Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
medvjed23
Posts: 26689
Joined: 16/07/2010 13:49

#51 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by medvjed23 »

Ples radost ljubav vrisak Bog
Ja pjevam
i pjesme moje u svijet
padaju ko zvijezde

Antun Branko Šimić, Pazi da ne hodaš malen ispod zvijezda, Izabrane pjesme

11.
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#52 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by kox »

Uistinu, lijepa je zemlja i sve na njoj lijepo je.
Ali ima jedno kraljevstvo povrh svega ovog što vidite, a njime ću vladati ja. I, bude li to vaš izbor i istinska vam želja, i vi ćete doći i vladati sa mnom.

Halil Džubran - Isus, sin čovječiji

43
User avatar
medvjed23
Posts: 26689
Joined: 16/07/2010 13:49

#53 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by medvjed23 »

Čekao sam vas kao sunce koje će sve u meni osvetliti.

Dostojevski, Momče

10.
Nierika
Posts: 4114
Joined: 17/03/2020 00:41

#54 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by Nierika »

On je, kako sam mislio, sasvim mirno zaspao (bilo je gotovo jedan sat u noći, kad se društvo razišlo), a da nijednom riječi nije spomenuo svoj omiljeni predmet razgovora. Prošlo je oko pola sata, i ja sam upravo zadrijemao, kad on iznenada skoči uz neku strašnu psovku, i reče, da ne će, za volju nikakvog Arthura Pyma na svijetu, spavati, dok s jugozapada puše tako divan povjetarac.
Edgar Allan Poe, Doživljaji Arthura Gordona Pyma i druge priče

23
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#55 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by hadzinicasa »

Naravno, izdvojenost svojstvena njegovom originalnom misljenju i zivljenju odvajala ga je i od drustvenih i religijskih formi. To nije ni za prijekor ni za zaljenje. Aristotel je to odavno objasnio rekavsi: „Tko nadmasi svoje sugradjane u kreposti vise nije dio grada. Njihov zakon nije za njega, jer je on zakon sam za sebe.“

Henry David Thoreau - Walden

55
User avatar
ljevoruki
Posts: 4747
Joined: 20/05/2011 22:49

#56 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by ljevoruki »

"- Zasto ne loviš ribu? Izgleda velika ludost, što i jest, ali postane najveća strast. I brani čovjeka od njegovih ludosti. Svijet se moze rušiti, a ti ćeš, nepomičan, buljiti u vodu.
Najveća mudrost u životu je da čovjek pronađe pravu ludost.
Da je vlast pametna, naredila bi svima: udicu u šake, pa na rijeku, lovi ribu! Ne bi bilo buna ni nereda. Kažem ti: lovi ribu, Ahmete Sabo!
- Ne mislim dizati bune, nije mi potrebna nikakva ludost. Miran sam, kao što vidiš.
- Isuviše. Toga se i bojim. Bojim se šta će biti kad se probudiš. Lovi ribu, Ahmete Sabo!"

Mesa Selimovic Tvrdjava
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4384
Joined: 01/05/2010 19:03

#57 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by Digla_da_kreci »

Napokon je završila potrošačka orgija zvana Božić, za njim i Nova godina, pijanka na kojoj svi uvježbano glume veselje. Nisam volio taj dio godine iz više razloga: osobnih, društvenih i poslovnih. Osobnih: osjećao sam se usamljeno. Prije sam Božiće slavio s prijateljima koji su držali do toga, pa bi me pozvali. Poslije s nekom od djevojaka koje bi me za Božić vodile obitelji na pokazivanje. Na kraju sam ih provodio sam. Mnogi su ljudi sami za Božić i postotak samoubojstava drastično poraste.

Bekim Sejranovic, Ljepsi kraj

91
User avatar
medvjed23
Posts: 26689
Joined: 16/07/2010 13:49

#58 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by medvjed23 »

Kroz maglu isparenja mogao sam da vidim otvorena vrata na dragom kraju prostorije. Tamo je bio plavi zaliv kojim je letelo na stotine prljavih lenjih galebova. Na dragom kraju zaliva bio je kej Katalina. Ujutro bi, na svaka dva minuta, brodovi i hidroplani isplovljavali za ostrvo Katalina, udaljeno osamnaest milja. Kroz zamagljeni otvor vrata mogao sam da vidim crvene plovke hidroplana kad bi se poletali iznad vode. Brodovi su odlazili samo ujutru, ali su hidroplani leteli po ceo dan do tog malog ostrva. Mokri crveni plovci bleštali su na suncu, plašeći galebove. Ali s mesta na kome sam stajao video sam samo plovke. Samo plovke. Nikada krila ni trup aviona.

