Ideje za privatni biznis

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Konjanik
Posts: 417
Joined: 18/01/2009 11:09

#1 Ideje za privatni biznis

Post by Konjanik »

Planiram da za jedno 3-4 godine (dok otplatim stan ) planiram da pokrenem svoj privatni biznis , trenutno fakat ne znam sta je najisplativije radit u BiH , ja zivim u Zenici i ne zelim da otvorim prodavnicu, restoran ,fast food , kafic mislim da je to gubitak vremena i pare.

Planiram da pokrenem nesto u domenu proizvodnje pa me interesuje da li ovdje im neko da je pokrenuo svoj vlastiti biznis u BH i sta bi me savjetovao?

Da li ima neko da se bavi proizvodnjom crijepa?
papirne ambalaze?
Plasticnih kesa?
tjestenine? tipa spagete, makaroni,jufke i sl
ili betona i betonskih blokova?
PVC ili aluminijumske stolarije?
pozdrav svima
maxim2000
Posts: 193
Joined: 05/01/2008 18:30
Location: sARAJEVO

#2 Re: Ideje za privatni biznis

Post by maxim2000 »

Plasticne kese su ti pravo dobro pokrivene u BiH i ne vjerujem osim ako nemas dobre veze bolje od porodice Selimovic da mozes na tom polju napredovati. A i trebaju ti dobra ulaganja.
User avatar
ChataDodajStaHoces
Posts: 1092
Joined: 27/01/2009 19:05

#3 Re: Ideje za privatni biznis

Post by ChataDodajStaHoces »

Mislim da smo mi jedina drzava gdje ne mozes kupiti LED u supermarketima. Mislim da to ne zahtjeva previse ulaganja, a da bi relativno isplativo bilo. Ujedno bi imao i monopol zato sto trenutno niko ne proizvodi led niti ga pakuje.. :D
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#4 Re: Ideje za privatni biznis

Post by poznanik »

Chata87 wrote:Mislim da smo mi jedina drzava gdje ne mozes kupiti LED u supermarketima. Mislim da to ne zahtjeva previse ulaganja, a da bi relativno isplativo bilo. Ujedno bi imao i monopol zato sto trenutno niko ne proizvodi led niti ga pakuje.. :D

Za trenutnu upotrebu ili kućnu? :D
User avatar
ChataDodajStaHoces
Posts: 1092
Joined: 27/01/2009 19:05

#5 Re: Ideje za privatni biznis

Post by ChataDodajStaHoces »

poznanik wrote:
Chata87 wrote:Mislim da smo mi jedina drzava gdje ne mozes kupiti LED u supermarketima. Mislim da to ne zahtjeva previse ulaganja, a da bi relativno isplativo bilo. Ujedno bi imao i monopol zato sto trenutno niko ne proizvodi led niti ga pakuje.. :D
Za trenutnu upotrebu ili kućnu? :D
Za kucnu naravno :)) Nema mi nista gore nego kad moram piti pice bez leda u njemu :D A bas kontam kako toga kod nas nema a vani svaki supermarket ima aparate ili pakovanja leda... Primjer - Pakovanje od 2kile leda cca 2-3KM prodavati, odlicna ponuda za musteriju (isplativost treba utvrditi) :-D
bullmastiff
Posts: 580
Joined: 11/11/2009 18:25

#6 Re: Ideje za privatni biznis

Post by bullmastiff »

Chata87 wrote:Mislim da smo mi jedina drzava gdje ne mozes kupiti LED u supermarketima. Mislim da to ne zahtjeva previse ulaganja, a da bi relativno isplativo bilo. Ujedno bi imao i monopol zato sto trenutno niko ne proizvodi led niti ga pakuje.. :D
hmmm....a kakv eobaveze prema drzaci stvaras proizvodnjom leda...ne mozes tek tako u kuci sipati vodu i pretvarati je u led :D
bar ja tako mislim...
User avatar
ChataDodajStaHoces
Posts: 1092
Joined: 27/01/2009 19:05

