Idemo pred skupštinu!

Post Reply
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#2076

Post by Liberalism »

Sto bi Marks rekao (jedna od njegovih doktrina koje i danas mnogi na zapadu zuvazavaju):

Ne utice pojedinac na drustvo, vec drustvo na pojedinca.

pa sad kako god.
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#2077

Post by Liberalism »

I sretna vam nova godina....

Bar cemo docekati 2008. godinu bez kantona u F BiH :-) :)
Sogan
Posts: 1421
Joined: 29/10/2006 02:46
Location: Centar za socijalnu skrb Kraljevine Svedske

#2078

Post by Sogan »

Vodenjak wrote: Ono sto je problem naseg drustva je totalna nezainteresovanost obicnog covjeka za rjesavanje njegovih zivotnih problema.
Po meni je jedini nacin da se ljudi pokrenu iz mrtvila u koje su zapali provokacija istog tog obicnog covjeka i frontalni napad na njegovu svijest, moral, nacin razmisljanja!
Obican covjek je dakle pasivni mazohista ciji je jedini spas izlaganje nemilosrdnom ataku od strane Vas obdarenih superiornijom svijesti, moralom i nacinom razmisljanja :shock: :? :roll: :-)
Nema vise smisla napadati politicare, njihov lopovluk, kriminal, nebrigu za drzavu i odnose unutar nje. Vrijeme je da se napad okrene na ljude oko nas. Bez skrupula, bez laznog morala, bez pardona... Treba udariti po onima koji nemaju posla, onima sa bezobrazno malom penzijom, onima koji su bolesni a nemaju cime lijekove platiti, svima onima koji, sto javno sto tajno, rove po kontejnerima da nadju komad kruha!
Njih i samo njih treba napadati!
Za njihov polozaj u drustvu krivicu ne snose politicari vec oni sami jer su te iste politicare birali!
Ova visoko-moralna revolucionarna strategija ukazuje na sustinsku razliku izmedju Vas i aktuelne politicke /nacionalisticke oligarhije :? No stupidni obicni covjek to ne primjecuje pa pogresno glasa i zato zasluzuje ono sto mu revolucija sprema, "ostricu svih napada" :?
I ne samo to:
Isti ti ljudi su zapravo i glavni krivci (s obzirom da su ogromna vecina u drustvu!) sto napredne snage, kojih u nasoj zemlji i te kako ima, ne mogu da izadju na svjetlost dana i pokrenu zemlju sa mrtve tacke put napretka i casnijeg, ljudskijeg nacina zivota!
A tu smo dakle... napredni ste ali Vas koci ustajala narodna masa te niste u stanju uznapredovati... stoga masa treba snositi odgovornost :? Eh, u svakom vaktu je najteze bilo neshvacenim elitistima :(
Za to oni i samo oni treba da snose odgovornost i zbog toga se ostrica svih napada mora okrenuti prema njima, ne bi li se barem kod dijela njih probudilo ono sto se bijesom i nezadovoljstvom zove.
Pa makar bijesom prema nama samima koji ih ovim stavljamo na optuzenicku klupu.
Nadati se da ce se, ako i kad jednom bude probudjen, taj bijes vremenom okrenuti tamo gdje i treba da se okrene! :oops:
Mozes li na kraju precizirati ko ste Vi?
Cisto da nebi doslo do zabune tokom i nakon revolucije...
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#2079

Post by Vodenjak »

Sogan wrote:
Vodenjak wrote: Ono sto je problem naseg drustva je totalna nezainteresovanost obicnog covjeka za rjesavanje njegovih zivotnih problema.
Po meni je jedini nacin da se ljudi pokrenu iz mrtvila u koje su zapali provokacija istog tog obicnog covjeka i frontalni napad na njegovu svijest, moral, nacin razmisljanja!
Obican covjek je dakle pasivni mazohista ciji je jedini spas izlaganje nemilosrdnom ataku od strane Vas obdarenih superiornijom svijesti, moralom i nacinom razmisljanja :shock: :? :roll: :-)
Nema vise smisla napadati politicare, njihov lopovluk, kriminal, nebrigu za drzavu i odnose unutar nje. Vrijeme je da se napad okrene na ljude oko nas. Bez skrupula, bez laznog morala, bez pardona... Treba udariti po onima koji nemaju posla, onima sa bezobrazno malom penzijom, onima koji su bolesni a nemaju cime lijekove platiti, svima onima koji, sto javno sto tajno, rove po kontejnerima da nadju komad kruha!
Njih i samo njih treba napadati!
Za njihov polozaj u drustvu krivicu ne snose politicari vec oni sami jer su te iste politicare birali!
Ova visoko-moralna revolucionarna strategija ukazuje na sustinsku razliku izmedju Vas i aktuelne politicke /nacionalisticke oligarhije :? No stupidni obicni covjek to ne primjecuje pa pogresno glasa i zato zasluzuje ono sto mu revolucija sprema, "ostricu svih napada" :?
I ne samo to:
Isti ti ljudi su zapravo i glavni krivci (s obzirom da su ogromna vecina u drustvu!) sto napredne snage, kojih u nasoj zemlji i te kako ima, ne mogu da izadju na svjetlost dana i pokrenu zemlju sa mrtve tacke put napretka i casnijeg, ljudskijeg nacina zivota!
A tu smo dakle... napredni ste ali Vas koci ustajala narodna masa te niste u stanju uznapredovati... stoga masa treba snositi odgovornost :? Eh, u svakom vaktu je najteze bilo neshvacenim elitistima :(
Za to oni i samo oni treba da snose odgovornost i zbog toga se ostrica svih napada mora okrenuti prema njima, ne bi li se barem kod dijela njih probudilo ono sto se bijesom i nezadovoljstvom zove.
Pa makar bijesom prema nama samima koji ih ovim stavljamo na optuzenicku klupu.
Nadati se da ce se, ako i kad jednom bude probudjen, taj bijes vremenom okrenuti tamo gdje i treba da se okrene! :oops:
Mozes li na kraju precizirati ko ste Vi?
Cisto da nebi doslo do zabune tokom i nakon revolucije...
@Sogane, nemam komentara...
Potpuno si me, eto, ubijedio... :-?

Nije do naroda koji bira politicare vec do politicara koji biraju narod... :oops:
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#2080

Post by Grom iz vedra neba »

Vodenjak wrote:
Desice se to da ce oni koji nemaju oraha u dzepovima a koji sjede u skupstinskim klupama moci progovoriti jer ce tad znati da neko (ipak) stoji iza njih!

A da bi se to desilo, mi moramo, naprosto MORAMO gradjane probuditi iz letargije u kojoj se godinama nalaze!
A da bi ih probudili, moramo ih isprovocirati!
A da bi neko Bosanca isprovocirao mora ga NAPASTI!
Mora u njemu izazvati revolt, bijes, srdzbu!
A kako to uraditi?
Pa jednostavno, kako sam i napisao gore negdje, NAPADOM na NJEGA, obicnog, siromasnog, bijednog malog covjeculjka!!!
Tek kad shvati da se po njemu pljuje, kad shvati da se NJEGA napada, tek TAD ce shvatiti da treba nesto da uradi!
Dok god on sam a i mi s njim pljujemo po lopovima i gangsterima koji se kriju iza lijepih rijeci upucenih tom istom malom covjeku, ne moze Bosanac shvatiti koliko snagu i moc posjeduje.
Ispijace kaHve i ispirati usta sa svim i svacim (jer, pobogu, Bosanac SVE zna! :zzzz: ) ali nece ni guzicom mrdnuti da bilo sta promijeni jer, "njima" i tako i tako niko nista ne moze.
A osim toga, "nasi" su ipak bolji od "njihovih"! :roll:

Treba tuci po narodu! Sve moguce zaoke kritike treba udarati po obicnim ljudima. Ako treba, bolje se primiriti mjesec-dva i u tajnosti pripremati strategiju tih napada pa onda udariti svom silinom. Treba ukljuciti psihologe, psihijatre, seoske nene i babe, torokushe i svadjalice, one sto gledaju u fildzan i kashike.. Treba ukljuciti SVE one koji znaju psihologiju Bosanca bolje od njega samog, iskoristiti svaki moguci nacin da u Bosancu probudimo osjecaj bijesa, osjecaj sramote zbog visegodisnjeg rovanja po kontejnerima i zivota od sadake i tek onda mozemo da ocekujemo da ce se nesto desiti!
Treba Bosanca preko noci srozati na nivo na koji ga "njegovi" polagano, neprimjetno srozavaju vec godinama!

