Identičan etnički prostor Bošnjaka bogumila i muslimana

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#101 Re: Identičan etnički prostor Bošnjaka bogumila i muslimana

Post by Bloo »

Sjeti se sta sam rekla..igraj se jos malo, pa cemo pa-pa. :mrgreen:
User avatar
vazi
Posts: 8811
Joined: 07/04/2010 15:31

#102 Re: Identičan etnički prostor Bošnjaka bogumila i muslimana

Post by vazi »

Dino, možeš uraditi test iz te Marjanoviceve knjige pa da vidiš ko su ti sve rođaci i s kim dijeliš gen , vidjet ćeš sto je interesantno .

Edit: svi smo isti Dino , uvijek smo bili tu, većinom bogumili pa kako je koja vjera “dolazila” tako joj se priklanjali, neko hriscanstvu, neko kršćanstvu a neko islamu . ( jači tabači , sto bi rekla moja pok susjeda )

Ja sam radila test, 88% Balkan, 5% baltičke zemlje, 5% nordijske i 2% srednji istok.

Imam oko 3000 rodjaka , svega ima, Srba, Crnogoraca, Hrvata, Bosanaca , Mađara, ma nema čega nema ...

Heleneise, nema ti to veze Dino sto pričaš s haplo grupom
Last edited by vazi on 07/06/2021 23:41, edited 1 time in total.
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#103 Re: Identičan etnički prostor Bošnjaka bogumila i muslimana

Post by cyprus »

DinoTK wrote: 07/06/2021 23:23nw bulazni i ne podmeći mi nešto što nikad nisam navodio niti tvrdim

i jasno sam to pokazao i tabelom (dole) gdje se vidi "šarenilo" kod svakog ali i jasno ono što je većinsko, što je činilo jezgro u vremenima kad nije jos doslo do miješanja
do vremena najezde Slavena na Balkan nije bilo R1a na Balkanu, u rimskom Iliriku, osim mozda sporadičnih upada divljaka Slavena
Aha, znači svjestan si šarenila, međutim to te ne zaustavlja da na osnovu haplotipa nekog proglašavaš starosjediocem, a nekog došljakom? :D
DinoTK

#104 Re: Identičan etnički prostor Bošnjaka bogumila i muslimana

Post by DinoTK »

cyprus wrote: 07/06/2021 23:34
DinoTK wrote: 07/06/2021 23:23nw bulazni i ne podmeći mi nešto što nikad nisam navodio niti tvrdim

i jasno sam to pokazao i tabelom (dole) gdje se vidi "šarenilo" kod svakog ali i jasno ono što je većinsko, što je činilo jezgro u vremenima kad nije jos doslo do miješanja
do vremena najezde Slavena na Balkan nije bilo R1a na Balkanu, u rimskom Iliriku, osim mozda sporadičnih upada divljaka Slavena
Aha, znači svjestan si šarenila, međutim to te ne zaustavlja da na osnovu haplotipa nekog proglašavaš starosjediocem, a nekog došljakom? :D
ma jok, nisu u Rusiji, Bjelorusiji starosjedioci R1a a u Engleskoj R1b, J2 u Turskoj, J 1 kod arapa...

nisu u USA starosjedioci Indijanci nego Englezi :D

Image
Image
Image
DinoTK

#105 Re: Identičan etnički prostor Bošnjaka bogumila i muslimana

Post by DinoTK »

ma nisu I2a staroajedioci Evrope, iako tu žive 25.000 godina i prvi su ljudi koji su dosli u Evropu

Otkriće eksperata: Bosanci i Hercegovci su stari 25.000 godina

https://www.klix.ba/vijesti/bih/otkrice ... /120926049

Šef Laboratorija za forenzičku genetiku na Institutu za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju u Sarajevu, prof. dr. Damir Marjanović, izjavio je za agenciju Anadolija kako su istraživanja regionalnog ekspertnog tima genetičara pokazala da današnji Bosanci i Hercegovci u svojim genima imaju zapisane informacije ljudi koji su na ove prostore došli prije 25.000 godina.

"Oni su ovdje 'prezimili' zadnje ledeno doba. Također, tu nam je genetička ostavština neolitskih skupina koje su sa sobom donijele poljoprivredu, koja se u Europi počela širiti sa ovih prostora. I dodatno, tu su preci koji su nam došli iz pravca Euroazije", kazao je Marjanović.

Šef laboratorija za forenzičku genetiku u Sarajevu napomenuo je kako su sve migracije, koje su se desile na prostoru današnjeg Balkana, vrlo kompleksne i kako se nisu se odvijale mjesecima ili godinama, već decenijama i vijekovima.

