Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
mk ultra
Posts: 19226
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#5151 Re: Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Post by mk ultra »

kod mene česmovača u pola ljeta ledena

ima voda svakakvih za kupiti, al česmovača zakon. još kad odem negdje vani, žedan ostanem. :shock:
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2708
Joined: 14/12/2005 21:21

#5152 Re: Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Post by jednonogi_Jack »

Naslovnica wrote: 11/07/2021 15:36
super_bayern wrote: 11/07/2021 15:34

Image
Bravo.
Nisam ih vidio, a gdje god se okrenem vidim Janu.
Mislim da su odustali od ovih voda.
Ima još Lejla limun i Lejla mojito, Lipa limun trava i Lipa limeta kiwano.
User avatar
dend
Posts: 3440
Joined: 08/10/2018 14:07

#5153 Re: Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Post by dend »

jednonogi_Jack wrote: 12/07/2021 16:10
Naslovnica wrote: 11/07/2021 15:36

Bravo.
Nisam ih vidio, a gdje god se okrenem vidim Janu.
Mislim da su odustali od ovih voda.
Ima još Lejla limun i Lejla mojito, Lipa limun trava i Lipa limeta kiwano.
Lejla limun zakon na ovim vrucinama.
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#5154 Re: Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Post by belfy »

Better Man wrote: 12/07/2021 15:04
belfy wrote: 12/07/2021 15:01

ti pijes samo Craft pivo?
Uglavnom. I pijem ova što nisu razvikana, a zaista su jaka kvalitetom kao što su Irska, Belgijska. Pive gdje osjetiš sve sastojke, a ne da je kao obična voda.
znaci klasicno pivo je sranje, pa se pije samo Craft, a ako je i on razvikan, onda trazis neke po coskovima da se kurcis sta pijes? znas, ja sam veliki pivopija i bas bih volio sresti jednog kao sto si ti koji kaze koje sastojke sve osjeti u pivi. nego, interesuje me jesi li i u Engleskoj pio samo kraft pive?
User avatar
Better Man
Posts: 16688
Joined: 01/10/2006 20:10

#5155 Re: Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Post by Better Man »

belfy wrote: 13/07/2021 01:24
Better Man wrote: 12/07/2021 15:04

Uglavnom. I pijem ova što nisu razvikana, a zaista su jaka kvalitetom kao što su Irska, Belgijska. Pive gdje osjetiš sve sastojke, a ne da je kao obična voda.
znaci klasicno pivo je sranje, pa se pije samo Craft, a ako je i on razvikan, onda trazis neke po coskovima da se kurcis sta pijes? znas, ja sam veliki pivopija i bas bih volio sresti jednog kao sto si ti koji kaze koje sastojke sve osjeti u pivi. nego, interesuje me jesi li i u Engleskoj pio samo kraft pive?
Večina klasičnih tipa Haineken, Becks, Budweiser i slično jesu, a pogotovo ova naša piva na ex Yu prostorima. Kad pijem pivo želim da osjetim te sastojke, tj. da nije kao da vodu pijem ili pišalinu. Kad odem u Englesku volim istraživati njihova craft piva, kao i Irska i Škotska, koja nisu kao voda ili pišalina kad ih piješ. Kad probaš svašta od piva, onda skontaš šta valja i šta je dobro. Svi smo mi počeli sa ovim bezveznim pivama, dok nismo došli u priliku da probamo kvalitetno pivo. nema tu nikakvog kurčenja, već čisto uživanje u onom što voliš. I uvijek biram kvalitet ispred količine. Volim popit kriglu, dvije vrhunsklog kvalitetnog piva, nego pet nakve bljuvotine. Nije mi cilj da se napijem, već da uživam.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#5156 Re: Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Post by Hakiz »