Sve dotle, bice to samo shuplja prica i Bosanac ce se samo smijati svima nama koji bilo sta pokusavamo onom poznatom bosanskom: "De ba prestani sa tom shupljom pricom, dosta mi je i moje same"!
Pa sta onda ti radis u Svedskoj? Helou... :-)

Btw, bez patetike, najiskrenije, gore napisani post je jedan od najglupljih koje sam do sada procitao na ovom forumu...
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#2081

Post by Vodenjak »

Grom iz vedra neba wrote:
Vodenjak wrote:
Desice se to da ce oni koji nemaju oraha u dzepovima a koji sjede u skupstinskim klupama moci progovoriti jer ce tad znati da neko (ipak) stoji iza njih!

A da bi se to desilo, mi moramo, naprosto MORAMO gradjane probuditi iz letargije u kojoj se godinama nalaze!
A da bi ih probudili, moramo ih isprovocirati!
A da bi neko Bosanca isprovocirao mora ga NAPASTI!
Mora u njemu izazvati revolt, bijes, srdzbu!
A kako to uraditi?
Pa jednostavno, kako sam i napisao gore negdje, NAPADOM na NJEGA, obicnog, siromasnog, bijednog malog covjeculjka!!!
Tek kad shvati da se po njemu pljuje, kad shvati da se NJEGA napada, tek TAD ce shvatiti da treba nesto da uradi!
Dok god on sam a i mi s njim pljujemo po lopovima i gangsterima koji se kriju iza lijepih rijeci upucenih tom istom malom covjeku, ne moze Bosanac shvatiti koliko snagu i moc posjeduje.
Ispijace kaHve i ispirati usta sa svim i svacim (jer, pobogu, Bosanac SVE zna! :zzzz: ) ali nece ni guzicom mrdnuti da bilo sta promijeni jer, "njima" i tako i tako niko nista ne moze.
A osim toga, "nasi" su ipak bolji od "njihovih"! :roll:

Treba tuci po narodu! Sve moguce zaoke kritike treba udarati po obicnim ljudima. Ako treba, bolje se primiriti mjesec-dva i u tajnosti pripremati strategiju tih napada pa onda udariti svom silinom. Treba ukljuciti psihologe, psihijatre, seoske nene i babe, torokushe i svadjalice, one sto gledaju u fildzan i kashike.. Treba ukljuciti SVE one koji znaju psihologiju Bosanca bolje od njega samog, iskoristiti svaki moguci nacin da u Bosancu probudimo osjecaj bijesa, osjecaj sramote zbog visegodisnjeg rovanja po kontejnerima i zivota od sadake i tek onda mozemo da ocekujemo da ce se nesto desiti!
Treba Bosanca preko noci srozati na nivo na koji ga "njegovi" polagano, neprimjetno srozavaju vec godinama!

Sve dotle, bice to samo shuplja prica i Bosanac ce se samo smijati svima nama koji bilo sta pokusavamo onom poznatom bosanskom: "De ba prestani sa tom shupljom pricom, dosta mi je i moje same"!
Pa sta onda ti radis u Svedskoj? Helou... :-)

Btw, bez patetike, najiskrenije, gore napisani post je jedan od najglupljih koje sam do sada procitao na ovom forumu...
A koji si to ti da mene pitas sta ja radim u Svedskoj?
Da ti to ne treba kakve racune polagati? :roll:

A mozda ti trebaju papiri mozda?
Reci samo, mozda ja mogu pomoci! :zzzz:

:D
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#2082

Post by Grom iz vedra neba »

Vodenjak wrote:
Grom iz vedra neba wrote:
Vodenjak wrote:
Desice se to da ce oni koji nemaju oraha u dzepovima a koji sjede u skupstinskim klupama moci progovoriti jer ce tad znati da neko (ipak) stoji iza njih!

A da bi se to desilo, mi moramo, naprosto MORAMO gradjane probuditi iz letargije u kojoj se godinama nalaze!
A da bi ih probudili, moramo ih isprovocirati!
A da bi neko Bosanca isprovocirao mora ga NAPASTI!
Mora u njemu izazvati revolt, bijes, srdzbu!
A kako to uraditi?
Pa jednostavno, kako sam i napisao gore negdje, NAPADOM na NJEGA, obicnog, siromasnog, bijednog malog covjeculjka!!!
Tek kad shvati da se po njemu pljuje, kad shvati da se NJEGA napada, tek TAD ce shvatiti da treba nesto da uradi!
Dok god on sam a i mi s njim pljujemo po lopovima i gangsterima koji se kriju iza lijepih rijeci upucenih tom istom malom covjeku, ne moze Bosanac shvatiti koliko snagu i moc posjeduje.
Ispijace kaHve i ispirati usta sa svim i svacim (jer, pobogu, Bosanac SVE zna! :zzzz: ) ali nece ni guzicom mrdnuti da bilo sta promijeni jer, "njima" i tako i tako niko nista ne moze.
A osim toga, "nasi" su ipak bolji od "njihovih"! :roll:

Treba tuci po narodu! Sve moguce zaoke kritike treba udarati po obicnim ljudima. Ako treba, bolje se primiriti mjesec-dva i u tajnosti pripremati strategiju tih napada pa onda udariti svom silinom. Treba ukljuciti psihologe, psihijatre, seoske nene i babe, torokushe i svadjalice, one sto gledaju u fildzan i kashike.. Treba ukljuciti SVE one koji znaju psihologiju Bosanca bolje od njega samog, iskoristiti svaki moguci nacin da u Bosancu probudimo osjecaj bijesa, osjecaj sramote zbog visegodisnjeg rovanja po kontejnerima i zivota od sadake i tek onda mozemo da ocekujemo da ce se nesto desiti!
Treba Bosanca preko noci srozati na nivo na koji ga "njegovi" polagano, neprimjetno srozavaju vec godinama!

Sve dotle, bice to samo shuplja prica i Bosanac ce se samo smijati svima nama koji bilo sta pokusavamo onom poznatom bosanskom: "De ba prestani sa tom shupljom pricom, dosta mi je i moje same"!
Pa sta onda ti radis u Svedskoj? Helou... :-)

Btw, bez patetike, najiskrenije, gore napisani post je jedan od najglupljih koje sam do sada procitao na ovom forumu...
A koji si to ti da mene pitas sta ja radim u Svedskoj?

:D
Vidim da dizes revoluciju iz Svedske tako sto hoces narod tuci i srozavat :-) pa nesto kontam, da nisi malo daleko?
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#2083

Post by Vodenjak »

Grom iz vedra neba wrote:
Vodenjak wrote:
Grom iz vedra neba wrote: Pa sta onda ti radis u Svedskoj? Helou... :-)

Btw, bez patetike, najiskrenije, gore napisani post je jedan od najglupljih koje sam do sada procitao na ovom forumu...
A koji si to ti da mene pitas sta ja radim u Svedskoj?

