Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#51 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by Zviz »

I jebo ga mis ova Prnjavorac na ovom forumu kao da je zaposlila brdo studenata / kolega da je reklamiraju, na temi o ispisu iz knjige drzavljana ona se spominje, na nekim drugim isto pa evo i ovdje :D :D Koliko vas placa hajd posteno reci?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#52 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by muminovic »

TROSKU TUZIOCA. a na posijetku svi ti toroskovi padaju na trosak tuzenog ako izgubi spor.

Sve ti pise gore iznad, za sve dalje informacije obrati se advokatu u Danskoj.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#53 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by muminovic »

ja sam samo ukucao na google tu temu i dobio link koji sam ti dodao, ne znam o cemu pricas, no to nije ni bitno za temu. Licno ne znam o kome je rijec, ali ako ko spominje bilo koga sigurno je zadovoljan sa uslugom.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#54 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by muminovic »

Zviz wrote: Sud nemoze da prevede o trosku tuzenog nego mu mora dostaviti na jeziku maternjem ako ne onda standardno na ensgleskom / francuskom i to mu je rekao. A naravno ako mu u daljnjem postupku treba tumac da ce ga iz svog dzepa da placa. Da BiH stud dostavlja prevedeno nije istina - meni nikada nista nisu dostavili prevedno no ja nisam ni pravio scene od tog ali nije istina - niti sam drzavljan BiH. Po mom imeni i prezimenu sud bih nemoze nikada da ugotovi ako to koriste kao mjeru za koji jezik osoba razumije - po njegovom hajd moze ali opet to nemoze biti mjerilo. Ja ima francusko/italiansko ime a njemacko prezime eto u mom primjer su sigurno odnogentnuli ma ovaj zna nas cim je bio ovdje. Pa bio sam i u Japanu pa neznam japanski. No kao sto sam rekao ja nisam pravio scene, ali kazem u BiH se izgleda krsne neki osnovni standardi - barem moj zakljucak po onom sto sam ja vidio, sto sam sad cuo i sto ti sada napisa, pa jbga u zakonu bih poslje zandje rasprave sud u roku od 30 dana treba da donese odluku a standardno krse pa cekas ponekad i u nedogled dana. I ovdje drug nije rijec o priznavanju nego o dostupu infomacije na jeziku na kojem tuzeni zeli. Na kraju krajeva nek drug radi sto hoce - zeli da im razvuce hramoniku kako kaze nasta ima pravo.[
[/quote]

Sve ti gore pise, postoje konvencije koje je Danska potpisala, a iste su koje je potpisala i BiH.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#55 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by Zviz »

muminovic wrote:ja sam samo ukucao na google tu temu i dobio link koji sam ti dodao, ne znam o cemu pricas, no to nije ni bitno za temu. Licno ne znam o kome je rijec, ali ako ko spominje bilo koga sigurno je zadovoljan sa uslugom.

Dobro ja sam procitao kao da je pisalo na racun tuzenog. Dobro ako si googlao ali eto kazem provalcio joj se ta adresa na svakom cosku pa reko mora da je dobra ko "bomba" :D Ajd bolan nemas se sta ljutiti :D
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#56 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by muminovic »

Zviz wrote:
muminovic wrote:ja sam samo ukucao na google tu temu i dobio link koji sam ti dodao, ne znam o cemu pricas, no to nije ni bitno za temu. Licno ne znam o kome je rijec, ali ako ko spominje bilo koga sigurno je zadovoljan sa uslugom.

Dobro ja sam procitao kao da je pisalo na racun tuzenog. Dobro ako si googlao ali eto kazem provalcio joj se ta adresa na svakom cosku pa reko mora da je dobra ko "bomba" :D Ajd bolan nemas se sta ljutiti :D
heheeheheh, pa moguce da je dobra, ljudi o necemu pisu samo ako je extra dobro ili extra lose, nema sredine, no eto ako ti sta zatreba oko pitanja, postavi pitanje direktno njoj mozda i ti budes prezadovoljan ili nezadovoljan :-)

Pazi sto se tice torskova, na kraju ako izgubi spor - sve placa - sve troskove TUZENI, i takodje sve toskove cijelog postupka sve po tarifi koje je finansirao tuzitelj, a sve zavisi od visine spora, sto je vrijednost spora veca, to su veci i troskovi.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#57 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by Zviz »

muminovic wrote:
Zviz wrote:
muminovic wrote:ja sam samo ukucao na google tu temu i dobio link koji sam ti dodao, ne znam o cemu pricas, no to nije ni bitno za temu. Licno ne znam o kome je rijec, ali ako ko spominje bilo koga sigurno je zadovoljan sa uslugom.

