Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4343
Joined: 01/05/2010 19:03

#1 Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by Digla_da_kreci »

Ucesnik odredi neki broj od 10 do 110, a potom naredni ucesnik na zadatoj stranici knjige izdvoji dio koji mu se najvise svidja.

Treba napisati recenicu ili odlomak, autora i naslov knjige, a potom odrediti broj za sljedeceg ucesnika.

Primjer:
Ja napisem broj 50.
Ti uzmes knjigu koja ti je pri ruci i otvoris stranicu broj 50.
Procitas i vidis ima li sta zanimljivo za izdvojiti na toj stranici. Ako nema, nadji u drugoj knjizi.
Kada nadjes, napises taj dio; recenica ili odlomak, svejedno. Potom napisi naslov i autora knjige.
I na kraju, zadas neki broj po zelji za sljedeceg ucesnika.

Mnoge knjige imaju stotinjak stranica i otuda je ogranicenje do 110. Moze i do 200 ili 300 sto se mene tice. :D

Pa da krenemo... :komi:

50
Last edited by Digla_da_kreci on 11/11/2022 15:15, edited 1 time in total.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#2 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by zijancer »

When I asked you to look, you made a discovery, not an invention. So that is the power of your looking. :P
Nierika
Posts: 4079
Joined: 17/03/2020 00:41

#3 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by Nierika »

Odakle je to i koji je sljedeći broj? :D Taman sam bila prekucala nešto iz knjige i onda vidjela da je zijancer već odgovorila. Mada mi i nije neki odlomak bio. :oops:
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4343
Joined: 01/05/2010 19:03

#4 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by Digla_da_kreci »

@Nierika, ubaci ti svoje ako @zijancer ne promijeni, da ne stopiramo igru. :D

Ako neko zaboravi napisati broj, samo nastavimo sa zadnjim postavljenim. :thumbup:
Nierika
Posts: 4079
Joined: 17/03/2020 00:41

#5 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by Nierika »

I šta da ti pričam: on je plivao pravo maticom, a ja sam ti upražnjavao nerentabilni sport kao nekakvih "svojih pogleda".

Adam, Eva i hljeb, Simo Klarić
(promijenih ipak odlomak a i bolje ide uz ovaj gore :D)

Sljedeći broj:

68
User avatar
medvjed23
Posts: 26599
Joined: 16/07/2010 13:49

#6 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by medvjed23 »

I dok kuća sa starom gospođom na prozoru govori o žalosnoj prošlosti i o tome kako se život hitro mijenja kao kulise poslije predstave, dok se s te tmurne i nerasvijetljene kuće truni fasada i čovjek stoji nad njom kao nad otvorenim grobom, dotle su prijeko, u suprotnoj zgradi, svi prozori rasvijetljeni i iz svilene četrunastosvijetle rasvjete čuje se crnačka pjesma fonografa: "Lucky day".

Krleža, Poezija

10.
no_sikiriki
Posts: 16346
Joined: 11/12/2012 13:21

#7 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by no_sikiriki »

Case closed, as they say. But it's like a horrible tsunami. You think it's over, but debris is washing ashore half a world away years later.

No Safe House, Linwood Barclay

26
User avatar
medvjed23
Posts: 26599
Joined: 16/07/2010 13:49

#8 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by medvjed23 »

Ako ne može da se
dopre do jezgra misterije,
bar ću ljusku da opipam.

Rumi, Jedino Sve

70.
Nierika
Posts: 4079
Joined: 17/03/2020 00:41

#9 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by Nierika »

No možda je prilikom opisivanja sopstvenog života još ponajpre dopušteno povoditi se za propisima svoga srca umesto za zakonima umetnosti.
Pa u sljedećem redu:
Još jednom, ništa to nije bilo, samo je bilo ljupko.
:D
Malo izvlačim iz konteksta al' jbg.

