Identitet Bosnjaka

User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#3201 Re: Identitet Bosnjaka

Post by Hemel »

MorningStar wrote: 14/03/2021 20:34 Zato sto se nitko od Bosnjaka nije ni i najavi sjetio da pokrene takve inicikative.Alija pisao islamsku dekleraciju u kojoj Bosnjaka ni u najavi nema.
Nisu budale kada su imali cak tri opcije, srbin, hrvat i neopredijeljen(dok se ne odluci hoce li biti srbin ili hrvat).
User avatar
zeleni xy
Posts: 457
Joined: 22/03/2010 15:09
Location: Moja mahala tvojU jahala

#3202 Re: Identitet Bosnjaka

Post by zeleni xy »

Prelog, Milan, 1879-1931 Povijest Bosne od najstarijih vremena do propasti kraljevstva
https://archive.org/details/povijestbos ... 3/mode/2up

Na čelu bosanskoj crkvi <patarenskoj) bio je djed (did), a zove se i episkop crkve bosanske. On je nelce vrsti patrijarhe ili metropolite nad patarenima u Bosni. Pod njim su stajali strojnici (učitelji) i to gost i starac. Gosti sn. bili kao sufragani djedovi. Sami se pristaše sljedbe zvali krstjani, dobri ljudi.
Patareni su zabacivali stari zavjet, krštenje, potvrdu, pošljedne pomazanje i sakramentalnu ženidbu. Bogoslužje bijaše im veoma jednostavno. Hramovi bijahu im obične kuće bez slika i kipova. U pogledu moralnom pravi krstjanin (savršeni pataren) morao se odreći blaga i bogatstva, jer je to „rgja duše".Osugjivaii su dalje umorstvo čovjeka (i u ratu) i krvnu osveiu. Zabranjena im je bila laž i prisega, bila ona pravedna ili nepravedna.
Godine 1233. došao je u Bosnu papinski poslanik kardinal Jakov, da prouči ovdašnje vjerske prilike. Rezultat toga putovanja bio je taj, da je papinski poslanik uvidio, da se je bogomilstvo upravo uvriježilo u Bosni, pače da ni dubrovački metropolita nije ništa uradio, makar je znao kakve prilike vladaju u zemlji.

Jedno stoji, i o tome bi se jedva moglo posumnjati, da bogomilsko plemstvo nije moralo prijeći na islam, ako je htjelo zadržati svoj posjed i da ono nije od jednom prešlo na islam. Patarenski i kršćanski plemići imali su prilike već prije pada Bosne, da vide kako su mnogi ostavivši svoju vjeru došli u Carigradu do velikoga ugleda i visokih državnih časti.

Kada je Bosna definitivno pala u ruke Osmanlija, postali su Bošnjaci članovima jedne velike države, u kojoj su mogli razviti svoje sposobnosti, gdje ih se moglo nagraditi dostojno za njihove zasluge i hrabrost; na carigradskom dvoru čekao ih je časni prijem.
Velikaši su prešli na islam u velikoj većini, jer su samo tako mogli svoja stara privilegija trajno uzdržati na snazi i postizavati veće državne službe i časti.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#3203 Re: Identitet Bosnjaka

Post by salik79 »

zeleni xy wrote: 14/03/2021 20:39 I šta kaže tamo neki F Starčević, mit, izmišljotina itd ?? Zna li on ko je Aleksandar Solovjev, je li i on mit, je li i on 1949.god nakon dugogodišnjih istraživanja i skupljanja istorijskih činjenica izdao knjigu Nestanak Bogumilstva i Islamizacija Bosne ?? Kako to da napiše knjigu o nečemu što kao nije postojalo ?? Je li čuo taj f starčević za Vasu Pelagića, lik koji je živio i pisao u ta daleka vremena i koji upravo spominje taj veliki prelazak na Islam, kaže "listom" svi pređoše:
Vasa Pelagić 'Vlada Turska nije svoj jezik silom nametala pokorenim narodima kao što su to cinile i cine ostale evropske zemlje. Ona je i spram drugih vjera daleko tolerantnija i covecnija bila od mnogih hrišcanskih vlada i država. Što se naroda isturcilo, nije nožem ili palešem naterano, vec je to bilo unekoliko dragovoljno, iz licnih interesa.

Gospoda se isturcila radi gospodstva, a sirotinja za to, da se oprosti spahija ili nekog gonjenja i stotine hiljada naroda volilo je olakšicu tereta, i materijalno blagostanje sigurnost no veru svoju, te prevrnu jednu i primi drugu. Ovom je mnogo doprinela i demokratska priroda muhamedanske vere i uprave. Zato i bogumili su se listom isturcili, jer su ih zbog njihove vere slobodoumne gonili i pravoslavci i katolici.'

Sad će neko napisati da je SDA i tada naručila te knjige 1949.godine, da je to sve smišljeno
scribd.com/doc/230249964/Nestanak-Bogumilstva-i-Islamizacija-Bosne-Aleksandar-Solovjev
Sto se toga tice, pa i Slovencima je to sasvim poznata cinjenica. Recimo, prof.dr. Alojz Paulin je u svome "IN MEMORIAMU" nasem najvecem naucniku na polju atomske fizike (vakuumistika, elektronska optika i fizika povrsina) prof.dr. Enisu Basu, koji je 2005. objavljen u naucnom listu Vakuumist 25/1-2, napisao sljedece:
Image

"Februara/marta je spokojno otisao da se pridruzi svojim bogumilskim pretcima".
Bossona
Posts: 5117
Joined: 21/12/2020 03:28