Better Man wrote: 13/07/2021 08:39
belfy wrote: 13/07/2021 01:24

znaci klasicno pivo je sranje, pa se pije samo Craft, a ako je i on razvikan, onda trazis neke po coskovima da se kurcis sta pijes? znas, ja sam veliki pivopija i bas bih volio sresti jednog kao sto si ti koji kaze koje sastojke sve osjeti u pivi. nego, interesuje me jesi li i u Engleskoj pio samo kraft pive?
Večina klasičnih tipa Haineken, Becks, Budweiser i slično jesu, a pogotovo ova naša piva na ex Yu prostorima. Kad pijem pivo želim da osjetim te sastojke, tj. da nije kao da vodu pijem ili pišalinu. Kad odem u Englesku volim istraživati njihova craft piva, kao i Irska i Škotska, koja nisu kao voda ili pišalina kad ih piješ. Kad probaš svašta od piva, onda skontaš šta valja i šta je dobro. Svi smo mi počeli sa ovim bezveznim pivama, dok nismo došli u priliku da probamo kvalitetno pivo. nema tu nikakvog kurčenja, već čisto uživanje u onom što voliš. I uvijek biram kvalitet ispred količine. Volim popit kriglu, dvije vrhunsklog kvalitetnog piva, nego pet nakve bljuvotine. Nije mi cilj da se napijem, već da uživam.
Poenta je u tome da ako bi ti neko dao nekoliko piva da ne znaš koja su, ne bi pogodio koje je craft a koje industrijsko. Vjerovatno ne bi pogodio ni koje je ono koje trenutno najviše piješ.

Sve i jedno takvo "slijepo" testiranje je potvrdilo da u ogromnoj većini slučajeva ljudi ne mogu naći razlike. Ljudima je davana voda u posebnim bocama, i nakon što su govorili o razlikama, hvalili jefnu više od druge itd, rečeno im je da je u svakoj boci ista voda, i to iz česme. Imaš stotine takvih testova koji potvrđuju da ljudi ne mogu osjetiti male, pa i veće, razlike. Čak i kada mogu naći razlike, to se uglavnom svodi na "ovo mi se više sviđa", ali da naprave pravu analizu, koje sastojke osjete itd, zašto im se više sviđa, to ne. Prije neki dan gledam takav test sa ribom, u Engleskoj, ljudi jedu bakalar koji postaje ugrožen zbog pretjerane konzumacije, a niko neće oslić. Ni hedan ljubitelj bajalara nije prrpoznao da jede osloć a ne bakalar na testu, naročito zbog načina pripreme i začina. A nutrijativno, bakalar nije puno bolji od oslića, pa nema razloga da se ne dovede u ravnotežu konzumacija tih riba, a ne da se jedna dovede do istrebljenja izlovom.

Ima izreka iz Japana, stara nekoliko stotina godina, koja kaže: Ljudi gledaju slike ušima. To znači da sliku hvale ili kude na osnovu toga koliko je slavan ili popularan slikar, ne zbog same slike.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40323
Joined: 29/06/2011 23:39

#5157 Re: Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Post by dječak sa šibicama »

Cuvena Izetova maksuzija "jedna medju hiljadu" bila je samo obicna industrijska loza, Ante kupovao i pretakao.
zrakomlat
Posts: 10235
Joined: 23/09/2012 17:22

#5158 Re: Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Post by zrakomlat »

ibizza wrote: 12/07/2021 15:07
konektovan wrote: 11/07/2021 10:52 Meni je jedino to fascinantno, sa vodom fakat, nikad ne bi pomislio da kupim janu ili neku drugu pored nasih.
Pivo ne pijem,..ali primjetno je da se poprilično popije hrvatske pive, posebno u Sarajevu. Ostalo, manje više..očekivano...
Vrlo jednostavno.
U RS-u se pije voda i piva iz Srbije, u zapadnoj Hercegovini voda i piva iz Hrvateske...Kad tome dodas jos Sarajevo, glavni kupovni centar, gdje 50% raje ne gleda odakle je sta, dobijes da imas toliki uvoz gore navedenog.

Ko vidi Oazu u RS-u, od mene ima kocku čokolade :D
U zap Hercegovini najviše se pije Leda. Lokal patriotizam. Ima i Jane svakako ali Leda dominira, kako sam čuo od kolege komercijaliste.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40323
Joined: 29/06/2011 23:39

#5159 Re: Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Post by dječak sa šibicama »

Sarajevska cesmovaca ima problem tvrdoce, kamenac, svako ko kuha vodu za kafu recimo primjetice da u toj serpi ili serpici zidovi postaju bijeli. To je od kamenca, zacepljava tus bateriju recimo, ima ga dosta po lavabou ili sudoperu.