Thomas Mann, Ispovesti varalice FK (Feliksa Krula)

Sljedeći broj:
99
User avatar
medvjed23
Posts: 26599
Joined: 16/07/2010 13:49

#10 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by medvjed23 »

Čim se sretnemo,
otvara se dvorac začarani
čije mi samo imamo ključe

Desanka Maksimović, Izbor iz poezije

35.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#11 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by zijancer »

sori, this is the highest way i can be with you
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4343
Joined: 01/05/2010 19:03

#12 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by Digla_da_kreci »

Zastadoh na ulazu u trg i osvrnuh se da pogledam stan obitelji Barcelo. Prozori su i dalje bili u tami, oplakivala ih je kiša. Poželjeh mrziti Claru, ali nisam mogao. Istinski mrziti vještina je koja se uči s godinama. Zakleh se samome sebi da je više nikada neću vidjeti, da neću izustiti njezino ime, niti ću žaliti zbog vremena koje sam izgubio s njom. Iz nekog čudnog razloga osjetih spokoj.

Carlos Ruiz Zafon, Sjena vjetra


44
no_sikiriki
Posts: 16346
Joined: 11/12/2012 13:21

#13 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by no_sikiriki »

I heard her go upstairs, and I sat down and stared into the library fire. It seemed to me that if there was any bitterness left in the house it did not come from her, nor from Ambrose, but was a seed deep in my own heart, which I should never tell her of and she need never know. The old sin of jealousy I thought buried and forgotten was with me once again.

My Cousin Rachel, Daphne de Maurier

55
User avatar
medvjed23
Posts: 26599
Joined: 16/07/2010 13:49

#14 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by medvjed23 »

Zemlja je naša zatvorena, same planine
kojima je krov nisko nebo, danju i noću.
Nemamo rijeka, nemamo bunara, nemamo izvora,
tek nekoliko čatrnja, i one prazne, ječe - mi im se
klanjamo.

Seferis, Sabrane pjesme

42.
Nierika
Posts: 4079
Joined: 17/03/2020 00:41

#15 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by Nierika »

Pošto su se razmjestili na jastučiće, došao je red na trgovca Nina da priča, ali on reče da mu ništa drugo ne pada na pamet do kineska lopta od slonovače. Četrnaest loptica urezbarenih jedna u drugu, kroz otvor veličine dugmeta, sve zajedno može u šaku da se sakrije. I ne pitam kako je učinjeno jer znam da na to pitanje neću dobiti odgovor, nego zašto je? Koliko dana je čovjeku na tom poslu iskapalo, a mogao je umjesto toga da obrađuje zemlju, ili da bude pošten trgovac i karavandžija kao što smo i mi.
Tvrtko Kulenović, Trag crne žuči (ovu knjigu moram vratiti nekome :| )

38
User avatar
medvjed23
Posts: 26599
Joined: 16/07/2010 13:49

#16 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by medvjed23 »

Kad smo već kod Nina...

He also had his first brush with the movies at this time. He appeared in a flop film that starred Michael J Fox and Joan Jett called Light of Day as a member of a po-faced synth trio who were known as The Problems (though the line-up may have been the same as The Exotic Birds, which was the germ of the first touring incarnation of Nine Inch Nails)...



Nine Inch Nails, The unauthorized biography, Tommy Udo

29.
User avatar
GarfieldLover
Posts: 406
Joined: 05/03/2013 13:07

#17 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by GarfieldLover »

Mozda sam u nekom
Davnom zivotu pehlivan bila.
Po raznim mjestima
Izmedju visokih zgrada
Sa kisobranom ili bez njega
Na uzetu pehlivanila.
Zasto mi sad ne daju
Da predjem preko onog zida
Sto mu se poneka cigla miga?

Ako cemo iskreno,
Mozda bih pala pa razbila glavu.
Ludu glavu,
Sa snom o pehlivanu.

