Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#5176 Re: Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Post by Sociolog »

Ma kompleksas Better man , nadmen sve nesto s visine.
Nek ide u Englesku pa tamo ima craft mali milion na izvolite i da nam ne pametuje na forumu.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#5177 Re: Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Post by Hakiz »

_BataZiv_0809 wrote: 14/07/2021 00:35
Hakiz wrote: 13/07/2021 16:06 Samo treba znati koja firma filtrira česmovaču a koja flašira direktno na izvoru.
Hehe bas sinoc nesto razmisljam kako li se flasirana voda uzima sa izvora, tj kojom tehnologijom. Cugam svaki dan po litar dva flasirane vode jebes ga...znamo li za ove glavne kako to rade? Oaza, Jana, Olimpia, Sara, Leda?
Čuj kako, pa sa vrha planine, armija ljudi podmeće prazne boce u izvor na vrhu drevnog vulkana iz kojeg izvire voda koja je iz središta Zemlje filtrirala se probijajući se do vrha da se napune. Zar ne osjećaš svježinu visina, ne čuješ huk vjetrova i ne opija te miris snježnih vrhova kada piješ tu vodu?
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#5178 Re: Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Post by Hakiz »

Sociolog wrote: 14/07/2021 01:06 Ma kompleksas Better man , nadmen sve nesto s visine.
Nek ide u Englesku pa tamo ima craft mali milion na izvolite i da nam ne pametuje na forumu.
Dobar je Better man, nije zloban, a možda stvarno vjeruje da može prepoznati.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#5179 Re: Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Post by Sanjarko »

Voda ko voda. Mogu raspoznat sta je bolje od hrane, petit keks, ajvar, majoneza, kecap, vajkrem i sl., i razaznat koje je jace gazirano pice ili gazirana voda.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#5180 Re: Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Post by _BataZiv_0809 »

Hakiz wrote: 14/07/2021 02:49
_BataZiv_0809 wrote: 14/07/2021 00:35

Hehe bas sinoc nesto razmisljam kako li se flasirana voda uzima sa izvora, tj kojom tehnologijom. Cugam svaki dan po litar dva flasirane vode jebes ga...znamo li za ove glavne kako to rade? Oaza, Jana, Olimpia, Sara, Leda?
Čuj kako, pa sa vrha planine, armija ljudi podmeće prazne boce u izvor na vrhu drevnog vulkana iz kojeg izvire voda koja je iz središta Zemlje filtrirala se probijajući se do vrha da se napune. Zar ne osjećaš svježinu visina, ne čuješ huk vjetrova i ne opija te miris snježnih vrhova kada piješ tu vodu?
De ozbiljno, fkt me interesuje?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#5182 Re: Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Post by _BataZiv_0809 »

Kako se uzima sa izvora, transportuje do fabrike i to?

Kaze Jana izvor na dubini od 800 metara, kako je vade odozdo?
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#5184 Re: Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Post by geralt »

_BataZiv_0809 wrote: 14/07/2021 10:25 Kako se uzima sa izvora, transportuje do fabrike i to?

Kaze Jana izvor na dubini od 800 metara, kako je vade odozdo?
Imas u Kiseljaku cesmu u parku gdje mozes otici i nasuti mineralne vode direktno sa izvora, isao ja kao mali sa starcima. Cak je i prirodno "kisela", odnosno sama od sebe vec ima odredjenu kolicinu ugljik dioksida u sebi, jedino nije prociscena.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#5185 Re: Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Post by _BataZiv_0809 »

Znam za Kiseljak i za pumpe pobogu, ali me zanima sta se desava kad pumpa izvuce vodu sa izvora, kako ide dalje proces? @Mate_Miso_Kovac @geralt
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#5186 Re: Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Post by geralt »

