? Prvo sto su u Drugom svetskom ratu bile prva i s time najbliza (ili jedna od najblizih) zemalja prema Istocnom bloku.

Zato je Hitler naredio da se naprave sto vise tenkova, i da su naravno sto bolje. Dobar primjer ti je "Tiger" (tigar tenk) i Königs-tiger (kraljni tigar).

I sve danasnje tenkove, naprimjer americkih Abrams, su proizvodjeni na osnovu Leopard-a i Leopard je medju vojnim ekspertima (strucnim clanovima) - i po njihovom misljenje - najbolji tenk danasnjeg vremena!

Amerikanci su odkupili plan konstrukcije Leoparda kad je bijo relativno nov.

Ali kazem, pirjateljski diskutujemo, posteno, svako ima svoje misljenje i ja to postujem.

Samo me cudi, kakvi su to tenkovi od francuza bili - bas me zanima - jer su francuzi tako brzo izgubili mjesto po mjesto. Ili im je nestalo GORIVO, ili je mozda stvarno tako ,da ih nisu adekvatno izkoristili. ..

Ja se mogu samo izvinjavati na gramatickim greskama u pisanju - nadam se da ne zamjerite. Jest da mi je neprijatno malo posto se ipak primjeti - i komentarise.

Samo nezaboravite da je forum o drugom svjetskom ratu a ne O GRAMATIKI (za one koje stalno o tome pisu)

To za pusku si vjerovatno u pravu - pogresno sam se izrazijo - i tu se izvinjavam - moj narode.


ZA TOPCAM:

Zdravo i hvala za moralnu podrsku - trudim se da sto manje grijesim sto se tice gramatike i jezika - kako si valjda primjetio moram svaku recenicu komentarisat ili pravdat, ali sta ces ? Neko uvjek nesto nadje :D -neka - zanimljivo a ja smijem se sam sebi zbog ovih recenice, hehe dok se ne pretjera sve je okej !

MOj jarane topcam ja sam ti bio u BUTMIRU . P.S: ja nisam vise VOJNIK nego sam Policajac odnosno u obuci za policajca.

Kako izgleda i ti si u vojsci ili makar znas njemacki?'

Mogu li pitati odakle si ?

Puno pozdrava i jos jednom hvala za podrsku.

Prijatno. :bih:
Hauptgefrajter-u Ba
Posts: 256
Joined: 05/04/2008 14:36
Location: odakle je i valter - njemacka

#31 Re: II svjetski rat

Post by Hauptgefrajter-u Ba »

BRAVO MAJSTORE DR. GOG JE PRAVI !

NASMIJO SI ME ZBOG" DASKE "I HVALA TI NAJLEPSA - JEL TO SAD GRAMATICKI KOREKTNO KAKO SAM NAVEO OVE CINJENICE ?



NARODE NEMOJTE TE SE MEDJUSOBNO RARAT KAKO SE U NOVOM TRAVNIKU KAZE.


MI SMO MI, I AKO NEMA NAS, STA CE DRZAVA I ZEMLJA BEZ NARODA I NJEGOVE DUSE - JER NAROD JE DUSA DRZAVE - JEDNO BEZ DRUGOG NEMOZE.

POZ SVIMA - KO MI PRASTA - HVALA ZIV BIJO - ONAJ KO ZAMJERI - STA CU VAM JA , "HA JA". JEL TAKO ? ;) ;) POZZZZZZ
Kjajević Majko
Posts: 1113
Joined: 26/02/2008 11:30
Location: bespuća forumske besmislenosti

#32 Re: II svjetski rat

Post by Kjajević Majko »

madner wrote:Šta je prekomplikovano za održavanje i zašto?

Sa koje udaljenosti je Pz-IV i koji frontalno bio neprobojiv?

To je bila prva verzija Panthera, kojeg su njemci htjeli upotrijebiti u ofenzivi na Kursk te su odložili napad kako bi ma mogli uvest. Te bolesti su jako brzo uklonjene i Panther je do kraja rata bio pojam tenka. :D
Evo za primjer Tigar 1, 57T teško vozilo sa motorom od 690KS, rotacija kupole od preko 10T je trajala preko minutu, za promijeniti unutrašnje točkove trebalo je skinuti i prednje, a bilo ih je toliko zbog ogromne težine tenka...da ne nabrajam dalje ako ne treba. Motori, prekomplicirani za održavanje na terenu... :D