Dobro ja sam procitao kao da je pisalo na racun tuzenog. Dobro ako si googlao ali eto kazem provalcio joj se ta adresa na svakom cosku pa reko mora da je dobra ko "bomba" :D Ajd bolan nemas se sta ljutiti :D
heheeheheh, pa moguce da je dobra, ljudi o necemu pisu samo ako je extra dobro ili extra lose, nema sredine, no eto ako ti sta zatreba oko pitanja, postavi pitanje direktno njoj mozda i ti budes prezadovoljan ili nezadovoljan :-)

Pazi sto se tice torskova, na kraju placa sve troskove TUZENI, i takodje sve toskove cijelog postupka sve po tarifi koje je finansirao tuzitelj, a sve zavisi od visine spora, sto je vrijednost spora veca, to su veci i troskovi.
Kontam ja te troskove, ali evo uzecu njemov primjer, on je isao u BiH da da izjavu da se prihavta nasljedstva i sve je platio iz svog djzeba, i pojavi se neka tetka 5 godina kasnje ucjenjuje ga ono ovo i sad je ona platila sigurno onu vrijednost postupka od 10.001 KM trazi odstetu novcanu jer je denisto sto moze i traziti prodano za 7.000KM sto je bagatela tzueni ima opet brdo tsokova od pravnika, do jezika, do dolaska onog ovog sve kad se sabere trazi ce ako je pametan da mu dostete batem dolazak veznao za ostavinki jer opravnadno nije ni znao da ima neko drugi pravo a taj isti je studio. Meni cudi da ovo sud u BiH dozvoli jer ovo je na kraju kraje samo cirkus.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#58 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by muminovic »

Zviz wrote:
Kontam ja te troskove, ali evo uzecu njemov primjer, on je isao u BiH da da izjavu da se prihavta nasljedstva i sve je platio iz svog djzeba, i pojavi se neka tetka 5 godina kasnje ucjenjuje ga ono ovo i sad je ona platila sigurno onu vrijednost postupka od 10.001 KM trazi odstetu novcanu jer je denisto sto moze i traziti prodano za 7.000KM sto je bagatela tzueni ima opet brdo tsokova od pravnika, do jezika, do dolaska onog ovog sve kad se sabere trazi ce ako je pametan da mu dostete batem dolazak veznao za ostavinki jer opravnadno nije ni znao da ima neko drugi pravo a taj isti je studio. Meni cudi da ovo sud u BiH dozvoli jer ovo je na kraju kraje samo cirkus.
Pazi, pravi sud mora biti sto neutralniji, tako da sud ne moze uopste da razmislja, da li je spor osnovan ili nije, da li je vrijednost spora 1 KM ili 1 milijarda KM, sud naplati taksu na tuzbu i mora da radi, i na kraju da donese presudu.

zato sam ti jos davno napisao "najbolje nagodbom da se sve rjesi", zasto se gospodin ne konsultuje sa advokatom u BiH i dogvori sa njim da se posalje prijeedlog nagodbe i na taj nacin sve rjesi u jednom danu sa najmanjim mogucim troskovima. Trosak takvog dopisa je jako jeftin, a moguce da bi sa jednim dopisom sve rjesio.

