Identitet

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#26 Re: Identitet

Post by Leo_alfa »

statixx wrote:Uticu jer kroz njih zadovoljavamo svoje emocionalne potrebe i otkrivamo sebe (svoje unutrasnje vrline i mane).
Svidja mi se ovo :thumbup:
RNG_25
Posts: 2096
Joined: 20/07/2014 19:46

#27 Re: Identitet

Post by RNG_25 »

Leo_alfa wrote:Prema tome, ono sto smo je u stvari ono sto radimo. Nismo otisli daleko od pocetne filozofske misli na temu, "mislim dakle postojim", a bas sam ocekivao nesto da me fascinira... :). Zezam se malo, u pravu si, slazem se s tobom :thumbup:.
Oh, ima ih koji su otišli daleko od te plitke Descartes-ove izjave...

Uostalom, šta je identitet?

Ona "religijska" priča je dobra... i usput ti daje odgovor, ili bar natuknicu, na pitanje identiteta... Koji, usput budi rečeno, nije nigdje na ovoj temi ni približno tačno odgovorena... A neću ni ja dati odgovor na pitanje "šta je moj identitet", premda mogu reći šta - bar za mene i neke - sigurno nije...
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#28 Re: Identitet

Post by Leo_alfa »

RNG_25 wrote:
Leo_alfa wrote:Prema tome, ono sto smo je u stvari ono sto radimo. Nismo otisli daleko od pocetne filozofske misli na temu, "mislim dakle postojim", a bas sam ocekivao nesto da me fascinira... :). Zezam se malo, u pravu si, slazem se s tobom :thumbup:.
Oh, ima ih koji su otišli daleko od te plitke Descartes-ove izjave...

Uostalom, šta je identitet?

Ona "religijska" priča je dobra... i usput ti daje odgovor, ili bar natuknicu, na pitanje identiteta... Koji, usput budi rečeno, nije nigdje na ovoj temi ni približno tačno odgovorena... A neću ni ja dati odgovor na pitanje "šta je moj identitet", premda mogu reći šta - bar za mene i neke - sigurno nije...
Ma odnosilo se samo na razgovor ovaj prethodno. A temu sam i otvorio upravo zbog toga sto mi je interesantna i sto mislim da bi se moglo pisati na temu...
A i ta ideja "sta sigurno nije" i ne predstavlja identitet nekima, prema cemu se opet neko drugi upravo mozda identifikuje je zanimljiva i moze se raspravljati o njoj.
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#29 Re: Identitet

Post by Leo_alfa »

Mada je opet, ovaj moj posljednji citirani odgovor bio upucen na tvrdnju koju, nadam se, ispravno tumacim, inace... (vec sam pitao na sta se odnosi jer nisam bas nacisto s ovim, ali da ne budem bas takav detaljista...)
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#30 Re: Identitet

Post by Leo_alfa »

"You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not the contents of your wallet. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world." Tyler Durden
8-)
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#31 Re: Identitet

Post by nasa »

Plitka Descartes-ova izjava :D

No dobro, nisam bas shvatila temu kao filozofsku jer to bi otislo presiroko, valjda do pitanja sta jesam i sl.vise kao upotrebu i dozivljaj razlicitih identiteta u svakodnevnom zivotu...
User avatar
piupiu
Posts: 16600
Joined: 05/01/2008 05:08

#32 Re: Identitet

Post by piupiu »

E, moj Leo, niko da ti odgovori na pitanje osim Fate. Što ste svi tako ozbiljni? :D

Ja sam radost i imam tijelo koje mi ne da da se širim. :D

Budete li se smijali, banovaću vas sve redom. Ovo govori moj sekundarni identitet. :lol:
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#33 Re: Identitet

Post by Leo_alfa »

piupiu wrote:E, moj Leo, niko da ti odgovori na pitanje osim Fate. Što ste svi tako ozbiljni? :D