"Svaka istorijska epizoda, od ledenog doba do dolaska poljoprivrednika, dolaska i nestanka Rimskoga carstva, migracija slavenskih plemena, širenja Otomanske imperije i još mnogo drugih manjih, ali ne i manje bitnih istorijskih momenata, ostavile su manji ili veći trag na genetičkom nasljeđu ljudi sa ovih prostora", naveo je Marjanović.

Ovaj poznati stručnjak za genetički inženjeringa naglasio je kako je populacija Balkana, a posebno Bosne i Hercegovine, vrlo heterogena.

"Možemo zaključiti da se populacija BiH, kao i populacija cijelog zapadnog Balkana može pohvaliti izuzetnom raznolikošću humanog genetičkoga bogatstva", zaključio je Marjanović.

Ocijenio je kako je zajedničko istraživanje regionalnog tima eksperata za genetiku dokazalo da i genetičari u BiH imaju kapacitete da realiziraju i najzahtjevnije znanstvene studije iz oblasti.

Jedna od značajnijih komponenti studije koju je Marjanović obavio zajedno sa poznatim stručnjacima za genetiku iz regije, odnosi se na migracijske procese modernog čovjeka.

"Svi ovi projekti ukazuju na to da ovaj region, pa samim tim BiH, imaju jako zanimljivu povijest. Dokazano je da je paleolitski čovjek na ovim prostorima tražio spas i utočište od zadnjeg ledenog doba i da dobar dio današnjeg stanovništva BiH čine direktni potomci tih ljudi", kazao je Marjanović.

Istakao je da, i pored činjenice da se pokušavaju zloupotrijebiti rezultati naučnih studija o genetskoj stukturi na Balkanu, geenetika ne prepoznaje naciju ili etničku grupu.

"U znanosti, bar u onoj kojom se ja bavim, ne postoje hrvatski, srpski ili bošnjački geni. Takvu sintagmu nećete čuti da upotrebljava onaj ko je barem jednom slušao neko predavanje iz humane populacijske genetike. S druge strane, svaki će vam genetičar potvrditi da, što se tiče ljudskoga roda, ne postoje dvije populacije koje su genetički identične", kazao je Marjanović i poručio da je osnovni cilj istraživanja bio provjeravanje postojećih znanstvenih modela iz oblasti genetike.

"Ni na kraj pameti nam nije bilo da dobijene rezultate koristimo u svrhu svađanja ili mirenja različitih grupa na ovim ili drugim prostorima. Znanost nema te kapacitete ali ni intencije", zaključio je u razgovoru za agenciju Anadolija šef Laboratorija za forenzičku genetiku na Institutu za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju u Sarajevu, prof. dr. Damir Marjanović.
DinoTK

#106 Re: Identičan etnički prostor Bošnjaka bogumila i muslimana

Post by DinoTK »

vazi wrote: 07/06/2021 23:33 Dino, možeš uraditi test iz te Marjanoviceve knjige pa da vidiš ko su ti sve rođaci i s kim dijeliš gen , vidjet ćeš sto je interesantno .

Edit: svi smo isti Dino , uvijek smo bili tu, većinom bogumili pa kako je koja vjera “dolazila” tako joj se priklanjali, neko hriscanstvu, neko kršćanstvu a neko islamu . ( jači tabači , sto bi rekla moja pok susjeda )

Ja sam radila test, 88% Balkan, 5% baltičke zemlje, 5% nordijske i 2% srednji istok.

Imam oko 3000 rodjaka , svega ima, Srba, Crnogoraca, Hrvata, Bosanaca , Mađara, ma nema čega nema ...

Heleneise, nema ti to veze Dino sto pričaš s haplo grupom
1. nije to nikakva knjiga Marjanovića, nego naučna studija, btw ima još jedna ranija za našu zemlju, Oxfordska

Image
Image

2. ne znam kakav si test radila a čisto sumnjam da si uopste, jer nemas pojma o čemu pričaš
ne može tebi test pokazat da si 88% jedne haplogrupe, 5% druge i slično kako navodiš

za jedinku, test može pokazati da pripadaš samo jednoj haplogrupi !!!! kao što možes imat samo jednu krvnu grupu, naprijer

a ovi procenti što spominješ si pogrešno skontala
konkretno iz one moje tabele znači
da je od testiranih stanovnika BH
od onih koji se izjašnjavaju kao Bošnjaci njih 54% imalo I2a2
15 % imalo R1a itd

Image
Last edited by DinoTK on 08/06/2021 08:12, edited 1 time in total.
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4116
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#107 Re: Identičan etnički prostor Bošnjaka bogumila i muslimana

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

cyprus wrote: 07/06/2021 19:57 Da probamo shvatiti ovako - svako od nas ima na hiljade direktnih predaka gledano unazad do Ilirskog perioda... Među tim precima ima Bošnjaka, Srba, Hrvata, Crnogoraca, Turaka, Mađara, Desidijata, Dalmata, Autarijata, Daorsa, Mezeja, Japoda, Mongola, Huna, Avara, Vlaha, Bugara, Grka, Gota, Vandala, Tračana, Kelta, Germana, Rimljana, Roma, Rusa, Arapa, možda i poneki Vanzemaljac...