Recimo ako oni traze 7000 KM neka on ponudi npr 6000 KM.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#59 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by muminovic »

Samo ti njemu reci, da se on sa kim dogovori, da ih nazovu telefonom da popricaju i da ponudu 5-6000 KM i da se to odmah zavrsi, a ne da se bezze vuku po sudu radi tog iznosa, bit ce na kraju veci troskovi postupka nago sam iznos, jer kamate su ti preko 12% godisnje u FBiH a u RS mislim cak oko 15%
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#60 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by Zviz »

muminovic wrote:Samo ti njemu reci, da se on sa kim dogovori, da ih nazovu telefonom da popricaju i da ponudu 5-6000 KM i da se to odmah zavrsi, a ne da se bezze vuku po sudu radi tog iznosa, bit ce na kraju veci troskovi postupka nago sam iznos, jer kamate su ti preko 12% godisnje u FBiH a u RS mislim cak oko 15%
Kaze on da im nece ni marku dat pa sta god stud trazio. Nego ako hoce zelju eto im a ono sto ima u brdi nek se prebije peko cijene a za resto po 50kr (caa. 12km) mjesecno pa koliko god uzelo da im otplati. Kaze ako to moze eto ima dogovor. :D A kaze sto se kamate tice neka raste koliko hoce u BiH raste nemorem ici u nju :D
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#61 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by muminovic »

Zviz wrote:
muminovic wrote:Samo ti njemu reci, da se on sa kim dogovori, da ih nazovu telefonom da popricaju i da ponudu 5-6000 KM i da se to odmah zavrsi, a ne da se bezze vuku po sudu radi tog iznosa, bit ce na kraju veci troskovi postupka nago sam iznos, jer kamate su ti preko 12% godisnje u FBiH a u RS mislim cak oko 15%
Kaze on da im nece ni marku dat pa sta god stud trazio. Nego ako hoce zelju eto im a ono sto ima u brdi nek se prebije peko cijene a za resto po 50kr (caa. 12km) mjesecno pa koliko god uzelo da im otplati. Kaze ako to moze eto ima dogovor. :D A kaze sto se kamate tice neka raste koliko hoce u BiH raste nemorem ici u nju :D
he he he he, pa kako god hoce i zeli on najbolje zna :-) Mislio sam posto je rodbina, pa da se dogvore :-)
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#62 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by Zviz »

muminovic wrote:
Zviz wrote:
muminovic wrote:Samo ti njemu reci, da se on sa kim dogovori, da ih nazovu telefonom da popricaju i da ponudu 5-6000 KM i da se to odmah zavrsi, a ne da se bezze vuku po sudu radi tog iznosa, bit ce na kraju veci troskovi postupka nago sam iznos, jer kamate su ti preko 12% godisnje u FBiH a u RS mislim cak oko 15%
Kaze on da im nece ni marku dat pa sta god stud trazio. Nego ako hoce zelju eto im a ono sto ima u brdi nek se prebije peko cijene a za resto po 50kr (caa. 12km) mjesecno pa koliko god uzelo da im otplati. Kaze ako to moze eto ima dogovor. :D A kaze sto se kamate tice neka raste koliko hoce u BiH raste nemorem ici u nju :D
he he he he, pa kako god hoce i zeli on najbolje zna :-) Mislio sam posto je rodbina, pa da se dogvore :-)
Ja mu reko plati bolan a posto sam bio snajperista nek mene kasnje pocasti ja cu ti pocistiti za bagatelu - taman malo da opet dojem u formu gadjana meta na 2km :D :D :lol: :lol: :lol: SALA LJUDI :D
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#63 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by muminovic »

ma najbolje bi mu bilo da plati i rjesi se za sva vremena...
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#64 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by Zviz »

muminovic wrote:ma najbolje bi mu bilo da plati i rjesi se za sva vremena...

Ma ja nevjerujem da mogu dobiti spor i da ide u boj, jebiga bolan pisali mu mailova trazili novac prije godinudvije dana pokazalimu te testamente mjeseci poslje prodaje godinu dvije prije tuzbe a umrla osoba umrla ima godina i godina sta nego izgleda nemaju za pastete pa haj preko suda da dodjemo do para ko fol imamo koga zajebavat... zalostno ovo bi sudu trebali biti jasno da ovo nema nista normalnom nego kaslicna ucjena. Barem meni lici nato. Ja sam mu rekao plati ih a onda u danskoj prokerni tuzbu da su ti duzni sta ako moze :D pa ken onda oni u bih cekaju naplatni dan :lol: . Covejk prodao za 7.000km oni traze 20.000km odstete... :roll: kako uposte to moze evo procito tuzbu kaze jos da uzmaju u obzir da kuporpodaja skoljena kod notara nije bila koretna jer racnaju da je samo placen 1/3 a da su dvije trecine placene kao iza ledja. Nije mi bas poznato da se moze 380m2 zemlje bez gradjevinske dozvole u nekom selu prodati za 20.000km al hej kad je nego gladan onda jede sve pa i govna :D
Last edited by Zviz on 05/10/2013 15:29, edited 1 time in total.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#65 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by muminovic »

