Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#26 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by muminovic »

Zviz wrote:
muminovic wrote:
Zviz wrote:U to nevjerujem da moze, jer dansko pravo netereti svoje dtzavljana na svojoj zemlji za sta su pocinili u drugoj zemlji. Od tog nema nista.
Moze 100%, jer nije rijec o krivicnom pravu, nego civilnom/gradjanskom.

Zar nece sud bih mu ako izgubi i nece da plati oduzet ono sto ima u BiH i pretovriti kao kompenzaciju njima (na kraju krajeva) meni su tako pricali silni advokati prije par godina kad sam vodio nagodbu sa svojima :D Zar ne vazi i za njega isto. Ako trazi ostetu moze samo traziti na onu cifru na koju je imovina prodata ondosno koja pise u kupoprodaju. Eto nece da im isplati on izgubi ustvari pusti da pobjede i sta nek mu sud pljeni sto ima u BiH da namiri dug?
Nista ne ide samo od sebe, nego sve na prijedlog tuzitelja, ako to sto ima u BiH nije dovoljno, onda bi se moglo na onaj gore opisan nacin.

ako imovina koju ima u BIH zadovoljava potrebe - moze i tako, jer je puno lakse.

ako trazi 7.000 KM, sa troskovima postupka i kamatama ce narasti minimum na 10.000 KM
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#27 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by Zviz »

I mene si druze naprvaio radoznalim sa tim oko bih danske da sam u ova doba zvao svog advokata prijatelja u Danskoj da ga upitam, meni nebi ni na kraju pameti naupalo da je ovo kao moguce... meni kaze:


Kao da moguceje je da presuda dodje ovdje na sud i da te pozovu ali samo infomativno (pretezno u policiju i to samo da ti procijatju te kakve konsekvence imas ako ides u tu drzavu) te kazu da je na tebi da li zelis da platis ili ne kaze ako nemas namjere da ides u tu drzavu vise poderes papir i to je bilo to. Kaze nije nikakva osnova za bilo koje medjunarodne pravne akcije jer nije krivicno djelo te razine i kaze imas kao "dug" u toj drzavi prema ljudima koji su te tuzili i to je to.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#28 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by muminovic »

Pazi, ne govorimo o KRIVICNIM stvarima.

Mi ovdje pricamo o gradjanskom pravu.

Sud u Danskoj se UOPSTE nece upustati u SADRZAJ presude iz BiH, samo im je vazno da je donesena na zakonit nacin, da je pravosnazna i izvrsna u BiH i da je Apostille nadovjerena.

Sud u BiH je bio nadlezan i donio presudu u pravnoj drzavi, sud u Danskoj je nece niti ima pravo promatrati u sadrzaju (meritumu).

Isto kao sto sud u BiH nema pravo da ulazi u meritum presude iz Danske koja se priznaje u BiH.

Nema nikakvih saslusanja, samo se stranka moze pismeno ocitovati na isto, i opet ne o saadrzaju presude.

I da ponovim - NE U KRIVICNIM STVARIMA.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#29 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by uglavnomja »

a sto ne nazove tetku i dogovori se s njom, kakvi advokati i placanje
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#30 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by Zviz »

muminovic wrote:Pazi, ne govorimo o KRIVICNIM stvarima.

Mi ovdje pricamo o gradjanskom pravu.

Sud u Danskoj se UOPSTE nece upustati u SADRZAJ presude iz BiH, samo im je vazno da je donesena na zakonit nacin, da je pravosnazna i izvrsna u BiH i da je Apostille nadovjerena.

Sud u BiH je bio nadlezan i donio presudu u pravnoj drzavi, sud u Danskoj je nece niti ima pravo promatrati u sadrzaju (meritumu).

Isto kao sto sud u BiH nema pravo da ulazi u meritum presude iz Danske koja se priznaje u BiH.

Nema nikakvih saslusanja, samo se stranka moze pismeno ocitovati na isto, i opet ne o saadrzaju presude.