Dakle, ako nisi dobro udaren u glavu - koji je smisao tražiti nekakvu čistoću u porijeklu? :-) Ako bi takva čistoća kojim slučajem i postojala - to bi značilo ništa drugo nego incestuozno porijeklo... Dakle, koji kurac? :)
Pihhh...i svi ovi sto si nabrojao zna se od koga su nastali.

Samo je jedan narod stariji od ameba. :oops: :D

A i ovi boldani i uvecanih slova zna se od koga su nastali.

Od nebeskog naroda, naravno. :D

Tacka, kraj, ende................... :D
DinoTK

#108 Re: Identičan etnički prostor Bošnjaka bogumila i muslimana

Post by DinoTK »

pošto je tekst stariji tada se "baratalo" sa 40% "ilirske" haplogrupe, danas je za BH ipak 50 %, po tabeli gore

Image
Image
User avatar
vazi
Posts: 8811
Joined: 07/04/2010 15:31

#109 Re: Identičan etnički prostor Bošnjaka bogumila i muslimana

Post by vazi »

DinoTK wrote: 08/06/2021 07:49
vazi wrote: 07/06/2021 23:33 Dino, možeš uraditi test iz te Marjanoviceve knjige pa da vidiš ko su ti sve rođaci i s kim dijeliš gen , vidjet ćeš sto je interesantno .

Edit: svi smo isti Dino , uvijek smo bili tu, većinom bogumili pa kako je koja vjera “dolazila” tako joj se priklanjali, neko hriscanstvu, neko kršćanstvu a neko islamu . ( jači tabači , sto bi rekla moja pok susjeda )

Ja sam radila test, 88% Balkan, 5% baltičke zemlje, 5% nordijske i 2% srednji istok.

Imam oko 3000 rodjaka , svega ima, Srba, Crnogoraca, Hrvata, Bosanaca , Mađara, ma nema čega nema ...

Heleneise, nema ti to veze Dino sto pričaš s haplo grupom
1. nije to nikakva knjiga Marjanovića, nego naučna studija, btw ima još jedna ranija za našu zemlju, Oxfordska

Image
Image

2. ne znam kakav si test radila a čisto sumnjam da si uopste, jer nemas pojma o čemu pričaš
ne može tebi test pokazat da si 88% jedne haplogrupe, 5% druge i slično kako navodiš

za jedinku, test može pokazati da pripadaš samo jednoj haplogrupi !!!! kao što možes imat samo jednu krvnu grupu, naprijer

a ovi procenti što spominješ si pogrešno skontala
konkretno iz one moje tabele znači
da je od testiranih stanovnika BH
od onih koji se izjašnjavaju kao Bošnjaci njih 54% imalo I2a2
15 % imalo R1a itd

Pričam o geni a ne o haplo grupi kod mene. I ja nikad ne lažem.

Preci u nama , kupiš knjigu i uradiš test i imaš genetsko porijeklo ( a i etničko )

https://mladinska.ba/product/preci-u-na ... rcegovine/

Ja sam test radila ma myheritage Image
User avatar
vazi
Posts: 8811
Joined: 07/04/2010 15:31

#110 Re: Identičan etnički prostor Bošnjaka bogumila i muslimana

Post by vazi »

Ljudi koji radili test a s kojima dijelim DNK 3670 osoba
Naravno narod s naših prostora, bivša YU, Grčka, Mađarska, Ukrajina, Češka...

I kad vidiš s kim sve dijeliš gen shvatiš koliko smo maleHni :izet:


Image
Seawolf
Posts: 7532
Joined: 14/06/2012 22:59

#111 Re: Identičan etnički prostor Bošnjaka bogumila i muslimana

Post by Seawolf »

vazi wrote: 08/06/2021 09:24 Ljudi koji radili test a s kojima dijelim DNK 3670 osoba
Naravno narod s naših prostora, bivša YU, Grčka, Mađarska, Ukrajina, Češka...

I kad vidiš s kim sve dijeliš gen shvatiš koliko smo maleHni :izet:


Image
Interesantno ....

Ako se usporede autosomalni rezultati po etničkim skupinama svih onih koji su se izjasnili kao pripadnici neke etnije prilikom testiranja, očekivano, aotosomalno po bliskosti Bošnjaci su najbliži Srbima, a Srbi su najbliži Bošnjacima.