#3204 Re: Identitet Bosnjaka

Post by Bossona »

Image

Pogledajte kada su se još Bošnjaci spominjali, i ko se sve smatrao Bošnjakom.
Ovo nisu pisali muslimani, nego katolici i pravoslavci
"Bošnjakom su isti pradjedovi bili kao i Poljakom." Bosanski kralj Tvrtko ll Kotromanjić. 1440
"U Srbiji sve po starome a sultan Bošnjake pokori sam"
Vuk Karadžić
"PISMO JERINEJU KOPITARU"
Zemun 1832
"Čekaj malo, čekaj rode!
Dok i tebi zgoda dođe.
Bošnjak jednom
ustat mora
tomu pako sad je hora"
Gjuro Deželić
DRAGOLJUB 1867
"Ako doznaju Bošnjaci da neću sam samcat biti u ratu, hrabrije će vojevati"
Bosanski kralj Stjspan Tomašević
1461
"Od slavnijeh smo tebi Slava i od Bošnjaka mi poslani"
Dubrovački barokni pjesnik i dramatičar Junije Palmotić
PAVLIMIR 1632
"Isti Papa dopušta Bošnjakom na molbu kralja Stjepana Tomaševića, da mogu svetkovati dan sv. Grigorija, kog Bošnjaci za svog zaštitnika drže"
Ivan Kukulkević Sakcinski
"ARKIV ZA POVJESTNICU JUGOSLAVENSKU" 1851
"Bošnjaci žive između Drine, Vrbasa, Save, Dalmacie i Hema čislom 450 000.
Ispovedano ili islam, ili su rimokatolici ili pravoslavn."
Letopis matice srpske
1825.
Image

"U staroj istorijskoj zemlji Bosni, starijoj i od Srbije i od Hrvatske, žive Bošnjaci i to im je jedino odgovarajuće ime."
Dr. Darko Tanasković
"Jere svaki človik svoga grada govor i besidenje hvali.Hrvat, Dalmatin, Bošnjak, Dubrovčanin, Srbljin."
Bartol Kašić
RITUAL RIMSKI
1640
"Ali uvijek ostajemo Bošnjaci kao što su nam bili i pradjedovi zbog kojih se i mi kao njihovi vjerni i zahvalni potomci zovemo slavnim imenom Bošnjaci"
Fra Antun Kneževič 1834-1889)
"U Bosni postoji samo jedan narod a to su Bošnjaci"
Fra Ivan Franjo Jukić
1851.
"Mi Bošnjaci, nekad slavni narod.
Vrijeme je i da se probudimo"
Fra Ivan Franjo Jukić
1848
"Katolici ne znaju šta znači riječ Hrvat, a kamo li da se oni osjećaju pripadnicima hrvatskog naroda."
Fra Ivan Franjo Jukić
1851.
"Narodna istorija Bosne u kojoj se ne bi smela izostaviti slava i imena nekoj Muhamedanskoj veri prešavši Bošnjaka."
Ilija Garašanin
NAČERTANIJE 1844.
"Na istočnog veroispovedanija Bošnjake veći upliv imati neće biti za Srbiju težak zadatak.
Ilija Garašanin
NAČERTANIJE 1844.
"Više predostrožnosti vnimanija na protiv toga iziskuje to da se katolički Bošnjaci zadobijedu".
Ilija Garašanin
"NAČERTANIJE"
1844
"Ako Bošnjaci ne bi ovo primili, to bi otuda kao sigurno sledovalo raskomadanje Srba na provincijalna mala knjaževstva"
Ilija Garašanin
NAČERTANIJA
1844
"Boj su bili š njimi
Harvati
Bošnjaci
Garci ter Latini,
Sarbi ter Poljaci."
Marko Marulić 1493.
"Najveći dio stanovništva u Bosni sastavljen je od Bošnjaka koji su ili Muslimani ili Grko-Katolici."
"Vi ste Bošnjaci, ali ste zanemarili svoju predtursku istoriju. Ako vi nećete tu istoriju kao svoju, onda će Srbi i Hrvati reći da je njihova."
Pavle Ostović- Jugoslovenski odbor iz 1. Svj. rata
"Sa svojim srodnicima Srbima, Hrvatima i Bošnjacima, Bugari čine porodicu koja je potpuno različita od Grka i Albanaca."
THE EDINBURG NEV PHILOSOPHICAL JOURNAL 1849.
"Jedna trećina Bošnjaka su Muhamedanci, dok su preostale dvije trećine podjednako raspoređene između Grčke i Latinske crkve."
THOMAS GORDON
History of the Greek revolucion
1832
Image


"Kad si pjeva pjedme od junaka
Najveće si pjeva od Bošnjaka
I ostali bez broja junaci
Vitezivi starinom Bošnjaci"
Fra Andrija Kačić Miošić (1704-1760)
"Na konjijeh svi Bošnjaci
sjahu svjetlo odjeveni.
Zatočnici hrli i jaci,
konjanici sve hrabreni."
Ivan Gunculić (1589-1638)
Image
User987
Posts: 309
Joined: 26/01/2021 02:05

#3205 Re: Identitet Bosnjaka

Post by User987 »

Hemel wrote: 14/03/2021 19:17 Kako mali Perica vidi muslimane u BiH, o Aliji i ID.
Volio bih da konkretno navedeš sa čime se ne slažeš u mom komentaru. Meni lično nije jasna ova tvoja rečenica i pominjanje malog Perice. Mali Perica si upravo ti. Moraš koristiti argumente, mali Perice.
User987
Posts: 309
Joined: 26/01/2021 02:05