Zato cesmovaca nije dobra, kamenac logicno nije dobar za bubrege.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#5160 Re: Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Post by Hakiz »

dječak sa šibicama wrote: 13/07/2021 11:51 Cuvena Izetova maksuzija "jedna medju hiljadu" bila je samo obicna industrijska loza, Ante kupovao i pretakao.
Upravo.

Peckham spring iz Mućki.
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#5161 Re: Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Post by drndalo »

dječak sa šibicama wrote: 13/07/2021 12:21 Sarajevska cesmovaca ima problem tvrdoce, kamenac, svako ko kuha vodu za kafu recimo primjetice da u toj serpi ili serpici zidovi postaju bijeli. To je od kamenca, zacepljava tus bateriju recimo, ima ga dosta po lavabou ili sudoperu.

Zato cesmovaca nije dobra, kamenac logicno nije dobar za bubrege.
Ogromna vecina voda na nasim prostorima, da ne kazem sve imaju tu tvrdocu... Pa i kupovne
il dottore
Posts: 1443
Joined: 12/04/2014 20:35

#5162 Re: Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Post by il dottore »

drndalo wrote: 13/07/2021 12:33
dječak sa šibicama wrote: 13/07/2021 12:21 Sarajevska cesmovaca ima problem tvrdoce, kamenac, svako ko kuha vodu za kafu recimo primjetice da u toj serpi ili serpici zidovi postaju bijeli. To je od kamenca, zacepljava tus bateriju recimo, ima ga dosta po lavabou ili sudoperu.

Zato cesmovaca nije dobra, kamenac logicno nije dobar za bubrege.
Ogromna vecina voda na nasim prostorima, da ne kazem sve imaju tu tvrdocu... Pa i kupovne
Koliko sam cuo da nastanak kamenca u bubregu nije povezan sa kamencem u vodi koju pijemo
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#5163 Re: Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Post by drndalo »

il dottore wrote: 13/07/2021 12:48
drndalo wrote: 13/07/2021 12:33
Ogromna vecina voda na nasim prostorima, da ne kazem sve imaju tu tvrdocu... Pa i kupovne
Koliko sam cuo da nastanak kamenca u bubregu nije povezan sa kamencem u vodi koju pijemo
Ma neke veze vjerovatno ima, ali vjerovatno ima vise veze genetika. Kako moj vrsnjak i ja rodjeni i zivimo u SA isti broj godina, imamo totalno razlicite bubrezne situacije...? On u 28-oj poceo razbijati kamenje ultrazvukovima, i to radio do sad barem 5-6x, a kod mene za sad jos uvijek samo malo pijeska vidljivo na ultrazvuku...
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#5165 Re: Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Post by musicman80 »

il dottore wrote: 13/07/2021 12:48
drndalo wrote: 13/07/2021 12:33
Ogromna vecina voda na nasim prostorima, da ne kazem sve imaju tu tvrdocu... Pa i kupovne
Koliko sam cuo da nastanak kamenca u bubregu nije povezan sa kamencem u vodi koju pijemo

Pogresno si cuo. Ja imam taj problem I doktori su mi preporucili da pijem mekse vode da mi se ne stvara kamen u bubrezima.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#5166 Re: Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Post by nosara »

Imas problem. Nije do vode i od vode. Tvrda voda ga moze pogorsati, ali ne i izazvati. Inace bi svi bili bez bubrega.
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5167 Re: Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Post by Truba »