A da li znaš koja je etnička skupina, koja je slijedeća po bliskosti i Bošnjacima i Srbima?
User avatar
vazi
Posts: 8811
Joined: 07/04/2010 15:31

#112 Re: Identičan etnički prostor Bošnjaka bogumila i muslimana

Post by vazi »

Seawolf wrote: 08/06/2021 09:48
vazi wrote: 08/06/2021 09:24 Ljudi koji radili test a s kojima dijelim DNK 3670 osoba
Naravno narod s naših prostora, bivša YU, Grčka, Mađarska, Ukrajina, Češka...

I kad vidiš s kim sve dijeliš gen shvatiš koliko smo maleHni :izet:


Image
Interesantno ....

Ako se usporede autosomalni rezultati po etničkim skupinama svih onih koji su se izjasnili kao pripadnici neke etnije prilikom testiranja, očekivano, aotosomalno po bliskosti Bošnjaci su najbliži Srbima, a Srbi su najbliži Bošnjacima.

A da li znaš koja je etnička skupina, koja je slijedeća po bliskosti i Bošnjacima i Srbima?
Nije ovo kako su se izjasnili već koje skupine žive na tim prostorima.

A ko je najbliži Bošnjacima i Srbima ne znam, znam da su nam nordijci bliski i da imamo, čini mi se, istu haplo grupu, koliko se sjećam, a brzo zaboravljam :lol: , to su neki ljudi s naših prostora koji su nekada davno , davno otišli na sjever.
Seawolf
Posts: 7532
Joined: 14/06/2012 22:59

#113 Re: Identičan etnički prostor Bošnjaka bogumila i muslimana

Post by Seawolf »

vazi wrote: 08/06/2021 09:55
Seawolf wrote: 08/06/2021 09:48
vazi wrote: 08/06/2021 09:24 Ljudi koji radili test a s kojima dijelim DNK 3670 osoba
Naravno narod s naših prostora, bivša YU, Grčka, Mađarska, Ukrajina, Češka...

I kad vidiš s kim sve dijeliš gen shvatiš koliko smo maleHni :izet:


Image
Interesantno ....

Ako se usporede autosomalni rezultati po etničkim skupinama svih onih koji su se izjasnili kao pripadnici neke etnije prilikom testiranja, očekivano, aotosomalno po bliskosti Bošnjaci su najbliži Srbima, a Srbi su najbliži Bošnjacima.

A da li znaš koja je etnička skupina, koja je slijedeća po bliskosti i Bošnjacima i Srbima?
Nije ovo kako su se izjasnili već koje skupine žive na tim prostorima.

A ko je najbliži Bošnjacima i Srbima ne znam, znam da su nam nordijci bliski i da imamo, čini mi se, istu haplo grupu, koliko se sjećam, a brzo zaboravljam :lol: , to su neki ljudi s naših prostora koji su nekada davno , davno otišli na sjever.
Da, znam da ovo tvoje nije po etničkom izjašnjavanju, nego po državi u kojoj trenutno žive testirani.

Nisu Nordijci .... Blizu su nam, ali ne graničimo sa njima.
User avatar
vazi
Posts: 8811
Joined: 07/04/2010 15:31

#114 Re: Identičan etnički prostor Bošnjaka bogumila i muslimana

Post by vazi »

Seawolf wrote: 08/06/2021 09:59
vazi wrote: 08/06/2021 09:55
Seawolf wrote: 08/06/2021 09:48
Interesantno ....

Ako se usporede autosomalni rezultati po etničkim skupinama svih onih koji su se izjasnili kao pripadnici neke etnije prilikom testiranja, očekivano, aotosomalno po bliskosti Bošnjaci su najbliži Srbima, a Srbi su najbliži Bošnjacima.

A da li znaš koja je etnička skupina, koja je slijedeća po bliskosti i Bošnjacima i Srbima?
Nije ovo kako su se izjasnili već koje skupine žive na tim prostorima.

A ko je najbliži Bošnjacima i Srbima ne znam, znam da su nam nordijci bliski i da imamo, čini mi se, istu haplo grupu, koliko se sjećam, a brzo zaboravljam :lol: , to su neki ljudi s naših prostora koji su nekada davno , davno otišli na sjever.
Da, znam da ovo tvoje nije po etničkom izjašnjavanju, nego po državi u kojoj trenutno žive testirani.

Nisu Nordijci .... Blizu su nam, ali ne graničimo sa njima.
Grci ? Albanci ?

Ko je, reci :)
Seawolf
Posts: 7532
Joined: 14/06/2012 22:59

#115 Re: Identičan etnički prostor Bošnjaka bogumila i muslimana

Post by Seawolf »

vazi wrote: 08/06/2021 10:11
Seawolf wrote: 08/06/2021 09:59
vazi wrote: 08/06/2021 09:55

Nije ovo kako su se izjasnili već koje skupine žive na tim prostorima.

