Igmanski Mars

seiko22
Posts: 896
Joined: 11/11/2006 04:27
Location: "REPUBLIKA SRPSKA IS GENOCIDAL PRODUCT AND SHOULD BE ABOLISHED " Prof. Francis A. Boyle

#1 Igmanski Mars

Post by seiko22 »

1983.Decembra 1941. godine dok njemacke trupe nadiru ka Moskvi i Lenjingradu, u malom mjestu Rudo, u Bosni, Tito formira Prvu proletersku brigadu - prvu regularnu jedinicu NOV. Jedno od njenih prvih velikih iskusenja je Igmanski mars. Krajem januara 1942. Brigada se na Romaniji nasla u okruzenju jakih njemackih snaga. Stab brigade donosi odluku da se izvrsi rizican, ali jedini moguci pokret. Proci pored samog Sarajeva, pa preko planine Igman, prema oslobodjenom gradu Foci, gde se probio Vrhovni stab sa Titom. Mars je izveden nocu izmedju 27. I 28. januara 1942., po dubokom snijegu i hladnoci od -40oC. Igmanski mars je usao u legendu, zato sto su borci izdrzali tu strasnu studen od koje je drvece pucalo. 40 tesko promrzlih boraca prebaceno je na lijecenje u Focu. Tu borci i junacki podnose nadljudske bolove u operacijama bez ikakvog narkotickog sredstva. To je drugi dio legende o Igmansnom marsu.
Vidim razne teme, te o Iraq-u, te o holocaustu, etc, ,a nista o istoriji Bosne u kojoj smo odrasli?? :sad: :sad:

.
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#2 Re: Igmanski Mars

Post by Sezam »

seiko22 wrote:
1983.Decembra 1941. godine dok njemacke trupe nadiru ka Moskvi i Lenjingradu, u malom mjestu Rudo, u Bosni, Tito formira Prvu proletersku brigadu - prvu regularnu jedinicu NOV. Jedno od njenih prvih velikih iskusenja je Igmanski mars. Krajem januara 1942. Brigada se na Romaniji nasla u okruzenju jakih njemackih snaga. Stab brigade donosi odluku da se izvrsi rizican, ali jedini moguci pokret. Proci pored samog Sarajeva, pa preko planine Igman, prema oslobodjenom gradu Foci, gde se probio Vrhovni stab sa Titom. Mars je izveden nocu izmedju 27. I 28. januara 1942., po dubokom snijegu i hladnoci od -40oC. Igmanski mars je usao u legendu, zato sto su borci izdrzali tu strasnu studen od koje je drvece pucalo. 40 tesko promrzlih boraca prebaceno je na lijecenje u Focu. Tu borci i junacki podnose nadljudske bolove u operacijama bez ikakvog narkotickog sredstva. To je drugi dio legende o Igmansnom marsu.
Vidim razne teme, te o Iraq-u, te o holocaustu, etc, ,a nista o istoriji Bosne u kojoj smo odrasli?? :sad: :sad:

.
Svaka chast, i tebi, a pogotovu njima...ti su ljudi imali u shta da vjeruju, zato su i uspijevali 'nemoguce'...
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#3

Post by mostarac »

i sto je jos vaznije, njihovi pretpostavljeni ih nisu izdali ni kovali zajednicke planove sa njihovim dzelatima i ovi su znali da se to nece desiti nikada.
Bulbull
Posts: 37
Joined: 11/12/2006 18:51

#4

Post by Bulbull »

O cemu ti dijete drago. Kakav crni Igmanski mars. Pa zar ima jos ljudi koji vjeruju ovim ili onim komunistickim bajkama i bajkicama. Ha, ha... Sa jedne strane stotine hiljada do zuba naoruzanih Njemaca, a sa druge sacica gladnih tifusara. I zamisli tifusari ih pobijede. Ha...ha... ja cirkusa majkko draga...
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#5

Post by mostarac »