_BataZiv_0809 wrote: 14/07/2021 10:42 Znam za Kiseljak i za pumpe pobogu, ali me zanima sta se desava kad pumpa izvuce vodu sa izvora, kako ide dalje proces? @Mate_Miso_Kovac @geralt
Ako nije kisela u pitanju, samo filtriraju zemlju iz nje i sipaju u boce.
According to European Union regulations, manufacturers are not allowed to alter the mineral content of this type of water nor disinfect it to alter the microbial flora of this natural resource. The only treatments allowed are filtration to remove particles or iron, manganese, sulfur or arsenic as well as addition or removal of CO2. Furthermore, it must be monitored to prevent contamination from allochthonous microorganisms, including pathogens and parasites. In France, “natural mineral water” must also have a demonstrated therapeutic value.
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf ... 743942.ch9
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1447
Joined: 09/09/2019 10:05

#5187 Re: Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Post by Mate_Miso_Kovac »

Pa sad, neko ko je bio unutar takvih postrojenja vjerojatno bolje zna, al logicno bi bilo da se voda ispumpava i prosljedjuje u postrojenje za prečišćavanje i flaširanje. :D
splinter
Posts: 7349
Joined: 08/10/2011 12:28

#5188 Re: Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Post by splinter »

_BataZiv_0809 wrote: 14/07/2021 10:42 Znam za Kiseljak i za pumpe pobogu, ali me zanima sta se desava kad pumpa izvuce vodu sa izvora, kako ide dalje proces? @Mate_Miso_Kovac @geralt
Imaš postrojenja, tzv punionice i čitav ciklus je linijski. Zavisi gdje se nalazi samo izvorište, odnosno koliko je udaljeno od postrojenja, ali obično je to u krugu od 100 metara. SAma tehnologija je da voda prolazi kroz dva procesa flitriranja a u međuvremenu se deponuje u posebne tankove odakle odlazi i transportuje se u sam proces punjenja.
Sad, ovisno o izvorištu, ovisi i dubina s koje se voda crpi pomoću pumpi. Npr cijelo područje mostarskog raskršča se nalazi na velikom podzemnom jezeru i iz tog razloga je i Cola napravila onu fabriku još davno nekad. Ta voda nije možda vhunske kvalitete poput nekih planisnkih izvorišta ali je kapacitet zaista ogroman i idealna je za svrhu za koju se koristi.
Last edited by splinter on 14/07/2021 10:59, edited 1 time in total.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#5189 Re: Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Post by _BataZiv_0809 »

Hvala momci :thumbup:
User avatar
Better Man
Posts: 16688
Joined: 01/10/2006 20:10

#5190 Re: Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Post by Better Man »

Sociolog wrote: 14/07/2021 01:06 Ma kompleksas Better man , nadmen sve nesto s visine.
Nek ide u Englesku pa tamo ima craft mali milion na izvolite i da nam ne pametuje na forumu.
Ima i ovde craft piva itekako. Uzmi bilo koju običnu industrijsku pivu i uzmi craft pivu i osjetičeš drastičnu razliku u ukusu. Vidi, u craft pivu je veći postotak svih tih sastojaka koji se stavljaju i zato ti pivo nije vodenasto, kao industrijsko gdje je manje. Nije teško razlikovati craft od industrijskog piva. Ali ne bih bio siguran da bih baš mogao sad da mi staviš pet krigli različitog industrijskog piva za svako skontati koje je koje. Neka specifična bih mogao prepoznati. Svi mi počenemo sa nekim bljuvotinama, dok ne probamo ono pravo i tako postepeno izgrađujemo svoj ukus, odnosno ono što valja i što ne valja i što volimo i što ne volimo. Nije pametovanje i gledanje s visine kad biraš sebi kakvo želiš pivo i ako želiš kvalitet.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#5191 Re: Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Post by Hakiz »