#3206 Re: Identitet Bosnjaka

Post by User987 »

salik79 wrote: 14/03/2021 14:46 Da li namjerno lazes ili si ovu laz od nekoga cuo?!
Možda sam se izrazio nespretno pa se može izvući zaključak da je Alija mislio na BiH kada je govorio o tome da muslimani ne mogu živjeti u neislamskom društvenom poretku. Islamska deklaracija se ne odnosi na BiH i Alija uopšte ne pominje BiH. Ali, neobično je da jedan bosanski musliman tako nešto napiše. Znači, čovjek koji je morao biti svjestan šta je BiH. Za mene je Alija uvijek bio islamski idealista i ublehaš.
belfy
Posts: 7533
Joined: 06/08/2007 09:00

#3207 Re: Identitet Bosnjaka

Post by belfy »

Kikibombona wrote: 14/03/2021 18:35
belfy wrote: 14/03/2021 17:56
Kikibombona wrote: 13/03/2021 17:52 ...Slaviti Mehmeda Fatiha je teski idiotizam i anti-bosansko djelovanje....

I naravno, bilo bi potpuno idiotski govoriti ruzno protiv Fatiha i Sulejmana...
:lol:
Sta ti nije jasno genije?

Mehmed Fatih je historijska ličnost i prema takvima samo glup i bolestan covjek moze imati negativne emocije. Strastveno sagledavati dogadjaje koji su se zbili prije 500 ili 1000 godina moze samo budala. Istoriju tumačiti nepristrasno!!!!

S druge strane, Mehmed Fatih je vladar stranog carstva koje je pokorilo nasu zemlju i potpuno je idiotski slaviti vlastiti poraz.
pa, genije, jel ga treba slaviti ili ne?
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#3208 Re: Identitet Bosnjaka

Post by Hemel »

User987 wrote: 15/03/2021 21:16
Hemel wrote: 14/03/2021 19:17 Kako mali Perica vidi muslimane u BiH, o Aliji i ID.
Volio bih da konkretno navedeš sa čime se ne slažeš u mom komentaru. Meni lično nije jasna ova tvoja rečenica i pominjanje malog Perice. Mali Perica si upravo ti. Moraš koristiti argumente, mali Perice.
Mali Perica se vadi.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#3209 Re: Identitet Bosnjaka

Post by Kikibombona »

belfy wrote: 15/03/2021 22:42pa, genije, jel ga treba slaviti ili ne?
Ni slaviti ni kuditi. O njemu govoriti na radovima historije kao sto se govori o Pompeju, Aleksandru Makedonskom i sl.

Njega trebaju slaviti Turci a ne Bosanci!
Ne znam sta je tu nejasno.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#3210 Re: Identitet Bosnjaka

Post by salik79 »

User987 wrote: 15/03/2021 21:27
salik79 wrote: 14/03/2021 14:46 Da li namjerno lazes ili si ovu laz od nekoga cuo?!
Možda sam se izrazio nespretno pa se može izvući zaključak da je Alija mislio na BiH kada je govorio o tome da muslimani ne mogu živjeti u neislamskom društvenom poretku. Islamska deklaracija se ne odnosi na BiH i Alija uopšte ne pominje BiH. Ali, neobično je da jedan bosanski musliman tako nešto napiše. Znači, čovjek koji je morao biti svjestan šta je BiH. Za mene je Alija uvijek bio islamski idealista i ublehaš.
Citiraj na sta, konkretno, mislis!? ID je dostupna u pdf formatu, tako da svako, vrlo lahko, moze provjeriti da li lazes ili ne ;-)
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50321
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#3211 Re: Identitet Bosnjaka

Post by Bloo »

Ja sam Ostali..deklarisem se kao Kelt...ergo moje pleme je starije od vašeg plemena... :mrgreen:

Meni se čini da ovdje svako svoju agendu vodi...Muslimani sa velikim M koji su većinom muslimani po vjeroispovjesti preuzimaju naziv Bošnjaci. Jedan od razloga je, naravno, i pokušaj da se porijeklo vlastite etnije usidri što dalje u prošlost.
Ono što je neko napisao da Bošnjaci od 90tih i Bošnjaci ili pak Bošnjani nemaju poveznice je tek donekle tačno. S obzirom da se identitet Muslimana koji se sada nazivaju Bošnjacima djelomično (mogli bi čak reći i većinom) veže i uz religiju (kao i kod ostale dvije etnije) nemoguće je u ovom momentu potezati argument da su u prijašnjim razdobljima svi stanovnici BiH se nazivali Bošnjacima jer je taj izraz prisvojen i označen. On sada pripada samo jednoj etniji. Insistirati da se sada ukinu imena za druge etnije, te primi naziv Bošnjaci za sve etnije jer nemoguće uslijed međusobne jake povezanosti naziva etnija i religijske odrednice.
Dalje, u jednom periodu su također postojali i Hrvati islamske vjeroispovijesti (naš svima dragi i poznati, zna se, ima škola po njemu).

Ono što je fascinantno je da društveni konstrukti poput nacija, etnija, naroda...izazivaju toliku količinu mržnje i želje za zapišavanje teritorije (šta stvarne, šta imaginarne) za pripadnike vlastitog "plemena".