#7 Re: Ideje za privatni biznis

Post by ChataDodajStaHoces »

bullmastiff wrote:
Chata87 wrote:Mislim da smo mi jedina drzava gdje ne mozes kupiti LED u supermarketima. Mislim da to ne zahtjeva previse ulaganja, a da bi relativno isplativo bilo. Ujedno bi imao i monopol zato sto trenutno niko ne proizvodi led niti ga pakuje.. :D
hmmm....a kakv eobaveze prema drzaci stvaras proizvodnjom leda...ne mozes tek tako u kuci sipati vodu i pretvarati je u led :D
bar ja tako mislim...
Pitao je za pokretanje privatnog biznisa sto znaci osnivanje doo, ili neke slicne(jeftinije varijante), placanje poreza, troskove koje to moze ukljucivati itd itd :) ozbiljan biznis (proizvodnja) zahtjeva ozbiljan pristup :)
bullmastiff
Posts: 580
Joined: 11/11/2009 18:25

#8 Re: Ideje za privatni biznis

Post by bullmastiff »

Chata87 wrote:
bullmastiff wrote:
Chata87 wrote:Mislim da smo mi jedina drzava gdje ne mozes kupiti LED u supermarketima. Mislim da to ne zahtjeva previse ulaganja, a da bi relativno isplativo bilo. Ujedno bi imao i monopol zato sto trenutno niko ne proizvodi led niti ga pakuje.. :D
hmmm....a kakv eobaveze prema drzaci stvaras proizvodnjom leda...ne mozes tek tako u kuci sipati vodu i pretvarati je u led :D
bar ja tako mislim...
Pitao je za pokretanje privatnog biznisa sto znaci osnivanje doo, ili neke slicne(jeftinije varijante), placanje poreza, troskove koje to moze ukljucivati itd itd :) ozbiljan biznis (proizvodnja) zahtjeva ozbiljan pristup :)
pa znam, bas zbog toga i pitam kakve obaveze imas prema drzavi, kao npr hoces li morati placati koncesiju ili sta vec..nisam uopste tek tako pitao..jer i koncesija nije mal troask..a aj prodaj led...
User avatar
ChataDodajStaHoces
Posts: 1092
Joined: 27/01/2009 19:05

#9 Re: Ideje za privatni biznis

Post by ChataDodajStaHoces »

bullmastiff wrote:pa znam, bas zbog toga i pitam kakve obaveze imas prema drzavi, kao npr hoces li morati placati koncesiju ili sta vec..nisam uopste tek tako pitao..jer i koncesija nije mal troask..a aj prodaj led...
To vec povlaci misljenje nekoga ko se vise razumije u ovo od mene :) npr cudi me da Milkos ili neko ko se bavi proizvodnjom sladoleda ili necega slicnog nije razmatrao ovu ideju. Mozda jednostavno potraznja kod nas ne opravdava ideju :) ko zna...
User avatar
newklear
Posts: 1384
Joined: 10/12/2009 15:59

#10 Re: Ideje za privatni biznis

Post by newklear »

Pravi rezervne dijelove za GOLF II - cvjetao bi biznis bolje već i led i aluminijski otvori zajedno :D :D :D

Sad malo ozbiljnije - mene privlači reciklaža papira - ne znam bavi li se iko stim. ono, otkup papira, reciklaža i prodaja ''novog'' papira mislim da bi bio unosan biznis kod nas...

pozz
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#11 Re: Ideje za privatni biznis

Post by poznanik »

bullmastiff wrote:
Chata87 wrote:Mislim da smo mi jedina drzava gdje ne mozes kupiti LED u supermarketima. Mislim da to ne zahtjeva previse ulaganja, a da bi relativno isplativo bilo. Ujedno bi imao i monopol zato sto trenutno niko ne proizvodi led niti ga pakuje.. :D
hmmm....a kakv eobaveze prema drzaci stvaras proizvodnjom leda...ne mozes tek tako u kuci sipati vodu i pretvarati je u led :D
bar ja tako mislim...