Bisera Alikadic - Voz do neba

11
no_sikiriki
Posts: 16346
Joined: 11/12/2012 13:21

#18 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by no_sikiriki »

"Prava nečistoća je unutarnja. Ostalo se da oprati. Jedina nečistoća koju voda ne može oprati je ukaljanost duše mržnjom i netrpeljivošću. Tijelo se čisti uzdržavanjem i postom, a srce samo ljubavlju."

Četrdeset Pravila Ljubavi, Elif Shafak

78
User avatar
GarfieldLover
Posts: 406
Joined: 05/03/2013 13:07

#19 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by GarfieldLover »

Zato sam ti i oprostila. U iskrenosti tvog bola spoznala sam da imas dobro srce. A od djecaka dobrog srca, bili oni pomalo i nevaljali i naviknuti na losa djela, moze se uvijek nadati necemu, to jest, moze se uvijek nadati da ce se povratiti na pravi put.

Pinokio, Carlo Collodi

37
Nierika
Posts: 4079
Joined: 17/03/2020 00:41

#20 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by Nierika »

Sljedeći poznat filozof je Anaksimandar, koji je također živio u Miletu. On je vjerovao da je naš svijet samo jedan od mnogih, koji postaje iz i propada u nešto što je nazvao "neodređeno". Nije lako reći šta je pod "neodređenim" razumijevao, ali jasno je da nije, kao Tales, misllo na neku poznatu tvar. Možda je mislio da se ono iz čega je sve stvoreno mora razlikovati od svega stvorenog. Tako praelement nije mogao biti obična voda, nego nešto "neodređeno".
Jostein Gaarder, Sofijin svijet, Roman o povijesti filozofije
Ovo sam dopola pročitala prije par godina, pa smetnula s uma, pa nedavno opet našla. Vidjela sam da ima i otvorena tema negdje na forumu. :D

80
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#21 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by hadzinicasa »

... ja sam kriva, ridala je, i to je istina, nije se moglo poreci, no istina je i nesto drugo, ako moze posluziti kao utjeha, kad bismo se prije svakog naseg cina upustili u predvidjanje svih njegovih posljedica, ozbiljno promislili o njima, prvo o neposrednima a onda o vjerojatnima, zatim o mogucima, pa nezamislivima, ne bismo se uopce pomakli s mjesta gdje nas je zatekla ona prva misao. Dobri i losi ucinci i posljedice nasih rijeci i djela protezu se vjerojatno prilicno jednoliko i ravnomjerno, daleko u buducnost, cak i onu beskonacnu, kada nas vise nece bite da se sami u to uvjerimo, da ubremo lovorike ili se pokajemo, stovise, ima ih koji misle da je upravo u tome besmrtnost o kojoj se toliko govori.

Moze biti ali ovaj covjek je mrtav i treba ga pokopati. Stoga lijecnik i zena podjose u pregovore, djevojka s tamnim naocalama, neutjesna, rece da zeli poci s njima.

Zbog griznje savjesti.
Jose Saramango, Ogled o sljepoci

111
maliq53
Posts: 376
Joined: 25/08/2011 01:20

#22 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by maliq53 »