:D
Vidim da dizes revoluciju iz Svedske tako sto hoces narod tuci i srozavat :-) pa nesto kontam, da nisi malo daleko?
Ma ja sam ovdje samo iz razloga da tebi i pomenutima u gornjem postu saljem sadaku... :oops:
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#2084

Post by Grom iz vedra neba »

Vodenjak wrote:
Ma ja sam ovdje samo iz razloga da tebi i pomenutima u gornjem postu saljem sadaku... :oops:
To je ko biva neki psiho fol iz onog manifesta, da nas kao razdrmas uvredama :lol: :lol: :lol: :lol: Nego, bolan one fraze koji si pisao ni najveci psihijatar medju zlocincima nije koristio: cuj treba narod srozat, tuci svim zaokama?! Tvojom sadakom? Jebala te tvoja sadaka, sto bi moj jaran Hamo reko, da prostis...
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#2085

Post by Vodenjak »

Grom iz vedra neba wrote:
Vodenjak wrote:
Ma ja sam ovdje samo iz razloga da tebi i pomenutima u gornjem postu saljem sadaku... :oops:
To je ko biva neki psiho fol iz onog manifesta, da nas kao razdrmas uvredama :lol: :lol: :lol: :lol: Nego, bolan one fraze koji si pisao ni najveci psihijatar medju zlocincima nije koristio: cuj treba narod srozat, tuci svim zaokama?! Tvojom sadakom? Jebala te tvoja sadaka, sto bi moj jaran Hamo reko, da prostis...
To tebe nesto ujelo ovo oko sadake? :D
Pa nisu moje pare losije od drugih, iako ih cisteci svedske zahode zaradjujem... :oops:
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#2086

Post by Grom iz vedra neba »

Vodenjak wrote:
Grom iz vedra neba wrote:
Vodenjak wrote:
Ma ja sam ovdje samo iz razloga da tebi i pomenutima u gornjem postu saljem sadaku... :oops:
To je ko biva neki psiho fol iz onog manifesta, da nas kao razdrmas uvredama :lol: :lol: :lol: :lol: Nego, bolan one fraze koji si pisao ni najveci psihijatar medju zlocincima nije koristio: cuj treba narod srozat, tuci svim zaokama?! Tvojom sadakom? Jebala te tvoja sadaka, sto bi moj jaran Hamo reko, da prostis...
To tebe nesto ujelo ovo oko sadake? :D
Pa nisu moje pare losije od drugih, iako ih cisteci svedske zahode zaradjujem... :oops:
Govorim kako mi jaran Hamo kaze za ljude iz dijspore koji dodju preko ljeta u BMW-u i pametuju kako je u Bosni losa situacija, to ti je nasa carsijska percepcija o onima koji su pobjegli ili su otisli a mogli su se vratiti...A nedaj mi Boze da bi ikad nesto od tebe i tebi slicnih zatrazio, ti dobro znas da se ja zalazem za ukidanje amnestije za one koji se nisu odazvali na opstu mobilizaciju do polovine 1996. tako da psiho folovi iz great manifesta, barem kod mene ne piju vode..
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#2087

Post by Vodenjak »

Grom iz vedra neba wrote:
Vodenjak wrote:
Grom iz vedra neba wrote: To je ko biva neki psiho fol iz onog manifesta, da nas kao razdrmas uvredama :lol: :lol: :lol: :lol: Nego, bolan one fraze koji si pisao ni najveci psihijatar medju zlocincima nije koristio: cuj treba narod srozat, tuci svim zaokama?! Tvojom sadakom? Jebala te tvoja sadaka, sto bi moj jaran Hamo reko, da prostis...
To tebe nesto ujelo ovo oko sadake? :D
Pa nisu moje pare losije od drugih, iako ih cisteci svedske zahode zaradjujem... :oops:
Govorim kako mi jaran Hamo kaze za ljude iz dijspore koji dodju preko ljeta u BMW-u i pametuju kako je u Bosni losa situacija, to ti je nasa carsijska percepcija o onima koji su pobjegli ili su otisli a mogli su se vratiti...A nedaj mi Boze da bi ikad nesto od tebe i tebi slicnih zatrazio, ti dobro znas da se ja zalazem za ukidanje amnestije za one koji se nisu odazvali na opstu mobilizaciju do polovine 1996. tako da psiho folovi iz great manifesta, barem kod mene ne piju vode..
Ako mislis i na mene ovim gore, mogu ti samo reci:
Ufati se za guzicu @Grome! :oops:

:D
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#2088

Post by Grom iz vedra neba »

Vodenjak wrote:
Grom iz vedra neba wrote:
Vodenjak wrote: To tebe nesto ujelo ovo oko sadake? :D
Pa nisu moje pare losije od drugih, iako ih cisteci svedske zahode zaradjujem... :oops:
Govorim kako mi jaran Hamo kaze za ljude iz dijspore koji dodju preko ljeta u BMW-u i pametuju kako je u Bosni losa situacija, to ti je nasa carsijska percepcija o onima koji su pobjegli ili su otisli a mogli su se vratiti...A nedaj mi Boze da bi ikad nesto od tebe i tebi slicnih zatrazio, ti dobro znas da se ja zalazem za ukidanje amnestije za one koji se nisu odazvali na opstu mobilizaciju do polovine 1996. tako da psiho folovi iz great manifesta, barem kod mene ne piju vode..
Ako mislis i na mene ovim gore, mogu ti samo reci:
Ufati se za guzicu @Grome! :oops:

:D
Ja sam ipak na carsiji rastao u sred sehera, a ne na selu, pa stvarno, fakat, ne razumijem te seljacke poklice.
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#2089

Post by Vodenjak »

Grom iz vedra neba wrote:
Vodenjak wrote:
Grom iz vedra neba wrote: Govorim kako mi jaran Hamo kaze za ljude iz dijspore koji dodju preko ljeta u BMW-u i pametuju kako je u Bosni losa situacija, to ti je nasa carsijska percepcija o onima koji su pobjegli ili su otisli a mogli su se vratiti...A nedaj mi Boze da bi ikad nesto od tebe i tebi slicnih zatrazio, ti dobro znas da se ja zalazem za ukidanje amnestije za one koji se nisu odazvali na opstu mobilizaciju do polovine 1996. tako da psiho folovi iz great manifesta, barem kod mene ne piju vode..
Ako mislis i na mene ovim gore, mogu ti samo reci:
Ufati se za guzicu @Grome! :oops:

:D
Ja sam ipak na carsiji rastao u sred sehera, a ne na selu, pa stvarno, fakat, ne razumijem te seljacke poklice.
UPS! Izvini onda..
Necu Ti se vise obracati..
Ja sam samo jedno malo bijedno seljace...
Papak, kako se to kaze kod Vas, ako se ne varam...

:oops:
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#2090

Post by debela »

hej, sve je ovo super ali ne morate se non stop citirati. razvuce mi se stranica pa mi vas teze pratiti :D
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#2091

Post by Grom iz vedra neba »

Vodenjak wrote:
Grom iz vedra neba wrote:
Vodenjak wrote: Ako mislis i na mene ovim gore, mogu ti samo reci:
Ufati se za guzicu @Grome! :oops:

:D
Ja sam ipak na carsiji rastao u sred sehera, a ne na selu, pa stvarno, fakat, ne razumijem te seljacke poklice.
UPS! Izvini onda..
Necu Ti se vise obracati..
Ja sam samo jedno malo bijedno seljace...
Papak, kako se to kaze kod Vas, ako se ne varam...