Sipanjem "kućne vode" on prethodno plati državi naknadu, ne treba još plaćati. Ostale dadžbine bile bi porezne i sl.
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#12 Re: Ideje za privatni biznis

Post by michio »

Otvori pekaru sa povoljnim narodnim hljebom. Led ti u BiH niko nece kupiti.
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#13 Re: Ideje za privatni biznis

Post by kv99 »

newklear wrote:Pravi rezervne dijelove za GOLF II - cvjetao bi biznis bolje već i led i aluminijski otvori zajedno :D :D :D

Sad malo ozbiljnije - mene privlači reciklaža papira - ne znam bavi li se iko stim. ono, otkup papira, reciklaža i prodaja ''novog'' papira mislim da bi bio unosan biznis kod nas...

pozz
Mislim da je ovo dobra ideja i da se moze i prosiriti . Citao sam na internetu kako je u proslih par sedmica doslo do problema sa nagomilavanjem smeca u Napoliju i da se jedna britanska firma ponudila da to smece prebaci u Norvesku i Svedsku gdje ce to prodati kao materijal za sagorjevanje u velikim toplovnicama. Dobro svima, italijanima jer su se rijesili smeca, britancima jer su zaradili a i skandinavcima jer su nabavili grijanje za one njihove duge zime . Zasto se ne bi tako nesto pokusalo i ovdje ?
User avatar
newklear
Posts: 1384
Joined: 10/12/2009 15:59

#14 Re: Ideje za privatni biznis

Post by newklear »

kv99 wrote:
newklear wrote:Pravi rezervne dijelove za GOLF II - cvjetao bi biznis bolje već i led i aluminijski otvori zajedno :D :D :D

Sad malo ozbiljnije - mene privlači reciklaža papira - ne znam bavi li se iko stim. ono, otkup papira, reciklaža i prodaja ''novog'' papira mislim da bi bio unosan biznis kod nas...

pozz
Mislim da je ovo dobra ideja i da se moze i prosiriti . Citao sam na internetu kako je u proslih par sedmica doslo do problema sa nagomilavanjem smeca u Napoliju i da se jedna britanska firma ponudila da to smece prebaci u Norvesku i Svedsku gdje ce to prodati kao materijal za sagorjevanje u velikim toplovnicama. Dobro svima, italijanima jer su se rijesili smeca, britancima jer su zaradili a i skandinavcima jer su nabavili grijanje za one njihove duge zime . Zasto se ne bi tako nesto pokusalo i ovdje ?
Bravo, o tome sam i razmišljao... ustvari o tome i dumam ima 3 godine :D
Spojiti ugodno sa korisnim...
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#15 Re: Ideje za privatni biznis

Post by kv99 »

newklear wrote:
kv99 wrote:
newklear wrote:Pravi rezervne dijelove za GOLF II - cvjetao bi biznis bolje već i led i aluminijski otvori zajedno :D :D :D

Sad malo ozbiljnije - mene privlači reciklaža papira - ne znam bavi li se iko stim. ono, otkup papira, reciklaža i prodaja ''novog'' papira mislim da bi bio unosan biznis kod nas...

pozz
Mislim da je ovo dobra ideja i da se moze i prosiriti . Citao sam na internetu kako je u proslih par sedmica doslo do problema sa nagomilavanjem smeca u Napoliju i da se jedna britanska firma ponudila da to smece prebaci u Norvesku i Svedsku gdje ce to prodati kao materijal za sagorjevanje u velikim toplovnicama. Dobro svima, italijanima jer su se rijesili smeca, britancima jer su zaradili a i skandinavcima jer su nabavili grijanje za one njihove duge zime . Zasto se ne bi tako nesto pokusalo i ovdje ?
Bravo, o tome sam i razmišljao... ustvari o tome i dumam ima 3 godine :D
Spojiti ugodno sa korisnim...
Nemoj me sada muntati, ja mislio da zaradim barem neki % sto sam ti dao tu ideju a ti meni da o njoj kontas vec 3 godine i to samo da mi ne bi platio rojaltu :shock: Nemoj mi toga, i Brankovic bi se zastidio tih folova ;-)
User avatar
newklear
Posts: 1384
Joined: 10/12/2009 15:59

#16 Re: Ideje za privatni biznis

Post by newklear »

Ne ne ne, ja dumam 3 godine o reciklaži papira što sam naveo u svom prvom postu na ovoj temi.. ne kontam 3 godine o tvojoj temi niti ja tražim ideju da otvorim biznis, a da imam para i da mogu birati šta da uradim odradio bih ovo sa papirom što sam rekao...

''O tome dumam'' se odnosilo na iskorištavanje materijala koji inače ljudi bacaju i pretvaranje u nešto što će ljudima opet koristiti...