Better Man wrote: 14/07/2021 11:39
Sociolog wrote: 14/07/2021 01:06 Ma kompleksas Better man , nadmen sve nesto s visine.
Nek ide u Englesku pa tamo ima craft mali milion na izvolite i da nam ne pametuje na forumu.
Ima i ovde craft piva itekako. Uzmi bilo koju običnu industrijsku pivu i uzmi craft pivu i osjetičeš drastičnu razliku u ukusu. Vidi, u craft pivu je veći postotak svih tih sastojaka koji se stavljaju i zato ti pivo nije vodenasto, kao industrijsko gdje je manje. Nije teško razlikovati craft od industrijskog piva. Ali ne bih bio siguran da bih baš mogao sad da mi staviš pet krigli različitog industrijskog piva za svako skontati koje je koje. Neka specifična bih mogao prepoznati. Svi mi počenemo sa nekim bljuvotinama, dok ne probamo ono pravo i tako postepeno izgrađujemo svoj ukus, odnosno ono što valja i što ne valja i što volimo i što ne volimo. Nije pametovanje i gledanje s visine kad biraš sebi kakvo želiš pivo i ako želiš kvalitet.
Naravno. Jedno je prepoznati da li je ovo pivo bolje od onoga. Ali, uzmi kvalitetno industrijsko i kvalitetno craft, nećeš moći reći koje je koje.

Tako da treba piti kvalitetno, ali ne zamarati se time da li je industrijsko kvalitetno ili craft.
splinter
Posts: 7349
Joined: 08/10/2011 12:28

#5192 Re: Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Post by splinter »

Hakiz wrote: 14/07/2021 11:48
Better Man wrote: 14/07/2021 11:39

Ima i ovde craft piva itekako. Uzmi bilo koju običnu industrijsku pivu i uzmi craft pivu i osjetičeš drastičnu razliku u ukusu. Vidi, u craft pivu je veći postotak svih tih sastojaka koji se stavljaju i zato ti pivo nije vodenasto, kao industrijsko gdje je manje. Nije teško razlikovati craft od industrijskog piva. Ali ne bih bio siguran da bih baš mogao sad da mi staviš pet krigli različitog industrijskog piva za svako skontati koje je koje. Neka specifična bih mogao prepoznati. Svi mi počenemo sa nekim bljuvotinama, dok ne probamo ono pravo i tako postepeno izgrađujemo svoj ukus, odnosno ono što valja i što ne valja i što volimo i što ne volimo. Nije pametovanje i gledanje s visine kad biraš sebi kakvo želiš pivo i ako želiš kvalitet.
Naravno. Jedno je prepoznati da li je ovo pivo bolje od onoga. Ali, uzmi kvalitetno industrijsko i kvalitetno craft, nećeš moći reći koje je koje.

Tako da treba piti kvalitetno, ali ne zamarati se time da li je industrijsko kvalitetno ili craft.
Pa i za kvalitet piva osim ostalih sirovina važan je i kvalitet vode. Nema kvalitetne pive bez kvalitetne vode, a osim tog o sastavu vode ovisi hoće li se praviti svijetla ( mekša voda ) ili tamna piva ( tvrda voda ). Tako da je voda najvažniji resurs kako god :-D .
User avatar
JohnnyS
Posts: 13408
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#5193 Re: Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Post by JohnnyS »

Kraft pive imaju malo specifičniji okus nego industrijske. Ja sam seljak čoek, meni Stella najbolja, a brojne kraft pive sam probao
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#5194 Re: Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Post by Hakiz »

JohnnyS wrote: 14/07/2021 11:57 Kraft pive imaju malo specifičniji okus nego industrijske. Ja sam seljak čoek, meni Stella najbolja, a brojne kraft pive sam probao

Ja sam vinopija. Znam prepoznati kvalitetno, pa i neke sorte. Čak i kojeg proizvođača mi se sorta više sviđa od drugih. Možda čak i da li je barrique. Ne bih znao prepoznati da li je neko Valpolicella vino ripasso ili ne. Ne bih znao prepoznati, za sličan kvalitet vina, da li pijem vino iz male vinarije koja nogama gnječi vino i proizvodi 5.000 boca od industrijske vinarije koja vino gnječi presama i proizvodi 500.000 boca.
User avatar
Better Man
Posts: 16688
Joined: 01/10/2006 20:10

#5195 Re: Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Post by Better Man »