:oops:
Kako god ti kazes :D
Sogan
Posts: 1421
Joined: 29/10/2006 02:46
Location: Centar za socijalnu skrb Kraljevine Svedske

#2092

Post by Sogan »

Vodenjak wrote:
Sogan wrote:
Vodenjak wrote: Ono sto je problem naseg drustva je totalna nezainteresovanost obicnog covjeka za rjesavanje njegovih zivotnih problema.
Po meni je jedini nacin da se ljudi pokrenu iz mrtvila u koje su zapali provokacija istog tog obicnog covjeka i frontalni napad na njegovu svijest, moral, nacin razmisljanja!
Obican covjek je dakle pasivni mazohista ciji je jedini spas izlaganje nemilosrdnom ataku od strane Vas obdarenih superiornijom svijesti, moralom i nacinom razmisljanja :shock: :? :roll: :-)
Nema vise smisla napadati politicare, njihov lopovluk, kriminal, nebrigu za drzavu i odnose unutar nje. Vrijeme je da se napad okrene na ljude oko nas. Bez skrupula, bez laznog morala, bez pardona... Treba udariti po onima koji nemaju posla, onima sa bezobrazno malom penzijom, onima koji su bolesni a nemaju cime lijekove platiti, svima onima koji, sto javno sto tajno, rove po kontejnerima da nadju komad kruha!
Njih i samo njih treba napadati!
Za njihov polozaj u drustvu krivicu ne snose politicari vec oni sami jer su te iste politicare birali!
Ova visoko-moralna revolucionarna strategija ukazuje na sustinsku razliku izmedju Vas i aktuelne politicke /nacionalisticke oligarhije :? No stupidni obicni covjek to ne primjecuje pa pogresno glasa i zato zasluzuje ono sto mu revolucija sprema, "ostricu svih napada" :?
I ne samo to:
Isti ti ljudi su zapravo i glavni krivci (s obzirom da su ogromna vecina u drustvu!) sto napredne snage, kojih u nasoj zemlji i te kako ima, ne mogu da izadju na svjetlost dana i pokrenu zemlju sa mrtve tacke put napretka i casnijeg, ljudskijeg nacina zivota!
A tu smo dakle... napredni ste ali Vas koci ustajala narodna masa te niste u stanju uznapredovati... stoga masa treba snositi odgovornost :? Eh, u svakom vaktu je najteze bilo neshvacenim elitistima :(
Za to oni i samo oni treba da snose odgovornost i zbog toga se ostrica svih napada mora okrenuti prema njima, ne bi li se barem kod dijela njih probudilo ono sto se bijesom i nezadovoljstvom zove.
Pa makar bijesom prema nama samima koji ih ovim stavljamo na optuzenicku klupu.
Nadati se da ce se, ako i kad jednom bude probudjen, taj bijes vremenom okrenuti tamo gdje i treba da se okrene! :oops:
Mozes li na kraju precizirati ko ste Vi?
Cisto da nebi doslo do zabune tokom i nakon revolucije...
@Sogane, nemam komentara...
Potpuno si me, eto, ubijedio... :-?

Nije do naroda koji bira politicare vec do politicara koji biraju narod... :oops:
@Vodenjak, nije mi bila namjera u bilo sta da te ubjedim, sto je i prilicno ocigledno sa obzirom da nisam postavio niti jednu tezu a kamo li tvrdnju :oops:

Medjutim komentar sam ocekivao jer sam postavio par, neosporno tendendcioznih, ali isto tako logicnih i relevantnih pitanja proizaslih iz tvog posta.

Upoznat sam sa cinjenicom da narod bira politicare a ne obrnuto... no ipak hvala na podsjecanju.

Sad vec pretpostavljam da nas neces udostojiti preciznijim objasnjenjem ko ste to Vi (mnozina, ne persiranje)a ko je 'obican covjek' i na osnovu kojih moralnih i/ili politickih nacela Vi sebi dajete pravo da vrsite "frontalni napad na njegovu svijest, moral, nacin razmisljanja!" i cime on zasluzuje takav tretman sa Vase strane i cime Vi pravdate takav odnos spram 'obicna covjeka'? Sta Vas razlikuje od njega? Na osnovu cega ste vi bolji, inteligentniji, vjerodostojniji, posteniji, efektivniji, dosljedniji...?

Slutim da nam neces objasniti ni zasto su oni "koji nemaju posla, onima sa bezobrazno malom penzijom, onima koji su bolesni a nemaju cime lijekove platiti, svima onima koji, sto javno sto tajno, rove po kontejnerima da nadju komad kruha" zapravo i glavni krivci da 'napredne snage' "ne mogu izaci na svijetlost dana i pokrenuti zemlju sa mrtve tacke..."?

Sta to koci te napredne snage? Jesu li se mozda kandidovali na izborima, i ako jesu, zasto nisu izabrani da pokrenu drzavu sa mrtve tacke i ko je kriv za njihov izborni fijasko? Jesu li aktivni u politickom procesu vanparlamentarnim kanalima i ako jesu, sta su tu napravili i kako (okrugli stolovi se ne racunaju)? Ko su uopste te snage kad govorimo o individuama i/ili organizacijama? Sta ih cini naprednim i kako se manifestuje ta njihova 'naprednost'?
O eventualnim metodama i ciljevima njihovog pomjeranja zemlje sa mrtve tacke i ne sanjam obrazlozenje... tvoj post jasno pokazuje nepoznavanje elementarnog postulata politickog marketinga: biraci i javno mnijenje NIKAD nisu krivi za neuspjeh kampanje! :oops:

I za kraj: elitizam bez pokroviteljstva nije patetican 'ako i samo ako' ima formu sarkazma i/ili sadrzaj cinizma... u suprotnom... jadno i zalosno!
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#2093

Post by Vodenjak »

Sogan wrote:
@Vodenjak, nije mi bila namjera u bilo sta da te ubjedim, sto je i prilicno ocigledno sa obzirom da nisam postavio niti jednu tezu a kamo li tvrdnju :oops:

Medjutim komentar sam ocekivao jer sam postavio par, neosporno tendendcioznih, ali isto tako logicnih i relevantnih pitanja proizaslih iz tvog posta.

Upoznat sam sa cinjenicom da narod bira politicare a ne obrnuto... no ipak hvala na podsjecanju.

Sad vec pretpostavljam da nas neces udostojiti preciznijim objasnjenjem ko ste to Vi (mnozina, ne persiranje)a ko je 'obican covjek' i na osnovu kojih moralnih i/ili politickih nacela Vi sebi dajete pravo da vrsite "frontalni napad na njegovu svijest, moral, nacin razmisljanja!" i cime on zasluzuje takav tretman sa Vase strane i cime Vi pravdate takav odnos spram 'obicna covjeka'? Sta Vas razlikuje od njega? Na osnovu cega ste vi bolji, inteligentniji, vjerodostojniji, posteniji, efektivniji, dosljedniji...?

Slutim da nam neces objasniti ni zasto su oni "koji nemaju posla, onima sa bezobrazno malom penzijom, onima koji su bolesni a nemaju cime lijekove platiti, svima onima koji, sto javno sto tajno, rove po kontejnerima da nadju komad kruha" zapravo i glavni krivci da 'napredne snage' "ne mogu izaci na svijetlost dana i pokrenuti zemlju sa mrtve tacke..."?

Sta to koci te napredne snage? Jesu li se mozda kandidovali na izborima, i ako jesu, zasto nisu izabrani da pokrenu drzavu sa mrtve tacke i ko je kriv za njihov izborni fijasko? Jesu li aktivni u politickom procesu vanparlamentarnim kanalima i ako jesu, sta su tu napravili i kako (okrugli stolovi se ne racunaju)? Ko su uopste te snage kad govorimo o individuama i/ili organizacijama? Sta ih cini naprednim i kako se manifestuje ta njihova 'naprednost'?
O eventualnim metodama i ciljevima njihovog pomjeranja zemlje sa mrtve tacke i ne sanjam obrazlozenje... tvoj post jasno pokazuje nepoznavanje elementarnog postulata politickog marketinga: biraci i javno mnijenje NIKAD nisu krivi za neuspjeh kampanje! :oops:

I za kraj: elitizam bez pokroviteljstva nije patetican 'ako i samo ako' ima formu sarkazma i/ili sadrzaj cinizma... u suprotnom... jadno i zalosno!
Ama @Sogan, pobogu... :-)

Pa obojica smo odrasli ljudi i znamo sta je i kako je...
Nas narod jos od 1990. bira svoje krvnike i "krvnike" a mi mozemo da ulazimo koliko hocemo u to zbog kakvog i cijeg "politickog marketinga" koji pominjes se to desava.
Mislim da si previse bukvalno shvatio moj post. Radi se o tome da ja smatram (i naravno, NE MORAM biti u pravu) da pokret Dosta i slicni pokreti (eto ti DIJELA odgovora ko smo MI!) treba da traze druge puteve da probude narod iz letargije.
Napadi na politicare su, na zalost, postali vec ofucani, masu puta do sada vidjeni i isti su (politicari) naprosto cijepljeni od svih mogucih pokusaja da se nekim pokretima uradi bilo sta protiv njih.
Nas je covjek, obicni bosanski covjek, obespravljen i u materijalnom i u pravnom i u moralnom pogledu! Na zalost, mnogi su to stanje prihvatili kao konstantu, nepromjenjivost i ako zelimo da se bilo sta desi (pod ovo zelimO je drugi dio onog MI, a tu mislim na SVE ONE kojima je dosta kabadahija koji jasu narod vec skoro dvije decenije!) moramo tog naseg covjeka da probudimo.
I opet ti kazem, mozda je i ovo sto ja govorim utopija, ali je cinjenica da su svi dosadasnji pokusaji da se bilo sta uradi bili upravo to - utopija! Nista, NISTA nije uspjelo da natjera vecinu da shvati da vec, koliko ono bjese, pet-sest puta zaredom na izborima bira one koji ih uvlace u sve dublji ponor.