Trenutno, jedino što razlikuje pripadnike različitih etnija je u suštini religijska odrednica. I religija je postala jedini i najjači element za definisanje etnije.
User avatar
Istinu govorim
Posts: 428
Joined: 30/12/2020 18:15
Location: Fašista, šovinista, nacionalista, govornik bosanskog i sve ono što vi mrzite

#3212 Re: Identitet Bosnjaka

Post by Istinu govorim »

Bloo wrote: 15/03/2021 23:06 Ja sam Ostali..deklarisem se kao Kelt...ergo moje pleme je starije od vašeg plemena... :mrgreen:

Meni se čini da ovdje svako svoju agendu vodi...Muslimani sa velikim M koji su većinom muslimani po vjeroispovjesti preuzimaju naziv Bošnjaci. Jedan od razloga je, naravno, i pokušaj da se porijeklo vlastite etnije usidri što dalje u prošlost.
Ono što je neko napisao da Bošnjaci od 90tih i Bošnjaci ili pak Bošnjani nemaju poveznice je tek donekle tačno. S obzirom da se identitet Muslimana koji se sada nazivaju Bošnjacima djelomično (mogli bi čak reći i većinom) veže i uz religiju (kao i kod ostale dvije etnije) nemoguće je u ovom momentu potezati argument da su u prijašnjim razdobljima svi stanovnici BiH se nazivali Bošnjacima jer je taj izraz prisvojen i označen. On sada pripada samo jednoj etniji. Insistirati da se sada ukinu imena za druge etnije, te primi naziv Bošnjaci za sve etnije jer nemoguće uslijed međusobne jake povezanosti naziva etnija i religijske odrednice.
Dalje, u jednom periodu su također postojali i Hrvati islamske vjeroispovijesti (naš svima dragi i poznati, zna se, ima škola po njemu).

Ono što je fascinantno je da društveni konstrukti poput nacija, etnija, naroda...izazivaju toliku količinu mržnje i želje za zapišavanje teritorije (šta stvarne, šta imaginarne) za pripadnike vlastitog "plemena".

Trenutno, jedino što razlikuje pripadnike različitih etnija je u suštini religijska odrednica. I religija je postala jedini i najjači element za definisanje etnije.
Shvatanje svijeta nivo "I want a world peace" na izboru za miss.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50321
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#3213 Re: Identitet Bosnjaka

Post by Bloo »

one line klon uzvraca udarac :D daj malo elaboriraj prije nego te ukinem.
User avatar
Istinu govorim
Posts: 428
Joined: 30/12/2020 18:15
Location: Fašista, šovinista, nacionalista, govornik bosanskog i sve ono što vi mrzite

#3214 Re: Identitet Bosnjaka

Post by Istinu govorim »

Bloo wrote: 15/03/2021 23:10 one line klon uzvraca udarac :D daj malo elaboriraj prije nego te ukinem.
Čiji klon ?
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#3215 Re: Identitet Bosnjaka

Post by foxlife »

Bloo wrote: 15/03/2021 23:06 Ja sam Ostali..deklarisem se kao Kelt...ergo moje pleme je starije od vašeg plemena... :mrgreen:

Meni se čini da ovdje svako svoju agendu vodi...Muslimani sa velikim M koji su većinom muslimani po vjeroispovjesti preuzimaju naziv Bošnjaci. Jedan od razloga je, naravno, i pokušaj da se porijeklo vlastite etnije usidri što dalje u prošlost.
Ono što je neko napisao da Bošnjaci od 90tih i Bošnjaci ili pak Bošnjani nemaju poveznice je tek donekle tačno. S obzirom da se identitet Muslimana koji se sada nazivaju Bošnjacima djelomično (mogli bi čak reći i većinom) veže i uz religiju (kao i kod ostale dvije etnije) nemoguće je u ovom momentu potezati argument da su u prijašnjim razdobljima svi stanovnici BiH se nazivali Bošnjacima jer je taj izraz prisvojen i označen. On sada pripada samo jednoj etniji. Insistirati da se sada ukinu imena za druge etnije, te primi naziv Bošnjaci za sve etnije jer nemoguće uslijed međusobne jake povezanosti naziva etnija i religijske odrednice.
Dalje, u jednom periodu su također postojali i Hrvati islamske vjeroispovijesti (naš svima dragi i poznati, zna se, ima škola po njemu).

Ono što je fascinantno je da društveni konstrukti poput nacija, etnija, naroda...izazivaju toliku količinu mržnje i želje za zapišavanje teritorije (šta stvarne, šta imaginarne) za pripadnike vlastitog "plemena".

Trenutno, jedino što razlikuje pripadnike različitih etnija je u suštini religijska odrednica. I religija je postala jedini i najjači element za definisanje etnije.
ja sam pominjao to bosnjak iz 90 i bosnjak od ranije
nisam rekao da nemaju poveznicu nego da nisu isto


ja sam davno rekao da se ovdje ljudi vise vode religijom nego bilo cime
da ih pitas kojem narodu pripadaju pola bi ih lupalo i to ne bi ni znali objasniti al bi znali objasniti da ovi unistavaju islam da su onima dahije ubili pretke i sl
DonerKebab
Posts: 66
Joined: 22/08/2020 13:58

#3216 Re: Identitet Bosnjaka

Post by DonerKebab »

User987 wrote: 15/03/2021 21:27
salik79 wrote: 14/03/2021 14:46 Da li namjerno lazes ili si ovu laz od nekoga cuo?!
Možda sam se izrazio nespretno pa se može izvući zaključak da je Alija mislio na BiH kada je govorio o tome da muslimani ne mogu živjeti u neislamskom društvenom poretku. Islamska deklaracija se ne odnosi na BiH i Alija uopšte ne pominje BiH. Ali, neobično je da jedan bosanski musliman tako nešto napiše. Znači, čovjek koji je morao biti svjestan šta je BiH. Za mene je Alija uvijek bio islamski idealista i ublehaš.
A vi ste bosanski katolik ili bosanski pravoslavac?
User987
Posts: 309
Joined: 26/01/2021 02:05