I da ponovim - NE U KRIVICNIM STVARIMA.
Pa isto sto i kolgea danac rece da od tog nema nista. Ovdje sud se nece petljati u to nego ce kaze samo ti reci nako povrsinki da moze imati posljedice u tom kontekstu o kojem se presuda radi ako ides u BiH. I to je to. Sa drugim rijecima nemoze mu niko nista ako ne ide u BiH.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#31 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by Zviz »

uglavnomja wrote:a sto ne nazove tetku i dogovori se s njom, kakvi advokati i placanje
Nemam pojma kaze da ti ljudi samo hoce po svoje... nisam u toku...
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#32 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by muminovic »

Zviz wrote:
muminovic wrote:Pazi, ne govorimo o KRIVICNIM stvarima.

Mi ovdje pricamo o gradjanskom pravu.

Sud u Danskoj se UOPSTE nece upustati u SADRZAJ presude iz BiH, samo im je vazno da je donesena na zakonit nacin, da je pravosnazna i izvrsna u BiH i da je Apostille nadovjerena.

Sud u BiH je bio nadlezan i donio presudu u pravnoj drzavi, sud u Danskoj je nece niti ima pravo promatrati u sadrzaju (meritumu).

Isto kao sto sud u BiH nema pravo da ulazi u meritum presude iz Danske koja se priznaje u BiH.

Nema nikakvih saslusanja, samo se stranka moze pismeno ocitovati na isto, i opet ne o saadrzaju presude.

I da ponovim - NE U KRIVICNIM STVARIMA.
Pa isto sto i kolgea danac rece da od tog nema nista. Ovdje sud se nece petljati u to nego ce kaze samo ti reci nako povrsinki da moze imati posljedice u tom kontekstu o kojem se presuda radi ako ides u BiH. I to je to. Sa drugim rijecima nemoze mu niko nista ako ne ide u BiH.
Tvoj kolega nije u pravu.

Rijec je o vanparnicnom postupku i sud zahtjevu te vrste MORA udovoljiti, jer isti stvara pravnu zastitu, a suprotno bi stvaralo anarhiju.

Gledaj primjer, covjek zivi u Njemackoj i osteti nekog za nekretnine recimo 400.000 EUR, a buduci da se o nekretninama moze raspravljati samo u sudu u Njemackoj, covjek uzme pare i ode u Dansku i bas ga briga ZAUVIJEK za presudu u Njemackoj jer tamo nema nista ??? hehehee

Presuda iz Njemacke se prizna u Danskoj i lagano pokrenes izvrsni postupak i uzmes mu sve sto ima u Danskoj ili bilo kojoj zemlji gdje se nastanio.

To je pravna sigurnost, a sve suprotno bi bila klasicna ANARHIJA, a pravosudje nam ne bi trebalo, jer bi se samo odselilo u drugu zemlju i rjesi se svih problema :-)
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#33 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by Zviz »

Postavljam ti konkretno pitanje da li havera moze ko u Danskoj natjerati da to plati ako nece? Ja kao laik koji pojma nemam zakljucujem iz tvoje price da to nije moguce. Ono sto je moj advokat u Danskoj rekao je da kaze samo presuda u BiH ima vazeci znacaj tamo i samo u toj drzavi moze se traziti ono sto pise u presudi i nigdje drugo, jer kako on rece to je kaze "dugovanje" koje je zavrsilo na sudu jedne drzave gdje je dugovanje i napravljeno.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#34 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by muminovic »

Zviz wrote:Postavljam ti konkretno pitanje da li havera moze ko u Danskoj natjerati da to plati ako nece? Ja kao laik koji pojma nemam zakljucujem iz tvoje price da to nije moguce. Ono sto je moj advokat u Danskoj rekao je da kaze samo presuda u BiH ima vazeci znacaj tamo i samo u toj drzavi moze se traziti ono sto pise u presudi i nigdje drugo, jer kako on rece to je kaze "dugovanje" koje je zavrsilo na sudu jedne drzave gdje je dugovanje i napravljeno.
Konkretan odgovor, ako sud u BiH ustanovi da mu je duzan XY iznos od 10.000 KM, sa zakonskim zateznim kamatama od 1.1.2012g.-

Kao i troskove postupka u iznosu od 5.000,00 KM.

Da je duzan platiti u roku od 30 dana.