Eto...
Ako je i dalje nejasno, jegi ba onda... :-) :)
Sogan
Posts: 1421
Joined: 29/10/2006 02:46
Location: Centar za socijalnu skrb Kraljevine Svedske

#2094

Post by Sogan »

Vodenjak wrote: Pa obojica smo odrasli ljudi i znamo sta je i kako je...
Nas narod jos od 1990. bira svoje krvnike i "krvnike" a mi mozemo da ulazimo koliko hocemo u to zbog kakvog i cijeg "politickog marketinga" koji pominjes se to desava.
Mislim da si previse bukvalno shvatio moj post. Radi se o tome da ja smatram (i naravno, NE MORAM biti u pravu) da pokret Dosta i slicni pokreti (eto ti DIJELA odgovora ko smo MI!) treba da traze druge puteve da probude narod iz letargije.
Napadi na politicare su, na zalost, postali vec ofucani, masu puta do sada vidjeni i isti su (politicari) naprosto cijepljeni od svih mogucih pokusaja da se nekim pokretima uradi bilo sta protiv njih.
Nas je covjek, obicni bosanski covjek, obespravljen i u materijalnom i u pravnom i u moralnom pogledu! Na zalost, mnogi su to stanje prihvatili kao konstantu, nepromjenjivost i ako zelimo da se bilo sta desi (pod ovo zelimO je drugi dio onog MI, a tu mislim na SVE ONE kojima je dosta kabadahija koji jasu narod vec skoro dvije decenije!) moramo tog naseg covjeka da probudimo.
I opet ti kazem, mozda je i ovo sto ja govorim utopija, ali je cinjenica da su svi dosadasnji pokusaji da se bilo sta uradi bili upravo to - utopija! Nista, NISTA nije uspjelo da natjera vecinu da shvati da vec, koliko ono bjese, pet-sest puta zaredom na izborima bira one koji ih uvlace u sve dublji ponor.

Eto...
Ako je i dalje nejasno, jegi ba onda... :-) :)
Ama @Vodenjak jasno mi je vec od prvog posta :D Upravo to: "odrasli smo ljudi" jeste i poenta moje reakcije :-) Malo zreliji pristup nikad zgorega, kad vec odvajas vrijeme za takve postove i ocigledno si aktivan te imas plemenite namjere...

Nisam tumacio tvoj post bukvalno, dapace, prepoznao sam generalnu problematiku bh-opozicije a kometarisao sam doslovno cisto radi jasnije ilustracije iste.

Cak i ako se sve svodi samo na diskutovanje po ovom forumu, u kontekstu ovakvih tema je poglupo zanemarivati politicki marketing sa obzirom da dvije trecine pol. procesa otpada na komunikaciju a tek preostali frtalj na institucionalne pretpostavke.
A tu su tri elementarne varijable: razumjevanje ciljane grupe, metodologija formom i sadrzajem (komunikacioni kanali i generalna poruka) te na koncu samokriticnost. E sad pogledaj malo svoj post, osvrni se na Vas dosadasnji rad po pitanju ova tri navedena momenta... i razumjeces zasto sam reagovao :)

Dakle, jasno mi je... i ne samo to, cak Vam i najiskrenije zelim uspjeh... jer znam da ce doci kad se uzemljite... a na osnovu povrsnog pracenja Vasih aktivnosti i isto tako diskusija sa 'obicnim covjekom' na ovom forumu, upravo Vasom ciljanom grupom koja je do sada izglasavala ovaj odron od nacionalistickih politicara, ne mogu se oteti utisku da ste jos uvijek daleko od dovoljno plodnog koncepta...

:)
klif
Posts: 1309
Joined: 28/12/2005 12:58

#2095

Post by klif »

Sogan wrote:Sad vec pretpostavljam da nas neces udostojiti preciznijim objasnjenjem ko ste to Vi (mnozina, ne persiranje)a ko je 'obican covjek' i na osnovu kojih moralnih i/ili politickih nacela Vi sebi dajete pravo da vrsite "frontalni napad na njegovu svijest, moral, nacin razmisljanja!" i cime on zasluzuje takav tretman sa Vase strane i cime Vi pravdate takav odnos spram 'obicna covjeka'? Sta Vas razlikuje od njega? Na osnovu cega ste vi bolji, inteligentniji, vjerodostojniji, posteniji, efektivniji, dosljedniji...?

Slutim da nam neces objasniti ni zasto su oni "koji nemaju posla, onima sa bezobrazno malom penzijom, onima koji su bolesni a nemaju cime lijekove platiti, svima onima koji, sto javno sto tajno, rove po kontejnerima da nadju komad kruha" zapravo i glavni krivci da 'napredne snage' "ne mogu izaci na svijetlost dana i pokrenuti zemlju sa mrtve tacke..."?

Sta to koci te napredne snage? Jesu li se mozda kandidovali na izborima, i ako jesu, zasto nisu izabrani da pokrenu drzavu sa mrtve tacke i ko je kriv za njihov izborni fijasko? Jesu li aktivni u politickom procesu vanparlamentarnim kanalima i ako jesu, sta su tu napravili i kako (okrugli stolovi se ne racunaju)? Ko su uopste te snage kad govorimo o individuama i/ili organizacijama? Sta ih cini naprednim i kako se manifestuje ta njihova 'naprednost'?
O eventualnim metodama i ciljevima njihovog pomjeranja zemlje sa mrtve tacke i ne sanjam obrazlozenje... tvoj post jasno pokazuje nepoznavanje elementarnog postulata politickog marketinga: biraci i javno mnijenje NIKAD nisu krivi za neuspjeh kampanje! :oops:

I za kraj: elitizam bez pokroviteljstva nije patetican 'ako i samo ako' ima formu sarkazma i/ili sadrzaj cinizma... u suprotnom... jadno i zalosno!
Tvoj pristup pokazuje nespremnost na analiticko suceljavanje sa sustinom, ulogom i znacenjem jednog gradjanskog pokreta u demokratskom drustvu. Usporedjujes i posredno izjednacavas gradjanski pokret, odnosno zemetke jednog takvog pokreta, sa politickom strankom. Politicki marketing sa nacinom rada jedne, hajde da definiramo, neformalne udruge gradjana. Ocekujes rezultate od nekoga ko je ulozio samo sopstvenu licnost i ugled (jer drugo nema, a ti razmisli o tome koliko je to) da bi pokusao ukazati na nedostatke i nepravilnosti drustva i u drustvu. Postavljas pitanja ne ocekujuci odgovore, ne nudis analize, rjesenja, podrsku…