:thumbup:
Konjanik
Posts: 417
Joined: 18/01/2009 11:09

#17 Re: Ideje za privatni biznis

Post by Konjanik »

Chata87 wrote:Mislim da smo mi jedina drzava gdje ne mozes kupiti LED u supermarketima. Mislim da to ne zahtjeva previse ulaganja, a da bi relativno isplativo bilo. Ujedno bi imao i monopol zato sto trenutno niko ne proizvodi led niti ga pakuje.. :D
Da to si u pravu fakat nema leda u prodavnicama ali opet imaju ljudi po kucama one plasticne zajebancije ,napunis ih vodom stavis u zamrzivac ,izvadis kockice leda i sl. zato kontam da to niko nece kupovat mada imaju u prodaji masine za proizvodnju i pakovanje leda .
Konjanik
Posts: 417
Joined: 18/01/2009 11:09

#18 Re: Ideje za privatni biznis

Post by Konjanik »

newklear wrote:Ne ne ne, ja dumam 3 godine o reciklaži papira što sam naveo u svom prvom postu na ovoj temi.. ne kontam 3 godine o tvojoj temi niti ja tražim ideju da otvorim biznis, a da imam para i da mogu birati šta da uradim odradio bih ovo sa papirom što sam rekao...

''O tome dumam'' se odnosilo na iskorištavanje materijala koji inače ljudi bacaju i pretvaranje u nešto što će ljudima opet koristiti...

:thumbup:
Reciklazu papira radi Natron iz Maglaja koliko ja znam ali oni su takodjer jedina firma u BH koja radi reciklazu papira mislim da ima mjesta u ovoj zemlji za jos nekoliko takvih firmi ali to su milionska ulaganja
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#19 Re: Ideje za privatni biznis

Post by karanana »

kad kazes reciklaza papira, jeli kontas bas otvoriti postrojenje koje ce uzimati papir i od njega ponovo praviti nesto ili kontas da budes sakupljac i onda prodavac papira onima koji ce ga mehanicki preraditi?
imas sakupljaca papir servis sarajevo.
led ovdje nece ici. kod nas se led ne konzumira u velikim kolicinama, dovoljna je ljudima ona plastika koja napravi 10-12 kockica. ionako se svi zale da su im pica i bez leda hladna i traze pice iz gajbe a ne frizidera i brinu se da ce im otici grlo, dok je u nekim zemljama led obavezan u casi bilo kojeg pica. a nisu nam ni frizideri veliki kao negdje vani pa da se ima mjesta staviti kesu od 3-5 kila leda.
nemoj plasticne kese allaha ti. ima ih i previse i nadam se da ce uskoro biti ili zabranjene ili da ce se placati pa da spasimo malo nase rijeke i polja. papirne ti nisu lose i za ekologiju i za spajanje dvije djelatnosti koje si spomeno, reciklaza i proizvodnja, ali skupe su a kod nas raja nije spremna da placa za kese i ekologiju. mozda kad se uvedu neki eu eko zakoni ili kad drzava dadne poticaje.
skuhlo
Posts: 228
Joined: 13/02/2009 20:00
Location: abrinjaDonjo

#20 Re: Ideje za privatni biznis

Post by skuhlo »

Koliki je/bi mogao biti kapital? Ako ćeš već reciklirati, bolje reciklirati organski otpad do raznoraznih goriva, a ako imaš miliončić :-) , fabrika za reciklažu elektronike je vrh što se tiče reciklaže (ubaciš kompjuter ili mobitel, iz pipe poteče zlato, srebro i paladij koji stvaraju profit, dok reciklirano željezo, plastiku i staklo možeš džaba davati). Da imam miliončić sad bih uletio u to :x

A ako ćeš za par hiljada, najisplatnija ti je teretana (u Bu(o)ljakovom ili na Dobrinji). Ubaciš tri zahrđale klupe, par tegova i onih čuda sa federima, vreću za bubanje, ziku i aparat sa čokoladicama i sokovima. Mjesečno cvaja i imaš vazda punu teretanu (doduše, punu lokalnih nindži, al' mušterija je mušterija :lol: )
User avatar
Šef
Posts: 1275
Joined: 05/11/2010 18:19
Location: retroseksualac