XY iselio iz BiH u Belgiju, uradis priznanje presude iz BiH u Belgiji pred nadleznim sudom, a onda pokrenes izvrsni postupak u Belgiji protiv duznika da se izvrsi presuda iz BiH kako pise u presudi + troskovi postupka iz Belgije prijedloga za izvrsenje.
Last edited by muminovic on 04/10/2013 19:23, edited 1 time in total.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#35 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by Zviz »

muminovic wrote:
Zviz wrote:
muminovic wrote:Pazi, ne govorimo o KRIVICNIM stvarima.

Mi ovdje pricamo o gradjanskom pravu.

Sud u Danskoj se UOPSTE nece upustati u SADRZAJ presude iz BiH, samo im je vazno da je donesena na zakonit nacin, da je pravosnazna i izvrsna u BiH i da je Apostille nadovjerena.

Sud u BiH je bio nadlezan i donio presudu u pravnoj drzavi, sud u Danskoj je nece niti ima pravo promatrati u sadrzaju (meritumu).

Isto kao sto sud u BiH nema pravo da ulazi u meritum presude iz Danske koja se priznaje u BiH.

Nema nikakvih saslusanja, samo se stranka moze pismeno ocitovati na isto, i opet ne o saadrzaju presude.

I da ponovim - NE U KRIVICNIM STVARIMA.
Pa isto sto i kolgea danac rece da od tog nema nista. Ovdje sud se nece petljati u to nego ce kaze samo ti reci nako povrsinki da moze imati posljedice u tom kontekstu o kojem se presuda radi ako ides u BiH. I to je to. Sa drugim rijecima nemoze mu niko nista ako ne ide u BiH.
Tvoj kolega nije u pravu.

Rijec je o vanparnicnom postupku i sud zahtjevu te vrste MORA udovoljiti, jer isti stvara pravnu zastitu, a suprotno bi stvaralo anarhiju.

Gledaj primjer, covjek zivi u Njemackoj i osteti nekog za nekretnine recimo 400.000 EUR, a buduci da se o nekretninama moze raspravljati samo u sudu u Njemackoj, covjek uzme pare i ode u Dansku i bas ga briga ZAUVIJEK za presudu u Njemackoj jer tamo nema nista ??? hehehee

Presuda iz Njemacke se prizna u Danskoj i lagano pokrenes izvrsni postupak i uzmes mu sve sto ima u Danskoj ili bilo kojoj zemlji gdje se nastanio.

To je pravna sigurnost, a sve suprotno bi bila klasicna ANARHIJA, a pravosudje nam ne bi trebalo, jer bi se samo odselilo u drugu zemlju i rjesi se svih problema :-)
Baret ovdje u medijima u Danskoj kukaju drzava kako nije u stanju da pljeni imovinu po Francuskoj onim dancima koji ovdje drzavi duguju... izgleda da nije tako. Pa im pljene auta kad odju odvje slucajno. I onda ih tako sile.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#36 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by muminovic »

Znas zasto je tako, jer je skupo, moras platiti ti sve licno, to je problem, prvo placas advokatu uslugu, pa drzavi taksu na priznanje.

Pa advokatu uslugu za izvrsenje.

Pa sudu taksu za izvrsenje.

Sve to kosta, i novca i vremena.

I naravno cijeli postupak u maticnoj drzavi advokat i sud.

Pljenit se ne moze nista bez gore navedenog.
Last edited by muminovic on 04/10/2013 19:25, edited 1 time in total.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#37 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by Zviz »

muminovic wrote:
Zviz wrote:Postavljam ti konkretno pitanje da li havera moze ko u Danskoj natjerati da to plati ako nece? Ja kao laik koji pojma nemam zakljucujem iz tvoje price da to nije moguce. Ono sto je moj advokat u Danskoj rekao je da kaze samo presuda u BiH ima vazeci znacaj tamo i samo u toj drzavi moze se traziti ono sto pise u presudi i nigdje drugo, jer kako on rece to je kaze "dugovanje" koje je zavrsilo na sudu jedne drzave gdje je dugovanje i napravljeno.
Konkretan odgovor, ako sud u BiH ustanovi da mu je duzan XY iznos od 10.000 KM, sa zakonskim zateznim kamatama od 1.1.2012g.-

Kao i troskove postupka u iznosu od 5.000,00 KM.