Bulbull wrote:O cemu ti dijete drago. Kakav crni Igmanski mars. Pa zar ima jos ljudi koji vjeruju ovim ili onim komunistickim bajkama i bajkicama. Ha, ha... Sa jedne strane stotine hiljada do zuba naoruzanih Njemaca, a sa druge sacica gladnih tifusara. I zamisli tifusari ih pobijede. Ha...ha... ja cirkusa majkko draga...
pa sto oni ne pobjedise tifusare
Gnjuscic
Posts: 198
Joined: 27/02/2005 20:46
Location: Iza coska jednog djeta kuće

#6

Post by Gnjuscic »

Bulbull wrote:O cemu ti dijete drago. Kakav crni Igmanski mars. Pa zar ima jos ljudi koji vjeruju ovim ili onim komunistickim bajkama i bajkicama. Ha, ha... Sa jedne strane stotine hiljada do zuba naoruzanih Njemaca, a sa druge sacica gladnih tifusara. I zamisli tifusari ih pobijede. Ha...ha... ja cirkusa majkko draga...
Pa ko se na kraju izbori za BiH ? Oni neustrasivi borci i pregaoci sto su prekidali kino predstave zbog loseg prikazivanja Arapa ? Ili su mozda Rusi oslobodili BiH ? Ne, ne Amerkanci. Ma kakvi Amerikanci, oni su negativci. Stvarno, ko to oslobodi bivsu drzavu i BiH u njoj. :-x Misterija.
prleitihi
Posts: 4131
Joined: 24/01/2007 16:44
Location: laktaši

#7

Post by prleitihi »

Gnjuscic wrote:
Bulbull wrote:O cemu ti dijete drago. Kakav crni Igmanski mars. Pa zar ima jos ljudi koji vjeruju ovim ili onim komunistickim bajkama i bajkicama. Ha, ha... Sa jedne strane stotine hiljada do zuba naoruzanih Njemaca, a sa druge sacica gladnih tifusara. I zamisli tifusari ih pobijede. Ha...ha... ja cirkusa majkko draga...
Pa ko se na kraju izbori za BiH ? Oni neustrasivi borci i pregaoci sto su prekidali kino predstave zbog loseg prikazivanja Arapa ? Ili su mozda Rusi oslobodili BiH ? Ne, ne Amerkanci. Ma kakvi Amerikanci, oni su negativci. Stvarno, ko to oslobodi bivsu drzavu i BiH u njoj. :-x Misterija.
Merlin iz Zagreba! A nije to taj rat, sorry!
Jastreb35
Posts: 1222
Joined: 31/05/2006 22:59

#8

Post by Jastreb35 »

i sto je jos vaznije, njihovi pretpostavljeni ih nisu izdali ni kovali zajednicke planove sa njihovim dzelatima i ovi su znali da se to nece desiti nikada
Da nisu imali vojne sudove i jednoumlje, kojim se brzo zavrsavalo sa njihovim Abdicima, Jukama, Zulfikarpasicima i Cacama, vjerovatno je da bi se naslo onih koji bi odredjene poteze Tita okarakterisali nepotrebnim kompromisom i(li) izdajom. Medjutim, znacajni kompromisi se nisu morali praviti, jer se inicijatorima nekih njihovih BHDana, Slobodne Bosne i Avaza ne bi davala materijalna sredstva (bez obzira na politicku orijentaciju) nego bi ih se likvidiralo ispred nekog skolskog zida.

Sto naravno ne umanjuje zrtvu i spremnost na zrtvu partizana koji su davali sve za bolju buducnost obicnog naroda, a sto Igmanski mars slikovito ilustruje.
DUREX
Posts: 516
Joined: 10/05/2006 07:34
Location: Sarajevo - Centar

#9

Post by DUREX »

Bulbull wrote:O cemu ti dijete drago. Kakav crni Igmanski mars. Pa zar ima jos ljudi koji vjeruju ovim ili onim komunistickim bajkama i bajkicama. Ha, ha... Sa jedne strane stotine hiljada do zuba naoruzanih Njemaca, a sa druge sacica gladnih tifusara. I zamisli tifusari ih pobijede. Ha...ha... ja cirkusa majkko draga...
Gdje si ti, sta mai?