Zviz wrote:
muminovic wrote:ma najbolje bi mu bilo da plati i rjesi se za sva vremena...

Ma ja nevjerujem da mogu dobiti spor i da ide u boj, jebiga bolan pisali mu mailova trazili novac prije godinudvije dana pokazalimu te testamente mjeseci poslje prodaje godinu dvije prije tuzbe a umrla osoba umrla ima godina i godina sta nego izgleda nemaju za pastete pa haj preko suda da dodjemo do para ko fol imamo koga zajebavat... zalostno ovo bi sudu trebali biti jasno da ovo nema nista normalnom nego kaslicna ucjena. Barem meni lici nato. Ja sam mu rekao plati ih a onda u danskoj prokerni tuzbu da su ti duzni sta. Covejk prodao za 7.000km oni traze 20.000km odstete... :roll: kako uposte to moze evo procito tuzbu kaze jos da uzmaju u obzir da kuporpodaja skoljena kod notara nije bila koretna jer racnaju da je samo placen 1/3 a da su dvije trecine placene kao iza ledja. Nije mi bas poznato da se moze 380m2 zemlje bez gradjevinske dozvolje u nekom selu prodati za 20.000km al hej kad je nego gladan onda jede sve pa i govna :D
Pazi, imas ti mogucnost KASNIJE da nadjes testament koji je bio zagubljen i to povlaci sasvim druga pitanja...

Medjutim ako su oni imali testament, a nisu ga htijeli odnijeti na sud to je sasvim drugo, ali to bi se opet trebalo navesti kao odgovor na tuzbu.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#66 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by muminovic »

I u ogvooru na tuzbu izloziti te dokaze, emailove sa testamentom, kojega su imali ranije a nisu ga prezentirali...

Sud ne moze sam po sebi uopste da se upusta, do suda je samo da provjeri da li podnesak ima u sebi sve ono sto bi morao da ima po zakonu.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#67 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by Zviz »

muminovic wrote:I u ogvooru na tuzbu izloziti te dokaze, emailove sa testamentom, kojega su imali ranije a nisu ga prezentirali...

Sud ne moze sam po sebi uopste da se upusta, do suda je samo da provjeri da li podnesak ima u sebi sve ono sto bi morao da ima po zakonu.

On mi se kune da je saznao da imaju papire na dan kad su mu poslali mailove. Kaze da su mu prvo napisali da sve imaju onda dan kasnje i slike poslali. Kaze da imaju papir da su idzravali umrlu osobu pa reko ako su je izdrzavalai i obavezali se kako to da su zaboravli kad je umrla na to i te dogovore a sjetili se 5 godina poslje :roll: Pojma nemam naravno da bi to trebao sve navesi u tuzbi ali eto jedno blesavo pitanje kako zaboravniti da si se obazvezo necega ... ma znam ja sta su oni od njega trazili da im on da para pa ko fol ga nece tuziti pa bi ga opet tuzili. Jaran i nema nikoga u BiH osim neke daljne rodbine i jednog roditelja ni sestara ni brace ni nista - bas mi ga zao sta mu sve rade a ni kriv ni nista.

Jedino mu mogo ekonomski pomoc a ostalo ja blage veze nemam jer meni ovo u BiH izgleda postala svakodnevnica. Ispade on sad gori i prevarant.
Last edited by Zviz on 05/10/2013 15:39, edited 1 time in total.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#68 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by muminovic »

Zviz wrote:
muminovic wrote:I u ogvooru na tuzbu izloziti te dokaze, emailove sa testamentom, kojega su imali ranije a nisu ga prezentirali...