#21 Re: Ideje za privatni biznis

Post by Šef »

skuhlo wrote:Koliki je/bi mogao biti kapital? Ako ćeš već reciklirati, bolje reciklirati organski otpad do raznoraznih goriva, a ako imaš miliončić :-) , fabrika za reciklažu elektronike je vrh što se tiče reciklaže (ubaciš kompjuter ili mobitel, iz pipe poteče zlato, srebro i paladij koji stvaraju profit, dok reciklirano željezo, plastiku i staklo možeš džaba davati). Da imam miliončić sad bih uletio u to :x

A ako ćeš za par hiljada, najisplatnija ti je teretana (u Bu(o)ljakovom ili na Dobrinji). Ubaciš tri zahrđale klupe, par tegova i onih čuda sa federima, vreću za bubanje, ziku i aparat sa čokoladicama i sokovima. Mjesečno cvaja i imaš vazda punu teretanu (doduše, punu lokalnih nindži, al' mušterija je mušterija :lol: )
:lol: Kad se malo zakopiti onda može pokrenuti i proizvodnju "nun-čaka", crnih kostima, kapa sa prorezima za oči a ekskluzivan proizvod mogle bi da budu zepe. Taman su mu blizu i strucni konsultantni iz Kine. Puno ih Bouljakovo. 8-)
skuhlo
Posts: 228
Joined: 13/02/2009 20:00
Location: abrinjaDonjo

#22 Re: Ideje za privatni biznis

Post by skuhlo »

Šef wrote:
skuhlo wrote:Koliki je/bi mogao biti kapital? Ako ćeš već reciklirati, bolje reciklirati organski otpad do raznoraznih goriva, a ako imaš miliončić :-) , fabrika za reciklažu elektronike je vrh što se tiče reciklaže (ubaciš kompjuter ili mobitel, iz pipe poteče zlato, srebro i paladij koji stvaraju profit, dok reciklirano željezo, plastiku i staklo možeš džaba davati). Da imam miliončić sad bih uletio u to :x

A ako ćeš za par hiljada, najisplatnija ti je teretana (u Bu(o)ljakovom ili na Dobrinji). Ubaciš tri zahrđale klupe, par tegova i onih čuda sa federima, vreću za bubanje, ziku i aparat sa čokoladicama i sokovima. Mjesečno cvaja i imaš vazda punu teretanu (doduše, punu lokalnih nindži, al' mušterija je mušterija :lol: )
:lol: Kad se malo zakopiti onda može pokrenuti i proizvodnju "nun-čaka", crnih kostima, kapa sa prorezima za oči a ekskluzivan proizvod mogle bi da budu zepe. Taman su mu blizu i strucni konsultantni iz Kine. Puno ih Bouljakovo. 8-)
:thumbup: :lol:
User avatar
slobodni armirach
Posts: 5588
Joined: 22/06/2010 17:17
Location: Administrativni Centar Kantona 4

#23 Re: Ideje za privatni biznis

Post by slobodni armirach »

o idejama, mnogo ljudi srecem koji govore kako sve vec ima na trzistu i nista se ne isplati pocinjati raditi,
pa naravno da SVE ima na trzistu, samo nijanse cine uspjesne na trzistu.

a proizvodnja, treba da znas da prosjecna cijena radnog mjesta u proizvodnji iznosi 20 000 KM, ono na sta se trebas sad fokusirati je prikupljanje novca za pokretanje proizvodnje, a ideja ce sama da naleti, ne mora danas mozda za godinu.

U svakom slucaju pametan ti je potez i SRETNO!
leo karan
Posts: 3050
Joined: 05/10/2008 13:53
Location: :8

#24 Re: Ideje za privatni biznis

Post by leo karan »

SMS hot-line
zakupis komercijalni broj/brojeve za sms
spucas reklamu s nekom golom 18ogodisnjakinjom po svim printanim medijima, pogotovo onim zutim
a ostavis i komercijalne oglase u rubrici usamljena srca, tipa studentica iz slovenije zeli vruce dopisivanje
i slogan, lahko prihajamo :D
tipkat mozes i ti
sms = 1KM
markica po markica, 101 markica
zagoretina je vazda bilo i bit ce ih
User avatar
sadmire
Posts: 2382
Joined: 28/01/2008 15:38
Location: zemlja galebova

#25 Re: Ideje za privatni biznis

Post by sadmire »

Zenica je bas kriticna, tu dobro rade samo buregdzinice, fast foodovi i donekle kafici, tako da je trenutno najisplatnije niusta ne ulagati!
Post Reply