A ko je najbliži Bošnjacima i Srbima ne znam, znam da su nam nordijci bliski i da imamo, čini mi se, istu haplo grupu, koliko se sjećam, a brzo zaboravljam :lol: , to su neki ljudi s naših prostora koji su nekada davno , davno otišli na sjever.
Da, znam da ovo tvoje nije po etničkom izjašnjavanju, nego po državi u kojoj trenutno žive testirani.

Nisu Nordijci .... Blizu su nam, ali ne graničimo sa njima.
Grci ? Albanci ?

Ko je, reci :)
Moldavci.
carobnjak_N
Posts: 816
Joined: 18/06/2020 13:11

#116 Re: Identičan etnički prostor Bošnjaka bogumila i muslimana

Post by carobnjak_N »

Genetika sa identitetom nema nikakve veze. Identitet se prenosi odgojem, kulturom, jezikom i religijom, a ne genima.
Seawolf
Posts: 7532
Joined: 14/06/2012 22:59

#117 Re: Identičan etnički prostor Bošnjaka bogumila i muslimana

Post by Seawolf »

carobnjak_N wrote: 08/06/2021 10:27 Genetika sa identitetom nema nikakve veze. Identitet se prenosi odgojem, kulturom, jezikom i religijom, a ne genima.
Sasvim si u pravu, ali između svačega i svačega se može uspostaviti relacija, pa tako i između etničkog izjašnjavanja i autosomalne genetike testiranih.
DinoTK

#118 Re: Identičan etnički prostor Bošnjaka bogumila i muslimana

Post by DinoTK »

vazi wrote: 08/06/2021 09:14
DinoTK wrote: 08/06/2021 07:49
vazi wrote: 07/06/2021 23:33 Dino, možeš uraditi test iz te Marjanoviceve knjige pa da vidiš ko su ti sve rođaci i s kim dijeliš gen , vidjet ćeš sto je interesantno .

Edit: svi smo isti Dino , uvijek smo bili tu, većinom bogumili pa kako je koja vjera “dolazila” tako joj se priklanjali, neko hriscanstvu, neko kršćanstvu a neko islamu . ( jači tabači , sto bi rekla moja pok susjeda )

Ja sam radila test, 88% Balkan, 5% baltičke zemlje, 5% nordijske i 2% srednji istok.

Imam oko 3000 rodjaka , svega ima, Srba, Crnogoraca, Hrvata, Bosanaca , Mađara, ma nema čega nema ...

Heleneise, nema ti to veze Dino sto pričaš s haplo grupom
1. nije to nikakva knjiga Marjanovića, nego naučna studija, btw ima još jedna ranija za našu zemlju, Oxfordska

Image
Image

2. ne znam kakav si test radila a čisto sumnjam da si uopste, jer nemas pojma o čemu pričaš
ne može tebi test pokazat da si 88% jedne haplogrupe, 5% druge i slično kako navodiš

za jedinku, test može pokazati da pripadaš samo jednoj haplogrupi !!!! kao što možes imat samo jednu krvnu grupu, naprijer

a ovi procenti što spominješ si pogrešno skontala
konkretno iz one moje tabele znači
da je od testiranih stanovnika BH
od onih koji se izjašnjavaju kao Bošnjaci njih 54% imalo I2a2
15 % imalo R1a itd

Pričam o geni a ne o haplo grupi kod mene. I ja nikad ne lažem.

Preci u nama , kupiš knjigu i uradiš test i imaš genetsko porijeklo ( a i etničko )

https://mladinska.ba/product/preci-u-na ... rcegovine/

Ja sam test radila ma myheritage Image
iskreno, nemam pojma kakvi su to testovi, i šta sad znače ti "rezultati" koje prikazuješ
ali već kad se time baviš, uradi pravi test koji određuje haplogrupu, onako kako je to u naučnoj studiji Marjanovića ili ranije urađenoj Oxfordskoj

mislim da konkretno oko genetike, ja lično više nemam šta dodat, postavio sam sve što je relevatno i ko hoće da nešto sazna i nauči sve mu je servirano na tanjiru

dodat ću još samo ovo
https://www.eupedia.com/europe/Haplogro ... shtml#I2a2
Haplogroup I2a1b (M423)

I2a1b (M423, L178) was known as I1b until 2007, and I2a2 from 2008 to 2010. The main subclade, representing over 90% of all M423 lineages is L621 and its subclade L147.2. The other subclades are L41.2 (very rare) and L161.1 (found mostly in Germany and the British Isles).

Haplogroup I2a1b-L621

This branch is found overwhelmingly in Slavic countries. Its maximum frequencies are observed among the Dinaric Slavs (Slovenes, Croats, Bosniaks, Serbs, Montenegrins and Macedonians) as well as in Bulgaria, Romania, Moldavia, western Ukraine and Belarus. It is also common to a lower extent in Albania, Greece, Hungary, Slovakia, Poland, and south-western Russia. I2-L621 (L147.2+) is also known as as I2a-Din (for Dinaric).

