II svjetski rat

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#476 Re: II svjetski rat

Post by visuljak »

nihadns wrote: 09/01/2021 16:03

Ja sam rekao da su srbi iz BiH i Hr, ili ti tada iz agresorske tvorevine NDH bili ogromnim brojem u partizanima jer su bekstvom u sumu izbegli sigurnu smrt!

Ne kazem da ne bi bili cetnici da ih tamo docekase cetnici a ne komunisti .

Drugo, cinjenica je da su Bosnjaci u Bosni pred taj rat bili vecinski narod i tada. A broj u partizanskom pokretu nije prelazio 2,5 %
Tako je kako je.
[bPartizanski potpukovnik Hamdija Omanović izjavio je na Trećem zasjedanju ZAVNOBiH-a u aprilu 1945. godine: "Neki ljudi govore da muslimani nisu pošli za ustaškim pokretom, da se nisu našli u redovima ustaša i okupatora, ali, drugovi i drugarice, mi muslimani moramo priznati da se ogromna većina muslimana našla na strani okupatora".][/b]

Cinjenice.
https://narod.hr/kultura/9-kolovoza-194 ... -svecenike

Evo ti niho pa citaj o ustanicima a u buducnosti partizanima i narodnim 'erojima.

h-istorija-povijest-f149/zlocini-ustani ... 63875.html
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#477 Re: II svjetski rat

Post by General War »

nihadns wrote: 09/01/2021 15:28
General War wrote: 09/01/2021 11:34
nihadns wrote: 09/01/2021 11:08

Neka su ih mlatili.

Zamolicu te da mi prokomentarises Partizanski pokret u BiH. Njegov nacionalni sastav.
Ili tacnije koliko je nas Bošnjaka bilo u tom Partizanskom pokretu ?
Moze:
partizani- good guys
Ostali- bad guys

Nemam pojma, koliko je " bosnjaka" bilo u partizanskom pokretu jer se tako nisu izjasnjavali tada niti je to partizanski pokret toliko zanimalo, vec otpor agresoru i domacim izdajnicima.
2,5 %

ne pravi se naivan. Bosnjaci smo ali to moramo priznati.
Isto tako reko sam da se ne ponavljam, ni ti srbi koji su masovno bezali u šumu gde ih docekase komunisti , ne bi bili komunisti da su ih tamo recimo docekali cetnici..

To ne menja cinjenice. Pukovnik hamdija je rekao istinu o ucescu nasih Bošnjaka u Partizanskim jedinicama.
Ne pravim se naivan, vec ti to radis...eto tebi za informaciju...Ja nisam bosnjak..ali isao sam u skolu narodnog heroja Jusufa Jakupovica...meni je i jedan dovoljan...isto kao i u ovom ratu. Bitno je biti na pravoj strani kao covjek a ne kao srbini ili bosnjak...to mi je najgora kategorija ljudi koji tako gledaju i iskreno ih prezirem.
Nisu srbi "bezali" u sumu vec cetnici...ovaj je video zanimljiv i iz tog aspekta sto se ovdje prica obrce...pa se cetnici nazivaju "jugoslovenska vojska" a partizani "komunisti".
Jos jedan "kudos" za NOB i sto su pomlatili i cetnike i ustase kao najveci sljam...ali su i oprostili mnogima, pa sada izmiljuju iz svojih jazbina da nesto kazu. :thumbup:
User avatar
tovarish
Posts: 3501
Joined: 26/05/2008 23:57

#478 Re: II svjetski rat

Post by tovarish »

nihadns wrote: 09/01/2021 16:03
tovarish wrote: 09/01/2021 15:53 @nihadns

Ja njihove potomke ne smatram agresorima i četnicima, nego takvim smatram one velikosrbe i zločince.

Partizanima skidam kapu, bez obzira bio on Jovo,Ante ili Mehmed.

A sama brojnost određene populacije u NOP-u svakako zavisi od različitih faktora, a ne karaktera nekog naroda.

Primjer su Srbi u Srbiji i izvan nje. Prve u manjem broju idu u partizane, a drugi u većem. Razlika je ugroženost i borba za opstanak Srba izvan Srbije.

Hrvati idu u većem broju također tamo gdje su ugroženi.

