Identitet

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#76 Re: Identitet

Post by nasa »

:lol:
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#77 Re: Identitet

Post by Niemand »

Ni ja ne simpatisem ideju grupnog identiteta. A vala ni sam identitet mi nije nesto plaho razjasnjena misao.
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#78 Re: Identitet

Post by piupiu »

Leo_alfa wrote: :mrgreen: :thumbup:
Gdje je nestao Leo? :(
tlr
Posts: 665
Joined: 19/02/2015 11:06

#79 Re: Identitet

Post by tlr »

Utvrditi nečiji stvarni identitet nije lako. Rekao bih da je to apsolutno nemoguće. Tuđem identitetu se možemo približiti, ali ga u potpunosti ne možemo shvatiti. Jednostavno ne možemo postati neko drugi.

Osim toga slijediti trag nekog identiteta je mač sa dvije oštrice. Nije neobično da neko tragajući za tuđim identitetom bude inficiran i sam bude izmijenjen.
Da bi se zaronilo u nečiji identitet je potrebno vrijeme i smjelost.

Čudno je kako je čovjek spreman učiniti i najgore stvari, pa i oduzeti pravo na život drugačijem, a samo zahvaljujući nuždi :lol:, ljepše rečeno urođenoj optimizaciji tj. želji da se efikasno donese sud o nekome, uz što manji trošak (po integritet vlastitog identiteta).

Rekao bih da su zbog takvog banalnog razloga ovdje ljudi bacani u masovne grobnice. Svi ti ubijeni su bili i međusobno različiti, ali i po mnogo čemu vrlo slični ubicama. Ubijeni su samo zato što je slika o identitetu žrtava - bila važnija od stvarnosti. Takav nepostojeći, zamišljeni identitet protivnika bio obilježen kao oličenje zla i navodno je predstavljao smrtnu opasnost za slobodu izražavanja identiteta ubice.

Tu ljudsku manu da samo na osnovu uvjerenja, tj. oslanjanja u sud autoriteta, bez svjedoka i dokaza sudimo - danas zloupotrebljavaju mnogi Bagdadiji, Trumpovi, ali i naši Zahiragići, Fatmiri i njihovi sve brojniji fanovi.
Ti "autoriteti" uzmu neki identitet - označe ga prijetnjom, rašire panični strah i ponude "čarobni" recept: uništiti sve neprijateljske identitete.

Mislim da se uspješnost jednog društva ogleda u odnosu spram različitih identiteta. Ti identiteti se međusobno dopunjuju i oplemenjuju, ali i nerijetko sukobljavaju i bore za opstanak.

Ja vjerujem da su društva koja žele konzervirati identitete i koja uništavaju drugačije identitete osuđena na degeneraciju i propast. Samo društva u kojima opstaje bogat eko-sistem identiteta mogu preživjeti i napredovati.
Zanimljivo je da su područja Balkana i Bliskog istoka u prošlosti bila mjesta susretanja različitih identiteta.
Možda upravo zahvaljujući tome su ti prostori postali mjesta nastanka civilizacije.

Nije do toga došlo pod diktaturom jedne religije, strahovladom vladara ili zbog zakona koji je propisao "visinu i širinu" identiteta - nego upravo zato jer su to bila otvorena mjesta, u kojima se dešavalo svojevrsno društveno vrenje.

Danas smo svjedoci globalizacije, nametanja "Coca-Cola" identiteta superiornim i označavanja drugih identiteta neljudskim (zaostalim, zlim, terorističkim, ...).

Mislim da stvari nisu tako jednostavne.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#80 Re: Identitet

Post by zijancer »

Image :cry:
tlr
Posts: 665
Joined: 19/02/2015 11:06

#81 Re: Identitet

Post by tlr »

Imaju li životinje identitet? Npr. kućni ljubimci imaju. Mi razlikujemo njih i oni mogu razlikovati naše jedinke.
Biljke? Nisam siguran, ali što se nas tiče imaju identitet. Možemo da razlikujemo različite primjerke iste biljke, čak im i poneko i ime da.

Ima li ova Zemlja identitet? Što se nas tiče - ima. Mi je prepoznajemo kao jedinstvenu planetu.

A, Svemir - ima li identitet?
Kontam, ako smo ga svjesni i ako ga percipiramo kao jedinstven entitet - onda i taj Svemir ima identitet.

Ali i nepostojeće stvari mogu imati identitet. Djed Mraz npr. ima identitet, čak i njegovi irvasi ga imaju. :lol:

Postoje i stvari koje se ne poimamo kao identitet. Val (na moru) meš'čini nema identitet, vrijeme kao pojava, nema ga ni povjetarac, kvant, proljetna kišica, mlaz vode, dina ili oblak. :cry:

Kako je to moguće i o'kle to sve tako? Ili možda i nije tako? :izet:
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#82 Re: Identitet

Post by zijancer »

Image
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#83 Re: Identitet

Post by Connaisseur Karlin »

https://www.youtube.com/watch?v=glECDdRVBp0
Published on Feb 16, 2016
Kako se osjeća rođeni Argentinac koji je živio u Čileu, a naših je korijena, ili rođena Sarajka koja se nakon Amerike, Francuske i Njemačke skrasila u Zagrebu? Gdje im je dom, koji je njihov nacionalni identitet? Na ova pitanja odgovaraju Esteban Stevan Milović i Tatjana Galić.

Stevan je rođen u Argentini. Roditelji su mu iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske. Dolazeći s porodicom preko ljeta, odlučio je ostati u Trebinju jer je tu pronašao svoj mir, ali i posao. On je, naime, jedan od najvećih uzgajivača jabuka i trešanja na ovom području, od čega izdržava svoje sedmero djece.

Tatjana je doktor nauka iz oblasti mikrobiologije koja je u Zagrebu pokrenula ordinaciju za biorezonancu kojom pomaže brojnim ljudima da dovedu svoj organizam u prirodni balans.

Oni nam govore o svom poimanju vlastitog identiteta specifičnim kvalitetima života u Zagrebu i Trebinju.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#84 Re: Identitet

Post by supercali »

ne postoji jedan identitet
mi imamo vise identiteta zavisno na sta se odnosi utvrdjivanje identiteta
tlr
Posts: 665
Joined: 19/02/2015 11:06

#85 Re: Identitet

Post by tlr »

upeglah.
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#86 Re: Identitet

Post by riverflow »

Image
Post Reply