To me od prvog dana mučilo. Hteo sam da vidim ceo avion. Gledao sam ih svakog dana, na putu do fabrike. Zastao bih na mostu i posmatrao pilote kako petljaju nešto oko njih, i znao sam svaki avion ponaosob. Ali mučilo me kad bih video samo plovke kroz otvor tih vrata. Najluđe stvari počele su da mi padaju na um. Zamišljao sam kako se nešto dešava sa nevidljivim delovima aviona - da slepi putnici jašu na krilima. Dolazilo mi je da jurnem do vrata i proverim čitavu stvar. Stalno sam se grbio i saginjao. Počeo sam da priželjkujem tragedije. Da vidim kako avioni eksplodiraju i putnici padaju i dave se u zalivu. Bilo je jutara kad bih dolazio na posao s jednom jedinom nadom - da će neko poginuti u zalivu. Dešavalo mi se da sam ubeđen u to. Sledeći avion, rekao bih u sebi, sledeći nikad neće stići do Kataline - srušiće se prilikom poletanja; ljudi će vrištati, žene i deca podaviće se u zalivu; Kratki Nejlor će isključiti mašinu, i svi ćemo izaći da gledamo kako spasioci izvlače tela iz vode. Suđeno je da se to dogodi. To je neizbežno. Počeo sam da smatram sebe vidovitim. I tako, avioni su po ceo dan uzletali. Ali s mesta na kome sam stajao video sam samo plovke. Kosti su počele da me bole od iščekivanja. Sledeći se mora srušiti. Nakašljavao sam se, grizao usne i grozničavo iščekivao sledeći avion. Ubrzo bih začuo buku motora, slabašnu u odnosu na tutnjavu mašina u fabrici, i tempirao vreme. Najzad smrt! Oni će sada umreti! Kad bi taj trenutak došao, prekidao sam posao i gledao kroz otvor na vratima, da konačno vidim dugo očekivani prizor. Avioni su uvek bili vrlo precizni u poletanju. Vidik u otvoru vrata nikad se nije menjao. I tog puta, kao i uvek, video sam samo plovke. Uzdahnuo sam. Pa dobro, ko zna? Možda će se srušiti iza svetionika, pri kraju uzletanja. Uskoro ću to saznati. Oglasiće se sirene obalske straže. Ali ništa od sirena. Još jedan avion se provukao.

Petnaest minuta kasnije čuo sam buku sledećeg aviona. Fabrička pravila nalagala su da stojimo na svojim mestima. Ali dođavola s pravilima. Skočio sam sa platforme i jurnuo ka vratima. Veliki crveni avion je uzleteo. Video sam ga celog, svaki njegov delić, mali praznik za moje oči pre tragedije.Tamo negde, bilo gde, vrebala je smrt. Grunuće u svakom trenutku. Avion se kretao zalivom i uzleteo u vazduh, prema svetioniku. Postajao je sve manji i manji. I on je uspeo da utekne. Mahnuo sam pesnicom u njegovom pravcu.

„Dobićeš ti svoje!“ dreknuo sam.

DŽON FANTE, Put za Los Anđeles

9.
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4384
Joined: 01/05/2010 19:03

#59 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by Digla_da_kreci »

Na obalama Edvardovog jezera, u današnjoj Demokratskoj republici Kongo, arheolozi su iskopali malu kost, staru 8.000 godina, s komadićem kvarca uglavljenim u usek na jednom kraju. Tvorac ovog artefakta, umetnik ili matematičar, to nikada nećemo doznati, načinio je tri reda ureza s jedne strane kosti. Naučnici smatraju da je ova kost, nazvana „kost Išango", po svoj prilici najstariji primerak pomagala za beleženje brojeva.
Zamisao o obavljanju operacija brojevima dugo je nastajala, zato što aritmetičke radnje zahtevaju određeni stepen apstrakcije. Antropolozi su
nas poučili sledećem: kod mnogih plemena, kada dva lovca odapnu dve strele i pogode dve gazele koje potom dva nosača odnesu u selo, reč koja označava ,,dva" svaki put če biti drugačija. U ovim zajednicama stvarno se ne mogu sabirati babe i žabe. Kako izgleda, ljudima su bile potrebne hiljade godina da shvate da su svi ovi slučajevi zapravo isti: slučajevi apstraktnog broja 2.
Znatno pre no što je Herodot, pisac klasične Grčke, opisao Egipat kao ,,dar Nila", Ramzes III ostavio je izveštaj o tome kako su se Egipćani klanjali bogu Nilu, zvanom Hapi, prinoseći mu na dar med, vino, zlato, tirkiz, sve što su cenili. Čak i reč „Egipat" znači „crna zemlja" na koptskom jeziku.
Oko 3.500. godine pre nove ere Egipćani su ovladali osnovnim industrijskim veštinama, kao što su razni zanati i obrada metala. Nekako u to vreme pojavilo se i pismo.
Leonard Mlodinow, Euklidov prozor