The high concentration of I2a1b-L621 in north-east Romania, Moldova and central Ukraine reminds of the maximum spread of the Cucuten > Trypillian culture (4800-3000 BCE). No Y-DNA sample from this culture has been tested to date, but as it evolved as an offshoot from the Starčevo–Kőrös–Criş culture, it is likely that I2a was one of its main paternal lineages, and a founder effect could have increased considerably its frequency. The Cucuten > Trypillian culture was the most advanced Neolithic culture in Europe before the Indo-European invasions in the Bronze Age and seems to have had intensive contacts with the Steppe culture before the expansion of Yamna to the Balkans and Central Europe (see histories of R1a and R1b). From 3500 BCE, at the onset of the Yamna period in the Pontic-Caspian Steppe, the Cucuten > Trypillian people started expanding east into the steppe of what is now western Ukraine, leaving their towns (the largest in the world at the time), and adopting an increasingly nomadic lifestyle like their Yamna neighbours. It can easily be imagined that Cucuten > Trypillian people became assimilated by the Yamna neighbours and that they spread as a minority lineage alongside haplogroups R1a and R1b as they advanced toward the Baltic with the Corded Ware expansion. Alternatively, I2-L621 lineages could have lived in relative isolation from the mainstream Proto-Indo-European society somewhere around Ukraine, Poland or Belarus, then as the centuries and millennia passed, would have blended with the predominantly R1a populations around them. The resulting amalgam would have become the ancestors of the Proto-Slavs.

Nowadays, I2a1 is five to ten times more common than G2a in Southeast Europe, while during the Neolithic period G2a was approximately four times more common. What can explain this complete reversal? At one point in history, I2a1 lineages seem to have benefited from being on the winning side. Apart from a minor boost from (hypothetically) joining Yamna's westward expansion to Europe, the principal determining event that allowed I2a1b-L621 to become a major Eastern European lineage was probably the Slavic migrations from the 6th to the 9th century CE. Most modern Eastern Europeans belonging to I2a1b fit into the L147.2 (aka CTS10228, CTS2180 or Y3111) subclade, which is thought to have arisen 5,600 years ago (just before the Yamna period and the Trypillian expansion into the steppe), but has a TMRCA of only 2,300 years according to Yfull. The minority of I2a1b-L621 individuals negative for L147.2 are all found around eastern Poland, Belarus and western Ukraine, suggesting that this is where this lineage survived since the Chalcolithic. The I2a1b-L147.2 subclade seems to have expanded very fast from 1900 years ago, which is concordant with the timing of the Slavic ethnogenesis, considering that it takes a few centuries before one man can have enough male descendants to start having an impact at the scale of a population. This I2-L147.2 ancestor would have such an impact on the burgeoning Early Slavic population, still small 2,300 years ago, but booming.

After the Germanic tribes living in eastern Germany and Poland, like the Goths, the Vandals and the Burgundians, invaded the Roman Empire, the Slavs living further east filled the vacuum. Following the collapse of the Western Roman Empire in 476, the Slavs moved in the Dinaric Alps and the Balkans. By the 9th century, the Slavs occupied all modern Slavic-speaking territories, apart from the eastern Balkans under the control of the Turkic-speaking Bulgars.

Nowadays northern Slavic countries have between 9% (Poland, Czech republic) and 21% (Ukraine) of I2a-L621, while southern Slavs have between 20% (Bulgaria) and 50% (Bosnia). The higher percentage of I2a-Din in the south is probably just due to another founder effect due to the fact that the South Slavs originated in western Ukraine, where the ratio of I2a to R1a was higher. Virtually all Dinaric I2a falls under the L147.2 branch, and the majority to the S17250 ramification, who descend from a common patrilinear ancestor who lived only 1,800 years ago.
Seawolf
Posts: 7532
Joined: 14/06/2012 22:59

#119 Re: Identičan etnički prostor Bošnjaka bogumila i muslimana

Post by Seawolf »

DinoTK wrote: 08/06/2021 10:33 ....
iskreno, nemam pojma kakvi su to testovi, i šta sad znače ti "rezultati" koje prikazuješ
ali već kad se time baviš, uradi pravi test koji određuje haplogrupu, onako kako je to u naučnoj studiji Marjanovića ili ranije urađenoj Oxfordskoj
....
Mislim da je @vazi osoba suprotnog spola, tako da nema Y-hromosom i ne može uraditi testiranje koje joj predlažeš.
DinoTK

#120 Re: Identičan etnički prostor Bošnjaka bogumila i muslimana

Post by DinoTK »