Dobro si poceo... Tek peti post,a vec ga usra do grla... Dobar si.

Da... sa jedne strane stotine hiljada naoruzanih Njemaca, potpomognutih raznoraznim lokalnim izdajnickim picketinama svih nacija, protiv "sake tifusara"... I na kraju ih ta saka tifusara s noge na nogu izbaci preko Blajburga... Interesantno, a? I, sto vas, uglavnom unuke i djecu porazenih, najvise boli - ISTINITO. :)
Vertigo
Posts: 1188
Joined: 04/12/2005 12:06
Location: Sarajevo

#10

Post by Vertigo »

Kakav mars, ja gore spavo 93 :kravata:
Last edited by Vertigo on 27/01/2007 22:52, edited 1 time in total.
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#11

Post by Sezam »

Bulbull wrote:O cemu ti dijete drago. Kakav crni Igmanski mars. Pa zar ima jos ljudi koji vjeruju ovim ili onim komunistickim bajkama i bajkicama. Ha, ha... Sa jedne strane stotine hiljada do zuba naoruzanih Njemaca, a sa druge sacica gladnih tifusara. I zamisli tifusari ih pobijede. Ha...ha... ja cirkusa majkko draga...
hehe...chuj bulbul...hehe...prije ce bit da si pitbull... :lol:
zzzzz
Posts: 2053
Joined: 27/05/2004 22:30

#12

Post by zzzzz »

Sta kazu, drvece pucalo od zime. Sta je s onima koji su predeverali nekoliko Igmanskih marseva :P

Bez zezancije, to je dio istorije BiH kojem treba posvetiti paznju. Istina da se u osnovi ne slazem s njihovom idejom za koju su se borili (vjerovatno ne bih bio u njihovim redovima da sam zivio u to vrijeme) ali je na kraju ispalo da su se izborili za ono do cega je i meni stalo a to je Bosna i Hercegovina i na taj nacin nam omogucili da smo danas (kakva takva) medjunarodno priznata drzava
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#13

Post by _BosanaC »

Bulbull wrote:O cemu ti dijete drago. Kakav crni Igmanski mars. Pa zar ima jos ljudi koji vjeruju ovim ili onim komunistickim bajkama i bajkicama. Ha, ha... Sa jedne strane stotine hiljada do zuba naoruzanih Njemaca, a sa druge sacica gladnih tifusara. I zamisli tifusari ih pobijede. Ha...ha... ja cirkusa majkko draga...
De nam ti napisi kakvu svoju verziju ziv bio :D Da glupost bude potpuna :D
brdo
Posts: 432
Joined: 26/11/2006 10:59

#14

Post by brdo »

Bulbull wrote:O cemu ti dijete drago. Kakav crni Igmanski mars. Pa zar ima jos ljudi koji vjeruju ovim ili onim komunistickim bajkama i bajkicama. Ha, ha... Sa jedne strane stotine hiljada do zuba naoruzanih Njemaca, a sa druge sacica gladnih tifusara. I zamisli tifusari ih pobijede. Ha...ha... ja cirkusa majkko draga...
a nisu oni pobijedili nego pobjegli a bjezanje se u to vrijeme tretiralo kao jedina pobjeda .procitaj istoriju za prvi razred :D :lol:
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#15