Hakiz wrote: 14/07/2021 11:48
Better Man wrote: 14/07/2021 11:39

Ima i ovde craft piva itekako. Uzmi bilo koju običnu industrijsku pivu i uzmi craft pivu i osjetičeš drastičnu razliku u ukusu. Vidi, u craft pivu je veći postotak svih tih sastojaka koji se stavljaju i zato ti pivo nije vodenasto, kao industrijsko gdje je manje. Nije teško razlikovati craft od industrijskog piva. Ali ne bih bio siguran da bih baš mogao sad da mi staviš pet krigli različitog industrijskog piva za svako skontati koje je koje. Neka specifična bih mogao prepoznati. Svi mi počenemo sa nekim bljuvotinama, dok ne probamo ono pravo i tako postepeno izgrađujemo svoj ukus, odnosno ono što valja i što ne valja i što volimo i što ne volimo. Nije pametovanje i gledanje s visine kad biraš sebi kakvo želiš pivo i ako želiš kvalitet.
Naravno. Jedno je prepoznati da li je ovo pivo bolje od onoga. Ali, uzmi kvalitetno industrijsko i kvalitetno craft, nećeš moći reći koje je koje.

Tako da treba piti kvalitetno, ali ne zamarati se time da li je industrijsko kvalitetno ili craft.
Pijem ja i industrijsko, ali ne razvikano smeće tipa Haineken, Becks i slično, već baš ono kvalitetno. Jest da su takva piva skuplja, ali mi nije za svoj čejf žao platiti skuplje. Ionako se nikad ne opijam, niti mi je bitno što ću popiti manju količinu tog kvalitetnog piva, a mogo sam za iste novce popiti duplu količinu neke bljuvotine. Ne zamaram se ja sad time dali je craft ili industrijsko, samo gledam da je vrhunski kvalitet i da ima pravi šmek.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#5196 Re: Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Post by stubrijez »

Better Man wrote: 14/07/2021 12:31
Hakiz wrote: 14/07/2021 11:48

Naravno. Jedno je prepoznati da li je ovo pivo bolje od onoga. Ali, uzmi kvalitetno industrijsko i kvalitetno craft, nećeš moći reći koje je koje.

Tako da treba piti kvalitetno, ali ne zamarati se time da li je industrijsko kvalitetno ili craft.
Pijem ja i industrijsko, ali ne razvikano smeće tipa Haineken, Becks i slično, već baš ono kvalitetno. Jest da su takva piva skuplja, ali mi nije za svoj čejf žao platiti skuplje. Ionako se nikad ne opijam, niti mi je bitno što ću popiti manju količinu tog kvalitetnog piva, a mogo sam za iste novce popiti duplu količinu neke bljuvotine. Ne zamaram se ja sad time dali je craft ili industrijsko, samo gledam da je vrhunski kvalitet i da ima pravi šmek.
Jelen zakon!
Loki2k9
Posts: 1851
Joined: 26/11/2019 01:03

#5198 Re: Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Post by Loki2k9 »

high_volume wrote: 11/07/2021 10:39
Sociolog wrote: 11/07/2021 10:13 Zaboravih napisati.

Oni su glavni kontrolori kafâ u Sarajevu.
Franck njihova..Marcafe takodje iz Kiseljaka finansijer HDZ 100%, kcerka u Londonu Studira od vlasnika.

Onda ostale kafe..
I od prometa "hrvatskih" roba, jednako kao od prometa "bosanskih" roba, država BiH ostvaruje nekoliko prihoda: direktni i indirektni porez, doprinosi na plaće zaposlenih, i sl. Tržište BiH je slobodno, to je koncept koji je usvojen još prije rata, i zadržan do danas i usklađen je sa finansijskim stanjem kupaca. Niti će Hrvatska ili "hrvatske firme" u BiH osiromašiti bojkotima, niti će se "bosanske firme" obogatiti :-) Smanjenim prometom "hrvatskih proizvoda", samo će BiH ostvariti manji budžetski priliv :-)
Jao. :lol: Pa momak, majku mu, prosta je racunica da ako kupujemo domace da ce nasi vise profitirati, a ako ignorisem hrvatsko, da ce oni to osjetiti. Nije potraznja za robom iz RH tolika da ce je oni samo tako preusmjeriti u drugu drzavi ukoliko se ovdje ne bude prodavala. Budalasti Bosnjaci su dugo bili komzumenti svega sto nam je propali OBN propagirao. Medjutim, valjda je vise vrijeme da dodju pameti. Donekle su dosli, ali treba tu jos posla.
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#5199 Re: Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Post by Sociolog »