Samo kažem da top T-34 nije bolji od onog u Pz-IV. Udaljenosti variraju ali za siguran pogodak se moralo priči na ispod 1000m.
U biti sve se svodilo na ljude koji upravljaju, a Rusi na početku nisu imali radio vezu u tenkovima, dok su je Nijemci imali od samog početka. :thumbup:
Kjajević Majko
Posts: 1113
Joined: 26/02/2008 11:30
Location: bespuća forumske besmislenosti

#33 Re: II svjetski rat

Post by Kjajević Majko »

Rolf Steiner wrote:Ne bih se slozio sa tobom. Ovde je panzer na 6. mjestu a tiger na 3. Naravno T-34 je na 1. (http://military.discovery.com/convergen ... eshow.html)
:lol: :lol:

:thumbup:
User avatar
alen_zenica
Posts: 428
Joined: 23/01/2008 17:33
Location: zenica
Contact:

#34 Re: II svjetski rat

Post by alen_zenica »

http://www.svetskirat.net/

eto ova je na nasem
Hauptgefrajter-u Ba
Posts: 256
Joined: 05/04/2008 14:36
Location: odakle je i valter - njemacka

#35 Re: II svjetski rat

Post by Hauptgefrajter-u Ba »

KVAJEVIC MAJKO, DOBAR DAN - I

MA DOBRO TE JE.

KAZEM SVAK IMA SVOJE MISLJENJE ZA RUSA JE T34 NAJBOLJI - ZA NJEMCA / TIGER ili TIGAR KAKO VEC HOCES.

A ZA BOSANCA ? BOLE GA DUPE ZA TENKOVE




:D

:bih:
Last edited by Hauptgefrajter-u Ba on 11/04/2008 20:53, edited 1 time in total.
Hauptgefrajter-u Ba
Posts: 256
Joined: 05/04/2008 14:36
Location: odakle je i valter - njemacka

#36 Re: II svjetski rat

Post by Hauptgefrajter-u Ba »

ZA LADY MIDNIGHT:

ZDRAVO,

SLAZEM SE STOBOM.

I JA MISLIM DA NEMA PUNO NJEM. VOJNIKA KOJI MOGU NAPISATI KOMENTAR NA TAKAV NACIN.


POZZZZZZZ
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#37 Re: II svjetski rat

Post by sulesavic »

alen_zenica wrote:http://www.svetskirat.net/

eto ova je na nasem
Гаранд је званично повучен из Армије 1957. године када га је у Вијетнаму заменила пуша М14.
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#38 Re: II svjetski rat

Post by pape »

@Hauptgefrajter-u Ba, .... molim te da ugasis Caps, ... :-)
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#39 Re: II svjetski rat

Post by pitt »

jok ba....stavi huge :D
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#40 Re: II svjetski rat

Post by topcam »

dr.gog wrote:
topcam wrote:
Haha, nece ti niko normalan zamjeriti, grijesis manje nego pojedini koji nikad nisu napustili bosnu :)
I moji su od 60-tih u njemackoj, a ja od 76´ili rodenja ..poceti ce post liciti na biografiju.. da ne skrecem sa teme.

Znaci bio si, predpostavljam u Rajlo. Gebäude ?

Pozdrav..
:D osobito me veseli otvaranje ove teme,i naravno da pozdravim Hauptgefreitera Ba :dance: ,vrlu momčinu koji je za 6 mjeseci uspio da ponovo koliko toliko ponovo nauči maternji jezik,uz sve tegobe obaveza i rada od 6 do 18 h.Gramatika i ostalo... :D na ovom podforumu raja konta odlično sve to pa ne brini neg piši kad stigneš...I nije bio u Rajlo već na drugom mjestu,zvanom Daska :) ,nejse,back to tema....
Misilim da je njegovo radno vrijeme bilo 24 h dnevno, doduse teoretski
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#41 Re: II svjetski rat

Post by topcam »

