Iftar po restoranima i kafanama

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Locked
int21

Iftar po restoranima i kafanama

Post by int21 » 05/08/2011 17:22

Drugovi i drugarice,

isprovociran nedavnim napadom, zbog komentara oko iftara u kafanama i restoranima, odlucih da otvorim temicu. Da vidim kakvo je vase misljenje, i da imam gdje da komentarisem a da ne zacatavam druge teme.

Nego, ja sam samo pitao da li je iftaru mjesto u kuci ili restoranu, i odmah me odredjeni forumasi htjedose na lomacu, te me nazivase svakakvim imenima, te pametujem to ovo te ono.....

BJB
Has thanked: 1 time

Re: Iftar po restoranima i kafanama

Post by BJB » 05/08/2011 17:31

Joj ljudi sto marite uopste sta vam ko govori..
Znam po sebi da trenutno radim, ne bih se mucila poslije posla da sebi pravim nesto, prije bih otisla u restoran gdje cu dobiti toplo jelo a da nije nesto nabrzaka da se iftarim.
E sad sto se prije 30 godina podrazumijevalo da je neko kod kuce i pravi kolektivni iftar, to je i danas u nekim kucama tako, u nekim nije..
Prestanite se ravnati po tome sta bi neko uradio ili sta ce ljudi reci..
Bas vas briga sta ce reci..
Radis, ne radis, nebitno, ide ti se negdje na iftar. Idi. NE pitaj nikoga i ne pravdaj se nikome..
Sam ces sebi platiti rucak.
Vrijednost posta ne umanjuje mjesto gdje se iftaris, osim ako nije neko zabranjeno mjesto,npr. javna kuca..
Vremena se mijenjaju, ljudi se mijenjaju, porodice isto tako..
Ko moze zamjeriti ljudima jer ce se veceras iftariti u restoranu?
MEni zamjerati ikome nesto takvo nema smisla, narocito ovaj mjesec.

int21

Post by int21 » 05/08/2011 19:35

Ja sam samo pokusao da skontam kakav je to stav.

Koliko ja znam, ako se ti izvlacis na posao ili na nesto drugo pa nemoyes napraviti iftar, onda nema svrhe postiti.
Kao sto jedna yena danas rece "makar da ne postim al eto...mora se....". Zar je to post i svrha ramazana.

Mene je najvise raspalilo to sto je bio komentar u smislu "nema se vremena....". Koliko ja znam, zaposti se kad sunce izadje (5 ujutro) rano a iftar je oko 8 cini mi se. Nisam siguran oko vremena. Sto daje 15 sati izmedju. Ako radis 8 sati dnevno, plus da odes i dodjes na posao 1 sat, pa da se odmoris 3 sata, ostane ti jos 3 sata za iftar. I onda komentar nema se vremena od posla. Kao da mi radimo po 16 sati dnevno. Pa da radimo bili bi Japan ne Bosna.

Mi u ovoj nasoj drzavi nemamo vremena ni za sta. Samo seremo.

pustopoljina

Post by pustopoljina » 05/08/2011 19:39

...mi smo se znali (koji postimo, kad postimo) naci negdje u restoranu...naravno, tu se toci alkohol, a i konzumira svinjetina, to je nemoguce izbjeci, ako neces da iftaris u mcDonaldsu...i sacekati iftar...
jednostavno smo svi bili sami, svako u poslu i niko nije imao vremena da napravi...nadjes se, nisi sam, popricas...bude ti lijepo i kuci...usput kupis nesto za sehur.
nemam pojma da li je to ok ili nije...ionako kad postim, sebi postim.
i ta pitanja...kako ko...da li zvati ljude na iftar, da li ici u restoran za iftar...to su (meni) tako nebitna pitanja...

ljubav_aha

Post by ljubav_aha » 05/08/2011 19:47

int21,zasto je tebi uopste vazno gdje se narod iftari :D

Baby Jane

Post by Baby Jane » 06/08/2011 01:00

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?f=23&t=89841&start=25

Koga zanima moze pogledati i tvoje i moje komentare na temu. Mislim da se jasno vidi da tebe niko nije napao, vec da si ti arogantno i kategoricki prozvao ljude koji iftare po restoranima bez da si malo razmislio i mozda 2x procitao moj uvodni post u temu, tako da je ta konstatacija da te neko napao, laz. :)

Takodjer, niko te nije nazvao pogrdnim imenom, tako da si i tu slagao. Ne moze te tu ni iftar kod kuce izvuci ako tako lazno optuzujes.