Sud ne moze sam po sebi uopste da se upusta, do suda je samo da provjeri da li podnesak ima u sebi sve ono sto bi morao da ima po zakonu.

On mi se kune da je saznao da imaju papire na dan kad su mu poslali mailove. Kaze da su mu prvo napisali da sve imaju onda dan kasnje i slike poslali. Kaze da imaju papir da su idzravali umrlu osobu pa reko ako su je izdrzavalai i obavezali se kako to da su zaboravli kad je umrla na to i te dogovore a sjetili se 5 godina poslje :roll: Pojma nemam naravno da bi to trebao sve navesi u tuzbi ali eto jedno blesavo pitanje kako zaboravniti da si se obazvezo necega ... ma znam ja sta su oni od njega trazili da im on da para pa ko fol ga nece tuziti pa bi ga opet tuzili. Jaran i nema nikoga u BiH osim neke daljne rodbine i jednog roditelja ni sestara ni brace ni nista - bas mi ga zao sta mu sve rade a ni kriv ni nista.
Ako bi i platio nesto, mora uvijek da ima pismeno da je dao odredjen novac za tacnu tu uslugu, svoj potpis njihov potpis i najbolje da se to ovjeri pred notarom, i da se zauvijek cuva, kako se ne bi moglo desiti to tipa "dao pare" pa ga opet tuzili, jer onda ima dokaz da je dao i rjesio se je za sva vremena :-)

Pazi se i oko ekonomskog pomaganje, neka i tu stoji ugovor, ti ga sastavi u par recenica, neka se zna ipak, bolje pismeno sve nego usmeno :-)
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#69 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by muminovic »

Vidi i ovo:

Jurisdiction, recognition and enforcement of judgments in civil and commercial matters (“Brussels I”)

The regulation lays down rules governing the jurisdiction of courts and the recognition and enforcement of judgments in civil and commercial matters in European Union (EU) countries.
ACT

Council Regulation (EC) No 44/2001 of 22 December 2000 on jurisdiction and the recognition and enforcement of judgments in civil and commercial matters [See amending act(s)].
SUMMARY

The regulation lays down rules governing the jurisdiction of courts in civil and commercial matters. A judgment given in an European Union (EU) country is to be recognised without special proceedings, unless the recognition is contested. A declaration that a foreign judgment is enforceable is to be issued following purely formal checks of the documents supplied. The regulation lists grounds for non-enforcement; however, courts are not to raise these of their own motion. The regulation does not cover revenue, customs or administrative matters. Neither does it apply to:

the status or legal capacity of natural persons, matrimonial matters, wills and succession;
bankruptcy;
social security;
arbitration.

Rules of jurisdiction

The basic principle is that jurisdiction is to be exercised by the EU country in which the defendant is domiciled, regardless of his/her nationality. Domicile is determined in accordance with the domestic law of the EU country where the matter is brought before a court. If a party is not domiciled in the EU country of the court considering the matter, the court is to apply the law of another EU country to determine whether the party is domiciled in said state. In the case of legal persons or firms, domicile is determined by the country where they have their statutory seat, central administration or principal place of business. In the case of trusts, domicile is defined by the court that is considering the case by applying its own rules of private international law *.

Suing the defendant in another EU country

Apart from the basic principle on jurisdiction, in certain circumstances a defendant may be sued in the courts of another EU country. The regulation lists areas of jurisdiction where this is so: special or exclusive jurisdiction, as well as jurisdiction on matters relating to insurance, consumer contracts and individual contracts of employment.

The courts’ special jurisdiction includes the following:

matters relating to a contract: as a general rule, these will be dealt with by the courts for the place of performance of the obligation in question;
matters relating to maintenance: as a general rule, these are to be brought before the courts for the place where the maintenance creditor is resident;
matters relating to liability for wrongful acts - tort, delict or quasi-delict: these will be decided by the courts for the place where the harmful event occurred or may occur.