Ja pijem vodu iz dezevica kraj kreseva
Pivo ne pijem to mi smrdi fuj
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#5168 Re: Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Post by musicman80 »

nosara wrote: 13/07/2021 13:23 Imas problem. Nije do vode i od vode. Tvrda voda ga moze pogorsati, ali ne i izazvati. Inace bi svi bili bez bubrega.
Nisu svi ljudi skloni razvoju kamena u bubregu. Oni koji jesu, trebaju da vode racuna da ne piju tvrdu vodu.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#5169 Re: Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Post by nosara »

musicman80 wrote: 13/07/2021 15:30
nosara wrote: 13/07/2021 13:23 Imas problem. Nije do vode i od vode. Tvrda voda ga moze pogorsati, ali ne i izazvati. Inace bi svi bili bez bubrega.
Nisu svi ljudi skloni razvoju kamena u bubregu. Oni koji jesu, trebaju da vode racuna da ne piju tvrdu vodu.
Da
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#5170 Re: Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Post by Hakiz »

musicman80 wrote: 13/07/2021 15:30
nosara wrote: 13/07/2021 13:23 Imas problem. Nije do vode i od vode. Tvrda voda ga moze pogorsati, ali ne i izazvati. Inace bi svi bili bez bubrega.
Nisu svi ljudi skloni razvoju kamena u bubregu. Oni koji jesu, trebaju da vode racuna da ne piju tvrdu vodu.
https://www.brita.co.uk/water-filter-system

A tako se i dobija flaširana voda, iz česme pa kroz filtere. Ili neko misli da armija gnomova i patuljaka čuči pored izvora i puni vodu u boce koje mi kupujemo? Doduše, ima i tako, ima postrojenja za flaširanje direkno na izvoru. Samo treba znati koja firma filtrira česmovaču a koja flašira direktno na izvoru.

Gledam jednom neku emisiju na TV, lokalna firma u Francuskoj dobila dozvolu da flašira vodu direktno na izvoru nekog potoka, rječice, sa nekog brda iznad grada u kojem je ta firma. I ima cijelo postrojenje na izvoru, ali jedna cijev direktno iz izvora pored zgrade postrojenja iz koje teče voda. Naime, firma ne smije blokirati pristup toj vodi, dobila je dozvolu da flašira vodu, ali nije vlasnik vode, mora i javnost imati pristup toj vodi. Ima scena, postrojenje radi, a ljudi dođu sa kanisterima i pune za svoje potrebe iz te cijevi. Nešto slično kao što smo radili sa Kiseljakom, odemo na onu cijev i podmetnemo kanister da napunimo, nismo kupovali Kiseljak. Radi li se to još?
User avatar
teuta06
Posts: 1594
Joined: 28/03/2018 11:14

#5171 Re: Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Post by teuta06 »

Hakiz wrote: 13/07/2021 16:06
musicman80 wrote: 13/07/2021 15:30

Nisu svi ljudi skloni razvoju kamena u bubregu. Oni koji jesu, trebaju da vode racuna da ne piju tvrdu vodu.
https://www.brita.co.uk/water-filter-system

A tako se i dobija flaširana voda, iz česme pa kroz filtere. Ili neko misli da armija gnomova i patuljaka čuči pored izvora i puni vodu u boce koje mi kupujemo? Doduše, ima i tako, ima postrojenja za flaširanje direkno na izvoru. Samo treba znati koja firma filtrira česmovaču a koja flašira direktno na izvoru.

Gledam jednom neku emisiju na TV, lokalna firma u Francuskoj dobila dozvolu da flašira vodu direktno na izvoru nekog potoka, rječice, sa nekog brda iznad grada u kojem je ta firma. I ima cijelo postrojenje na izvoru, ali jedna cijev direktno iz izvora pored zgrade postrojenja iz koje teče voda. Naime, firma ne smije blokirati pristup toj vodi, dobila je dozvolu da flašira vodu, ali nije vlasnik vode, mora i javnost imati pristup toj vodi. Ima scena, postrojenje radi, a ljudi dođu sa kanisterima i pune za svoje potrebe iz te cijevi. Nešto slično kao što smo radili sa Kiseljakom, odemo na onu cijev i podmetnemo kanister da napunimo, nismo kupovali Kiseljak. Radi li se to još?

na koju cijev mislis..u gradu ili na izvoru? :D obje rade..u gradu je onaj kiseljak koji se "pušta" ustvari ostatak proizvodnje
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#5172 Re: Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Post by Hakiz »

teuta06 wrote: 13/07/2021 16:46
Hakiz wrote: 13/07/2021 16:06

https://www.brita.co.uk/water-filter-system

A tako se i dobija flaširana voda, iz česme pa kroz filtere. Ili neko misli da armija gnomova i patuljaka čuči pored izvora i puni vodu u boce koje mi kupujemo? Doduše, ima i tako, ima postrojenja za flaširanje direkno na izvoru. Samo treba znati koja firma filtrira česmovaču a koja flašira direktno na izvoru.