Da je duzan platiti u roku od 30 dana.

XY iselio iz BiH u Belgiju, uradis priznanje presude iz BiH u Belgiji pred nadleznim sudom, a onda pokrenes izvrsni postupak u Belgiji protiv duznika da se izvrsi presuda iz BiH kako pise u presudi + troskovi postupka iz Belgije prijedloga za izvrsenje.
Osoba se nije iselila iz BiH u Dansku vec je danski drzavljanin i zivi u Danskoj 19 godina. Dosao u Dansku dvije decenije prije tuzbe.

Znaci da bi to doslo do danske na sud onaj ko tuzi iz BiH bi morao se debelo iskesirati? Ili pogresno kontam. U svakom slucaju hvala na iscrpnim odgovorim.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#38 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by muminovic »

Zviz wrote:
muminovic wrote:
Zviz wrote:Postavljam ti konkretno pitanje da li havera moze ko u Danskoj natjerati da to plati ako nece? Ja kao laik koji pojma nemam zakljucujem iz tvoje price da to nije moguce. Ono sto je moj advokat u Danskoj rekao je da kaze samo presuda u BiH ima vazeci znacaj tamo i samo u toj drzavi moze se traziti ono sto pise u presudi i nigdje drugo, jer kako on rece to je kaze "dugovanje" koje je zavrsilo na sudu jedne drzave gdje je dugovanje i napravljeno.
Konkretan odgovor, ako sud u BiH ustanovi da mu je duzan XY iznos od 10.000 KM, sa zakonskim zateznim kamatama od 1.1.2012g.-

Kao i troskove postupka u iznosu od 5.000,00 KM.

Da je duzan platiti u roku od 30 dana.

XY iselio iz BiH u Belgiju, uradis priznanje presude iz BiH u Belgiji pred nadleznim sudom, a onda pokrenes izvrsni postupak u Belgiji protiv duznika da se izvrsi presuda iz BiH kako pise u presudi + troskovi postupka iz Belgije prijedloga za izvrsenje.
Osoba se nije iselila iz BiH u Dansku vec je danski drzavljanin i zivi u Danskoj 19 godina. Dosao u Dansku dvije decenije prije tuzbe.

Znaci da bi to doslo do danske na sud onaj ko tuzi iz BiH bi morao se debelo iskesirati? Ili pogresno kontam. U svakom slucaju hvala na iscrpnim odgovorim.
Prvo se mora zavrsit cijeli postupak u BiH, dakle svi troskovi podmiriti.

A onda ima mnogo troskova i u Danskoj, 2 puta da plati taksu sudu i dva puta uslugu advokata.

A sve prema vrijednosti spora, sto je iznos veci, troskovi su mu skuplji.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#39 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by Zviz »

Sa drugim rijecima haver ima vise opcija da im zagorci zivot. Da mu bar jednu dobru vjiest prenesm :D Nesto mi je neurozan :D On u principu koliko ja tebe kontam moze sam odgovoriti na tuzbu pa cak priznati i reci eto pljenite sta imam u BiH da pokrije tu sumu a za ostalo cu u ratama od 10km na mjesce da placam narednih 176 godina...
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#40 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by muminovic »

Zviz wrote:Sa drugim rijecima haver ima vise opcija da im zagorci zivot. Da mu bar jednu dobru vjiest prenesm :D Nesto mi je neurozan :D On u principu koliko ja tebe kontam moze sam odgovoriti na tuzbu pa cak priznati i reci eto pljenite sta imam u BiH da pokrije tu sumu a za ostalo cu u ratama od 10km na mjesce da placam narednih 176 godina...
Zavisi koliko tuzitelj ima novca :-)
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#41 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by Zviz »

muminovic wrote:
Zviz wrote:Sa drugim rijecima haver ima vise opcija da im zagorci zivot. Da mu bar jednu dobru vjiest prenesm :D Nesto mi je neurozan :D On u principu koliko ja tebe kontam moze sam odgovoriti na tuzbu pa cak priznati i reci eto pljenite sta imam u BiH da pokrije tu sumu a za ostalo cu u ratama od 10km na mjesce da placam narednih 176 godina...
Zavisi koliko tuzitelj ima novca :-)
Nije mi bas poznato da prvostepena presuda u korist tuzitelja je zavrsila na visem sudu na zahtjev istog tuzitelja jer je nezadovoljan prvom presudom i ako je isla mu u 100% korist.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#42 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by muminovic »