In matters relating to insurance, an insurer may be sued in the courts of the EU country where s/he is domiciled or of the EU country where the plaintiff is domiciled if the actions are brought by the policy holder, the insured or a beneficiary. In respect of liability insurance or insurance of immovable property, the insurer may, in addition, be sued in the courts for the place where the harmful event occurred.

The regulation also lays down rules on jurisdiction in matters relating to contracts concluded by consumers. “Consumers” are defined as persons who conclude a contract with a professional for a purpose outside of their own trade or profession. All contracts concluded with a person who pursues commercial or professional activities in the EU are covered, with the exception of contracts of transport, other than those providing for a combination of travel and accommodation for an inclusive price. The consumer is protected in the way described here if the contract concluded on the sale of goods is financed on instalment credit terms or through a loan repayable by instalments or any other form of credit. In order for the consumer to enjoy this protection in other cases, the contract must have been concluded with a person who pursues commercial or professional activities in the EU country in which the consumer is domiciled or directs such activities to that country. A consumer may bring proceedings either in the courts of the EU country in which the defendant is domiciled or in the courts for the place where the consumer (the plaintiff) is domiciled. Proceedings may be brought against a consumer by the other party to the contract only in the courts of the EU country in which the consumer is domiciled.

In matters relating to individual contracts of employment, employees may either sue their employer in the courts of the EU country where the employer is domiciled or in the courts of the EU country where the employee habitually works. An employee who does not habitually work in any one country may sue the employer in the courts for the place where the business that engaged the employee has its seat. An employer who is not domiciled in any EU country, but has a branch, agency or other establishment in one of the EU countries, is deemed to be domiciled in that country. An employer may bring proceedings against an employee only in the courts for the place where the employee is domiciled.

Regardless of domicile, the following courts have exclusive jurisdiction in proceedings concerning:

rights in rem in immovable property or tenancies of immovable property: the courts of the EU country in which the property is situated;
the validity of the constitution, the nullity or the dissolution of companies or other legal persons or of the validity of the decisions of their organs: the courts of the EU country in which the legal person has its seat;
the validity of entries in public registers: the courts of the EU country in which the register is kept;
the registration or validity of patents, trade marks, designs or other similar rights: the courts of the EU country in which the deposit or registration has been applied for, has taken place or is under the terms of an Union instrument or an international convention deemed to have taken place;
the enforcement of judgments: the courts of the EU country in which the judgment has been or is to be enforced.

If the parties, one or more of whom is domiciled in the EU, have concluded a choice of jurisdiction * clause, the agreed court will have jurisdiction. The regulation lays down a number of formalities that must be observed in such choice of jurisdiction agreements: the agreement must be in writing or in a form that respects practices the parties have established between themselves or, in international trade or commerce, in a form that accords with a usage of which the parties are aware.

Similarly, there are provisions for rules regarding co-defendants, actions on a warranty, guarantee or other third-party proceedings, counterclaims and matters relating to a contract if the action may be combined with an action relating to rights in immovable property.

The regulation also provides a mechanism to handle cases pending elsewhere (lis pendens) and related actions.

Recognition and enforcement

A judgment given in an EU country is to be recognised in the other EU countries without any special procedure being required. "Judgment" means any judgment given by a court or tribunal of an EU country, whatever the judgment may be called, including a decree, order, decision or writ of execution. Under no circumstances may a foreign judgment be reviewed as to its substance.

A judgment will not be recognised if:

such recognition is manifestly contrary to public policy in the EU country in which recognition is sought;
the defendant was not served with the document that instituted the proceedings in sufficient time and in such a way as to enable the defendant to arrange for his/her defence;
it is irreconcilable with a judgment given in a dispute between the same parties in the EU country in which recognition is sought;
it is irreconcilable with an earlier judgment given in another EU or non-EU country involving the same cause of action and the same parties.

A court in which recognition is sought of a judgment given in another EU country may stay the proceedings, if an ordinary appeal against the judgment has been lodged.

A judgment is to be enforced in another EU country when, on the application of any interested party, it has been declared enforceable there. The parties may appeal against a decision on an application for a declaration of enforceability.