46
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#60 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by riverflow »

Četvero nas je i svi smo u druženje unijeli ono što smo imali. Evo, recimo ja. Ja sam zao, ali inteligentan. Naglasak je na inteligenciji. To mi je dala priroda, a Zlo je moj izbor, oružje kojim se probijam kroz svijet i kroz život. Malj kojim pokoravam okolinu. Hi, hi, u društvu koje kompletno počiva na Laži, jer preferira i zagovara Dobro, a živi i prakticira Zlo, ja ne mogu da ne uspijem jer sam preskočio zagovaranje i sav se posvetio akciji. I Napretku. Sopstvenom, a ne društvenom. U meni, dakle, nema nikakvog konflikta. Što na umu, to u skrivenim namjerama. Postoji cilj i postoje putevi koji vode do tog cilja. Ja biram pravi put bez ikakvog moralnog prenemaganja.

Kako je lijepa moja Vectra 2. Ozren Kebo

89
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#61 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by kox »

Mi postanemo ono što čujemo da kažu za nas. A Ana je uvijek slušala kako s njom nešto nije u redu.

Fredrik Bakman- Medvedgrad

33
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#62 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by Sara03 »

77. Chelsea
Često se čuje pogrešan izgovor slavnog nogometnog kluba (i istoimene londonske četvrti). Pravilno se izgovara čelsi (a ne čelzi). Isto je i s računalnim jezikom Basic. Izgovara se bejsik (a ne bejzik). Ta se pogreška javlja i u primjeru: Kupio je auto na leasing. Izgovor glasi lising (a ne lizing).

Reci mi to kratko i jasno, Nives Opačić

12
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#63 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by -Chesterfield- »

Od životinja čistih i od životinja nečistih i od ptica i od svega što se miče po zemlji,

44
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#64 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by kox »

U klasično vreme Apolon je bio bog muzike, poezije, filozofije, astronomije, matematike, medicine i nauka o prirodi. Kao neprijatelj primitivizma, on je uvek bio za umerenost u svim stvarima, a sedam struna na njegovoj liri označavaju sedam samoglasnika kasnije grčke azbuke i dobile su tajanstveno značenje u lečenju muzikom. Najzad, zbog identifikacije sa detetom Horom, Apolon je poštovan kao sunce, dok je kod Korinćana taj kult pripadao sunčanom Zeusu; Apolonova sestra Artemida s pravom je poistovećivana sa mesecom.

Robert Grevs - Grčki mitovi

17
User avatar
medvjed23
Posts: 26689
Joined: 16/07/2010 13:49

#65 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by medvjed23 »

The wise man will, above all, strive after freedom from pain and annoyance, quiet and leisure, consequently a tranquil, modest life, with as few encounters as may be ; and so, after a little experience of his so-called fellow-men, he will elect to live in retirement, or even, if he is a man of great intellect, in solitude. For the more a man has in himself, the less he will want from other people, the less, indeed, other people can be to him. This is why a high degree of intellect tends to make a man unsocial.

ESSAYS OF ARTHUR SCHOPENHAUER

88.
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#66 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by kox »

Prije rata nikada nije bio osobito sklon sukobima. No, kada je stupio u vojsku, ratovanje mu nije palo osobito teško. Zaključio je da je to, kao i sve
drugo, dar. Kao u čovjeka koji iz drva može izrezbariti pticu.Ili čovjeka koji može svirati prebirući žice na bendžu. Ili popa nadarenog za govorenje. Sam
čovjek s time ima vrlo malo veze.

Charles Frazier, Studengora

42
User avatar
medvjed23
Posts: 26689
Joined: 16/07/2010 13:49

#67 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by medvjed23 »

Image

Šantić, Pesme

88.
User avatar
GarfieldLover
Posts: 406
Joined: 05/03/2013 13:07

#68 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by GarfieldLover »

Mnoge organizacije u stvari, ma kako to paradoksalno zvučalo, gube novac kako im prodaja raste. Kada se saberu svi direktni i indirektni troškovi, ispostavlja se da je kompanija u minusu. Zašto to niko nije primetio? Obično zato što Go-go organizacije plasiraju mnoštvo svojih proizvoda, na raznovrsna tržišta, uz puno posebnih dogovora (koji se stalno menjaju) oko cena. U takvim uslovima je prosto nemoguće pratiti sve podatke. Računovodstvo je obično u stanju da shvati šta se dešava - ali sa šest meseci zakašnjenja. Prekasno da bi se nešto promenilo.