Zviz wrote:
muminovic wrote:
Zviz wrote:Sa drugim rijecima haver ima vise opcija da im zagorci zivot. Da mu bar jednu dobru vjiest prenesm :D Nesto mi je neurozan :D On u principu koliko ja tebe kontam moze sam odgovoriti na tuzbu pa cak priznati i reci eto pljenite sta imam u BiH da pokrije tu sumu a za ostalo cu u ratama od 10km na mjesce da placam narednih 176 godina...
Zavisi koliko tuzitelj ima novca :-)
Nije mi bas poznato da prvostepena presuda u korist tuzitelja je zavrsila na visem sudu na zahtjev istog tuzitelja jer je nezadovoljan prvom presudom i ako je isla mu u 100% korist.
Na prvu presudu uvijek imas pravo zalbe, ako nije presuda na osnovu propustanja, na nju se ne mozes zaliti.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#43 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by Zviz »

Pa ja oni propustili da predaju testament kad neko im umro pustili njega da nasljedi nije ni znao da ima sta za nasljediti. Cak ga oni pokrenuli nasljedstvo u ime njega za njega i sad ga tuze! A na godinu dana prije nego sto ce ga tuziti tako mi prica preko maila mu poslali slike od testamenta i rekli mu daj para i, i sad ga tuze :roll: oj majko mila sto ta neka rodbina po BiH moze biti uzas. Zao mi havera sav nekakva nije svoj a ni mrava nebi zgazio.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#44 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by Zviz »

muminovic wrote:Pazi, ne govorimo o KRIVICNIM stvarima.

Mi ovdje pricamo o gradjanskom pravu.

Sud u Danskoj se UOPSTE nece upustati u SADRZAJ presude iz BiH, samo im je vazno da je donesena na zakonit nacin, da je pravosnazna i izvrsna u BiH i da je Apostille nadovjerena.

Sud u BiH je bio nadlezan i donio presudu u pravnoj drzavi, sud u Danskoj je nece niti ima pravo promatrati u sadrzaju (meritumu).

Isto kao sto sud u BiH nema pravo da ulazi u meritum presude iz Danske koja se priznaje u BiH.

Nema nikakvih saslusanja, samo se stranka moze pismeno ocitovati na isto, i opet ne o saadrzaju presude.

I da ponovim - NE U KRIVICNIM STVARIMA.
Haver je danes otisao do suda ne njegovu srecu radio odnosno bila osoba tu koja mu je izasla u susret maksimalno, bio sam priutan. I kaze da on je stranac tuzen u stranoj drzavi (u dalekoj njemu nepoznatoj drzavi) u kojoj nema prebivalista niti nije u drzavi tokom podizanja tuzbe. Da bi tuzba bila pravedna sud na kojem se tuzi mora da ispuni neke standarde koji se zahtjevaju kad je rijec o strancima. Kaze ako sud na kojem se tuzi to ne ucini tuzba nije pravedna i njen izhod nemoze u ocima danskog pravosudja imati validited da bi se na osnovu njega pokretala tuzba u Danskoj za evt. odstetu. Kaze da sud se nema pravo petljati u sadrzaj tuzbe, ali ako tuzeni izrazi zalbu da nije dovoljno informisan od stande suda na kojem je tuzen i to moze da dokaze onda ta presuda ima samo validnost u BiH a nikad nemoze se koristi kao osnova u Danskoj za bilo sta, jer njenm gradjaninu su uskracena brojna prava i infomacije tokom procesa. I onda nabroja neku lusti sta sve treba da se ispuni... tuzba mora biti napisana na maternjem jeziku tuznekoga koji je zakljucen po drzavljanstvu tuzenog (znaci na danskom jeziku) ako u BiH ne postoji sudski tumac za danski jezik, da sud pismeno to obavjesti tuzenog a onda da se dostavi tuzba na engleskom ili francuskom jeziku. Pravilnik te obrazlozenje za tuzbu moraju biti dostavljeni na engleskom ili francuskom jeziku, spis pravnika/advokata/odvetnika besplatnih koji se sluze engleskim i francuskim jezikom, uput na prava koja tuzeni ima isto na engleskom ili francuskom jeziku i jos nekih stvari...
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#45 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by muminovic »

Tebi je te informacije/dezinformacije dala osoba, ne sudija, ili kvalifikovani pravnik.