Gledam jednom neku emisiju na TV, lokalna firma u Francuskoj dobila dozvolu da flašira vodu direktno na izvoru nekog potoka, rječice, sa nekog brda iznad grada u kojem je ta firma. I ima cijelo postrojenje na izvoru, ali jedna cijev direktno iz izvora pored zgrade postrojenja iz koje teče voda. Naime, firma ne smije blokirati pristup toj vodi, dobila je dozvolu da flašira vodu, ali nije vlasnik vode, mora i javnost imati pristup toj vodi. Ima scena, postrojenje radi, a ljudi dođu sa kanisterima i pune za svoje potrebe iz te cijevi. Nešto slično kao što smo radili sa Kiseljakom, odemo na onu cijev i podmetnemo kanister da napunimo, nismo kupovali Kiseljak. Radi li se to još?

na koju cijev mislis..u gradu ili na izvoru? :D obje rade..u gradu je onaj kiseljak koji se "pušta" ustvari ostatak proizvodnje
Ne u gradu. Nekada su moji imali vikendicu u onom selu iza serpentina kada se ide iz Sarajeva. Pa kada se od serpentina krene prema gradu, prije grada ima neka livada, šta li, kao zidić iz kojeg viri cijev. Ima tome 30 godina, ko će se sjetiti detalja :lol:

Kada smo kod toga, u Firenci, Palazzo Vecchio, zid sa lijeve strane ako se stoji pred ulazom gdje je Neptun, imaju dvije česme. Iz jedne ide obična, iz druge "kisela". Nema ograničenja, ne plaća se, staviš bocu i napuniš. Ima i jedna vinarija u Španiji, Irache, na Camino de Santiagu, imaju česmu iz koje ide vino. Ali nije neograničeno, naspu ujutro neku količinu i kada se potroši nema do sljedećeg jutra. To kao znak pažnje peregrinosima na Caminu. https://www.irache.com/es/enoturismo/fu ... -vino.html
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#5173 Re: Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Post by belfy »

Hakiz wrote: 13/07/2021 11:45
Better Man wrote: 13/07/2021 08:39

Večina klasičnih tipa Haineken, Becks, Budweiser i slično jesu, a pogotovo ova naša piva na ex Yu prostorima. Kad pijem pivo želim da osjetim te sastojke, tj. da nije kao da vodu pijem ili pišalinu. Kad odem u Englesku volim istraživati njihova craft piva, kao i Irska i Škotska, koja nisu kao voda ili pišalina kad ih piješ. Kad probaš svašta od piva, onda skontaš šta valja i šta je dobro. Svi smo mi počeli sa ovim bezveznim pivama, dok nismo došli u priliku da probamo kvalitetno pivo. nema tu nikakvog kurčenja, već čisto uživanje u onom što voliš. I uvijek biram kvalitet ispred količine. Volim popit kriglu, dvije vrhunsklog kvalitetnog piva, nego pet nakve bljuvotine. Nije mi cilj da se napijem, već da uživam.
Poenta je u tome da ako bi ti neko dao nekoliko piva da ne znaš koja su, ne bi pogodio koje je craft a koje industrijsko. Vjerovatno ne bi pogodio ni koje je ono koje trenutno najviše piješ.

Sve i jedno takvo "slijepo" testiranje je potvrdilo da u ogromnoj većini slučajeva ljudi ne mogu naći razlike. Ljudima je davana voda u posebnim bocama, i nakon što su govorili o razlikama, hvalili jefnu više od druge itd, rečeno im je da je u svakoj boci ista voda, i to iz česme. Imaš stotine takvih testova koji potvrđuju da ljudi ne mogu osjetiti male, pa i veće, razlike. Čak i kada mogu naći razlike, to se uglavnom svodi na "ovo mi se više sviđa", ali da naprave pravu analizu, koje sastojke osjete itd, zašto im se više sviđa, to ne. Prije neki dan gledam takav test sa ribom, u Engleskoj, ljudi jedu bakalar koji postaje ugrožen zbog pretjerane konzumacije, a niko neće oslić. Ni hedan ljubitelj bajalara nije prrpoznao da jede osloć a ne bakalar na testu, naročito zbog načina pripreme i začina. A nutrijativno, bakalar nije puno bolji od oslića, pa nema razloga da se ne dovede u ravnotežu konzumacija tih riba, a ne da se jedna dovede do istrebljenja izlovom.