Hauptgefrajter-u Ba wrote:Zdravo svima,
Prvo vezano za tenkove, svak ima svoje misljenje i ja mislim da je Njemacka sto se tice tenkova i dan danas broj jedan na svijetu. Zasto ? Prvo sto su u Drugom svetskom ratu bile prva i s time najbliza (ili jedna od najblizih) zemalja prema Istocnom bloku.
Zato je Hitler naredio da se naprave sto vise tenkova, i da su naravno sto bolje. Dobar primjer ti je "Tiger" (tigar tenk) i Königs-tiger (kraljni tigar).
I sve danasnje tenkove, naprimjer americkih Abrams, su proizvodjeni na osnovu Leopard-a i Leopard je medju vojnim ekspertima (strucnim clanovima) - i po njihovom misljenje - najbolji tenk danasnjeg vremena!
Amerikanci su odkupili plan konstrukcije Leoparda kad je bijo relativno nov.
Ali kazem, pirjateljski diskutujemo, posteno, svako ima svoje misljenje i ja to postujem.
Samo me cudi, kakvi su to tenkovi od francuza bili - bas me zanima - jer su francuzi tako brzo izgubili mjesto po mjesto. Ili im je nestalo GORIVO, ili je mozda stvarno tako ,da ih nisu adekvatno izkoristili. ..
Ja se mogu samo izvinjavati na gramatickim greskama u pisanju - nadam se da ne zamjerite. Jest da mi je neprijatno malo posto se ipak primjeti - i komentarise.
Samo nezaboravite da je forum o drugom svjetskom ratu a ne O GRAMATIKI (za one koje stalno o tome pisu)
To za pusku si vjerovatno u pravu - pogresno sam se izrazijo - i tu se izvinjavam - moj narode.
ZA TOPCAM:
Zdravo i hvala za moralnu podrsku - trudim se da sto manje grijesim sto se tice gramatike i jezika - kako si valjda primjetio moram svaku recenicu komentarisat ili pravdat, ali sta ces ? Neko uvjek nesto nadje :D -neka - zanimljivo a ja smijem se sam sebi zbog ovih recenice, hehe dok se ne pretjera sve je okej !
MOj jarane topcam ja sam ti bio u BUTMIRU . P.S: ja nisam vise VOJNIK nego sam Policajac odnosno u obuci za policajca.
Kako izgleda i ti si u vojsci ili makar znas njemacki?'
Mogu li pitati odakle si ?
Puno pozdrava i jos jednom hvala za podrsku.

Prijatno. :bih:
Na ja, ich kann mich verständigen.. (mogu se sporazumiti)
Butmir.. :D Burger King, cak i Hamburger s ukusom cevapa :lol: :lol: :lol:

ja sam iz HH
User avatar
One_one
Posts: 26
Joined: 23/11/2007 12:31

#42 Re: II svjetski rat

Post by One_one »

Hauptgefrajter-u Ba wrote: Samo me cudi, kakvi su to tenkovi od francuza bili - bas me zanima - jer su francuzi tako brzo izgubili mjesto po mjesto. Ili im je nestalo GORIVO, ili je mozda stvarno tako ,da ih nisu adekvatno izkoristili. ..
Francuzi su na početku rata imali vjerovatno najbolje tenkove. Sjetite se da pričamo uglavnom o 1940. Char B1 Bis je ima o izuzetan oklop i Nijemcima je bilo vrlo teško probiti ga. Takođe se trebamo sjetiti da je u to vrijeme Njemačka imala uglavnom tenkove tipa IIC i da se njemačka tenkovska doktrina zasnivala na tome da su tenkovi podrška pješadiji. Pored takvih protu-pješadijskih tenkova su imali i tenkolovce poput Stug IIIB i kasnije IIIG.

Također, Britanci su u to doba imali Matildu koja je po oklopu bilo slična B1 Bis-u.

Prototip Tigra se pojavio tek u novembru 1942, ako se ne varam, i tek od tada možemo pričati o kvalitativnoj nadmoći njemačkih tenkovskih snaga.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#43 Re: II svjetski rat

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Ovdje imate dosta i detaljno o tenkovima IIWW.

http://www.achtungpanzer.com/panzer.htm

Na ovoj stranici imate i izvjestaje sa ratista pojedinih posada tenkova tako da je zanimljivo procitati kroz sta su ti ljudi i masine prolazili. Recimo jedan izvjestaj govori o 10. i 11. februaru 1943. godine, polozaji oko sela Sserernikowo, Kampfgruppe Sander (borbena grupa Sander), i ostecenom Tigar (Tiger VI) tenku sa kompletnom posadom koji je odoljevao preko 6 sati kanonadi razlicitih protutenkovskih projektila. Nakon sto su njemacke snage ponovo zauzele taj polozaj sagledana su ostecenja na tom tenku. Tenk je pretprio ravno 227 direktnih pogodataka, 14 kalibra 5,7 cm i 4,5 cm, 11 pogodaka 7,62 cm kao i masu pogodaka manjeg kalibra. Tenk je bio tesko ostecen ali posada je ostala ziva zahvaljujuci oklopu tenka koji nije bio probijen.