Superseding the Brussels Convention of 1968

The regulation supersedes the Brussels Convention of 1968, which was applicable between the EU countries before the regulation entered into force. The convention continues to apply with respect to those territories of EU countries that fall within its territorial scope and that are excluded from the regulation pursuant to Article 299 of the Treaty establishing the European Community (now Article 355 of the Treaty on the Funtioning of the European Union). The regulation also lists a number of other conventions, treaties and agreements between EU countries that it supersedes.

Even after the regulation entered into force, questions of jurisdiction between Denmark and the other EU countries continued to be governed by the Brussels Convention of 1968. This Danish opt-out was based on the 1997 Protocol No 5 on the position of Denmark annexed to the Treaties (now Protocol No 22). On 19 October 2005, the EU concluded an agreement with Denmark on jurisdiction and the recognition and enforcement of judgements in civil and commercial matters that extended the provisions of the regulation to that country. On 27 April 2006, the agreement was approved on behalf of the EU by Council Decision 2006/325/EC. It entered into force on 1 July 2007.

As provided for in the Protocol on the position of the United Kingdom and Ireland annexed to the Treaties, these two countries have indicated their wish to take part in the adoption and application of the regulation.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#70 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by Zviz »

Da ovo se sve odnosi unutar EU. Kartko jasno u BiH zakon dozvoljava nasljedstvo stranim gradjanima. Tuzeni je stranac u BiH sa domicilom u Danskoj koje je i drzavljanin. Njegov nacionalitete je danac, njegov jezik je danski. Tuzeni nije znao da neko posjeduje papire a bio je direktan nasljednik. Tuzioci su trebali vec tada da ospore nasljedstvo ili da predaju papire za nasljedstvo u svoju korist - ako mene pista ovdje je nekome voz prosao a pokusaje da ispravi krivu drinu preko tudji ledja. Ja ovdje nemogu da vidim bilo kakvu drugu odluku nego da sud presudi u korist tuzenog, jer je zrtva a ne prevarant. A kad se vidi za kolisno je prodao zemlju i to dvije godine poslje nasljedjivanja a da je nasjljedio zemlju najsporim mogucim putem u BiH jer svje je islo preko pisama i cekanja izmedju DK i BiH malo jace od godinu dana. Sta drugo reci... ko ce njemu naplatiti pojedne zivice, troskove pravnika, troskove putovanja i ostale zezancije... :roll:
Last edited by Zviz on 05/10/2013 16:15, edited 1 time in total.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#71 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by muminovic »

Zviz wrote:Da ovo se sve odnosi unutar EU. Kartko jasno u BiH zakon dozvoljava nasljedstvo stranim gradjanima. Tuzeni je stranac u BiH sa domicilom u Danskoj koje je i drzavljanin. Njegov nacionalitete je danac, njegov jezik je danski. Tuzeni nije znao da neko posjeduje papire a bio je direktan nasljednik. Tuzioci su trebali vec tada da ospore nasljedstvo ili da predaju papire za nasljedstvo u svoju korist - ako mene pista ovdje je nekome voz prosao a pokusaje da ispravi krivu drinu preko tudji ledja. Ja ovdje nemogu da vidim bilo kakvu drugu odluku nego da sud presudi u korist tuzenog, jer je zrtva a ne prevarant. A kad se vidi za kolisno je prodao zemlju i to dvije godine poslje nasljedjivanja a da je nasjljedio zemlju najsporim mogucim putem u BiH jer svje je islo preko pisama i cekanja izmedju DK i BiH malo jace od godinu dana.
Da, ali sve se to moze dokazivati samo na sudu, nigdje drugo, u tome i jeste poenta'
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#72 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by Zviz »