Pokret Dosta dozivljavam kao grupu ljudi koja se prevashodno bori za budjenje gradjanske svijesti BH pojedinca. To u sebi sadrzi prije svega poziv pojedincu na napustanje pozicije “podanika” i objekta na kome ce se sprovoditi donesene odluke – sto je trenutna situacija –, te na aktivno prihvatanje pozicije “suverena” u demokratskom drustvu – sto bi objektivno trebao biti (ili jeste?). Znaci, subjekta donosenja odluka. Znaci poziva ga da postane svjestan svoje snage i odgovornosti. To istovremeno znaci da putem permanentnog izrazavanja kritickih stavova o relevantnim drustvenim pitanjima, na neki nacin, pokusava preuzeti ulogu vanparlamentarnog korektiva, s ciljem da pojedinca navede da preispita odluke njegovih predstavnika koje imaju uticaj na njegov zivot, te da ga ponuka da postavlja pitanja kako bi se razvila diskusija o odredjenoj temi, a u cilju donosenja optimalne odluke odnosno njenog prilagodjavanja datim drustvenim okolnostima. Gradjanin u demokratskom drustvu bi trebao biti kriticki aktivan ne samo u procesu izbora vlasti, nego i u cijelom mandatu izabrane vlasti - konstantnim dizanjem glasa o onim temama koje smatra bitnim i ukazivanjem na negativnosti konkretne odluke (bez obzira na njen neupitan legalitet i legitimitet) odnosno njenim stalnim preispitivanjem za opste dobro. To je ono sto mislim da pokusava pokret Dosta. Dopustam prigovor nepotpunosti i neobavijesenosti.

Slozicemo se da samo aktivna i za politicku situaciju u zemlji zainteresirana jedinka moze nastupati samosvjesno, te s te platforme kriticki procjenjivati rezultate rada trenutne vlasti. Bosanski covjek (copyright Vodenjak) u 50% slucajeva ne izlazi na izbore. Vode ga nacionalisticka vodjstva koja ga hrane strahom i zive od njegovog straha od “onog drugog”. Izvlace iz njega ono negativno, ono sto on, u svojoj biti, nije. Bosanski covjek zivi u drzavi bez presedana u politickoj istoriji, uglavnom je nezaposlen, jednim dijelom gladan, zrtva agresije, rata, genocida, velikodrzavnih projekata susjednih zemalja, raseljen, prepusten sam sebi, zastrasen, zaboravljen od svoje elite (u koju i tebe Sogane ubrajam), zabavljen pustim prezivljavanjem, prepusten religijskim vodjama i njiihovim svjetonazorima, umoran od politike bez rezultata, od nejasnog stava medjunarodne zajednice, od politicara bez morala, znanja, inicijative, strategije…

Pokret, kao skup pojedinaca, se do sada u svome radu makar pokusao ocitovati o odredjenom broju problema u drustvu. Inteligentno, mirno, duhovito… Nije od “bosanskog covjeka” dobio ocekivanu podrsku. Nije u ocekivanoj mjeri i nije odmah. Smatram zbog toga, jer je demokratizacija drustva dugorocan proces koji ce zahtijevati suceljavanja, prije svega, sa sopstvenom licnoscu. Sta smo ja i ti, Sogane, kao jedinke, spremni uloziti u zajednicu? Koliko licnih interesa smo ti i ja spremni zrtvovati za dobrobit zajednice? Da li sam ja kao Srbin, Bosnjak, Hrvat, pripadnik Ostalih, Bosanac i Hercegovac, ja kao vjernik, ateista, mlad ili star, iz domovine ili dijaspore, spreman samog sebe pogledati u ogledalo i reci – ja sam uzrok problemu ili ja sam dio problema koji nas sviju pritiska. Nekog manje, nekog vise. Problema koji se zove Bosna i Hercegovina i koga, u konacnici, samo oni – subjekti Bosne i Hercegovine – mogu rijesiti.

Da li je metod rada bio ili nije bio ili jeste ili nije optimalan, da li je markentinski mogao biti „odradjen“ na drugi, bolji ili losiji nacin je pitanje za sebe. Ja se ne sjecam da je bilo ko od Dostasa bilo kad rekao da je njihov metod najbolji ili jedini. Do sada sam vidio nebrojeno mnogo poziva svakome ko smatra da ima bilo sta reci da se prikljuci pokretu. Da kaze sta ima reci. Da ubjedi grupu ljudi u ispravnost svojih stavova. Makar i grupu istomisljenika. Svi koji su to pokusali ce znati koliko je to tezak posao.

Ja im zelim samo dovoljno snage da istraju na ovom putu. I podrzavacu ih tako dugo dok ih bude, a tebe, Sogane, bih zamolio da ponudis savjet kako bi cijela stvar markentinski ili sadrzajno bila bolje odradjena. Ovo mislim najiskrenije.
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#2096

Post by Liberalism »

Pa ko je onda ubjedio clanove Dosta! da su sve one inicijative i akcije bile najispravnije. Pogotovo ako se zna za 'konsenzus'. Normalno je da je tesko ubjediti bilo koju grupu da misli isto, a ne samo grupu koja se etiketira kao grupa pokreta Dosta. I jos kad se kaze da se unutar te grupe sve odluke donose konsenzusom, a teorija RI kaze da je to skoro pa nemoguce (izuzev oko pitanja trivijalnih za sve clanove grupe).

Znaci po vama je prikljuciti se grupi i ubjediti nesto grupu je jedino ispravan put, iako istovremeno indirektno govorite onima koji bi poslusali taj savjet da to nije tako jednostavno i da je to tezak posao.

Mislim kad vec gto govorite, trebate i reci ko je to i uspio (da se prikljuci i nametne svoj stav), kako bi oni koji bi poslusali vas savjet imali neke konkretne primjere kako se to radi.

Ko li se to prikljucio pokretu dosta i ubjedio sve clanove da je trenutno najbolja akcija da se pokrene inicijativa da se ukine Federacija BiH?
klif
Posts: 1309
Joined: 28/12/2005 12:58

#2097

Post by klif »

Liberalism wrote:Pa ko je onda ubjedio clanove Dosta! da su sve one inicijative i akcije bile najispravnije. Pogotovo ako se zna za 'konsenzus'. Normalno je da je tesko ubjediti bilo koju grupu da misli isto, a ne samo grupu koja se etiketira kao grupa pokreta Dosta. I jos kad se kaze da se unutar te grupe sve odluke donose konsenzusom, a teorija RI kaze da je to skoro pa nemoguce (izuzev oko pitanja trivijalnih za sve clanove grupe).

Znaci po vama je prikljuciti se grupi i ubjediti nesto grupu je jedino ispravan put, iako istovremeno indirektno govorite onima koji bi poslusali taj savjet da to nije tako jednostavno i da je to tezak posao.

Mislim kad vec gto govorite, trebate i reci ko je to i uspio (da se prikljuci i nametne svoj stav), kako bi oni koji bi poslusali vas savjet imali neke konkretne primjere kako se to radi.

Ko li se to prikljucio pokretu dosta i ubjedio sve clanove da je trenutno najbolja akcija da se pokrene inicijativa da se ukine Federacija BiH?
Ako sam te dobro razumio, ti se vec bavis konkretnim pitanjima iz oblasti aktivnosti pokreta, te te na neki nacin mogu smatrati dijelom istog. Pitanje donosenja odluka je formalno odnosno organizacijsko pitanje koje je, koliko sam upoznat, vec rjeseno. Mislim da je dogovoreno vecinsko odlucivanje.

Da li je odredjeni put ispravan ili ne, bi trebalo, a koliko znam i jeste, biti predmetom diskusije i usaglasavanja stavova onih koji sacinjavaju pokret i koji o konkretnoj temi imaju sopstveni stav. Odluke od znacaja za drzavu i drustvo donosi iskljucivo parlament po unaprijed utvrdjenoj zakonskoj proceduri. Ako neka od tih odluka nije donesena ili je donesena na stetu drzavnog interesa ili nekog dijela drustva, svaki gradjanin se o tome moze ocitovati. Smatram da to ima smisla samo ako sam licno ubjedjen u ispravnost nekog drugog od vec ponudjenog rjesenja konkretnog pitanja. Puko neargumentovano nezadovoljsto nekim rjesenjem bez nudjenja ili pokusaja iznalazenja alternativnog rjesenja nema mnogo smisla. Upravo iz tog razloga je to jedan trnovit i tezak put. Imati stav o odredjenom pitanju, te biti u stanju, eventualno, ponuditi alternativno rjesenje.