Bh. muslimani su u ukupnom broju stanovništva Jugoslavije činili oko 5-6%, tako da ona 2.5% ne zvuče nimalo loše.

I još da nadodam da je pogrešno partizane-vojnike percipirati kao komuniste,jer to oni nisu bili. Doduše, mnogi su to vremenom postali.
Ja sam rekao da su srbi iz BiH i Hr, ili ti tada iz agresorske tvorevine NDH bili ogromnim brojem u partizanima jer su bekstvom u sumu izbegli sigurnu smrt!

Ne kazem da ne bi bili cetnici da ih tamo docekase cetnici a ne komunisti .

Drugo, cinjenica je da su Bosnjaci u Bosni pred taj rat bili vecinski narod i tada.
A broj u partizanskom pokretu nije prelazio 2,5 %
Tako je kako je.
[bPartizanski potpukovnik Hamdija Omanović izjavio je na Trećem zasjedanju ZAVNOBiH-a u aprilu 1945. godine: "Neki ljudi govore da muslimani nisu pošli za ustaškim pokretom, da se nisu našli u redovima ustaša i okupatora, ali, drugovi i drugarice, mi muslimani moramo priznati da se ogromna većina muslimana našla na strani okupatora".][/b]

Cinjenice.
Nisu bili većina. Od sredine 19. st. su pravoslavci bili u većini, da bi tek u SFRJ ponovo muslimani postali većina.

A uzrok manjem broju muslimana u NOP-u je činjenica da su isti od ovog pokreta zazirali zbog komunizma- čitaj ateizma i velikog učešća Srba koji su identificirani isto kao i četnici, a koji su već počinili brojne zločine.

Sami ustanici su u Krajini, tačnije u Kulen Vakufu, tokom ljeta '41 pobili hiljade ljudi. Iako to tada nisu bili partizani, kasnije su postali. I bilo je još dosta takvih zločina, zbog kojih su partizani na početku stigmatizirani.

Edit:

A svakako da ih je dosta i podržalo ustaše i činilo zločine. I od toga ne treba bježati.
nihadns
Posts: 196
Joined: 08/01/2021 09:39

#479 Re: II svjetski rat

Post by nihadns »

tovarish wrote: 09/01/2021 16:42
nihadns wrote: 09/01/2021 16:03
tovarish wrote: 09/01/2021 15:53 @nihadns

Ja njihove potomke ne smatram agresorima i četnicima, nego takvim smatram one velikosrbe i zločince.

Partizanima skidam kapu, bez obzira bio on Jovo,Ante ili Mehmed.

A sama brojnost određene populacije u NOP-u svakako zavisi od različitih faktora, a ne karaktera nekog naroda.

Primjer su Srbi u Srbiji i izvan nje. Prve u manjem broju idu u partizane, a drugi u većem. Razlika je ugroženost i borba za opstanak Srba izvan Srbije.

Hrvati idu u većem broju također tamo gdje su ugroženi.

Bh. muslimani su u ukupnom broju stanovništva Jugoslavije činili oko 5-6%, tako da ona 2.5% ne zvuče nimalo loše.

I još da nadodam da je pogrešno partizane-vojnike percipirati kao komuniste,jer to oni nisu bili. Doduše, mnogi su to vremenom postali.
Ja sam rekao da su srbi iz BiH i Hr, ili ti tada iz agresorske tvorevine NDH bili ogromnim brojem u partizanima jer su bekstvom u sumu izbegli sigurnu smrt!

Ne kazem da ne bi bili cetnici da ih tamo docekase cetnici a ne komunisti .

Drugo, cinjenica je da su Bosnjaci u Bosni pred taj rat bili vecinski narod i tada.
A broj u partizanskom pokretu nije prelazio 2,5 %
Tako je kako je.
[bPartizanski potpukovnik Hamdija Omanović izjavio je na Trećem zasjedanju ZAVNOBiH-a u aprilu 1945. godine: "Neki ljudi govore da muslimani nisu pošli za ustaškim pokretom, da se nisu našli u redovima ustaša i okupatora, ali, drugovi i drugarice, mi muslimani moramo priznati da se ogromna većina muslimana našla na strani okupatora".][/b]

Cinjenice.
Nisu bili većina. Od sredine 19. st. su pravoslavci bili u većini, da bi tek u SFRJ ponovo muslimani postali većina.