TIgar su inace na zapadnom frontu zvali "crna udovica". Saveznici su u pocetku imali problem sa demoralisanim posadama saveznickih tenkova jer su posade govorile da se njihove granate jednostavno kao kamenje odbijaju od Tigrove. 88 mm top (88 mm KwK 36 L/56) na Tigru omogucavao je probijanje oklopa sa udaljenosti preko 2000 m po svim uglovima.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#44 Re: II svjetski rat

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

One_one wrote:
Hauptgefrajter-u Ba wrote: Samo me cudi, kakvi su to tenkovi od francuza bili - bas me zanima - jer su francuzi tako brzo izgubili mjesto po mjesto. Ili im je nestalo GORIVO, ili je mozda stvarno tako ,da ih nisu adekvatno izkoristili. ..
Francuzi su na početku rata imali vjerovatno najbolje tenkove. Sjetite se da pričamo uglavnom o 1940. Char B1 Bis je ima o izuzetan oklop i Nijemcima je bilo vrlo teško probiti ga. Takođe se trebamo sjetiti da je u to vrijeme Njemačka imala uglavnom tenkove tipa IIC i da se njemačka tenkovska doktrina zasnivala na tome da su tenkovi podrška pješadiji. Pored takvih protu-pješadijskih tenkova su imali i tenkolovce poput Stug IIIB i kasnije IIIG.

Također, Britanci su u to doba imali Matildu koja je po oklopu bilo slična B1 Bis-u.

Prototip Tigra se pojavio tek u novembru 1942, ako se ne varam, i tek od tada možemo pričati o kvalitativnoj nadmoći njemačkih tenkovskih snaga.
Panzer III i IV su u raznim varijantama i podvarijantama bili prisutni jos od 1936. godine tako da se ne bih slozio sa 1942. godinom. Mislim da je tenk IV najzastupljeniji njemacki tenk u II WW a bio je vrlo, vrlo solidan pogotovo Panzer IV od verzije F2. Char B1 u svoje vrijeme (do 1940) je imao vrlo dobar oklop ali Francuzi za 10 godina proizvodnje koliko se proizvodio taj tenk nisu napravili vise od 400 komada jer se svaki primjerak radio rucno.
Last edited by Drvosjeca iz Dejcica on 11/04/2008 23:59, edited 1 time in total.
Hauptgefrajter-u Ba
Posts: 256
Joined: 05/04/2008 14:36
Location: odakle je i valter - njemacka

#45 Re: II svjetski rat

Post by Hauptgefrajter-u Ba »

HVALA TOPCAM - TEORETSKI I PRAKTICNI JE BILO 24 h

MENI SU REKLI PRIJE NEGO STO SAM STIGAO - DA CE MIT BITI KAO PLACEN ODMOR.

JA KONTO VIDJET CU KAKO CE BITI - A ISTINA JE BILA DA SAM MORAO BITI SPREMAN 24 h

STO SE TICE RADNOG VREMENA - TO JE SE MJENJALO SKORO SVAKA 2 h , TAKO DA SE NEMOZE RECI

DA JE TO BILO MOJE "FIKSNO" RADNO VREME - PO TIM PODATCIMA SMO SE SAMO ORIENTISALI.

IZGLEDA DA SI I TI VOJNIK BIJO / JOS UVJEK VOJNIK ?

PUNO POZDRAVA IZ HESEN-A (KASSEL)

P.S: TI ME NAUCIS GRAMATIKU I JA TE NAUCIM NJEMACKI hehe VAZI LI ?

POZZZZZ ZA TOPCAM U HH :bih:
Hauptgefrajter-u Ba
Posts: 256
Joined: 05/04/2008 14:36
Location: odakle je i valter - njemacka

#46 Re: II svjetski rat

Post by Hauptgefrajter-u Ba »

ZDRAVO PAPE,

RECI MI ZASTO DA GASIM ?

POZ
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#47 Re: II svjetski rat

Post by pape »

Hauptgefrajter-u Ba wrote:ZDRAVO PAPE,

RECI MI ZASTO DA GASIM ?