Loki2k9 wrote: 14/07/2021 14:12
high_volume wrote: 11/07/2021 10:39

I od prometa "hrvatskih" roba, jednako kao od prometa "bosanskih" roba, država BiH ostvaruje nekoliko prihoda: direktni i indirektni porez, doprinosi na plaće zaposlenih, i sl. Tržište BiH je slobodno, to je koncept koji je usvojen još prije rata, i zadržan do danas i usklađen je sa finansijskim stanjem kupaca. Niti će Hrvatska ili "hrvatske firme" u BiH osiromašiti bojkotima, niti će se "bosanske firme" obogatiti :-) Smanjenim prometom "hrvatskih proizvoda", samo će BiH ostvariti manji budžetski priliv :-)
Jao. :lol: Pa momak, majku mu, prosta je racunica da ako kupujemo domace da ce nasi vise profitirati, a ako ignorisem hrvatsko, da ce oni to osjetiti. Nije potraznja za robom iz RH tolika da ce je oni samo tako preusmjeriti u drugu drzavi ukoliko se ovdje ne bude prodavala. Budalasti Bosnjaci su dugo bili komzumenti svega sto nam je propali OBN propagirao. Medjutim, valjda je vise vrijeme da dodju pameti. Donekle su dosli, ali treba tu jos posla.
Mi smo glup narod samo tako.
Od Cavtata do Opatije ne mozes naci 1 lokal samo 1 gdje se moze uzeri sarajevsko pivo, a kamoli neka bosanska kafa.
Zato se ovdje Žuja potocima pije i na sred Baščaršije franckova kafa pije, mada je bezze previse kiselkasta.

Navedite samo 1 mjesto u Hr.da ima u ponudi Sarajevsko pivo, samo 1?
Loki2k9
Posts: 1851
Joined: 26/11/2019 01:03

#5200 Re: Idemo bojkotovati proizvode hrvatskih firmi u BiH/iz HR i hrvatske distributere svjetskih "brendova" u BiH!

Post by Loki2k9 »

Sociolog wrote: 14/07/2021 14:15
Loki2k9 wrote: 14/07/2021 14:12

Jao. :lol: Pa momak, majku mu, prosta je racunica da ako kupujemo domace da ce nasi vise profitirati, a ako ignorisem hrvatsko, da ce oni to osjetiti. Nije potraznja za robom iz RH tolika da ce je oni samo tako preusmjeriti u drugu drzavi ukoliko se ovdje ne bude prodavala. Budalasti Bosnjaci su dugo bili komzumenti svega sto nam je propali OBN propagirao. Medjutim, valjda je vise vrijeme da dodju pameti. Donekle su dosli, ali treba tu jos posla.
Mi smo glup narod samo tako.
Od Cavtata do Opatije ne mozes naci 1 lokal samo 1 gdje se moze uzeri sarajevsko pivo, a kamoli neka bosanska kafa.
Zato se ovdje Žuja potocima pije i na sred Baščaršije franckova kafa pije, mada je bezze previse kiselkasta.

Navedite samo 1 mjesto u Hr.da ima u ponudi Sarajevsko pivo, samo 1?
Prva recenica ti sve kazuje. Evo pogledaj samo i ovih 200k Hrvata sto zivi u BiH. Njih 90% ce radije uzeti proizvod iz Srbije nego BiH koji se proizvodi u nekoj firmi koju drzi Bosnjak. I to je ok, ljudi u tome vide interes. Medjutim Bosnjaci... Oni su posebna vrsta za posmatranje.

Firme Hrvata u BiH mnogo vise zavise od Bosnjaka nego obratno, ali ajd, nije tema ovo. Firme iz Hrvatske najvise zavise od Bosnjaka u BiH. Nasih proizvoda tamo je slabo. Dakle, kada bismo prestali kupovati njihove brendove i "brendove", oni bi sigurno osjetili na prilivu novca iz BiH.
Locked