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

brdo wrote:
Bulbull wrote:O cemu ti dijete drago. Kakav crni Igmanski mars. Pa zar ima jos ljudi koji vjeruju ovim ili onim komunistickim bajkama i bajkicama. Ha, ha... Sa jedne strane stotine hiljada do zuba naoruzanih Njemaca, a sa druge sacica gladnih tifusara. I zamisli tifusari ih pobijede. Ha...ha... ja cirkusa majkko draga...
a nisu oni pobijedili nego pobjegli a bjezanje se u to vrijeme tretiralo kao jedina pobjeda .procitaj istoriju za prvi razred :D :lol:
U vojnoj terminologiji se to kaze takticko povlacenje. Povuces se na rezervene pozicije, da napadac misli da si u rasulu, pa onda sa svim snagama opletes po mrskom neprijatelju. :D

Zamisli da je Sadam, dok su Ameri svom zestinom napredovali prema Bagdadu, recimo u Palestini osnovao PRVU IRACKU BRIGADU u egzilu i da se preko okupirane teritorije Izraela uspio prebaciti u Egipat, odakle je nastavio da udara na vojne ciljeve Amerikanaca i Izraela.8-)

Jasno je da ima pretjerivanja u pricama i filmovima o partizanima, ali da je samo 20% istina od onoga sto smo ucili i gledali, ti ljudi zasluzuju postovanje svih nas zbog svoje odlucnosti, hrabrosti i ideala u koje su vjerovali. Poredeci sa pokretom otpora u Francuskoj, Ceskoj, Poljskoj kojeg prakticno nije ni bilo osim pred kraj rata kada je vec vise-manje bilo sve rijeseno i samo pitanje vremena, Tito i partizani su imali jajca velika k'o Mount Everset. :D
seiko22
Posts: 896
Joined: 11/11/2006 04:27
Location: "REPUBLIKA SRPSKA IS GENOCIDAL PRODUCT AND SHOULD BE ABOLISHED " Prof. Francis A. Boyle

#16

Post by seiko22 »

Bulbull wrote:O cemu ti dijete drago. Kakav crni Igmanski mars. Pa zar ima jos ljudi koji vjeruju ovim ili onim komunistickim bajkama i bajkicama. Ha, ha... Sa jedne strane stotine hiljada do zuba naoruzanih Njemaca, a sa druge sacica gladnih tifusara. I zamisli tifusari ih pobijede. Ha...ha... ja cirkusa majkko draga...

Zamisli "bulbullcicu", da je cak i Richard Burton , u punom usponu svoje karijere, 1973, godine, odlucio da igra ulogu vodje tih "tifusara", a nije nekog od "stotine hiljada naoruzanih Njemaca"!
Bulbullcicu, bulbullcicu, ako si toliko balav, pa nisi upamtio, koristilo bi ti da katkad procitas nesto vise od natpisa na hali!

.
User avatar
MuaDib
Posts: 4049
Joined: 28/10/2006 23:25
Location: Sarajevo

#17

Post by MuaDib »

Počast hrabrim partizanima koji su u svojoj borbi za slobodu dali živote na Igmanskom maršu. Smrt fašizmu, sloboda narodu! :)
Kel'Thalas
Posts: 68
Joined: 17/10/2006 22:52

#18

Post by Kel'Thalas »

Svaka čast partizanima al su mi draži i bliži oni 'partizani' devedestih koi su odbijali četničke horde po Igmanu i 'igmanima' širom BiH.
Auto
Posts: 11
Joined: 29/01/2007 01:05

#19

Post by Auto »

Rahmet i pokoj svim sehidima i poginulim borcima sa Igmanskog Marsa. Da im Allah dz.s. da Dzennet!
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#20

Post by zavrzlama »

Svaki dogadjaj iz istorije koji se dogodio u BIH,a u njemu su rame uz rame ucestvovali pripadnici svih Bosansko-Hercegovackih naroda...ko po pravilu se doceka na noz od pojedinaca...sto li :-)

To su oni pojedinci koji nevole suzivot,BIH i bilo kakav vid zajednickog zivota.....Igmanski Mars je svijtli primjer borbe Bosansko-Hercegovackog naroda protiv okupatora i fasizma....nego nekim ovdje j..e koncepciju... :x
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#21