Upravljanje životnim ciklusima preduzeća - Isak Adižes


61
User avatar
medvjed23
Posts: 26689
Joined: 16/07/2010 13:49

#69 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by medvjed23 »

Prišao sam mu i čekao. Bio je u svetlom, sveže ispeglanom letnjem odelu, s leptirmašnom (zelenom), u drap košulji, a crno-drap cipele bile su mu besprekorno uglancane. Odjednom sam postao svestan kako mi ekseri u đonovima iznošenih cipela bodu tabane. Nedostajala su mi tri dugmeta na prljavoj košulji. Zatvarač na pantalonama zapeo je negde na pola puta. Kopča na kaišu bila je slomljena.

„Da?” rekao sam.
„Moraću da te otpustim.”
„U redu.”
„Ti si prokleto dobar radnik, ali moraću da te otpustim.”

Bilo mi je neprijatno zbog njega.

„Već pet-šest dana dolaziš na posao u pola jedanaest. Šta misliš, kako drugi radnici gledaju na to? Oni rade osam sati dnevno.”
„Ma nema problema. Opustite se.”
„Slušaj, i ja sam bio nezgodan kao klinac. Dešavalo se i da tri-četiri puta mesečno dođem na posao sa šljivom na oku. Ali sam svakog dana stizao na posao. Na vreme. I tako sam se probio u službi.”

Ćutao sam.

„U čemu je stvar? Zašto ne možeš da stigneš na vreme?”

Iznenada mi je sinulo da možda i sačuvam posao ako mu kažem pravi razlog. „Nedavno sam se oženio. Znate kako je to. Sad sam na medenom mesecu. Ujutru počnem da se oblačim, sunce probija kroz roletne, a ona me povuče na krevet...

Čarls Bukovski, FAKTOTUM

88.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#70 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by ExNihilo »

De neki drugi broj međede, nemoj vazda 88., ne valja ništa pod tim brojem.
User avatar
medvjed23
Posts: 26689
Joined: 16/07/2010 13:49

#71 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by medvjed23 »

Snizi kriterije, bar ovaj put, pa ću kasnije promijeniti :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#72 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by ExNihilo »

medvjed23 wrote: 28/12/2021 17:26 Snizi kriterije, bar ovaj put, pa ću kasnije promijeniti :D
Dobro.

Prazna stranica između dva poglavlja.

Lov na divlju ovcu, Haruki Murakami. :D

33.
User avatar
medvjed23
Posts: 26689
Joined: 16/07/2010 13:49

#73 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by medvjed23 »

Citiranje praznine.. Iskoristiću tu sintagmu u nekom od poetskih pokušaja...

Elem, 33:
Image

Džon Vilijams, Avgust

41.
Nierika
Posts: 4114
Joined: 17/03/2020 00:41

#74 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by Nierika »

Jednom smo zajedno išle na more autobusom, početkom faksa. Dok je sve još bilo u redu. Naslonila se na prozor i ispružila noge preko mog krila. Rekla je šapatom: "Slušao sam kako plaču u noći nevidljivi vozovi", a ja sam je pogledala u nevjerici.
"Nema teorije", rekla sam, bila sam na rubu sna. A ona se samo nasmiješila, puna sebe i svoje nadmoći. Igra je morala da se ispoštuje, bilo kad i bilo gdje."

Uhvati zeca, Bastašić

82
User avatar
GarfieldLover
Posts: 406
Joined: 05/03/2013 13:07

#75 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by GarfieldLover »

- Da li si srećan u ovom životu? Da li su materijalna osrednjost u kojoj živiš i duhovna nadgradnja u koju si uvek verovao i u nju ulagao dovoljni da možeš reći da si zadovoljan sobom i životom koji vodiš? Ovo ti je šansa da taj život prekineš i kreneš nepoznatom stazom koja te može odvesti u jedan drugi svet.
Slušajući taj glas plašio se jedino svoje odluke i ispitivao svoju spremnost na avanturu.

priča 'Igrica' iz zbirke 'Ulična akademija', Lazar Ristovski


20
Post Reply