Postavicu gotovo citavu stranicu jer je povezana cjelina...
Knjiga: Islam izmedu Istoka i Zapada, Alija Izetbegovic
Religija govori o duši, a umjetnost o liku, ali to su samo dva načina da se izrazi ista ideja. Religija se obraća duši, a umjetnost je pokušava dokučiti, ,,donijeti“ je pred naše oči. Već u primitivnoj umjetnosti zapaža se da je najvažniji dio kompozicije glava, dok je tijelo, svedeno na ulogu nosača, dato šematski ili potpuno zanemareno. Skulpture glava pronađenih u Jerihonu, iz doba 6.000 godina prije naše ere, ukazuju na to da je neolit- ski čovjek vjerovao da je sjedište duha-duše u glavi. U ogromnim figurama kamenih likova sa Uskršnjih otoka sve je usredsređeno na lice, dok su tijelo i potiljak potpuno izostavljeni. Jer, Bog je - kako kaže Biblija - dahom u l i c e prema čovjeku podario iskru Svoga duha. Svi veliki umjetnici, od Fidije i Praksitela, preko Rafaela, Michelangela i Da Vincia, pa do Rodina, Meštrovića i Picassa, bili su zokupljeni samo jednom velikom temom: bio je to čovjekov lik i njegov unutrašnji svijet. Slava Mona Lize u tome je što ona predstavlja možda jedan od najuspjelijih pokušaja da se ,naslika“ tajna unutrašnjeg života. Ono što se u posljednoj deceniji događa u američkoj umjetnosti (napose u slikarstvu) neki su označili kao „povratak drami ljuds- kog lika“. Ali za umjetnost to je uvijek ponovno vraćanje.
Stoga je tema svakog umjetničkog djela - bez obzira šta mu neki hoće da pripišu i za šta hoće da ga iskoriste - uvijek samo duševna i lična, nikada društvena i politička. Sama radnja i vanjski dekor mogu biti socijalni, ali umjetnost se uvijek odnosi na moralnu stranu pojave. Umjetnost je duhovna i kada se ,,bavi“ tijelom. Neki su, naprimjer, povodeći se za vanjskim izgledom stvari, Rubensa nazivali „slikarom tijela“, a Rembrandta „slikarom duše“. Ustvari, svaki slikar ,,slika“ ličnost, dakle dušu. Osnovni sadržaj svake drame - što treba pripisati njenom religioznom porijeklu - u krajnjoj instanci je odnos unutrašnje ljudske slobode prema determinizmu vanjskog svijeta u koji je čovjek bačen. „U odgovarajućim Shakespearovim likovima radnje nas se relativno malo tiču, dok pobude, skrovitija duša u svojoj izopačenoj veličini, izgleda tako stvama da se samo na nju obraća pažnja, dok je zločin relativno beznačajan“ (Charles Lamb). „Šta će mi akcija, dovoljni su likovi“ - rekao je Eugene O’Neil, imajući u vidu očevidno istu stvar.
66
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4343
Joined: 01/05/2010 19:03

#23 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by Digla_da_kreci »

Neka mi se oprosti otkriće da je dosad sva moralna filozofija bila dosadna i pripadala uspavljujućim sredstvima — i da "vrlini" u mojim očima ništa nije nanelo više štete negoli ta dosadnost njenih zagovornika; time još ne bih želeo da poreknem njenu opštu korisnost. Važno je da što manje ljudi razmišlja o moralu; prema tome, veoma je važno da moral jednog dana ne postane zanimljiv! Ali, bez brige! I danas je još onako kako je uvek bilo: ne vidim nikoga u Evropi ko bi imao pojma (ili ko bi pokazao) da bi razmišljanje o moralu moglo postati opasno, riskantno, zavodljivo — da bi u tome mogla da se skriva kob!

S one strane dobra i zla, Nietzsche

28
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#24 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by riverflow »

"Bio je zahvalan ljudima koji su pisali knjige, tako zahvalan. To su bili prijatelji u gradu gdje nije imao prijatelja.
- Vidiš li ti koliko se ovaj mali maje po biblioteci?- žalio se bitanga- bibliotekar svojoj ženi.
Žena je kuckala kažiprstom po bubuljičavom čelu i šaptala:
- Ja mislim da je on lud.
I neki drugi su tako mislili."

Tesla, portret među maskama - Vladimir Pištalo

77
Nierika
Posts: 4079
Joined: 17/03/2020 00:41

#25 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by Nierika »

zapadni svet propada kaže jedan čovek
a doktor je rekao menja se ljudski rod
teško je reći kako i zašto
u svakom slučaju
svi imaju sve manje i manje
sposobnosti da prežive zato
razvijaju određene veštine
koje im ne bi naročito pomogle
kada bi
nestalo struje i interneta
svet je i dalje ogroman i postoje ljudi koji i dalje
imaju sposobnost da prežive
hoće li oni doći po nas da nas porobe
Milena Marković, Deca

73
Post Reply