Ja sam radost i imam tijelo koje mi ne da da se širim. :D

Budete li se smijali, banovaću vas sve redom. Ovo govori moj sekundarni identitet. :lol:
Ma mora biti malo i ozbiljnih (izgleda dosadnih) tema :lol:
Ne moze samo opsjednutost guzama i sisama, mislim nemam nista protiv, dapace... :stidljiv: samo malo ravnoteze da mi kljove ne izrastu :evil:

Svaka cast za ovo "Ja sam radost i imam tijelo koje mi ne da da se širim.", mnogo mi se dopada :thumbup: ;-).
User avatar
piupiu
Posts: 16600
Joined: 05/01/2008 05:08

#34 Re: Identitet

Post by piupiu »

:D

Identitet je tako kompleksno pitanje ... Kad staneš pred ogledalo, ne vidiš ni ime, ni narod, ni vjersku pripadnost, ni jezik na kojem misliš i na kojem 'se gledaš', možda je jedina stvar od svih koju pomalo vidiš tvoj rodni identitet, ali ja sebe ne doživljavam ni tako; već manje više prvenstveno u smislu nekakvog osjećanja sebe. Sve su to vrlo apstraktni pojmovi - ime je znak; kome pripadaš su imaginarne konstrukcije; jezik te, ipak definiše u značajnijoj mjeri, kakav je on, tako si nekako i oblikovan - ako imaš samo jednu riječ koja opisuje neki osjećaj tebe, ona možda ne postoji u identičnom značenju ili na identičan način u drugom jeziku ...

Toliko je toga 'naslojeno', namazano, naslagano po čovjeku da se čovjek izgubi u slojevima koje je neko izmazao po njemu ... a, suština nije kako te neko vidi, zove ili želi vidjeti, želi da budeš; već samo ono što si ti, što ti osjećaš ... e, tako i ja, kad si tražio jednu riječ ili rečenicu, ja sam ti je dala i objasnila. Možda je to riječ samo za jedan trenutak, ali to ti je odgovor na ono pitanje 'šta bi rekao da staneš pred Boga' ... :) ... na to pitanje vjerovatno najbolji odgovor mogu dati djeca, dok još nisu 'zagadjena' našim glupostima. Šta je bilo ono dijete na plaži, što smo ga svi ubili? Strah? Predaja? Mladunče ljudskog roda? Simbol zla? Nevinost? Dijete? :(
User avatar
piupiu
Posts: 16600
Joined: 05/01/2008 05:08

#35 Re: Identitet

Post by piupiu »

Baš tako. :(

A, koliko identiteta imamo, koliko tema koje se tiču upravo tog pitanja evo samo ovdje, na ovom forumu? Imaš neki avatar, pa neki nick, pa onda skontaju da si muško ili žensko ili te virtuelno razbiju ako si Božo Vrećo, jer im se to ne svidja - Božo nosi suknju :shock:; pa jesi li vjernik ili nevjernik; Hordaš ili Manijak; iz Sarajeva ili iz Livna; klečiš li kad se moliš ili stojiš, dižeš li ruke ovako ili onako; jesi domaći ili si dijaspora, a možda si i dezerter; jesi li lijevi ili si desni, a možda si i u centru; Bosanac, Bošnjak ili Bošnjanin; Srbin ili pravoslavac ili salonac ili četnik :-); Hrvat ili bosanski katolik ili Hercegovac, možda; gradjanin ili seljak ili papak ili došljak; pismen ili polupismen ili nepismen; spiritualan ili religiozan; radnik, uhljeb ili ratar; klasni ili nacionalni ili ideološki neprijatelj; pereš li guzicu ili je brišeš; jesi li humanista, egzistencijalista, fašista, vandal ili nacionalista; jesi li nastao od čovjeka, majmuna, evolucijom, od Boga ili vanzemaljca; da li si izbjeglica, migrant ili azilant; musliman ili terorista ili kozo*eb ili ... Evropljanin :-); trol ili diskutant; kako god zakoračimo ili napišemo rečenicu - tako neko udari štembilj i nalijepi etiketu, jer etikete pomažu da te 'svrstaju' u pripadnika ili nepripadnika, i čim te svstaju - ti više nisi ti; mijenja se ton, kontekst, dodaje predumišljaj, kaleme namjere, organizuje otpor ili kampanja pridruživanja :lol:, a ti postaješ nešto drugo. Pola tema na ovom forumu i pola internet ratova koji se ovdje vode tiču se upravo - identiteta. A, ti ostaješ samo ti ... koji bi na sve to trebao gledati u čudu i gadjati monitor kokicama.