muminovic wrote:
Zviz wrote:Da ovo se sve odnosi unutar EU. Kartko jasno u BiH zakon dozvoljava nasljedstvo stranim gradjanima. Tuzeni je stranac u BiH sa domicilom u Danskoj koje je i drzavljanin. Njegov nacionalitete je danac, njegov jezik je danski. Tuzeni nije znao da neko posjeduje papire a bio je direktan nasljednik. Tuzioci su trebali vec tada da ospore nasljedstvo ili da predaju papire za nasljedstvo u svoju korist - ako mene pista ovdje je nekome voz prosao a pokusaje da ispravi krivu drinu preko tudji ledja. Ja ovdje nemogu da vidim bilo kakvu drugu odluku nego da sud presudi u korist tuzenog, jer je zrtva a ne prevarant. A kad se vidi za kolisno je prodao zemlju i to dvije godine poslje nasljedjivanja a da je nasjljedio zemlju najsporim mogucim putem u BiH jer svje je islo preko pisama i cekanja izmedju DK i BiH malo jace od godinu dana.
Da, ali sve se to moze dokazivati samo na sudu, nigdje drugo, u tome i jeste poenta'
Sta drugo reci... ko ce njemu naplatiti pojedne zivice, troskove pravnika, troskove putovanja i ostale zezancije...
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#73 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by muminovic »

Zviz wrote:
muminovic wrote:
Zviz wrote:Da ovo se sve odnosi unutar EU. Kartko jasno u BiH zakon dozvoljava nasljedstvo stranim gradjanima. Tuzeni je stranac u BiH sa domicilom u Danskoj koje je i drzavljanin. Njegov nacionalitete je danac, njegov jezik je danski. Tuzeni nije znao da neko posjeduje papire a bio je direktan nasljednik. Tuzioci su trebali vec tada da ospore nasljedstvo ili da predaju papire za nasljedstvo u svoju korist - ako mene pista ovdje je nekome voz prosao a pokusaje da ispravi krivu drinu preko tudji ledja. Ja ovdje nemogu da vidim bilo kakvu drugu odluku nego da sud presudi u korist tuzenog, jer je zrtva a ne prevarant. A kad se vidi za kolisno je prodao zemlju i to dvije godine poslje nasljedjivanja a da je nasjljedio zemlju najsporim mogucim putem u BiH jer svje je islo preko pisama i cekanja izmedju DK i BiH malo jace od godinu dana.
Da, ali sve se to moze dokazivati samo na sudu, nigdje drugo, u tome i jeste poenta'
Sta drugo reci... ko ce njemu naplatiti pojedne zivice, troskove pravnika, troskove putovanja i ostale zezancije...
Pa ako dobije spor, sve mu mora platiti tuzitelj :-)
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#74 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by Zviz »

muminovic wrote:
Pa ako dobije spor, sve mu mora platiti tuzitelj :-)
On kao stanac da ce dobiti u BiH spor ... jooj drug i ovako je zrtva samog zakona iste drzave... daj ovo samo ima u BiH, ovo nemoze nigdje samo u BiH jer u drugim drzavama plati i nasljedstvo pa ko zeli da te tuzi neka izvoli nek ti porez plati nazad pa troskove pa ono pa ovo... a vako u BiH sta, pa imao je i trosaka oko nasljedstva sta sa njima aja morao je sacuvati racune od preporucenih psiama, pa kad je morao ici u BiH da potpise sve, tad racune sa svih benziskih pumpi, vinjeta itd. pa drug da covjek znam gdje ce slomiti nogu nebi tamo isao ;-)
Last edited by Zviz on 05/10/2013 16:25, edited 1 time in total.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#75 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by muminovic »

Zviz wrote:
muminovic wrote:
Pa ako dobije spor, sve mu mora platiti tuzitelj :-)
On kao stanac da ce dobiti u BiH spor ... jooj drug i ovako je zrtva samog zakona... daj ovo samo ima u BiH, ovo nemoze nigdje samo u BiH jer u drugim drzavama plati i nasljedstvo pa ko zeli da te tuzi neka izvoli nek ti porez plati nazad pa troskove pa ono pa ovo... a vako u BiH sta, pa imao je i trosaka oko nasljedstva sta sa njima aja morao je sacuvati racuni od preporucenih psiama, pa kad je morao ici u BiH da potpise sve racune sa svih benziskih pumpi itd. pa drug da covjek znam gdje ce slomiti nogu nebi tamo isao ;-)
heheehe, pa nema veze da li je strana cili nije, ako je u pravu mora dobiti spor, a onda se namiri od tuzioca za sve troskove parnicenja :-)
Post Reply