Dotakao si se i ukidanja FBiH, sto smatram bavljenjem pitanjima pokreta na materijalnom odnosno tematskom nivou. Ne vidim prepreku da se u okviru pokreta ili na neki drugi institucionalni ili vaninstitucionalni nacin osvrnes i tematiziras stvari koje smatras drustveno neprihvatljivim i stetnim po drzavu odnosno koje ti smatras prioritenim za rjesavanje.

Licno drzim da bi ukidanje FBiH impliciralo pojednostavljenje i pojeftinjenje funkcioniranja cjelokupne drzave, a posredno ukazivalo i na potrebu ukidanja RS, dovodeci je do apsurda, te ne vidim razlog da licno budem protiv toga.
Sogan
Posts: 1421
Joined: 29/10/2006 02:46
Location: Centar za socijalnu skrb Kraljevine Svedske

#2098

Post by Sogan »

klif wrote: Tvoj pristup pokazuje nespremnost na analiticko suceljavanje sa sustinom, ulogom i znacenjem jednog gradjanskog pokreta u demokratskom drustvu.
@Klif, kako na politickim diskusijama sax-a vlada hiper-inflacija likova ciji bi postovi zasluzili vise od nano-sekunde paznje, a tebe 'em smatram jednim od izuzetaka 'em si napisao toliki komentar da jednostavno zasluzujes objasnjenje... a imam i utisak da si me pogresno protumacio.

U pravu si, moja reakcija na Vodenjakov post ne sadrzi ni traga analitickog pristupa fenomenu gradjanskih pokreta u demokratskim sistemima. Jednostavno, to mi i nije bila namjera.
Sto, dopustices, ne govori nista o mojoj faktickoj spremnosti a jos manje o spremi u kontekstu drustveno-politickih analiza, ili konkretnije za temu, analitickom pristupu glede pozicioniranja nevladinih udruga, vanparlamentarnom lobizmu, iniciranju i redirekciji javnog mnijenja i sl.

Reagovao sam dakle prvenstveno na formulacije i intonaciju u Vodenjakovom postu, a bez ambicije analitickog osvrta na cjelokupnu problematiku. Pitanja sam postavio, kao sto sam samom autoru i naglasio, tendenciozno i arogantno. Djelomicno radi pariteta postu na koji odgovaram ali isto tako i u svrhu ilustracije apsurda forsirane dikotomije "naprednih snaga" na jednoj strani i "obicnog covjeka" na drugoj.
Usporedjujes i posredno izjednacavas gradjanski pokret, odnosno zemetke jednog takvog pokreta, sa politickom strankom. Politicki marketing sa nacinom rada jedne, hajde da definiramo, neformalne udruge gradjana.


Poznata mi je distinkcija te dvije organizacione forme a naveo sam ih iskljucivo jer je pojam "naprednih snaga" pomalo difuzan, te sam pitao na koje se eventualne partije i/ili organizacije i/ili individue odnosi konkretno u onom postu. Dakle nikakvo poredjenje ili izjednacavanje.
Medjutim, kad je vec rijec o politickom marketingu: iz licnog iskustva ti mogu potvrditi da gradjanske udruge u odredjenim tipovima kampanja koriste komunikacione strategije svojstvene politickim partijama, nekad cak i identicne mada adaptirane, tako da se u tom specificnom kontekstu apsolutno mogu usporedjivati i poistovjecivati.
Ocekujes rezultate od nekoga ko je ulozio samo sopstvenu licnost i ugled (jer drugo nema, a ti razmisli o tome koliko je to) da bi pokusao ukazati na nedostatke i nepravilnosti drustva i u drustvu. Postavljas pitanja ne ocekujuci odgovore, ne nudis analize, rjesenja, podrsku…
Citav tvoj komentar referira konkretno na pokret Dosta dok su se moji odnosili na famozne "napredne snage" u Vodenjakovom postu, jer kad sam pisao reakcije na koje se pozivas, Dosta nije bilo ni pomenuto. Valjda otud i konfuzije.
No bez obzira... samoproklamacija kroz izraz "napredan" probudi lako radoznalost citaoca glede pokrica tog atributa. A ako se istovremeno profilise kao opozicija "obicnom covjeku" koji je da bi apsurd bio veci istovremeno i ciljana grupa i navodna kocnica doticnom "napretku"... e tad je vec neophodno konkretnije pojasnjenje. U suprotnom radoznalost lako preraste u nezainteresovanost, skepsu ili cinizam, a u najgorem slucaju antipatiju. Posebno ako je citaoc "obican covjek"... i to je otprilike bila moja poenta Klif.