Ima izreka iz Japana, stara nekoliko stotina godina, koja kaže: Ljudi gledaju slike ušima. To znači da sliku hvale ili kude na osnovu toga koliko je slavan ili popularan slikar, ne zbog same slike.
skoro isto sam mislio napisati u sljedecem odgovoru ovom degustatoru piva. ajde kad se neko preserava sa vinima i glumi gospodu, ali kad je pivo u pitanju bitch please... sta je onda sljedece? craft voda, ali ne ako je izvikana i svako je pije?
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#5174 Re: Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Post by Hakiz »

belfy wrote: 13/07/2021 17:45
Hakiz wrote: 13/07/2021 11:45

Poenta je u tome da ako bi ti neko dao nekoliko piva da ne znaš koja su, ne bi pogodio koje je craft a koje industrijsko. Vjerovatno ne bi pogodio ni koje je ono koje trenutno najviše piješ.

Sve i jedno takvo "slijepo" testiranje je potvrdilo da u ogromnoj većini slučajeva ljudi ne mogu naći razlike. Ljudima je davana voda u posebnim bocama, i nakon što su govorili o razlikama, hvalili jefnu više od druge itd, rečeno im je da je u svakoj boci ista voda, i to iz česme. Imaš stotine takvih testova koji potvrđuju da ljudi ne mogu osjetiti male, pa i veće, razlike. Čak i kada mogu naći razlike, to se uglavnom svodi na "ovo mi se više sviđa", ali da naprave pravu analizu, koje sastojke osjete itd, zašto im se više sviđa, to ne. Prije neki dan gledam takav test sa ribom, u Engleskoj, ljudi jedu bakalar koji postaje ugrožen zbog pretjerane konzumacije, a niko neće oslić. Ni hedan ljubitelj bajalara nije prrpoznao da jede osloć a ne bakalar na testu, naročito zbog načina pripreme i začina. A nutrijativno, bakalar nije puno bolji od oslića, pa nema razloga da se ne dovede u ravnotežu konzumacija tih riba, a ne da se jedna dovede do istrebljenja izlovom.

Ima izreka iz Japana, stara nekoliko stotina godina, koja kaže: Ljudi gledaju slike ušima. To znači da sliku hvale ili kude na osnovu toga koliko je slavan ili popularan slikar, ne zbog same slike.
skoro isto sam mislio napisati u sljedecem odgovoru ovom degustatoru piva. ajde kad se neko preserava sa vinima i glumi gospodu, ali kad je pivo u pitanju bitch please... sta je onda sljedece? craft voda, ali ne ako je izvikana i svako je pije?
Vjerujem da postoje ljudi koji mogu prepoznati finese, u industriji hrane, pića, parfema itd, ali oni su rijetki kao dobitak na lutriji, rade za te firme i plaćeni su "suhim zlatom".

Mislim, možda mogu i ja prepoznati da li je vino crno ili bijelo, pa čak da li je Merlot ili Bordeaux ali ako je Merlot koja vinarija ga je pravila, je li Rothschild ili je Vukoje, da li je berba 2019. ili 1932. itd, to u filmovima možda može.

Ko to može, Rothschild će mu odmah dati posao i platu 10.000.000 KM godišnje.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#5175 Re: Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Post by _BataZiv_0809 »

Hakiz wrote: 13/07/2021 16:06 Samo treba znati koja firma filtrira česmovaču a koja flašira direktno na izvoru.
Hehe bas sinoc nesto razmisljam kako li se flasirana voda uzima sa izvora, tj kojom tehnologijom. Cugam svaki dan po litar dva flasirane vode jebes ga...znamo li za ove glavne kako to rade? Oaza, Jana, Olimpia, Sara, Leda?
Locked