#3217 Re: Identitet Bosnjaka

Post by User987 »

DonerKebab wrote: 16/03/2021 00:55 A vi ste bosanski katolik ili bosanski pravoslavac?
Ja sam Bošnjak, a ti kao i mogi drugi nikako da shvatiš razliku vjerskog i etničkog. Sjedi jedan!
carobnjak_N
Posts: 816
Joined: 18/06/2020 13:11

#3218 Re: Identitet Bosnjaka

Post by carobnjak_N »

Vjersko i etničko nisu dva oštro rastavljena identiteta, već se vrlo često prožimaju. Zato što su i religije dio kulture nekog naroda.
Kod Srba recimo najbolje to opisuje Basara kad kaže da je svetoslavlje paganizirano hrišćanstvo. To je danas dominatni dio srpskog identiteta.
Kod Bošnjaka i inače kod dosta muslimanskih naroda je taj fenomen bio obrnut pa su se narodi islamizirali. Jer vjera ima svoju kulturu, naročito
islam, pa su se onda običaji uklapali u islamske obrazce.
Kod Jevreja je taj identitet još teže raspetljati , a i kod njih ima koliko hoćeš Jevreja koji su ateisti.
To je realnost, a definicije identiteta su neka virtulana realnost . Možeš dakle biti i ateista ali kulturološki pripadati islamskoj kulturi.
To je datost određena mjestom rođenja, a ne nešto što se odabire.
Također, identitet nema neke veze sa genetikom, nego je to kulturološki ili psiho-socijalni fenomen. Nešto što se nauči samim življenjem u nekoj
kulturi , a pošto je to vrijeme koje je suštinsko za formiranje ličnosti , djetinjstvo i pubertet, to je onda i srž identiteta i tog osjećaja.
Identitet , naročito kolektivni, se dakle ne bira i ne naslijeđuje genima već mjestom rođenja.
belfy
Posts: 7533
Joined: 06/08/2007 09:00

#3219 Re: Identitet Bosnjaka

Post by belfy »

dupli
Last edited by belfy on 16/03/2021 19:51, edited 1 time in total.
belfy
Posts: 7533
Joined: 06/08/2007 09:00

#3220 Re: Identitet Bosnjaka

Post by belfy »

belfy wrote: 16/03/2021 19:49
Kikibombona wrote: 15/03/2021 22:56
belfy wrote: 15/03/2021 22:42pa, genije, jel ga treba slaviti ili ne?
Ni slaviti ni kuditi. O njemu govoriti na radovima historije kao sto se govori o Pompeju, Aleksandru Makedonskom i sl.

Njega trebaju slaviti Turci a ne Bosanci!
Ne znam sta je tu nejasno.
prvo htjedoh napisati da je nejasno sto nisi citirao i ono sto si sam napisao, ali onda sam shvatio da mi je to jasno, pa cu ja samo ovdje jos jednom to da citiram:
Kikibombona wrote: 14/03/2021 18:35 Mehmed Fatih je historijska ličnost i prema takvima samo glup i bolestan covjek moze imati negativne emocije. Strastveno sagledavati dogadjaje koji su se zbili prije 500 ili 1000 godina moze samo budala. Istoriju tumačiti nepristrasno!!!!

S druge strane, Mehmed Fatih je vladar stranog carstva koje je pokorilo nasu zemlju i potpuno je idiotski slaviti vlastiti poraz.
pa se ti, genije, zapitaj da li razmislis prije nego nesto napises i da li procitas to sto si napisao...
adapter
Posts: 726
Joined: 10/01/2013 08:41

#3221 Re: Identitet Bosnjaka

Post by adapter »

Bossona
Posts: 5117
Joined: 21/12/2020 03:28

#3222 Re: Identitet Bosnjaka

Post by Bossona »

adapter wrote: 16/05/2021 13:35
:mrgreen: :lol:
Evo još jednog dokaza da je naše Ime BOŠNJACI starije i od imena Srbi i od imena Hrvati
Dakle, dole lijepo piše BOŠNJACI
a s druge strane lijepo piše Serblji
odnosno Horvati, Slavonci i Dalmatini, koje je Ante Starčević hrvatizirao u 19 vijeku kao i Bošnjake katolike u Bosni uz pomoć katoličke crkve.
Smodlaka opisuje velikosrpsku Srbizaciju i velikohrvatsku Hrvatizaciju Bošnjaka katoličke i pravoslavne vjere u Bosni u 19 vijeku uz pomoć crkvi
Image

Prema tome, kad se spominjalo i pisalo ime BOŠNJACI nije još bilo ni formirano današnje moderno ime Hrvati ili Srbi
I onda razni šovinisti i neznalice negiraju Bošnjake iako su se svi u Bosni tako nazivali do kraja 19 vijeka
zlonamjerno "podvaljujući" javnosti da je to ime doneseno "odlukom" 1993. godine
a Bošnjaštvo postojalo kad još nije bilo ni formirano ime Srbi ili Hrvati !! u svom modernom sadašnjem obliku
Dakle, prema izvoru sa zapadne strane,
tadašnje susjedne Hrvatske
( Ovo sve piše Hrvat Ljudevit Gaj u Danici Ilirske, 1835.godine ) u kojoj lijepo piše da "Bošnjaci živu izmedju Drine, Verbasa,
Save, Dalmacie i Hema, brojem 450.000
dijeleći se na islamski to jest turski i zatim na
rimski i gerčki vjerozakon"
Image
Image