A uzrok manjem broju muslimana u NOP-u je činjenica da su isti od ovog pokreta zazirali zbog komunizma- čitaj ateizma i velikog učešća Srba koji su identificirani isto kao i četnici, a koji su već počinili brojne zločine.

Sami ustanici su u Krajini, tačnije u Kulen Vakufu, tokom ljeta '41 pobili hiljade ljudi. Iako to tada nisu bili partizani, kasnije su postali. I bilo je još dosta takvih zločina, zbog kojih su partizani na početku stigmatizirani.

Edit:

A svakako da ih je dosta i podržalo ustaše i činilo zločine. I od toga ne treba bježati.
hoces reci da je odbojnost ili nepoverenje prema komunistima bilo jer su ispocetka u njima bili najvise srbi?
Otuda nepoverenje prema partizanima u NDH ili u bih i hr?
Srbi su problem.
Da ocito je to problem i njima, cim nas i dan danas umeju nazvati sa onim cuvenim"turci".

Eto ispada da su nasim pretcima partizani bili nepoverljivi jer su tamo najvise srbi i to dovoljno govori. Govori da sa srbima nema poverenja sto se tice bosnjackog naroda i da su to uvek bile sukobljene strane, kako u II sv ratu tako u I sv ratu (bosnjaci i hrvati bivaju na strani austrougarske u njenoj uniformi protiv srba) tako i pre toga za vreme otomanske imperije.

Srbi su problem, to je sustina jel. Oni su nasi neprijatelji i tacka. Po meni to niej opravdanje za odlazak u ustase a nije mali broj nasih bosnjaka bio u tim crnokosuljasima.
Bolje i ustasa nego sa srbinom imati posla? ustasa kolje srbe pa ajmo i mi , srbi su nasi neprijatelji?

Bice da je tako, jer evo tolko godina psole II sv rata u tom delu bosne gde behu ti partizani-srbi, danas su njihovi potomci CETNICI. POSTOVATELJI DRAZE MIHAILOVICA A NE svojih predaka koji su najvise cinili partizane.

To govori da sam ja u pravu. Da srbe koji su bezali od ustasa i skrivali se u sumi NISU DOCEKALI KOMUNISTI ,sigurno biogromnim delom bili cetnici.
vecim svakako da.

Kao i u Srbiji. Sple okolonosti hvala Bogu doveo je do toga da ti srbi u partizanima u bosni i hr, odu komunizmom jer je veliko pitanje sta bi bilo sa hrvatima i bosnjacima posle rata da nije bilo partizana???

Dobro, cinjenica je da se u Bosni ti narodi jednostavno "ne trpe" medjusobno od davnina.
Nije li vreme da tome bude kraj? Da se prestane sa neizvesnoscu? Kako zamisljate celokupnu nedeljivu BiH ? Nekom muckom prema srbima i hrvatima?

Bosnjaka ima vise, pa gledajuci po tome oni imaju vece pravo na BiH? Pa nije ih uvek bilo vise zar ne?

Ili taktikom kao sa komsicem? Covek je legalno izabran, po zakonima sto daje za pravo da se kaze da je legalno izabran!

Ali covek NEMA LEGITIMITET HRVATSKOG NARODA U BIH! sta cemo sa tim? nema veze? Bosnjaka ima vise i ne mogu hrvati onda imati isto pravo glasa?
Sutra tako uciniti i na prostoru ovog drugog entiteta u bosni ? Izabrati vecinom glasova i njima "NJIHOVE" predstavnike???

Pametnom je jasno da tako nece moci. Srbi i Hrvati nece to prihvatiti, ma koliko vi dragi Bosnjaci polagali nade u bajdena i njegove pritiske.
To vodi u rat.

Kao sto vodi u rat i ne priznavanje genocidau srebrenici, i izvrdavanje debelog lopova iz banja luke da to prizna.
Sve su to remetilacki faktori. Koji remete mir u BiH. Ono sto je najpotrebnije napacenoj BiH.