Inače, @Leo, ovo je jedna od najkorisnijih tema ikad otvorenih na ovom forumu. :thumbup:
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#36 Re: Identitet

Post by nasa »

Vjerovatno.
Ja sam misljenja kada bi se mi stvarno zapitalo zasto se identifikujemo s nekim nazivima i kada bi promislili stvarno sta s istim preuzimamo da bi potpuno drugacije dozivljavali "drugacije", a prije svega sami sebe.
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#37 Re: Identitet

Post by Leo_alfa »

Da, kompleksno je i moze se pisati dosta o ovome. Nije popularno, jer vjerovatno je mnogima zanimljivije stereotipno komentarisati na temama koje se doticu identiteta, za razliku od diskusije na samu temu identiteta, sta nam predstavlja i sve ostalo vec spomenuto.
Koliko je zaista korisna tema, pa ne znam. Postoji ona prica vezana uz telegraf, kada je izumljen rodila se ideja kako ce se upravo ovim izumom stati u kraj ratovima. Za njima jednostavno nece vise biti potrebe jer ljudi mogu razgovarati o svemu na vrijeme, poruke nece kasniti, konacno se mozemo dogovoriti o kakvom god da se problemu radi, gdje god da se nalazimo, jer ipak svi imamo isti cilj, biti sretni, zivjeti. Djeluje zaista prosto, a i zasto ne bi bilo? U usporedbi s ovim, zivjeti i biti sretan, sta je vaznije? Stereotipi, etikete, identiteti, stvoreni radi vlasti i bogatstva? Tehnoloski razvoj nam onda ne znaci nista, ako nema razvoja filozofske misli. Ali da ne idem previse opsirno... (a i ne gledam stvari oko sebe negativno, sto moze djelovati citatelju iz ovoga sto pisem, vjerujem u bolje sutra ;-)). Identitete ovdje nekako nepravedno svrstavam skupa sa stereotipima, ali zbog toga jer predpostavljam da se "korisna tema" odnosi na pozitivan uticaj eventualne dalje rasprave na temu upravo sto se tice razbijanja stereotipa. Mada sam identitet je nesto sto stvaramo mi kao pojedinci (ovjde se mogu povuci pitanja vezana uz individualizam, pa na tenane o svemu :mrgreen:), kao sto su razne historijske licnosti npr umjetnici stvarali svoje pa postavljali ideale, ali i kao mase, a sto mozemo ocijeniti na ovaj ili onaj nacin.

Evo nesto interesantno (meni je :mrgreen:), sto budi pitanja vezana uz temu, ali malo i prepada predstavljajuci na satirican nacin verziju buducnosti.

Black Mirror - Fifteen Million Merits

Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#38 Re: Identitet

Post by Nocty »

ne moze nista preko reda

mora se znat da tvoj identitet pripada zemlji i na tebi je da radis s tim a ne protiv tog

nazalost planeta devera s ljudima koji misle da su abuzemze i da lebde na nekom svom skejtbordu
traze neki respekt a plivaju u ...
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#39 Re: Identitet

Post by pirmin »



:D
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#40 Re: Identitet

Post by zijancer »

tesko je ugasiti ovaj kaleidoskop u glavi
odkud dolazi masta? mjesto na kojem slike pricaju jedna s drugom..valjda prvo otkrijemo da sliku koju smo jednom gledali mozemo dozvati nazad, pa poslati naprijed, pa je preoblikovati..i onda smo gotofi :P
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#41 Re: Identitet

Post by riverflow »

KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#42 Re: Identitet

Post by KIseljak12 »

Nocty wrote:ne moze nista preko reda

mora se znat da tvoj identitet pripada zemlji i na tebi je da radis s tim a ne protiv tog

nazalost planeta devera s ljudima koji misle da su abuzemze i da lebde na nekom svom skejtbordu
traze neki respekt a plivaju u ...
Kao sto drvo lista (kad nicu listovi), tako zemlja "ljuda" (kad nicu ljudi). Identitet je u sustini programiranje. Bez programiranja, nema ni identiteta.
Koji je tvoj/moj pravi identitet? Onaj koji nema ime.
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#43 Re: Identitet

Post by nKrkan »

Mrsko mi otvorit novu temu pa da ovdje napišem nešto :D

Da li ste vi nekada doživjeli da pričate s nekim i nekako se u sekundi izgubite i kad sagovornik završi priču vi nešto potpuno drugo kažete njemu jer slušali ste ga ali to što govori niste registrovali uopšte ? Ima li gdje u psiho / filozofiji objašnjenje takvih efekata ,ovo me živo zanima .

Ili primjer idete u susret nekome i već ste sebi smislili kako ćete ga pozdravit , ali kada mu se približite kažete nešto drugo kao da ste izgubili kontrolu nad mozgom. Šta nauka kaže ? 8)
maida95
Posts: 14626
Joined: 09/07/2013 11:26

#44 Re: Identitet

Post by maida95 »

^i mene ovo gore interesuje, često mi se dešava :mrgreen:
User avatar
piupiu
Posts: 16600
Joined: 05/01/2008 05:08

#45 Re: Identitet

Post by piupiu »

nKrkan wrote:Mrsko mi otvorit novu temu pa da ovdje napišem nešto :D

Da li ste vi nekada doživjeli da pričate s nekim i nekako se u sekundi izgubite i kad sagovornik završi priču vi nešto potpuno drugo kažete njemu jer slušali ste ga ali to što govori niste registrovali uopšte ? Ima li gdje u psiho / filozofiji objašnjenje takvih efekata ,ovo me živo zanima .

Ili primjer idete u susret nekome i već ste sebi smislili kako ćete ga pozdravit , ali kada mu se približite kažete nešto drugo kao da ste izgubili kontrolu nad mozgom. Šta nauka kaže ? 8)
Ima - rasijanost. :D :lol:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45462
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#46 Re: Identitet

Post by Chmoljo »

Leo_alfa wrote: Dakle, iako poenta nije pisati o tome ko smo mi pojedinacno ovdje, zanimljivo mi je da li bi mogli dati odgovor na pitanje "Ko ste vi?" jednom rijecju ili bar jednom recenicom?
faca na forumu, miš u stvarnosti.
User avatar
piupiu
Posts: 16600
Joined: 05/01/2008 05:08

#47 Re: Identitet

Post by piupiu »

Chmoljo wrote: faca na forumu, miš u stvarnosti.


:D
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#48 Re: Identitet

Post by mO k3 »

Pratim ....
Dobra tema :thumbup:
User avatar
gospodja profiterka
Posts: 1516
Joined: 11/03/2015 22:25
Location: Tamo gdje mi nije mjesto

#49 Re: Identitet

Post by gospodja profiterka »

Moj identitet nije u orbiti, ne kruži ni oko čega, opire se gravitaciji. Moj plan je do trenutka smrti dopustiti mu da se potpuno rasprši tako da svijet napustim kao Ništa.
Kako nemam ni straha ni nade, ne bi trebalo biti preteško.
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#50 Re: Identitet

Post by riverflow »

gospodja profiterka wrote:Moj identitet nije u orbiti, ne kruži ni oko čega, opire se gravitaciji. Moj plan je do trenutka smrti dopustiti mu da se potpuno rasprši tako da svijet napustim kao Ništa.
Kako nemam ni straha ni nade, ne bi trebalo biti preteško.
Ako nemaš strah u sebi, rješavaš sve, pretpostavljam..
Post Reply