Iste definicije i termini su i sa istočne strane,
tadašnje srpske kneževineDevetnaest godina prije velikosprskog programa Načertanija Ilije Garašanina (1825.g. u Ljetopisu matice srpske) :
"Bošnjaci žive izmeđ Drine, Verbasa,
Save, Dalmacie i Hema, čislom (brojem) 450.000;
ispovjedaju ili Islam; ili su rimokatolici, ili pravoslavni."
Image

Pogledajte kada su se još Bošnjaci spominjali, i ko se sve smatrao Bošnjakom. Ovo nisu pisali muslimani, nego katolici i pravoslavci
"Bošnjakom su isti pradjedovi bili kao i Poljakom." Bosanski kralj Tvrtko ll Kotromanjić. 1440
"U Srbiji sve po starome a sultan Bošnjake pokori sam"
Vuk Karadžić
"PISMO JERINEJU KOPITARU"
Zemun 1832
"Čekaj malo, čekaj rode!
Dok i tebi zgoda dođe.
Bošnjak jednom
ustat mora
tomu pako sad je hora"
Gjuro Deželić
DRAGOLJUB 1867
"Ako doznaju Bošnjaci da neću sam samcat biti u ratu, hrabrije će vojevati"
Bosanski kralj Stjspan Tomašević
1461
"Od slavnijeh smo tebi Slava i od Bošnjaka mi poslani"
Dubrovački barokni pjesnik i dramatičar Junije Palmotić
PAVLIMIR 1632
"Isti Papa dopušta Bošnjakom na molbu kralja Stjepana Tomaševića, da mogu svetkovati dan sv. Grigorija, kog Bošnjaci za svog zaštitnika drže"
Ivan Kukulkević Sakcinski
"ARKIV ZA POVJESTNICU JUGOSLAVENSKU" 1851
"Bošnjaci žive između Drine, Vrbasa, Save, Dalmacie i Hema čislom 450 000.
Ispovedano ili islam, ili su rimokatolici ili pravoslavn."
Letopis matice srpske
1825.
"U staroj istorijskoj zemlji Bosni, starijoj i od Srbije i od Hrvatske, žive Bošnjaci i to im je jedino odgovarajuće ime."
Dr. Darko Tanasković
"Jere svaki človik svoga grada govor i besidenje hvali.Hrvat, Dalmatin, Bošnjak, Dubrovčanin, Srbljin."
Bartol Kašić
RITUAL RIMSKI
1640
"Ali uvijek ostajemo Bošnjaci kao što su nam bili i pradjedovi zbog kojih se i mi kao njihovi vjerni i zahvalni potomci zovemo slavnim imenom Bošnjaci"
Fra Antun Kneževič 1834-1889)
"U Bosni postoji samo jedan narod a to su Bošnjaci"
Fra Ivan Franjo Jukić
1851.
"Mi Bošnjaci, nekad slavni narod.
Vrijeme je i da se probudimo"
Fra Ivan Franjo Jukić
1848
"Katolici ne znaju šta znači riječ Hrvat, a kamo li da se oni osjećaju pripadnicima hrvatskog naroda."
Fra Ivan Franjo Jukić
1851.
"Narodna istorija Bosne u kojoj se ne bi smela izostaviti slava i imena nekoj Muhamedanskoj veri prešavši Bošnjaka."
Ilija Garašanin
NAČERTANIJE 1844.
"Na istočnog veroispovedanija Bošnjake veći upliv imati neće biti za Srbiju težak zadatak.
Ilija Garašanin
NAČERTANIJE 1844.
"Više predostrožnosti vnimanija na protiv toga iziskuje to da se katolički Bošnjaci zadobijedu".
Ilija Garašanin
"NAČERTANIJE"
1844
"Ako Bošnjaci ne bi ovo primili, to bi otuda kao sigurno sledovalo raskomadanje Srba na provincijalna mala knjaževstva"
Ilija Garašanin
NAČERTANIJA
1844
"Boj su bili š njimi
Harvati
Bošnjaci
Garci ter Latini,
Sarbi ter Poljaci."
Marko Marulić 1493.
"Najveći dio stanovništva u Bosni sastavljen je od Bošnjaka koji su ili Muslimani ili Grko-Katolici."
"Vi ste Bošnjaci, ali ste zanemarili svoju predtursku istoriju. Ako vi nećete tu istoriju kao svoju, onda će Srbi i Hrvati reći da je njihova."
Pavle Ostović- Jugoslovenski odbor iz 1. Svj. rata
"Sa svojim srodnicima Srbima, Hrvatima i Bošnjacima, Bugari čine porodicu koja je potpuno različita od Grka i Albanaca."
THE EDINBURG NEV PHILOSOPHICAL JOURNAL 1849.
"Jedna trećina Bošnjaka su Muhamedanci, dok su preostale dvije trećine podjednako raspoređene između Grčke i Latinske crkve."
THOMAS GORDON
History of the Greek revolucion
1832
"Kad si pjeva pjedme od junaka
Najveće si pjeva od Bošnjaka
I ostali bez broja junaci
Vitezivi starinom Bošnjaci"
Fra Andrija Kačić Miošić (1704-1760)
"Na konjijeh svi Bošnjaci
sjahu svjetlo odjeveni.
Zatočnici hrli i jaci,
konjanici sve hrabreni."
Ivan Gunculić (1589-1638)
"Znaš Bošnjače, nije davno bilo,
sveg' mi sv'jeta nema petnaest ljeta,
kad u našoj Bosni ponositoj,
od Trebinja do Brodskijeh vrata,
nije bilo Srba ni Hrvata."
Safvet-beg Bašagić
"Pjesma Bošnjaku" (1891)