Post by Vodenjak »

zavrzlama wrote:Svaki dogadjaj iz istorije koji se dogodio u BIH,a u njemu su rame uz rame ucestvovali pripadnici svih Bosansko-Hercegovackih naroda...ko po pravilu se doceka na noz od pojedinaca...sto li :-)

To su oni pojedinci koji nevole suzivot,BIH i bilo kakav vid zajednickog zivota.....Igmanski Mars je svijtli primjer borbe Bosansko-Hercegovackog naroda protiv okupatora i fasizma....nego nekim ovdje j..e koncepciju... :x
Odavno bi svakom pametnom trebalo biti jasno da su pobornici nacionalnih oligarhija kod nas od prvog dana znali samo PROTIV cega su...
A ZA sta su, ne znaju jos ni danas...
Osim pojedinih koji znaju za svoje dzepove puneci ih na racun kako svojih obozavaoca tako i onih koji su ih od prvog dana prokljuvili, ali koji im nista ne mogu iz prostog razloga sto je naivnih obozavaoca puno.
I previse! :oops:
Auto
Posts: 11
Joined: 29/01/2007 01:05

#22

Post by Auto »

Vodenjak wrote:
zavrzlama wrote:Svaki dogadjaj iz istorije koji se dogodio u BIH,a u njemu su rame uz rame ucestvovali pripadnici svih Bosansko-Hercegovackih naroda...ko po pravilu se doceka na noz od pojedinaca...sto li :-)

To su oni pojedinci koji nevole suzivot,BIH i bilo kakav vid zajednickog zivota.....Igmanski Mars je svijtli primjer borbe Bosansko-Hercegovackog naroda protiv okupatora i fasizma....nego nekim ovdje j..e koncepciju... :x
Odavno bi svakom pametnom trebalo biti jasno da su pobornici nacionalnih oligarhija kod nas od prvog dana znali samo PROTIV cega su...
A ZA sta su, ne znaju jos ni danas...
Osim pojedinih koji znaju za svoje dzepove puneci ih na racun kako svojih obozavaoca tako i onih koji su ih od prvog dana prokljuvili, ali koji im nista ne mogu iz prostog razloga sto je naivnih obozavaoca puno.
I previse! :oops:
Ovdje se govori o Iganskom Marsu.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#23

Post by _BosanaC »

Kel'Thalas wrote:Svaka čast partizanima al su mi draži i bliži oni 'partizani' devedestih koi su odbijali četničke horde po Igmanu i 'igmanima' širom BiH.
Zasto uvjek prica o jednim mora zavrsiti pricom o ovim drugim i njihovom poredjenju? :roll:
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#24

Post by Vodenjak »

Kel'Thalas wrote:Svaka čast partizanima al su mi draži i bliži oni 'partizani' devedestih koi su odbijali četničke horde po Igmanu i 'igmanima' širom BiH.
Prezivjeli sa onog Igmanskog marsa su barem docekali dan kada su mogli punim plucima da dishu - slobodu!!
Sloboda i mir, napredak i obnova, svijetla buducnost i vjera u bolje dane su obiljezile njihove poslijeratne godine, bez obzira na sve blokade i sa zapada i sa istoka, bez obzira na sve gladne godine...
User avatar
Suicidal Siberian
Posts: 1107
Joined: 30/11/2006 14:07

#25

Post by Suicidal Siberian »

Ja imam jedno 20ak duluma na igmanu, pa sam kao dijete sa bakom uvijek isao tom linijom....igmanskog marsa....pa mi je pricala kako je bilo...

Nikad vise na ovim prostorima nece biti casnijih ljudi, niti casnijih vremena...

Neka im je vjecna slava i hvala!

Sta mislite, da li ce u buducnosti opet da se pojavi neki zajednicki neprijatelj, pa bi s time opet doslo do pomirenja naroda ili bar zajednickog djelovanja...?
Post Reply