POZ
:-) Pa ne znam kako se na to gleda u Deutschland-u, ... :oops: ... ali, ... u internet komunikacijama se pisanje velikim slovima smatra pomalo nekulturno. To je slicno razgovoru u kojem bespotrebno podizes ton, ... galamis. :-)
Eto, ... molim te pokusaj da poslusas ovaj savjet.
Pozdrav i za tebe, ... :)
Hauptgefrajter-u Ba
Posts: 256
Joined: 05/04/2008 14:36
Location: odakle je i valter - njemacka

#48 Re: II svjetski rat

Post by Hauptgefrajter-u Ba »

Nekulturno ?

ako se neko smatra napadan od mene odnosno mojih slova - izvinjavam se.

niti sam ljut niti sam promjenio intonaciju glasa - osto sam u a mol-u hehe (sala)

dobro onda hvala na savjet.

ugodnu noc
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#49 Re: II svjetski rat

Post by topcam »

Hauptgefrajter-u Ba wrote:HVALA TOPCAM - TEORETSKI I PRAKTICNI JE BILO 24 h

MENI SU REKLI PRIJE NEGO STO SAM STIGAO - DA CE MIT BITI KAO PLACEN ODMOR.

JA KONTO VIDJET CU KAKO CE BITI - A ISTINA JE BILA DA SAM MORAO BITI SPREMAN 24 h

STO SE TICE RADNOG VREMENA - TO JE SE MJENJALO SKORO SVAKA 2 h , TAKO DA SE NEMOZE RECI

DA JE TO BILO MOJE "FIKSNO" RADNO VREME - PO TIM PODATCIMA SMO SE SAMO ORIENTISALI.

IZGLEDA DA SI I TI VOJNIK BIJO / JOS UVJEK VOJNIK ?

PUNO POZDRAVA IZ xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

P.S: TI ME NAUCIS GRAMATIKU I JA TE NAUCIM NJEMACKI hehe VAZI LI ?

POZZZZZ ZA TOPCAM U HH :bih:
Wohl eher umgekehrt, ich kann zumindenst dir, beide sprachen beibringen.

zasto HG u Ba?
Last edited by topcam on 24/05/2008 10:23, edited 1 time in total.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#50 Re: II svjetski rat

Post by madner »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
One_one wrote:
Hauptgefrajter-u Ba wrote: Samo me cudi, kakvi su to tenkovi od francuza bili - bas me zanima - jer su francuzi tako brzo izgubili mjesto po mjesto. Ili im je nestalo GORIVO, ili je mozda stvarno tako ,da ih nisu adekvatno izkoristili. ..
Francuzi su na početku rata imali vjerovatno najbolje tenkove. Sjetite se da pričamo uglavnom o 1940. Char B1 Bis je ima o izuzetan oklop i Nijemcima je bilo vrlo teško probiti ga. Takođe se trebamo sjetiti da je u to vrijeme Njemačka imala uglavnom tenkove tipa IIC i da se njemačka tenkovska doktrina zasnivala na tome da su tenkovi podrška pješadiji. Pored takvih protu-pješadijskih tenkova su imali i tenkolovce poput Stug IIIB i kasnije IIIG.

Također, Britanci su u to doba imali Matildu koja je po oklopu bilo slična B1 Bis-u.

Prototip Tigra se pojavio tek u novembru 1942, ako se ne varam, i tek od tada možemo pričati o kvalitativnoj nadmoći njemačkih tenkovskih snaga.
Panzer III i IV su u raznim varijantama i podvarijantama bili prisutni jos od 1936. godine tako da se ne bih slozio sa 1942. godinom. Mislim da je tenk IV najzastupljeniji njemacki tenk u II WW a bio je vrlo, vrlo solidan pogotovo Panzer IV od verzije F2. Char B1 u svoje vrijeme (do 1940) je imao vrlo dobar oklop ali Francuzi za 10 godina proizvodnje koliko se proizvodio taj tenk nisu napravili vise od 400 komada jer se svaki primjerak radio rucno.
Malo su pobrkana vremena, 1940 njemci su imali možda 250 Pz-IV sa kratkim topom, oko 900 Pz-III i 350 P-38, ostatak su bili Pz-II i Pz-I. Sa druge strane Francuzi su imali više tenkove, od kojih i Somua 35 i Char B su bili bolji tenkovi od najboljih njemačkih. Razlika je bila u raspodjeli tih jedinica. Njemci su postavili 10 tenkovskih divizija, francuzi su imali 3 DLM divizije (Somua 35 i Hotckins-35/39) i 3 DCR divizije (teške oklopne divizije za proboj prve linije, Char B1 bis i R-35), te mnošto nezavisnih tenkovskih bataljona.

Da bi stvari bile još gore po francuze, svih 6 oklopnih divizija ušlo je u Belgiju ili Holandiju, te su izgubili većinu oklopa u forsiranom maršu tamo vamo, i nisu nikad mogle pokazat puno snagu.
Post Reply