Halali sto sam ti odgovorila onako kako si zasluzio. (k'o da gledam, opet ce biti da sam te nazvala pogrdnim imenom i napala te) :D

I da, slazem se ljubav_aha, previse si opterecen time gdje ko iftari.

Toliko od mene.

shillen

Post by shillen » 06/08/2011 01:23

ma meni nije to to , al et :D
al sa nekim ljudima koje ne vidjas tako cesto sto da ne otici :)
mada mi je opet bolja puno kucna atmosfera :)

plain vanilla
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...
Has thanked: 29 times
Been thanked: 28 times

Post by plain vanilla » 06/08/2011 01:27

int21 wrote:Ja sam samo pokusao da skontam kakav je to stav.

Koliko ja znam, ako se ti izvlacis na posao ili na nesto drugo pa nemoyes napraviti iftar, onda nema svrhe postiti.

.

slabo ti znas :-)

ljubav_aha

Post by ljubav_aha » 06/08/2011 02:06

raja,eto vi postite,sto mu uopste pokusavate objasniti svoje razloge :D

Sasvim_Obican

Post by Sasvim_Obican » 06/08/2011 02:15

Za svoje pare ako ću iftariti na krovu Bosanske piramide sunca, imam puno pravo. Ako to interesuje lokalne mahaluše i zabadala, to je njihov problem.

GOLFER

Post by GOLFER » 06/08/2011 03:15

Nek ljudi poste, hvala Bogu sve vise ljudi posti i ne stidi se toga... Zasto onda opste raspravljati gdje ko iftari ili ljude prozivati radi toga :?

Predpostavimo da je velikoj vecini ljudi najudobnije i prijatnije iftariti u svojoj kuci, pa laganini poslje iftara malo prileci, bez srkleta i aksam klanjati itd... ali silom prilika su primorani (ili bas zele) da iftare van doma pa sta...

E sad ima ovdje drga stvar, sto iftariti u kaficu ili restoranu postaje trend, pa cak neki koji i ne poste idu na iftare van sa drustvom :-) :-) :-) :-) to je kao cool :-)

BASS

Post by BASS » 06/08/2011 03:26

Prije je bilo - vidi ga jede u sred dana za vrijeme ramazana hrak plju - sad je vidi ga iftari se hrak plju :)
šta je toliko teško gledati svoja posla :?:

Goblin

Post by Goblin » 06/08/2011 03:34

BJB wrote:Joj ljudi sto marite uopste sta vam ko govori..
Znam po sebi da trenutno radim, ne bih se mucila poslije posla da sebi pravim nesto, prije bih otisla u restoran gdje cu dobiti toplo jelo a da nije nesto nabrzaka da se iftarim.
E sad sto se prije 30 godina podrazumijevalo da je neko kod kuce i pravi kolektivni iftar, to je i danas u nekim kucama tako, u nekim nije..
Radis, ne radis, nebitno, ide ti se negdje na iftar. Idi. NE pitaj nikoga i ne pravdaj se nikome..
Vrijednost posta ne umanjuje mjesto gdje se iftaris, osim ako nije neko zabranjeno mjesto,npr. javna kuca..

Svako mjesto gdje se prodaje i konzumira alkohol je zabranjeno !!

GOLFER

Post by GOLFER » 06/08/2011 03:42

Goblin wrote:
BJB wrote:Joj ljudi sto marite uopste sta vam ko govori..

Svako mjesto gdje se prodaje i konzumira alkohol je zabranjeno !!

To je istina, samo sto u svijesti nasih ljudi jos uvjek nije toliko proradio znacaj HALAL i mjesta i hrane i ostalog...
Mnogi muslimani koje poznajem, poste, klanjaju itd... ali ne obracaju mnogo paznje da li jedu halal meso i hranu ili da li podrzaju mjesta koja se bave haram djelatnostima poput prodaje alkohola itd...al ako Bog da doci ce i to na red...

Jack Be Nimble
Been thanked: 2 times

Post by Jack Be Nimble » 06/08/2011 04:09

U kuci, na poslu, u restoranu, u sumi, u parku sve je to jedno te isto. Evo moja raja je imala iftar u parku, to jest na plazi prije dva dana. Kada sam studirao obicno se sa prijateljima nalazilo u nekom restoranu, niko nema vremena niti volje da kuha. U toku zime kada je dan kratak iftario u autobusu na putu kuci sa posla.

Locked