Ja ih necu ni kometarisati jer nisu tacni.

No tvoj drug neka radi sta god zeli da radi, njegov izbor.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#46 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by Zviz »

muminovic wrote:Tebi je te informacije/dezinformacije dala osoba, ne sudija, ili kvalifikovani pravnik.

Ja ih necu ni kometarisati jer nisu tacni.

No tvoj drug neka radi sta god zeli da radi, njegov izbor.
Pravna osoba ne neko na salteru. Nevidim razloga da bi lagali :wink: Jer sad sto ti napisa da to nije tacno, znaci kad bi ti dobio na kizneskom jeziku tuzbu ti je razumio? Ako moj drugar razumije bosanki nek to dokaze sud i tuzitelj koji ga tuzi on ima pravo da trazi infomacije na jeziku kojim on smatra za maternji i ako je to danski to nemoze nikoji sud da mu ponisti, te ako nerazumije bosanki i tako se izjani i to mu niko nemoze pobiti pa zvao se pravno Mujo Bosanac. Jer na pitanje koje jezike zna on ima pravo da se izjasni kako zeli ;-) Tako da mu je sud duzan da sotavi sve sto treba na jeziku kojem ce razumiti ili na jeziku engkeskom / francuskom kako bi ovdje mu ponudili prevod bez troska - i dodali su isto kao sto bi imao pravo neko iz BiH da ga neko tuzi u DK da mu bude sve dostavljeno na bosanskom jeziku evt. englsekom / francuskom - pa zasto nasima ovdje koji zive 20 godina nude prevodioce ako nemaju drzavljanstva a onima koji imaju ne, jer nemozes dobiti drzavljanstvo ako neznas jezika a imati dnasko drzavljanstvo znaci da znas jezik. Nasta imas pravo da kazes da ti je maternji jezik. Ipak bi ja rekao da ovi ovdje malo vise znaju, jebga bez zamjere niti nikoga pozniavam ali danska spada medju naj pravednije drzave cije pravosudje je uvijek u top 5 u svijetu.
Last edited by Zviz on 05/10/2013 13:52, edited 1 time in total.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#47 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by muminovic »

Znaci smjerovi poput ovog o kojemu pricamo, ne postoje:

http://www.advokat-prnjavorac.com/prizn ... esude.html


National Report on Residual Jurisdiction
Denmark
2
Due to the general Danish opt-out of all measur
es in the area of justice, Denmark is not
bound by Council Regulation 44/2001. Denmark
and the EC have entered into an agreement
on jurisdiction and the recognition and enforcement of judgments in civil and commercial
matters and the agreement enters into force on
July 1, 2007. Hence, for the time being
Denmark remains a contracting party to
the 1968 Brussels Convention.
In view of this, I have replaced "the Brussels I regulation" with "the 1968 Brussels
Convention" in the questionnaire.
Please note that as regards references to Dani
sh case law I refer to the Danish Journal for
legal decisions (Ufr.).
The last digits after the year refers to the page
number in the relevant issue of the journal,
and the last letter after the page number refers
to the court in which the case was tried. "H"
stands for the Supreme Court, "Ø" stands for
the eastern High Court and "V" stands for the
western High Court of Denmark

Denmark is a party to the Nordic Convention on Execution and Recognition of Civil Claims from 1978.
This convention exists between Denmark, Finland,
Iceland, Norway and Sweden, and obligates the
parties to recognize and execute judgments from th
e other member states. Fu
rthermore, Denmark is
a member to the Lugano Convention
, which is parallel to the 1968
Brussels Convention,
and therefore
covers the same areas as this. Denmark is also
a member to the Brussels Convention of May 10t

1952, regarding arrest of property in ships, and
the Hague Convention on Civil Procedure of March
1st, 1954.