Mir!!!
User avatar
tovarish
Posts: 3501
Joined: 26/05/2008 23:57

#480 Re: II svjetski rat

Post by tovarish »

@nihadns

Ja nisam Bošnjak, a očito nisi ni ti. Previše si nervozan. Doviđenja.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#481 Re: II svjetski rat

Post by 90minut »

Naravno da nije bošnjak. :lol:
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#482 Re: II svjetski rat

Post by stubrijez »

U mom kraju a uglavnom i u drugim tanko je bilo partizana Muslimana... tek poneki intelektualac, ostalo zeleni kadar, ustase i SS. Nije to nikakva sramota, tako je kako je. Sramota je frizirati istoriju u dnevnopoliticke svrhe i siriti lazi i mrznju danas nakon tolikih ratova.
nihadns
Posts: 196
Joined: 08/01/2021 09:39

#483 Re: II svjetski rat

Post by nihadns »

stubrijez wrote: 11/01/2021 12:58 U mom kraju a uglavnom i u drugim tanko je bilo partizana Muslimana... tek poneki intelektualac, ostalo zeleni kadar, ustase i SS. Nije to nikakva sramota, tako je kako je. Sramota je frizirati istoriju u dnevnopoliticke svrhe i siriti lazi i mrznju danas nakon tolikih ratova.
Jer bošnjaci tada nisu bili samostalni, svoji i jaki. Svakako udela ima i cetnicki pokolj (drazini cetnici iz srbije) u istocnoj bosni pocetkom rata. Ta cinjenica i ustaski pritisak je odradio svoje.
User avatar
sinuhe
Posts: 11457
Joined: 03/06/2011 11:33

#484 Re: II svjetski rat

Post by sinuhe »

Sto ti je ironija rata. Slusam sinoc istoricara Maxa Hastingsa i kaze vise je poginulo francuskih i holandskih civila prilikom saveznickog bombardovanja instalacija za lansiranje V raketa nego Britanaca od raketnih napada. A nije malo ni poginulo Britanaca -9 hiljada.
User avatar
tovarish
Posts: 3501
Joined: 26/05/2008 23:57

#485 Re: II svjetski rat

Post by tovarish »

stubrijez wrote: 11/01/2021 12:58 U mom kraju a uglavnom i u drugim tanko je bilo partizana Muslimana... tek poneki intelektualac, ostalo zeleni kadar, ustase i SS. Nije to nikakva sramota, tako je kako je. Sramota je frizirati istoriju u dnevnopoliticke svrhe i siriti lazi i mrznju danas nakon tolikih ratova.
Jes da ti je post već ostario, ali bih ipak replicirao.

Moj did i njegova dva brata, nepismeni i seljaci iz sela bogu iza nogu, bili u partizanima. Niko od njih nije bio komunista ni prije, a ni kasnije nakon rata.

Ova dva brata od samog početka u rata, jedan poginuo, a drugi pred kraj rata dezertirao jer mu je valjda dosadio rat. Did zbog učešća u partizanima kao zarobljenik završio u logoru u Austriji, odakle izlazi živ nakon oslobođenja.

Vjerujem da je ovakvih bilo puno slučajeva, tako da se ne bih složio sa ovim o muslimanima intelektualcima. Ni Srbi nebi letjeli u partizane da im životi i sam opstanak nisu zavisili od borbe. Naravno da to ne umanjuje njihov doprinos u borbi protiv fašizma, koji je daleko najveći od svih. Samo želim reći da je učešće pojedinih naroda zavisilo od više faktora.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#486 Re: II svjetski rat

Post by 90minut »

Dovoljno je pogledati prosjecnog seljaka iz Bosne prije i poslije oblacenja vojne odore i sve ti je jasno zbog cega su se prikljucili.

Gledaj 2021 je godina ne možeš ti posmatrati te ljude kao izrode zbog svoje odluke 40tih kao da su imali internet i raznorazne snimke logora u ta doba pa da glume nešto drugo.

Sve je to moja historija i ponosan sam na sve i jednog.
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#487 Re: II svjetski rat

Post by geralt »

90minut wrote: 11/06/2021 22:22 Dovoljno je pogledati prosjecnog seljaka iz Bosne prije i poslije oblacenja vojne odore i sve ti je jasno zbog cega su se prikljucili.