Seawolf wrote: 08/06/2021 10:31
carobnjak_N wrote: 08/06/2021 10:27 Genetika sa identitetom nema nikakve veze. Identitet se prenosi odgojem, kulturom, jezikom i religijom, a ne genima.
Sasvim si u pravu, ali između svačega i svačega se može uspostaviti relacija, pa tako i između etničkog izjašnjavanja i autosomalne genetike testiranih.
bogami na donjoj tabeli ljudi povezali, što neko to "ne priznaje" je drugi par opanaka

Ethnicities by haplogroup (simplified - subclades used for specifics)
Seawolf wrote: 08/06/2021 10:13
vazi wrote: 08/06/2021 10:11
Seawolf wrote: 08/06/2021 09:59
Da, znam da ovo tvoje nije po etničkom izjašnjavanju, nego po državi u kojoj trenutno žive testirani.

Nisu Nordijci .... Blizu su nam, ali ne graničimo sa njima.
Grci ? Albanci ?

Ko je, reci :)
Moldavci.
veći procenat imaju Rumuni :D

Image
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#121 Re: Identičan etnički prostor Bošnjaka bogumila i muslimana

Post by Škobo Habu »

Bloo wrote: 06/06/2021 11:38 :facepalm:

Ne ide ti ovo jarane...
Hajd igraj se još malo, pa ćemo pa-pa.
Čovjek hladno izvali kako je Imamović napisao jednu od najznačajnijih knjiga ne temu historije Bošnjak!? :lol:

Navodi autore od prije sto i kusur godina čije su teorije u mnogo čemu odbačene. Primjer: teorija o bogumilima.

Nikakvih historijskih dokaza, nigdje niti jednog artefakta, osim teorija.

Da skratim: moderna bošnjačka mitomanija.
carobnjak_N
Posts: 816
Joined: 18/06/2020 13:11

#122 Re: Identičan etnički prostor Bošnjaka bogumila i muslimana

Post by carobnjak_N »

Seawolf wrote: 08/06/2021 10:31
carobnjak_N wrote: 08/06/2021 10:27 Genetika sa identitetom nema nikakve veze. Identitet se prenosi odgojem, kulturom, jezikom i religijom, a ne genima.
Sasvim si u pravu, ali između svačega i svačega se može uspostaviti relacija, pa tako i između etničkog izjašnjavanja i autosomalne genetike testiranih.
Govorim to radi te opsjednutosti genima "kamenim", naročito kod Srba koji to plemensko tumačenje identiteta uzimaju skroz ozbiljno.
Skoro je bila jedna emisija o djevojci čija je majka silovana Bošnjakinja, otac (silovatelj) Srbin i koju je usvojio belgijski novinar jer
je majka nije htjela. Cura je 100% Belgijanka, ne zna riječi našeg, nema pojma o kulturi niti je bilo kako vezana za ovaj kraj.
Toliko o identitetima i vraćanju u srednji vijek da bi skontao šta si :D
Ali nije to čudno, imaš pismenih likova tipa Meša, koji je pronašao da mu je čukundjed Srbin pa eto i on je onda.
Iako mu je mati bosanska muslimanka, vjernica i on sve ima od našeg identieta i kad piše, piše iz našeg, a ne srpskog identiteta.
Al neko ga ubijedio da se "vrati korijenima".
DinoTK

#123 Re: Identičan etnički prostor Bošnjaka bogumila i muslimana

Post by DinoTK »

carobnjak_N wrote: 08/06/2021 11:25 Ali nije to čudno, imaš pismenih likova tipa Meša, koji je pronašao da mu je čukundjed Srbin pa eto i on je onda.
nikako nije mogao biti srbin, nego samo pravoslavni vlah, jer srbi nisu bili u srednjovjekovnoj Bosni osim u zemlji Zahumljana, istočna Hercegovina a i odatle su otišli poslije kosovske bitke, a opustošeni kraj su naselili pravoslavni vlasi koje su turci planski naseljevali
pa i one granice Velike Srbije o kojima prdi Šešelj Kavobag-Kavovac-Vivovitica nisu ništa drugo nego granice BOSANSKOG PAŠALUKA u okviru kojih su turci naseljavali pravoslavne vlahe, koje su krajem 19. vijeka nacionalni pokreti POSRBILI, poput npr. Vase Pelagića
U ovim nacionalnim agitacijama posebna je uloga bila namijenjena učiteljima, U tom pravcu karakteristična je direktiva VASE PELAGIĆA, iznesena u "Rukovođu za srbsko-bosanske, ercegovačke, starosrbianske i makedonske učitelje, škole i obštine", štampanom 1867.godine, Na strani 45. u članku 36. daje se ovakva direktiva:
"Svaki učitelj treba da nauči prvo svoje učenike, a posle svu ostalu varošku diečicu koja gođ umeju govoriti; da kad njih kogođ upita; šta si mladiću? pa da mladić na to pitanje odma odgovori: ja sam Srbin. Dobro bi bilo kad bi se neki dobri ljudi našli koji bi diečici po koju krajcaru zato darivali, da se tim u njima hoš većina pobuđuje revnost k tome odgovoru"
Image

za sva vremena zapisano :D
na strani 54. "Putopis kroz Bosnu" Benedikt Kuripešić, izdanje Svjetlost, Sarajevo 1950.g. je navedeno sljedeće:
.....Drugi su Srbi (Surfffen), koje zovu Vlasi, a mi ih zovemo CIGANI (Zigen) ili Martolozi (Marcholosen). Ovi DOLAZE iz Smedereva (Schmedraw) i Biograda a vjere su sv.Pavla.