National rules of jurisdiction barrin
g the enforcement of a non-EU judgment

The rules concerning recognition and enforc
ement of foreign judgments in Denmark are
listed in ss.223 a and 479 of the Danish Admini
stration of Justice Act. These rules empower
the Danish Ministry of Justice to provide legi
slation on the matter of recognition of foreign
judgments, but this empowermen
t has only been used a few times, none of which are rele-
vant to this question. As a result, foreign judgments can only be recognized in Denmark if this
obligation follows from a treaty between Denm
ark and the relevant country. Furthermore,
ss.223 a and 479 of the Administration of Justic
e Act state that a foreign decision can never
be recognized in Denmark,
if it is contrary to the
general laws of Denmark


BiH nije neka "tamo drzava" nego drzava koja je potpisnica istih konvencija kao i Danska, a Dansko pravosudje nije top 5, nego izmedju 5 i 10 u EU, to pokazuju zvanicni parametri kakvi su izvjestaji Europske komisije za efikasnost pravosudja.

steta sto vjerujes nepismenom svijetu Danskoj, a ne pismenim iz BiH.

Zato nemoj da vise trosim vrijeme nepotrebno.
Last edited by muminovic on 05/10/2013 13:57, edited 1 time in total.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#48 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by Zviz »

muminovic wrote:Znaci smjerovi poput ovog o kojemu pricamo, ne postoje:

http://www.advokat-prnjavorac.com/prizn ... esude.html

Drug mjesas priznanje sa razumom konteksta tuzbe o kojoj je rijec. Niko nije rekao da ne priznaje ali sud danski nemoze uvaziti nesto da je tacno i pravedno ako osoba koja je tuze nije infomisana na jeziku maternjem ili engleskom / franucskom - osoba u duhu i vjeri opravdano nije znala o cemu je rijec po danskom zakonu. Oni mogu ga uzeti u proces aki ga tuzitelj u danskoj nece dobiti jer nije infomisao osobu koju tuzi i tako se gleda kao prevara. To je covjek pravnik na sudu koji radi rekao i kaze da nerazumije da u BiH to nerazumiju kad tuze strance. Kaze tuzeni ima pravo legitimo da mu se sav material dostavi na jeziku koji razumije od tuzbe, do stvari koju tuzitelj koristi itd. kako bi pripermio svoju odbranu u najboljem duhu i verji i kaze ako to sud nemoze da mu pruzi onda nema tuzbe jer je on zrtva koja nema moci da se brani. I kaze to nemoze ni BiH sud da ponisti to je standard u svijetu. I kaze vazi za BiH isto kao i za sve druge. I onda se nasmija i rece a dobro mozda BiH nije jos na standardu ali kaze bice uskoro radimo nato da dostignu standarde.
Last edited by Zviz on 05/10/2013 13:58, edited 1 time in total.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#49 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by muminovic »

Zviz wrote:
muminovic wrote:Znaci smjerovi poput ovog o kojemu pricamo, ne postoje:

http://www.advokat-prnjavorac.com/prizn ... esude.html

Drug mjesas priznanje sa razumom konteksta odobe o kojoj je rijec. Niko nije rekao da ne priznaje ali sud danski nemoze uvaziti nesto da je tacno i pravedno ako osoba koja je tuze nije infomisana na jeziku maternjem ili engleskom / franucskom - osoba u duhu i vjeri opravdano nije znala o cemu je rijec po danskom zakonu. Oni mogu ga uzeti u proces aki ga tuzitelj u danskoj nece dobiti jer nije infomisao osobu koju tuzi i tako se gleda kao prevara. To je covjek pravnik na sudu koji radi rekao i kaze da nerazumije da u BiH to nerazumiju kad tuze strance. Kaze tuzeni ima pravo legitimo da mu se sav material dostavi na jeziku koji razumije od tuzbe, do stvari koju tuzitelj koristi itd. kako bi pripermio svoju odbranu u najboljem duhu i verji i kaze ako to sud nemoze da mu pruzi onda nema tuzbe jer je on zrtva koja nema moci da se brani. I kaze to nemoze ni BiH sud da ponisti to je standard u svijetu. I kaze vazi za BiH isto kao i za sve druge. I onda se nasmija i rece a dobro mozda BiH nije jos na standardu ali kaze bice uskoro radimo nato da dostignu standarde.
Sud koji salje POSILJKU IZ BIH prethodno PREVEDE SAV MATERIJAL O TROSKU tuzioca putem ovlastenog sudskog tumaca I POSALJE MU PREKO DKP-A dakle SVE JE PREVEDENO. I sve je takvo uredno u sudskom spisu.