Gledaj 2021 je godina ne možeš ti posmatrati te ljude kao izrode zbog svoje odluke 40tih kao da su imali internet i raznorazne snimke logora u ta doba pa da glume nešto drugo.

Sve je to moja historija i ponosan sam na sve i jednog.
Jbg hocemo li onda halaliti i onima sto su se prikljucili cetnicima? I oni su imali neke svoje razloge za to.

Mora se negdje povuci crta, nije svejedno je li neko otisao u partizane ili jbni SS. Nisu imali snimke logora, ali su znali da su oni kojima se prikljucuju "negdje" odveli njihove komsije Jevreje (i Srbe, i Rome, a i Bosnjake i Hrvate koji su pricali "sta ne treba").
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#488 Re: II svjetski rat

Post by 90minut »

geralt wrote: 14/06/2021 01:32
90minut wrote: 11/06/2021 22:22 Dovoljno je pogledati prosjecnog seljaka iz Bosne prije i poslije oblacenja vojne odore i sve ti je jasno zbog cega su se prikljucili.

Gledaj 2021 je godina ne možeš ti posmatrati te ljude kao izrode zbog svoje odluke 40tih kao da su imali internet i raznorazne snimke logora u ta doba pa da glume nešto drugo.

Sve je to moja historija i ponosan sam na sve i jednog.
Jbg hocemo li onda halaliti i onima sto su se prikljucili cetnicima? I oni su imali neke svoje razloge za to.

Mora se negdje povuci crta, nije svejedno je li neko otisao u partizane ili jbni SS. Nisu imali snimke logora, ali su znali da su oni kojima se prikljucuju "negdje" odveli njihove komsije Jevreje (i Srbe, i Rome, a i Bosnjake i Hrvate koji su pricali "sta ne treba").
Da pricam o prosjecnom seljaku jadu i bijedi, a takvih je najviše bilo ništa oni nisu znali..

Znamo koliko je propaganda cinila svoje u prethodnom ratu da ne pricamo tad..
Naslovnica
Posts: 27645
Joined: 20/03/2013 15:38

#489 Re: II svjetski rat

Post by Naslovnica »

sinuhe wrote: 11/06/2021 20:38 Sto ti je ironija rata. Slusam sinoc istoricara Maxa Hastingsa i kaze vise je poginulo francuskih i holandskih civila prilikom saveznickog bombardovanja instalacija za lansiranje V raketa nego Britanaca od raketnih napada. A nije malo ni poginulo Britanaca -9 hiljada.
Tako je bilo i prilikom operacije Overlord.
Najveći broj mrtvih je bio na strani francuskih civila.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#490 Re: II svjetski rat

Post by invincible1921 »

geralt wrote: 14/06/2021 01:32
90minut wrote: 11/06/2021 22:22 Dovoljno je pogledati prosjecnog seljaka iz Bosne prije i poslije oblacenja vojne odore i sve ti je jasno zbog cega su se prikljucili.

Gledaj 2021 je godina ne možeš ti posmatrati te ljude kao izrode zbog svoje odluke 40tih kao da su imali internet i raznorazne snimke logora u ta doba pa da glume nešto drugo.

Sve je to moja historija i ponosan sam na sve i jednog.
Jbg hocemo li onda halaliti i onima sto su se prikljucili cetnicima? I oni su imali neke svoje razloge za to.

Mora se negdje povuci crta, nije svejedno je li neko otisao u partizane ili jbni SS. Nisu imali snimke logora, ali su znali da su oni kojima se prikljucuju "negdje" odveli njihove komsije Jevreje (i Srbe, i Rome, a i Bosnjake i Hrvate koji su pricali "sta ne treba").
Ima jos jedna stvar..

Mi uglavnom 2.sv rat posmatramo kao neku globalnu borbu, medjutim u BiH dosta toga je prije svega bilo lokalnog karaktera.

Recimo u istocnoj hercegovini odakle sam porijeklo, 90% srba i muslimana su bili u ustasama i cetnicima.

Cetnici/srbi su bili ideoloski nastrojeni za srbiju itd, ali prije svega da na tom lokalnom nivou ociste muslimane sa tog prostora i nastave osvetu turcima koju su poceli 1914.