......Sudeći prema tome kako su tu drugu skupinu novonadošlog stanovništva ostali tada nazivali, očito je da su to bili PRAVOSLAVNI VLASI koji su već počeli potpadati pod utjecaj Srpske pravoslavne crkve.
DinoTK

#124 Re: Identičan etnički prostor Bošnjaka bogumila i muslimana

Post by DinoTK »

Škobo Habu wrote: 08/06/2021 11:22
Bloo wrote: 06/06/2021 11:38 :facepalm:

Ne ide ti ovo jarane...
Hajd igraj se još malo, pa ćemo pa-pa.
Čovjek hladno izvali kako je Imamović napisao jednu od najznačajnijih knjiga ne temu historije Bošnjak!? :lol:

Navodi autore od prije sto i kusur godina čije su teorije u mnogo čemu odbačene. Primjer: teorija o bogumilima.

Nikakvih historijskih dokaza, nigdje niti jednog artefakta, osim teorija.

Da skratim: moderna bošnjačka mitomanija.
teorija o bogumilima odbačena ??
gdje? na tvom fakultetu u Kiseljaku ili Širokom Brijegu, Grudama ili Palama... gdje tačno

nigdje historijskih dokaza ??
pet puta ponavljam izjavu kralja Tomaša koju je prenio papamobilu njegov izaslanik Barbuči 1456.g.
da mu je zemlja puna MANIHEJA !!!! i da više vole turke, nego kršćane

a bogumili su maniheji jelte 8-)

jedino ako i to pobijate na tim vašim fakultetima u Kiseljaku, Palama, Grudama....

Pismo kralja Tomaševića 1461. Rimskom papi Piu II
Turci su mom kraljevstvu podigli nekoliko tvrđava i PREMA SELJACIMA POKAZUJU DA SU DOBRI,
OBEĆAVAJUĆI im da će svaki od njih BITI SLOBODAN koji NJIMA PREĐE. Neki seljaci u sve to vjeruju
i ne razumiju da je to turska prijevara, te misle da će pod njima zaista biti slobodni. NAROD će se
zaveden tim obećanjima lako ODMETNUTI OD MENE
. Ni vlastela se neće moći održati dugo u svojim
gradovima ako bude OSTAVLJENA OD SELJAKA.
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#125 Re: Identičan etnički prostor Bošnjaka bogumila i muslimana

Post by Piaty »

Svi su pomalo u pravu. A pomalo i u krivu.

Gdje Dino nije u pravu, a gdje opozicija nije u pravu?

Dino nije u pravu kada kaze da je Bosnjastvo jednako moderno Bosanstvo. Nacionalnost zaista njje isto sto je etnicka pripadnost. JEDINO ako Dino uzima onaj njemacki model gdje to jeste jedno te isto ali taj model danas nije "u upotrebi". Npr. sta mislis sta ce se desiti ako Marjan Mijajlovic primi islam i nastavi zivjeti medju Bosnjacima? Kako ce mu se djeca izjasnjavati? Vrlo vjerovatno kao Bosnjaci, a oni su realno Srbi, sto znaci da se moderna nacija zasniva na osjecanju pripadnosti.

Opozicija grijesi kada (ili ako) kaze da nema kontinuiteta izmedju krstjana (koje Dino pogresno zove bogumilima) i muslimana. Kontinuitet je vrlo jasan. Postoji i u Sandzaku. Isto tako postoji kontinuitet bivstvovanja katolika srednje Bosne od srednjevjekovlja do danas (danas su to Hrvati).

Ako se sve uzme u obzir, ukljucujuci i haplogrupe, Bosnjaci su mjesavina prije svega Ilira, Gota, Kelta i Slavena sa domorodackim stanovnistvom, mnogo starijim od pomenutih naroda.

Moje licno misljenje je da korijene neceg sto se zacelo kao poseban entitet treba traziti u nekoj vrsti ilirsko-gotske simbioze, gdje su kasnjje ucestvovali i Slaveni. Muzic ja jako lijepo o tome pisao. Muhamed Hadzijahic ima slicne teorije.
Post Reply