Bio je u pravu Fra Antun Knežević kojeg nisu tada poslušali oni koje je upozorava da se ne odrču svog Bošnjaštva. Sjetimo se njegove poruke: “Neke naše komšije vrlo se ljute!”
“Neke naše komšije vrlo se ljute, što se dičimo i ponosimo našim starim imenom, jezikom i običajima i što pod živu glavu nećemo da prigrlimo njihovo ime za oznaku narodnosti i jezika. U napadajima na nas složne su naše komšije, koje ćemo, da se bolje razumijemo, nazvati Jovo i Ivo. No i jedan i drugi traži od nas nešto drugo, jer između sebe ne mogu – o živu glavu – da se slože. Prijatelj Jovo poručuje nam, da uzmemo njegovo ime, a prijatelj Ivo veli, jok Bošnjače, ti si moj i moraš prigrliti moje ime“.
Potegni tamo, potegni amo, a sve bez našega pitanja. Od same ljubavi, a zbog svoje beskrajne svađe, prijatelji bi nas upravo raskinuli; da se nijesmo već odavna tome priučili, mi bi se morali od čuda kameniti kao kulašinsko dijete. Al‘ ovako, kako stvari stoje, zapitaćemo naše prijatelje, koji se bave perom i štampom: za što se tako svađate za nas, kad dobro znadete, da je Bošnjak od starine privikao dičiti se jezikom i zvati se imenom svojim, da se vjerno drži tradicija i uspomena svojih djedova. Slavni tarih (istorija) naše mile domovine sjeća nas onih vremena, kada se je naša domaća vlastela u svakoj prigodi jasno i otvoreno izrazila o svojoj narodnosti, nazivajući se ponosnim i junačkim imenom Bošnjak. Gledamo na mnoge dokumente domaćih spisatelja iz proslih vjekova, u kojima se uvijek spominje naše pravo narodno ime Bošnjak, a to su oni razlozi zbog kojih se i mi, kao njihovi zahvalni i vijerni potomci zovemo slavnim imenom Bošnjak. Od toga nećemo niti smijemo otstupiti, toga ćemo se imena držati vijerno i stalno.“
Mi se ponosimo time, da je upravo naš jezik, a iz naše otadžbine uzet za osnovu književnog jezika naših komšija Srba i Hrvata.

Glasoviti jezikoslovci Vuk Karadžić, Dančić, pa Ljudevit Gaj prenijeli su naš lijepi jezik u književnost obaju rečenih naroda, te ga prozvaše kako su oni hotjeli jedni srpskim a drugi hrvatskim, a o nama nigdje ni spomena. Mi sigurno imamo prava dičiti se, što se našim jezikom služe danas u književnosti naši prijatelji Jovo i Ivo, a to će nam bar svak priznati. Ali mi nikako ne razumijemo, zašto naziv, što su ga oni našem jeziku po svojoj volji, a bez našeg pitanja dali, sada nama po što po to hoće da nametnu, pa nam čak brane, da mi u našoj vlastitoj kući svoj jezik označujemo imenom našeg naroda. To je slično, kad bi našem djetetu neko drugi po svojoj volji ime nadio. Tako postupanje i taj zahtjev mi ne odobravamo i nijesmo nikako kail.
Ali čast i poštenje obodvojici naših prijatelja, Srbu i Hrvatu. Mi njihovu narodnost ne preziremo, mi na njiha krivim okom ne gledamo, mi nikad nećemo zanijekati, da nijesmo od jugoslovenskog plemena, već baš hoćemo, da svakome jasno dokažemo, da smo mi Bošnjaci na prvom stepenu toga slavnoga roda. Ali uvijek ostajemo Bošnjaci kao što su nam bili i pradjedovi i ništa drugo. Dakle nek se dobro ogledaju po zemlji naša braća, koji toliko stoljeća u Bosni i Hercegovini stanuju i živu, a hoće da su Srbi ili Hrvati. Neka ovo lijepo prouče i promozgaju.”
Fra Antun Knežević (1834-1889) https://www.bosnasrebrena.ba/node/252
patriot_bih
Posts: 743
Joined: 28/12/2020 17:03

#3223 Re: Identitet Bosnjaka

Post by patriot_bih »

Vjere sve više gube značaj u Evropi pa tako i u BiH. Možda su nas vjere na početku 20. vijeka podjelile na Muslimane/Bošnjake, Hrvate i Srbe, a sada nas dijeli nešto drugo, a to je pripadnost i odanost državi.

Bošnjaci iskazuju pripadnost i odanost jedino državi BiH. Bošnjak političar u regionalnim sporovima gleda samo interes BiH ne obazirući se na interese susjednih država. Bošnjaci bi zadržali i zaštitili prirodne resurse BiH da se koriste u interesu svih naroda i građana BiH.

Bosanski Hrvati iskazuju pripadnost BiH i Hrvatskoj s tim da im je Hrvatska prva država (njihova matica). Političari Hrvata iz BiH gledaju prvo interes Hrvatske pa interes BiH. Oni rado dijele resurse i prava BiH sa Hrvatskom na štetu BiH (Pelješački most, voda iz Hutova blata, državna imovina BiH u Hrvatskoj itd.).

Bosanski Srbi iskazuju pripadnost i odanost RSu i Srbiji. Političari Srba iz BiH bi podijelili sve resurse RSa/BiH sa Srbijom na štetu naroda i građana BiH.