Muslimani/ustase su velikom vecinom bili tu u svrgu zastite od srba ali mnogi i u svrhu osvete za period od 1918.pa do 1941., nije tu nikom previse bilo stalo ni do fasizma ni do ustasa...nego do "komsijakog neprijatelja".

Sto se tice paritzana tu su u ovom kraju uglavnom bili fanatici komunizma...takodjer mnogi srbi na pocetku rata su pocinili stravicne zlocine prema muslimanima u uniformama paritzana ili cetnicka dok su bili saveznici, bez da je iko prstom mrdnuo da to sprijeci...i sad bi taj neki musliman trebao da ode u paritzane?

Brata od mog pradede koji je nosilac spomenice 1941. koji je ranjen dva puta na neretvi, ubio je cetniki komandat koji je 1944. preeao u partizane...mucki na spavanju. Poslije rata postao ugledni clan KPJ
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#491 Re: II svjetski rat

Post by Piaty »

Bosnjaci su vecinom bili u samostalnim milicijama koje su vecinom pronjemacke . Zatim u ustasama i SS formacijama. Pa nakon toga u partizanima i cetnicima (u ovim zadnjim bi se od tih Bosnjaka mozda sastavila ceta, u vrh glave).

Jako je glupo, da ne kazem debilno, pricati ko je gdje bio. Na zapadu se ovim stvarima prilazi naucno, analiticki sto govori da su raskrstili sa tim.
Pa i Amerika je dobar primjer gdje ljudi o ratu sjevera i jug pricaju vecinom kao tuznoj proslosti, bez obzira ko je gdje bio.
Ne znam tacno gdje su Bosnjaci bili najvise naklonjeni ustasama, gdje NOB-u, dok se za SS zna da je to istocna Bosna i srednje podrinje i za tzv.muslimanske milicije znamo da su bile na cijelom teritoriju BiH i Sandzaka.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#492 Re: II svjetski rat

Post by invincible1921 »

Piaty wrote: 14/06/2021 20:23 Bosnjaci su vecinom bili u samostalnim milicijama koje su vecinom pronjemacke . Zatim u ustasama i SS formacijama. Pa nakon toga u partizanima i cetnicima (u ovim zadnjim bi se od tih Bosnjaka mozda sastavila ceta, u vrh glave).

Jako je glupo, da ne kazem debilno, pricati ko je gdje bio. Na zapadu se ovim stvarima prilazi naucno, analiticki sto govori da su raskrstili sa tim.
Pa i Amerika je dobar primjer gdje ljudi o ratu sjevera i jug pricaju vecinom kao tuznoj proslosti, bez obzira ko je gdje bio.
Ne znam tacno gdje su Bosnjaci bili najvise naklonjeni ustasama, gdje NOB-u, dok se za SS zna da je to istocna Bosna i srednje podrinje i za tzv.muslimanske milicije znamo da su bile na cijelom teritoriju BiH i Sandzaka.
Cuj gdje su bili privrzeniji, rekli Pavelicu dodji kod nas ako pognjegnes iz Zagreba :D
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#493 Re: II svjetski rat

Post by Truba »

Ja mislio fau dva rokao samo englesku
Image
Seawolf
Posts: 7535
Joined: 14/06/2012 22:59

#494 Re: II svjetski rat

Post by Seawolf »

Veliku Britaniju su pogodila 1.402 balistička projektila V-2 (od toga je 1.358 pogodilo London).

Belgiju su pogodila 1.664 balistička projektila V-2 (od toga je 1.610 pogodilo Antwerp).

Bojeva glava projektila V-2 je u sebi imala 910 kg visokorazornog eksploziva amatol 60/40.
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#495 Re: II svjetski rat

Post by Truba »

Svaki dan nes novo naucimo
User avatar
istra_hr
Posts: 1477
Joined: 30/06/2018 19:11
Location: Pula...Zagreb...Rijeka

#496 Re: II svjetski rat

Post by istra_hr »

Black swan wrote: 27/11/2021 16:26 Ja mislio fau dva rokao samo englesku
Seawolf wrote: 27/11/2021 17:17 Veliku Britaniju su pogodila 1.402 balistička projektila V-2 (od toga je 1.358 pogodilo London).
Belgiju su pogodila 1.664 balistička projektila V-2 (od toga je 1.610 pogodilo Antwerp).
Da, Antwerpen - zbog luke
pred sami kraj rata, Njemci sa V-2 gađali čak i svoj teritorij (neuspješno-netočno), most kod Nijemegena - jedini koji su zapadni saveznici osvojili za prelazak Rajne
Seawolf
Posts: 7535
Joined: 14/06/2012 22:59