TO su osnovna pravila MPP-a koji se primjenjuje u BiH.

BiH je potpisnica ISTIH konvencija kao i Danska, a gore iznad imas spisak konvencija.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#50 Re: Ignorisanje poste (pismo od suda da vas neko tuzi)?

Post by Zviz »

muminovic wrote:
Zviz wrote:
muminovic wrote:Znaci smjerovi poput ovog o kojemu pricamo, ne postoje:

http://www.advokat-prnjavorac.com/prizn ... esude.html

Drug mjesas priznanje sa razumom konteksta odobe o kojoj je rijec. Niko nije rekao da ne priznaje ali sud danski nemoze uvaziti nesto da je tacno i pravedno ako osoba koja je tuze nije infomisana na jeziku maternjem ili engleskom / franucskom - osoba u duhu i vjeri opravdano nije znala o cemu je rijec po danskom zakonu. Oni mogu ga uzeti u proces aki ga tuzitelj u danskoj nece dobiti jer nije infomisao osobu koju tuzi i tako se gleda kao prevara. To je covjek pravnik na sudu koji radi rekao i kaze da nerazumije da u BiH to nerazumiju kad tuze strance. Kaze tuzeni ima pravo legitimo da mu se sav material dostavi na jeziku koji razumije od tuzbe, do stvari koju tuzitelj koristi itd. kako bi pripermio svoju odbranu u najboljem duhu i verji i kaze ako to sud nemoze da mu pruzi onda nema tuzbe jer je on zrtva koja nema moci da se brani. I kaze to nemoze ni BiH sud da ponisti to je standard u svijetu. I kaze vazi za BiH isto kao i za sve druge. I onda se nasmija i rece a dobro mozda BiH nije jos na standardu ali kaze bice uskoro radimo nato da dostignu standarde.
Sud koji salje POSILJKU IZ BIH prethodno PREVEDE SAV MATERIJAL O TROSKU TUZENOG, I POSALJE MU PREKO DKP-A dakle SVE JE PREVEDENO. I sve je takvo uredno u sudskom spisu.

TO su osnovna pravila MPP-a koji se primjenjuje u BiH.
Sud nemoze da prevede o trosku tuzenog nego mu mora dostaviti na jeziku maternjem ako ne onda standardno na ensgleskom / francuskom i to mu je rekao. A naravno ako mu u daljnjem postupku treba tumac da ce ga iz svog dzepa da placa. Da BiH stud dostavlja prevedeno nije istina - meni nikada nista nisu dostavili prevedno no ja nisam ni pravio scene od tog ali nije istina - niti sam drzavljan BiH. Po mom imeni i prezimenu sud bih nemoze nikada da ugotovi ako to koriste kao mjeru za koji jezik osoba razumije - po njegovom hajd moze ali opet to nemoze biti mjerilo. Ja ima francusko/italiansko ime a njemacko prezime eto u mom primjer su sigurno odnogentnuli ma ovaj zna nas cim je bio ovdje. Pa bio sam i u Japanu pa neznam japanski. No kao sto sam rekao ja nisam pravio scene, ali kazem u BiH se izgleda krsne neki osnovni standardi - barem moj zakljucak po onom sto sam ja vidio, sto sam sad cuo i sto ti sada napisa, pa jbga u zakonu bih poslje zandje rasprave sud u roku od 30 dana treba da donese odluku a standardno krse pa cekas ponekad i u nedogled dana. I ovdje drug nije rijec o priznavanju nego o dostupu infomacije na jeziku na kojem tuzeni zeli. Na kraju krajeva nek drug radi sto hoce - zeli da im razvuce hramoniku kako kaze nasta ima pravo.
Post Reply