Po meni, identitet Bošnjaka je odanost i pripadnost državi BiH, a ne religija. Zaštita granica i suvereniteta BiH pod svaku cijenu je nešto što okuplja Bošnjake. Zato treba dozvoliti da Bošnjak može biti i ateista, agnostik pa i pripadnik drugih vjera. Vjera bi svakako trebala biti nešto privatno što se javno ne iskazuje previše.

U BiH se ne vodi vjerski sukob. Možda u BiH nikad nije ni bio vjerski sukob - to je bilo samo privid. U BiH je sukob oko teritorija, prirodnih resursa i ostalih ekonomskih potencijala.
User avatar
konektovan
Posts: 39871
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3224 Re: Identitet Bosnjaka

Post by konektovan »

patriot_bih wrote: 16/05/2021 21:14 Vjere sve više gube značaj u Evropi pa tako i u BiH. Možda su nas vjere na početku 20. vijeka podjelile na Muslimane/Bošnjake, Hrvate i Srbe, a sada nas dijeli nešto drugo, a to je pripadnost i odanost državi.

Bošnjaci iskazuju pripadnost i odanost jedino državi BiH. Bošnjak političar u regionalnim sporovima gleda samo interes BiH ne obazirući se na interese susjednih država. Bošnjaci bi zadržali i zaštitili prirodne resurse BiH da se koriste u interesu svih naroda i građana BiH.

Bosanski Hrvati iskazuju pripadnost BiH i Hrvatskoj s tim da im je Hrvatska prva država (njihova matica). Političari Hrvata iz BiH gledaju prvo interes Hrvatske pa interes BiH. Oni rado dijele resurse i prava BiH sa Hrvatskom na štetu BiH (Pelješački most, voda iz Hutova blata, državna imovina BiH u Hrvatskoj itd.).

Bosanski Srbi iskazuju pripadnost i odanost RSu i Srbiji. Političari Srba iz BiH bi podijelili sve resurse RSa/BiH sa Srbijom na štetu naroda i građana BiH.

Po meni, identitet Bošnjaka je odanost i pripadnost državi BiH, a ne religija. Zaštita granica i suvereniteta BiH pod svaku cijenu je nešto što okuplja Bošnjake. Zato treba dozvoliti da Bošnjak može biti i ateista, agnostik pa i pripadnik drugih vjera. Vjera bi svakako trebala biti nešto privatno što se javno ne iskazuje previše.

U BiH se ne vodi vjerski sukob. Možda u BiH nikad nije ni bio vjerski sukob - to je bilo samo privid. U BiH je sukob oko teritorija, prirodnih resursa i ostalih ekonomskih potencijala.
Pa ko brani ateistima, agnosticima ili nekom drugom da se izjašnjavaju kao Bošnjaci??? Nabrojani ne žele ni u kom slučaju to...
saimidin
Posts: 2749
Joined: 20/05/2011 17:53

#3225 Re: Identitet Bosnjaka

Post by saimidin »

konektovan wrote: 16/05/2021 22:50
patriot_bih wrote: 16/05/2021 21:14 Vjere sve više gube značaj u Evropi pa tako i u BiH. Možda su nas vjere na početku 20. vijeka podjelile na Muslimane/Bošnjake, Hrvate i Srbe, a sada nas dijeli nešto drugo, a to je pripadnost i odanost državi.

Bošnjaci iskazuju pripadnost i odanost jedino državi BiH. Bošnjak političar u regionalnim sporovima gleda samo interes BiH ne obazirući se na interese susjednih država. Bošnjaci bi zadržali i zaštitili prirodne resurse BiH da se koriste u interesu svih naroda i građana BiH.

Bosanski Hrvati iskazuju pripadnost BiH i Hrvatskoj s tim da im je Hrvatska prva država (njihova matica). Političari Hrvata iz BiH gledaju prvo interes Hrvatske pa interes BiH. Oni rado dijele resurse i prava BiH sa Hrvatskom na štetu BiH (Pelješački most, voda iz Hutova blata, državna imovina BiH u Hrvatskoj itd.).

Bosanski Srbi iskazuju pripadnost i odanost RSu i Srbiji. Političari Srba iz BiH bi podijelili sve resurse RSa/BiH sa Srbijom na štetu naroda i građana BiH.

Po meni, identitet Bošnjaka je odanost i pripadnost državi BiH, a ne religija. Zaštita granica i suvereniteta BiH pod svaku cijenu je nešto što okuplja Bošnjake. Zato treba dozvoliti da Bošnjak može biti i ateista, agnostik pa i pripadnik drugih vjera. Vjera bi svakako trebala biti nešto privatno što se javno ne iskazuje previše.

U BiH se ne vodi vjerski sukob. Možda u BiH nikad nije ni bio vjerski sukob - to je bilo samo privid. U BiH je sukob oko teritorija, prirodnih resursa i ostalih ekonomskih potencijala.
Pa ko brani ateistima, agnosticima ili nekom drugom da se izjašnjavaju kao Bošnjaci??? Nabrojani ne žele ni u kom slučaju to...
Nas ateista nema mnogo na zalost, a svakome se mora ostaviti sloboda da odredi svoj identitet, na kraju nije toliko ni bitno kako se ljudi izjasnjavaju, ako su za bih u kojoj ce svi ljudi biti slobodni sto bi rekli gringosi ... and the pursuit of Happiness

Ja licno sam ateista I bosnjak :bih:

Ps mislim sa su svi probih identiteti samo sinonimi, ali eto imas ljudi koji su umislili da postoji neka razlika bosnjak, bosanac, ... pa neka I njih, siroka im bosna, od krajine do podrinja, od posavine do hercegovine
:bih:
Post Reply