A ja kako licno nisam involviran u Dosta ne dajem sebi za pravo da ocekujem, a kamo li zahtijevam, bilo kakve rezultate.
Pokret Dosta dozivljavam kao grupu ljudi koja se prevashodno bori za budjenje gradjanske svijesti BH pojedinca. To u sebi sadrzi prije svega poziv pojedincu na napustanje pozicije “podanika” i objekta na kome ce se sprovoditi donesene odluke – sto je trenutna situacija –, te na aktivno prihvatanje pozicije “suverena” u demokratskom drustvu – sto bi objektivno trebao biti (ili jeste?). Znaci, subjekta donosenja odluka. Znaci poziva ga da postane svjestan svoje snage i odgovornosti. To istovremeno znaci da putem permanentnog izrazavanja kritickih stavova o relevantnim drustvenim pitanjima, na neki nacin, pokusava preuzeti ulogu vanparlamentarnog korektiva, s ciljem da pojedinca navede da preispita odluke njegovih predstavnika koje imaju uticaj na njegov zivot, te da ga ponuka da postavlja pitanja kako bi se razvila diskusija o odredjenoj temi, a u cilju donosenja optimalne odluke odnosno njenog prilagodjavanja datim drustvenim okolnostima. Gradjanin u demokratskom drustvu bi trebao biti kriticki aktivan ne samo u procesu izbora vlasti, nego i u cijelom mandatu izabrane vlasti - konstantnim dizanjem glasa o onim temama koje smatra bitnim i ukazivanjem na negativnosti konkretne odluke (bez obzira na njen neupitan legalitet i legitimitet) odnosno njenim stalnim preispitivanjem za opste dobro. To je ono sto mislim da pokusava pokret Dosta. Dopustam prigovor nepotpunosti i neobavijesenosti.
Slazem se i na otprilike slican nacin dozivljavam pokret Dosta u okvirima sopstvene neobavjestenosti.
Slozicemo se da samo aktivna i za politicku situaciju u zemlji zainteresirana jedinka moze nastupati samosvjesno, te s te platforme kriticki procjenjivati rezultate rada trenutne vlasti. Bosanski covjek (copyright Vodenjak) u 50% slucajeva ne izlazi na izbore. Vode ga nacionalisticka vodjstva koja ga hrane strahom i zive od njegovog straha od “onog drugog”. Izvlace iz njega ono negativno, ono sto on, u svojoj biti, nije. Bosanski covjek zivi u drzavi bez presedana u politickoj istoriji, uglavnom je nezaposlen, jednim dijelom gladan, zrtva agresije, rata, genocida, velikodrzavnih projekata susjednih zemalja, raseljen, prepusten sam sebi, zastrasen, zaboravljen od svoje elite (u koju i tebe Sogane ubrajam), zabavljen pustim prezivljavanjem, prepusten religijskim vodjama i njiihovim svjetonazorima, umoran od politike bez rezultata, od nejasnog stava medjunarodne zajednice, od politicara bez morala, znanja, inicijative, strategije…
Slazem se i sa ovom slikom, izuzev sto nisam bas siguran u kakvu to elitu malog mene ubrajas?
Pokret, kao skup pojedinaca, se do sada u svome radu makar pokusao ocitovati o odredjenom broju problema u drustvu. Inteligentno, mirno, duhovito… Nije od “bosanskog covjeka” dobio ocekivanu podrsku. Nije u ocekivanoj mjeri i nije odmah. Smatram zbog toga, jer je demokratizacija drustva dugorocan proces koji ce zahtijevati suceljavanja, prije svega, sa sopstvenom licnoscu. Sta smo ja i ti, Sogane, kao jedinke, spremni uloziti u zajednicu? Koliko licnih interesa smo ti i ja spremni zrtvovati za dobrobit zajednice? Da li sam ja kao Srbin, Bosnjak, Hrvat, pripadnik Ostalih, Bosanac i Hercegovac, ja kao vjernik, ateista, mlad ili star, iz domovine ili dijaspore, spreman samog sebe pogledati u ogledalo i reci – ja sam uzrok problemu ili ja sam dio problema koji nas sviju pritiska. Nekog manje, nekog vise. Problema koji se zove Bosna i Hercegovina i koga, u konacnici, samo oni – subjekti Bosne i Hercegovine – mogu rijesiti.
Opet nemam sta drugo nego sloziti se. Individualna suceljavanja pojedinca sa drustvenim i politickim stanjem u nasoj zemlji neophodna su pretpostavka bilo kakvim promjenama.
Da li je metod rada bio ili nije bio ili jeste ili nije optimalan, da li je markentinski mogao biti „odradjen“ na drugi, bolji ili losiji nacin je pitanje za sebe. Ja se ne sjecam da je bilo ko od Dostasa bilo kad rekao da je njihov metod najbolji ili jedini. Do sada sam vidio nebrojeno mnogo poziva svakome ko smatra da ima bilo sta reci da se prikljuci pokretu. Da kaze sta ima reci. Da ubjedi grupu ljudi u ispravnost svojih stavova. Makar i grupu istomisljenika. Svi koji su to pokusali ce znati koliko je to tezak posao.
Kao sto rekoh, pokret Dosta uopste nije bio tema mojih reakcija na Vodenjakov post. Komentari koje si citirao odnosili su se iskljucivo na njegov stav te nacin na koji je isti formulisan, i nista vise. Objasnio sam ti i kontekst i poentu te reakcije, te ako cemo ipak ubaciti u tu sliku i pokret Dosta, onda su moji komentari, priznaces, daleko od zlonamjernih.
Medjutim, ja niti sam aktivan u Dosta niti sam dovoljno upoznat o njihovom radu da bih uopste ulazio u diskusije o tom pokretu, njihovim strategijama, organizaciji, idejama, ciljevima... a kamo li na forumu razglabao i njima solio pamet...
Ja im zelim samo dovoljno snage da istraju na ovom putu. I podrzavacu ih tako dugo dok ih bude, a tebe, Sogane, bih zamolio da ponudis savjet kako bi cijela stvar markentinski ili sadrzajno bila bolje odradjena. Ovo mislim najiskrenije.
I ja im isto to zelim jer sam ubjedjen da imaju plemenite namjere i da generalno zagovaraju alternativu neuporedivo bolju od aktuelne vlasti. Iako sam, kao sto napomenuh i Vodenjaku u mom zadnjem komentaru, na ovom forumu uocio tendenciju da pristalice/clanovi tog pokreta patroniziraju pa cak i omalovazavaju "obicnog covjeka" i njegovu politicku (ne)svijest, sto je sustinski srodno pristupu aktuelne vlasti istom tom "obicnom covjeku".
A sto se tice licnog angazovanja ili savjeta, najiskrenije, iako mi je to profesija, ili mozda upravo zato, nikad nisam ni razmisljao o tome. Ali ko zna sta zivot nosi...

Pozdrav!
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#2099

Post by Liberalism »

@klif
Licno drzim da bi ukidanje FBiH impliciralo pojednostavljenje i pojeftinjenje funkcioniranja cjelokupne drzave, a posredno ukazivalo i na potrebu ukidanja RS, dovodeci je do apsurda, te ne vidim razlog da licno budem protiv toga./
Prvi dio tvog posta je jasan svim demokratama vec 2.500 godina, od kada je Perikle izjavio, da iako je samo neki mogu praviti (politiku), svi mogu suditi o politici.

Al to nije bitno, al eto znamo o cemu govorimo. Tako da mozemo preci na konkretno. Ti si iznio svoj licni stav po pitanju opravdanosti inicijative Dosta! o ukidanju F BiH. Sumnjam da u slucaju kada bi Parlament F BiH raspustio entitetske institucije da bi to dovelo do boljeg funkcioniranja drzavnih institucija. Jednostavno nema se niti jedan argument koji govori u prilog tome da bi svi zivjeli bolje nakon ukidanja F BiH, vec naprotiv vjerujem da je neko poslusao vas zahtjev i da je Parlament F BiH donio takvu odluku (kakvu ste vi trazili) danas bi građanima F BiH bilo čak i teže.

Al posto ne mogu da vjerujem da se Dosta! odlucio da tgrazi ukidanje F BiH samo vjerujući da bi time omogućili pojednostavljivanje (sto nije istina) i pojeftinjavanje funkcionisanja drzave (što je notorna istina jer svimaa je jasno kad i jednu sijalicu ugasis u institucijaama F BiH para ce biti vise), tako da me interesuje zna li iko usvojene (kako hocete ih nazovite) argumente na osnovu kojih ste se odlucili za ukidanje F BiH?

[/quote]
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#2100

Post by mIRCerka »

Vrijeme je za stezanje kajševa
Godinu dana od šoka nastalog uvođenjem PDV-a građani u 2007. godinu ulaze zatrpani lavinom poskupljenja

Uzajamne čestitke i nade građana da će ova godina biti bolja od prethodne, zasjenjene su lavinom najava poskupljenja osnovnih životnih potreba. Već od ponoći 1. januara stotine hiljada korisnika fiksne telefonije će ove usluge morati još više plaćati, rasprave o novom poskupljenju električne energije se zahuktavaju, a silna obećanja da će prirodni gas biti jeftiniji od početka ove godine prerasla su u izreku dato obećanje - ludom radovanje.
Nakon što su građani prije tačno godinu dana preživljavali šokove i trpili posljedice nastale uvođenjem PDV-a, nadajući se da će neke komisije za praćenje cijena kao eto spriječiti masovna poskupljenja, a do čega naravno nikada nije došlo, i u 2007. godinu javna preduzeća i vlade su jednostavno poručile - stežite kajševe!
I umjesto da se konačno smanje enormni nameti na plate i obezbjedi barem po dodatnih deset KM za penzionere, kako bi preživjeli ovaj talas poskupljenja, odgovorni prebacuju lopticu jedni na druge, tvrdeći da niko nije kriv ?! Vlade kažu da oni nemaju ništa sa poskupljenjima, kao da nisu odgovorni za rad javnih preduzeća u kojima direktori primaju astronomske plate, ne trudeći se pretjerano da građanima pruže jeftinije i kvalitetnije usluge.
Sve čudnije postaje i djelovanje niza nezavisnih komisija, koje daju konačnu riječ na pravosnažnost novih, viših cijena. Dovoljan je primjer RAK-a, koji i dalje podržava naplaćivanje takozvanog nacionalnog rominga unutar BiH prilikom uspostave poziva između dva različita operatera mobilne telefonije.
Do kada će građani imati strpljenje da u svaku novu godinu ulaze šokirajući se novim poskupljenjima, otvoreno je pitanje. Zato i ne treba da čude sve glasnije najave o mogućim masovnim protestima ukoliko nove vlade, kada konačno budu formirane, ne učine konkretne poteze čiji cilj će biti poboljšanje mizernog standarda građana.

Piše: Adi HADŽIARAPOVIĆ
Postovani Adi, nije pitanje do kada ce gradjani imati strpljenja, vec KOLIKO JE POTREBNO DA GRADJANIMA DODJE IZ POLUGLADNE GUZICE U ocigledno SUPLJU GLAVU pa da ustanu svi...
Post Reply