#497 Re: II svjetski rat

Post by Seawolf »

istra_hr wrote: 29/11/2021 09:04
Black swan wrote: 27/11/2021 16:26 Ja mislio fau dva rokao samo englesku
Seawolf wrote: 27/11/2021 17:17 Veliku Britaniju su pogodila 1.402 balistička projektila V-2 (od toga je 1.358 pogodilo London).
Belgiju su pogodila 1.664 balistička projektila V-2 (od toga je 1.610 pogodilo Antwerp).
Da, Antwerpen - zbog luke
pred sami kraj rata, Njemci sa V-2 gađali čak i svoj teritorij (neuspješno-netočno), most kod Nijemegena - jedini koji su zapadni saveznici osvojili za prelazak Rajne
Valjda kod Remagena.

Nijmegen je u Nizozemskoj. Most zauzet u operaciji Market- Garden.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#498 Re: II svjetski rat

Post by tetka762 »

invincible1921 wrote: 20/06/2021 12:13
Piaty wrote: 14/06/2021 20:23 Bosnjaci su vecinom bili u samostalnim milicijama koje su vecinom pronjemacke . Zatim u ustasama i SS formacijama. Pa nakon toga u partizanima i cetnicima (u ovim zadnjim bi se od tih Bosnjaka mozda sastavila ceta, u vrh glave).

Jako je glupo, da ne kazem debilno, pricati ko je gdje bio. Na zapadu se ovim stvarima prilazi naucno, analiticki sto govori da su raskrstili sa tim.
Pa i Amerika je dobar primjer gdje ljudi o ratu sjevera i jug pricaju vecinom kao tuznoj proslosti, bez obzira ko je gdje bio.
Ne znam tacno gdje su Bosnjaci bili najvise naklonjeni ustasama, gdje NOB-u, dok se za SS zna da je to istocna Bosna i srednje podrinje i za tzv.muslimanske milicije znamo da su bile na cijelom teritoriju BiH i Sandzaka.
Cuj gdje su bili privrzeniji, rekli Pavelicu dodji kod nas ako pognjegnes iz Zagreba :D
U tom kraju je 90% Muslimana bilo u Ustašama.
User avatar
istra_hr
Posts: 1477
Joined: 30/06/2018 19:11
Location: Pula...Zagreb...Rijeka

#499 Re: II svjetski rat

Post by istra_hr »

Seawolf wrote: 29/11/2021 09:11 Valjda kod Remagena.

Nijmegen je u Nizozemskoj. Most zauzet u operaciji Market- Garden.
:thumbup:
Da, upravu si-Remagen, pobrkao sam mostove :D ... ali tamo su "slali" V-2
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#500 Re: II svjetski rat

Post by Piaty »

tetka762 wrote: 29/11/2021 09:13
invincible1921 wrote: 20/06/2021 12:13

Cuj gdje su bili privrzeniji, rekli Pavelicu dodji kod nas ako pognjegnes iz Zagreba :D
U tom kraju je 90% Muslimana bilo u Ustašama.
Tako je. Gacko, Fazlagica-kula.
Ali opet, kako rekoh zavisi od kraja.
Bas citam knjigu od Marka Atile Hoarea, nisam znao da je bas toliko Bosnjaka bilo u NoB-u (sto se tice nekih ilegalnih celija ili kao pomagaci). Bas sam mislio da su endemi po tom pitanju. Iznenadio sam se i koliko je Hrvata bilo u istim (pored pomagaca ili agenata bilo je jako mnogo domobrana).
Uglavnom, prostor tadasnje NDH je bio luda kuca. Ako neko proba da opravdava motive ovih ili onih pa na temelju toga osudjuje/pohvaljuje, taj ce se vrtiti u zacaranom krugu.

P.S/edit

Tetka, zapravo nisam siguran jesu li to govorili oni iz Odzaka (s druge strane zemlje Bosne)?
Post Reply